Sovjet-Unie begint met plaatsing kruisraketten mM )uitser moet kiezen: helle auto of erzurende bossen „Bom was al weken geleden geplaatst" Ceausescu op bezoek in Bonn Verzetsleiders nerveus voor aanvang gesprek ff PvdA wil uitbreiding Unifil Buitenland: CeUAóc6omcmt MAANDAG 15 OKTOBER 1984 PAGINA 7 aking Sabena JSSEL De Sabena voor vandaag een aantal vluchten moe- afgelasten door een 24- [staking van het vlie- personeel. De piloten etten er zich tegen dat abena op sommige tra- toestellen aan andere schappijen verhuurt. Sabena-personeel denkt door de regelmatige uur van toestellen aan re maatschappijen 145 hun baan zullen Opnieuw bomaanslag in Brussel (Van onze correspondent) BRUSSEL Het studie centrum van de Belgische liberale partij PVV in de Brusselse gemeente Elsene is vannacht zwaar bescha digd door een bomaanslag. In de omgeving sneuvel den ruiten en liepen ge parkeerde auto's schade op De aanslag is nog door niemand opgeëist. Getui gen zagen vannacht om half een een man de bom gooien en er met een auto vandoor gaan. Russische onderzoeker vlucht naar Noorwegen OSLO Een Russsische ocea- nograaf heeft asiel in Noorwe gen gevraagd. Over de identi teit van de 43-jarige man werd niets naders meegedeeld. Hij werkte aan boord van een on derzoeksschep, dat is gestatio neerd bij Spitsbergen. De man nam de wijk naar een Noors schip.In de afgelopen tien jaar hebben drie Sovjetburgers en drie Polen van hun verblijf op Spitsbergen gebruik gemaakt om asiel in Noorwegen te vra gen. Deze verzoeken werden gehonoreerd. Bloedig wèekeinde in Los Angeles LOS ANGELES In Los Angeles zijn het afgelopen weekeinde ten minste elf mensen door geweld om het leven gekomen. De meeste slachtoffers waren jongeren. Ver scheidene inwoners zijn met ernsti ge verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Zij verkeren in levens gevaar. De meeste slachtoffers vie len vrijdagavond toen onbekenden het vuur openden op een groep jon geren. Vijf tieners werden daarbij gedood, vijf anderen raakten ge wond. Volgens de politie is een jeugdbende verantwoordelijk voor dit bloedbad. De plek waar de schietpartij plaats had geldt als „oorlogsgebied". Australië schort levering uranium aan Frankrijk op CANBERRA De Australi sche regering schort de uit voer van uranium naar Frankrijk voor twee jaar op, omdat Frankrijk doorgaat met kernproeven in de Stille Oceaan. De regering koopt het uranium van de produ cent op. Het verbod op de uitvoer kan Australië komen te staan op handelssancties van Franse zijde en van de kant van de Europese Ge meenschap. Weer felle gevechten in zwarte voorsteden JOHANNESBURG In enkele zwarte voorsteden bij Johannes burg is het dit weekeinde opnieuw tot felle gevechten gekomen tussen zwarte betogers en de blanke op roerpolitie. Het hevigst waren de gevechten in de voorstad Tsakana waar de politie het vuur opende op vierduizend deelnemers aan een begrafenisstoet. De verontwaardi ging onder de zwarte betogers was vooral groot omdat er geschoten werd op het moment dat de kist met het stoffelijk overschot van de achttienjarige Yusi Diale in het graf zakte. Deze werd enkele dagen geleden dodelijk gewond bij een confrontatie met de politie. 5KOU De Sovjet- is begonnen onder- i en strategische imenwerpers uit te in met kruisvluchtwa- voor de lange af- Het officiële Russi- persbureau Tass dit zaterdag bekend aakt op gezag van het isterie van defensie. Sovjet-Unie is hiertoe rgegaan om een tegen- ht te bieden aan de de Verenigde Staten aatste kruisvluchtwa- aldus het ministerie. ilannen tot plaatsing van wapens werden vrij spoe- bekend gemaakt na het ikte overleg over de mid- nge-afstandwapens in Ge- De Verenigde Staten re den vrij laconiek en len in de plaatsing geen al te grote bedreiging te zien. „Als het Moskou ernst is met de wens het aantal kruisraket ten te beperken, moet het de onderhandelingen over ontwa pening hervatten", aldus een reactie uit Washington. Mos kou had al eerder bekend ge maakt dat het met succes de kruisvluchtwapens had be proefd. Ondertussen stelde het Polit- burolid Grigori Romanov in Helsinki een „eerlijke en se rieuze dialoog voor met de VS. In een toespraak ter gele genheid van de veertigste ver jaardag van de Fins-Russische wapenstilstand stelde Roma nov de VS verantwoordelijk voor de „spanning en de toe name van de wapenwedloop". Hij onderstreepte dat Moskou „voortdurend zijn wil herhaalt met de VS gesprekken aan te gaan die kunnen leiden tot een eerlijke en serieuze dialoog over de grote actuele proble men. President Reagan heeft in een vraaggesprek met het Ameri kaanse blad US News and World Report gezegd dat wan neer hij wordt herkozen, hij niet meteen zal terugvallen op een harde lijn in de relatie met Moskou. Ten aanzien van de Amerikaans-Russische wapens betrekkingen verklaarde reagan dat hij niet alleen wil komen tot een vermindering van het aantal kernwapoens, maar dat hij uiteindelijk streeft naar totale uitbanning van deze wapens. Volgens Reagan zijn de harde woorden die hij tot voor kort aan het adres van de Sovjet-Unie wijd de vooral een uiting geweest van „realisme". De uitdruk kingen waren niet harder dan die welke Moskou gebruikte aan het adres van de Verenig de Staten. In een vraaggesprek met hetzelfde blad verklaarde Mondale dat wapenbeheersing „het belangrijkste vraagstuk van deze tijd is. Hij herhaal de zijn belofte dat hij zo snel mogelijk een topontmoeting met Tsjernenko wil arrange- 'an onze correspondent Gerard Kessels) In de Bondsre- iHek woedt een merk- irdige discussie. Ner- in West-Europa ver- lukken zoveel kinde- n het wegverkeer als fest-Duitsland. Maar nu blijkt dat ook de len last hebben van )uffende wagenpark, t er fel gestreden de invoering van een imum-snelheid op de wegen en de wegen en de bebouwde kom. hiitsers hebben nooit aan snelheidsbeperking ge- Argumenten dat daar- de verkeersveiligheid vergroot en schaarse gie bespaard, hebben in nd van auto-racers nooit indruk gemaakt. Terwijl ndere landen van Europa leidsbeperkingen kennen farieren van 90 km/u in wegen tot 140 km/u in is Duitsland steeds het gebleven van de cowboys iet asfalt. Er is een richt- eid van 130 kilometer per maar er is geen wet die edt om 200 te rijden. Dat ouwens ook de snelheid mee de ministers zich ge- ilijk, laag vliegend in hun Mercedessen, voortbe- i. „Honderd rijden op de weg is voor mij in strijd de verkeersregels", zegt ster Friedrich Zimmer- van binnenlandse za- die gewend is in zijn vrije spedaal van zijn zeer diep in te trappen. est lurgerlijke vrijheden, ja de democratie, wordt in ir geacht, als de Duitsers meer zo hard mogen rij- ls ze willen. „Freie Fahrt reie Burger", is al jaren- het motto. Zodoende is land, terwijl overal elders iropa snelheidsbeperkin- eaccepteerd zijn, gewoon blijven racen. Dat weer- spiegelt zich ook in de adver tenties van Duitse auto-fabri kanten als Mercedes, BMW en Porsche. Die staan stijf van het „sportieve, dynamische, rij den". De concurrentie wordt vooral uitgevochten op het ge bied van de snelheid. Tegelij kertijd komt ook het argument van de werkgelegenheid om de hoek kijken. Zo beweert de machtige automobiellobby zonder blikken of blozen, dat de Duitse automobielindustrie een ernstige slag toegebracht wordt bij een snelheidsbeper king. „En kijk naar de ban den-industrie", zei bestuurslid Hans Wilhelm Gab van Opel dezer dagen in een televisie- -discussie, „daar vervallen in enkele jaren achtduizend ar beidsplaatsen omdat de ban den minder snel slijten". Dat een veelvoud van dat aantal arbeidsplaatsen in de Duitse bosbouw vervalt en dat de schadelijke stoffen per jaar voor drie, vier miljard schade aanrichten aan monumenten en gebouwen, werd voor het gemak vergeten. Ommekeer Maar nu doet zich langzaam een ommekeer voor. Want de Duitse ziel wordt behalve door de auto door nog een harts tocht beheerst: het bos. Voor miljoenen Duitsers is het vaste prik om 's zondags door de bossen te wandelen. Uitgerust van top tot t^en, van bruine knickerbocker tot Tiroler hoedje, snuift de hele familie in het weekeinde de boslucht op. „Wij zijn een volk van woudlopers", zegt de christen democraat Alfred Dregger. Hij spreekt van een „nationale noodtoestand" nu blijkt dat de stikstof-oxydes van de kracht centrales en de auto's het Duitse woud doodziek hebben gemaakt. Meer dan veertig procent van de bossen is aan getast. „Een Duitsland zonder bossen zou het beeld van deze hele republiek veranderen", zegt Hans-Jochen Vogel. De liefde voor het bos lijkt het te winnen van de nationale snelheidsdrang. Vanaf 1989 moeten alle nieuwe auto's in de Bondsrepubliek zijn uitge rust met een katalysator. Wie in zijn oude „stinkauto" blijft rondkarren moet steeds meer betalen voor zijn benzine en krijgt een hogere aanslag van de wegenbelasting. En uit opi nie-peilingen blijkt dat het de burgers nog te langzaam gaat. Een forse meerderheid zou de katalysator-auto al vanaf 1986 verplicht willen zien. Snelheid Maar een snelheidsbeperking doet kennelijk meer pijn dan een dure katalysator. Toch is ook hier de trend duidelijk. Was een jaar geleden nog 55 procent tegen een maxi mum-snelheid, nu is datzelfde percentage vóór. Alleen de po litici zijn nog niet zover. Ze blijven een beslissing uitstellen en vragen voortdurend om nieuwe onderzoeken. Het ge hannes met de maximuhi-snel- heid doet de Duitse geloof waardigheid echter geen goed. Terecht houden de Europese partners Bonn voor dat als het inderdaad zo droevig gesteld is met de Teutoonse wouden, waarom dan niet onmiddellijk een maximum-snelheid wordt ingevoerd. Een maatregel die van de ene dag op de andere genomen kan worden en die meteen resultaten afwerpt. Maar nee. „Ik denk er niet aan", zegt minister van Ver keer Werner Dollinger. Hij vreest een absolute „chaos" op de auto-wegen en lange files, „waardoor er nog meer scha delijke stoffen in de lucht ko men". Het gerenommeerde weekblad Der Spiegel levert ongewild een treffende illustratie van de verwarring der natie. De om slag toont een met koplampen uitgeruste slak die zich moei zaam over de auto-weg voort beweegt. Het betreffende arti kel is echter een vurig pleidooi vóór het invoeren van een maximum-snelheid. De strijd om het gaspedaal, het liefste speelgoed van de Duitsers, is in elk geval nog lang niet be slist. Diana en haar prinsjes Lord Snowdon mag dan enkele jaren geleden ge scheiden zijn van de Britse prinses Margaret, als er in de Britse koninklijke fami lie iets te fotograferen valt is hij er vrijwel altijd bij. Twee weken geleden toog hij met zijn camera's naar Kensington Palace. het Londense onderkomen van kroonprins Charles en prinses Diana en kwam er met onder meer deze foto vandaan: prinses Diana en haar prinsjes, de twee en een half jaar oude William en de vandaag precies een maand oude Henry (roep naam Harry). W14 5TFA/&WAC&J MOEJLOKHElP 1 tWVSCHE euRAie, se&vs- ...is PAretz m AFSelWLP KAM W02PÉW PAN 10ï I \iuem WAT UW pMBlggM V/w ueroPeaMic-wropuw =ri HéT IS T •«*.-, y gsA) op (Vervolg van de voorpagina) SAN SALVADOR De poli tieke verzetsleiders Ungo en Zamora maakten bij hun aan komst een nerveuze indruk. Een vroegere poging tot een gesprek tussen regering en op positie, in november 1980, ein digde in een bloedbad. De eveneens uit het bui tenland gekomen guerrillalei ders werden toen in koelen bloede neergeschoten. Ungo £ei op een persconferen tie, dat het doel van de dialoog met de regering is een vreed zame oplossing te vinden voor het reeds vier jaren durende bloedige conflict. Hij waar schuwde evenwel voor al te groot optimisme. Hij ver wachtte niet dat in het eerste gesprek al resultaten worden bereikt. Hij zei de ontmoeting te zien als een eerste aanzet tot een dialoog die pas in een later stadium kan leiden tot vredes onderhandelingen. Zamora be toogde dat van de resultaten van de eerste gespreksronde zal afhangen of het verzet tot de afkondiging van een be stand zal overgaan. Het treffen met president Du- arte heeft plaats in de kerk van de 2.000 inwoners tellende plaats La Palma en begon om tien uur 's ochtends plaatselij ke tijd (vijf uur Nederlandse tijd). Duarte heeft het gebied in een straal van tien kilome ter om de plaats van samen komst tot gedemilitariseerd gebied verklaard en gaf op dracht tot terugtrekking van het leger in de kazernes. Hij wil bovendien zonder gewa pende begeleiding verschijnen. Het Rode Kruis is verzocht voor de veiligheid te zorgen van de deelnemers aan de dia loog. Duarte kwam vlak voor het gesprek in La Palma aan, begeleid door de minister van defensie, generaal Eugenio Vi des Casanova, en nog zeker drie andere ministers van zijn kabinet. Actieve rol Vaticaan De vredesbesprekingen wor den, aldus onze correspondent in Rome, in het Vaticaan met speciale interesse gevolgd. De paus besteedde er gisteren in zijn traditionele toespraak na het Angelus-gebed veel aan dacht aan. „Ik voel me bijzon der verbonden met de bevol king van El Salvador, die veel te lang door geweld is be proefd. Ik hoop van harte dat na zoveel lijden eindelijk de vrede en een menswaardige samenleving zullen volgen waar naar iedereen zo intens verlangt". De katholieke kerk drukt haar stempel op de Salvadoraanse vredesbesprekingen die van daag in het grensstadje La Pal ma beginnen. Niet alleen om dat de onderhandelingen zelf in het lokale kerkgebouw plaatsvinden, maar ook omdat de katholieke aartsbisschop van Salvador, mgr. Rivera y Damas vermoedelijk bij de be sprekingen zijn. Deze grote Vaticaanse betrokkenheid heeft ook haar schaduwzijde. Want mislukken de besprekin gen, dan zal zowel de paus dat als een grote tegenslag en te leurstelling moeten ervaren. De paus heeft zich tijdens zijn reis naar San Domingo en Puerto Rico, waarvan hij za terdag terugkeerde, zeer met de kwestie Salvador en Cen- traal-Amerika beziggehouden. Tijdens zijn vlucht naar Rome werd de paus in een gesprek de journalisten die hem op zijn Centraalamerikaanse reis had den begeleid gevraagd naar de concrete kerkelijke bijdrage aan de oplossing van de pro blemen in dat deel van de we reld. „Ik denk dat de kerk op geheel eigen wijze haar bijdra ge levert. Het is geen politieke rol die de kerk wenst, maar een morele, een pastorale rol. Kijk eens wat de bisschoppen in heel Centraal-Amerika en vooral in El Salvador aan het doen zijn. Wat wij als kerk willen is dat deze kleine lan den, deze volkeren, souverein kunnen zijn, hun eigen identi teit, hun eigen politieke vor ming en hun eigen onafhanke lijkheid kunnen bepalen, en niet dat zij voorwerp van ma nipulatie zullen zijn". SCHIPHOL Nederland moet een uitbreiding van de deelna me in de Unifil-troepenmacht overwegen. De PvdA zal een eventuele uitbreiding ondersteunen en ook de VVD lijkt hier voor. Dat bleek zaterdag op Schiphol, voor het verjrek van een Kamerdelegatie die bezoeken zal brengen aan de Nederlandse Unifil-compagnie in Zuid-Libanon en het Nederlandse detache ment van de vredesmacht in de Sinai-woestijn. Volgens het PvdA-Kamerlid Van den Bergh is er ten aanzien van Unifil een nieuwe situatie ontstaan, na het aantreden van het nieuwe Is raëlische kabinet van premier Peres. Deze heeft gezegd bereid te zijn tot terugtrekking van de Israëlische troepen uit Libanon, op voorwaarde dat er veiligheidsgaranties komen voor Israël. Volgens Van den Bergh kan Nederland een belangrijke rol spe len bij de begeleiding van de terugtocht van de Israëlische mili tairen. VLUCHT CHALLENGER ONDANKS KLEINE TEGENSLAGEN SUCCES CAPE CANAVERAL Met een perfecte landing op Cape Canaveral is zaterdag de vlucht van het Amerikaanse ruimteveer Challenger, on danks enige kleine tegensla gen, succesrijk voltooid. Het bureau voor ruimtevaart, NASA, toonde zich zeer tevre den over de door de Challen ger gedurende zijn negen da gen durend verblijf in de ruimte uitgevoerde taken. Het was pas de tweede keer in de reeks van dertien vluchten dat een ruimtependel in Florida landde. De andere veren wer den steeds naar de lucht machtbasis Edwards in Cali- fornië gedirigeerd, waar de weersomstandigheden beter waren. Voor de komende tijd staat elke maand een start van een ruimteveer op het pro gramma. De eerstvolgende vlucht van een Amerikaans ruimteveer vindt op 7 novem ber plaats. De astronauten aan boord van de Discovery zullen dan onder andere twee nutte loos in de ruimte rond tollende satellieten opvissen en ze voor reparatie naar de aarde terug brengen. (vervolg van de voorpagina) LONDEN Volgens het hoofd van de antiterreurbri gade van Scotland Yard, Hucklesby, is de bom die af gelopen vrijdag ontplofte in het Grand Hotel van Brigh ton wellicht al weken gele den geplaatst. Misschien door iemand die zich voordeed als hotelgast, of tijdens onlangs uitgevoerde herstelwerk zaamheden. Het was in elk geval een ingenieuze tijd bom, aldus Hucklesby. „De IRA is nu kennelijk in staat om tijdmechanismen met grote precisie af te stel len. Het zou mogelijk zijn dat ze een bom plaatsen, die wordt afgesteld om te ont ploffen over drie weken, twee uur en 30 seconden". Deskundigen veronderstel len, dat het gevaarlijke goed je zorgvuldig in plastic ver pakt was, zodat ook de goed- getrainde snuffelhonden van de politie de explosieven niet konden vinden. Twijfels over duur economisch herstel VS HOT SPRINGS Het valt te betwijfelen of kan worden voorkomen dat de volkshuis houding van de Verenigde Staten vóór eind 1986 wegzakt in een recessie. Dat staat te le zen in een rapport dat een co mité van negentien economen heeft opgesteld voor de Busi ness Council. Dat is een groep van topfunctionarissen van grote Amerikaanse bedrijven. De grote tekorten op de staats begroting en op de handelsba lans brengen de economie van het land in gevaar, zo geven de economen aan. WENEN De Roemeen se president Nicolai Ceau sescu is vandaag voor een officieel bezoek in de Bondsrepubliek aangeko men. Met het bezoek be wijst Ceausescu eens te meer dat hij zich op het terrein van de buitenland se politiek onafhankelijk wil blijven opstellen te genover de Sovjet-Unie. Het bezoek komt een maand na het afzeggen van de bezoe ken die de Oostduitse staats- en partijleider Erich Honecker en zijn Bulgaarse, collega To- dor Zjivkov dit najaar aan West-Duitsland hadden willen afleggen. De twee Oosteurope- se leiders besloten West-Duits land voorlopig te mijden onder druk van Moskou. Het Krem lin maakte in een felle media campagne duidelijk dat het te gen al te innige contacten is met een land dat net nieuwe NAVO-raketten heeft ge plaatst. Bovendien is Moskou bevreesd voor een vergaande toenadering tussen de twee Duitslanden. Ceausescu handhaafde echter zijn reisplannen. En als dat geen provocatie is. dan is het op zijn minst een demonstratie van onafhankelijkheid ten op zichte van het Kremlin. Het enige dat Ceausescu doet, is zijn reis bekorten tot twee da gen. Naar zijn zeggen omdat hij op tijd terug wil zijn in Boekarest voor de voorberei ding van het dertiende congres van de Roemeense communis tische partij. De Roemeense president be seft dat hij in zijn buitenlandse politiek nog genoeg manoeu vreerruimte heeft, zolang hij zich in eigen land blijft opstel len als een orthodoxe commu nist die met strakke hand re geert. Als enig lid van het Warschau Pact handhaaft hij de betrekkingen met Israël en onderhoudt hij een warme re latie met Peking.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7