Schoo: Andere bestemming ontwikkelingsgeld Suriname Arbeidsongeschikten niet aan t werk door hoogte uitkering Afwezigheid Carl Lewis deert EO-jongeren niet Burgemeester Van Thijn boos op Ed Nijpels TWINTIG MILJOEN ZWART GELD BU VERENIGDE SPAARBANK ^7\ S minima Toeslag Iwordt afgebouwd Het was een walgelijke uitzending Tonnen buit bij overval Binnenland CeidócSoivumt MAANDAG 15 OKTOBER 1984 PAGINA 5 [inister rinkman iberoep ILVERSUM Minister Brinkman [n welzijn, volksgezondheid en cul- mor-pr gaat in hoger beroep nu de ?rferjagse rechtbank het Humanistisch j'ngolrbond gelijk heeft gegeven bij zijn 7der-ens om niet te hoeven uitzenden ?n dei Hilversum 5. Voorlopig zal er een mmadanige regeling getroffen worden 'orre-t het Humanistisch Verbond uit en /sin zenden op Hilversum 2. Voor de guMRA-radio heeft Brinkman zater- mbleg gezegd dat hij van mening is dat indeling van de zendgemachtig- yi over de verschillende zenders in jderling overleg geregeld moet tanen worden. Videorecorder in opmars HILVERSUM Ongeveer zestien pro cent van alle Nederlandse huishoudens, oftewel 800.000 gezinnen, beschikte in het voorjaar van 1984 over een videore corder. In 1979 was dat nog maar één procent en in 1982 zes procent. Dit blijkt uit een rapport van de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS. Per maand maken de bezitters gemiddeld twaalf opnamen en ze spelen ook twaalf cassettes af. De meeste opnamen worden dus maar één keer bekeken. Het gaat voor 85 procent om opnamen van televi sieprogramma's en voor veertien procent om het afspelen van gehuurde, gekochte of geleende cassettes. De tv-opnamen be troffen voor 83 procent programma's van de Nederlandse zenders. Daarvan 60 procent viel in de categorie drama, voor al speelfilms en series. AMSTERDAM Enkele honderden cliënten van de Verenigde Spaarbank hebben vermoedelijk voor een bedrag van twintig miljoen gulden aan zwart geld ondergebracht op de posito-rekeningen van de bank. Daarbij zou valsheid in geschrifte zijn gepleegd door het opgeven van val se namen en adressen.' Dit heeft de Amsterdamse Of ficier van justitie mr. H. Wooldrik meegedeeld. In de loop van deze week zal verder worden gesproken over het verstrekken van gegevens die de FIOD voor het onder zoek nodig heeft. Mr. Wool drik stelde dat alleen de gege vens worden gebruikt die be trekking hebben op de zaken waar justitie valsheid in ge schrifte vermoedt. Aanvanke lijke vreesde de bank dat ook andere gegevens bij het onder zoek zouden worden betrok ken. Het gaat bij de in beslag genomen gegevens om de ad ministraties van het hoofdkan toor in Nieuwegein, één kan toor in Hoofddorp en acht Amsterdamse filialen. De af gelopen weken is al een aantal mensen in verband met deze zaak gehoord. Om hoeveel personen het gaat en wie dat zijn is niet bekend. Een aantal rekeninghouders van de bank heeft zich volgens de Amster damse officier van justitie in middels bij de belastingdienst gemeld om alsnog aangifte te doen van eerder niet opgege ven posten. Oud-minister Pronk terug in Tweede Kamer DEN HAAG De PvdA'er Jan Pronk, oud-minister van Ontwikke lingssamenwerking, keert terug in de Tweede Kamer. Pronk (44) is door de top van de PvdA een ver kiesbare plaats in het vooruitzicht gesteld na de kamerverkiezingen van 1986. De oud-minister blijft tot augustus 1985 adjunct-secretaris van de VN-organisatie voor Handel en Ontwikkeling (Unctad) in Genève. Met de terugkeer van Pronk in de Kamer dient zich een nieuwe kan didaat aan voor het partijleider- schap van de PvdA in de jaren ne gentig. NS willen volgend jaar geen hogere tarieven DEN HAAG De Nederlandse Spoor wegen hebben minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat voorgersteld het volgenmd jaar de tarieven niet te ver hogen. President-directeur Ploeger zei zaterdag voor de Vara-televisie dat de tariefsverhogingen de afgelopen jaren een fors aantal reizigers (min vier pro cent) heeft gekost en uiteindelijk weinig hebben opgeleverd. De normale verho ging (gelijke tred houdend met de infla tie) wil de NS ook liever achterwege la ten. Minister Smit-Kroes reageerde daarop direct met te zeggen dat de Spoorwegen lagere inkomsten dan zelf moeten opvangen. Zij hoeven niet op een extra bijdrage van de rijksoverheid te rekenen. ectie. T7 teA 01or-i(Van onze parlementaire iactie) HAAG Minister S/Sr100 van Ontwikkelings samenwerking heeft be- Dten de vijftig miljoen ilden die oorspronkelijk |or Suriname bestemd pren, voor andere doel einden te gebruiken. Zij zei dit zaterdag in het VARA-programma „In de Rooie Haan". Schoo zei niet uit te sluiten dat ook volgend jaar een deel van het geld voor Suriname een andere bestemming krijgt. De minister zal het geld dit jaar in het Internationeel Fonds voor Landbouwontwikkeling stor ten ter bestrijding van de hon ger in de wereld. Nederland zal wel wederom 100.000 gul den humanitaire hulp aan Su riname beschikbaar stellen. Eerder op zaterdag had minis ter Schoo in Amsterdam op de jubileumbijeenkomst van het 15-jarig bestaan van CLAT- Nederland, de solidariteitsbe weging met de Latijns-Ameri kaanse democratische vakbe weging opgeroepen tot samen werking met de overheid. Voor de Vara-radio zei de mi nister dat zij het voortbestaan van de NCO, de Nationale nissie voorlichting en be wustwording ontwikkelingssa menwerking (NCO) na 1986 ter discussie wil stellen. Vol gens de minister moet de NCO haar prioriteiten scherper stel len. De komende maanden zal de minister met de NCO pra ten over eventuele nieuwe af spraken. Schoo verwacht na februari 1985 met een defini tief standpunt te komen. fle VVD-LEIDER taart1 pro-r Gla- bet tziek b bijl mei I r W. (Van onze parlemenUire ?teurredactie) ^DEN HAAG VVD- k^fractievoorzitter Fij ns top®*8 beeft zaterchg irigg voor de Tros-radio be vestigd dat in deze ki- binetsperiode een be- gin zal worden ge maakt met de afbouv van de koopkrachttoe slag voor de echte mi nima. Volgens Nijpels heeft hel Kabinet nog geen besluit Voor genomen over het tempo mei- waarin dat moet gebeu kt»? ren' omt^at bet CDA er 5ol).L0g njet uit is. Nijpels zei verder dat als het CDA samen met de fcvdA met voorstellen Ikomt om de arbeidstoe- nnenklag in de belasting voor ffmstweeverdieners te verla- '/xJerjgen, de kans groot is dat iet hele wetsontwerp „in prullenbak" ver- ijnt. VVD zal in dat geval ia amendering van het intwerp haar wensen iracht bijzetten, waar- loor het Kabinet waar- hijnlijk gedwongen zal iterdfiijn het wetsvoorstel in richtpe trekken, ider Nijpels sprak van een s °P|>broos compromis" tus- ^er ir" Kabinet en rege- volle^-ingsfr-acties Hij citeerde Y^Jninister Ruding van fi- ?P4ianciën die vorige week rlhrPij Algemene Be- heidschouwingen zei dat het zijn Wetsontwerp flinke bar en ovten za* ëaan vertonen »ns nMs aan de arbeidstoeslag "is ovfordt getornd. Het Kabinet zal zich in pat geval, zo voorspelde Nijpels, ernstig verzetten net VVD-staatssecretaris Koning (belastingen) ezet tondigde in hetzelfde ra- »WhV to°Pr°gramma aan dat ;n DU frartip hpain vnlapn. it raai jjered e Lal ird di net ne voorstellen zal komen 'oor de ingrepen in de sociale zekerheid ie kr Kern van de PvdA-voor- stellen is dat de uitkerin gen niet worden ver- aagd naar 70 procent, ip Zoals het Kabinet wil, maar op 75 procent wor den gesteld. vrij<J dorp met Dolman in Moskou Een uit acht leden bestaande delegatie van de Staten-Gene- raal is zaterdagmiddag van Schiphol voor een bezoek van acht dagen aan de Sovjetunie naar Moskou vertrokken. De delegatie wordt geleid door Tweede-Kamervoorzitter Dol man. De reis wordt gemaakt op uitnodiging van de opperste Sovjet. Gisteren al werd de de legatie door de Opperste Sov jet ontvangen. Midden op de foto kamervoorzitter Dolman, rechts fractievoorzitter Bec kers (PPR). (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Stahlecker overlegt met een advocaat wat hij precies voor stappen zal on dernemen tegen Sonja Barend. Hij wil in elk geval dat de zaak wordt rechtgezet en eist een schadevergoeding. „Er werd vantevoren gezegd, dat het een discussieprogramma was", aldus Stahlecker, „maar er werd tijdens de uitzending steeds tegen me geroepen dat ik mijn mond moest houden. Dat moeten ze niet tegen mij zeggen, want dan doe ik dat juist niét. Temeer niet, daar ik al snel in de gaten had, dat er op een heel geraffineerde ma nier werd geprobeerd het ko ningshuis onderuit te halen. Ze hadden er natuurlijk ie mand bijgehaald met een hete aardappel in zijn keel, Geert- sema, en er werd gezegd dat die mijn standpunt verdedig de. Nou, dat deed die man he lemaal niet, maar ik kreeg niet de kans te zeggen wat ik er zelf van vond. Het bleek dus helemaal geen discussiepro gramma te zijn". „En toen werd er ook nog een nep-prins opgevoerd, die zei dat hij acht ton van zijn uitke ring afstond aan de sociale dienst. Het was een walgelijke uitzending. Ik heb er dan ook helemaal geen spijt van dat al les in het honderd is gelopen; ik vind het zelfs uitstekend. En ik was helemaal niet onder invloed van drank; welnee ik ben nu eenmaal enorm emo tioneel". Het programma heeft overi gens zeer veel reacties tot ge volg gehad. Vooral het optre den van een jonge acteur die zich voordeed als prins Willem Alexander is bij veel Neder landers in het verkeerde keel gat geschoten. „Je schijnt over dit soort zaken niet te mogen praten", concludeert de woordvoerster van de VARA enigszins teleurgesteld. (\an onze sociaal-economi- scie redactie) DSN HAAG De hoogte vai de wao-uitkering be- lenmert arbeidsonge- sclikten terug te keren in he arbeidsproces. Het is eclter onwaarschijnlijk dat de hoogte van de uit- keiing bevordert dat mensen de wao ingaan. Dit concludeert drs. E. Bax van de vakgroep economi sche groei en sociale veran dering van de rijksuniversi teit in Groningen in een on derzoek naar de toename van het aantal arbeidsonge schikten. Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en ^RIEMELS 06 SCHCDNHB0S- speaAustE neeFTj£ ecc mooi cemMKt, schat! werkgelegenheid zal het rap port binnenkort aan de Tweede Kamer aanbieden. Slechts weinig mensen met een wao-uitkering komen weer aan het werk. Dat is volgens Bax de reden waar om het aantal arbeidsonge schikten (ruim 550.000) zo hoog is. Voor mensen met een slechte gezondheid is het een hachelijke zaak de ga rantie van een uitkering in te ruilen voor een onzekere positie op de arbeidsmarkt, aldus Bax. Volgens de onderzoeker speelt ook het keuzegedrag van de werkgevers een rol bij het grote aantal wao'ers in ons land. Een werkgever neemt liever iemand in dienst die al een baan heeft of werkloos is, dan een .wao'er, meent Bax. HAARLEM Twee onbekenden hebben gisteren enkele ton nen buitgemaakt bij een overval op het grenswisselkantoor in het Haarlemse station. Een 22-jarige werkneemster van het grenswisselkantoor werd door de overvallers onder bedreiging met een vuurwapen geboeid. Zij werd korte tijd later door een klant bevrijd. De daders waren toen al met de buit ontkomen. Duizenden EO-jongeren, zaterdag in de Jaarbeurshal in Utrecht. UTRECHT De afwe zigheid van viervoudig Olympisch kampioen Carl Lewis heeft twintig duizend jongelui er za terdag niet van weerhou den in Utrecht de jaar lijkse EO-jongerendag te bezoeken. Ze maakten een dag mee die hoofd zakelijk werd gevuld met liederen, gebed, bij belstudies, het aanhoren van toespraken en optre dens van gospelartiesten uit Nederland, Zwitser land, Groot-Brittannië en de VS. Het werd een massale bijeenkomst, die veel weghad van een luchtige, populaire kerk dienst. Bij de Evangelische Omroep zelf leek men enigszins ver baasd dat de Nederlandse jeugd in zo overweldigend groten getale de Jaarbeurs in Utrecht had opgezocht. Carl Lewis was immers de man die, getuigend van zijn ge loof, de grote trekpleister van het feest had moeten worden. De EO had zich dankbaar op de persoonlijkheid geworpen en de jonge Amerikaan bij kans tot mascotte gemaakt. De afgelopen weken was hij door de omroep naar voren geschoven als de grote attrac tie van de EO-jongerendag en het programma was zelfs speciaal op hem toegespitst. De dag stond in het teken van „De Wedloop", hetgeen op de affiches werd duidelijk gemaakt met een atletieks- hirt en een paar sportschoe- Teleurstelling Evangelist en EO-presentator Henk Binnendijk had heel toepasselijk een lezing inge studeerd die begon met een man met twee koffers in de hand die het bij een hard loopwedstrijd aflegt tegen vier atleten zonder bagage. Zo had de hele dag met Le wis' lopen te maken. De te leurstelling was dan ook groot toen vrijdagmiddag minder dan een etmaal voor het begin van de jongerendag het bericht binnenkwam, dat Lewis niet zou komen. Dat hij te veel last had van een abces onder zijn linker oog, een aandoening waar hij kort geleden aan is geope- Op de dag van het feest blijkt dat ook zijn vervangster, at lete Valerie Briscoe-Hooks, niet komt. „Dit is een ramp", typeert jongerendagpresenta tor en Lewis' persoonlijke vriend Jan van den Bosch de ontstane situatie. Maar hij vangt de teleurstelling in de hal met vaardigheid op: „Misschien hebben we ons te veel voorgesteld van de ont moeting met een mens, ter wijl het toch gaat om de ont moeting met God". Dit wordt door het publiek beloond met een warm applaus. De bijeen komst gaat door: „Laat het maar lekker over je heen ko men, hier komt het lied: De Heer is Koning", roept de presentator het publiek op, als het koor klaar staat. Even later mag iedereen staand weer meezingen en meeklap pen met „Zingt halleluja voor de Heer". EO-directeur drs. L. P. Do renbos vraagt in zijn gebed „of God het ook met de ge zondheid van Carl Lewis weer goed wil maken". Wapen Als de jongerendag al lang begonnen is, staan nog steeds mensen te dringen voor een plaatsje op één van de vier gigantische tribunes die het podium in het midden om sluiten. „Mag ik eens zien wie zijn wapen bij zich heeft?". Op de vraag van de presentator steken honder den op de tribunes hun bijbel omhoog. Het drama van Lewis' afwe zigheid wordt door de organi satoren in de middagbijeen komst handig opgevangen door het jeugdige publiek oorgetuige te laten zijn van een rechtstreeks telefoonge sprek met Amerika, waarin Lewis vanuit zijn bed bij zijn moeder thuis in Houston spreekt met een lichtelijk ze nuwachtige Van den Bosch. Lewis is blij dat men in Ne derland niet boos op hem is, en hoopt spoedig alsnog naar ons land te komen. Lewis en Briscoe-Hooks zijn lid van een vierduizend le den tellende organisatie die zich „The Lay Witnesses of Christ" noemt. Het is een verbond van sporters die van hun geloof willen getuigen. Dan een nieuw lied. „Zing het maar uit volle borst mee, probeer het maar eens. Jullie zullen zien dat het hartstikke mooi klinkt". De oproep van de presentator is niet aan do vemansoren gericht. Ronduit-club Nu de ster van de dag ver stek heeft laten gaan, is de lancering van de EO Ronduit Club de nieuwe jongere nafdeling van de EO het klapstuk van de dag. Uitbun dig zwaaiend en gehuld in speciale clubkleding komt het promotieteam in EO-bug- gies de zaal inrijden. „Één derde van onze achterban is jonger dan 26 jaar. We heb ben veel jongeren in onze ge lederen", motiveert een EO- woordvoerder de aandacht die ook deze omroep gaat schenken aan een belangrij ke groep in de achterban. De club gaat onder het motto „Samen getuigen en Gods Woord hoog houden" thema avonden, weekends, gospel- toernees en Sportdagen orga niseren voor de leden. Bij de EO wordt gefluisterd dat Carl Lewis mogelijk op én van die dagen zijn opwach ting zal maken. Morgen avond zendt de EO vanaf 19.35 uur op Nederland II beelden uit van de jongeren dag. ARJEN VAN DER SAR (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Burgemeester Van Thijn van Amsterdam is woedend op VVD-fractieleider Nijpels. Deze uitte zaterdag voor de VAR A-radio kritiek op het college van Burgemeester en Wethouders in de hoofdstad. B en W zouden volgens Nijpels pas na een dag vergaderen zijn opgetreden tegen „de weg blokkerende en plunderende krakers in de Ferdinand Bolstraat". In een brief aan Nijpels vraagt Van Thijn of de fractieleider zich in het vervolg wil „onthouden van baarlijke nonsens". Volgens Van Thijn hebben B en W helemaal niet over dit probleem ver gaderd, „dat gebeurt ook nooit". Ook is er volgens Van Thijn geen dag voorbij gegaan voordat er werd opgetreden. „Op het moment dat ik werd geïnformeerd heb ik opdracht gegeven zo snel mogelijk op te treden". In hetzelfde VARA-programma pleitte Nijpels voor een admini stratieve inning van verkeersboetes. Dat zou volgens Nijpels in houden dat er geen tijdrovend werk meer gestoken hoeft te worden in het opmaken van proces-verbalen. Regeling op komst voor agenten met gewetensbezwaren (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Riet kerk van Binnenlandse Zaken acht het gewenst dat er een landelijke regeling komt die een antwoord geeft op gewe tensbezwaren van politiemen sen bij de uitoefening van hun taak. Dat zegt de minister in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Korthals (VVD). Korthals verwees in zijn vraag naar de gemeente Enschede waar de burgemees ter de mogelijkheid heeft ge schapen een politiefunctiona ris bij erkende gewetensbe zwaren vrij te stellen van som mige taken. Er bestaat al een rapport dat mede over deze materie gaat: de ambtenaar met gewetensbezwaren. De komende maanden zal Riet kerk onderzoeken met zijn collega Korthals Altes (Justi tie) hoe toekomstige richtlij den eruit moeten zien.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5