Brugman betert leven, maar verspeelt titel Bernard Hinault kan het nog steeds Jarryd verrast favoriet Lendl Zonnestraaltje en IJzeren Hein grote winnaars op Duindigt SPORTTRIBUNE r- Ceulemans veruit beste driebander Miles onderstreept naam straatvechter Sean Kelly wint Criterium Azen MONTREUIL De onverstoorbare Sean Kelly heeft gisteren in Montreuil het Criterium der Azen gewonnen. Met deze zege heeft de Ier zich hersteld van de terugslag na zijn straf volgend op het ritieve resultaat van de dopingcontro- na Parijs-Brussel. Kelly legde de 100.8 kilometer achter dernies af in 2.03.01. In de sprint versloeg hij de Belg. Jean-Luc Vandenbroucke, die tweede werd, en wereldkampioen Claude Cri- quielion. Nummer vier, in dezelfde tijd als Kelly, was Bernard Hinault, die za terdag de Ronde van Lombardije had gewonnen. Laurent Fignon kwam niet verder dan de dertiende plaats. CeidaeSomcmt Sean Kelly bleek on aangedaan door zijn schorsing en zege vierde in de Cross der Azen. MAANDAG 15 OKTOBER 1984 PAGINA1S Hoste valt .3 op hoofd COMO Het internationale wielerseizoen '84 werd beslo ten zoals het was ingeleid: met een topprestatie van een afge schreven kampioen. Francesco Moser opende de klassieker- -reeks op indrukwekkende wijze in Milaan-Sanremo, na dat hij eerder opzien baarde met een niet voor mogelijk ge houden herhaalde verbetering van Merckx' werelduurrecord. De slotklassieker Ronde van Lombardije was voor Bernard Hinault, niet meer gehinderd door een onwillige knie fiet send met de inspiratie van een belovende jongeling. Voor Nederland gloorde tus sen de vallende bladeren rond het Meer van Como een sprankje hoop dat het volgend wielerjaar beter zal zijn dan dit. Teun van Vliet (22) werd derde, Adri van der Poel (25) zesde. Bernard Hinault is volgende maand geen twintiger meer. Op het moment dat hij geld schieter Bernard Tapie kon overreden sterke renners aan te kopen, zodat hij hen kon helpen winnen, bleek hoe goed hij zelf nog is. In goeden doe is Bernard Hinault beter dan Greg Lemond, Kim An dersen en Steve Bauer. In dat drietal werd een vermogen ge- investeerd. Hinault was te recht zielsgelukkig met zijn triomfen in de Grote Landen- prijs, de Trofeo Baracchi (met Moser) en tenslotte de Ronde van Lombardije. Met die ver rijking van zijn erelijst dien den zich grote problemen voor het nieuwe seizoen aan. Wie wordt de kopman en wie de Schitterend Zaterdag profiteerde Hinault, die „Lombardije" in 1979 al won, van de schitterende weersomstandigheden door op het heuvelachtige parkoers voor de 251 kilometer het re cordgemiddelde van 41.235 te halen. Zijn laatste hindernis was vijftien kilometer voor de eindstreep in Como de San Fermo della Battaglia. Daar le verde Hinault de strijd. Hij counterde de ont snapte Prim en fietste vervol gens alleen naar de top. Voor de afdaling naar Como had hij een halve minuut voorsprong, op de eindstreep bijna een hele. Peeters won de sprint voor neo-prof Teun van Vliet, die als troetelkind van Merckx' ex-knecht in een be scheiden Belgisch ploegje, in een half jaar zijn weg heeft ge vonden bij de profs. De West lander werd de Nederlandse hoop ber wieleijaar. WEST-BERLIJN Tijdbns de zesdaagse van West-Ber- lijn is de Belgische wielren ner Frank Hoste ernstig aan zijn hoofd gewond geraakt door een valpartij. De win naar van de groene trui in de laatste Ronde van Frank rijk kon de vallende Deen Oersted niet ontwijken na dat deze in botsing was ge komen met de Westduitser Bolten. Hoste werd in het ziekenhuis opgenomen. Hij werd daar in observatie ge houden met een hersen schudding en inwendige verwondingen. BOEKELO Hans Brugman uit Hengelo, die de laatste jaren een verre van goede reputa tie had opgebouwd, door met enkele jonge paar den wat te driest tekeer te gaan, bewees in Boe- kelo van die fouten te hebben geleerd. Met er varing als internationaal springruiter op zak lood ste hij Full Swing, vier maanden geleden aange kocht van de Engelse to- pamazone Lizzy Pur- brick, zeer gediscipli neerd over de hindernis sen. Na de cross van za terdag zag het er zelfs naar uit dat Brugman verreweg de sterkste zou zijn in de strijd' om het nationaal kampioen schap. Met een voorsprong van 10,2 punten op Martin Lips met Baby Face konden Brugman en Full Swing aan het sprin gen beginnen. Een weigering op hindernis acht en het overschrijden van de tijd leidden er echter toe dat de vrees van Brugman („Full Swing is een klassepaard, maar het springen zal enorm moeten verbeteren, dus zeker van die titel voel ik me nog bepaald niet"), die hij sater dag uitsprak, bewaarheid werd. Martin Lips, nerveus toeschouwer tijdens de rit van Brugman, hield daardoor aan zijn vierde geslaagde rit met Baby Face in Boekelc zijn eerste nationale titel over. Achter de 29-jarige rui ter uit het Brabantse Wagen berg en Hans Brugman legde de Twentse Magda van Loo met Emerald Star beslag op de derde plaats in het Neder lands kampioenschap. Droefenis troef •Voor het overige was vooral droefenis troef voor de natio nale toppers. Willy Huizing De Nederlander Bert Wagenvoort is enigszins in de problemen gekomen met zijn paard tijdens de military van Boekelo. duikelde door twee weigerin gen en een val naar de staart van het klassement, Anchela Rohof bleef met Resolution Bay drie keer staan voor de Normandië bank, Twan van Woensel moest de strijd na de steeple opgeven omdat Ronelia getroffen werd door een peesklap. Desondanks was Nederland één van de vijf landen die met een equi pe aan de streep kwam. Meer dan een vierde plaats achter Engeland, de Verenigde Sta ten en de Bondsrepubliek Duitsland zat er echter niet De military van Boekelo werd gewonnen door de Amerikaanse amazone Karen Lende met Optimist. In de afsluitende springproef maakte ze een fout. Lende mocht er zelfs twee maken om toch haar eerste plaats na de tweede dag te kunnen be houden. Tweede werd de En gelse Rachel Hunt met Piglet en derde haar landgenote Ri chard Walker met Accumu lator. Beiden gingen bij het springen, het afsluitende on derdeel van van zondag, foutloos rond. UITGEEST Raymond Ceulemans heeft zich in Uitgeest ver uit de beste driebandenspecialist getoond. Hij won het interna tionale toernooi, dat voor de tweede maal werd gehouden, met ruime voorsprong op Christ van der Smissen. Ceulemans won acht partijen en stelde zich gisteren in de laatste ronde tevreden met remise tegen Rini van Bracht. Van der Smissen kwam drie wedstrijdpunten te kort op Ceulemans. Hoogtepunt van het toernooi was de schitterende partij in de achtste ronde tussen Ceulemans en de Fransman Bitalis. In slechts 23 beurten kwam Bitalis net één punt te kort: 50-49. De Fransman keek aanvankelijk tegen een grote achterstand aan, maar dank zij twee series van elk tien caramboles kwam hij nog heel dichtbij Ceulemans. De Belg kwam uit op het fraaie toer- nooigemiddelde van 1.465. Zeven van de negen spelers waren goed voor een moyenne van meer dan één. SYDNEY De Australische indoor-tenniskampioèn- schappen zijn in het weekeinde in Sydney gewonnen door de Zweed Anders Jarryd. In de finale verraste hij de Tsjechoslowaakse favoriet Ivan Lendl met 6-3, 0-2 en 6-4. In de eindstrijd over drie sets, die slechts 122 minuten vergde, had Lendl een gedaanteverwisseling ondergaan. De Tsjechoslo- waak, die tot de finale slechts achttien games had verloren, fcad geen antwoord op de gevarieerde slagen van Jarryd, die in vier eerdere ontmoetingen nooit van Lendl wist te winnen. In de halve finales had Jarryd nog de grootste moeite gehad met de Amerikaan Ben Testerman: 6-2, 2-6, 7-6, terwijl Lendl gemakke lijk van de AmerikaanEliot Teltscher had gewonnen. De ongeplaatste Joegoslaaf Goran Prpic heeft in Gorkum het eerste tennistoernooi voor het Satellietcircuit gewonnen. De 21-jarige Prpic won in de finale met gemak (6-1 6-4) van de Zwitser Dominik Utzinger. Michiel Schapers werd zaterdag in de halve finales van het toer nooi in Bazel uitgeschakeld. De Nederlandse kampioen verfoor in drie sets van de Amerikaan Tim Wilkison: 7-6,3-6,3-6. Het met 350.000 gulden gedoteerde toernooi werd gewonnen door Nyström. De Zweed versloeg Tim Wilkison in de finale met 6-3, 3-6, 6-4, 6-2. Schapers speelt morgen in de eerste ronde van een internatio naal toernooi in Keulen tegen de als eerste geplaatste Zweed Joakim Nyströem, die in Bazel zijn landgenoot Stefan Edberg met 4-6, 6-0, 6-3 uitschakelde. Jannes van der Wal komt weer te laat DAKAR Oud-wereldkam pioen Anatoli Gantwarg was in de achtste ronde van het toernooi om het wereldkampi oenschap dammen in Senegal de enige die gisteren tot winst kwam. Zijn landgenoot Korn- jevski en de Nederlander Rob Clerc kwamen niet verder dan ïise waardoor zij de tweede plaats delen met één punt ach terstand. De Senegalees Diallo handhaaft zich wonderwel in de kopgroep na zijn twee re- ;es tegen Sovjet-grootmees ters en volgt met de Rus Wig man met tien punten. De Nederlanders hebben dit weekeinde wel voor de langste partijen gezorgd, maar de pun- tenoogst was niet navenant. Rob Clerc verraste eerst Jos Stokkel. Die zege bracht Clerc 1 de leiding naast de tegen elkaar remise spelende Korn- jevski en Gantwarg. In de achtste ronde verzuimde Clerc een goede winstkans te gen de Ivooriaan Memel Me- less, die remise wist af te dwingen. Oud-wereldkampioen Jannes 1 der Wal ging tegen land genoot Hans Jansen al kort na de opening in de fout en werd combinatoir naar zijn derde nederlaag gespeeld. Tegen de Amerikaan Wladimir Kaplan kwam Van der Wal ruim een kwartier te laat, hetgeen hem 1 een ingewikkeld spelgenre 1 de tijdnoodfase bijna fataal werd. De Amerikaanse vlag viel tenslotte het eerst en toen hoofdarbiter Raymond Picard opdracht gaf de partij-notaties bij te werken bleken er 54 zet te zijn gedaan en had de Nederlander een zeer voorde lige positie op het bord geto verd. Na 65 zetten en ruim vijf een half uur erkende Ka- plan de overmacht en staakte de strijd. TILBURG Tony Miles, de „straatvechter" onder de schakers, heeft op on dubbelzinnige wijze zijn kandidatuur gesteld voor de eindzege in het schaak toernooi in Tilburg. Met nog twee ronden te spelen breidde de 29-jarige Brit, invaller nota bene voor Viktor Kortsjnoj, gisteren in Tilburg zijn voorsprong uit tot anderhalf punt. Zelf won hij in de negen de ronde zeer koelbloedig met zwart van John van der Wiel, terwijl de con currenten een steek lieten vallen. Van de uit Birmingham af komstige Brit, die op vijfjarige leeftijd de spelregels leerde, is bekend, dat hij zich niet zozeer bekommert om de schoonheid en artisticiteit van het schaak spel, dan wel om het vraag stuk hoe hij zo snel mogelijk het punt kan pakken. Met die mentaliteit behaalt Miles, die in 1976 Engelands eerste grootmeester werd en bij die gelegenheid een gift van 5.000 pond sterling van de schaak- -maecenas Jimmy Slater ont ving, in zijn vierde optreden in Tilburg formidabele succes sen. Zijn score van zeven uit negen is indrukwekkend en met de duels tegen de Russen Toekmakov en Beljavski in het vooruitzicht kan hij de re cordscore van wereldkam pioen Karpov in het eerste Tilburgse toernooi (acht uit elf) evenaren, zo niet overtref fen. Zeker gezien in het licht dat Miles in de schaakwereld de reputatie geniet van „Rus- sendoder", omdat hij van de niet-Sovjet-grootmeesters de beste resultaten tegen de Rus sen op zijn naam heeft. In Til burg begon Miles opvallend rustig met vier remises. In de vijfde ronde zette hij zijn op mars in met een overwinning op Sosonko. Het vormde het beginpunt van een opvallende zegereeks. Gisteren veroverde hij tegen John van der Wiel zijn vijfde opeenvolgende winstpunt. Tegen de met wit spelende Van der Wiel kwam een Caro- -Kann op het bord, die Miles nauwgezet had voorbereid. Zijn zetten volgden in zeer hoog tempo en dwongen Van der Wiel tot veel tijdverbruik. Na 22 zetten wees de klok voor Van der Wiel nog veertig minuten aan, terwijl de Brit slechts veertig minuten had la ten wegtikken. Het was het kritieke moment in de partij. Van der Wiel besloot tot een pionoffer op de c-lijn dat er heel verdacht uitzag. Welis waar ontwikkelde hij een on heilspellend ogende konings- aanval, maar Miles liet zich niet intimideren en wees het optische bedrog van de drei ging aan. Na 42 zetten was er voor Van der Wiel geen red ding meer mogelijk en was zijn zesde nederlaag een feit. De partij Van der Wiel (Ned) - Miles (Eng) uit de negende ronde had het volgende verloop wit: Van der Wiel (Ned), zwart: Miles (Eng) I. e2-e4. c7-c6; 2. d2-d4, d7-d5; 3. Pbl-d2, d5xe4; 4 Pd2xe4. Lc8-f5; 5. Pe4-g3. Lf5-g6; 6. h2-h4, h7-h6; 7. Pgl-f3, Pb8-d7; 8. h4-h5, Lg6-h7; 9. Lfl-d3, Lh7xd3; 10. Ddlxd3. Dd8-c7; II. Lcl-d2, e7-e6; 12. 0-0-0, Pg8-f6; 13. Pg3-e4, 0-0-0; 14. g2-g3, Pd7-c5; 15. Pe4xc5, Lf8xc5; 16. c2-c4, Lc5-b6; 17. Ld2-c3, Th8-e8; 18. Dd3-e2, c6-c5; 19. Kcl-bl, Te8-e7; 20. a2-a3, c5xd4; 21. Pf3xd4, Te7-d7; 22. c4-c5, Dc7xc5; 23. Tdl-cl. Td7-c7; 24 Pd4-b5. Tc7-e6; 25. Lc3-e5, Dc5xf2; 26. De2xf2. Lb6xf2; 27 Pb5-d6+. Ke8-d7, 28 Pd6xb7. Tc6xcl 29 Thlxcl. Td8-c8 30. Tcl-fl. Pf6-e4; 31. Tfl-dl Kd7-e7, 32 Le5xg7. Lf2xg3; 33 Tdl-d4, f7-f5; 34. Lg7xh6. Tc8-h8; 7' Le3xa7, Tel-e2; 39 Ta4-b4. (5-f4; 40. La7-b8. (4-(3; 41. Tb4xe4, Lg3xb8. 42. Pb7-c5, Lb8-d6 zwart geeft het op. (ADVERTENTIE) ONVERSLAANBAAR Fikse triomf rugbyploeg [|Geen excuus van Swinkels 57 voor Stalman Gozei [OTTERDAM Sjef Swin- ne els is niet van plan zijn ex- c. uus aan de atlete Ria Stalman meu an te bieden. Ook de eis tot zon( chadevergoeding van 10.000 ulden legt de atletiek-coach aast zich neer. Vandaag •eedt de advocaat van Swin- els opnieuw in overleg met e andere partij om alsnog te iterd. roberën een kort geding te v erkomen. ia Stalman wil een kort ge- ïg ing aanspannen omdat Swin- spehels haar heeft beschuldigd het gebruik van anabole kw eroiden. Sportwereld volgt ni SP** Booy lonkbal Guus van der eijden, de voorzitter van de 'oninklijke Nederlandse Ba- iball- en Softbalbond, is in herkozen in het be de AINBA. loetbal Door een gelijk in de uitwedstrijd gen Turun Palloseura in _0 ürku heeft Lahden Kuusysi 't et voetbalkampioenschap van 1 inland veroverd, tletiek De Nederlander Strik is derde geworden 1 de vredesmarathon in Athe- op het klassieke parkoers 2.29.00. 7 utosport Gerrit van Kou- en (Lola) is in de laatste rit in de strijd om het Engelse (W): impioenschap Formule '(Drd-1600 tweede geworden :hter John Pratt, feilen Valkenzeiler Trom- dit weekeinde de win- 1 de traditionele Primus ter Pares wedstrijden gewor- n. Trompen won zaterdag eerste wedstrijd en eindigde ndag als tweede en als vier- 0, 23. 56 onkbal De Nederlandse inkbalploeg neemt, na het srnooi om de wereldtitel van Wage tot en met 28 oktober op iba, eind november nog deel J n een toernooi op Taiwan. Wtldrijden Roland Libo- -ele k de wereldkampioen van Po veldrijders, heeft in Rueti vvitserland) de derde over- nning van het nog jonge sei- ïh^S behaald. h^ffjetbal SVV heeft de. con- iet de Ier John Dela- de Engelsman Paul -Üles met onmiddellijke in- ng ontbonden. De twee spe- "s weigerden voor halve da- !e n te werken bij een sponsor, k >etbal Feyenoord, zonder n internationals, heeft zater- geoefend tegen eerste er Excelsior Maassluis. anke^01" 2500 toeschouwers won yenoord met 8-3 (4-1). Hout- a ïn (4), Rep (3) en Petursson Drden. WASSENAAR De Was- senaarse renbaan Duin- el'^t had twee belangrijke draverijen gistermiddag. Dat was de Grote Prijs der Vaderpaarden voor twee jarigen en de Prijs der 3- jarige stayers. In beide draverijen lieten de toren hoge favoriet het afweten. Dat was Zomar Windspiel bij de tweejarigen en Ytransbelwin R bij de driejarigen. Zomar Windspiel won vier keer achtereen. Het paard was voor de klassiekers de Joffer- prijs en de Produktendraverij niet ingeschreven en kwam daardoor niet in actie. Er wa ren insiders die de kwaliteiten hoger aansloegen dan die van de de winnaar van de Jonker- prijs en Produktendraverij, Zilver Prince. In handen van Gerard Dekker sprong Zomar Windspiel vlak na de start en kon het vergeten. De meest; startende tweejarige van dit seizoen. Zonnestraaltje, won mede daardoor verrassend voor Zabina Yvoo en Zora M. Eigenaar en trainer Cor Baas, die de leidsels achter Zonne straaltje had overgelaten aan Andries van der Blonk, over deze overwachte overwinning: „Ik weet dat er hier en daar nogal wat kritiek is op het vele starten van Zonnestraal tje. Maar de mensen kennen de achtergronden niet. Thuis ben ik niet in de gelegenheid om de merrie te trainen. Het IJzeren Hein gaat als eerste op de finish af in de Prijs der 3-jarigen. snelwerk krijgt Zonnestraaltje alleen in de koers". Zo'n vijf tien starts leverden Zonne straaltje ruim achtduizend gul den op. Door een overwinning in de Grote Prijs der Vader paarden kreeg de merrie daar nu tienduizend gulden bij. Wellicht wacht de dochter van Rising Wind uit Nathalie For- tuna nu de nodige rust. Volle ronde In de Prijs der 3-jarige stayers sprongen favoriet Ytransbel win R, IJzeren Hein, Yvoline Hazelaar en Yakka K. You Love Boszorg nam de leiding. Maar IJzeren Hein zou IJze ren Hein niet zijn als hij niet terug zou zijn gekomen. Met nog een volle ronde voor de boeg ging IJzeren Hein in handen van Klaas Woudstra aan de leiding. Velen dachten dat IJzeren Hein tol zou moe ten betalen voor de grote fout bij de start en in de eindstrijd geen rol meer kon spelen. .Maar niets was minder waar. ,Over de 2600 meter zegevierde de hengst, een zoon van Manza Buitenzorg in de kilometertijd van 1.22.5 voor Yeaning Bos- hoeve met de Nootdorper Guus Knijnepburg en Youri Prince (Piet Zandt). Het internationale hoofdnum mer om de Ymond Boekelte- prijs werd gewonnen door de Amerikaanse merrie Greatest Action met Aad Pools. De merrie klopte op fotofinish Sa- vero (Wim Velis). Voor Grea test Action was dit een goede voorbereiding op de prijs der Giganten van morgen in I~" Bij de volbloeds werd de Hoef slag Wisselbeker verrassend gewonnen door Wortwell handen van de Wassenaarse Karin ten Hagen. Voor beide was het de eerste zege van bijna afgelopen renseizoen. ARTHUR VAN RIJSWIJK HILVERSUM De Neder- ndse rugbyploeg heeft giste- in Hilversum het interna- seizoen geopend fikse triomf op Zweden: (15-0). Het was een wed- in de B-poule van de FI- Chris Gale van voor de eerste maal naturalisatie voor Ne- speelde, was de grote Niet alleen door zijn vele - Gale zorgde voc de 27 punten - maar door zijn inzicht en snelheid hij de motor in de ploeg, hem toonde ook de te- Kees Koemans duel was door het bij vla- goede driekwartenspel Nederland zeer aantrek- waren in de en fanatiek toch niet i équipe af te leidde Nederland met 15-0 door tries van en Gale die beiden de laatsten werden ge en een penalty- de NFC'er. Hij voer- in de tweede helft de door twee penalty-kicks alvorens Mikael een strafkick te- Een try van Ed- Jantsma met een conver- Gale bracht de eind- op 27-3.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15