V oetbalclubs komen weer met liga-plan Somant ol De Zijl/LGB ijkt nu al itgespeeld... Leiden overklast Werkendam: 71-100 MAANDAG 15 OKTOBER 1984 PAGINA 13 us Israël ■^weggestuurd lEN BOSCH Het duel tussen FC Den Bosch n Roda JC had gistermiddag nog maar twee mi- uten voor de boeg toen scheidsrechter Henk in Ettekoven de Bossche trainer Rinus Israel in de spelersbank wegstuurde. Israel moest het estant van de wedstrijd van de tribunes bekij- Van Ettekoven meldde na afloop dat hij Is- ael „rood" had gegeven, omdat deze zich luid- ichtig weinig vleiend had uitgelaten over het ■bitrale trio. Israel ontkende scheidsrechter en msrechters te hebben aangesproken. De Am- erdammer is de tweede trainer, die in het lo- ende voetbalseizoen openlijk in conflict raakte 2n arbiter. Eerder werd Haarlems oefen- ijjieester Hans van Doorneveld bij Volendam - laarlem achter de hekken verwezen. Aangenaam Hoewel de tempera tuur afgelopen weekeinde weer aangenaam was ,,voor de tijd van het jaar" stond de complete schaats ploeg al voor de eerste training op het ijs van de kunst ijsbaan in Haarlem. Coach Henk Ge- mser (derde van links) praat met zijn rijders over het ko mende seizoen. Hughes stuurt twee spelers van training BREDA Trainer Barry Hughes van MVV heeft afgelopen vrijdag basisspe lers Van Bommel en Van Marwijk van de training verwijderd en wenst niet meer met deze twee spelers verder te werken. Vandaar dat MVV zaterdag avond in Breda tegen NAC met een fan tasie-opstelling aantrad. Hughes zette bovendien na de rust Nanninga op zijn vertrouwde plaats in de spits en dat hielp, want de als libero begonnen Nan ninga veroorzaakte de gelijkmaker. Bij een voorzet concentreerde de gehele afweerlinie van NAC zich op Nanninga. Dat gaf Jean Maas de gelegenheid ach ter de rug van de „giraffe" van MVV te sluipen en de bal langs NAC-doelman van Eenennaam te schuiven. Belgen willen uitsluiting Britse teams BRUSSEL Louis Wouters, voorzitter van de Belgische voetal- bond, heeft de Europese voetbalunie (UEFA) voorgesteld Engelse clubs uit te sluiten van Europees voetbal als zij niet bereid zijn de kos ten van vandalisme van hun aanhang op zich te nemen. Op 24 oktober speelt Club Brugge tegen Totten- ham Hotspur. Om de Londense supporters op te vangen wordt een leger politiemannen in gezet. Volgens Wouters moeten de kosten van die beschermende actie, zo'n 150.000 gulden, ge dragen worden door Tottenham Hotspur of de Engelse voetbal bond. De voorzitter ver telde erbij, dat indien de UEFA niet dergelij ke disciplinaire maat regelen neemt, Belgi sche clubs in de toe komst zullen weigeren ;gen Engelse clubs te :len. Engels voetbal- ndalisme kostte in mei, toen Tottenham in Brussel tegen Ander- lecht speelde, een slor dige 300.000 gulden aan overwerk bij de politie. Een supporter van Tot tenham werd in een bar doodgeschoten bij een tuzie na de wedstrijd. Leid» ïxcelsior- eyenoord p Spangen OTTERDAM De competi- Öifcwedstrijd Excelsior - Feye- [■Hoord, die voor zondag 4 no- j^Hember op het programma ^^aat, zal niet op Woudenstein h op Het Kasteel in Rotter- n worden gespeeld. Het be- thetiluur van Excelsior heeft voor rba )angen gekozen omdat het 'ijs. 1 gen terrein met 10.000 toe- houwers slechts een geringe ipaciteit heeft. Omdat Excel- Spangen uitwijkt zal jarta, dat gelijktijdig met Ex- Isior zijn thuiswedstrijden na eelt. °P zaterdag 3 november iplo! tkomen tegen Roda JC. 1585 WOLFHEZE De clubs uit het betaalde voetbal gaan werken aan een an dere structuur, in of naast de KNVB. Tijdens het voorzittersberaad afgelo pen weekeinde te Wolfhe- ze, hebben de vertegen woordigers van 31 van de 36 clubs, het bestuur van de Federatie van Betaald Voetbal Organisaties op dracht gegeven een orga nisatievorm uit te werken die beter past bij de verza kelijking die nodig is voor de betaalde sectie. Het FBO-bestuur, dat al eer der plannen voor een lea gue of een liga in de „map-voor-later" heeft geborgen, zal zijn gedach ten voor de najaarsverga dering van 9 november uitwerken. Zowel FBO-voorzitter Eugene Lemmens, als secretaris-pen ningmeester Nico Gloudemans ontkende, dat tijdens het dis- cussieweekeinde de oprichting van een min of meer zelfstan dige liga als onontkoombaar naar voren is gekomen. Wel echter werd een hechtere sa menwerkingsvorm bepleit, binnen een zakelijker kader dan onder de huidige omstan digheden mogelijk is. Het water staat het betaalde voetbal aanv de lippen. Mede daardoor is het verlangen van het nieuwe samenwerkings verband, bij voorkeur op één lijn naast de KNVB, naar vo ren gekomen. Volgens Lem mens zijn de clubs doordron gen van de noodzaak van een sterkere onderlinge band. Om gezamenlijk te kunnen optre den, om als een blok een at tractiever onderhandelings partner te kunnen vormen voor sponsors, die bereid zijn het betaalde voetbal als recla memiddel te gebruiken en daardoor het geld beschikbaar stellen, dat niet meer verkre gen zal kunnen worden uit subsidies of recettes. Het vinden van één lijn was de gedachte achter de bijeen komst in Wolfheze. „Er zijn andere inkomstenbronnen no dig", stelde Lemmens. „De steun van de overheid loopt naar nul. Tot nu toe is ons denken voornamelijk gericht geweest op het product, maar wij zullen meer markgericht moeten handelen. Daar zijn af spraken en regelingen voor nodig. Dit weekeinde zijn wij bij elkaar geweest om ons die gedachte eigen te maken. Het is een bittere noodzaak, wan neer wij het niet zouden doen, is de toekomst van het betaal de voetbal in gevaar". Er was sprake van een opmer kelijke solidariteit van de ver enigingen, waarvan de belang rijkste beleidsmakers, de voor zitters of hun vertegenwoordi gers, in Wolfheze zelfs hebben uitgeroepen dat het Neder lands elftal maximale steun verdient. Oranje dus als „trek paard" voor het nationale elf tal, nu de| clubs de faam van het Nederlandse voetbal niet meer in stand kunnen houden. Opmerkelijk is dat vrijwel uit-, sluitend gedacht werd aan de vergroting van de inkomsten, niet aan de verlaging van de uitgaven, hoewel de FBO daarover ook -en al eerder uit gesproken- gedachten heeft. Oud-voorzitter Leo van Zand vliet: „De KNVB gebruikt een belangrijk deel van de inkom sten, opgebracht door het be taalde voetbal, niet efficient. Nico Gloudemans: „De licen- tievoorwaarden staan op de agenda voor de volgende ver gadering van het betaald voet bal. In die voorwaarden wordt uitgegaan van gelijke ver plichtingen voor alle clubs, wij vinden dat er een verschil tus sen ere- en eerste divisie zou kunnen bestaan". Eugene Lemmens: „Door het niet door iedereen op prijs gestelde werk van het BBI heeft een aantal clubs, noodgedwongen, gewerkt aan kostenverlaging". Huybregts behoeft meer dan één waarschuwing KEES Rijvers kreeg op een toch wel heel speciale manier steun voor zijn verzoek om de internationals te sparen voor het be langrijke WK-kwalifikatieduel van komende woensdag tegen Hongarije. De bondscoach vroeg maanden geleden al aan com petitieleider Jan Huybregts of het weekeinde voorafgaande aan dat duel geen vrij-af kon worden gegeven aan de oranjespelers om zich zonder risico van blessures zo optimaal mogelijk voor te bereiden op dat treffen. Huybregts trompetterde vervolgens de mening van het sectiebestuur, dat niet wilde ingaan op Rijvers verzoek, terug naar de bondscoach: er zou geen vrij weekeinde worden gepland. Hct sectiebestuur, waarin zoals bekend Ajax-voorzitter Ton Harmsen een niet onbelangrijke rol vertolkt, wenste geen gevolg te geven aan Rijvers voorstel, omdat de competitie zo snel moge lijk moet worden beëindigd. Dan zijn namelijk de vaderlandse topclubs in staat hun slinkende reputatie internationaal nog enigszins te gelde te maken. Huybregts moest in allerijl alsnog een competitieronde voor afgelopen weekeinde samenstellen en haalde een programma uit de kast, dat voorzien was voor over enige weken. En daarbij ging Huybregts al direct in de fout, want hij vergat dat met name Feyenoord in de provincie niet altijd even wel kom is voor een avondwedstrijd vanwege zijn beruchte aanhang. De burgemeester van Deventer liet, wellicht wat aan de late kant, weten dat de Rotterdammers op zaterdagavond niet zou den worden ontvangen, omdat de supporters overdag, vóór het duel, nog wel eens willen huishouden in de binnenstad. Gevolg: een competentiestrijd tussen Huybregts en de burgemeester van Deventer, van wie de eerste arrogant liet weten dat Go Ahead Eagles dan maar elders of zonder publiek zou moeten spelen. Alsof de recette van zo'n wedstrijd voor een modale club als Go Ahead Eagles volslagen onbelangrijk zou zijn. HET gevolg was wel, dat de internationals van Feyenoord kon den genieten van een vrij weekeinde en Kees Rijvers voor wat hen betreft achteraf toch zijn zin kreeg. Maar overeind blijft staan de niet al te tactische planning van Huybregts, die als com petitieleider toch behoort te weten dat een club als Feyenoord zorgvuldig dient te worden geprogrammeerd. Bij voorkeur dus op een zondag. HETGEEN enige tijd geleden nog eens werd aangetoond door de verkeerde keuze van een woensdagavond voor NAC-Ajax. Na afloop van dat duel ontstonden er ongeregeldheden in Breda, die wellicht overdag minder ernstig zouden zijn geweest Dat was weer een lesje voor vele betrokkenen. Niet echter voor Jan Huybregts, die kennelijk meer dan één waarschuwing nodig heeft WEDSTRIJD TEGEN VZC GESTAAKT >eld. hOHelk, EIDEN Hoewel de eklasse-competitie wa- 'lo nog slechts drie eken op gang is, lijkt de 1 van De Zijl/LGB waar it de verdeling van de oogste posities betreft, reeds vrijwel uitge- De Leidenaars het 9-9 gelijkspel in de ikerwedstrijd tegen AZC Dor velen tot serieuze anshebber gebombar- lerd vergaten zichzelf het uitduel met VZC illedig. Het directe ge lig: een twee minuten lor tijd bij een 9-8 ach- rstand gestaakte wed- rijd; een zekere schor- ig voor de zonder ver- inging uit het water ge- )nden Ronald Hermsen, ogelijke schorsingen Mark en Stan van ;um en vrijwel zeker twee winstpunten in min dering. Hermsen zal in elk geval de wedstrijden tegen Rotterdam en de topploegen AZC en De Robben moeten missen. Het incident begon met het wegzenden van Ronald Herm sen. Bij een 2-5 voorsprong maakte Hermsen op een dood moment een trappende bewe ging naar zijn tegenstander Ton Schoemans De Leidenaar mocht niet vervangen worden. Vervolgens sloegen alle stop pen door aan Leidse zijde. Mark van Belkum mocht naar de kleedkamer vertrekken na aanmerkingen op de leiding en coach Rob Schouten werd naar de tribune gestuurd. De emotionel Zoeterwoudenaar liet blijken het niet met de bei de arbiters eens te zijn. Schou ten: „Als je alles op een rijtje zet, is het natuurlijk niet goed te praten. Het is volkomen uit de hand gelopen, maar ik wei ger daar de zwarte piet voor te krijgen. Wat daar is gebeurd is geen goede zaak voor De Zijl/LGB. Maar het is ook na latigheid van de zwembond. Die wist van tevoren, dat het een moeilijke wedstrijd zou worden en dan moet je ook de beste scheidsrechters aan de kant hebben". Ondanks de numerieke min derheid bleef De Zijl aan winst denken. Vooral Stan vah Bel kum speelde één van zijn beste wedstrijden van het seizoen. Zo scoorde hij in de vierde pe riode ondanks een dubbele dekking een gave hattrick. Zijn harde werken vond ech ter geen genade in de ogen van het arbitrale duo Remkes- Jansen. Er werden twee doel punten van hem afgekeurd en aanvallend was hem weinig toegestaan. Toen twee minu ten voor het einde weer tegen Van Belkum werd gefloten, klom de blonde Leidenaar het Het incident begon met het wegzenden van Ronald Hei bad uit om scheidsrechter Jan sen te lijf te gaan. De van de tribune gestormde Schouten kon hem nog net tegenhouden, waarop Van Belkum zich afre ageerde op een aanwezige plantenbak. Stan van Belkum: „Ik had me voorgenomen niets te zeggen. Toen Ronald Her msen eruit vloog, nam ik me voor er nog een schepje bo venop te doen. Als je dan merkt, dat je toch niet hoeft te verliezen, haalt scheidsrechter Jansen het bloed onder je na gels vandaan. Ik heb me een hele tijd in bedwang weten te houden, tot die omkeerfout". Rob Schouten kan slechts gis sen naar de consequenties voor zijn ploeg: „Het heeft ook wei nig zin om nu te filosoferen, wat er kan gebeuren. De rela tie tussen De Zijl/LGB en KNZB kennende vrees ik het ergste". WERKENDAM Een van de doelen die basket- baleredivisionist Super Cracks Werkendam zich voor het tweede jaar op het hoogste niveau heeft gesteld, is „evenwichti ger" presteren. Want al kon men aan het einde van vorig seizoen in Wer kendam dan over het al gemeen tevreden terug blikken, het bleef een feit dat de ploeg uiterst ver rassende overwinningen op (bijvoorbeeld) lands kampioen Den Bosch en Weert had afgewisseld met enorme (thuisneder lagen tegen Leiden en Amsterdam. Met name dat laatste gegeven stak de verantwoordelijke basket balheren in het Werken- damse. Een in de eigen hal geleden monsterne derlaag kost immers good will èn ook publiek bij volgende optredens. En dat zijn zaken waar je als aan de weg timmerend clubje nu niet bepaald op zit te wachten. Ondanks de goede voornemens ech ter, ging het zaterdag avond opnieuw goed fout in de Werkendamse sport hal De Crosser, waar zo'n negenhonderd toeschou wers Leiden al snel beslis send afstand zagen nemen van de thuisclub. Leiden won uiteindelijk met 71- 100. Het bezoek van Leiden vorm de dus, evenals vorig seizoen al een keer overtuigend het geval was, geen aanleiding voor een spannend avondje basketbal. En dat terwijl de kaarten voor BV Werkendam vooraf toch zo goed leken te liggen. Waar Leiden met ne derlagen tegen Den Bosch en Haaksbergen en een nietszeg gende zege op Orca's aan het seizoen was begonnen, had de ploeg van Roel Tuinstra de volle winst overgehouden aan de partijen tegen Amsterdam, Den Helder en Weert. Natuur lijk, probleemloos was dat, ge tuige het positieve doelsaldo van slechts zeven, allemaal niet gegaan, maar dat het team van Tuinstra zo langzamer hand in de „winning mood" was geraakt, was wel duide lijk. Die prettige gemoedstoestand verdween zaterdag echter al snel uit de Werkendamse ploeg. Tot 10-10 hield de thuis club Leiden bij, daarha kon het slechts toezien hoe de ploeg van Ruud Harrewijn steeds verder wegliep. Na tien minuten zuivere speeltijd ken de Leiden al een voorsprong van negen punten (16-25), een marge die bij rust ook al omdat Lockhart zes keer ach ter elkaar „gewoon" raak- schoot al tweeëntwinitg punten bedroeg (30-52). Op dat Werkendam ah eventuele topper in de dop echter al lang door de basket- balmand gevallen. De ploeg kent een te smalle en daarbij ook nog eens lengte tekort ko mende basis, terwijl de WerJ kendammers in de persoon van" David Thompson beschik ken over een Amerikaan dié al te vaak slechts uit is op per soonlijk succes. Een speelwijze die tegen mindere teams nog wel eens enig aantrekkelijk vuurwerk wil opleveren, maar tegen ploegen als Leiden, Den Bosch en Haaksbergen slechts meelijwekkende taferelen op levert. Onder aanvoering van Cock! van de Lagemaat (basketbal-1 technisch gezien natuurlijk geen topper, maar wel bar stend van karakter) slaagde Werkendam er na de pauze in Leiden lang „bij te houden". Tot 60-82 bleef het gat van tweeëntwintig punten aanwe zig, daarna echter liep Leiden nu met een gemnakkelijk' scorende Bert Kragtwijk verder weg. Het was uiteinde-| lijk topscorer Randy Wiel die," met nog een seconde te spelen de 100 volmaakte. Met die be-^ nutte strafworp nog eens be-t nadrukkend dat Werkendam^ op dit moment echt een wat te' hoge positie inneemt op de eredivisieranglijst. 1 GERT-JAN ONVLEE" Scores Leiden: Wiel 31. Kragtwijk 19' Beek 17, Lockhart 14. Heijdcman c

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13