Hernandez: Weinig van Antillen Politiek verlanglijstje van CDA boezemt PvdA vrees in l iet no-nonsense-idealisme van de stichting Redt de Kinderen Eaid&zQowiant Nieuwe Nederlander weet nog evolmach tigd minister Politiek Partij Parlement ÜNNENLANDi/BUITENLAND" ZATERDAG 13 OKTOBER 1984 PAGINA 7 SN HAAG Tientallen or- nisaties houden zich in Ne- e*rland bezig met hulpverle- Tjïg aan landen in de Derde ereld. Eén daarvan, de chting Redt De Kinderen geze(ederland), heeft daarbij on- Olatskenbaar succes. In amper j ee jaar tijd zag de stichting (ns om in het district Kaya de Afrikaanse staat Boven- lta meer dan tachtig pro- it van alle kinderen onder vier jaar in te enten tegen belangrijkste kinderziek- Égjln. Tweehonderdvijftig van 9K duizend kinderen sterven het land in de eerste le- ^^"nsjaren; een sterftecijfer dat Kaya flink is gedaald als volg van de inenting tegen mazelen. Opvallende resultaten wanneer men bedenkt dat in het verleden soortgelijke projecten meer dan eens stukliepen op de gebrekkige infrastructuur van het platteland of de scepsis van bewoners in de dik wijls onherbergzame gebieden. Voor de Wereld Gezondheids Or ganisatie (WHO) vormde het succes aanleiding om het project tot voor beeld te stellen voor andere landen in Afrika. Sleutel tot het welslagen lijkt de moderne aanpak van de stichting. W. Blaisse, coördinator van het project: „We beperken ons zoveel mogelijk tot de inkoop en het transport van hét benodigde mate riaal. De uitvoering van het project laten we zoveel mogelijk over aan mensen uit het land zelf. Op die manier draag je niet alleen een hoop kennis over, maar bovendien win je het vertrouwen van de be volking. Het komt nogal eens voor dat landen geld geven en de boel na verloop van tijd laten verslof fen. Een koelkast gaat stuk; een ka potte auto wordt niet gerepareerd. Dat soort dingen willen we voorko men. Alleen dan krijg je continuï teit in het project". Startsubsidie De stichting Redt De Kinderen (Nederland) dankt zijn bestaan in de huidige vorm aan de activiteiten van de nationale commissie voor het Jaar van de gehandicapten in 1981. De Verenigde Naties vroeg aan het einde van dat jaar aan ex- minister van volksgezondheid L. Stuyt, destijds voorzitter van die commissie, om de hulpacties ook de jaren daarop voort te zetten. Een startsubsidie van 250.000 gulden van het prinses Beatrixfonds stelde de stichting in staat om een begint te maken met de inentingscampag ne in Boven-Volta, aanvankelijk alleen tegen polio .rnaar inmiddels ook tegen tbc, difterie, tetanus, kinkhoest, gele koorts en mazelen. Burkina Faso, zoals het land sinds kort heet, is vier keer zo groot als de Benelux, telt bijna zeven mil joen inwoners en hoort tot de vijf entwintig armste landen ter we reld"'-Het land krijgt uit Nederland jaarlijks voor ongeveer zestig mil joen gulden aan hulp. Burkina grenst aan de Sahelzone en bezit welgeteld één arts op iedere vijftig duizend inwoners. Stuyt, momenteel voorzitter van de Gezondheidsraad, meent dat je in zo'n situatie voortvarend te werk moét gaan: „Je hebt een enthou siaste, mobiele ploeg mensen nodig die niet benauwd is om de mouwen op te stropen. We proberen zo snel mogelijk te werken. De kinderen hoeven maar twee keer te worden ingeënt. Dat stimuleert mensen om te komen, want in het verleden was dat vaak een keer of vijf. Maar nog belangrijker is natuurlijk dat bewoners Kunnen constateren dat het helpt. Je ziet de bevolking door deze campagne gewoon opfleuren". De vergelijking met het bedrijfsle ven gaat voor charitatieve instel lingen als de stichting misschien niet helemaal op, toch is ook hier het succes afhankelijk van een effi ciënte bedrijfsvoering. Blaisse, zelf gepensioneeerd zakenman: „Het doel is ideëel; maar dat betekent niet dat je zakelijke middelen dan maar moet schuwen. Ik wil zeker geen anderen voor het hoofd sto ten, maar ik ben ervan overtuigd dat een hoop projecten in het verle den zijn stukgelopen op een over daad aan idealisme. Mensen die prachtige plannen hadden over een solide basis van waaruit bijvoor beeld ziekenhuizen moesten wor den gebouwd. Die nieuw op te bou wen sociale structuur zou dan ver volgens vanzelf tot meer welvaart leiden. Maar dat duurt echt te lang". Vult Stuyt aan: „We probe ren pragmatisch te zijn. Als voor de trage opbouw van een land een prijs van duizenden kinderlevens moet worden betaald omdat direkte hulp ontbreekt, dan is die prijs wat ons betreft te hoog. Het is ontoe laatbaar dat gehandicapten zich door de modder moeten voortsle pen, simpelweg omdat een rolstoel ontbreekt. Moet je dat dan maar voor lief nemen?" Gesteund door het succes van het project heeft de stichting zijn acti viteiten inmiddels uitgebreid tot de provincies Bam, Sanmatenga en Namentenga. Bovendien wil de stichting in de toekomst kleine me dicijnen verstrekken en aandacht schenken aan prenatale zorg. Met politiek wil de stichting zich ZO min mogelijk inlaten. Het verbin den van voorwaarden aan hulp is het no nonsense- beleid van de stichting vreemd. Projectleider Blaisse: „We reizen elk jaar naar Burkina Faso af. Dan bezoeken we het project en praten we met de au toriteiten. Die contacten lopen ge lukkig prima, want kinderen blij ven kinderen. Wat heeft een staats vorm daar in godsnaam mee te ma ken?" ARJEN SCHREUDER Belangstellenden kunnen donateur wor den van de stichting Redt De Kinderen door 25 gulden te storten op giro 809, Den Haag. •kar*htiors1 :lv aREND!N HAAG Koningin ptrix heeft gistermid- tijdens een korte chtigheid op Huis ten sch mr. Gualberto T. rnandéz (57) beëdigd gevolmachtigd minis- van de Nederlandse itillen in Nederland. Hij de opvolger van minis- Marco J. de Castro, die n land bijna twee jaar in en Haag heeft vertegen- ioordigd. De vervanging wide minister is het ge-' van de regèringswis- g op de Nederlandse ntillen. De partij van ex- jemier Martina (de Cura- ie MAN) is niet in het •inet van de nieuwe imier Maria Liberia-Pe- vertegenwoordigd, ijl de Democratische :tij-Cura^ao (de partij van Hernandez) vanuit de oppositiebanken in de re gering is teruggekeerd. De functie van gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen is voor een groot deel te vergelijken met die van een ambassadeur. Binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden heb ben de Antillen immers een grote mate van zelfstandig heid. De gevolmachtigd minis ter onderhoudt, zoals alle am bassadeurs, veelvuldig contac ten met politiek Den Haag en probeert de belangen van zijn landgenoten zo goed mogelijk te behartigen. Daarnaast vormt hij echter (namens de regering in Wil lemstad) samen met het Ne derlandse kabinet de Konink- rijks-ministerraad, die zich buigt over alle problemen die zowel Nederland als de Antil len raken. En naar het zich laat aanzien, zal die Konink- rijks-ministerraad het komen de jaar heel wat moeten verga deren. De nieuwe Antilliaanse regering van premier Liberia- Peters moet immers in amper veertien maanden oplossingen zien te vinden voor alle pro blemen die voorvloeien uit het besluit Aruba op 1 januari 1986 een aparte status binnen het Koninkrijk toe te kénnen. Eerste stap Die aparte status is de eerste stap op weg naar de door Aru ba gewenste onafhankelijk heid. Volgens de besluiten van de vorig jaar gehouden Ronde Tafel Conferentie, zou die on afhankelijkheid op 1 januari 1996 een feit moeten worden. De nieuwe minister is ervan overtuigd, dat alle procedures voor 31 december 1985 zullen zijn afgerond. De afgelopen maanden bestond zeker in Den Haag de indruk, dat het kabinet van premier Martina te elfder ure grote twijfels had over de gevolgen van de apar te status van Aruba voor met name Curasao en de besluiten van de Ronde Tafel Conferen tie terug zou willen draaien. De nieuwe regering lijkt min der huiverachtig. Dat is niet zo vreemd omdat de MEP, de partij van de Arubaanse onaf- nankelijkheids-activist Betico Croes, dit keer in Willemstad een stevige vinger in de pap heeft. De gecompliceerde voorberei ding van de uittreding van Aruba is echter maar een on derdeel van het uitgebreide ta kenpakket dat minister Her nandez heeft meegenomen uit Willemstad. De voormalige di recteur van de posterijen van de Nederlandse Antillen, die in 1978 een rechtenstudie af rondde, wil veel tijd besteden aan het verbeteren van de verstandhouding tussen de Ne derlands bevolking en de naar schatting 40.000 Antillianen die Overigens ook gewoon Nederlander zijn, maar niet zelden als buitenlanders wor den behandeld. Keer op keer blijkt bovendien dat de gemid delde Nederlander maar wei nig Weet van dit overzeese deel van het Koninkrijk. Het bevorderen van het Neder landse toerisme naar de Antil len, bijvoorbeeld door een ver laging van de vliegtarieven, is ook een belangrijk doel. Ordé op zaken Maar toch zullen het de poli tieke vraagstukken zijn, die minister Hernandez het meest zullen bezighouden. Wanneer de aparte status van Aruba eenmaal een feit is, zal de Ne derlandse politiek nog nadruk kelijker dan voorheen de on afhankelijkheid van.de overi ge vijf eilanden aan de orde willen stellen. Maar die over gebleven vijf houden de boot De nieuwe gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, mr. Hernandez. vooralsnog af. Eerst willen ze intern orde op zaken stellen. Zo wordt dezer dagen op Bo naire een conferentie gehou den, waarop de vijf eilanden bespreken hoe zij gezamenlijk de economische crisis kunnen bestrijden en het toerisme be vorderen. „De Antillen van de vijf moeten hun eenheid be houden, om na 1 januari 1986 de moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden", aldus de mi nister. Bovendien moet er ook na 1 januari 1986 een vorm van samenwerking met Aruba blijven bestaan. Aan de eigen onafhankelijkheid komen de vijf daarom vorlopig niet toe, hoe graag Den Haag ook zou willen. Meestal zeggen de ove rige Antillen voorstander te zijn van een geleidelijke over gang naar onafhankelijkheid. Maar over de vorm (helemaal los van Nederland of een soort Gemenebest) en het moment laat ook de gevolmachtigd mi nister zich niet uit. Minister Hernandez: „Nederland heeft ons 350 jaar geleden ingelijfd. Daar hebben we niets over te zeggen gehad. Maar nu willen we op een verantwoorde wijze zelf beslissen hoe en wanneer we onafhankelijk worden. Men kan ons niets opdringen. Het is te hopen dat Nederland wat dit beftreft de les van Su riname heeft geleerd". JOS TIMMERS (ADVERTENTIE) 8.30 ppen JDntdek uw eigen land: JNIEKE BUS/BOOT CRUISE GELDERLAND Incl. bezoek aan Paleis 't Loo ƒ295 11 van maandag 12 november t/m donderdag 15 november 1984 Een unieke bus/bootcruiSe met een zorgvuldig en uitge balanceerd excursieprogramma Is de 4-daagse trip met het bekende luxe M.S. „Prinses Juliana". Eèn van de irootste en fraaiste schepen in zijn soort. Alle hutten op iet hoofddek, spiksplinternieuw Ingericht met schrijftafel in comfortabele bank, voorzien van grote panoramaruiten aste vloerbedekking, centrale verwarming, douche en toilet. De grote lounge met gemakkelijke zitjes en heel grote ramen zorgen ook bij minder goed weer voor een onbelemmerd uitzicht. Dansvloer en bar bieden 's avonds gezelligheid. Het schip heeft 20 Volt, is geheel cen traal verwarmd (restaurant en lounge air-condltloned) en Is met 5 verschillende dieselmotoren en 5 verschillende schroeven eén wonder van vernuft. Het programma In het Maandag 12 november Vertrek uit Den Haag en Rotter dam per luxe touringcar naar Arnhem, waar het schip ligt (afgemeerd en men aan boord met koffie met gebak (Inbe grepen) wordt verwelkomd. Afvaart naar Nijmegen, waar a de lunch aan boord de luxe touringcars gereed staan aor een interessante middagtocht door het Rijk van Nij- legen, en Berg en Dal. Vóór het diner aan boord wordt ilj de Captains Cocktail een drankje aangeboden. Woensdag 14 november Na het uitgebreide ontbijtbuffet maakt het luxe hotelschip een tocht op de Rijn naar de Westerbouwlng. Na de lunch staan de luxe touringcars gereed voor het hoogtepunt van deze 4-daagse trip: vla Ichaarsbergen. de Kop van Delen langs het Nationale Park de Hoge Veluwe. Hoenderlo en Ugchelen naar het Paleis 't Loo. De entree hiervoor is inbegrepen. Terug via Beekbergen, de Woeste Hoeve. Loenen. Laag Soeren en Dieren. De laatste avond aan boord wordt gevierd met een grandioos captain's diner bij kaarslicht. Donderdag 15 november Aangezien het schip op slechts 5 minuten lopen van het centrum van Arnhem ligt afge meerd kan deze morgen gemakkelijk in de stad rondge keken worden. Na een uitstekende afscheldslunch volgt de ontscheping en staan de luxe touringcars weer gereed om de deelnemers naar Rotterdam en Den Haag terug te brengen. De prijs voor deze unieke trip bedraagt slechts: ƒ295.- per persoon voor een 2-persoonshut met douche, tollet en bedden naast elkaar, volledige verzorging vanaf de lunch op de eerste dag t/m de afscheldslunch op de laatste dag. Koffie met gebak bij aankomst, welkomst- cocktail en entree Palels 't Loo inbegrepen. DEN HAAG Net als het leven zelf kent ook het politieke gebeuren op en rond het Binnenhof zijn pieken en dalen. En hoewel ook in dat wereld je de hoogte- en diepte punten doorgaans even onvoorspelbaar zijn als in een mensenleven is er in ieder geval elk jaar een vast weerkerend hoogte punt: de algemene politie ke beschouwingen over het door de regering op Prinsjesdag voorgestelde beleid voor het komende jaar. Het boeiende van dit spekta kel, dat de afgelopen week weer in de Tweede Kamer plaats vond, is dat het gehele spectrum van het regeringsbe leid in grote lijnen aan bod komt. De Kamerfracties bekij ken als het ware met een groothoeklens alles wat er zich op binnenlands politiek gebied afspeelt. Een bijkomende aar digheid is, dat de fractieleiders die het woord voeren ook vaak de gelegenheid te baat nemen, hun hart te luchten over hun politieke tegenstan ders en over de onderlinge verhoudingen tussen de partij en. Ook deze week was dit weer het geval, vooral in de bijdragen van de twee grootste partijen, PvdA en CDA. Daar bij bleek dat de Kamerverkie- flink eind vooruit wierpen. Een dosis verwijten, alsmede een serie schouder- en borst- klopjes begeleidden de kern vraag waar het bij dit partijpo litieke woordenspel ten diepste om ging: „Wie gaat straks met wie regeren?". Lood om oud ijzer De discussie bewoog zich langs een bekend patroon. Het CDA regeert met de VVD en vindt dit zo lekker gaan, dat een voortzetting van deze coalitie bovenaan het verlanglijstje staat. Nog nooit eerder zijn de christen-democraten zo duide lijk geweest in hun voorkeur voor een politieke partner. De PvdA, die overigens altijd om die duidelijkheid had ge vraagd, voelt zich daarover hevig gefrustreerd en verwijt de christen-democraten dat zij verrechtsen. Tevens heeft op positieleider Den Uyl enkele weken geleden vastgesteld dat voor de PvdA de keus tussen CDA en VVD lood-om-oud-ij- zer was geworden, waarmee de socialisten derhalve rege ringssamenwerking met de VVD niet meer uitslóten. De VVD is uitermate tevreden over de huidige coalitie en wil die ook het liefst voortzetten. Regeren met de PvdA behoort voor de liberalen weliswaar ook tot de theoretische moge lijkheden, maar dan zou de PvdA eerst wat meer op de VVD moeten gaan lijken, zo menen Nijpels en de zijnen. PvdA-fractieleider Den Uyl beet dinsdag het spits af. „Voor het CDA", zei hij, „lijkt de periode van „we buigen verleden tijd. De voorkeur voor voortzetting van deze coalitie, de route over rechts, is een breuk in de manier van politiek bedrijven van de zijde van de christen-democratie. Het schept een duidelijkheid waarvoor we slechts dankbaar kunnen zijn". Onmiddellijk hierna echter betoogde Den Uyl dat die helderheid in de opstelling van het CDA nog geen 100 procent is. Immers, als het CDA zo graag aan de rechterflank van de politiek opereert, dan moet het zichzelf ook daadwerkelijk als rechtse partij presenteren en niet als een partij die, zoals Den Uyl zei, „de pretentie heeft een model van harmonie te leve ren tussen links en rechts". Zijn tirade klonk weliswaar hard en verbitterd, maar was in feite niet meer dan een vriendelijk verzoek aan het CDA om terug te keren naar de politieke middenweg ten einde na de verkiezingen van 1986 een nieuwe coalitie met de PvdA mogelijk te maken. Anders gezegd: het was een liedje van verlangen om in 1986 weer te mogen regeren. Nog geen tien minuten later kreeg Den Uyl al een weer woord van CDA-fractieleider De Vries. Deze draaide het verhaal van de PvdA-voor- man simpelweg om. Het CDA loopt nog steeds in het midden, zo betoogde hij, maar de PvdA heeft de laatste jaren veel te ver aan de linkerkant gemar cheerd. Gelukkig begint daar nu verandering in te komen, constateerde De Vries, daarbij verwijzend naar het recent ge publiceerde economische plan van de PvdA'ers Van Keme- nade, Wöltgens en Ritzen. „Een moedige poging van de PvdA om uit het politieke iso lement te komen, waarin zij zichzelf in de jaren zeventig heeft gemanoeuvreerd", aldus De Vries. Naar zijn mening worden hierdoor de kansen van de PvdA op regerings- deelname in 1986 vergroot. Ook bracht De Vries een va riant naar voren van Den Uyls verwijt dat CDA en VVD steeds meer op elkaar gaan lij ken. Daar klopt geen steek van, volgens De Vries. Niet CDA en VVD, maar PvdA eh VVD vertonen steeds meer overeenkomstige trekken, ze ker waar het gaat om immate riële zaken als abortus, eutha nasie, pornografie en de inper king van vrijheden voor con fessionele scholen en andere christelijke instellingen. Vanzelfsprekend Men zou bijna denken dat De Vries bezig was, als een huwe lijksmakelaar de socialisten en liberalen aan elkaar te koppe len en zijn CDA voor de toe komst uit de politieke markt te prijzen. Zover ging hij ech ter niet, want aan het slot van zijn terechtwijzing aan het adres van Den Uyl gaf hij al vast een voorschotje weg op de verkiezingen en de kabinets formatie van 1986. „Als het bondgenootschap tussen CDA en VVD goed loopt en ook door de kiezers zo wordt ge waardeerd, dan vind ik het vanzelfsprekend dat na de verkiezingen als eerste wordt gedacht aan het voortzetten van die samenwerking", aldus De Vries. „Daarmee heb ik overigens nog niemand uitge sloten", voegde hij er haastig aan toe. „Maar waar het om gaat is dat het beleid, dat nu gevoerd wordt, ook dén in hoofdlijnen kan worden voort gezet. Dat is van geweldig be lang, omdat er meer dan één kabinetsperiode nodig is om ons land er weer helemaal bo venop te helpen. Wij hebben deze beleidskoers ook reeds met het kabinet Van Agt-Den Uyl willen volgen, maar dat liep mis. Wat toen met de PvdA niet lukte, lukt nu wel met de VVD". In één adem door ondernam De Vries een poging, zijn eigen partij van een wat scherper profiel te voorzien. Met de blik afwisselend gericht op de frac tie van PvdA en VVD maakte hij duidelijk dat CDA en VVD beslist niet als één pot nat die nen te Worden beschouwd. „Als de VVD het alleen voor het zeggen had gehad, zou het heel anders gegaan zijn met het beleid inzake de minima, de sociale zekerheid, het bij zonder onderwijs, het omroep bestel en de kernwapens", al dus De Vries. Afgezien van dit laatste was de CDA-boodschap aan Den Uyl echter zonneklaar: als het aan ons ligt gaan we in 1986 het liefst met de VVD door, tenzij dat onmogelijk wordt gemaakt doordat de kiezers de huidige coalitie geen meerder heid in het parlement meer bezorgen. In dat geval zou de PvdA zich echter moeten schikken naar het huidige ka binetsbeleid, opdat in die geest samen met het CDA kan wor den doorgeregeerd. Deze een voudige redenering gaat na tuurlijk niet op en dat weet De Vries zelf ook wel. De verkie zingen zijn nog ver weg en bo vendien spelen bij die stem busstrijd en de daarna volgen de kabinetsformatie zoveel factoren een rol, dat thans nog met geen mogelijkheid is te zeggen hoe de kaarten in 1986 komen te liggen. Maar over drijvingen, simplificaties en dreigende taal horen nu een- m^l bij het politieke spel. Niettemin schuilt bij dit allés een addertje onder het gras. Zowel in VVD-kring als in dé CDA-gelederen zijn de laatste tijd stemmen opgegaan om in 1986 eventueel een beroep te doen op de steun van de klei ne christelijke partijen, SGP, RPF en GPV, als blijkt dat CDA en VVD geen meerder heid meer behalen. Den Uyl heeft daar de afgelopen maan den al herhaalde malen zijn weerzin over uitgesproken. Hij noemde het drietal orthodox- protestantse partijen a-demo cratisch vanwege hun stand punten over zaken als homo- sexualiteit en de Zuidafrikaan- se apartheid. Partijen die met deze drie in zee gaan zijn per definitie verwerpelijk, aldus Den Uyl. Deze uitlatingen werden hem de afgelopen week niet in dank afgenomen. SGP, RPF, GPV wezen Den Uyls beschul digingen als onheus en onte recht van de hand. „Wij hou den ons wel degelijk aan de spelregels van de parlementai re democratie en wij leggen ons bij besluiten van de meer derheid neer", klonk het uit de monden van de fractielei ders Van Rossum, Leerling en Schutte. Hun verweer werd ondersteund door CDA-frac tieleider De Vries en later zelfs ook door premier Lub bers. Den Uyl hield echter voet bij stuk. De aanduiding „a-democratisch" slaat niet op het gedrag van de betreffende partijen in het parlement, zo zei hij, maar op het gedachten- goed dat SGP, RPF en GPV vertegenwoordigen. Den Uyl kan worden verwe ten dat zijn uitlatingen op z'n minst ongelukkig zijn geweest; uitgaande van zijn opvatting over wat a-democratisch is, zou hij bijvoorbeeld net zo goed het CDA-standpunt over homofilie hebben kunnen aan vallen, maar daar keek hij wel voor uit. Niettemin demon streerde hij op pijnlijk duidelij ke wijze hoezeer de vrees er bij hem in zit, dat hij in 1986 met zijn partij opnieuw buiten spel komt te staan. Daar is hij per slot van rekening niet voor aangebleven als politiek leider van 's lands grootste partij. DICK VAN RIETSCHOTEN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7