Kunstmatige aardbevingen aan het Wassenaarse Slag hond zoekt huis PRAKTIJKERVARING VOORSTUDENTEN TH-DELFT Trieste jeugd speelt Nadine nog steeds parten bioscopen LEIDEN Ceidae Commit ZATERDAG 13 OKTOBER 1984 PAGINA WASSENAAR Nu de badgasten hun biezen al weer geruime tijd hebben gepakt en de houders van strandtenten langzaam be ginnen met het afbreken en wegbergen van hun paviljoens, ligt het strand van Wassenaar er verlaten bij. Hoewel, niet hele maal. Dezer dagen is er een opval lende drukte te bespeuren en kele honderden meters vanaf de Wassenaarse Slag, richting Katwijk. Er staan een terrein wagen en een waterpomp, er liggen kabels met een lengte van honderdveertig meter en een aantal mensen, goed inge pakt tegen de regenbuien, zijn er druk in de weer. Enkele malen per dag wordt de rust verstoord door een doffe klap, die de zeldzame wandelaar verschrikt doet opkijken. De drukte en de knallen wor den veroorzaakt door dr. D.T. Biewinga (46) van de vakgroep mijnbouw van de TH in Delft, die daar met enkele medewer kers aan studenten laat zien wat bedrijven als Shell en Esso doen om ergens de bodem te verkennen. Daartoe wordt door de heer Biewinga en zijn medewerkers tussen kilometerpaal 91.00 -en 93.00 dynamiet tot ontploffing gebracht, waarna de weerkaat sing in aardlagen wordt gere gistreerd. Uiteraard is het wel enigszins gecompliceerder als zo uit deze zin blijkt, al was het alleen al door de vele re gels waaraan het onderzoek gebonden is. Dynamiet Met een lange buis, waaruit water onder hoge druk de Voor het seismisch onderzoek wordt onder hoge druk water twee meter de grond ingespoten. In het gat wordt daarna dynamiet geplaatst. grond in spuit, wordt een smal gat gemaakt van maar liefst twee meter diep. Daarin brengt een gediplomeerde schietmeester een stukje dyna miet aan, met een gewicht van 125 gram, dat later elektrisch tot ontploffing wordt gebracht. De duidelijk voelbare, maar niet zichtbare ontploffing heeft tot gevolg, dat trillingen de bodem in gaan en tegen be paalde aardlagen (zand, veen, klei of gesteente) weerkaatsen. Die reflekties worden door middel van zogenaamde geo- foons, elektromagnetische mi crofoons, opgevangen en opge nomen. Met het cassettebandje vol informatie stappen studen ten van de Technische Hoge school dan naar de computer, die na enige bewerkingen aan geeft waar die aardlagen zich bevinden. „Het klinkt alle maal heel mooi, maar hier moeten de mijnbouwstudenten natuurlijk toch de handen la ten wapperen.", zegt Dr. Bie winga, wetenschappelijk hoofdmedewerker, gezeten in een terreinvoertuig op het Wassenaarse strand. „De stu die mijnbouw is erg theore tisch, maar door dit soort on derzoek zien studenten ook de praktische kant". Olie „Wat wij hier doen op het strand, dat doet de Shell in het groot. Vergeet niet dat seis misch onderzoek voor 95 pro cent wordt verricht in ver band met het zoeken naar olie. In die bezigheid vinden dan ook vele van onze studenten werk. Dus is het belangrijk als ze in werkelijkheid zien hoe het gaat, al doen wij dit onder zoek met de meest simpele meetapparatuur die bestaat, en een grote oliemaatschappij met de meeste geavanceerde spul len. Wat we nu op het strand hebben staan kost zo'n 120 mille en als je dan een grote maatschappij aan het werk ziet, dat is net een circus. Maar het basisprincipe is hetzelfde en daar draait het om". Volgens Dr. Biewinga is het grote probleem bij onderzoek van deze aard het bijeen krij gen van de apparatuur. Hij zegt: „Wat we doen is wel erg primitief, maar anderzijds leerzaam en leuk. Ik vind het jammer, dat we om het voor elkaar te krijgen altijd leentje buur moeten spelen met ande re technische instituten". De studenten staan met de winterjas aan bij de meetspul- len te kijken, als er weer een stukje dynamiet tot ontplof fing wordt gebracht. Deze ma nier van onderzoek plegen spreekt hen meer aan dan het zuiver theoretische. Datzelfde geldt voor schietmeester L. de Groot (49). Hij moet ervoor zorgen dat het onderzoek in veilige banen wordt geleid en dat de kans op ongelukken wordt uitgesloten. Over de metingen zegt hij: „Het is wel goed dat de mijnbouwstuden ten een beetje moeten aanpak ken. Ze gaan wel voorzichtig met de materialen om. En wat ongelukken betreft, je moet gewoon hopen dat er niets ge beurt en ervoor zorgen dat al les volgens de voorschriften plaatsvindt. Kan je nagaan, in mijn opleiding heb ik geleerd hoe je oude fabrieksschoorste nen moet omhalen met springstof, en nu sta ik hier kunstmatige aardbevingen te kweken. Ik moet zeggen dat dit ook wel leuk werk is". ROB PERIK Nadine, de hond van deze week, heeft een trieste jeugd gehad. Nadine is een Boxer van 14 maanden jong, een teefje in het bezit van een heuse stamboom. Nadine bracht tot voor kort haar le ven door bij kennissen van de beheerders van het asiel. Huiselijke problemen deden Nadine en haar gezinsgenoot Rowena (een Duitse herder) naar het asiel verhuizen. Ro wena heeft inmiddels een nieuw onderkomen gevon den, Nadine verblijft sinds augustus jn het asiel. Nadine is een nogal angstige hond. De oorzaak daarvan schuilt vermoedelijk in haar opvoeding. Als pup was ze al niet zo dapper. Ze is vanaf haar geboorte grotendeels verstoken geweest van men selijk contact. Vermoedelijk heeft ze haar prille jeugd bin nen de vier tralies van een kennel door moeten brengen hetgeen niet bevordelijk is geweest voor de ontwikke ling van een jonge hond. Nadine heeft aan deze jeugd overgehouden dat ze nogal bang is voor vreemde men sen. Voor kinderen en be kenden is ze reuze lief, maar komt er een vreemde binnen dan wordt ze wantrouwend en gaat ze hard blaffen. verwacht dat hij of zij Nadi ne goed weet op te vangen en ruimschoots te tijd geeft om te wennen aan de nieuwe omstandigheden. Ook kinde ren moeten in het begin een beetje voorzichtig met Nadi ne omgaan. Ze kunnen de hond beter niet ineens om de nek vliegen. Het kunnen dus maar beter wat oudere kin deren zijn. Een voorwaarde is ook dat de nieuwe baas in het begin niet teveel aanloop heeft. Wanneer Nadine eenmaal gewend is, zal ze zich als een ontzettend lieve en aanhan kelijke hond gedragen. Ze is erg speels en dol op het te rugbrengen van allerhande dingen die door de baas wor den weggegooid. Een tennis- Nadine speelt graag met een ten nisbal. bal is haar favoriete speelob- ject. Ze kan prima opschieten met andere dieren en ook au torijden vormt geen enkel probleem. Mits er niet tegen haar geschreeuwd wordt, luistert ze goed. Nadine is op zich een makkelijke hond maar heeft vooral in de be ginperiode veel aandacht en tederheid nodig. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezit ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopen de redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gulden) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geo pend di. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. r ken dan toch een definitief onderkomen gevonden. Er hebben zich veel mensen voor de wat schuchtere Mi randa gemeld, ze is uiteinde lijk terecht gekomen bij een gezin op de Potgieterlaan in Hazerswoude-Rijndijk. Voor een uitgebreide agenda, ook voor de ko mende dagen raadplege men „UIT", de gratis we kelijkse bijlage van deze krant. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19, tel. 071-121239): Greystoke, de le gende van Tarzan, heer van de apen (al); 14.30, 19.00, 21.30. upon a time in America (12): 19.45. 21.15. zo. ook 16.45. LIDO IV: In diana Jones en the Temple of Doom (12); 14.30, 19.00, 21.15. 14.30, 19.00, 21.15. zo. ook 16.45. de dertiende, deel IV (16); 14.45, 19.00, 21.15. CITY THEATER II: Outsiders (16); 14.45, 19.00, 21.15. :o. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 2: Exterminator II (16); tural (al); 13.45, 18.45, 21.30. 656402): Silk, satin and sex (18); 123875): Emanuelle IV (16); 14.30, I 52, tel. 071-125414): Jonge meisjes die de liefde leren (16); 14.30, 19.00, 21.15. NACHTVOORSTELLING 14.30, LIDO IV: EUROCINEMA I: Conan, de ver nietiger (16); za. 24.00. EUROCI NEMA II: Crazy baby (18); za. 24.00. EUROCINEMA III: Meisjes (18); i blussen (18); za. 24.00. EUROCINEMA IV: Indiana Jones and the Temple of Doom (16); za. NOORDWIJK LIDOTHEATER (Pr. 14.45, 19.00, 21.15. za. 19.00. 21.15. zo. 14.45. Silkwood (al); zo. qjia. di. wo. 14.45. 19.00. Ciske de rat (al); WASSENAAR ASTRA (Langstraat 32. tel. 01751-13269): Americain Graffiti (al); do. t/m zo. 20.00. Trai- ding places (al); ma. t/m wo. 20.00. KINDERVOORSTELLING: Heidi; za. zo. 14.00. DEN HAAG* BABYLON 1 (naast cretl (al); 14.00, 18.45, 21.30. (12); 14.00, 18.45, Zjivago (12); do.'13.45, 19.45.' For kid (al); 14.00. 18.45, 21.30. - 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. HAAGS FILMHUIS: De grens (16); 20.00, 22.00. Laurel Hardy wind (12); ma. 13.45," 19745. 2001: A space odyssey (12); di. 13.45, 19.45. West Side story (al); wo. 19.45. METROPOLE 1 (Carnegie- laan, tel. 456756): Once upon a time in America (16); 13.30, 19.30. METROPOLE 2: Gebroken spie gels (16); 14.00, 18.45, 21.30. zo. ME- 14.00, 18.45, 21.30. zo. 13.15, 16.00. 18.45, 21.30. METROPOLE 4: De schorpioen (12); 14.00, 18.45, MA: Jacht op Tiroler slipjes (18); 4.00, 18.45, 21.30. Greystoke (al); 13.45. 18.45, 21.30. 2: 101 Dalmatiörs; 1.00. ODEON Onder redactie van Ton Pieters. 'assii Rod KOU - i eeft tie beroer, in Mos kers l s het 'sehe ringe n de n di gebroi \den. 1 zijn hoe hij gera, >Pjg Of Laten we vandaag eens zien hoe, in het „Geïllustreerd Zondagsblad" van 17 oktober 1914 Johan de Raadselredac teur aan zijn Beste Vriendjes en Vriendinnetjes het pro bleem van de Belgische oor logsvluchtelingen in ons land uiteenzet. „Nu er in zooveel steden van ons land arme Belgische vluchtelingen worden onder gebracht, worden er in vele huisgezinnen tijdelijk kinde ren opgenomen en ik wil u een gebeurtenis daarvan ver tellen. Het gaat om een nieu wen broer. Goed, in de gezel lige huiskamer zat heel het huisgezin bij het vroolijke licht van de lamp bijeen. Pa zat zooals gewoonlijk de cou rant te lezen, terwijl moe met een handwerkje bezig was en de tienjarige Marie wees, hoe zij de steken op de breinaald moest tellen. Plotseling liet pa de courant zakken, stiet een langgerekt „ahaaa" uit en stelde zijn vrouw de onbe grijpelijke vraag: „Wel moe der, wat denkt u ervan?" „Waarvan?", vroeg moeder verbaasd. „Ik lees daar in de krant, dat het Comité voor Belgische vluchtelingen een oproep doet aan particulieren om kinderen van vluchtelingen tijdelijk op te nemen. Wat zou je ervan denken, als wij eens een jongetje opnamen?" „Als het een fatsoenlijk jon getje is, dan heb ik er niets tegen. Die arme menschen hebben het toch al hard ge noeg te verantwoorden en den zegen vah Onzen Lieven Heer, die op elk goed werk rust, kunnen we best gebrui ken". Pa zou aan het Comité opgeven, dat de familie be reid was kosteloos een fat soenlijk R.K. jongetje tus- schen de acht en veertien jaar op te nemen. Na een paar dagen arriveerde er een trein met vluchtelingen. In de wachtkamer werd pa na veel heen- en weergepraat een jongen meegegeven die niets durfde zeggen en op al zijn vragen alleen maar van ,ja" knikte. Toen hij met den vluchteling in huis kwam, was de ont vangst allesbehalve bemoedi gend. Moeder moest warm eten klaarmaken en in den donker het beddegoed nog bij elkaar zoeken. De zusjes ke ken verrast en tevens een beetje bedeesd naar de sjofele kleeding, de verwarde haar bos en de zwarte oogen van den nieuweling, dien zij zich heel anders hadden voorge steld, maar het minste plezier van zijn goede daad beleefde pa bij kleine Jantje van vijf, die den volgenden middag, toen pa van het kantoor thuiskwam, hem huilend te gemoet liep, snikkend: „Pa, dien nieuwen broer vind ik niets aardig; hij praat zoo raar, ik versta hem helemaal niet!" Toch viel het mee, toen pa de twee eens bij elkaar bracht en ze beiden een beetje op dreef hielp. Des avonds wa ren ze al dikke vrienden en Jantje was heel tevreden met zijn „nieuwen broer", die van zijn kant zich zeer gewillig en en dankbaar toonde voor zijn nieuwe tehuis". Hoe het ijs in sneltreinvaart kan ont dooien. Alleen had Johan moeten zien uit te vissen hoe oud het nieuwe Belse broer tje nu eigenlijk was. Als uitsmijter is er een advo caat „die terugkeert van het gerechtshof, waar hij door zijne welsprekendheid en ge slepen wetsverklaring een dief heeft doen vrijspreken. „Vrouw", zegt hij thuisgeko men, „zult ge zorgen dat alle voorwerpen van waarde weggeborgen worden, de man dien ik hedenmorgen heb vrijgepleit, wil vanmid dag hier komen om mij te be danken..." A-a iter en ÏdeV de IR. lame,hi ah en den vijand met de handen gevangen namenl" i twee Eerw. Zus- lisabethsgasthuia, waar de kinde ren in afwachting hunner plaataing onderdak vonden; verder Dr. E.Verviers, secretaris van het Co mité, 3 Octoberatraat 11a, Leiden, en eene Leidsche propagandiste

Leidse Courant | 1984 | | pagina 4