el die finale fi ZATERDAG 13 OKTOBER li :Pal«rmo a ss i na Jina #Mont«vago \Sta. Marguarita deBalic» 'otonio zonder Ciancimino is de gemeej raad van Palermo tot nietaj veroordeeld. Buscetta werd geleden in Brazilië opgebeld. ,j sino", zo kreeg hij te horen, gauw terug naar Palermo, war gaan hier een paar heel grote ken doen. Cicancimino zal i' voor zorgen". Het ging 01 neringsplan van de stad, de staat ruim twee miljard had vrijgemaakt. Na Buscetta'tij kentenissen is de beruchte polid 1 Ciancimino niet gearresteerd, g slechts uit Palermo verbannen Maffia in regering Zoals Ciancimino zijn er vele p ci op Sicilië en ook in Rome. gens de schrijver Moravia i! sinds de oorlog zelfs geen regel in Rome geweest waar de niet in vertegenwoordigd w keer heeft de maffia zelfs e mier mogen leveren, dat 1918, in de goede oude tijd vail maffia. Ciancimino en zijn polk ke consorten zijn altijd moeilij| pakken geweest, omdat de bewii ontbraken. En dat bewijs, of liel dat gebrek aan bewijs, heeft de litie in haar strijd tegen de m< altijd parten gespeeld. De grootste maffia-boeven 1( Ultenl- vrij rond. Want niemand wil tl '~leiV hen getuigen. Er is geen jury ^edei"l< vinden die hen schuldig wil ieiP^'f klaren. Het bewijs is moeilijk niddel< wege die antieke regel van !juret®r „omerta", de zwijgplicht. Om llaatsJe (dat eigenlijk „mannelijkheid" 'eet, tekent) heeft niet alleen te malenk met het spraakvermogen, n n'orrn' duidt op een mentaliteit, op ru™ Y/ houding van medeplichtigheid, an, U geveinsde afstandelijkheid en nvloed de gespeelde onverschilligheid vèel Sicilianen aannemen als om de maffia gaat. Daardoor w ie|'f .1^1: eigenlijk iedereen binnen die maffia-sfeer getrokken. fREC wintig Niets misdadigs aan dereen aanvoelt wat de maffia is, ook al weet men de exacte om schrijving ervan niet te geven. Er bestaat een maffia in de enge en ruime zin, in de oude en moderne betekenis, in de eigenlijke en onei genlijke zin. Niet eenvoudig uit te leggen dus. Georganiseerde misdaad Als de wetgever spreekt over „maffiose organisaties" dan heeft hij het over alle vormen van geor ganiseerde misdaad die er in Italië bestaan: de Sardijnsé Anonieme Ontvoerders, de Camorra van Na pels, de Ndrangheta van Calabrië, de afpersingsbendes in vrijwel alle grote steden van het land, en uiter aard de maffia op Sicilië. De Sici- liaanse maffia heeft haar naam en haar faam naar het Italiaanse vas teland en naar vele delen van de wereld geëxporteerd. Maar het gaat hier niet om de maffia van Sidney of Rio de Janeiro, maar om die zui vere, pure maffia van West-Sicilië. Het woord maffia is van Arabische oorsprong en betekent in het spraakgebruik van sommige plaat sen nog steeds branie, opschepperij. Een maffioso is dus een' lefgozer, een branieschopper, iemand die vrees inboezemt en (daardoor) res pect afdwingt. Hiermee is trouwens ook de eigenschap aangeduid die in Sicilië nog steeds het meest wordt gewaardeerd. Gezagsvacuüm opgevuld Vroeger, in de achttiende en ne gentiende eeuw, werd Sicilië van uit Napels geregeerd en dus in feite aan zijn lot overgelaten. Het ge zagsvacuüm werd opgevuld door de grootgrondbezitters, de landadel. Hun ondergeschikten handhaafden de orde, inden „belasting" en maakten dat boeren en handelslui in pais en vree konden opereren. Deze ordehandhavers verrichtten hun taak met groot machtsvertoon, met veel gebruik van geweld, op een maffiose manier dus. Op het laatst schoven ze hun 'feodale heren aan de kant en wierpen zichzelf op als de ware potentaten. Deze beschermers verzamelden een hechte familie en een gezelschap „gezworenen" om zich heen. Ze kregen steeds meer macht en pre senteerden zich als het enige gezag dat er voorhanden was, het enige alternatief voor de struikrovers en bandieten. Maar daarvoor moesten de boeren en handelslui wel beta len. De maffia en de maffiosi zijn dus in oorsprong gericht tegen de criminaliteit. Maar dat is slechts een van de vele scheppingsverha len die er van het fenomeen maffia bestaan. Andere verklaringen zijn soms nog beter. Mussolini De situatie veranderde toen het wettig gezag zich presenteerde, na 1860, na de Italiaanse eenwording. Maffia-families gingen uiteraard door met hun activiteiten en de au toriteiten die zich daartegen verzet ten werden ofwel ingepalmd of overhoop geschoten. Dictator Mus solini maakte korte metten met de maffia. Hij liet alle bekende maf fiosi opsluiten of doodschieten, zon der vorm van proces. Maar na de oorlog komen de maf fiaclans terug, en dank zij de om koopbaarheid van de democrati sche politici kan de maffia zich in de jaren vijftig en zestig een macht verwerven waar de staat niet aan kan tippen. De laatste jaren is de staat de maffia wat aan het terug dringen, maar dat is slechts te dan ken aan de toewijding van enkele De invloed van de maffia, van die verzameling families of clans, die op zorgvuldig afgebakende terrei nen en in vaag onderling verband opereren, is nog steeds enorm. Geen enkele sociale activiteit op West-Sicilië is mogelijk zonder dat de maffia-baas die over het betref fende territoir de scepter zwaait, zijn toestemming heeft gegeven. Of het nu om de handel, de visvangst, het onderwijs, de gezondheidszorg, de verkiezingen of de bedelarij gaat. Zelfs de kerk heeft lange tijd samengespannen met de maffia. Maar dat kon ook moeilijk anders, want zoals men zegt: in Palermo kon en kan geen trottoirtegel wor den opgelicht zonder de maffia.' In echte maffia-steden als Palermo en Trapani, Alcamo en Bagheria worden publieke werken niet eens openbaar aanbesteed, zoals elders in Italië vobrschrift is. Ze worden toegespeeld aan door de maffia ge selecteerde bouwers. In Palermo •zijn negen van de.tien ambtenaren „onderhands" in dienst genomen, op voorspraak van de maffia, zon der open sollicitatie dus. Maar dat zijn zaken die altijd door de „be schermheer" zijn bedisseld. De maffia zorgt er voor dat het ge meentehuis functioneert, dat er ge bouwd kan worden. Mag ze dan aan de besluitvorming deelnemen? Strijd om monopolie Na de oorlog kreeg het straatarme Sicilië enorme kapitalen voor de sanering toegestopt, en alle maffia families brachten hun mensen in stelling om zoveel mogelijk graan tjes mee te pikken. Toen begon de oorlog in maffia-land, de strijd om macht en monopolie. De laatste tien, twintig jaar is daar nog eens de handel in verdovende middelen bijgekomen en daardoor is de on derlinge rivaliteit alleen nog maar groter en moordender geworden. Met de handel in drugs verdient de maffia duizenden miljarden lires per jaar. En dat zijn bedragen die schietpartijen en bloedbaden lijken te rechtvaardigen. In de strijd om de handel zijn heel oude en respec tabele maffia-families uitgeroeid. Elk jaar vallen er honderden slachtoffers, en niet alleen onder de leden van de Cosa Nostra (zoals de maffia zichzelf noemt), maar ook in de rangen van de autoriteiten. Sinds 1970 heeft de maffia in krin gen van het gezag een ware slach ting aangericht. Maffia-bendes ver moordden rechters, gendarmes, po litici. Het kamerlid De la Torre dat een wetsontwerp indiende om de maffia in haar banktegoeden te treffen werd in 1982 doodgescho ten. In datzelfde jaar werd ook ge neraal Dalla Chiesa, die die wet in praktijk bracht, koelbloedig ver moord, samen met zijn echtgenote. Bloeddorstig monster Waarnemers wijzen op het verschil tussen de oude en de nieuwe maf fia. De oude clan-leider, de capo fa- milia, die zelf de handen nooit vuil maakte, een notabele was van het dorp, die toezag op naleving van oude regels en gebruiken, die con necties had met kerk en staat, die met andere families de handel vreedzaam verdeelde die clan leider is een bloeddorstig monster geworden. Zijn familie gaat schie tend door het leven. De politie zoekt hem en hij is dus uit de circu latie verdwenen, ondergedoken. Ging het vroeger om macht, aan zien en een paar lires, nu gaat het om miljoenen dollars en het pure overleven. De maffia-clans die in het bloedbad zijn komen bovendrijven zijn de Corleonesi. Zij worden geleid door Luciano Liggio, een bejaarde heer die levenslange gevangenisstraf uitzit in Noord-Italië, maar zijn moordcommando's met vaste hand uit de cel leidt. Liggio's clans zijn de sterkste op dit moment, dat heeft ook overloper Buscetta nog eens aan de politie uiteengezet. Liggio heeft zelfs de traditioneel machtige clans van Palermo-stad zoals die van Greco naar het twee de plan verdrongen. Macht is een kwestie van wie-schiet-het-eerst geworden, wild-west dus. De moor den op generaal Dalla Chiesa, ka merlid De la Torre, rechter Costa, gendarme D'Aleo en vele anderen zijn het werk van Liggio's „soldati" ofwel de killers uit Corleone. „De maffia? Die kennen zo reageren de [c leboek. Rustig stadje Corleone is een rustig provincie stadje, zo'n dertig kilometer ten zuiden van Palermo. Het aantal kerkgangers is er hogo en de chris tendemocratische partij is er sterk. De maffia ook, hoewel die in geen velden of wegen te bekennen is. Tal van Italiaanse kranten hebben de laatste weken verslaggevers ge stuurd naar dat dorp, dat de „caput mundi" (wereldhoofdstad) van de maffia wordt genoemd. De verba zing was groot, want van de maffia was geen spoor te bekennen. Toch wordt er in Corleone geen vuilnis bak opgehaald, geen bouwvergun ning uitgereikt, geen mis opgedra gen zonder toestemming van de fa milie Liggio. „De maffia, hier in Corleone?", riep de burgemeester tegen een van de journalisten, „nou, als ze zeggen dat de maffia hier bestaat zal dat wel zo zijn. Maar wat moet ik u zeggen? Ik kijk om me heen en ik zie niks". Uit Corleone komt ook Vito Cianci mino, de vroegere christen-demo cratische burgemeester van Paler mo, en volgens velen het prototype van een maffia-politicus. Ciancimi no is Liggio's connectie in de poli tiek, een waardevol contact, want lij het Jijksun als hun gevraagd wordt o DG w< maffiosi zijn. Maar de meesten n de E op de hoogte van afpersingen o psteld talen zelf aan afpersers, krijge [v een of andere wijze de gunsten ai de locale clan-leider, verric zelf wel eens een wederdienst, zovoort. Voor de Sicilianen niets misdadigs aan. Dat is i geweest, dat is onvermiji Waar de staat in gebreke blijft daar dan de maffia binnenti De maffia die zorgt tje, een vergunning ruimte of voor een kenhuis? Op die ma fia haast een onderlinge bijsti verzekering voor den. Maar het gezicht wordt de laatste jaren uitsli door de harde misdaad be] door de drugs, de moorden, d< voeringen. Sommige familii Palermo varen zeer wel drugsmokkel, zo zelfs dat ze len" hebben geopend in Ai "in Brazilië, om van Rome laan maar te zwijgen. Deze gaat over enorme bedragen, mee telkens nieuwe macht worden gekocht. De vraag dit laatste weken hier dan ook wordt is: is de maffia te o^ leiders van de maffia het i beeld van Buscetta volgen omerta breken, dan wordt het| de maffia als misdadige organj erg moeilijk. Maar zoveel navoj zal Buscetta heus niet hebben.1 is niet Siciliaans, dat past niet ij traditie van de maffia, hoe die traditie ook is. De grootste vijand van de m ,nog altijd een geloofwaardige! een overheid die functioneert/ vertrouwen van de Sicilianen! winnen, de politicus die het l meen belang dient en niet 2 gen belang voorop stelt. Zo ver is het op Sicilië CEES MAN Bij de foto's: Hiernaast: Massino Buscetta ver brak de „omerta". Honderden ar restaties waren het gevolg. Links onder: Luciano Liggio zit ge vangen, maar leidt vanuit zijn cel nog steeds zijn „familie". Midden: Generaal Carlo Dalla Chiesa had succes met zijn aan pak van de maffia, tot hij ver moord werd. Rechtsonder: Het kamerlid Pio de la Torre diende een wet in ter be strijding van de maffia. Hij werd vermoord. Rechts boven: Soms slaagt de po litie erin een heroïnelaboratorium op te rollen. Maar de smokkel, waarmee miljoenen dollars zijn gemoeid, gaat nog steeds door. ROME De maffia. In Italië spreekt men in de weken na die opzienbarende bekentenis- sen van de overgelopen gang ster Tommaso Buscetta en de honderden daarop volgende arrestaties over niets anders. De kranten brengen elke dag minstens een pagina maffia. De nieuwsuitzendingen van radio en televisie houden elk moment van de dag de moordstatistiek bij van de maffia en van de andere vor men van de Italiaanse georga niseerde misdaad: martelin gen, spoorloze verdwijningen en gruwelijke executies. Het maffia-geweld is lopende- bandwerk geworden. De Italiaanse televisie brengt close- - ups van in flarden geschoten hoof den, van door vuur verminkte lij ken, van levenloze lichamen op de trottoirs van Palermo, badend zeeën van bloed. Je went er as Dat is het enige dat je er van kunt zeggen als je er elke dag weer mee geconfronteerd wordt. En je hoopt dat die arme Sicilianen er onder hand ook aan gewend zijn. Per slot van rekening zijn zij het die elkaar aan het uitmoorden zijn. Volgende dode alstublieft Volgens de nieuwsdiensten be draagt het aantal moorden na de onthullingen van „deserteur" Bus cetta nu vier. Ze werden alle ge pleegd op eenzame landweggetjes rond Palermo, de traditionele plaats voor het macabere maffia-i tueel. Maffia-experts leggen l waarom meneer X of meneer Y o het leven is gebracht. Stuk voi stuk blijken de vermoorden dan tot de verliezende families van de Pa- lermitaanse maffia te hebben be hoord, dat wil zeggen tot de clan van Buscetta. Met andere woorden: de maffia zendt (keiharde) waar schuwingssignalen uit. Mocht er nog iemand zijn die zin heeft de kant van de autoriteiten te kiezen, dan weet hij wat hem en zijn volge lingen te wachten staat. De maffia maalt niet om zuigelingen, onschul dige echtnotes, achterneven of grootouders als het om een wraak neming gaat. Kostbaarste bezit Buscetta, een moordenaar z\yaar kaliber, liep natuurlijk niet zomaar met zijn wetenschap over de maffia naar de politie. Daar had hij een reden voor. In de onderlin ge concurrentiestrijd heeft de maf fia-clan van de Corleonesi prak tisch de hele Siciliaanse familie van Buscetta uitgemoord. Nu is de fa milie het kostbaarste maar ook het kwetsbaarste bezit van een Sici- liaan. Om de restanten van zijn ge havende familie (op Sicilië en in Amerika) te beschermen en ook om zich te wreken op zijn maffia rivalen liet Buscetta zich veilig op sluiten en vertelde de politie alles wat hij wist. Maar de maffia is ge duldig; soms laat de wraak tien, wel twintig jaar op zich wachten. De wraak van de maffia is een schotel die zich ook heel goed koud laat opdienen, zo merkte een maf fiawaarnemer droogjes op. Vage omschrijving Maar wat is dan toch die maffia, die de laatste vijftien jaar op Sicilië zo vreselijk tekeergaat? Er wordt gesproken over vijfhonderd moor den en spoorloze verdwijningen al leen al in de laatste drie jaar. Bui ten Italië wordt de maffia slechts gezien als een bende misdadigers, die zich goed heeft georganiseerd. In de Italiaanse strafwet wordt het begrip maffia gebruikt als c schrijving van de georganiseerde misdaad, zonder uit te leggen wat er precies mee bedoeld wordt. Ie mand kan veroordeeld worden gens maffia-activiteiten, zonder dat de rechter dat nader hoeft te preci seren. Dit komt omdat in Italië ie

Leidse Courant | 1984 | | pagina 20