„Niet KNVB of Ajax, maar supporters hebben hulp nodig" Als hij knock-out ligt ga ik niet verder, anders wel" AMSTERDAMSE POLITIE-AGENTE: ati Gebruiken ZATERDAG 13 OKTOBER 1984 'ERDAM Er gaat ook iet nog maar amper begon- seizoen geen wedstrijddag ,rbij zonder dat ergens in land melding moet wor- gemaakt van voetbalvan- Vernielingen, ge- Jddadigheden, ze zijn ook de jaargang 1984/85 weer de orde van de dag. Sinds is het fenomeen onder- van tal van discussies, het probleem heeft ideweg slechts grotere ien aangenomen. Niets is echte voetbalvandaal [ijnbaar te dol. Waar ooit de vuisten volstonden om geschil in je voordeel te lechten, zijn in de loop der jn vooral door leden de zogenaamde harde •rterskernen de meest inlopende attributen ge- van messen tot frag- itiebommen. Met name .sides" van Feyenoord, FC icht, Ajax en FC Gronin- hebben in dat verband kwalijke naam. rapporten en aangedragen op- li igen ten spijt, één ding staat istotelijk vast: het kwaad laat blijkbaar niet met geweld be en. Ine van Brenk, voorheen lagente van politie in Amster- en tegenwoordig staffunctio- op het Amsterdamse gemeen- s, pleitte al hartstochtelijk een dialoog tijdens de hearing, onderdag 29 maart van dit jaar 'iet KNVB Sportcentrum te over het veelbesproken on- ijrerp werd gehouden. „Er 1 t altijd over, maar nooit met ir upporters gesproken", luidde irn van haar betoog, „en dat is lige manier om wezenlijk iets iet probleem te kunnen doen", ihroomde daarbij niet ook felle ek te uiten op haar eigen colle- van de politie. Uit eigen erva- diepte ze een voorbeeld op van een provocerend optreden van de handhavers van orde en gezag. Op verzoek van haar hoofdcommissa ris Nicaise was ze als lid van de Klankbordgroep kleinschalig poli- tie-optreden, die zich inmiddels al vier jaar bezighoudt met de bege leiding van krakers in de hoofd stad, in burger meegereisd met de F-side van Ajax, naar een uitwed strijd van de Amsterdamse club te gen Willem II in Tilburg. „Bij die gelegenheid heb ik gemerkt, dat een uitwedstrijd voor een supporter soms heel angstig is. In Tilburg werd ik in m'n kladden gepakt en vervolgens met weinig zachte hand weer neergezet. Toen men erachter kwam dat ik een eerzame huis vrouw was, moest mijn buurman, die de hele dag keurig op me gepast had, hét ontgelden. Ik dacht die dag rustig op het station naar de trein te kunnen wandelen. „Dat wil je wel laten als de honden ko men", werd me te verstaan gege ven. En inderdaad, ik heb de hon derd meter toen in 10,1 seconde af gelegd. Bij Feyenoord-Ajax duurde het twintig minuten voordat het hek openging, heel eng allemaal. Vervolgens kwamen we in de on derste ring terecht met boven ons allemaal aanhangers van Feye noord. Ik zal u de details besparen wat er allemaal naar beneden kwam. Als supporter ben je echt vaak vogelvrij. Onderhand ben ik serieus van mening, dat de mensen die échte hulp behoeven niet die van de KNVB of Ajax zijn, maar de supporters". Hogere prioriteit De noodkreet veranderde de dis cussies op slag. Niet langer werd over theorie gesproken, maar was de praktijk onderwerp. Prof. mr. Giltay Feth van de Commissie Vei ligheid van de KNVB stelde na af loop vast dat het contact met de supporters een hogere prioriteit zal moeten krijgen. Voorzitter André van der Louw van de sectie betaald voetbal sloot zich daarbij aan. „Wij willen het geweld niet in een spi raal omhoog brengen, maar juist omlaag. Daar mag u ons beleid te allen tijde aan toetsen". Hij merkte terecht ook op: „Maar we moeten ook duidelijk consequent zijn in het beschermen van degenen die geen andere bedoeling hebben dan onge stoord van voetbal te genieten". En Rob de Bakker, sinds 1 januari 1983 veiligheidscoördinator van de voet balbond, haastte zich te verklaren dat „die harde maatregelen alleen bestemd zijn voor hen, die zich bui ten de wet plaatsen, strafbare fei ten of misdrijven plegen". Een half jaar na de bijeenkomst in Zeist stelt Ine van Brenk deson danks enigszins wrang vast, dat de situatie sindsdien wel wat verbe terd is, maar dat het nog niet geldt ten aanzien van de KNVB. „Rob de Bakker is niet blij met ons", con cludeert ze zonder een spoor van genoegdoening. „We hadden ge hoopt dat het veiligheidsbeleid bij de KNVB een andere wending zou nemen, maar tot onze stomme ver bazing is dat getuige de maatrege len die voor dit seizoen zijn afge kondigd, niet het geval. Een bord plaatsen met reglementen is aardig voor de dienstdoende en nieuws gierige diender, maar niet voor de toeschouwers. Structureel is dat dus zeker geen verbetering. Gelukkig is de verhouding tussen supporters en clubbestuur, en dan heb ik het over Ajax, er wel een stuk op voor uitgegaan. De F-side heeft sinds een paar weken een eigen honk, op kosten van Ajax gebouwd. Achter de bar staan mensen, die in het verleden ook niet bepaald de aar digste jongens waren. Maar het werkt, ook al omdat spullen die van henzelf zijn niet zo gauw wor den vernield. Vroeger was het een honk van Ajax en maakte het hen niets uit of het stuk ging, nu krij gen ze een stukje verantwoordelijk heid en dat is goed". „Natuurlijk kun je niet verwachten dat iets wat in jaren is gegroeid, nu in één keer voorbij is. Maar je moet ergens beginnen. En daarom moet je je ook niet blind staren op die vijftig kwaadwilligen in zo'n harde groep, maar moet je je richten op de vijfhonderd anderen die je wél kunt bijsturen en die alleen maar meelopers zijn. Gelukkig is er bij Ajax en de Amsterdamse politie nu openheid naar de supporters toe". En hoewel recente ervaringen in het Luxemburgse Differdange en onlangs nog in Breda anders doen vermoeden, stelt Ine van Brenk vast, dat „het aantal vernielingen door Ajax-supporters wel degelijk drastisch is teruggelopen. Door de dialoog. En dat is wat anders dan het dieper maken van de gracht of het verhogen van het hek. Want dat helpt echt niet". Combi-kaart Ook het invoeren van de zoge naamde „combi-kaart", waarbij het vooruitreizen van supporters wordt tegengegaan de aanhangers krij gen met een dergelijk ticket tegen een sterk gereduceerd tarief toe gang tot zowel (extra) trein als sta dion is volgens Ine van Brenk een experiment om voort te zetten. Ook al erkent ze grif het begrijpe lijk te vinden dat sommige clubs van mening zijn dat ajdus „het kwaad wordt beloond". Aanvankelijk wat sceptisch beke ken, is de Amsterdamse Klank bordgroep, die haar activiteiten binnenkort ziet overgenomen door het Bureau IJtunnel, ook content met de weerklank die inmiddels el ders in den lande wordt ondervon den. Ine van Brenk: „De discussie is tenminste overal losgebrand en dat is een goede zaak. Het enige wat ik jammer vind is dat de KNVB zich nog altijd te veel op het theoretische vlak begeeft. De bond is nog niet om. Eigen clubbestuur ders kunnen nog steeds veel meer doen. Maar dat is moeilijker dan harde maatregelen afkondigen, want dit eist veel meer van jezelf. Je moet je dan namelijk tussen de supporters begeven, zelf met die trein meegaan. Maar de meeste clubs hebben helaas nog altijd het idee dat deze mensen geen suppor ters zijn en dus niet bij hen horen. En dat is ontzettend jammer, want de KNVB heeft de mogelijkheden om positieve vorderingen te laten uitwaaieren over het hele land. In Amsterdam gaan we in elk geval door, we modderen weliswaar ver der, maar dit is niet meer plat te krijgen". WILLEM PFEIFFER :ondag is er niet alleen de spanning van de wedstrijd, maar ook de sensatie van een knokpartij met de plaatselijke politie". Cl ijn. I n ticuli Vial f e medewerkers van de Stichting het Straathoekwerk te Gronin- ebben twee jaar lang, vanaf het najaar 1981, intensief opgetrok- et de Z-side, de groep fanatieke supporters van FC Groningen, varingen plus interviews werden, geïllustreerd met foto's van ronings Foto Collectief, opgetekend in het boek „Inside Z-side, \I van dalen in woord en beeld", dat onlangs is verschenen bij de erij Xeno. Het boek is voor 25,- te koop. met werken. Die hebben genoeg premies en belasting betaald. Hoe vaak gaan ze niet vlak na hun pen sioen dood, dan hebben ze niets aan hun leven gehad. Dus doe je ze zo nog een plezier ook". Een Z-sider: „Ik had niets te doen toen ik hier in Groningen op school kwam. Ik had het een en ander over de setsight gelezen, onder an dere dat ze in Heerenveen een bus hadden gesloopt Dat leek me ei genlijk een kick". IINGEN Bij voetbalvanda- lat het veelal om jongeren uit enaamde achtergestelde cate- i uit de samenleving, geken- door een laag opleidingsni- slechte werksituaties en ge- ige huisvesting. De harde wordt gevormd door 25 a 50 'erwijl de totale groep veelal er groter is. Alleen het voet- 'oor hen niet genoeg. Niet al- itmoeten ze elkaar ook door- :k, ze willen tijdens een wed- ook actief „meewerken" aan ipaalde sfeer in het stadion i niet tot toekijken beperken, dingsdrang, in elk geval er- ij te horen, meegeteld te wor- vaak een belangrijke drijf- Werkloosheid wordt als de rottigheid van de maat- >ij" beschouwd. „Je voelt je eten, alsof je niet meer nut- In je werk kun ie je afrea- Als dat niet meer kan, doe je jens anders, in de kroeg of op En een supporter van de Utrechtse Bunnikzijde: „Zes dagen lang ben je een voetveeg, als je op school zit, en als je werkloos bent. De een kan daar beter tegen dan de ander. Je zoekt gewoon een paar dingen op waardoor je je niet hoeft te verve len. De zondag is er niet alleen de spanning van de wedstrijd, maar ook de sensatie van een knokpartij met de plaatselijke politie of de spoorwegrecherche". Want een Z-sider is in geen geval oude mensen maar ophouden bang, voor wie of wat dan ook. „Een Z-sider moet kunnen vech ten. Als er ruzie is moet je meehel pen. Doe je dat niet, dan kun je meteen weer oprotten. Z-siders, dat moeten knokkers zijn". En: „De- geen met de grootste bek heeft het meest te zeggen. De sterksten zeg gen het meeste. Je moet het verge lijken met de apen, de sterkste aap is de baas". Hoewel een uitgespro ken leider weer niet wordt geac cepteerd: „Daaraan heb je niks, als je iemand hebben moet pak je hem met vijf man". Geen verrassing Het zal geen verrassing zijn dat meisjes in de sides slechts mondjes maat vertegenwoordigd zijn. Ze worden verschillend gewaardeerd. „Sommigen fokken de zaak extra op, maar er zijn er ook die wel rus tig blijven. Die denken meer na, zijn verstandiger". Maar ook: „Meisjes willen nooit vechten, maar altijd zingen. Dat kun je natuurlijk niet maken tegen andere sides. Dan verlies je je naam en krijg je de bij naam baby-side". Confrontaties met andere sides zijn op voorhand gedoemd op felle bot singen uit te lopen. „De belangen zijn immers'tegengesteld: het is niet te accepteren dat de side van de te genstander met rotjes en stenen het spel van onze club ontregelt. Dat is een provocatie. „In 1982 werd de harde kern van de Bunninkzijde van FC Utrecht in de binnenstad van Groningen door Z-siders met kettingen, knuppels en messen te ruggedreven naar het station. Dit kon ook niet anders: géén gevecht had de onaantastbaarheid van de Utrechters bevestigd en de reputa tie van de Groningers ernstig in het geding gebracht. Het tekent je macht als je ongestraft een ander op zijn eigen terrein kunt beledi gen. Maar een side zal zich ook op vijandelijk terrein moeten manifes teren om haar reputatie te vestigen of op z'n minst niet te verliezen". Aanwezigheid pers De aanwezigheid van de pers (vooral de landelijke) werkt toene ming van vandalisme in de hand. „De een wil de ander de loef afste ken. Gooit Den Haag een bom, dan gooien wij er ook een. De volgende dag is iedereen helemaal gek als ze de krant lezen. Dikke stukken op de voorpagina. Dan gaan ze een winkel in en scheuren ze het er al lemaal uit. Lopen ze met die stuk jes uit de krant over straat". Opvallend is trouwens dat iedereen zegt niet zelf te beginnen. „Pas als de tegenpartij begint wordt er ge vochten. Nee, je lokt wel eens een ruzie uit. Of zij lokken het uit of jij. En dan gaat de vuist erin. Zo vind ik het wel een kick zoals we bij Feyenoord, waar we nou ja, één lag bewusteloos en een ander werd helemaal teruggeschopt naar zijn eigen vak". Zelfcontrole blijkt een probleem, de grenzen moeilijk te bepalen. „En dan kijk ik nog even, en als hij niks aan zijn hoofd heeft, geen bloed of niets, dan geef ik hem nog een klap tegen zijn neus, zodat ie wel bloedt. Of tegen z'n bek, dat ie een paar tanden uit z'n smoel heeft. Veel bloed, dat hoort gewoon bij een overwinning". Een ander: „Als hij knock-out ligt, dan laat ik hem liggen en ga ik niet meer verder. Maar zoals die Feye- noordsupporter, die lag knock-out in het vak bij ons, toen hij over het hek was geklommen. Hij lag hele maal beneden in het vak. „Niet meer schoppen", riep er één, en daar gaf ik hem gelijk in. Als die jongen bewusteloos is, dan hoeft het niet meer. Maar nog geen paar minuten later staat hij op en wil verder vechten. Dan denk ik bij mezelf, als hij nog een keer op de grond ligt schop ik 'm finaal de kop kapot. Dan ken ik geen pardon Averechts De aanwezigheid van (veel) politie werkt vaak averechts. „Neem nou Deventer. Dat zijn van die opfok- kers. We zijn daar met een gezelli ge grote groep in het stadion, ko men ze ineens aanzetten met dikke honden. Je hoeft maar een stap te zetten en je krijgt een knauw. Als je d'r wat van zegt, laten ze die beesten hun gang gaan. Dan vra gen ze erom dat de hele groep zich tegen hen keert. Dat gebeurt ook - de hele wedstrijd is er gebakke leid". Hetzelfde geldt voor de spoorweg politie. „Sommige smerissen in de trein zitten altijd te fucken, elk voetje dat een beetje naar links staat moet terug. Die kunnen met een de hip krijgen want die lopen gewoon te provoceren". Maar er zijn ook sympathieke „spopo's". Zegt er één: „Een paar ken je goed, die doen ook heel veel voor ons. Die gooien je niet gelijk op de bon als je wat uithaalt. Ik heb voor hem 'n foto meegenomen waar hij zelf opstaat. Nou, dat vond hij hartstik ke kick". Laat ik nu tot begin deze week hebben gedacht dat er in ons voetballand weliswaar veel roe penden in de woestijn ronddolen, maar er slechts één apostel aan wezig was in de persoon van de onvolprezen Rinus Michels. Een ieder herinnert zich nog hoe deze bijna als een profeet over 's lands dreven trok, om in elke uithoek waar enigszins beroepsmatig te gen een bal wordt getrapt zijn heilsboodschap over aanvallend spel rond te bazuinen. Daarover is in die tijd in zeer ruime mate bericht. Dus dat laat ik maar even rusten. Maar zie: er heeft zich een twee de apostel aangediend. Veel min der bekend, veel minder indruk wekkend qua postuur ook en zijn vocale volume kan de vergelij king met dat van die andere ver kondiger van de boodschap geenszins doorstaan. Zijn naam is Ger Blok en als mij zou zijn ge zegd, dat deze wat kalende, iet wat bijziende figuur bij de ijzer handel op de hoek zou werken, zou ik het nog hebben geloofd ook. Maar nee, Blok is een apostel. En Wim van Hanegem komt de „eer" toe hem in zijn ware ge daante te hebben ontdekt. In Voetbal '80 werd de boodschap per aan de anonimiteit ontrukt op een manier, die Harrie Vermee- gen niet zou hebben verbeterd. En Harrie had er een handje van de zwakke plekken bij zijn ge sprekspartners haarfijn bloot te leggen. Denk maar eens aan die grensrechter uit Drenthe. Van wie ik me nimmer meer de naam zou hebben herinnerd, ondanks het feit dat hij ooit door een as bak aan de slaap werd getroffen, als niet Harrie hem eens onthul lend had geïnterviewd. En hem keer op keer op een holletje langs de lijn had laten lopen en het vlag- ritueel demonstreren. Maar terug naar Blok. Van Hane gem wandelde rustig met hem op langs de achterlijn van een voet balveld in Zeist en je kon zien dat Blok op zijn hoede was. Een ner veus gebaartje langs de kin, een nodeloze aai over de neus, alle maal kenmerken van iemand die liever achter zijn bureau was blij ven zitten. Op eigen terrein, een thuiswedstrijd spelen. Maar Wil lem noodde Blok naar buiten, waar de bondstrainer af en toe een poging deed even stil te staan om zijn gedachten beter te kun nen ordenen. Maar Willem bleef meedogenloos achter de achter uitrijdende camera aanlopen en Blok moest mee of hij wilde of niet. Tot het hoge woord er uit kwam. Willem bleef Blok prijzen, tot in de hemel zelfs. Dat niemand Blok kende en dat hij toch zo'n goede trainer was en zulke goede resul taten had geboekt met zijn UEFA-jeugd. Helemaal de toer van Harrie Vermeegen. En Blok tuimelde met zijn hele gewicht in de val, die was opgezet. „Een apostel wordt in eigen land nooit gewaardeerd", was Bloks laatste poging om het naderend onheil af te wenden. Maar juist met die op merking tuimelde hij van het door hemzelf gecreëerde en be klommen voetstuk af. Willem gniffelend af en Voetbal '80 had weer een veelbesproken item. Blok zal met een steen in de maag hebben zitten kijken naar het programma en ook bij het zien en nóg eens terugzien van de videoband bepaald niet vrolijker zijn geworden. Maar zou Van Ha negem er blij mee zijn geweest? Willem kon op een voetbalveld alles met een tegenstander. Het mooiste was die tegenstander de bal tussen de benen door te spe len, het toppunt van vernedering tenslotte. Ook een ferme overtre ding was Willem niet vreemd. Onderuit halen was dan profes sioneel, heette het. Maar iemand buiten de lijnen eerst de bal toe spelen en vervolgens meedogen loos neersabelen, dat is niet de stijl van Willem. Harrie Vermeegen werkt niet meer mee aan Voetbal '80. Zoge naamd omdat hij zich niet meer kon terugvinden in de formule van het programma. Eerlijker was geweest als Harrie had ge zegd, dat hij zijn stuntjes niet meer kon uithalen. Zoals het ge nadeloos onderuit halen van grensrechter Matena. Want je kunt je zoiets één keer permitte ren en misschien ook nog wel een tweede of derde maal. Maar daar na zijn je potentiële slachtoffers gewaarschuwd. En doen ze ge woon niet meer mee. Harrie kon de eer aan zichzelf houden. Hij hoefde niemand meer te gebruiken, hij had ander werk. Willem doet weliswaar nog wat bij Feyenoord, maar heeft een schnabbel mogelijk wel no dig. Hij moet' dan wel mensen gaan gebruiken. Degene, die ech ter het meest wordt gebruikt is Willem zelf. Even zien hoe lang het duurt voor zijn slachtoffers en hijzelf daar achter komen. BUYS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19