ficidócSomcmt Witte tornado met diner toe raast door huis in Leimuiden male ZATERDAG 13 OKTOBER 1984 ook wel in de was, hè?" Natuurlijk gaat die in de was". Lekker opdoffen Door het huis zwierven, als witte reuzen, de Cemsto-tear^leden me vrouw Lauwrier, alias Trees, vaste man Klaas Versteeg (in het wit), en mevrouw Riet Markers. Voor een zeldzame particuliere klus: een heel huis reinigen. Dat komt, volgens De Way's neggen, hooguit twee of drie keer per jaar voor: „Ja, het ge beurt wel ?ens; een huis lekker op doffen tijdens de vakantie van de bewoners". De dames liepen te stoffen, asbakken te legen. Ak koord. Maar de hoofdmoot was het vloeren boenen, tenei. de de droom van een huisvrouw te kunnen ver werkelijken: niets eraan doen en thuiskomen in een volledig in de was gezette woning! Slimme Cem- sto had niets aan het toeval overge laten en het commando kwam aan zetten met een busje, inhoudende een schijf- of blokmachine (voor vloerenonderhoud), een waterzui ger (voor het sop ophalen in de nat te keuken, zeg maar, die voorzien wordt van een was-film, ofwel ge conserveerd door een „tornado"), een tapijtreiniger c.q. -zuiger, en een „mop-emmer". De Way: „Mop pen is Amerikaans voor he£ (dek)- zwabberen. Deze zwabber is dus de vervanger van de dweil, hè. Je hoeft niet meer de hele tijd met je lij de foto's: inks boven: i Cemsto- ploeg staat voor het huis isngetreden [van links ar rechts: Aaskers, .Trees .auwrier, ulltimer lechts >oven: Max loornweg, hef van lieuw Minerva, oont zijn jealaagd ilateau met >p de tong imeltende iaté aan de ich wat legeneerd loeiende ■milie Hoogeveen. iechts inden Mevrouw rees neemt, ismens de ubilerende «emsto, een neubel van Ie oudste oon des tuizes onder LEIMUIDEN En toen was er champagne! Sjampook voor Laurens van twintig (de wriend van Marjan), die eigenlijk liever een biertje had gehad. Maar hij hield zich flink en deelde in de ge neugten van deze sprankelende feestdrank. Nog een beetje verbou wereerd, bijna ontdaan zelfs, dronk het gezin Hoogeveen op de blin kende afloop van een intensieve, grote schoonmaak. Het kamerbrede tapijt was veerkrachtiger dan ooit tevoren (het had een paar uur de tijd gehad om te drogen, maar -er was nog een zweem van vochtig heid), op de geboende viper van de bijkeuken kon je uitglijden en bij kans je nek breken, de deurknop glom als een spiegelen meneer Hoogeveen zat, zowat op het puntje van z'n stoel, duidelijk in zijn eigen huis op visite. Maar het was een herboren huis, van onder tot boven. Geen stof- draadje, geen spinnetje meer te be kennen. Mevrouw had nog even olijk op een kruk gestaan en was met haar hand langs de bovenkant van een kast gegaan: „Nee hoor, geen stof. .Fantastisch!" Vlekkeloos. Onbegrijpelijk. Doodse stilte. Het was nog een beetje onwennig alle maal. En toen, alsof het nog niet genoeg was, werden vader, moeder, vier kinderen de vijfde en oud ste, Henk, is agrariër en zat onder de koeien, kon er dus niet bij zijn - Henks verloofde Connie en Maijans vriend Laurens aan hun eigen, kostelijk gedekte tafel geno digd. Daar verscheen een chef-kok in levenden lijve en in volledig te nue, met hoge gevouwen papieren muts, en een heuse kelner van de zwarte brigade met witte handschoenen; zeer discreet en vriendelijk afstandelijk, zoals het hoort. Nadat de champignon-paté geserveerd was ben ik weggegaan om al dat prille geluk niet te ver storen. Een hartewens was in ver vulling gegaan en een excellent di ner la carte vormde het verras send besluit „en het overige zal u worden toegeworpen", zoals de Schriften zeggen van een onge dachte dag. Mevrouw C. Hoogeveen-Zandber- gen van de Geerweg in Leimuiden (maar men voelt zich daar veel meer Langeraars), had de stoute pen gepakt toen ze gelezen had over de Liefste-Wens-Actie van de Leidse Courant. „Als moeder van vijf kinderen, samen met m'n man in het rozenbedrijf en bezig in het vrijwilligerswerk, droom ik dat als ik een dag ben weggeweest ik weer thuiskom in een piekfijn schoonge maakt huis. Ramen gelapt, tegels, vloeren, de was gedaan, auto schoonMaar ja, ik zal morgen maar een uurtje eerder opstaan, want 't was maar even hardop dro men", schreef ze naar de krant. De „zware" jury die de wensen moest beoordelen, was unaniem in haar besluit: honoreren! Oud-minister Toxopeus en z'n collega in de Raad van State, mevrouw Til Garde niers, riepen eenstemmig: „Meteen doen! Hartstikke leuk" en de overi ge leden waren het daar grondig mee eens. Verlof Afgelopen dinsdagmorgen vertrok het echtpaar Hoogeveen-Zandber- gen voor een kort „verlof" naar el ders. Naar Katwijk en Noordwijk. „Op visite, daar kom je anders niet aan toe", zei mevrouw. Een dagje niet werken voor meneer C. J. W. Hoogeveen. Even de rozen met hun venijnige doornen en an dere beslommeringen vergeten. Ze waren nog niet koud weg of daar verschenen de kaboutertjes. In lichtblauwe bedrijfskleding. Een mobiele, volledig geoutilleerde ploeg van de Cemsto, rayon Lei den, onder aanvoering van martia le regiomanager F. H. R. de Way. Het eerste dat gevonden werd, was een gigantische taart, door „moe ders" gebakken en achtergelaten voor het werkvolkje. „Mevrouw had-alleen de bedden opgemaakt. Dat was afgesproken", vertelde meneer De Way en hij roerde in zijn koffie met een lepeltje, dat hij met de anderen moest delen: „Even kamperen hoor, vandaag". Ook de Cemsto bestaat 75 jaar. Col lega jubilaris Meneer De Way vertelde me iets nieuws: „Cemsto, dat is Chemische Ei^ Mechanische Stofbestrijdings Onderneming. Dat had u niet gedacht, hè? Opgezet door meneer Dake, in Amsterdam. Hij verkocht was, boenwas dus, en schoonmaakmaterialen en -midde len. Die leverde hij aan de gemeen te; voor scholen bijvoorbeeld. Nou, die scholen vroegen aan meneer Dake: kun je die was ook niet bij ons op de vloer komen smeren? Natuurlijk kon meneer Dake dat, en hij trok meteen personeel aan om in die gemeentelijke behoefte te voorzien. Dat werd Cemsto. We zijn nu onderdeel van Hodom, Hol landse Dienstenonderneming, die in allerlei divisies is onderverdeeld. Wij zijn de grote schoonmakers ge worden in de Benelux, Frankrijk, in Saoedi-Arabië denkt u maar aan woestijn stofzuigen Welnu, de regio Leiden van Cem sto beschikt over 450 mensen, van wie ongeveer 80 procent part-ti mers. De Way: „We werken ook met buitenlanders. Dat levert geen enkel probleem op. Doorgaans gaan we aan de slag 's avonds tussen half zes en acht. Dat is de grootste groep binnen Leiden en omgeving; voornamelijk in kantoren, scholen, winkels. Cemsto is slim. De klant is ook slim en denkt mee, is op de hoogte van ons programma, soepel afgestemd op de te bewerken ruim te: nooit méér doen dan noodzake lijk is. Dat werkt kostendrukkend. Mevrouw vroeg vanmorgen nog even aan me: „M'n kast gaat toch achterste omhoog te staan, niet waar?" Riet Markers (moeder van twee grote, werkende dochters) was om een uur of tien druk doende met het zemen van het badkamertje. „Leuk hoor, dit hele gedoe. Het is weer eens iets anders. Ziet u het al glimmen? Zelf zou ik zo'n wens niet hebben. Ik doe het zelf wel, thuis bij mij". Trees dito. Die was boven op zolder in de kamer van de oudste zoon een bergmeubel in de was aan het zetten. Die had, op haar halve laarsjes, ook heel ande re wensdromen. Maar ze vond het wel grappig, zo onder de pannen bij de familie Hoogeveen, met die ge zellige kamertjes boven. Arbeids vreugde. Alleen het laddertje naar boven kraakte vervaarlijk. „Zo chique, nee Tegen vijf uur geurde het huis van de Hoogeveens (tegenover de Lan- geraarse Paradijs-invalsweg) volop naar de boenwas en andere midde len die door De Way en z'n groep werden aangewend. De kinderen waren al thuis en gingen er, op stoelen en een bank, een beetje on wezenlijk bij zitten. „Dat het zo chique zou worden, nee, dat had den we niet gedacht", zei Henks verloofde Connie desgevraagd na mens de anderen. Wat moet je ook anders zeggen als rasechte „veen- ders"? Klokke vijf keerde het echt- est, in de Noordeind- en Geerpol- er. Leuke dag gehad. Geweldig ewoon. Even door het raam kij- en. Daarbinnen gebeurde wat, dat e niet helegaar konden thuisbren- een wit gedekte, niet uit- tafel. Nou, nou. Even la- zei mevrouw Hoogeveen: Vreemd hoor, je bent een dag weg n er zijn vreemde mensen in je Gek hoor!" De hele actie had ich voltrokken buiten het ge- ichtsveld van de bijna ontregelde oogeveens om. En dan is het oeilijk een oordeel te vellen, fris de lever. Feitelijk zie je niets ieuws; er is niets veranderd, ter- vijl je weg was. Maar mevrouw was opgetogen: „Keurig hoor, heer- ijk zeg; enorm. Ik ga daar nu eens echt van genieten. Dat gebeurt niet ïlke dag, hè?" [nmiddels was het culinaire circus /an het Leidse etablissement 1,Nieuw Minerva" gearriveerd voor de apotheose. Met hun hele smake- ^^ijke hebben en houwen en bloem rijke tafelversiering reden chef Max Hoornweg en serverende Ed gar Islam naar de Geerweg. Bijna een wereldreis met al die files. In hun spoor volgde Herman Bos, ho telier en restaurateur van voor noemde herberg-met-karakter. Wist hij veel!, zei hij. „Laat Max en Edgar hun gang maar gaan En dat deden ze dan ook. Met verve. Ze toverden op kleine gaspitjes klaargestoofd een grandioos di- De tweede hartewens is in vervulling gegaan. Mevrouw Hooge veen van de Leimuidense Geerweg droomde ervan, dat haar huis een grote beurt kreeg. Dat, als ze na een dag werken in de rozenkwekerij thuis kwam, alles piekfijn in orde zou zijn. De jubilerende Leidse Courant zorgde ervoor dat de droom werke lijkheid werd. iet dansant, want daarvoor was iedereen te veel uit geteld. Maar daar waren niettemin die :hampignon-paté, een heldere groentesoep, tournedos champig- ïons, Franse boontjes en bloem kool, andijvierolletjes en witlof met lam. Nou, zo kon het wel, niet? En [ebakken aardappeltjes natuurlijk. - Cn als dessert: chipolatapudding, lie tijdens de reis enkele schuddin- ;en had moeten doorstaan. Maar iet was nog steeds een genot om laar te kijken (en niet aan te ko nen). Kelner Edgar: „Gezellig, hè? Daar hou ik nou van, met die witte ïandschoenen en zo. Dat is toch veer anders dan bij ons in het res- aurant". Geschonken werden een vitte Rivaner en een rode Clos du Merlot. De Hoogeveens en aanverwanten leleefden een niet te geloven feest. Mevrouw Hoogeveen, met tintelen- ie oogjes: „De keukenvloer heeft ïog nooit zo geglommen, en die is och al tien jaar oud. Alles glimt su- jer. De trap ook, dat zie ik. Ik heb nog meer dromen. Dat is misschien iets voor als de krant honderd jaar bestaat". Wel, als we dat met el kaar nog kunnen beleven, gaat de Cemsto er wellicht nog een keer dunnetjes overheen. Met een ande re ploeg, naar ik aanneem. Mevrouw Hoogeveen bevestigd door haar man zag vooruit. Een zucht slakend: „Morgen zijn we weer terug in de werkelijk heid TON PIETERS Als een witte tornado raasde een Cemsto-ploeg op een rege nachtige dinsdag door het huis. Ramen lappen, badkamer boe nen, vloerbedekking reinigen, kasten in de was en ga maar door. Een grote lente-schoonmaak op een herfstige dag in okto ber. Met een verrassend slot, want na een glas champagne werd voor de acht gezinsleden door het Leidse restaurant Nieuw Minerva een „sterren-diner" geserveerd in de eigen eet kamer. Verslaggever Ton Pieters was er bij. Hij maakte bij gaande impressie van deze bijzondere dag uit het leven van mevrouw Hoogeveen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15