V" erontreinigingsheffing gaat met 4 procent omhoog Ook Cronesteyn binnenkort werkplaats voor archeologen BURGERLIJKE /STAND Padvinders op zoek naar nieuwe leden Aanrijding door slecht zicht EIDEN Caidoe6ommtl WOENSDAG 10 OKTOBER 1984 PAGINA 3 crimina te bestr L" ?rkelijk )ij die Ifieuwe school aan Vliet niet lelijk ;IDEN Ouders van leerlingen van de Lucas van Ley- nschool, de 3 Oktoberschool en de kleuterschool De Boter- oem hebben in een brief aan het college van B en W hun ote zorg kenbaar gemaakt over de actie die gaande is tegen nieuwe school aan de Vliet. et deze actie willen buurtbewoners protesteren tegen het moderne" schoolgebouw aan de Vliet. Zij zien op die plaats ■ver woonhuizen verrijzen. De ouders van leerlingen van noemde scholen vinden echter dat het schoolgebouw er oet komen. Ook stellen zij dat zij het ontwerp erg goed vin- v nslotte wijzen zij erop dat de gewekte indruk dat alle be- oners aan de Vliet tegen het nieuwbouwplan van de school n, een verkeerde is. Verschillende bewoners zouden zich ior middel van een raamaffiche gedistancieerd hebben van actiegroep die tegen nieuwbouw is. Verkeersslachtoffer uit Woerden overleden LEIDEN/HAZERSWOUDE De 64-jarige Woerdenaar die op vrijdag 7 september ernstig gewond raakte bij een verkeersongeluk is gisteren in het AZL aan zijn verwondin gen overleden. De man reed in een bedrijfsauto over de Hoge Rijndijk toen een 12-jarige jon gen uit Hazerswoude plotse ling de weg overstak. De jon gen werd geschept, de Woer denaar kwam met zijn auto te gen een lantaarnpaal tot stil stand. Hij moest door de brandweer uit zijn auto wor den bevrijd. De twee slachtof fers werden ernstig gewond overgebracht naar het AZL. Leidse agenten veroordeeld voor mishandeling LEIDEN/DEN HAAG Twee leden van het Leidse politie korps zijn gisteren door de Haagse politierechter veroordeeld wegens mishandeling van een arrestant in het Leidse politiebu reau. De agenten werden schuldig bevonden, maar kregen geen straf opgelegd. De rechter zei begrip te hebben voor de moeilijke om standigheden waaronder - de politie het dagelijks werk moet doen. Volgens de advocaat hadden de agenten uit noodweer ge handeld, maar de politierechter wees dat van de hand. Tegen de twee mannen was 250 gulden boete geëist. De twee agenten hadden een man die zij ter kalmering wilden insluiten een gebroken jukbeen bezorgd toen hij zich septem ber vorig jaar tegen zijn insluiting verzette. De man kwam in het bureau aangifte doen van een aanrijding. Toen de politie een einde wilde maken een langdurig telefoongesprek dat in het bu reau mocht voeren, raakte de man zo over zijn toeren dat beslo ten werd hem ter kalmering in te sluiten. dinger :r) het 1 eens inemer SIDEN De verontrei- gingsheffing van het logheemraadschap Rijn- nd zal volgend jaar 57 len per vervuilings- nheid bedragen; een lijke co ,rh0ging met 4 procent. Alleenstaanden moeten 57 gulden betalen, lishoudens met twee of eer personen worden 8f"o ngeslaêen voor drie n°n Tvuilingseenheden, het- n en dus neerkomt op 171 lilden. t bed< ;ider 1 van bijvoi en aan „Wellit t meerle Verenigde Vergadering ninalit bet Hoogheemraadschap vindt s^an van dijkgraaf en logheemraden akkoord te ïeent i ian j)e verhoging komt we w|eer 0p een stijging van 1 en ka2,20 per vervuilingseenheid dat staat gelijk aan 4 pro )mdie beperkte stijging van e verontreinigingsheffing logelijk te maken, haalt het oogheemraadschap ruim 1,7 iljoen gulden uit de reser- p Hiertoe is besloten om it men wil voorkomen, dat SOciaal-economi- partifce omstandigheden" de Qrger op te hoge lasten beiotdt gejaagd. Het hoog- de wijewnraadschap wijst er wel igs ondfP» dat het nog maar de vraag is of ook voor 1986 een fceroep gedaan zal kunnen lorden op de reserves. Een fcrsere stijging van de ver- min ïtreinigingsheffing dan ïtkerk, er procent op langere ter- méér 'Jn wordt dan ook niet uit- btenai lloten- de ex blund ere ontst geen en we tg" al de voor van gehaP1 d Nij ie ges zichtl 'ijn ei Aan de Fazanthoek 9 is H. nsjaar, het bereiden van cks, alsmede de amb. han- daarin, op dagmarkten en enementen gevestigd. en d b m (ADVERTENTIE) BMW Motoren BMW gaat alle 19" gletwielen van vóór oktober 1982 vervangen, het betreft alle boxer modellen, uit gezonderd R45 en R65. IW-rljders kunnen hiervoor kontakt opnemen met hun dealer. Voor Leiden t MOTORHANDEL PIET VAN SCHIE Leiden - Tel. 071-121077 iconomisch vel en wee ;bi„Werkvereniging So What", ,j h. in eigenvervaardigde da- es- en herenkleding, geves- aan de Haarlemmerstraat is verplaatst naar Ooster- Yarsstraat 10a. Aan de Lage Rijndijk 36 is ïrafisch Tekstverwerkings* jjiro Joop Burghouwl" geves- o d. „Autorijschool Accord" ge- 2 stigd aan de Bartokstraat 0 2 is opgeheven. oüan de Coornhertstraat 11 is Mostert, typebureau" ge- 1 stigd. oAan de Spaarnestraat 56 is os torijschool „Optimaal" ge- °i "tigd. 0jAan de Hoge Rijndijk 236 is V'ury Automation Assitance", nputer softwarediensten, vestigd. ■Kapsalon Liesbeth" geves- c d aan de Krefeldlaan 1 is rplaatst naar Naarden. I Schoonmaakbedrijf E. de aaf gevestigd aan de Nieu- Rijn 111 is opgeheven. tn de Hoogstraat 5 is Ome s, schoenendiscount, opge- tan het Rapenburg 4 is tuin- ïhitect Martin Veltkamp ge- Aan de Nieuwe Rijn 111 is •3 Charette" (het bereiden snacks, alsmede de amb. lel daarin, op dagmarkten evenementen) gevestigd. *ïn de Groenesteeg 107 is Buurthuis voor de wijk •ord „Rijnevest" geopend. Een beeld van de opgravingen op het terrein van de Hartebrugschool in juli 1983. COMMISSIE PRESENTEERT JAARVERSLAG LEIDEN Leden van de archeologische begelei dingscommissie gaan bin nenkort in de Crones- teynpolder op zoek naar het Leiden van 2000 voor Christus. Aangenomen wordt, dat de Rijn in die periode op de plek waar Leiden nu ligt in de zee uitmondde en dat de eer ste „Leidenaars" vissers van beroep waren. Dit onderzoek werd gisteren aangekondigd tijdens de overhandiging van het jaarverslag 1983 van de commissie aan burge meester C. Goekoop en de wethouders J. Peters, P. Bordewijk en P.H. Schoute. Het is inmiddels goed gebruik geworden dat deze gebeurte nis wordt aangegrepen om te pleiten voor de aanstelling van een stadsarcheoloog. Ir. Vos, voorzitter van de com missie, volgde deze traditiege trouw. De basis van de com missie is te smal om de conti nuïteit van het huidige ni veau te kunnen garanderen, zei hij tegen de leden van het college. Wethouder Peters van ruimtelijke ordening gaf het gebruikelijke antwoord dat er geen geld is voor een stadsarcheoloog. „Maar", zo gaf hij de vertrouwde garan tie, „het probleem blijft onze aandacht houden". De com missie drijft grotendeels op vrijwilligers en beschikt over een jaarlijks budget van 60.000 gulden. Leesbaar boek Peters voegde eraan toe het jaarverslag van de commissie zeker zal lijden onder de komst van een stadsarcheo loog. Dat zou jammer zijn want dit verslag is geen droge opsomming van cijfers en fei ten, maar een goed leesbaar boek over het archeologisch onderzoek in Leiden. Het telt 184 pagina's met veel tekenin gen en foto's en is verdeeld in hoofdstukken waarin de ge pleegde onderzoekingen uit voerig uit de doeken worden gedaan. „Op wetenschappelijk verantwoorde wijze", bena drukte het 'commissielid ing. A.P. Pruissers, veldgeoloog bij de Rijksgeologische dienst. Het zesde jaarverslag is in een oplage van 900 exemplaren verschenen en is voor 19,50 te koop aan de inforjpatieba- Onderzoek Plaatsen van onderzoek wa ren in 1983: Groenhazen- gracht, Haarlemmerstraat (plaats voormalige Hartebrug school), Herengracht, Hoge- woerd, Marepoort (bij het LBF-terrein), Minnebroers- gracht, Oude Rijn, terrein Pesthuis, Papegracht, Pieters kerkhof. Rapenburg, Stevens- hofjespolder en Zijlstraat. Dit lijkt heel wat, maar vanwege het ontbreken van een per manente begeleiding zijn er veel terreinen waar onder zoek verricht had moeten worden inmiddels verloren gegaan, zo staat te lezen in het jaarverslag. In het verslag wordt onder meer uitvoerig ingegaan op de bewerkte steen die studenten in september 1983 in een ach tertuin aan het Rapenburg vonden. Geconcludeerd wordt dat de steen deel heeft uitge maakt van een tiende-eeuwse sarcofaag en vermoedelijk af komstig is uit de toenmalige Pieterskerk. In een interes sant verhaal wordt verklaard hoe de onderzoeker achter deze feiten is gekomen. Zeer uitvoerig en gedetailleerd is het hoofdstuk dat is gewijd aan metalen voorwerpen uit de voormalige Dolhuisgracht. Vooral voor de bewoners van de nieuwe wijk Stevenshofjes- polder is het een interesant verslag. Maar liefst zestig pa gina's zijn gereserveerd voor de resultaten van verschillen de onderzoekingen die daar zijn verricht. Men heeft drie bewoningsfasen kunnen aan tonen: 4e en 3e eeuw voor Christus, begin jaartelling en Romeinse tijd. De heren A. Pruissers en H. Vos onder zochten de geologie van de Stevenshofjspolder. Dit twee tal gaat nu ook aan de slag in Cronesteyn. Pruissers en Vos hopen daar resten, zoals scherven, uit het Neolithicum (2000 jaar voor Christus) te vinden. Daarvoor moet ruim 2,5 meter onder het maaiveld worden gezocht. Men heeft goede hoop op re sultaten omdat bij de aanleg van de Rijksweg 44 een neoli- thische bijl is gevonden in Cronesteyn. Tevens wordt ook gespeurd naar sporen uit de Romeinse tijd. Hiervoor hoeven de onderzoekers vol gens Pruisssens niet dieper dan 35 centimeter te graven. Waar de opgravingen precies zullen plaatsvinden, wordt niet gezegd. De archeologen zijn bang voor schatgravers. LEIDEN Geboren: Arie Cornelis, z.v. A. Moerkerken en M. J. H. M. van der Kraan; Nahit, z.v. S. Yildi- rim en G. Kók. Suzanne, d.v. H. N. J. de Tombe en C. H. Bosman; Bertus Adriaan, z.v. M. Hesselberth en P. M. S. Oskam; Dirk Adriaan, z.v. A. W. Zandbergen en H. C. van Heijst; Juliana Marianne, d.v. G. Vo gel en H. J van Deventer; Elisabeth Johanna, d.v. J. Kroon en G. G. M. de Rijk; Priscilla Pietertje Maria, d.v J. C. Timmermans en F. S. A. Hart man; Klaas. z.v. H. Zwijnenburg en N. de Bruijn; Ruven, z.v. A. J Meu- lenberg en M. L. Paauwe; Efraïm, z.v. A. J. Meulenberg en M. L. Paau we; Priscilla. d.v. C. H. Hoppers en Y. Neuteboom; Maria Teresa, d.v. E. Olier Arenas en M. C. Garate Pas- quin; Thijs Willem, z.v. P. J. Noijons en C. J. M. Eikenbroek, Rickie, z.v. R. G. Boom en W. D. J. Rademaker; .Kim, d.v. W. J. Roman en J. M. Kra mer; Maartje Jacoba, d.v. A. Duijn- dam en A. van den Oever; Danielle Suzanna Catharina Maria, d.v. J. E. Muller en A. J M. de Groot; Tim, z.v. A. G. S. van Schooten en A. M. van der Meer; Bas, z.v, A G. S. van Schooten en A. M. van der Meer; Pe ter Robbert, z.v. H J. de Waard en J Spierenburg; Martinus Christiaan, z.v. M. E. van den Blink en E. K. B. Tengeler; Elisabeth Maria Johanna, d.v T. A. E. J. van der Poel en A. E. M. Caspers; Nathalie Marijke, d.v. R. Witteman en A. Wansink; Roy Ricardo, z.v. G. J. Hogewoning en I. J. P. van Baarle; Mime, d.v. M. W. van Dalen; Nicole, d.v. J. Ver hoogt en R. Hoogkamer; Pascal, z.v. A. W. C. M. Buschman en G. K. Dieckmann; Jochem Bas. z.v. C. A. Tazelaar en M. R. ten Napel; Evelien, d.v. W. van Beelen en J. Guijt; Dirk, z.v. P. Bakkenes en E. de Ridder; Jack Lodewijk Adriaan. z.v. L. A. Vermeulen en E. H. J. Elmers; Maar ten Jacobus, z.v. H. G. de Jong en J A. de Vreugd; Suzanne Catherine, d.v. F. B. de Raadt en P. A. Seijffert; Angela, d.v. G. A. van der Spek en J. Berkheij; Geke Ursula, d.v. L. Maal en C. M. Regoor, Dennis Henricus Maria, z.v. H. C. T. Duivenvoorde en M. J. A. van der Zalm; Dirk, z.v. J. Zwaan en A. M. Meeuws; Jelle Sietse, z.v. C. W. G. de Koning en E. W. M. Korenhof; Danny, z.v. T. van der Plas en M. Baars; Marjolein, d.v. D. Verdoes en N. van den Oever; Mar jan, d.v. J. Jonker en M. Ouwehand; Jo Maurits Theo. z.v. T. W. J. van Keulen en M. M. E. Cooman; Kim, d.v. J. J. W. Seijen ten Hoorn en M C. M. van Eeden; Anna Jacoba Derkje, d.v. J. T. M. E. van der Meer en J. H. Mink; Antonina Karen, d.v. C. Pluimgraaff en J. Hoek; Jorrit Menno, z.v. J. J. A. Wijn en R. E. B. van Veen; Johannes Jacobus, z.v. J. J. Stikvoort en S. Schouten; Anne- Marie, d.v. J. G. Zanen en B. Hem- melder; Michel, z.v M. B. Plug en H. J. C. Heemskerk; Michael, z.v. B Christen en I. Kamphuis; Ryanne Lieke, d.v. R. C. H. van Hummel en C. J. van Veen, Robert Jan, z.v R. J. L. van der Meer en T. van der Deijl; Marije, d.v. A. C. J. van der Vooren en P. de Romijn; Robert, z.v. R. F. Wullur en S. van Eek; Maaike, d.v. I. M. J. Schakenbos en B. F. Heijs; Raymond, z.v. W. P. E. Beu- gelsdijk en Y. S. M. Huijs; Maarten Abraham, z.v. C. Vreugdenhil en M- J. E. van Asperen Vervenne; Erik Willem, z.v. W Boogerd en G. F. C. Kedde; Cornelis, z.v. L. Kromhout en T J, Schaap. Willem, z.v. W. Rovers en J. W. Hazenoot; Annemarie, d.v. I. P. Kluivers en W. Stellingwerf; Ni- zare, z.v. A. El Alaouna en F. Z. Men- sori; Maikel Charles, z.v. M. J. van Kesteren; Cornelis Petrus Johannes, z v C. P J. van Werkhoven en M C. H. Stouten, Nèreda Juliet Pe- tronella. d.v O. Farg en M. M. Korte- kaas; Maarten Arnout, z.v. H. W Klaassen en J. M. de Ruyter. Overleden: J. C. J. van Stockum, geb. 26-5-1911, man; J. C. van den Bonk, geb. 8-11-1928, man; J. P. Maas, geb. 27-1-1928, man; C. M. van de Kamp, geb. 14-1-1893, vrl. echtg. van A. C. J. van Ravensberg; J. C. van der Linden, geb. 20-10-1918, vrl. echtg. van N. van der Nat; M. G. Ma- nupassa, geb. 9-9-1892, vrl. geh. gew. met E. J. Tjerkstra; J. C. Kooijman, geb. 9-3-1913, vrl. echtg. van A J de Cler; E. Berghaus. geb. 16-12-1906, vrl. echtg. van P. G. Rolvers; T. G. van Houten, geb. 20-7-1947, man; J. Habraken, geb. 30-7-1922, vrl. echtg. van F. van der Graaf; P. M. J. Nach- tegeller, geb. 12-1-1912, vrl. echtg. van J. Slingerland. Cellen vol, Leidenaar weer naar huis LEIDEN Een 28-jarige Lei denaar die zich gisteren op het Leidse bureau meldde om een gevangenisstraf van twintig dagen uit te zitten, is weer naar huis gestuurd. Alle cellen op het bureau in de Zonne veldstraat bleken vol en ook justitie in Den Haag kon de man niet onderbrengen. De Leidenaar beloofde maandag weer langs te komen in de hoop dat er dan wel plaats voor hem is. Weer meer cliënten voor maat schappelijk werk LEIDEN Op de stich ting Maatschappelijk Werk Leiden aan de Oude Rijn is in 1983 weer vaker een beroep gedaan dan het jaar daarvoor. Dat meldt het jaarverslag van de stichting over 1983. Vorig jaar waren er 984 korte contacten niet langer dan een uur waarbij het ging om vragen op het gebied van financiën, huisvesting, arbeid, relaties en cultuurverschil. In 1983 werd in langere contac ten 606 maal hulp geboden, terwijl dat het jaar daarvoor nog maar 534 maal was. De stichting wijst erop dat de werkdruk in 1983 toenam, ter wijl er door de bezuinigingen, die onder druk van het rijk moesten worden doorgevoerd, juist minder personeel be schikbaar was. Volgens de stichting stelt het ministerie van WVC als norm dat elke maatschappelijk werker ge middeld per jaar 82 cliënten helpt. Bij de stichting Maat schappelijk Werk kwam men in 1983 tot 100 cliënten per maatschappelijk werker. Uitbreiding van de werkzaam heden trad mede op als gevolg van de opening van het ge zondheidscentrum in de Ste venshof en een project voor hulpverlening aan buitenlan ders. In het jaarverslag wordt ver der gemeld, dat van de pogin gen om in 1983 24 uur per dag bereikbaar te zijn door tijdge brek niets is terechtgekomen. In de loop van dit jaar zijn de onderhandelingen met het RI AGG daarover alsnog op gang gekomen. 1 Tartuffe In Microtheater Imperium aan de Oude Vest 33e gaat zaterdagavond 13 oktober om half negen het toneel stuk „Tartuffe" van Molière in première. Het stuk staat onder regie van Rein Edzard en wordt gespeeld door de amateurtoneelvereniging Imperium. Na de première wordt Tartuffetot en met 24 november elke vrijdag- en zaterdagavond opgevoerd. De voorstel lingen beginnen om half negen. Een scène uit „Tartuffe". Kledingbeurs De missiegroep van de Leonardus-parochie houdt vrijdag van een tot zeven uur een gecombineerde rommelmarkt en kledingbeurs. De opbrengst is voor broeder C. Kruitwagen die in Irian Jaya (voormalig Nieuw Guinea) werkt. De rommelmarkt en kledingbeurs wordt gehouden in het Leo- nardushuis aan de Haagweg 14 in Leiden. Kinderkledingbeurs Kinderkleding voor kinderen onder de 12 jaar en speelgoed is te koop op de kledingbeurs die op zater dag wordt gehouden in het kinderdagverblijf „De Wal noot" aan het Strausspad 5. De kinderkledingbeurs duurt van elf tot drie uur. Nadere inlichtingen tel. 071- 314298. Pietsiepats Het Amsteltoneel speelt zondagmiddag in het LAKthea ter aan de Cleveringaplaats de voorstelling „De reis naar Pietsiepats" voor kinderen van 5 tot 7 jaar. Op het eiland Pietsiepats staat een speelgoedboom en die heeft flinke dorst, zodat al het speelgoed van de kinderen op de grond valt. Daar moet wat aan gedaan worden. Millipilli gaat op reis naar het eiland om de boom water te geven, maar voordat hij daar arriveert heeft hij heel wat spannende avonturen beleefd. De muziek is van Joop Stokkermans. De voorstelling begint om drie uur. Volksdansen De volksdansgroep Tarantella houdt zondag haar maandelijkse volksdansinstuif in het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat. Behalve aandacht voor het volksdansen is er gelegenheid om platen met volks- dansmuziek en Yoegoslavische dansschoenen te kopen. Yvonne Knijnenburg heeft de leiding van de instuif die begint om zeven uur. De toegangsprijs bedraagt drie gulden vijftig. LEIDEN De Leidse scou tinggroepen hebben te kam pen met een tekort aan leden. Reden voor de vijftig jaar oude zeeverkennersgroep St. Lode wijk om zich te bezinnen op de vraag of de Leidse bevolking wel op de hoogte is van het be staan van scoutinggroepen. Een enquête wees uit dat slechts 12.5 procent van de Leidse bevolking op de hoogte is van wat er in het padvin derswereldje omgaat. Reden voor de Lodewijksgroep om zaterdag 13 oktober op het Stadhuisplein een informatie markt in te richten waarop een beeld wordt gegeven van de activiteiten van de 50 jaar oude groep. De info-markt is open van elf tot vier uur. Ge durende de hele dag wordt er een film over het zomerkamp van de zeeverkennersgroep gedraaid terwijl een fotorepor tage een beeld geeft van de da gelijkse gang van zaken bij de scoutinggroep. In kraampjes zullen de diverse speltakken laten zien hoe de padvinders hun tijd door brengen. Ten slotte zullen de verkenners en de loodsen in het water voor het Stadhuisplein een vloot- schouw houden. Het slechte uitzicht door de hoogte van de Kerk- pleinbrug is volgens de politie mede de oorzaak van de aanrijding, die er gistermiddag tussen twee auto's plaats had. Een 47- jarige vrouw gaf geen voorrang aan een 22-jari- ge Leiderdorper die over de brug reed. De vrouw reed op de Herengracht. De vrouw liep twee ge kneusde enkels op en klaagde over hoofdpijn. Brandweer grijpt in bij kraakpand Hooigracht LEIDEN Politie en brandweer hebben gisteren ingegrepen bij een kraakpand aan de Hooigracht 50. De bewoners van het pand is een rook- en stookverbod opgelegd en de èlectriciteits- en gasvoorziening zijn afgesloten. De brandweer werd gisteren door de politie bij het pand ge haald, omdat uit een potkachel op de zolderverdieping een vlam kwam van een meter hoog. De brandweer constateerde overhit- ting van de kachel en het dak van het pand. Het brandje in de kachel werd geblust en de kachel werd door de brandweer uit het pand meegenomen. Ook een butagasfles werd afgevoerd. De brandweer heeft ook een stookverbod opgelegd, omdat de trap tussen de eerste en de tweede verdieping van het pand bleek gebarricadeerd. Maandag bluste de brandweer ook al een brand- Omwonenden klagen al een paar dagen over de overla bewoners van het pand veroorzaken. Fietser mishandeld LEIDEN Een 20-jarige Leidenaar is maandagavond op de Wassenaarseweg door twee hem volkomen onbe kende mannen van zijn fiets getrokken en mishandeld. Hij kreeg stompen in de maag en terwijl hij op de grond lag stond één van de twee op zijn linkerknie te dansen. Volgens de politie is de knie zo beschadigd, dat operatief ingrijpen noodzake lijk is.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3