wm TAFEL Paus naar Caribisch gebied voor opening bisschoppen vergadering Betere prestatie op huiselijk kantoor kerk wereld -ACHTERGROND CcidaeSommit woensdag 10 oktober 1984 pag1n, Predikant zijn in Zweden is ongezond In tegenstelling tot Westduitsland. waar predikanten van alle beroepsgroepen de hoogste gemiddelde leeftijd bereiken, wordt het predikant zijn in de Lutherse Staatskerk van Zweden .steeds ongezonder. Een universitair onderzoek heeft aange- toond, dat in Zweden predikanten meer dan andere beroepsbe oefenaren ten offer vallen aan hartkwalen en psychosomati sche ziekten. Oorzaak is de grote taakverzwaring van de afge lopen jaren Gemiddeld maken de predikanten 63 uur per week; uitschieters naar 80 uur zijn geen uitzondering meer. Er wordt aanzienlijk meer vergaderd en er wordt veel meer ge vergd op het vlak van beheerstaken. Een groeiend aantal pre dikanten is met hun veertigste al „op". Trappisten op weg naar emancipatie Voor de eerste maal in de bijna duizendjarige geschiedenis van de orde der Trappisten is het algemeen kapittel buiten Europa gehouden, namelijk in de VS. In Washington hebben 174 afge vaardigden van de over de hele wereld verspreide kloosters o.m. besloten toe te werken naar volledig medebeslissingsrecht van de vrouwelijke leden van de orde. De 89 monniken en de 85 monialen hebben de taak op zich genomen de orderegels van 1923 in die zin te herzien. De Trappistinnen leiden welis waar zelfstandig hun kloosters en mogen ook nu al deelnemen aan het algemeen kapittel, maar hebben daarin nog geen stem recht. De orde telt over de hele wereld zo'n 4800 leden. Haat wordt niet door haat overwonnen. Haat wordt door liefde overwonnen; zo is van eeuwigheid de orde der dingen. De 24e buitenlandse reis van paus Johannes Paulus II naar het Caribisch gebied, die van middag is begonnen, zal min der dan drie etmalen duren. Het belang van deze mini-trip ligt vooral in de aanwezigheid van de paus bij de opening van de algemene vergadering van de Latijnsamerikaanse bisschoppenconferentie (Ce- lam), overmorgen in Santa Domingo, de hoofdstad van de Dominicaanse republiek. De rede van de paus tot de La tijnsamerikaanse bisschoppen zal met grote aandacht wor den gevolgd, te meer daar ook de bisschoppen van de Vere nigde Staten en Canada zijn uitgenodigd de opening van de Celam-vergadering bij te De paus zal zich ongewtijfeld uitspreken over de bevrij dingstheologie, die voor de miljoenen arme rooms-katho- lieken en tienduizenden basis gemeenten in Latijns-Ameri- ka de enige uitweg uit de mi sère is, maar volgens de Con gregatie voor de Geloofsleer gevaarlijke aspecten heeft. Onder anderen Boff en de „vader van de bevrijdingsthe ologie", Gustavo Gutierrez, zullen wellicht te weten ko men wat de H. Stoel over hun werk denkt. Veel bisschoppen in Latijns- -Amerika en vooral in Brazi lië steunen deze wijze van kerk-zijn van harte. Daaren tegen stellen hun conservatie ve collega's onder leiding van de Colombiaanse kardinaal Alfonso Lopez Trujillo, tot vo rig jaar voorzitter van de Ce- lam, alles in het werk een eind te maken aan deze theo logische stroming en aan de basisgemeenten. Trujillo, be gin dit jaar door de paus ge prezen om zijn „bijdrage aan de verheldering van de zoge naamde bevrijdingstheologie", reageerde dan ook met in stemming op het recente do cument van de congregatie voor de geloofsleer, waarin vermeende marxistische ten- denzen in de bevrijdingstheo logie scherp werden veroor deeld. De reis van de paus toont ook het belang aan dat het Vati- caan hecht aan het vijfde eeuwfeest van de ontdekking van Amerika. De aankomst van Columbus betekende ook het begin van het missiewerk. Momenteel woont 42 procent van de 800 miljoen rooms-ka- tholieken in Latijns-Amerika. De onrechtvaardige struktu- ren, en de armoede en de honger in grote delen van het continent vormen voor de Kerk een grote uitdaging. De paus heeft tijdens de vori ge Celam-vergadering (1979 in het Mexicaanse Puebla) sterk de nadruk gelegd op de waarde van de mens en in dat verband de kerk gewezen op de plicht de eerbiediging van de mensenrechten te beplei- Conferentie Pax Christi over wapenhandel De vredesbeweging Pax Christi houdt 2, 3 en 4 no vember a.s. een internationa le conferentie over de wa penhandel onder de titel: Who is minding the arms business (Wie denkt er na over de wapenhandel De conferentie wordt 2 novem ber gehouden in Hengelo, en de twee volgende dagen in Zenderen. Deze plaatsen zijn volgens Pax Christi gekozen omdat zij vlak liggen bij de vestiging van de Hollandse Signaal, de grootste Neder landse wapenfabriek. Afge vaardigden uit zo'n tien lan den buigen zich op de confe rentie dan over de aanpak van een internationaal pro bleem: de wapenhandel. Het is de bedoeling dat de conclu sies van de bijeenkomst op 5 november in Den Haag wor den aangeboden aan staatse cretaris Van Houwelingen van Defensie. Gereformeerde synode wijst Adempauze kindercommunie" af op Malta De gereformeerde synode voelt er (voorlopig) niets voor de openbare geloofsbe lijdenis, volgens de bestaande kerkorde vereist voor deel name aan het avondmaal, in gedeelten te laten afleggen (te „faseren") ten behoeve van kinderen en jongeren. De synode verwierp een amendement van ds. B. Schoep (Gouda) en volgde de mening van de synodecom missie, dat over een dergelij ke fasering nog niet kan worden beslist omdat de kwestie eerst aan de plaatse lijke kerk moet worden voor gelegd. Ds. Schoep volgde met zijn amendement een voorstel van de meerderheid van de- putaten „voor de bestudering van de betekenis van de openbare belijdenis des ge- loofs", wier rapport gisteren door de synode werd bespro ken. Deze deputaten meen den dat kinderen die aan het Avondmaal deelnemen, in verschillende fasen met de geloofsbelijdenis kunnen worden geconfronteerd. De- putaat dr. B. van Oeveren uit Leek, wilde de regel gehand haafd zien dat alleen mensen die belijdenis hebben gedaan toegang tot het avondmaal mogen hebben. Hij wees een zogenaamde kindercommu nie af en pleitte voor de in stelling van een deputaat- schap dat onderzoek zou moeten verrichten naar we gen „waarin de rijkdom en blijdschap van het Heilig Avondmaal óók voor de aan wezige kinderen en jongeren zonder dat zij het Heilig Avondmaal vieren, in de ere dienst tot uiting komen". De synode had eerder beslo ten zich niet meer bezig te houden met de bijna 300 re- visieverzoeken en bezwaar schriften tegen haar uit spraak over de plaatsing van kruisraketten op Nederlands grondgebied. Dat wordt werk voor de synode van Gouda, die in mei 1985 bijeenkomt. De poging van het Vaticaan een einde te maken aan de hevige schoolstrijd tussen de kerk en staat op Malta is mis lukt. De Maltezer premier Mintoff en kardinaal Casaroli zijn het alleen eens kunnen worden over de datum waar op een nieuwe bemiddel- lingspoging van het Vaticaan zal worden ondernomen: op of kort. na 16 oktober. Er is nu een soort wapenstilstand ingetreden ('een fase van ref lectie'), tot het moment waar op Mintoff weer gaat praten met het Vaticaan. De socialis tische partij heeft voorlopig alle manifestaties die gericht zouden zijn tegen de katho lieke kerk, afgelast. Bisschoppen kondigen pastorale brieven aan De Nederlandse bisschop pen verwachten in het voorjaar van 1985 met twee pastorale brieven te komen. De eerste zal de werkloos heid behandelen, de tweede heeft lijden als onderwerp. In deze brief zal ook over euthanasie worden gespro ken. De concepten van deze brieven vormden gisteren en eergisteren de belang rijkste gesprekspunten op de maandelijkse vergade ring in Amersfoort. De nieuwe (lossere) relatie van het Hoger Katechetisch Instituut (HKI) met de bis schoppen werd bekrachtigd door de nieuwe statuten aan te nemen. Wel blijven de bisschoppen verantwoor delijk voor het HKI. De sta tutenwijziging was voorge steld door het bestuur van het instituut. Eerder „Roer mond" zich van de beslui ten ten aanzien van het HKI gedistantieerd. Mo menteel bereiden de bis schoppen zich voor op de eerste oriënterende bijeen komst van het landelijk pastoraal overleg rond het thema „geloofsverdieping in onze tijd" De bisschop pen van Roermond hebben reeds vroeger verklaard een landelijk pastoraal overleg op dit moment niet opportuun te achten. Gebakken lever met banaangekruide uien en aardappelen vanille-rijstevla Voor twee personen hebt u nodig: 150 g lever, 30 g boter, zout, peper, 1 banaan, pa prikapoeder, aroma; 500 g uien, 15 g boter, sa lie, basilicum, peterselie, rozemarijn, zout, azijn of citroensap; OJï 1 kg aardappelen; halve liter melk, 25 g rijst, 12 g custard, 30 g suiker, jam. Snijd de lever in dunne plak ken en bak die in hete boter steeds omscheppende bruin en maar nèt gaar in vier of vijf minuten. Temper het vuur, leg de lever op een warm bord en strooi er zout en peper over. Halveer de banaan in de lengte en breedte en bak de vier stuk ken in het overgebleven bakvet in een paar minuten lichtbruin en gaar. Leg de banaan op de lever en strooi er iets paprikapoeder over. Maak de jus af met weinig water, zout en aroma. Zet de grofgesneden uien op met de boter en smoor (is met deksel) ze op een niet te grote pit gaar, zonder dat ze bruin worden. Dat gaar smo ren duurt ongeveer 20 minu ten, mochten de uien in die tijd toch bruin worden dan moet er weinig water wor den toegevoegd. Smoor de laatste minuten de verse, kleingeknipte of de gedroog de kruiden mee en maak de groente op smaak af met zout en azijn of citroensap. Was de rijst in een zeef on der de koude kraan tot er helder water afkomt en laat hem uitlekken. Breng de helft van de melk aan de kook, strooi er al roerende de rijst in en laat ze, in een half uur zacht koken, gaar wor den. Bind de rijstepap bij met custard, die met suiker en weinig koude melk is ge mengd. Voeg van het vuur de overige koude melk toe en laat de vla afkoelen. Gar neren met jam. JEANNE „WEG MET DIE AFZICHTELIJKE TL-BUIZEN 'WM AMSTERDAM Een kantoor moet als het ware leven, een zekere sfeer hebben. Een onder nemer die ervoor zorgt dat zijn personeel zich goed voelt op kantoor, zit gebeiteld. De werkne mer gedijt beter als hij zich thuisvoelt op het werk. Dat bleek gisteren op een studiebijeenkomst die over dit onderwerp werd gehouden in het RAI-congrescentrum in Amsterdam. Een publiek van hoofdzakelijk onder nemers, ontwerpers, en architekten leefde zich in het kader van de Effi ciency Beurs uit op het onderwerp „Het Kantoor Verandert". Ze kwamen tot de conclusie dat het met de inrichting op het Nederlandse kantoor best wat beter kan. Bureaus, kasten, telefoons, schrijfmachines en tegen woordig ook computers bepa len de inrichting van de ruimte waar veertig procent van de Nederlandse beroeps bevolking ruwweg van acht tot vijf het brood verdient. Maar of die vier van de tien Nederlanders er op dat kan toor zo lekker bij zitten is maar de vraag. Volgens de Stichting Werkplekverbete ring de organisator van het seminar in Amsterdam bepaalt de binnenkant van zo'n kantoor voor een groot deel wat de werker presteert. En laten we wel wezen: geen mens doet gemotiveerd zijn werk in een benauwde en bovendien lawaaierige ruim te, zittend op een ongemak kelijke houten kraakstoel, met grijs zeil op de vloer, met rijen tl-buizen aan het pla fond en zonder ook maar het kleinste plantje. Huiskamer „Ik ga ervan uit dat een mens zich op kantoor net zo thuis moet kunnen voelen als in zijn eigen woning", sprak interieurarchitekt Jan des Bouvrie op de bijeenkomst. „Het kantoor mag best een huiskamer worden. De meu belen die men thuis heeft moeten ook op kantoor „kun nen". Immers: wat is er fijner dan vanuit de drukke rege nachtige buitenwereld op een gezellig kantoor aan te ko men? stelde Des Bouvrie rethorisch. Hij was als spre ker uitgenodigd om alle theo rieën over het uiterlijk, of liever gezegd het innerlijk van het kantoor, wat zicht baar te maken. Volgens drs.M.A.H.van den Akker, voorzitter van de Stichting Werkplekverbete ring, verandert de binnen kant van het kantoor de laat ste jaren wel wat, maar nog niet snel genoeg. „De auto matisering heeft het kantoor werk flink beïnvloed. Prin ters en andere lawaaierige apparatuur deden hun intre de en door de computer wor den werknemers meer aan één plaats gebonden. Men verblijft een toenemend aan tal uren aan de werkplaats", aldus Van den Akker. De stichting waarvan hij voorzit ter is, werd vijf jaar geleden opgericht om op grond van wetenschappelijk onderzoek de inrichting van de werk plekken meer aan te passen aan de behoeften van de werkers zelf. In de stichting werken nagenoeg alle instel lingen en organisaties samen „Het kantoor mag best een huiskamer worden". die raakvlakken hebben met dit onderwerp, zoals onder meer architekten, TNO, de Rijksgeneeskundige Dienst en de verenigde leveranciers van kantoorinrichtingen. „In de praktijk blijkt in ne gentig procent van de geval len waarin een onderneming aan een nieuwe kantoorin richting denkt sprake te zijn geweest van een financieel geslaagd jaar", constateert Van den Akker De leefbaar heid van de werkomgeving wordt dus pas serieus over dacht als het de ondernemer goed gaat. De waarschuwen de vinger alleen naar de be drijfsleiding richten is vol gens hem echter niet terecht. „Niet zelden is het personeel er zelf nog niet aan toe over een onprettige werksfeer aan de bel te trekken bij de baas", zegt Van den Akker. Welbevinden De onderbewuste tevreden heid, het gevoel van zich welbevinden, het „zich lek ker voelen" is volgens dr. William Sims aantoonbaar bepalend voor de produktivi- teit van een medewerker. Sims houdt zich op de Cor nell Universiteit in de Ame rikaanse staat New York on der meer bezig met de we tenschappelijke analyse van de werkplek. Volgens de Amerikaan heb ben wetenschappelijke on derzoeken uitgewezen dat een plezieriger werkvloer in veel gevallen zelfs meer dan tien procent produktiviteits- verhoging oplevert. Sims zegt dat dat dat vooral is toe te schrijven een sterk verhoog de „job satisfaction". „Het zou voor ondernemers de moeite waard zijn eens te on derzoeken wat de wensen van zijn werknemers zijn. Het onderzoek heeft aange toond dat dat zelfs wat kan opleveren", stelde de Ameri kaan optimistisch. Architekt Ir.D.van Mourik uit Den Haag gaf een voor beeld van (kostenverhogen de) extra aandacht voor het arbeidsmilieu: bij de bouw van de nieuwe behuizing van de Kamer van Koophandel in Dordrecht werden hoge extra verwarmingskosten voor lief genomen toen bleek dat door de ramen van vloer tot plafond te laten lopen een prettiger atmosfeer ontstond. Men ging ervan uit dat extra licht en uitzicht op het prach tige park achter het gebouw extra motiverend zou wer ken. Volgens interieurarchitekt Des Bouvrie hoeft het onge twijfeld lovenswaardige ide aal van de Stichting Werk plekverbetering niet direkt tot gevolg te hebben dat klei ne ondernemers ten onder gaan aan gigantische extra kosten voor een dure, exclu sieve inrichting. „Welnee, ook een bedrijf met een klein budget kan wat aan een bete re inrichting doen. Het in de arm nemen van een binnen- huisarchitekt hoeft helemaal geen kapitalen te kosten. Het zijn vaak ook de details die de sfeer van een kantoor be palen. Zo zijn we al een heel eind op weg als er wat meer aandacht aan de lichtval wordt geschonken. Weg met die afzichtelijke tl-buizen, en hang er iets moois voor in de plaats", vindt Des Bouvrie. ARJEN VAN DER SAR £cidóc Strijd tegen onveiligheid een plan en het benodigde geld om de „kleine" criminaf teit, het vandalisme en de onveiligheid op straat te bestn den, zijn gisteren tijdens de Algemene Beschouwingen J een nieuwe wens van de Tweede Kamer op de regeringsta gelegd. Op zichzelf is dat niét zo verrassend. Opmerkelijkl wel dat die wens leeft bij vrijwel alle fracties, ook bij die de linkse oppositie. Die verheugende eensgezindheid vindt mede zijn oor; in een interview met minister Korthals Altes van Justit dat vorige week is verschenen. Daarin bepleitte de minii behalve maatregelen ter bestrijding van vandalisme en minaliteit vooral ook een betere aanpak ter voorkoming deze vorm van misdaad. Hij wees in dit verband op het in afgelopen jaren steeds verder teruglopende aantal verkop* in winkels en het geringere aantal controleurs in trein tram. Mede door die ontwikkeling groeit het aantal mens* dat het verschil tussen mijn en dijn kwijtraakt. IJlT het interview blijkt dat minister Korthals Altes ook der zijn collega's in het kabinet nog heel wat zendelingen! beid heeft te verrichten. Want daar overheerst nog steeds mening, dat hoe minder mensen er bij bepaalde werkza; heden zijn betrokken, hoe beter (want voordeliger) het Dat voordeel pakt in de praktijk overigens nog wel eens een nadeel uit, hetgeen bijvoorbeeld blijkt uit het groeie aantal winkeldiefstallen en het hand over hand toenemei zwartrijden op tram en bus. OoK het aspect van de onderlinge controle niet bedi om elkaar te betrappen, zo verduidelijkte oppositieleider I Uyl zijn kijk op deze zaak, maar vooral, om menselijke tacten te herstellen wordt in de beleidsvoering van kabinet nog in het geheel niet betrokken. Zo is er bijvo^' beeld recentelijk besloten tot het aanstellen van een aan controleurs op tram en bus in de grote steden. „Wellii kunnen we ooit de situatie bereiken, dat elke bus en tr; weer zijn eigen conducteur heeft", verzuchtten wij toen deze kolom. Tot zo'n besluit heeft het kabinet het echter niet kunnen brengen. !IDI lgmg DOgh. md 1 HeT beroep van de Tweede Kamer op het kabinet meer gaan doen aan bestrijding en voorkoming van criminalit en vandalisme is zeer gegrond. VVD-leider Nijpels vindt het kabinet er geen overhaaste zaak van mag maken, tuurlijk niet, maar hij spreekt in dit verband zelfs van begroting voor 1986. CDA-fractieleider De Vries meent het extra-geld nog dit jaar gevonden moet worden en we len hem daar graag in bijvallen. Zeker met de inzet en nis van zaken van minister Korthals Altes moet het voor kabinet toch mogelijk zijn al heel snel met concrete voorst len bij de Tweede Kamer te komen. nhei c' rh°f leen 5 lishc eer ;nges irvui nien c Vt he jnlan et ee •ekki >oghe lan. w ;er ké2,20 f Stoot onder de gordel fe miljoe r Ws. Hi SlNDS gisteren de Algemene Beschouwingen zijn begoni!ez^ staan ze weer naast elkaar in de Tweede Kamer, de partijhe CDA en VVD, die nu al twee jaar het kabinet-Lubbers drger dersteunen. Maar van enige hartelijke relatie tussen beiordt partijen is nauwelijks sprake. Dat bleek nog eens uit de wijeemr. waarop VVD-leider Nijpels premier Lubbers onlangs ond>Pi da de gordel wist te raken. PaS 1 rorder prsere het ging over de vooruitgang in koopkracht van de miniitreir terssalarissen. Lubbers had, samen met minister Rietkerk, lang aangetoond dat de ministerssalarissen er niet méér vooruit gaan dan de salarissen van de hoogste ambtenar s 0 e' Niettemin verklaarde VVD-leider Nijpels, dat hij de e> vooruitgang voor de ministers een „psychologische blund van Lubbers vond. DiE extra-vooruitgang in koopkracht voor de hogere tenaren, en dus ook voor de ministers is vooral ontst doordat de vakantietoeslag niet langer aan een maximun gebonden. Het kabinet-Lubbers was daar bepaald geen thousiast voorstander van, maar toen werkgevers en we nemers in het bedrijfsleven besloten de „aftopping" af schaffen, besloot het kabinet dat dan ook maar voor de tenaren te doen. De korting van de vakantietoeslag voor ambtenaren en dus ook voor de ministers van naar zeven en een half procent, werd overigens geh; haafd. dat afschaffen van de „aftopping" van de vakantietoe! J kwam tot stand onder luid gejuich van de VVD; met n Nijpels was daar zeer tevreden over. En uitgerekend Nij spreekt van een psychologische blunder, zo gauw de gei gen van de door hem zo toegejuichte maatregel zichtl worden. Blijkt hieruit dat Nijpels de gevolgen van zijn wensen in het geheel niet kan overzien? Of drijft hij s] mee op de golf van emotionaliteit in de publiciteit en hij dus slechts een politieke gelegenheidsuitspraak? a'CO ^el ijl enen ei :b .AVer ,i b- in 1B s" el e d aai Overgang naar rustig herfstweer DE BILT Morgen wordt het, naar het zich laat aanzien, een rustige, enigszins nevelige, herfstdag met wolkenvelden, maar daarnaast ook af en toe zon. De kans op regenval van betekenis is niet groot. Dit weertype wordt in de hand gewerkt door een hogedrukge- bied, dat zich in de omgeving van ons land bevindt. Het ho- gedrukgebied zal zich een paar dagen boven ons land kunnen handhaven. Tengevolge van deze ontwikkeling kunnen Oceaandepressies niet zo ge makkelijk meer tot West-Eu ropa doordringen. Weerrapporten van gisteravond 20.00 Casablanca onbew. Istanbul l.bew Las Palmas onbew. Beiroet onbew. Den Helder BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIE n THEATER, RECREATIE,EXPOSITIT EN EEN COMPLETE AGENDA B BMW Aan rafis ro J( ,.Aut 2 stigd 0 2 is o otan c Mc o stigd. o Aan ia o.e torijsi °i stigd. tan lury mputi vestig .Kap aaf Rijn

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2