Vluchtelingen in ambassade zetten Duits-Duitse betrekkingen op spel Beatrix geeft tienduizend tulpen aan Kopenhagen Thatcher geeft niet op tegen Scargill Strijdende partijen in Salvador gaan onderhandelen Nog drie Nederlanders willen top Mount Everest bereiken NAflüITENLAND £eidóc Gouaant WOENSDAG 10 OKTOBER 1984 PAGINA 11 EIDERS SOLIDARITEIT ESCHULDIGDVAN IIL J OENENDIEFSTAL ARSCHAU De Poolse regering heeft gisteren n proces aangekondigd tegen twee voormalige iders van de verboden vakbond Solidariteit. De -jarige Jozef Pinior en de 34-jarige Piotr Bed- irz worden ervan beschuldigd tachtig miljoen )ty's (ruim een half miljoen gulden) uit een ids van de vakbond te hebben gestolen. Pinior Bednarz zouden in december 1981, kort voor de kondiging van de staat van beleg, het geld heb- >n opgenomen van een rekening van Solidariteit, et geld zou volgens vakbondsleden voor werk- amheden van de bond gebruikt zijn. Pinior en idnarz, die in een ziekenhuis ligt na een misluk- zelfmoordpoging, zien in hun aanhouding een ovocatie. De leden van de bond zeggen geen nspraak op het geld te maken. Belgische mijn bij Winterslag gaat dicht BRUSSEL De directie van de Kempische Steen koolmijnen heeft gisteren bekend gemaakt dat de mijn in Winterslag geslo ten zal worden. Daarvoor is een periode van drie jaar uitgetrokken. Door deze operatie gaan 2500 banen verloren. De vakbonden zijn niet bereid over sluiting van de mijn in Winterslag met de directie te onderhandelen. Zij overwegen stakingsac- zegt Israël hulp toe WASHING TON De Amerikaanse president Reagan heeft extra hulp toegezegd bij het oplossen van de eco nomische crisis in Is raël. Hij deed deze belofte gisteren tij dens een on derhoud met premier Pe res. Filmloze fotocamera In Keulen is vanmorgen de Photokina geopend, de werel- bekende beurs waarop elke twee jaar de nieuwste snufjes op het terrein van de fotografie worden gepresenteerd. Een van de nieuwe vindingen is deze filmloze foto-camera uit Japan. Met het toestel kunnen per seconde zeven opnamen worden gemaakt, die op een magneetschijf worden vastge legd. Met behulp van afspeel apparatuur kunnen de foto's worden getoond op een spe ciale tv, die na een druk op een knop binnen een paar se conde een foto produceert. MEXICO-STAD De beweging heeft het voor- Salvadoraanse guerrilla- stel van president José Napoleon Duarte aan- (Van onze correspondent Gerard Kessels) )NN Nee, ze hadden en zin om mee te fees- n. Terwijl de DDR met ote parades en massa- ijeenkomsten zijn 35-ja- bestaansfeest vierde, bben ongeveer 140 istduitse burgers hun ivlucht gezocht in de ibassade van West- uitsland in Praag. Zij lien Erich Honecker's jilerende arbeiders- en erenstaat hoe dan ook orgoed de rug toekeren. vlucht van de groep eft Bonn en Oost-Ber- n in een zeer moeilijk rket gebracht. Het van beide kanten terst behoedzaam ma- jeuvreren om de kwestie inder al te grote kleer- heuren voor de Duits- Duitse betrekkingen op i lossen. r is grote politiek en er is leine politiek. Het schetsen van de lijnen voor de grote po litiek, zo heeft Erich Honecker de afgelopen weken weer eens gemerkt, geschiedt in Moskou. Zijn wens om naar de Bonds republiek te reizen werd in het Kremlin met een uitdruk kelijk „njet" ontvangen. Op het gebied van de kleine poli tiek is Honeckers speelruimte groter. Waar het er om gaat humani taire kwesties op te lossen heb ben beide Duitslanden een pragmatische, nuchtere, vorm van samenwerking ontwik keld. Een samenwerking die van Westduitse kant steeds ge paard gaat met een flinke greep in de schatkist. Want de DDR laat Bonn stevig betalen voor verlichtingen op het menselijk vlak. De vroegere minister voor Duits-Duitse Be trekkingen, Rainer Barzel, be schreef de gegroeide praktijk ooit als „Kasse fiir Hoffnung", oftewel „Geld voor hoop". Begin dit jaar besloot Honec ker iets te doen aan de berg verzoeken het land te mogen verlaten. Ongeveer 30.000 DDR-burgers kregen in het eerste kwartaal het begeerde visum voor de Bondsrepu bliek. Daarna ging de deur weer terug op een kier. Tege lijkertijd werden veel strenge re maatstaven aangelegd voor een vertrek naar het Westen. De groep mensen die vanwege het „landsbelang" hoe dan ook in de DDR moet blijven werd belangrijk uitgebreid. Ontslag Waarschijnlijk niet ten on rechte is daarom in Oost- Duitsland de vrees gegroeid, dat het steeds moeilijker wordt het land te verlaten door de officiële weg te bewandelen. Want voor wie te kennen heeft gegeven weg te willen, wordt het leven er niet pretti ger op. Vrijwel onmiddellijk volgt ontslag of degradatie en de kinderen op school worden uit hun jeugdorganisaties ge stoten. En wie weet, misschien moet wel jaren op het visum ge wacht worden. Misschien komt het nooit. Tegen die ach tergrond wordt het aantrekke lijk met het hele gezin de trein naar Praag te nemen, de West duitse ambassade binnen te stappen en te zeggen: Wij gaan hier niet weg voor- we de ga rantie krijgen dat we naar de Bondsrepubliek kunnen. Naar Tsjechoslowakije reizen is gemakkelijk voor de bewo ners van Oost-Duitsland. Het is het enige Oostblokland waar DDR-burgers geen visum voor hoeven te hebben. Maar na de run op de Westduitse ambassa de in Praag zijn volgens Tsje chische toeristen, die vanuit Oost-Duitsland naar huis te rugkeerden, weer strenge con troles uitgevoerd aan de gren zen van de DDR en Tsjecho slowakije. Veel Oostduitse bur gers zijn door de grenspolitie teruggestuurd. Pijnlijk Voor de DDR is het uiterst pijnlijk dat de ambassade in Praag zo tjokvol zit. Pijnlijk omdat een groot deel van het land via de Westduitse televi sie uitgebreid over de gang van zaken geïnformeerd wordt. De Oostduitse media hebben tot nu toe nog geen melding gemaakt van de run op de ambassade. Zowel voor Bonn als voor Oost-Berlijn ié het een ernstige tegenslag dat de „bezetting" van de ambassade is uitgelekt. De publiciteit maakt een rege ling een stuk moeilijker. Als Honecker toegeeft erkent hij voor het front van de wereld en van zijn eigen burgers dat deze acties succes kunnen heb ben en moet voor herhaling in Praag en andere hoofdsteden in het Oostblok gevreesd wor- Honecker vindt dat hij al ver gegaan is door in het voorjaar in een soortgelijk geval geheel aan de Westduitse wensen te gemoet te komen. Ook toen was het een pijnlijke kwestie voor de autoriteiten in Oost- -Berlijn, want onder de vluch telingen in de Praagse ambas sade bevond zich Ingrid Berg, de nicht van de tweede man in de partij-hiërarchie: minister- -president Willi Stoph. De DDR is er na het geval- -Berg waarschijnlijk van uit gegaan dat Bonn in Praag de zelfde maatregelen zou nemen als in Oost-Berlijn. Daar heeft Bonn zijn Permanente Verte genwoordiging, na herhaalde toeloop van vluchtelingen, verbouwd. Bezoekers kunnen de vertegenwoordiging nu al leen nog bereiken via een soort corridor, waarin ze ge controleerd worden. De Praagse ambassade, die in een oud paleis is onderge bracht, leent zich echter nau welijks voor een dergelijke vertimmering. Bovendien heeft Bonn en dat is na tuurlijk begrijpelijk er gro te moeite mee de toegankelijk heid van zijn ambassades te verminderen. Elk land hecht aan een ongehinderde en vrije entree van zijn buitenlandse vertegenwoordigingen. Ook de grote hoeveelheden harde marken, die Bonn onge twijfeld aangeboden heeft, hebben de DDR nog niet kun nen vermurwen de Praagse vluchtelingen te laten gaan Oost-Berlijn heeft uitsluitend willen garanderen dat de vluchtelingen na terugkeer in de DDR niet gestraft zullen worden. Dat is voor Bonn te weinig. Voor een vertrek uit de DDR komen de vluchtelin gen dan waarschijnlijk nooit meer in aanmerking. Dat be seffen ook de mensen in de ambassade terdege. Melaatsen Bonn kan een dergelijke groep vastbesloten vluchtelingen, die alle schepen achter zich ver brand heeft, niet terug sturen naar een land dat hen welis waar strafvrijheid heeft be loofd, maar hen verder waar schijnlijk als melaatsen zal be handelen. Wellicht dat er al weken of nog langer tussen de beide Duitslanden wordt on derhandeld over de situatie. De vluchtelingen zijn immers mondjesmaat de ambassade binnengekomen en er was al een hele groep verzameld toen het nieuws uitlekte. Dat te kent de moeilijke situatie. Als Oost-Berlijn al bereid is toe te geven, zal het dat alleen doen als Bonn veel betaalt en bo vendien de spijkerharde ga rantie afgeeft dat zijn ambas sades in het Oostblok niet lan ger als vluchtheuvel voor Oostduitse burgers zullen fun- tART VOS ALS EERSTE OP „DAK VAN DE AARDE" EN HAAG Drie le- fn van de Nederlandse Everest-expeditie, nleider Han Timmer j, camera-vrouw Maris- Mourik (26) en Ed- Ofner (25) zullen r deze week een po- j doen om als tweede, Irde en vierde Nederlan- r de top te bereiken van l hoogste berg ter we reld. Afgelopen maandag slaagde de 32-jarige Bart Vos er in om als eerste Nederlahder de 8.848 me ter hoge Mount Everest te bedwingen. Door een communicatiestoor nis was gisteren aanvankelijk vanuit Nepal gemeld, dat de poging van Vos was mislukt. Later werd bekend dat hij toch de top had gehaald en on geveer vijf minuten op het rt Vos, Nederlands enige professionele bergbeklimmer en de rste Nederlander op de top van de Mount Everest. „dak van de aarde" heeft ge staan. Hij heeft daar echter geen vlag kunnen planten. Evenmin heeft hij foto's geno men: ongeveer 100 meter on der de top heeft hij zijn zuur- stofflessen en camera achter moeten laten. Mariska Mourik en een Nepalese gids, die met Vos mee waren geklommen, hadden hun aanval zo'n 300 meter onder de top moeten op geven wegens zuurstofgebrek. Bij een poging van een Austra lische expeditie de Mount Eve rest via de moeilijke noordelij ke route te beklimmen (de Ne derlanders volgens de zuidelij ke route) zijn twee expeditiele den om het leven gekomen. De expeditie staat onder lei ding van Peter Hillary, zoon van Sir Edmund Hillary, die in 1953 als eerste 's werelds hoogste top wist te bedwingen. Twee Spaanse bergbeklim mers zijn er vorige week in geslaagd de 8091 meter hoge Himalaya-top Annapurna-I te bereiken. Deze op tien na hoogste berg ter wereld werd bedwongen via de moeilijke zuidelijke route. De twee maakten geen gebruik van zuurstof, helpers of van te vo ren ingerichte kampen. taliaanse twaalf jaar door familie opgesloten LISTENA Een thans J 2-jarige vrouw heeft twaalf laar gevangen gezeten in een merig keldertje in de Zuidi- aliaanse plaats Polistena in Ie provincie Calabrië, voor- lat zij het afgelopen week- ïinde door de politie werd JMoNvrijd. Ze was er opgesloten ioor inmiddels aangehouden amilieleden. )e vrouw, Stella Lamanna, heeft steeds geprobeerd de aandacht van de omgeving te trekken door briefjes naar buiten te gooien. Niemand stak echter een vinger uit. „Het hele dorp moet er van hebben geweten", aldus een agent. „Alleen wij wisten van niets". In een aantal gebieden in Ca labrië is het vrouwen ook thans niet toegestaan in het openbaar een man aan te spreken. Men vermoedt dat Stella Lemanna op 20-jarige leeftijd verliefd is geworden en daar 12 jaar lang voor heeft moeten boeten. De familieleden hebben de beschuldigingen van de hand gewezen. „Stella wilde zelf het huis niet uit", zo luidt hun verweer. Beatrix en Claus krijgen van een Deense majoor uitleg over de zeventiende-eeuwse fortificatie Kastellet bij Kopenhagen. In de Kastellet, dat door Nederlanders werd gebouwd, wonen nu nog soldaten met hun gezinnen. De molen was indertijd nodig om meel te maken voor de manschappen. KOPENHAGEN Ko ningin Beatrix en Prins Claus zijn vanmorgen van hun staatsbezoek aan De nemarken teruggekeerd. Op de laatste avond van hun staatsbezoek aan De nemarken hebben zij, als dankbetuiging aan het Deense koninklijk paar een voorstelling aangebo den van het middeleeuw se muziektheater „Las Cantigas de Santa Maria" uit de dertiende eeuw. Deze produktie van het Hol land Festival Oude Muziek be leefde onlangs in Utrecht ne gen uitverkochte voorstellin gen. De Cantigas gaan over de Maria-verering. Gisteren heeft de koningin tienduizend tulpen geschon ken aan de stad Kopenhagen met de bedoeling dat de bloe men in de stad worden ge plant. De burgemeester van Kopenhagen kreeg een zil veren tulp met inscriptie. Op een receptie zei de koningin dat jiet Florentijnse stadhuis van de stad al jarenlang een van de favoriete plekken van de stad is. „Ik kom hier al sinds ik een klein meisje was", aldus Beatrix. Naar aanleiding van de reacties die de toe spraak van koningin Beatrix op maandagavond losmaakte zei minister van den Broek die het hele bezoek heeft mee gemaakt dat deze geen kri tiek was op de Denen, maar een aanmoediging. In haar toespraak tijdens het staats banket riep de koningin Dene marken op niet zo langs de kant te blijven staan en zich net als Nederland meer in te zetten voor de integratie van Europa. In een gesprek met zijn Deense collega Ellemann- Jensen heeft Van den Broek een toelichting gegeven op de rede van de koningin. Van den Broek heeft zijn collega duidelijk gemaakt dat Dene marken en Nederland gebaat zijn bij een sterke Europese Gemeenschap. „Ik waardeer het zeer in onze koningin dat ze aan dergelijke redevoerin gen echt inhoud geeft en zo verder gaat dan de gebruikelij ke plichtplegingen", aldus Van den Broek. WIM vaard om op 15 oktober vredesbesprekingen te be ginnen. Dat staat in een verklaring die het Natio nale Bevrijdingsfront Fa- rabundo Marti (FMLN) en het Revolutionair Demo cratisch Front (FDR) gis teren in Mexico hebben uitgegeven. De kansen op een vreedzame beëindi ging van de vijf jaar oude burgeroorlog in El Salva dor zijn hiermee zeer groot geworden. In hun verklaring zeggen de verzetsleiders dat ze streven naar een politieke oplossing van de oorlog in El Salvador. Ze onderstrepen dat ze die wens eerder kenbaar hebben gemaakt en dat de bevolking en de internationale gemeen schap op een dergelijke op lossing aandringen. Het Salvadoraanse verzet heeft verder laten weten, dat de Colombiaanse president Betancur als bemiddelaar moet optreden tijdens het vredesoverleg. Volgens het verzet zou Betancur zich hiertoe al bereid hebben ver klaard. In de verklaring van de ver zetsbeweging staat verder dat president Duarte zijn vredesvoorstel heeft gedaan, naar aanleiding van een ver zoek hiertoe van de Salvado raanse aartsbisschop, Rivero y Damas. Deze had in mei in een brief aan Durate aange drongen op een dialoog. Deze oproep is, volgens het verzet, door de Amerikaanse domi nee Jesse Jackson herhaald toen hij in juni een bezoek bracht aan de Salvadoraanse president. De Verenigde Staten zijn te vreden over het „verreiken de en moedige" voorstel, dat president Duarte afgelopen maandag heeft gedaan. Vol gens de regering-Reagan is hiermee een grote stap ge daan op weg naar vrede in Midden-Amerika. In El Salvador zelf sprak aartsbisschop Rivera y Da mas maandag al zijn tevre denheid uit over het voor stel. Dinsdag prees ook de di recteur van het invloedrijke nationale vereniging van particuliere bedrijven in El Salvador (ANEP), Vincente Maldongo, het initiatief van Duarte. Verder toonden alle politieke partijen, met uit zondering van de extreem rechtse Arena-partij, hun in stemming met het vredes voorstel. De leider van de Arena-partij, D'Aubuisson, sprak van „een politieke show, een farce, en een pro pagandastunt waaraan presi dent Duarte zich altijd schul dig maakt". Nederland verleent asiel aan tien Salvadoraanse vakbondsleden DEN HAAG Nederland heeft tien Salvadoraanse vakbondsleden politiek asiel verleend. Zij zullen binnenkort met hun gezin nen naar Nederland ko men. Hun komst hangt al leen nog af van de toe stemming van de Salvado raanse regering. Dit heeft de Nederlandse ambassadeur in de Costari- caanse hoofdstad San José, Jan Willem Bertens, giste ren meegedeeld. De Salva- doranen zijn lid van de vakbond van elektrici- teitswerkers Stecel. Zij werden op 22 augustus 1980 gevangen genomen toen er in El Salvador sta kingen aan de gang wa ren. Afgelopen maandag zijn de tien vakbondsleden in vrijheid gesteld. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Op het con servatieve partijcongres in Brighton heeft de Britse regering gisteren beloofd, dat zij nooit zal zwichten voor Arthur Scargill en zijn mijnwerkersbond. Dat was de boodschap waar mee deze jaarvergadering geopend werd. Minister van Energie Peter Walker noemde Scargill „een trouwe marxist, die onze Brit se levenswijze bedreigt". Wal ker zei ook dat de regering- Thatcher niet zal dulden dat Scargill in zijn marxistische kruistocht om de gekozen be windslieden ten val te bren gen, van de Britse mijnwer kers kanonnenvlees maakt. De minister van Binnenlandse Zaken en Justitie Leon Brittan heeft Cargill ervoor gewaar schuwd, dat de Britse politie de strijd niet zal opgeven. Wanneer de mannen van de wet soms hardhandig optreden tegen postende stakers, dan is dat te wijten aan het feit dat „Scargills bandieten" (zoals de regering deze stakersposten noemt) hen uitdagen. Minister Brittan beloofde nieuwe financiële maatrege len, die het voor de politie mo gelijk zullen maken om tegen de stakersposten op te treden, zolang de actie van de mijn werkers duurt. Diverse spre kers noemden Scargill gisteren een gevaarlijke demagoog. Zij zeiden dat zijn stakersposten vaak dezelfde tactiek gebruik ten als Hitlers bruinhemdep in de jaren dertig. Scargill moet vandaag in Londen opnieuw voor het hoog gerechtshof ver schijnen. Als hij weer niet komt of zich niet laat verte genwoordigen, kunnen zijn bond en hij zware boetes krij gen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11