Omwegen Tweejarige Karin de beste: haar ballon bereikte een pril vrind je nabij Dresden der wet Belastingen tien procent omhoog Gouden St.Lodewijks- groep zoekt reünisten tlDËN EcidócSomant DINSDAG 9 OKTOBER 1984 PAGINA 5 wond I gd is I a om I a veis, I iblio" r van komt Evo- over leren van 8 spel- theek inde- ondse i zien land- it ne- seren War- i qua uil voor- n op tien rdag Volkstoneel Ley- de fraaie parketvloer jrhof- n de rechtszaal speelde en er bh gisteren een stukje rijven pur volkstoneel af. Woe- geen inde mensen, opgewon- reatiein woordenwisselingen L tot slot, de enorme klap in een deur die werd Ichtgeslagen. Kortom, een kin menselijk drama met hoge amusementswaar - at iuist deze zaak een der- lijk hoogtepunt zou be iken, was absoluut niet te lorzien. Voor kanton- chter Rigters verscheen n Haagse jongeman die zijn voormalige woon- aats Voorschoten met zijn its door de rode lichten n een spoorwegovergang gereden. De lange jon- •n, gehuld in een body- armer (dat is een jas zon- r mouwen), ontkende de rertreding niet. Hij ver- lde Rigters dat de lichten igonnen te knipperen en hij vlak bij de spoor- egovergang was en dat j eigenlijk niet meer kon Dppen. Hij leek niet zo naar aan de overtreding tillen. Dat deed hij ech- wel agn het gedrag van politie, die hem per auto id achtervolgd. „Ze sne- in me, ik reed bijna tegen e politiewagen op", zei hij ;rontwaardigd. „Beter te rn een politiewagen dan gen de trein", oordeelde ficier van justitie Van k. Over het niet meer tij- g kunnen remmen merk- hij op, dat je met een ets zó stil staat. De offi- er eiste een boete van 45 ïlden. „De politie heeft [tijd vrij spel", gooide de >ngen het op de veronge- jkte toer. Rechter Rigters iet weer eens zien dat hij en hekel heeft aan onge- uanceerde mensen, want ij verhoogde de boete met laar liefst 30 gulden. „Ik letaal toch niet, jullie zien Haar waar je je geld haalt", èageerde de jongeman, (p dit moment nam de tak een verrassende wen- jng. „Mag ik als vader lisschien wat zeggen", jïonk het uit de zaal. Alle "tikken waren plots ge- icbt op de man die was ;taan en deze woorden geproken. Het was een ;r van middelbare leef- I, met grijs haar en keu- in het pak. „Nee, u mag (iets zeggen", zei Rigters, de zaak is afgesloten". De ader liet zich niet uit het eld slaan. „Ik vind dat sprake is van klasse- stitie", riep hij. „Ik wil meneer zijn mond oudt", was de reactie van igters. „Als je in groeps- erband iets doet, dan ord je onder politiebege- iding weggevoerd", hreeuwde de man die in- liddels voor het hekje, aast zoonlief, was gaan „Wilt u uw mond ouden en de zaal veria- herhaalde de rechter iverbiddelijk. „Ik heb er ihoefte aan om dit te zeg- in, daarna zal ik gaan", >i de vader. Hij had duide- jk geen vertrouwen meer de Nederlandse rechts- aat. Zijn zoon meldde nog ins dat hij de boete niet 1 betalen. Met zachte and werd het opgewon- en tweetal naar buiten ge- todst. Zelden zal de deun m de rechtszaal zo hard jn dichtgeslagen als giste- hel III k vrouw uit Leiderdorp ond terecht omdat achter voorruit van haar auto een geldig Deel III zat. Ze las wel in het bezit van dit apiertje, zei ze tegen de antonrechter. „Maar mijn uto was zo verschrikkelijk uk en omdat ik geen geld om hem te laten repa- eren heeft ie anderhalve laand stilgestaan. Er lordt bij ons zoveel gesto- n, dat ik alles uit mijn 'agen heb gehaald", legde uit. Ook deel III had ze voorzorg verwijderd, hn te laten zien dat ze een ïldig kentekenbewijs had, et ze Rigters het beta- ngsbewijs zien. De rechter roeg naar het deel III. Dat zit achter de voorruit, at ga ik er niet weer uit aten want anders krijg ik 'eer een bekeuring", zei e vrouw slim. Van Ek eis- schuldig zonder straf. Daar zult u wel geen be waar tegen hebben?", roeg Rigters. „Dus ik hoef liet te betalen, dat vind ik eel terecht", vond de rouw en liep naar de eur. „U wacht niet af wat ervan vind?", infor- leerde Rigters. Hij moest nmers nog vonnis wijzen. Ik denk dat u het er ook 'el mee eens bent", veron- erstelde de vrouw. „Dat eeft u goed geraden", zei ligters. KEES VAN HERPEN 2* eeft L. C. -BALLONNENACTIE METEEN UITZWERMEND GEVOLGEN VOORLOPIG IS... Op land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pieters Zoals u zich mogelijk nog herinnert, kozen vrijdagmid dag 28 september j.l. 2000 (op 6 voortijdig ontsnapte na) luchtballonnetjes in rood, wit en blauw steeds hoger vrij- willlig het luchtruim. Voort gedreven door een gunstige, niet al te straffe wind „uit westelijke richtingen". Zo ging een grote ballonnen wedstrijd, georganiseerd bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Leidse Cou rant, van start; begeleid door de vurige wens van een paar duizend jongens en meisjes „om het verst weg te komen" en de hoofdprijs in de wacht te slepen. Ze hadden allemaal hun naam en adres geschre ven op kaartjes die aan de ballonnen gebonden werden. Commissaris Van Voorden der Leidse gemeentepolitie loste losjesweg drie pistool schoten en het spel van wind en ballonnen met trossen tegelijk kon beginnen. De luchtige gevalletjes verdwe nen uit het zicht en gingen een eigen leventje leiden. We zullen nooit weten hoeveel er „schipbreuk" leden en ook vele geslaagde „vluchten" zullen nooit uit de doeken gedaan kunnen worden. Tien T-shirts voor LC-quiz Jeugdige bezoekers van de tentoonstelling 75 jaar LC Nieuws in het Leidse Waag gebouw, konden ter plekke deelnemen aan een quiz aan de hand waarvan ze een speels kijkje in de LC-keu- ken konden nemen. Tien deelnemers zouden een LC- T-shirt thuisgestuurd krijgen. Welnu, de trekking is ge schied en de shirts zijn on derweg naar de volgende personen: Gerrie de Wolf uit Leider dorp (school: Weerklank); Heidi Schrama uit Koudke- kerk a/d Rfjn (school:Chris- tus Koning Mavo); Karin Kroesemeyer uit Leiden (school: De Nieuwe Vaart Leao); Wendy Ubink uit Leiden (school: Lucas van Leyden); Wilbert van Zeist uit Zoeterwoude (school: S.G. Rembrandt); Lodwijk Duij- vesteijn uit Hazerswoude (school: St.-Michaël); Jeroen van Moorsel uit Oegstgeest (school: Oudenhofschool); Rosa van den Berg uit Lei derdorp(school: De Manse); Euchien Schroder uit Lei den (school: Noorderwiek); Hans Edink uit Leiderdorp (school: De Nieuwe Vaart). Maar gisteren, maandag 8 ok tober, tien dagen na het opla ten, kon de eerste, voorlopi ge, tussenstand worden opge maakt: per saldo hadden ruim 350 kaartjes van heinde en ver in een envelop en per PTT de terugreis naar Lei den gemaakt. Karin: de verste Een prognose, zonder compu ter: het ziet ernaar uit dat als zich geen verrassende ontwikkelingen meer voor doen het Leidse hummel tje Karin Bakker van de De- cimastraat hoge ogen gooit in de strijd om de eerste plaats. Haar ballon (aan de Apothe- kersdijk gevuld met helium- gas) overwon het IJzeren Gordijn en drong, op een bes te thermiek, door tot binnen het machtsgebied van het Warschau Pact. Op zichzelf al een vrij curieuze onderne ming. Als een ontwapenende eenling dreef het nietige bal lonnetje over de DDR, dat net het 35-jarig feest-der-on- afhankelijkheid aan het vie ren was, en kwam uitgeput en verschrompeld, met een LC-kaartje 75 jaar Nieuws, naar beneden. Bij het plaatsje Milstrich, in de Kreis Ka- menz; bijna 60 km. ten noordoosten van de fameuze cultuurstad Dresden, die meer dan 40 jaar geleden door de immense, vernieti gende bommenlast van een geallieerde luchtvloot met de grond gelijk gemaakt werd en nu weer glansrijk uit het puin is opgestaan en volop op werkelijk schitterend ni veau meespeelt in de vaart der volken. Zonder meer een geweldige performance- De ballon van Karin werd gevonden door haar eerste (Oostduitse) vriendje, Roman Hauffe, die 5 jaren telt. Karin moet hem terugschrijven. Dat vroeg tenminste vader Hartmut Hauffe, die vanuit een uithoek in de buurt van de Tsjechische en Poolse grenzen, per „Eilsendung" Karins kaartje terugstuurde. En hij wist precies dat Lei den in „Süd-Holland" lag. Nu kan Karin zelf Roman nog niet schrijven, want ze werd pas 2 jaar op de dag dat haar ballon werd opgelaten. Maar moeder Anita Bakker-Vorst zou dat varkentje wel evén wassen, hoorde ik gisteren. Bij de familie Bakker was men al net zo blij met dat Oostduitse levensteken als ze in Milstrich waren met het Leidse balonnetje. En die kant moeten we toch wel uit, geloof ik. Hartmut Hauffe die Karin in z'n briefje per expresse ook de groeten deed „Mutti" schreef ook: „Wij duimen voor je, dat je met deze verre vlucht een grote prijs zult winnen". Kijk, op die manier, en op deze ondertoon, heen en weer spelen is heel erg be moedigend. Mensen, in alle richtingen, hebben meer bal lonnen nodig. Hoe vreemd ook de wind kan waaien. Maar de ballonnen der kin deren, die (noord) oostwaarts verkondigden dat de L.C. 75 jaar bestaat en voor geen Nieuws uit de weg gaat, be reikten nog andere eindbe stemmingen. Op hun vaart zijn honderden tot onze ver beelding gaan spreken. Eén kwam terecht in Köbbing- hausen/Bassum dat is, neem ik aan, in de Bondsre publiek en een ander bij Hüven, en weer één in Wa- genfeld („Auf unser Wiese"). Kaartjes met buitenlandse er varing, en geretourneerd. Maar een karrevracht aan ballonnen kwam neer in con treien rond de Noordoostpol der. Heel veel ballonnetjes sneefden maar al te vroeg voordat ze in den vreemde konden belanden. Daarbij speelt „de Kop van Overijs sel" een dwingende rol. Met Roukoop, gemeente Stap horst, aan het hoofd. In die omgeving werden 75 ballon netjes gevonden. Neem René Harink, Rou- veen, die 22 kaartjes verza melde, en z'n zus Monique, die 22 exemplaren in de wacht sleepte. Uit Oosthuizen kwamen 10 gehavende kaar tjes terug. De familie Knoll uit Rouveen stuurde 31 kaar tjes op. Typisch een batterij ballonnen die, vanaf de Leid se Waag, niet los van elkaar hadden kunnen komen op hun avontuur. De dingen be landden, in een „bos", tussen de koeien, werden vertrapt en daarna werden de kaartjes schoongemaakt en gedroogd, alvorens naar Leiden te wor den opgestuurd. Bedankt, fa milie Knoll (Roel, Henk, Jo- han, Gerald, Gerco, André, Margriet en Jelly), voor al jullie moeite! Bedankt ook de vinders in Edam, Amster dam, Witteveen en Zweelo, in West Beemster, Opmeer, Hengelo, Purmerend (waar de familie Onderwater 4 stuks vond). En dan de stad Kampen: goed voor 47 ballonnen, en met felicitaties van meneer Van de beide stuurlieden Herrebout en Nelissen ontvingen wij het ver zoek om medewerking te verlenen bij moeilijk speurwerk. Het gaat om het volgende; ,,Op 8 december van dit jaar is het precies 50 jaar geleden, dat in Leiden de Sint Lodewijksgroep werd opgericht. De St.Lodewijksgroep is nu één van de oudste en groot ste Leidse scoutinggroepen. De Leidse scoutinggroep begon in '34 met een wel- penhorde en een landver- kennersgroep. Aan het ein de der jaren '50 ging de St.Lodewijksgroep samen met de Lydia-groep en kreeg er zo gidsen en ka bouters bij. Tegenwoordig heeft de groep gidsen, wel pen, zeeverkenners, lood sen. In de zeer nabije toe komst zal de kaboutergroep worden heropgericht. Het hoogtepunt van de vie ring van dit 50-jarig bestaan moet een reünie worden, op zaterdag 8 december. Bij een brand in ons clubhuis in Zoeterwoude op 3 no vember 1977 is echter het volledig archief van onze groep verloren gegaan. Wij hebben nu niet meer de be schikking over een adres bestand met de adressen van onze oud-leden. Daar om wordt iedereen die met de St.Lodewijksgroep te ST. LODEWIJKSGROEP Het vignet van de Lodewijks groep. maken heeft gehad, opge roepen zich schriftelijk of telefonisch te melden bij stuurman Aijan Herrebout, Lorentzkade 54, 2313 GD Leiden, tel.071 146086 (tussen 18.30 en 19.30 uur). Al onze leden, oud-leden, oud-stafleden en oud-mede werkers worden uitgeno digd voor die groots opge zette gezellige reünie. De organisatoren van de reünie hebben becijferd, dat er in de loop van die halve eeuw ongeveer 5000 mensen lid der St.Lodewijksgroep zijn geweest. Als iedereen die met de St.Lodewijksgroep te maken heeft gehad spoe dig contact opneemt, zal de organisatie de deelnemers verder op de hoogte houden van het programma van de reünie". Tot zover de oproep. Hoort, en zegt het voort.... Ten Hove „voor jullie 75-ja- rig bestaan". Zoiets geeft de Leidse burger moed. Voorts was er Peter Doets, die op 29 september aan het fietsen was over de dijk Enkhuizen- Lelystad: „Ik zag op 5 km. van Lelystad een bos ballon nen op 't water drijven. Ik hoop voor deze mensen dat ze een prijs winnen". Vollen- hove: het werd een „luchtba sis" voor de LC-ballonnen; met vele tientallen stuks. Vaak op korte afstand van het Nat. Lucht- en Ruimte vaart Laboratorium. Ik no teerde de moeite van meneer Lok, St. Jansklooster, Vol- lenhove, Brederwiede: „Met plezier gedaan voor deze groep kinderen". Hij stuurde 51 kaartjes terug. In Uitdam waar, o waar? vonden Willeke, Marritje, Arie, Arno en Maarten Hoog- endoorn „een hele stapel kaartjes". Volgens vader Hoogendoorn waren ze „dol gewoon, door die grote bos in elkaar gestrengelde ballon nen: een pracht gezicht!" Dat was al op de avond van het feest, 28 september. Maar ach, gewoon „de mist in" ging een „grote bos", die bij Hoorn, in Scharwoude, naar beneden kwam. Slechts een fragmentje van één kaartje kwam in Leiden terug. „Een ballon, een ballon, een bal lonnetje, dat draait op de wind; aan een draadje..." RIJNSBURGSE BEGROTING SCHETST SOMBER BEELD RIJNSBURG „Diep ge schokt en met grote ver slagenheid nam ons colle ge kennis van het plotse ling overlijden van onze collega en loco-burge meester, wethouder C. Noort. Ondanks dit ver lies, gebiedt de realiteit ons verder te gaan met de taak waarvoor wij zijn ge steld". Met deze woorden beginnen de wethouders van Rijnsburg de begelei dende nota bij de begro ting voor 1985. Een begro ting die een zeer somber beeld schetst: verregaande bezuinigingen en tariefs verhogingen van tien pro cent. Alleen de onroe- rend-goedbelasting is met een verhoging van vijf procent „buiten schot" ge bleven. De gemeenteraad bespreekt de begroting op 13 en 15 november. De begroting voor 1985 sluit slechts met de grootst mogelij ke moeite en voor 1986 ziet het er nog somberder uit. Zonder ingrijpen zou de gemeente vol gend jaar door tegenvallers van meer dan een half miljoen gulden 386.000 gulden tekort komen en voor 1986 kan nu al een tekort van 178.383 gulden worden geraamd. Pas vanaf het jaar daarop verwacht het college „enige lucht" te krijgen hoewel dan ook geen grote bokkesprongen kunnen wor den gemaakt. De begroting voor het komende jaar is slui tend gemaakt door de uitga ven te verlagen met 194.000 gulden en de inkomsten via belasting- en tariefsverhogin gen te vergroten met 227.000 gulden. Daardoor blijft er vol gend jaar 104.125 gulden over voor onvoorziene uitgaven en 35.146 voor het doen van in vesteringen. De bevolking zal dit het meest voelen in de portemonnee in de vorm van de al genoemde tariefs- en belastingverhogin gen. De reinigingsrechten, be- graafrechten, precariorechten, rechten woonschepen, bouw vergunningen, marktgelden en leges gaan tien procent om hoog, de aansluiting op de rio lering stijgt met 15 gulden, de onroerend goedbelasting gaat voor gebruikers vijf procent en voor eigenaren twee pro cent omhoog en de hondenbe lasting stijgt met vijf gulden per hond. Verder zal voor de bevolking wellicht ook merk baar worden dat de biblio theek 25.000 gulden moet inle veren, de muziekverenigingen samen 17.000 gulden minder krijgen (ongeveer 10 procent), dat de sportverenigingen een huurverhoging van tien pro cent te verwerken krijgen en dat het Waterbos 50.000 gul den moet bezuinigen, iets dat gedeeltelijk zal worden opge vangen in een verhoging van de zwembadtarieven. De jon geren zullen het merken in de vorm van de huisvesting van het Open Jongerenwerk, 't Kraaienest, het huidige onder komen, moet in de loop van het jaar wijken voor nieuw bouw en de gemeente denkt aan herhuisvesting bijvoor beeld in de leegkomende school aan de Korte Vaart. Dat mag de gemeente echter geen geld kosten. Hooguit wil men 15.000 uittrekken voor onvoor ziene uitgaven. Schoolzwemmen Uiteraard doet de gemeente zelf ook iets. Onderzocht zal worden of het schoolzwem men beperkt kan worden tot drie klassen van het lager on derwijs. Daardoor zou er ook op de personele kosten van het zwembad Het Waterbos kun nen worden bespaard omdat nu regelmatig part-time krachten moeten worden inge schakeld als de vaste mensen vrije dagen hebben. Door ver minderen van het school zwemmen zou bijvoorbeeld het bad een ochtend in de week gesloten kunnen worden. Iets anders is de vacature van een tuinman, die niet wordt vervuld. Het college stelt voor de loonkosten voor een derge lijke kracht met 10.000 gulden te verhogen en het totale be drag dan te gebruiken voor de aanstelling van drie part-time krachten voor het hoogseizoen bij de platsoenendienst. Verder wil de gemeente net als vorig iaar de abonnementen kritisch bekijken, onderzoeken of in samenwerking met SOB-ge- meenten grootverbruikerscon tracten kunnen worden afge sloten met leveranciers voor bijvoorbeeld papier, kantoor benodigdheden en materialen voor gemeentewerken, zodat die uitgaven lager worden. Een kleine meevaller is er tot slot nog wel. Er is 180.000 gul den rente over van het grond bedrijf. Dat bedrag wil de ge meente gebruiken voor het óp- lossen van knelpunten. Daar onder valt het al genoemde bedrag voor het Open Jonge renwerk voor vervanging van 't Kraaienest en verder onder meer het herstel van door gaande wegen en vervanging van de kozijnen van de tribu ne op het sportpark Middel- mors. In de begroting heeft het col lege ook wat beleidsvoorne mens. Zo is het plan op 8 no vember tijdens een vergade ring van de gemeenteraad het bestemmingsplan Woonwa gencentrum te bespreken. Ook wil het college het komende jaar alsnog komen met de be loofde nota over sportaccom modaties en daarnaast wordt* een voorstel voorbereid over leegkomende (schoolgebou wen in de gemeente. De aan leg van een parkeerterrein voor vrachtwagens heeft bij het college de hoogste priori teit, reden waarom inmiddels al grond aan de Korte Voor- houterweg is aangekocht. Voor de bevolking is het tot slot van belang dat men niet alleen tij dens raadsvergaderingen maar voortaan ook bij commissie vergaderingen spreekrecht krijgt.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5