TAFEL £eidóe@oma/n£ HTTïïTl Zwarte jongeren voeren een ontziende strijd tegen blanke mets regering Kritiek Gereformeerde Synode op voortgang „Samen op Weg" kerk wereld Onduidelijkheid rond derde net weer LP ACHTERGROND £cidóe2outunt DINSDAG 9 OKTOBER 1984 PAGIN CEI JÉ Duitse soldaten geloofsanalfabeten Op de 29ste jaarvergadering van de in de Bundeswehr werkzame aalmoezeniers is vastgesteld, dat zowel aalmoe zeniers als veldpredikers tegenwoordig te maken krijgen met soldaten die ware geloofsanalfabeten zijn. De aalmoe zeniers noemden dat deftig "nivellering van het bewust zijn" en klaagden, dat de hun toevertrouwde schapen geen enkele belangstelling toonden zich bij een kerk die een ge loofsbelijdenis hanteert aan te sluiten. Pax Christi schrijft brief aan CDA Pax Christi heeft gisteren in een brief de kamerfractie van het CDA gevraagd tijdens de algemene beschouwingen politiek ac tief te zijn op het punt van wapenbeheersing en internationale ontwapening. Pax Christi zegt het CDA de gunst van de twijfel te hebben gegeven ten tijde van het kabinetsbesluit van juni inzake de kruisraketten. ,,Of er sprake is van een wapenbe- heersings- of plaatsingsbesluit wordt bepaald door de manier waarop in de periode juni '84-november '85 met het besluit werd en wordt gewerkt." Pax Christi vraagt het CDA in het bijzonder de regering te be wegen bij de VN samen met Zweden en Mexico de zogenoemde freeze-resolutie in te dienen. Er is geen getuige zo vreselijk, geen aanklager zo verschrikkelijk, als het geweten dat in het hart van ieder mens woont. De Gereformeerde Synode heeft gisteren in Lunteren ingestemd met de kritiek van de deputaten „werkwijze sy node" op de zwakke structu rering van het proces van Sa men op Weg tussen de Ne derlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerk in Nederland. De deputaten pleiten in hun rapport, dat gisteren door de Synode werd besproken, voor een planmatiger aanpak van het Samen op Weg-proces, waar in het naar elkaar toegroeien van de hervormde en gere formeerde kerk tot zijn recht komt. „Zo'n plan is geen har nas waarin alles gestopt moet worden, maar een kader dat aangeeft wat de doelstellin gen zijn, langs welke wegen die bereikt kunnen worden en welke vraagstukken on derweg nog opgelost moeten worden", aldus de deputaten „werkwijze synode". De Gereformeerde Synode besloot dat de gezamenlijke synode van hervormden en gereformeerden (combi-syno de) het mogelijk moet maken dat (gereformeerde) depu- taatschap en (hervormde) or ganen van bijstand een fusie kunnen aangaan onder de naam „samenwerkingsor- Ds. B.J. Aalbers, secretaris van de raad van deputaten Samen op Weg, verzette zich tegen de voorstellen van de deputaten. Hij meende dat de besluiten van de vorige com bi-synodes voldoende ruimte voor nadere invulling open laten. Verder waarschuwde hij de synode dat de her vormden „als de dood zijn voor het organisatorisch ge weld van de gereformeerde kerken". De combi-synode vergadert 5 en 6 november in Lunteren. In zijn openingswoord wees synode-voorzitter ds. H.J. Kouwenhoven op de geloofs crisis en het proces van af kalving in de gereformeerde kerken. Hij maakte een ver gelijking met wat iemand doormaakt tijdens een rouw proces, maar noemde de hoop „gewettigd", dat de kerk minder begaan is met haar eigen lot, dan met de toe komst van hen voor wie ze haar hart vasthoudt. Synodevoorzitter Ds. Kouwenhoven: „Rouwproces". PERSONALIA Ds. G.M.A. Hendriksen, gerefor meerd predikant (part-time) in Westbroek, wordt donderdag 70 jaar. Ds. Hendriksen werd in 1940 in de Domicaner Orde tot priester ge wijd. Rond 1955 trad hij uit. Na een studie klassieke talen in Lelden werd hij leraar aan het christelijk ly ceum De Populier in Den Haag. In 1968 werd hij gereformeerd predi kant in België. In 1975 ging hij In Pretoria werken onder de Neder landse emigranten. In 1977 werd hij predikant in Terneuzen tot zijn eme ritaat in 1979. Ds. Hendriksen ver zorgt dagsluitingen voor de EO-tele- visie. Hij schreef een boek getiteld „Van Dominicaan tot dominee" met als ondertitel „vrijmoedige notities bij overgang naar de Reformatie". CHRISTELIJKE GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Alphen ad Rijn, A.van Heteren te Werkendam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Gouda en voor Haamstede. R.Boogaard te Lelden. Braziliaanse bisschoppen blijven het opnemen voor de bevrijdingstheologie De Braziliaanse bisschoppen zijn niet onder de indruk van de Vaticaanse instructie waar in de bevrijdingstheologie wordt veroordeeld. Integen deel, ze zijn begonnen open lijk kritiek te uiten op optre den van het Vaticaan. De on tevredenheid betreft vooral de wijze waarop in Rome de bevrijdingstheologie wordt behandeld. Maar ook de Vati caanse opvatting over de be vrijdingstheologie wordt on der vuur genomen. Dit optre den van de Braziliaanse bis schoppen komt aan de voora vond van de reis van paus Jo hannes Paulus II naar o.m. de Dominicaanse Republiek, en juist voor diens grote toe spraak van donderdag voor de bisschoppen van Latijns- Amerika. Verwacht wordt dat hij dan weer de bevrijdings theologie als „onwaarachtig" van de" hand zal wijzen. Volgens bisschop Tomas Ba- luino van Goias, vooraan staand lid van de Braziliaanse bisschoppenconferentie (CNBB) had het Vaticaan eerst de episcopaten van alle landen, en vooral van Latijns Amerika, moeten raadplegen voordat het kritiek uitte op enkele aspecten van de be vrijdingstheologie. „Het is een ernstig falen dat bij het op stellen van een dermate be langrijk document men is voorbijgegaan aan de gewoon te van overleg binnen de Kerk" aldus mgr. Balduino. Hij zei voorts dat „de geloof waardigheid van de Kerk" er mee zou zijn gediend als een dergelijk overleg had plaats gevonden, alhoewel dit zijns inziens strikt formeel niet hoefde. Ook mgr. Pedro Ca- saldaliga, bisschop van Sao Felix, noemde de door het Vaticaan bewandelde weg „niet erg correct". Volgens hem toont dit aan, dat „ook de Kerk zondares is en zich moet bevrijden van historische kwalen en procedures die meer wereldlijk dan evange lisch zijn". De 28 bisschoppen van de deelstaat Sao Paulo weerspra ken op hun beurt de Vati caanse veroordeling van het verwerken van de klassen strijd in de bevrijdingstheolo gie. In een document bena drukten zij juist „het bestaan van de klassenstrijd, niet als een natuurlijk gevolg van de arbeid, maar van de sociale structuren die de mens eraan heeft gegeven". „Het heeft geen zi/i dit te ca moufleren. Het is waar dat de Kerk de klassenstrijd niet be vordert en nog minder de ge wapende strijd als enige weg van de bevrijding. Maar de Kerk kan niet nalaten duide lijk aanwezig te zijn binnen dit conflict," aldus deze Brazi liaanse bisschoppen in een re actie op de Vaticaanse in structie. De bisschoppen hebben uit protest tegen de honger in Brazilië opgeroepen tot een donderdag te houden nationa le vastendag. In Brazilië treft de honger 40 miljoen van de 130 miljoen inwoners en vol gens de bisschoppen is dit een nationale schande die een ge volg is van de economische politiek. De vorige week stonden de Braziliaanse bisschoppen in een officieel document de hongerigen toe, in geval van extreme nood andermans spullen te pakken om in leven te kunnen blijven. Kardinaal Paulo Evaristo Arns zei dit weekend dat het onaanvaardbaar is dat in Bra zilië de supermarkten uitpui len van het voedsel terwijl daarnaast de hongerigen in de vuilnisvaten naar verrotte etensresten zoeken. I roe :ide ;ngel ing gf •ns G keei let g; Nu lijkt minister Brinkman er eindelijk van overtuigd raakt dat een derde televisienet in Nederland haalbaar voor de prijs van niet meer dan een tientje kijkgeldverl r. ging per jaar, en vervolgens gaan zijn collega's in het kabire ma£ dwars liggen. Het is de zoveelste mijlpaal op de lijdensw van dat derde net, dat door een meerderheid in de Twee egens Kamer van CDA en PvdA wordt gewenst. De tegenstand in de ministerraad was voor een deel HT] spelbaar. De coalitiegenoot van het CDA, de VVD, was in Tweede Kamer immers al volstrekt tegen dat derde net, i het is dus niet verrassend dat de VVD-ministers in het kal net dat nu ook zijn. Daarom moet Brinkman wel met goe argumenten komen wil hij de overige ministers ook van wenselijkheid van het derde net overtuigen. Daar is Brinkman kennelijk nog niet in geslaagd. De aa zelende ministers moet overigens worden toegegeven, dat oprichting van een derde net met niet meer dan tien u zendtijd per week geen goed doordachte zaak lijkt te zij Omroep in het algemeen en televisie in het bijzonder hebb in de loop der jaren altijd naar meer gesmaakt en het is da om niet verwonderlijk dat de andere ministers vrezen, het niet bij die eerste opzet zal blijven. Ze gaan daarbij echter voorbij aan het bijzondere karakl dat het derde net moet krijgen. Daarop moeten, met niet al veel kosten, bijvoorbeeld programma's van culturele aard uitzendingen voor minderheden worden gebracht. De pept EID dure exploitatiekosten, zoals we die gewend zijn in ons v< aar zuilde omroepbestel, zijn voor dat derde net volgens Brii man beslist niet noodzakelijk. MeT het bestaande omroepapparaat in Hilversum valt e derde Nederlandse televisiezender voor het belangrijk deel al zonder meer te vullen. Minister Brinkman moet ma eens wat duidelijker omschrijven, wat nu precies de bed< ling is van het derde net. Aan die duidelijkheid hebben n alleen zijn collega-ministers behoefte, maar ook de progra mamakers in Hilversum. Wordt die helderheid niet gesel pen, dan dringt zich de vraag op, of wellicht ook minis Brinkman zelf nog steeds niet echt overtuigd is van de wc selijkheid van het derde televisienet, naast de twee grote derlandse televisiezenders, die de concurrentieslag met abonneetelevisie zullen moeten aangaan. wisselvallig DE BILT Ook morgen blijft de wind in ons land uit rich tingen tussen zuidwest en noordwest waaien. De lucht die wordt aangevoerd heMeer. een lange weg over de Atlar mijn sche Oceaan afgelegd en is gevolg tamelijk vochtig, veel zon mogen we daaf~" niet rekenen, maar regei endt van betekenis wordt in ii - geval niet verwacht De t erde lbrv '3 (Ven n >nva aten ïeubi erdo t lerde di ïravt 3i-itie: ioete 'egei ijkei uid ;red€ imm Mexicaans gehakt, andijvie met paprikasaus en aardappelen zachtzure gerstevlokken vla Voor twee personen hebt u nodig: 1 sneetje brood, 1 lepel ci troensap, 1 lepel losge klopt ei, 150 g gebakt, zout, peper, cayennepeper of chilisaus, uitje of sjalot, 30 g boter, 1 tomaat. 750 g andijvie, 15 g boter, uitje, 15 g bloem, 1 dl wa ter, zout, aroma, paprika poeder, 1 lepel koffiemelk; 0,5 1 kg aardappelen; 2,5 dl melk, 40 g gerste vlokken, 1 lepel maizena, 2,5 dl karnemelk, bruine basterdsuiker of stroop. Week het brood in citroen sap en ei, maak het fijn en kneed er het gehakt door met zout, peper, cayennepe per of chilisaus en zéér fijn gesneden ui of sjalot. Vorm per persoon een gladde bal van het gehaktmengsel. Leg de gehaktballen tenminste een uur koel weg en bak ze vervolgens in de boter in 20 minuten bruin. Bak op het laatst wat fijngesneden ui mee en leg de gehalveerde tomaat in het vet. Leg de ge haktballen met de tomaa thelften op een warm bord en maak de jus af met weinig water, zout en peper. Kook de grofgesneden andij vie gaar in ongeveer een kwartier. Fruit 10 minuten na het opzetten van de groente de kleingesneden uit goudgeel in de boter, roer er de bloem door, gevolgd door het water. Warm de dikke saus op een kleine pit nog een paar minuten door en voeg naar smaak zout, aroma en veel paprikapoeder toe. Doe er vervolgens de koffie melk en uitgelekte andijvie bij en warm het mengsel nog even door. Strooi de gerstevlokken al roerende in de kokende melk en laat ze twintig mi nuten zacht koken. Bind de pap bij met maizena, laat haar lauw worden en meng er de karnemelk door. Geef er de bruine basterdsuiker of stroop apart bij. JEANNE JOHANNESBURG In de tientallen zwarte voorsteden van Zuid-Afrika werpen dui zenden zwarte jongeren te genwoordig hun leven in de waagschaal in hun strijd tegen de autoriteiten. Tijdens de ge welddadige botsingen van de afgelopen weken met de poli tie zijn er volgens officiële be richten minstens tachtig men sen om het leven gekomen en vele gewonden gevallen. De conflicten, die wat betreft hun hevigheid doen denken aan de onlusten in de jaren 1976-77, hebben zich over heel Zuid-Afrika verspreid. Afgelopen weekeinde hebben regeringstroepen zich bij de politiemacht in de zwarte voorstad Soweto gevoegd om de onrustige situatie daar on der controle te houden. De Zuidafrikaanse kranten brengen dagelijks berichten over de onrustige situatie in de zwarte wijken, maar de ar tikelen missen de paniekerige toon die zo kenmerkend was voor de verslaggeving rond de gewelddadige gebeurtenissen van 1976-77 in Soweto, waar bij minstens 575 zwarten ge dood werden. Het lijkt erop dat alle inwoners van Zuid- Afrika hebben geleerd te le ven met de dreiging van het nimmer aflatende geweld in de zwarte voorsteden, dat zijn oorsprong vindt in Zuid-Afri ka's politieke systeem. Maar de onverschilligheid waarmee het blanke publiek in het algemeen heeft gerea geerd op het geweld in de kleurlingenwijken geeft een valse indruk van de proble matische situatie. Volgens Dr. Beyers Naudé, de Afrikaanse geestelijke, wiens „banning order" onlangs na zeven jaar opgeheven werd, is de huidige onrust het gevolg van een toe nemende bereidheid onder de zwarte jeugd zich tegen de wet en de politie te keren. Beyers Naudé sprak tijdens de jaarlijkse Vrijheidsrede van de Universiteit van Witwa- tersrand over de verschillen tussen de onlusten van 1976- 77 en de huidige situatie: „Eén verschil met vroeger is de groeiende bereidheid onder de jeugd om hun wensen met de dood te bekopen niet omdat ze als martelaars be schouwd willen worden, maar omdat ze tot de conclusie zijn gekomen dat dit wel eens de onvermijdelijke prijs zou kun nen zijn die ze voor henzelf en Zuid-Afrika moeten beta len." Beyers Naudé's bewering lijkt gestaafd te worden door die zwarten, die weigerden de ban op publieke bijeenkom sten te gehoorzamen en vori ge maand bijeenkwamen om de zevende sterfdag van Steve Biko te herdenken. Een der gelijke uiting van openlijke ongehoorzaamheid vond ook plaats in het gebied rond de Vaal rivier, waar de zwarte bevolking weigerde de door de regering opgelegde begra fenisvoorschriften voor de slachtoffers van de geweldda digheden in acht te nemen. Totale aanval Het hoofd van de regerings troepen, generaal Constant Viljoen, heeft onlangs in een redevoering verband gelegd tussen de politieke onrust in Zuidafrika's zwarte voorste den en wat hij een „totale aanval" op Zuid-Afrika noemt. Volgens Viljoen is er „sinds de normalisatie van de betrekkingen met Mozambi que een toename te zien in het terrorisme, de boycots en de onrust in de zwarte gebie den." Hoewel veel waarnemers de nodige vraagtekens plaatsen bij generaal Viljoens verkla ring dat de onrust gezien moet worden in het licht van een „door de communisten geïnspireerde totale aanval op Zuid-Afrika", zijn de meesten het er over eens dat de onrust voortkomt uit een machtige politieke bewogenheid waarvan de wortels uiteinde lijk liggen bij de ontevreden heid van de zwarte bevolking met hun politieke lot. Karakteristiek voor de huidi ge onrust zijn de vaak ge welddadige aanslagen op de omstreden gemeenteraden van de zwarte voorsteden, die vorig jaar ingesteld werden als een gedeeltelijke compen satiemaatregel voor de uitslui ting van de zwarte bevolking in Zuid Afrika's nieuwe ka mer voor blanken, kleurlin gen en Indiërs. Uit de lage opkomst vorig jaar tijdens de verkiezingen voor Zwarte jongeren op de vlucht voor de politie. deze raden valt op te maken dat een overweldigende meerderheid van de inwoners van de zwarte steden tegen' de invoering van deze raden was. Als gevolg hiervan wor den de raadsleden vaak niet beschouwd als rechtmatige vertegenwoordigers van de zwarte bevolking en door veel zwarten gezien als „collabora teurs", die samenwerken met de regering in Pretoria. Zwarte gemeenteraads leden bang Vorig jaar wees een rapport van politicologen van de Afri kaanse Universiteit van Wit- watersrand uit dat de zwarte bevolking zich meer ergerde aan het vooruitzicht van een bestuur door blanken, kleur lingen en Indiërs dan aan het vooruitzicht van een bestuur dat alleen uit blanken bestaat. Hun woede was waarschijn lijk ook gericht tegen al die genen die de nieuwe grond wet mogelijk maakten, dus ook tegen de zwarte bestuurs leden die genoegen wilden nemen met een geringe mate van plaatselijk zelfbestuur als vervanging voor een zwarte vertegenwoordiging in het Zuidafrikaanse parlement. Wat ook de oorzaak mag zijn voor de haat waarmee de ge meenteraadsleden zich gecon fronteerd zien, zeker is dat de haat van een bijzonder ge welddadig karakter is. Vier raadsleden uit het Vaalgebied zijn op .beestachtige wijze om het leven gebracht en ver scheidene anderen hebben de vlucht moeten nemen. Er zijn al enkele malen aanslagen met benzinebommen gepleegd op individuele raadslieden. De druk van de zwarte bevol king heeft al een gedeeltelijke ineenstorting van het ge meenteraadsysteem tot gevolg gehad. In Ratanda, in de buurt van Heidelberg, is de gehele gemeenteraad al afge treden, terwijl in zwarte wij ken rond Johannesburg en in het Vaalgebied het aantal raadsleden dat ontslag neemt groeit. Het resultaat hiervan is dat de politie zich steeds vaker ma nifesteert als handhaver van „de wet en orde", wat voor de politiek bewuste zwarte be volking op hetzelfde neer komt als blanke overheersing. De politie en nu dus ook het leger ziet zich tegen over een zwarte jeugd ge plaatst, waarvan er velen wei geren naar school te gaan, uit protest tegen wat zij een „Bantoe-opleiding" in nieuwe verpakking noemen. In het politieke woordgebruik van de militante zwarten is het begrip „Bantoe-opleiding" synoniem aan een inferieure opleiding. De zwarte bevol king protesteert tegen het feit dat het bedrag dat de regering per zwarte leerling beschik baar stelt lager is dan dat voor een blanke student, dat zwar te leraren een lagere lesbe voegdheid hebben en dat er meer zwarte leerlingen per leraar zijn. Als gevolg hiervan zou het aantal zwarten dat voor het eindexamen zakt bij zonder groot zijn. Vorig jaar zakte ruim vijftig procent van de zwarte eindexamenstuden ten en minder dan tien pro cent kon uiteindelijk door gaan naar een universiteit. PATRICK LAURENCE Copyright The Guardian peraturen liggen ongei rond de normale waan voor de eerste dagen van oil ber. In het midden van de weF*5 krijgt de zon meer kans, raait30 een Oceaandepressie zal dens het weekeinde ver; woordelijk zijn voor een ni we weersverslechtering. Rabbani consul af DEN HAAG Mahrru Rabbani, die vooral in de ja 11 W zeventig bekendheid heeft kregen als pleitbezorger i )["|Q de Palestijnse zaak, is niet 1 3 ger honorair consul van k weit. Nu Koeweit sinds door een ambasasadeur in derland is vertegenwoordfeen K.A. Al-Duwaisan h< aarse de vice-premier, tevens mil ig v ter van buitenlandse zaken incje van voorlichting, Sheikh 0uw bah Al Ahmad Al Jaber al bah, Rabbani op diens verz „op de meest eervolle wi van zijn functie ontheven. Zoals bekend zullen pren Lubbers en minister Van i Broek van 22 tot 25 oktc ln ur een bezoek aan Koeweit br el e< gen. Koeweit is het eerste A,e ol bische land dat door een 'Se I derlandse premier wordt GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES «Ier EN EEN COMPLETE AGENDA fck naan. imer chapi

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2