Prins bij vernieuwend bedrijf in Lisse 9 1 WERKGROEP BUIGT ZICH DYER SCHOOLSTRAAT NIEUWE RENTETARIEVEN. Braks levert geld in voor lagere gaspri js Bewoners Hoofdstraat kijken verlangend uit einde werkzaamheden Haaswijklaan van groot belang Close Harmony Koor krijgt toch subsidie LEIDSE SPAARBANK 5 DE DICHT BIJ HUISBANK. agina^IDEN QeidóaOowiant vrijdag 5 oktober 1984 pagina 7 2 strijd B Irieven voor :ommodaties omhoog Ise rs s DRDWIJK In de gisteravond ge- den vergadering is de raadscommis- )or welzijnszaken akkoord gegaan een verhoging van de tarieven de accommodaties met vier pro- Mevr. Coenraads Nederveen ver arde nog het een betreurenswaardi- pntwikkeling te vinden wanneer als olg van tariefsverhogingen minder ■hsen aan sport zouden gaan doen. college van burgemeester en wet- ders kwam tot het voorstel om de pven niet met 10 procent, maar met rocent te verhogen, omdat men het rleg met de sportverenigingen met rekking tot de zelfwerkzaamheid de afwachten. Schrijvers- en dichtersnamen in Haaswijk OEGSTGEEST In het gebied ten oosten van de Haaswij- klaan worden aan de straten namen toegekend die ontleend zijn aan schrijvers en dichters van Nederlandse origine. Voor het deelplan van Haaswijk zijn de raadscommissie van alge mene bestuurlijke aangelegenheden de volgende namen van Nederlandse dichters aanbevolen: Ida Gerhardt, Victor van Vriesland, Willem Kloos, Hélène Swarth, Jan Campert, Adriaan Roland Holst, Hans Lodeizen en Frederik van Eeden. „Teveel heren en te weinig dames", constateerde Bosman (PvdA) gisteravond. Zij stelde in plaats van Adriaan Roland Holst Henriëtte Roland Holst te vernoemen. Het bleef echter bij Adriaan Roland Holstlaan omdat deze dichter gewoon van meer importantie is. Victor van Vriesland moet echter nog even wachten, het wordt, op voorstel van de heer Van Eisen: J. C. Bloemlaan. Zwembadrestaurant dependance L.A.S. OEGSTGEEST Zwemba drestaurant voor Lagere Agra rische School. De belangstel ling voor de Lagere Agrari sche School te Oegstgeest is zo groot dat men met gebrek aan ruimte te kampen heeft. De gemeente Oegstgeest is bereid gevonden het oude zwemba drestaurant van het open luchtzwembad, gelegen aan de Lange Voort tegenover ge noemde school, te verhuren. Tevens wordt er aan gedacht de school ruimte aan te bieden op het parkeerterrein van ge noemd zwembad. De Lange Voort loopt daar namelijk dood. ZWAAR GEWONDE OP RIJKSSTRAATWEG WASSENAAR Een 24-jarige Hagenaar is gisteravond zwaar gewond geraakt op de Rijks straatweg. De Hagenaar werd na met zijn auto tegen een lichtmast tot stilstand te zijn geko men met een gebroken been, vermoedelijk ook een gebroken bekken, een hersenschudding en inwendig letsel naar het Bronovoziekenhuis in Den Haag overgebracht. Een 19-jarige meisje dat naast hem in de auto zat, liep een shock op. De Hagenaar reed in de richting Den Haag en ter hoogte van de Raadhuislaan raakte hij door onbekende oorzaak op de linkerweghelft. De man stuurde vervolgens te scherp naar rechts en schoot over het fietspad heen aan de rech terkant de weg af. Zijn auto kwam tegen de lichtmast tot stilstand. De brandweer moest hem uit de auto zagen terwijl het meisje uit de auto werd geslingerd. Volgens de politie had de auto „een behoorlijke" snelheid. Leiderdorp Aangenaam van start LEIDERDORP Wethouder Irma Gehner (VVD) opent van avond in Muzenhof de manifesta tie Leiderdorp Aangenaam 2. De manifestatie die tot en met 13 ok tober duurt, wil de aandacht vesti gen op de positie van de minder heden in Leiderdorp en heeft ten doel wederzijds begrip te kweken tussen buitenlandse en Nederland- i Leiderdorp. ,,Jn Leiderdorp wonen veel Tur ken, Marokkaanse, Surinaamse en Latijnsamerikaanse mensen. Voor hen is het niet altijd gemakkelijk om uit een ander cultuur te aarden in de Nederlandse samenleving. Voor Nederlanders blijkt het niet altijd eenvoudig begrip te hebben voor buitenlandse gewoonten en tradities. Om Leiderdorp voor ie dereen tot een aangename woon plaats te maken, is het belangrijk dat de verschillende culturen naast elkaar kunnen bestaan en dat er, indien gewenst, integratie van die culturen kan plaats vinden", aldus Loes Zwart van Sjelter die in het organiserende comité Leiderdorp aangenaam zitting heeft. De manifestatie Leiderdorp Aan genaam 2 wil daaraan een bijdrage leveren door op verschillende ma nieren iets te laten zien van de buitenlandse cultuur en gewoon ten in de vorm van poëzie, proza- theater, godsdienst, muziek, dans, tentoonstellingen, informatiemate riaal, eten en drinken. BROODNODIGE UITRBEIDING GEVONDEN x UJQ11C 'E Prins Bernhard laatstefcht gisteren een privé jaar be-koek aan het nieuwe laat-iderkomen van het be- itfen injjf Microformat Systems oktober)^ Heereweg in Lisse. worden:1 Pand werd officieel ppend, maar de firma is in 1977 in Hillegom ge- Irt. De ruimte daar en? Beltrd echter te klein met uur, za-i inmiddels 25 medewer- ?p4ft 'rs en daarom wei"d naar 'dazeif!tan nieuwe behuizing om- keken. Microformat, dat ids februari in Lisse zit, [een nieuw soort bedrijf It gestart is door vier Irsonen die bij hun toen- hlige werkgever hun [nnis en ideeën niet wijt konden. Allerlei ar- |ieven worden op micro- im en microfiches vast- felegd en driekwart van /e Nederlandse dagblad pers is inmiddels op mini- jrmaat voor het nage- acht vastgelegd, ook het oederblad van deze 'ant, Het Binnenhof. Ie apparatuur waarmee >rdt gewerkt, is ook door de èdewerkers zelf ontwikkeld gemaakt. Vaak gebeurt dat odgedwongen omdat de be ige apparaten niet ver ghaar zijn. Een krantenpa- a is bijvoorbeeld niet met i gewone camera te „van- i", Daarom werd de aller- rsle camera van het bedrijf, i apparaat van 300.000 gul den, geheel door de pioniers in dit bedrijf „vèrmaakt" totdat het geschikt was voor het werk dat men wilde doen: het vastleggen van kranten op mi croformaat. Op een fiche ter grootte van een briefkaart kunnen 60 krantenpagina's, 38 maal verkleind, worden vast gelegd, waarmee dus enorm veel kubieke meters ruimte voor de krantenconcerns wordt bespaard. De pagina's worden gescheiden door zwar te schutbladen ingebonden en onder een speciaal apparaat gelegd dat de bladen vacuum aan de ondergrond vast zuigt zodat ze goed vlak liggen en goed gefotografeerd kunnen worden. Behalve kranten, legt het be drijf ook veel archieven vast, bevolkingsregisters en techni sche documenten. Bij dat laat ste kan men denken aan de technische gegevens van bij voorbeeld huishoudelijke ap paraten en dergelijke. Wat de archieven betreft is de grootste klus het Rijksarchief. Micro format mag die Rijksarchief- documentatie zelf uitgeven. fgelo- foto's Sche- Van 3 het I. ge- i tijd- Jitge- burg. Prins Bernhard en de heer B.A. Willems bij een van de apparaten. Een heel bijzonder project is in bijvoorbeeld de documentatie van de Oostindische Compag nie, die nu wordt vastgelegd Vooral vanuit het buitenland is belangstelling getoond voor dit soort historische gegevens die gemakkelijker en minder kostbaar te vervoeren zijn op klein formaat. Iets anders heel nieuws is het zogeheten tik ker-apparaat waarmee de oude 35 millimeter films met alle micobeeldjes op 16 millimeter- film kunnen worden overge- Het bedrijf wordt door de rijksoverheid gezien als een van de innoverende bedrijven die succesvol zijn gebleken. In Hillegom begon directeur B.A. Willems, afkomstig van een Lissese wetenschappelijke uit geverij, samen met drie colle ga's het nieuwe bedrijf en vul de daarmee een „gat in de markt". Die collega's, J. van Breenen, R. Volker en J. van Leuven, zijn nu mede aandeel houders en nog steeds werk zaam bij Microformat. Van vier mensen is het bestand nu uitgegroeid tot 25 en het wor den er nog steeds meer omdat de opdrachten van alle kanten binnen stromen. De nieuw bouw heeft dan ook nog twee verdiepingen, voorlopig ge bruikt als opslagruimte, voor radig om eventueel meer men sen in aan de slag te kunnen zetten. Dat het zo goed gaat met het bedrijf is voor de KRO aanleiding geweest het op te nemen in het programma 'Brandpunt in de markt' dat begin november via de televi sie wordt uitgezonden. ASTRID SCHOORDIJK VRKENS, I. 08872- OORSCHOTEN De jhoolstraat in Voorschoten ioet niet autovrij worden ge laakt, maar om deze winkel- taat aantrekkelijker te ma in moeten er welk een paar rekkers" komen, zodat er in vrijwel compleet aanbod is. vinden. Dat concludeerde iteravond de raadscommissie >r openbare werken tijdens bespreking van het CIMK- pport, uitgebracht door het ntraal Instituut Midden-en einbedrijf. blgens het rapport komen jle bezoekers om „eventjes" boodschappen te doen en niet om te winkelen. Van de ruim 550 parkeerplaatsen in het centrum is nog geen tien pro cent aanwezig in de School straat. Die parkeerplaatsen vlak voor de winkeldeur die nen uitsluitend bestemd te worden voor kortparkeerders. De commissie staat niet afwij zend tegenover parkeermeters. Als een van de eerste zaken, die aangepakt dienen te wor den is het bevoorradingspro bleem op de Schoolstraat, het voor fietsers van beide richtin gen toegankelijk maken en het doorgaande verkeer zien te weren. Dat betekent overigens wel dat er enige paaltjes en bloembakken moeten verdwij nen. Op voorstel van de PvdA/PPR wordt een projekt- groep Schoolstraat samenge steld, waarin middenstand en gemeente hecht gaan samen werken. De volgende stap zal zijn de uitwerking van een ambtelijk rapport over de Schoolstraat in verband met de Treubstraat, want de laatste is daar nauw mee verbonden. De midden stand van laatstgenoemde straat wil een betere verkeers- voorziening en het liefst de rij richting omdraaien. shnen „I Organist in iesvoor iarlanderveen gehuldigd immelen. erwoude IARLANDERVEEN -ïjdens een zangdienst in. oed Ne- gereformeerde kerk is serieuze steravond de heer N. een Vbe- Guller gehuldigd in ver- niteit en ind met het feit dat hij i/en wor- !ert*ë jaar organist is. Hij ïtving uit handen van irgemeester Paats de emedaille in zilver ver- >4-58jjre ,nden aan de orde van P93341 ranje Nassau. i. Wacht ir: Post- ïisje i het kerk» rkorgel overge- agen van de orgelcommissie n de kerkeraad. De heer J. 'ring ging in zijn openings- espraak in op de verbetering n het orgel, dit was tot stand komen door het ontvangen een nalatenschap van de 1. Wingelaar. irna werd er begonnen aan zangdienst, die werd afge- sseld door orgelspel van de ren A. Schuller - broer van gehuldigde organist en H.J. huiler zoon van de organist fluitspel van E. Binnendijk. )k zangvereniging de Lof- :m verleende medewerking. )k werd het woord gevoerd or de heer L. J. Verduyn, Jorzitter van de gereformeer- kerk, die sprak ook namens orgelcommissie, commissie n beheer en Kerkeraad, die erhandigde de jubilaris een ntal muziekstukken. Me- ouw Schuller ontving een eket bloemen. Met ingang van 5 oktober 1984 zijn voor de volgende produkten nieuwe rente tarieven vastgesteld. Spaardeposito's. Minimum inleg f 1.000,- 5 jaar vast 8 7 jaar vast 8'/4% 6 jaar vast 8 8 jaar vast 8'/4% Maandrentedeposito's. Minimum inleg f 15.000,- 5 jaar 8% (effi 8,3%) 10 jaar 8% (effi 8,3%) De overige tarieven blijven ongewijzigd. DEN HAAG Minister Braks van landbouw is de 75 miljoen gulden, die hij in de komende vijf jaar ten behoeve van de tuinbouw wilde gebruiken, kwijt. De bewindsman heeft het geld weer bij zijn collega Ruding van financiën moeten inleveren. Begin dit jaar kwam Braks met Ruding overeen, dat hij 75 miljoen gulden extra voor de tuinbouw zou krijgen. Vanaf 1985 mocht Braks jaarlijks 15 miljoen gulden van dat be drag besteden. Op een persconferentie- zei Braks onlangs de eerste vijftien miljoen te willen besteden aan het oplos sen van knelpunten in de gasprijsonderhandelingen. Nu is echter bekend geworden, dat de rijksoverheid de 75 miljoen gulden gebruikt om het de Gasunie (voor vijftig pet. staatsbedrijf) mogelijk te maken onder de 45 cent per kuub te gaan zitten. De verlaging van de prijs van 46,4 naar 42,5 cent scheelt de overheid in totaal 85 miljoen gul den. Het gebruik van het geld is in tegenspraak met uitlatingen van premier Lubbers over de gasprijs voor tuinders. De premier ontkende dat het geld van Braks voor deze zaak gebruikt was. De overeenkomst tussen Landbouwschap en Gasunie kostte de staat niets, aldus Lubbers, omdat de rijksoverheid de gasinkomsten in 1985 al pessimistisch had geraamd. De Hoofdstraat. DOORGAAND VERKEER HARDLEERS VALKENBURG On danks de controle die de rijkspolitie veelvuldig uit oefent op het doorgaand verkeer over de Hoofd straat, loopt het wel eens de spuigaten uit met weg gebruikers die helemaal niets in Jiet Rijndorp te maken hebben. Daardoor ontstaan vaak veelvuldige en onnodige opstoppingen voor de stoplichten die ook nogal eens gepasseerd worden als het licht op rood staat. Natuurlijk met alle narigheid van dien als het verkeer van de andere kant komt en de zaak vast loopt. Wethouder H. van der Nagel is er van overtuigd dat veel narigheid voorkomen kan worden als ieder weggebrui ker zich aan de regels houdt. Maar wat dat betreft zijn de mensen hardleers. Voorbeel den te over zegt Van der Na gel. „Neem nou die chauffeur komende uit richting Haag- sche Schouw. In Valkenburg strandde hij op politiecontrole „Wat doet u hier?" niets hoor, maar ik ben onderweg naar Noordwijk". „Heeft u bij het Haagsche Schouw geen bord zien staan bestemmingsver keer?" „Jawel, maar Noord- wijk is toch mijn bestem ming?" Ze snappen er niks van. Zo kan ik nog wel even doorgaan" aldus de wethouder van openbare werken. Meer begrip „Nee, dan tonen de bewoners aan de Hoofdstraat zelf meer begrip voor de situatie", gaat hij verder. „Dit karwei is zeer ingrijpend. Vanaf half juni zit ten die mensen dik in de na righeid. Eerst weken in 't stof en na al die regen nu in de blubber en dan praten we maar niet over andere obsta kels waarmee ze geconfron teerd worden. Men weet dat het moeilijk anders kan en kijkt met verlangen naar 30 november uit, want dan moet de zaak gepiept zijn." „We komen ook nogal eens voor verrassingen te staan. Tij dens de werkzaamheden deze week, stootte men op een ka bel die men daar niet had ver wacht. Na een onderzoek bleek het een voedingskabel te zijn van de landingsverlichting van het vliegveld. Dit bleek dan later na het contact met 't vliekamp Vlakenburg. Weet je, dan gaat er wel weer een dag mee gemoeid eer men weer verder kan graven. Vaak stokoude tekenin gen aan te pas komen als er een kabel gevonden wordt waar de herkomst niet van be kend bleek. Ook komen ze wel kabels tegen die al jaren geen functie meer blijken te heb ben. Dat noemen ze dan „loze kabels"," aldus de wethouder". Hoofdriolering „De volgende week gaat de hoofdriolering er in, dan heb ben we het ergste gehad, want dat was de grootste ingreep van het gebeuren. Daarna gaat het allemaal wat vlotter lopen. Gelukkig hebben we nog geen financiële tegenvallers. Het karwei is uitbesteed aan fa. Zwammerdam voor f 1.372.000.-. De provincie neemt 75 procent voor haar rekening. Wel vindt de pro vincie dat de kosten van de riolering een zaak van de ge meente is. We verwachten wel een bijdrage in deze kosten omdat het hemelwater van de weg afgevoerd zal moeten worden. Hoe groot deze bijdra ge wordt, is nog niet bekend. Het belangrijkste is echter dat we straks weer tevreden over de Hoofdstraat kunnen rijden. Dan is iedereen de ellende van deze tijd weer gauw vergeten". OEGSTGEEST Het door trekken van de Haaswij- klaan en de vestiging van een woonwagenkampje aan de Haarlemmerstraatweg, aan het eind van genoemde laan, zijn voor dé gemeente Oegstgeest van groot belang. Met de grondaankopen vlotte het tot nu niet zo erg. Men wil dan ook een onteige ningsprocedure op gang brengen. Het heeft erop geleden dat een en ander veel tijd in be slag zou nemen, maar dank zij het aandringen van de ge meente in Den Haag kan de procedure verkort worden. Op 31 oktober komt de ontei geningscommissie in Oegst geest bijeen. Een historisch feit aangezien dit in Oegst geest zelden of nooit voor komt. Men hoopt zich de gronden te kunnen verwer- „Er is hoop", zei de voorzit ter van de commissie ABA, burgemeester Scheenstra gis teravond. Het doel van de commissie is „aanhoren en advies geven of de onteige ning-kan worden doorgezet" antwoordde de gemeentese cretaris Hulsteijn op een vraag van de radicaal van Eisen. NOORDWIJK In afwij king van het standpunt van burgemeester en wet houders heeft de raads commissie voor welzijns zaken gisteravond una niem geadviseerd om aan het Close Harmony Koor een startsubsidie toe te kennen. Een eventuele exploitatie-subsidie voor 1985 zal nader worden be keken als het sociaal-cul tureel programma voor dat jaar aan de orde komt. Het in juli opgerichte koor draagt de naam „Dune and Forest" en telt thans 36 leden. Aan het advies van "de com missie ging een interessante discussie vooraf. Centraal stond daarin de vraag of er binnen het bestaande pro gramma voor sociaal-culturele aktiviteiten ruimte diende te zijn voor nieuwe aktiviteiten. Ook de vraag van de aan te leggen criteria kwam daarbij aan de orde. Burgemeester en wethouders hadden in een aanvankelijke reactie voorgesteld afwijzend op de subsidie-aanvraag te be schikken. In de toelichting op dit standpunt wekte het colle ge de indruk dat subsidiëring van nieuwe activiteiten reeds op de voorhand zou moeten worden afgewezen, omdat het budget voor het sociaal-cultu rele werk niet toereikend zou zijn. Voorzitter J. M. Huijbers van het Close Harmony Koor ge bruikmakend van het spreek recht, hield een pleidooi voor het alsnog toekennen van de gevraagde subsidies. Daarin voerde hij aan, dat het Close Harmony Koor een unieke zangkunst tracht te verwezen lijken. Een dergelijk koor zou volgens haar voorzitter uniek zijn in de bollenstreek en in repertoire duidelijk verschil len met reeds bestaande koren. „Deze zang zal velen aanspre ken", aldus Huijbers. Uit erva ringen van close-harmony ko ren in Zwolle, Nieuwegein en Beverwijk zou blijken, dat een dergelijk zangkoor in een be hoefte voorziet. In genoemde gemeenten wordt het close- harmony koor in het kader van de sociaal-culturele plan- ning gesubsidieerd. Huijbers wees verder op de zinvolle vrijetijdsbesteding, en de bij drage van het koor in de ex ploitatie van het dorpshuis De >Kuip. In zijn betoog kritiseerde de voorzitter de stelling van het college alsof door de aanvrage van het Close Harmony Koor andere gesubsidieerde instel lingen onder nog grotere druk zouden komen te staan. Het ging volgens de heer Huijbers om een bedrag van maximaal f 2850,Verder zou in het sociaal-culturele plan 1982- 1985 de mogelijkheid zijn open gehouden voor andere vormen van zangexpressie. Mevrouw De Graaff-Schriek deelde namens het CDA mee, dat ruimte diende te worden gelaten voor nieuwe en goede aktiviteiten. Het koor voorzag naar haar mening in een pri ma vrijetijdsbesdteding. Haar fractie kon dan ook akkoord gaan met een start-subsidie en een subsidie op de exploitatie voor 1985. Mevrouw Coenraads Neder veen (VVD) zei zich wat genu anceerder te willen opstellen. Welke toetsingscriteria legt de gemeente bij nieuwe activitei ten aan? Zij wilde eerst bekij ken of het koor levensvatbaar heid had en de aanvragen be handelen bij het sociaal-cultu rele plan. Het deed wethouder Bedijn duidelijk deugd, dat de commissie de wel eens afge kraakte toetsingscriteria als nog wilde bekijken. Op die manier kan getracht worden met een beleid voor de ko mende jaren naar de bevol king te komen, merkte Bedijn op. De toelichting bleek ten onrechte de indruk te hebben gewekt, dat geen enkele nieu we activiteit subsidiabel zou zijn. Wel wordt elke aktiviteit, die er bij komt zeer kritisch bekeken.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7