Schrijvers en Boeve opvallendste afwezigen Zaalvoetb altoernooi belangrijk experiment HÜBNEREN F SMYSLOV NOGl. STEEDS IN OORLOG CaidcaQowuvnt GIEREND PROTEST NOS wil rechtstreekse uitzending Sportwereld n Nederlaag Den Bosch SPORT VRIJDAG S OCTOBER 1984 PAGINAL) 1 Fiscus contra olympisch comité LONDEN Het Britse olympische comité krijgt één dezer dagen een belastingaanslag van 600.000 pond (ongeveer 2,6 miljoen gulden) gepresenteerd. Het be drijfsleven had veel geld bijeengebracht voor een Olympiade-fonds, en over zulke „schenkingen uit in zamelingsacties" moet volgens de fiscus vennoot schapsbelasting betaald worden. Hier moet het olym pisch comité nu voor opdraaien. Voormalig zwem- kampioen Duncan Goodhew, mede-oprichter van het fonds, spreekt van een schandaal. De voorzitter van het olympisch comité, Charles Palmer, wil bij het mi nisterie van financiën aan de bel trekken. De schen king door het bedrijfsleven had naar zijn zeggen het doel van 1,8 miljoen pond (8,1 miljoen gulden) ver overtroffen. Al vóór de Spelen had het olympisch co mité om vrijstelling van belastingbetaling gevraagd. Zelfs erevoorzitster Prinses Anne had zich voor belas tingvermindering ingezet. Het ministerie weigerde echter de schenking als liefdadigheid te accepteren. ASSEN Niet iedereen is blij met de motorzes- daagse in Drente. Veehouder Ko de Hollander uit Oude Willem, een gehucht onder de rook van Die ver, wond zich zo op toen hij merkte dat de kara vaan over een aan hem toebehorend weggetje reed, dat hij een complete tank met gier over de weg verspreidde. Dit tot groot genoegen van zijn buurman Henk Streng, die een entrainement heeft. „Wat mij betreft had hij er nog veel meer overheen gegooid", aldus een verbolgen Streng. De reactie van De Hollander ontstond door een gebrek aan communicatie. De Hollander werd volkomen door de zesdaagse verrast: „De organisatie heeft niet eens toestemming gevraagd om over mijn land te gaan. Als ze dat gevraagd hadden waren we ver moedelijk wel tot overeenstemming gekomen". Uitlatingen van toeschouwers en begeleiders van rijders waren bij De Hollander de druppel die de (gier)emmer hadden doen overlopen. Motorteam op jacht naar wereldgoud ASSEN Vol gas is het Nederlands Trophy-team gisteren op jacht gegaan naar het wereldgoud in de enduro-motorsport. De zonnige vierde dag van de 59e internationale motorzesdaagse werd door het nationale A-zestal benut voor een achtervolgingsrace om de schade van de vorige dag te herstellen. Nederland deed dat op imponerende wijze. In het zand van Havelte boekten Wolsink en zijn collega-motocrossers slechts 34 strafpunten. De schade was nu voor Zweden. Hansson moest de versnellingsbak en zuiger ver vangen. Dat kostte een kwartier, 900 punten. De totaalschade van bijna 1300 strafpunten deed Zweden van de eerste positie naar de tweede zakken. De ranglijst in het Trophy-klassement, de officiële wereldtitelstrijd enduro, wordt nu aangevoerd door het landen team van Oost-Duitsland. De organisatie van de internationale motorzesdaagse heeft coördinator Bram van der Weide aan de kant gezet. Van der Weide, volgens zijn zeggen de man waar alles om draaide in het prestige-object van de jubilerende KNM V, werd na drie dagen van ruzies en blunders weggestuurd. Officieel heet te „niet functioneren" de oorzaak van het ontslag van de part-time radioverslaggever, die veel van zijn beloften als organisator niet kon waarmaken. Prijsvragen DEN HAAG De resultaten van de sportprijsvragen van afgelopen weekeinde zijn: Toto: le prijs: 17 x 783,90; 2e prijs: 495 x 17,90; 3e prijs: 5181 x 4,20. Cijferspel: 6 goed: 1 x ƒ100.000,00; 5 goed: 2 x 10.000,00; 4 goed: 14 x 1000,00; 3 goed: 161 x 100,00; 2 goed: 1824 winnaars x 10,00. Jim Stoeckel weer manager ^es honkbalploeg »raa DEN HAAG Jim Stoeckel is door het bestuur de KNBSB benoemd tot manager van het natioj honkbalteam dat van 18 tot en met 27 novemb Taiwan deelneemt aan het Chung-Hwa invitatie) nooi. Stoeckel was van 1981 tot en met 1983 deze functie actief. Hij wordt geassisteerd door I van der Vaart die kort geleden is benoemd tot r ger van Jong Oranje. De deelnemers in Taiwaï de Verenigde Staten, Canada, Zuid-Korea, Jaj Nederland en twee teams uit Taiwan. Het teai staat uit de volgende spelers: Frank Bos, Bill Gerlach Halderman, Marcel Joost, Thijs Vervirlate Haitze de Vries (Haarlem Nicols), Roel Klaassenjniet bert Knol (Amstel Tijgers); Tonnie Cohen, Rol1 Stoofelaar, Gerard Blacquière (Pirates); Jacky ba, Jan Venema, Harry Koster (Neptunus); J^st.R, Baranco (UW); Marcel Kruijt (Sparta); Erik^ Vries, Ron van Zuilichem (Giants). DNN >fnd( indsn (eft d odza, vlu ZEIST De NOS wil de voetbalwedstrijd Neder- land-Hongarije, woensdag 17 oktober in het Feye- noord-stadion te Rotter dam, rechtstreeks uitzen den. Kees Boerhout, de chef van Studio Sport, heeft de KNVB toestemming gevraagd voor de integrale uitzending van Oranje's eerste wedstrijd uit de kwalificatieserie voor het we reldkampioenschap 1986. De KNVB zal echter niet op dat verzoek ingtaan zolang het stadion niet is uitverkocht. Op dit moment is er nog geen en kele indicatie over de publieke belangstelling. Twee biljarters aan de leiding DEN HAAG In café Storm aan de Hoefkade 793 wordt dezer dagen het Haags biljartkampioenschap derde klasse driebanden-klein af gewerkt. Na twee ronden voeren Kleine Boes en Teeu- wisse het klassement aan met drie punten. Beide spelers bereikten eerst tegen elkaar remise (20-20 in 40 beurten) en wonnen daarna van respectievelijk Groothuis (20-10/40) en Rajaram (20- 18/69). De beste partij kwam gisteren op naam van Jongen, die Sprenkels in 38 beurten met 20-8 terugwees. In de tweede ronde verloor Jongen echter met 20-19 in 51 beurten van Schaap. Voetbal Inter Bratislava heeft de tweede ronde bereikt van de strijd om de Europa Cup voor bekerwinnaars. De Tsjechoslowaakse ploeg hield gisteren in de return op Finse bodem voor 2639 toeschouwers Kuusyi Lahti op 0-0. Inter had de thuiswedstrijd twee weken geleden met 2-1 gewonnen. Voetbal Chicago Sting is door een zege van 3-2 op To ronto Blizzard kampioen van de Verenigde Staten gewor- Judo Mahorokan Maassluis komt in de kwartfinale van het Europese bekertoernooi voor clubteams op 3 november uit tegen het Oostenrijkse UJZ Raika-Mühlviertel. Voetbal HSV gaat een be nefietwedstrijd spelen voor de nabestaanden van de slachtof fers van de scheepsramp in de Hamburgse haven. Daarbij kwamen negentien personen om het leven; twaalf van hen worden nog vermist. Plankzeilen De wedstrij den plankzeilen om de wereld beker moesten gisteren voor de kust van Scheveningen op nieuw worden geannuleerd wegens een gebrek aan wind. sportuitslagen MOTORSPORT Zesdaagse Assen 80-cc: 1. Olszewski (Pol) 5572,18; 2. Geissenhoner (Odl) 5614,42; 3. Przy- byla (Pol) 5720,97. 125-cc: 1. Van Mlerlo (Ned) 4956,16; 2. Grasso (Ita) 5135,42; 3. Palthe (Ned) 5196,76. 250-cc: 1. Schalkwijk (Ned) 4893,86; 2. Grönberg (Zwe) 4976,36; 3. Poste- ma (Ned) 5006,37; 5. Brouwer (Ned) 5084,06. 500-cc: 1. Poorte (Ned) 4802,55;2. Van der Ven (Ned) 4852,21; 3. Jöns- son (Zwe) 4941,52; 5. Seppenwoolde (Ned) 4981,43; 9. Bloemert (Ned) 5204,90; 10. Verwaaijen (Ned) 5231,55. Viertakt: 1. Schram (Ned) 5047,36; 2. Wolsink (Ned) 5209,87; 3. Gustavsson (Zwe) 5274,63; 7. Kies (Ned) 5562,04. Trophy-klasse: 1. Oost-Duitsland 2699,06; 2. Zweden 2943,72; 3. Polen 3223,56; 4. Nederland 3308,28. Vaas-klasse: 1. Oost-Duitsland 1923,18; 2. Italië 2504,25; 3. Neder land 3793,98. SCHAKEN Interpolis-toernooi Tilburg 2e ronde: Sosonko (Ned)-Van der Wiel (Ned) afgebroken; Toekmakov (Sov)-Timman (Ned) 0,5-0,5; Beljavski (Sov>-Portisch (Hon) afgebroken; Hübner (Wdl)-Smyslov (Sov) afgebro ken; Andersson (Zwe)-Mlles (Gbr) 0,5- 0,5; Ribli (Hon)-LjuboJevic (Joe) 0,5- 0.5. Stand: 1. Ribll 1,5 punt; 2. Anders son, Ljubojevic, Toekmakov 1; 5. Bel javski. Portisch, Timman, Smyslov 0.5 1 afgebroken; 9. Hübner, Van der Wiel, Miles 0 2 afgebroken; 12. So sonko O 1 afgebroken. IN SELECTIE ORANJE VOOR INTERLAND TEGEN HONGARIJE ZEIST Piet Schrij vers en Peter Boeve zijn de opvallendste afwezigen in de selec tie van zestien spelers waaruit bondscoach Kees Rijvers zondaga vond laat het Neder lands elftal zal kiezen voor de interland te gen Hongarije op woensdag 17 oktober. Met Michel van de Korput, André Hoek stra, Sjaak Troost en Edo Ophof zijn ze af gevallen voor de eer ste ontmoeting van Oranje in kwalifika- tiegroep 5 van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal 1986, waar voor de eindronden in Mexico worden af gewerkt. Echt verrassend is het overi gens niet dat Schrijvers voor rang moet verlenen aan Hans van Breukelen en Joop Hiele. Een opmerkelijk montere Rij vers daarover: „Gezien de vorm van beide andere doel- verdedigers en de problemen bij PEC Zwolle heb ik voor deze nieuwe start voor die twee gekozen. Temeer omdat Piet Schrijvers van lieverlee natuurlijk langzamerhand wel ietsje minder begint te wor den. Hij blijft echter beschik baar als we hem eventueel toch nodig mochten hebben". Voor Piet Schrijvers kwam het bericht dat hij zijn plaats in het doel van het Nederlands elftal moet afstaan aan Hans van Breukelen wel degelijk als een teleurstelling. „Ik zat bij de laatste 22, heb in Oranje nog nooit gefaald, dus ik ging er toch min of meer van uit dat ik tegen Hongarije zou spe len", aldus de doelman van PEC Zwolle. Volgens Schrij vers hoeft deze tegenslag evenwel nog niet te betekenen dat zijn interlandcarrière nu is afgesloten. „Waarom?", stelt hij strijdlustig. „Ik heb gezegd dat ik tijdens de wereldkampi oenschappen in Mexico van de partij wil zijn. Dat zeg ik nog steeds. Ik heb de strijd nog niet opgegeven". Peter Boeve en Sjaak Troost vielen af, omdat Rijvers zowel tegen de Hongaren als in de uitwedstrijden tegen Oosten rijk (14 november) en Cyprus (23 december) tegenstanders verwacht die met maximaal Kees Rijvers heeft Piet Schrijvers op een v j zijspoor gezet. lend georiënteerd Oranje op de mat wil zetten. „We zullen de taken zo moeten benaderen dat we de wedstrijd niet on derschatten, maar zeker ook niet overschatten", aldus de bondscoach. Perspectief Peter Boeve. twee spitsen zullen aantreden. „Ik ben er zeker van dat die landen tegen ons puur op de counter zullen spelen. En dan is het belangrijk dat die nul bij ons achter blijft staan". Of an ders gezegd: Rijvers prefereert konsekwente mandekkers bo ven vleugelaanvallers als Boe ve en Troost, die gewend zijn ook regelmatig zelf op avon tuur te gaan. André Hoekstra - bij Feye- noord bankzitter - speelt niet regelmatig, Edo Ophof is net terug na zijn blessure en Mi chel van de Korput is volgens de keuzeheer duidelijk minder op dreef dan in de tweede helft van het vorige seizoen. Mede daarom heeft Rijvers ook voor een ander verdedi gingscentrum gekozen. Behal ve dat hij Ruud Gullit in prin cipe voor de aanval wil ge bruiken, is daaraan ook de overgang van Ronald Spelbos naar Ajax niet vreemd. Het is aannemelijk dat Spelbos sa men met Willy van de Kerk hof het hart van de defensie zal gaan vormen. Duidelijk is dat Rijvers een sterk aanval- Want Rijvers is het niet met de sceptici eens dat het voetbal in Nederland kwalitatief nog immer in een diep dal ver toeft. „Ik heb er ontzettend de ziekte in als ik steeds weer moet horen of lezen dat we schijnbaar in de vakantie slechter zijn gaan voetballen. We hebben een paar leuke groepen tot onze beschikking, waar in de breedte veel per spectief in zit. In het buiten land zijn ze eerder jaloers op ons dan andersom. Ik ben er niet bang voor dat spelers zichzelf gaan overschatten als ik dat zeg. Maar het wérkt wel negatief als je steeds maar weer doordramt dat het slecht gaat. Die jonge knapen moeten gewoon even de tijd krijgen om te bewijzen dat zij er iets van kunnen. De reden dat ik optimistisch ben is dat ik ge loof dat we momenteel een groot aantal spelers met moge lijkheden hebben". Het Nederlands elftal, waarbij Michel Valke en Er win Koe man om de rol van spelbepaler moeten strijden (Rijvers: „Het wordt de één of de ander, niet alle twee") komt de maandag voor de wedstrijd bij elkaar in Rotterdam. Voor die tijd wil (Van onze verslaggever) ZEIST Het sectiebe- stuur betaald voetbal van de KNVB gaat er nog im mer voetstoots van uit dat PSV wel zal deelnemen aan het zaalvoetbaltoer nooi tijdens de winterstop dat verplicht werd gesteld voor alle clubs in het be taalde voetbal. De Eind- hovenaren hebben een ut- nodiging om eind decem ber deel te nemen aan een toernooi op de Canarische eilanden. Vice-voorzitter Jacques Hoge- woning: „Als bestuur zien we in dit indoor soccer op Ameri kaanse leest als een belangrijk experiment en een gat in de markt. De financiële situatie van ons betaalde voetbal laat niet toe dat we niet alle moge lijkheden om geld te verdie nen uitbuiten. En ik denk dat, met het oog op de toekomst, elke club er daarom goed aan doet om ook met de sterkste spelers te komen". Overigens is het zaalvoetbalteornooi, een initiatief van KNVB-sponsor Sony, op 26 november onder werp van gesprek tijdens de najaarsvergadering van de profsectie. Het toernooi met de 36 prof clubs wordt in zes sporthallen afgewerkt. Van 27 tot en met 30 december en op 2 januari vinden de voorronden plaats. Daartoe zijn zes poules ge vormd, die regionaal zijn inge deeld. Van elke groep gaan twee clubs over naar de halve finale, waaruit op 3 januari op vier lokaties (Amsterdam, Arnhem, Den Bosch en Dor drecht) de vier finalisten te voorschijn moeten komen die op 5 januari in het Rotterdam se sportpaleis Ahoy gaan bepa len wie zich de sterkste van het evenement mag noemen. De indeling van de voorron den is: groep A (sporthal Zuid, Amsterdam): Ajax, AZ '67, Haarlem, Telstar, FC Utrecht, Volendam. Groep B (Rijnhal Arnhem): Go Ahead Eagles, De Graafschap, NEC, FC Twente, Vitesse, Wageningen. Groep C (Frieslandhal, Leeu warden): SC Cambuur, FC Groningen, SC Heerenveen, SC Heracles, PEC Zwolle, SC Veendam. Groep D (Maas poort, Den Bosch): FC Den Bosch, NAC, RBC, RKC, PSV, Willem II. Groep E (Rodahal, Kerkrade): Eindhoven, Fortu- na S, Helmond Sport, MVV, Roda JC, FC VVV. Groep F (Merwedehal, Dordrecht): FC Den Haag, DS '79, Excelsior, Feyenoord, Sparta, SVV. Rijvers wel intensief contact met (club)gedeeltes van zijn selectie om alvast de grote lij nen voor de interland te kun nen doorpraten. Oranje moet het in de Kuip stellen zonder Gerald Vanenburg, door de FIFA voor twee WK-duels ge- chorst. De Ajacied is om die reden opgenomen in Jong Oranje dat volgende week woensdag in Leeuwarden oe fent tegen Frankrijk, alvorens het dinsdag op het terrein van NAC in Breda zijn eerste wed strijd moet spelen voor de kwalifikatie van het EK tegen Jong Hongarije. Na ruggespraak met de beide verantwoordelijke bondscoa- ches Jan Rab en Dick Advo caat heeft Rijvers voorlopig vijftien man geselecteerd voor die oefenpartij op het veld van SC Cambuur. Zondag zal de kleine Brabander daar nog een zestiende speler aan toevoe gen. Dat zal vermoedelijk een verdediger en de tweede zoge naamde „dispensatiespeler" worden die voor 1 augustus 1963 geboren is. Jan Wouters van FC Utrecht is de andere „te oude" speler in de kern van zestien. De Oranje-selectie voor het duel met Hongarije op 17 okto ber: Hiele, Wijnstekers, Gullit, Houtman (Feyenoord); Spel bos, Rijkaard, Silooy, Ronald Koeman, Van Basten (Ajax); Van Tiggelen, Erwin Koeman (FC Groningen); Van Breuke len, Valke, Van de Kerkhof (PSV); Van der Gijp (Loke- req); Kieft (Pisa). De selectie van Jong Oranje ziet er als volgt uit: Bosman, Vanenburg, Menzo (Ajax); Van Benthem, Snelders (FC Twente); Godee, Wouters (FC Utrecht); Been, Duut (Feye noord); Bakker (Willem II); Boessen (Fortuna S); Brouwer (Go Ahead Eagles); Bijl (SC Heerenveen); Corbijn, Van de Bogaard (PSV). WILLEM PFEIFFER Robert Hübner. TILBURG De mini- -oorlog tussen Hübner en Smyslov kreeg gisteren in het Interpolis-schaaktoer nooi in Tilburg een ver volg. Voor de gong van de tweede ronde weigerden beide grootmeesters el kaar de hand te schudden. Vooral Hübner lagen de vijan delijkheden tijdens de onder linge tweekamp in het laatste kandidatentoernooi nog zwaar BUS Fen fe Can b op de maag. Hij kondigde vuur aan, dat hij de Rus trfoorzi laatste pion zou bestrijden.^ ZO£ uitspraak, die hij gestand <^n „e In een grimmige, scherp a zette partij werd het duel 4/olge broken in een stelling Hij Smyslov redelijkerwijs gefcensc ken de nederlaag niet ijorzit kan ontlopen. Hübner's a&ap sieve aanpak vond weerkfe voo bij zijn collega's. Hoewejment tweede ronde met drie reifcrdt. en drie hangpartijen geeihg", 2 recte beslissingen oplevj was de strijd opmerkelijk."- verstandhouding tip* »°i/ï het Oostenrijkse Velden L/l 4 stiff verstoord. Tijdens i"-*-" Jelle Esveldt en Larry Gibson in actie onder de Finse basket. HELSINKI In de eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het Europese basketbaltoernooi voor landskampioenen heeft Nashua Den Bosch gisteravond in Helsinki met 87-81 verloren van NMKY. Bij de rust stonden de Brabanders nog zeven pun ten voor: 40-33. De return is. op 10 oktober in Den Bosch. tweekamp die wegens een lijke stand (6-6) in het door de roulettebal in rV' voordeel van Smyslov 1 beslist, kregen beide gjAPC meesters het aan de stok j. Hi futiliteiten. Pas na de w kwamen de irritaties aaiw^ licht, toen beide spelers elLern in schaaktijdschriften flinP stookten en behoorlijk oft kaar afgaven. Sindsdien «vjr zij op gespannen voet mefY*' kaar. In Tilburg troffen zfcl1 kaar weer voor het eerst »e- J Velden. ken: Jan Timman moest tege£ pr Rus Toekmakov hard vecique voor een half punt. Ribli t stc telde zich voorlopig aandqnde ding door na achttien zett%ai-0 remiseren met Ljubojevic.»n p, dersson en Miles boden eljn drie keer remise aan, voqpipf de Brit het tweede aanbod zijn tegenstander accepteer De partij voor de tweede (MC de tussen de met wit spell Westduitser Hübner en Smyslov had het volgende-^jfi tenverloop: 1. c2-c4, c7-c6; 2. e2-e4, d' 3. e4xd5, c6xd5; 4. Pg8-f6; 5. Pbl-c3, g7 Ddl-b3, Lf8-g7; 7. g2-g3, 0 Lfl-g2, Pb8-d7; 9. Pd7-b6; 10. Pgl-e2, a7-a! a2-a4, Lc8-f5; 12. 0-0, Lfl 13. d5-d6, e7xd6; 14. Lgf Ta8-b8; 15. Lb7-f3, Tf8 Db3-dl, Ld3-a6; 17. Dd8-d7; 18. Pe2-f4, schaak; 19. Ddlxel, g6-j_ Pf4-g2, g5-g4; 21. LI La6-b7; 22. Le2-b5, Dd7-cfëtït Pg2-e3, Dc7-c8; 24. Def Lb7-a8; 25. d4-d5, h7-h5 Lb5-fl, Dc8-d7; 27. Ddj- Pb6-c8; 28. Pe3-f5, Pc8-e7t Pf5xg7, Kg8xg7; 30. ddL Pe7-g8; 31. De3-g5 scH Kg7-f8; 32. Lfl-b5, Ddl-et Lel-f4, Pf6xd5; 34. Pcï De7xg5; 35. Lf4xg5, Lafr 36. Tal-dl, Ld5-f3; 37 Tdll f7-f6; 38. Lg5-d2, Kf8-e7( Td6-d7 schaak, Ke7-e6;E Td7-d3, Tb8-a8 afgebroken.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14