TV-debat is laatste kans voor Mondale ijn-Schelde poetste zijn eigen image voor fusie met Verolme op Meningsverschillen gerezen over levensvatbaarheid Verolme-werf Overheidstekort in Miljoenen nota wqrdt verkeerd belicht 575.- CcidócSouocuxt n Thijn: -besluit is nacceptabeP ssSid&A efficiency i beurs84 jtlml7oktoberl DREES JR. OP SYMPOSIUM: rurmtOgr ^aginaM n en land /buitenland vrijdag 5 oktober 1984 pagina 13 STERDAM Burgemees- Van Thijn acht het besluit de afdeling Amsterdam de Nederlandse Politie om geen ME-werk meer jen als daardoor het gewo- verk in gedrag komt, „on- ptabel". Alleen het hoofd de politie, de burgemees- bepaalt waar en wanneei v/ordt ingezet, aldus giste- de woordvoerder van Van n. Van Thijn heeft echter begrip voor „noodkreet" zijn politiemensen. Ook zitter Van der Linden van Jederlandse Politie Bond het besluit van de Am lamse afdeling onaan dbaar. „De politie mag zelf uitmaken welke ta- zij wel en niet doet. Dat i; zaak van het bevoegde ge- (verleden baby tl geen kans" [TERSWIJK Een on- van de Geneeskundi- nspectie heeft uitgewezen, le baby die op 24 augustus iet ziekenhuis in Winter- werd geboren en die twee n later in het Sint Rad- Iziekenhuis in Nijmegen leed. niet levensvatbaar Het kind kwam ter we- ria een zwangerschap van ireken en twee dagen, en als zodanig geen enkele nskans. Dit heeft het zie- gisteren meegedeeld. 0 wijst extra suinigingen af KERK De algemene jadering van de CFO, de V-bond van ambtenaren en idvolgers, heeft gisteren in lerk de extra bezuinigin- op de arbeidsvoorwaarden ambtenaren en trendvol- 1 opnieuw principieel afge- Het kabinet werd ge- ist verweten. Met betrek- g tot de arbeidstijdverkor- stelde de algemene verga ng vast dat ook daarin de 'rheid steeds meer achter- ft bij de ontwikkelingen in imarktsector. De overheid, ineen t ze, schermt met een bezetting van honderd pro- t en poogt daarmee het Ne- landse volk duidelijk te ken dat het voorzieningen- eau in stand kan worden buden. Ioord-Holland ilmeer politie kustplaatsen lARLEM Er moet meer fspolitie komen in de ird-Hollandse gemeenten gen, Schoorl en Egmond. vindt de commissaris De van Noord-Holland. Hij bij minister Korthals Altes Justitie ook aandringen op andere toewijzing van spolitiegroepen, die niet al- 1 gebaseerd is op het aantal iners, zoals tot nu toe het iciencj en?fi^.Van'°-17uur en 16 okt. van 10-21 uur i te«J. en zond. gesloten 1 Bsterdam i iT5" Bttóencv Beurs n20.541A4U.tst608j rhtmgen 02^"^ (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Naar schatting meer dan 100 miljoen van de in totaal 240 miljoen Amerikanen zullen komende zondaga vond (maandagochtend twee uur Nederlandse tijd) kijken naar het eerste televisiedebat tussen pre sident Ronald Reagan en diens uitdager bij de ko mende verkiezingen, Wal ter Mondale. Een tweede en laatste tv-debat volgt over twee weken. Het de bat van zondagavond zal door de BBC I maandag ochtend van 9.00 tot 10.50 uur worden uitgezonden. De discussie van morgenavond wordt de eerste rechtstreekse confrontatie tussen president Reagan en de presidentskandi daat van de Democratische Partij, Mondale. Tot dusver hebben beiden elkaar alleen maar op meestal zeer grote af stand bevochten tijdens cam pagne-evenementen. De presi dentsverkiezingen zijn op 6 november aanstaande. Voor Walter Mondale wordt het eerste televisiedebat een laatste kans(je) om zijn enorme populariteitsachterstand op zit tend president Reagan te over bruggen. Als hij er nu niet in slaagt om miljoenen naar Reagan neigende Amerikanen op andere gedachten te bren gen, dan zal het tweede debat van 21 oktober heleméal te laat komen. Alle opiniepeilingen voorzien' voor Reagan een in de Ameri kaanse politieke geschiedenis zelden vertoond kiezersover- wicht van 15 tot wel 30 pro cent over Mondale. In alle 50 Amerikaanse deelstaten, ook in traditionale bolwerken van de Democratische Partij, ligt Reagan voor. Toch realiseert men zich ook in de „herverkiezingsstaf" van de president dat negentig mi nuten televisie in aanleg meer af kunnen breken dan vier jaar in het Witte Huis hebben opgebouwd. Voor beide man nen is de uitzending van mor genavond dan ook van politiek levensbelang. De voorbereiding is er ook wel naar geweest. Een groot deel van de aflopende week heb ben de twee kandidaten geoe fend. Reagan in de videozaal van het Witte Huis, met zijn begrotingsdirecteur David Stockman in de rol van Mon dale. En Mondale in zijn huis kamer in Minnesota met pro fessor Michael Sovern van de Columbia-University, die Reagan speelde. Lichaamstaal In beide kampen heeft men eindeloos bestudeerd hoe de eigen en de tegenkandidaat overkomen op de buis. Ook Mondale, een man die zich van nature meer op de inhoud Walter Mondale dan op de vorm van de dingen toelegt, is er naar verluidt nu van overtuigd dat in het tele-' visietijdperk nu eenmaal feno menen als „lichaamstaal" een doorslaggevende rol kunnen spelen in de strijd om de kie zersgunst. President Reagan heeft als oud-filmacteur altijd al het belang van „cosmetica" beseft. In de politiek doen in drukken vaak meer ter zake dan feiten. Onthullend is het verloop van de wekenlange onderhande lingen tussen de Mondale- -campagne en de Reagan-men- sen over het punt hoe de tv-debatten moeten worden gehouden. Mondale, een wan delende encyclopedie en een flitsend discussieerder, eiste in totaal zes debatten van een uur, over zes verschillende on derwerpen. Reagan, een aarze lend spreker met geringe pa rate kennis, gaf prompt het populaire antwoord dat hij het Amerikaanse publiek geen zes lange uren vol zware politiek wilde aandoen. Eigenlijk wilde Reagap helemaal niet samen met Mondale samen op de te levisie, omdat de president daarmee Mondale tot een veel serieuzer tegenkandidaat zou verheffen dan hij (Mondale) zichzelf blijkens de opiniepei lingen heeft kunnen maken. Maar afzien van een debat zou aan Mondale toch extra muni tie verschaffen, zodat er ten slotte een compromis kwam dat voorziet in twee debatten. In de onderhandelingen over de details bleek de enigzins ge hoorgestoorde Reagan een spe ciale geluidsinstallatie op zijn lessenaar te willen krijgen, ten einde ervan verzekerd te zijn de woorden van Mondale en van de vier ondervragende journalisten te kunnen ver staan. Mondale sputterde te gen. Als de president van de Verenigde Staten een beetje doof is, dan heeft het volk er recht op dat ook te merken aan bijvoorbeeld de hand die Reagan soms achter het oor moet houden. Het slotcompro- mis werd: Oké, Reagan krijgt zijn versterktje, maar het de bat zal negentig in plaats van zestig minuten duren. De eerste confrontatie tussen Reagan en Mondale zal over binnenlandse politiek gaan. Op 21 oktober wordt gediscus sieerd over internationale vraagstukken. Mondale zal daarin proberen om Reagan te kijk te zetten als een man die weinig kennis van zaken heeft, zijn verant woordelijkheden (zoals voor de slecht bewaakte Ameri kaanse ambassade in Beiroet, waarop onlangs opnieuw een bomaanslag is gepleegd) ont wijkt en die angstvallig ver mijdt óm over zijn regeerplan na 6 november te praten. Maar Mondale zal eens temeer het gevaar lopen de brenger van sombere boodschappen te zijn, terwijl Reagan de eer zal opei sen voor het economische her stel in de VS en de nationale trots die veel Amerikanen weer voelen. Bovendien is Reagan, zoals vier jaar geleden ook president Carter in een eenmalig tv-de bat heeft ontdekt, een „onmo gelijke discussiepartner" van wege zijn vermenging van mistige feiten, anecdotes en ontwapenende gebaren. „Als Reagan geen al te grote blun der maakt, staat de uitslag van het debat eigenlijk allang vast Mondale wint de discussie en Reagan wint het publiek", al dus een van zelfvertrouwen glimmende adviseur van de president. I B.J. Amesz. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het scheepsbouwconcern Rijn-Schelde (RS) heeft in 1969, 1970 en 1971 zijn financiële positie bewust rooskleuriger voorge steld dan zij was. Het concern deed dit met het oog op een door de over heid gewenste fusie met Verolme. De fusie van beide concerns werd in september 1971 een feit. RS kreeg tweederde van de aandelen van het nieuwe bedrijf (RSV) en Verolme de rest. De gedragslijn van RS blijkt uit notulen die de RSV-ka- mercomissie bezit deringen van de raad commissarissen van het con cern. Uit die stukken valt op te maken dat de commissaris sen bewust probeerden de jaai cijfers van RS te beïn vloeden om zo als concern goed voor de dag te komen. De inhoud van de notulen is gisteren door het commissie lid Van Dam openbaar ge maakt tijdens een verhoor van de accountant van RS, Amesz. In het verhoor kwa men met name de steeds stij gende winsten van RS aan de orde, die direct na de fusie met Verolme daalden. De RSV-commissie heeft bewij zen dat de netto winsten bij RS in 1969, 1970 en 1971 door éénmalige meevallers wer den beïnvloed terwijl verlie zen die het concern leed on voldoende werden gecom penseerd. Marineschepen Onder druk van de commis sie gaf Amesz toe dat RS in 1969 en 1970 jaarlijks vijf miljoen gulden winst had ge boekt op de bouw van onder zeeërs voor de marine, die pas in 1972 werden opgele verd. De getuige zei dat dit was gedaan omdat de boten al voor 80 procent gereed wa ren, zodat ook 80 procent van de winst geboekt kon wor den. Amesz had er geen verkla ring voor waarom de winsten op beide schepen (begroot op vijftien miljoen) alleen in beide jaren waren geboekt en niet in gelijke delen verdeeld waren over de zes bouwjaren. Ook wist hij niet te vertellen waarom deze handelwijze door RS niet ook bij andere meerjarige orders was toege past. De accountant had evenmirf een verklaring voor het feit dat RS de winsten die voorzien werden bij de bouw van twee fregatten, een order die in 1970 werd binnenge haald, gedeeltelijk in 1971 boekte. De rest van de winst werd pas geboekt in 1976, toen de order afgewerkt was. Amesz gaf wel toe dat het een gewoonte was dat bedrij ven, voordat de Wet op de jaarrekening in 1971 tot stand kwam, winsten bewust laag hielden omdat men het ach terste van de tong niet wilde laten zien. „Er werd ook be wust naar bepaalde winsten toegewerkt", aldus Amesz. De accountant erkende dat er binnen RS gewaakt werd' voor een „verstoring van het winstresultaat". De winst moest en zou jaar op jaar toe- Op directe vragen of er door RS met de jaarcijfers is ge knoeid ten behoeve van de fusie met Verolme antwoord de Amesz ontkennend. „Die conclusie is onjuist. Fout. Ik heb geen enkel bewijs dat de De parlementaire enquête commissie hervatte gisteren de ondervragingen over de RSV- affaire. cijfers onder invloed van de fusie-onderhandelingen ston den, nee", zo zei de man, die de jaarverslagen van RS als accountant goedkeurde. Verliezen Amesz had in zijn verhoor ook geen verklaring voor het feit dat pas in 1971 bleek dat RS 76 miljoen gulden te wei nig voor verliezen in vooraf gaande jaren had geboekt. Terwijl de accountant aan de ene kant beweerde dat ver liezen geboekt werden in het jaar dat een order met verlies tot stand kwam, zei hij dat het bedrag van 76 miljoen over meerdere jaren tot 1974 moest worden uitgesmeerd. De accountant weersprak uit latingen van regeringswaar nemer Molkenboer dat RS bij de fusie met Verolme verlie zen tot 40 miljoen gulden ge heim heeft gehouden. Vol gens de accountant zijn bij de onderhandelingen over de verhoudingen tussen beide fusiepartners alle tot 1 janau- ri 1972 bekende verliezen verrekend, evenals de wins ten die voor die datum al ge boekt waren op lopende or ders. De accountant betoogde wel dat uit onderzoeken later is gebleken dat RS tien miljoen gulden méér verlies had ge leden dan bij de fusie werd aangenomen en Verolme vijf miljoen méér. „Aan de fusie- verhoudingen veranderde dat echter niets", aldus Amesz. Hij verklaarde in 1971 ingestemd te hebben met het feit dat de waardebe paling van beide concerns voor de fusie plaatsvond op basis van de dagwaarde van de twee bedrijven, waarbij de waarde van orders voor de toekomst niet werd meegeno men. Volgens Amesz was dit ook niet mogelijk „aangezien orderprognoses in de scheepsbouw nooit uitko men". De orderportefeuille van Verolme was bij de fusie veel beter dan die van RS. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnen de parlementaire RSV- enquêtecommssie zijn meningsverschillen gere zen over de beoordeling van de positie van Cor- nelis Verolme bij de fu sie van zijn scheeps bouwconcern met Rijn- Schelde (RS) in 1971. Sommige leden van de ka mercommissie, waaronder voorzitter Van Dijk (CDA), zijn van mening dat Verol me, als zijn concern zelfstan dig was blijven bestaan, schulden aan de overheid veel sneller had kunnen af betalen. Die schulden belie pen 150 miljoen gulden ten tijde van de fusie met RS. Verolme betaalde zijn schul den aan de overheid terug via winstuitkeringen die hij van RSV ontving. De uitke ringen werden bepaald op basis van een voor RS bere kende winst van 26 miljoen gulden per jaar. Dit bedrag werd na de fusie jaarlijks met tien procent verhoogd. Van alle winsten die RSV boven dat bedrag boekte, kreeg Verolme 50 procent. De schulden van Verolme aan de staat werden met de fusie RSV pas in juli 1975 defini tief geregeld. Uit het onderzoek van de Kamercommissie is tot nu toe gebleken dat RS vóór de fu sie met Verolme bij lange na geen winsten boekte van 26 miljoen gulden of meer. De winsten lagen lager en wer den bovendien door het con cern door „kunstgrepen" ver hoogd. Ook is naar voren ge komen dat RS ten tijde van de fusie verliezen van 40 mil joen gulden verzweeg en dat de order-portefeuille van Verolme bij de fusie veel be ter was dan die van RS. Direct na de fusie bleken te gen alle verwachtingen in de 1 RS niet te stij gen maar eerst fors te dalen om daarna langzaam weer omhoog te gaan. Verolme wist echter winsten tot 80 miljoen gulden per jaar voor RSV te boeken. Volgens enkele leden zou Verolme na het afbetalen van zijn schulden nu moge lijk nog als zelfstandige on derneming hebben bestaan. Andere leden van de com missie, waaronder mevrouw Rempt (VVD), wijzen deze mening radicaal af. Zij wijzen erop dat Verolme begin 1970 in feite failliet was en alleen door de fusie met RS gered DEN HAAG Het kabi net hanteert in de Miljoe nennota ten onrechte de term „keerpunt" voor de daling van het overheids tekort in verhouding tot het nationaal inkomen in 1985. De cijfers zijn onze ker, omdat ze afhankelijk zijn van de conjunctuur elders en maar ten dele van beslissingen in Neder land. Daarnaast is het on zeker in hoeverre die be slissingen ook zullen wor den doorgevoerd. Dr. W. Drees jr, tot vorig jaar lid van de Algemene Reken kamer, betoogde dit vandaag De sterke gerichtheid op re cente cijfers en op het tekort in het lopende of volgende jaar leidt tot een sterke nadruk op uitgaven die op korte termijn flexibel zijn. Dergelijke bezui nigingen zijn labiel in die zin dat een wetgever met andere opvattingen ze onmiddellijk weer ongedaan kan maken. Dat komt niet alleen door die flexibiliteit, maar ook omdat gebrek aan geld meestal als ar gumentatie wordt gegeven en de motivering niet inhoudelijk is, aldus Drees. In enkele ge vallen, zoals bij uitstel van on derhoud of andere noodzake lijke uitgaven, leiden bezuini gingen nu tot hogere uitgaven straks. VMM 44(\) HfcT /WöMP0N(7É&WlJ1$.. Opkoopregeling melk nog niet van kracht DEN HAAG Het duurt nog zeker twee weken voor de melkopkoopregeling en de re geling voor werknemers die door de superheffing op melk veehouderijen moeten afvloei en, van kracht wordt. Belas tingtechnische problemen dwingen minister Braks van Landbouw en Visserij tot overleg met staatssecretaris Koning van Financiën. Braks heeft voor de jaren 1985 tot en met 1986 150 miljoen gulden beschikbaar. Het Landbouw schap wil eerst zekerheid heb ben dat de melkveehouders die stoppen niet worden „weg- ADVERTENTIE Speciale najaars vakantieaanbieding van Uw krant: 8 DAGEN MALLORCA Voor wie er dit najaar nog even tussenuit naar de zon wil heeft Uw krant een leuke aanbieding: Zondagmiddag 21 oktober a.a. vliegen we nl. van Schiphol rechtstreeks naar Palma Mallorca. Daar staat de bus klaar om U naar Uw hotel in het 8 km. van het vliegveld gelegen El Arenal, de grootste badplaats van het eiland te brengen. De 4 km. lange boulevard van deze plaats bestaat uit een breed trottoir met een groot aantal terassen, win kels en uitgaansmogelijkheden. In een rustige, boomrijke hotelwijk 700 m. van het strand en plm. 2000 m. van het drukke centrum kunt U in het driesterren hotel COSMOPOLITAN naar keuze ver blijven op basis van halfpension dan wel vol- pension. Het fijne hotel heeft een uitstekende ser vice en is slechts 5 etages hoog. Het beschikt over 2 liften, airconditioned restaurant/lounge en bar, roomservice, babysit, een mooie lounge, gezellige bar, groot zwembad met terras en ligstoelen en een rond kinderzwembad. De reissom bedraagt slechts 575.- per persoon op basis van een 2-persoonskamer met complete badkamer, telefoon en balkon- en halfpension logies, ontbijt en diner met keuze mogelijkheden). De toeslag voor volpension (dus alle lunches) 30.- per persoon. Kinderkorting op aanvraag. In de reissom is mede begrepen de retourvlucht Palma-Amsterdam (waarbij tijdens de vliegreis een „lichte" maaltijd wordt geserveerd) - vrij vervoer van 20 kg. bagage per persoon - luchthavenbelas ting - vervoer vliegveld-hotel v.v. - gezamenlijk af scheidsdiner bij candlelight en begeleiding door een deskundige reisleiding. Het ligt in de bedoeling zowel de heen- als terug reis onder voorbehoud door de luchtvaartmij in middagvluchten uit te voeren. Gecombineerde reisverzekering 20.- per persoon f5.- kosten. Annuleringsverzekering 3 1/2 van de reissom 6.-kosten. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13