r Mens heeft enorme macht over eigen leven en dood i Journalisten in conflict met FNV Brooddieet helpt dikkerds niet van problemen af Luizen in de pels der: HOOGLERAAR ZIEKTELEER PROF. DE VRIES: Lubbers: Grauwe nivellering voorbij" Pleidooi voor meer gevangenen per cel hennënland SaidócQowumt VRIJDAG 5 OKTOBER 1984 PAGINA 11 oningen kent nu ificiële spelling flNINGEN Een handleiding j het lezen en schrijven van Gro- r teksten is gisteren in Gronin- angeboden aan de gedeputeerde j cultuur, G. Beukema. Daarmee Groningen voor het eerst een |i officiële spelling voor de iktaal. Het provinciaal bestuur IGroningen zal het hanteren van bellingsvoorschriften zoveel mo lk bevorderen. Twee culturele [en in Groningen gaan de spel- toepassen. Inmiddels hebben verschillende schrijvers toege- I de spelling te zullen gebruiken, officiële Groninger woordenlijst t)g in voorbereiding. NS wapent zich tegen acties UTRECHT „Reactieplan op vang collectieve acties" heet het plan van de Nederlandse Spoor wegen om zich in de toekomst beter te wapenen tegen stipt heidsacties en stakingen van werknemers. Het personeelsblad voorschriften ter voorko ming, beperking en bestrijding van ongewenste gebeurtenissen. Bij aankondiging van acties komt er een landelijk coördinatie-cen trum en een alarmeringsketen om hulp in te schakelen. Ook De honderdjarige Nederlandse Journalistenvereniging (NVJ) heeft gisteren in Den Haag het boek „Luizen in de pels" aan de volksvertegenwoordiging gepresenteerd. Het boek, dat ook in de winkel te koop is, handelt over de journalistiek en hoe die zich in een eeuw heeft ontwikkeld. Op de foto v.l.n.r. de fractieleiders Van der Spek (PSP), Leerling (RPF), Beckers (PPR), Nijpels (VVD) en Den Uyl (PvdA). Rechts de samenstellers. ironisch gebrek ig ti bestralings- paratuur 1ECHT Het aantal ap- len voor bestraling van lerpatiënten moet in de nde jaren worden ver- ;ld. Nu staan er in de Ne- indse ziekenhuizen 41 van apparaten, in 1990 moe it er 80 zijn. Dat schrijft ezondheidsraad in een ad- radiotherapie aan de ister van WVC. Er komen kankerpatiënten in ierking voor radiothera- an nu geholpen kunnen en, als gevolg van het misch gebrek aan vol le voozieningen", aldus Gezondheidsraad. Naar tting de helft van de men net kwaadaardige gezwel kan gebaat zijn bij bestra- terwijl in Nederland 35 procent van hen die indeling ook werkelijk lij Slavenburg a iedereen irommelen" 7TERDAM Officier van tie mr. R. de Groot heeft ■fen tijdens een zitting van ^chtbank in Rotterdam ne- maanden cel geëist tegen voormalig topman van irenburg's bank in Rotter- a. De man was hoofd van afdeling Buitenlands beta- jsverkeer en wordt ervan dacht bijna een half mil- gulden te hebben verduis- in de periode van juli tot februari 1983. De 61- verdachte verklaarde is de zitting het geld no te hebben gehad opi een de hand gelopen schuld huisvrienden af te kunnen tien. De verduistering was 'elijk omdat „bij Slaven- og geen belasting leziervaartuigen !N HAAG Binnen het >inet bestaat ernstige twijfel het nut van een belasting pleziervaartuigen. De be- ïken bewindslieden hebben r advies gevraagd over invoering van de belasting rover het eerste kabinet i Agt in 1979 een positief uit nam. Ook een ambtelij- werkgroep concludeerde d 1982 dat de belasting er i komen. De bewindslieden zo hun twijfels over profijt dat van de invoe- van de belasting te ver- :hten is, de basis voor de ekening van de belasting de uitvoerbaarheid met •er de controle op de iling van de belasting. (ADVERTENTIE) efficiency beurs 84 I ftisterdam rail APELDOORN Het lijkt erop, dat de mense lijke wil een veel grotere macht heeft over leven en dood dan wij ooit voor mogelijk hebben gehou den. Dit stelde prof. dr. M.J. de Vries, hoogleraar in de algemene ziekte leer in Rotterdam, van daag in Apeldoorn op een congres van de stich ting Gezondheidszorg '82. Volgens hem zijn er nogal wat gegevens die wijzen op een verband tussen het ontstaan of aan het licht komen van kanker en hartziekten (of een plotselinge dood) en het verbreken van menselijke relaties, zoals het verlies van de part ner. Belangrijke relatieproble men, sociale en economische levensomstandigheden en vooral de manier waarop ie mand daarop reageert, lijken van veel groter gewicht voor het optreden van hart- en vaatziekten dan de bekende risicofactoren als roken, een hoog cholesterolgehalte en hoge bloeddruk, aldus De Vries. Uit een Amerikaans onderzoek valt te conclude ren, dat echtscheiding een fors roken. Weer een ander onderzoek wijst op een ver mindering van de immunolo gische afweer waardoor mogelijk de kans op kanker groter wordt bij mensen die net hun partner hebben verloren. Dit soort gegevens, aldus prof. De Vries," lijkt niet of moeilijk door te dringen tot de medische wereld. Ze wor den op z'n minst ervaren als zeer controversieel. Als voor beeld noemde hij psychosoci aal kankeronderzoek. Dat is een moeilijk terrein dat met nogal wat wantrouwen wordt bekeken en het vergt het ontwikkelen en testen van voor zo'n onderzoek geschik te methoden. Maar zelfs al zijn de nu bekende gegevens nog voor verschillende inter pretaties vatbaar, dan nog zijn ze volgens prof. De Vries mogelijk zo belangrijk voor het voorkómen en behande len van kanker, dat de medi ci er voorlopig rekening mee moeten houden. Hij verwees onder meer naar een recent onderzoek onder Britse artsen, dat uitwees dat het ophouden met roken wel iswaar leidt tot een vermin dering van de sterfte aan longkanker en hartziekten, maar dat de sterfte aan ande re doodsoorzaken (levercirr- hose, andere kanker en zelfmoord) zo was toegenomen, dat die winst vrijwel teniet werd gedaan. Er zal volgens prof. De Vries meer van dit soort onderzoek moeten worden gedaan. Dat is niet eenvoudig en, zei hij, het vereist ook moed om zich in deze tijd bezig te houden met de meer „ontastbare" as pecten van het menselijk functioneren. Tot die aspec ten behoort volgens hem de grote invloed die de wil, als „sturend levensprincipe", het nemen van verantwoorde lijkheid voor het eigen leven. Ook de manier waarop men sen zin geven aan hun eigen leven kan datzelfde leven niet alleen aangenamer, maar ook langer maken. Karin Adelmund, voorzitter van de FNV-vrouwen- bond, krijgt van trui Adelmund werd gisteren in het nieuwe federatie bestuur van de FNV gekozen. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Er is een flink conflict ontstaan tussen de Nederlandse Vereniging van Journalis ten (NVJ) en de FNV, waarvan deze journalis tenvakbond deel uit maakt. Aanleiding daartoe vormde de uitspraak van het FN V-con gres, gisteren, een actievere politieke opstelling te gaan kiezen, die ook kan leiden tot een bepaald stemadvies bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer. Voor de NVJ, waarbij journalisten van zeer uiteenlopende politieke kleur zijn aangesloten, was deze uitspraak „volstrekt on aanvaardbaar". De NVJ-afgevaardigde op het FN V-congres, vice-voorzitter Wim Klinkenberg, verzette zich fel tegen de wens van de andere bonden een actievere politieke opstelling te kiezen. De journalisten kregen echter alleen de werknemers in de zeevaart aan hun zijde. De NVJ besloot daarop haar steun aan de totale resolutie over arbeid en solidariteit, die de FNV deze week in haar driedaagscongres opstelde, te onthouden. In een stemverkla ring betoogde Klinkenberg dat het congresbesluit tot een ac tievere politieke stellingname voor de NVJ zo zwaar weegt dat zij gevolgen kan hebben voor de FNV en de voorzet ting van het lidmaatschap van de NVJ van de federatie. „De weg die we nu op gaan kun nen wij tegenover onze leden absoluut niet verantwoorden", aldus Klinkenberg. Achtergrond van de actievere politieke opstelling van de FNV is de grote woede die er onder veel bonden heerst over de politiek van de huidige coa litie van CDA en VVD en haar „hooghartige houding" ten opzichte van de vakbewe ging. Door de bonden werden de afgelopen dagen tijdens het FN V-congres bijzonder harde verwijten geuit aan het adres van het kabinet. Bij deze har de woorden, die overigens door de journalistenvakbond worden onderschreven, wil den de meeste andere bonden het niet laten. Er werd om ac tie geroepen om het kabinet voor 1986 ten val te brengen en in elk geval te voorkomen dat na de kamerverkiezingen de huidige coalitie opnieuw een meerderheid zou krijgen. Daartoe zou onder meer een stemadvies moeten worden ge geven, eventueel- als uitvloei sel van een programvergelij king. Die stap gaat de journalisten veel te ver. Dat zou kunnen uitmonden in een zekere bin ding met een bepaalde politie ke richting die op gespannen voet staat met de absoluut on afhankelijke kritische opstel ling die de journalisten van een vakbond verwachten, be toogde Klinkenberg. FNV-be- stuurder Drabbe bestreed dat het de bedoeling was de FNV dienstbaar te maken aan een bepaalde politieke kleur. Hij kon de -bezwaren van de jour- nalistenbond echter niet weg- -RIEMELS Gebruik computer in gezondheidszorg nog groot probleem HEERLEN De ontwikke ling van procedures en pro gramma's blijkt een aanzien lijk groter probleem dan de ontwikkeling van de appara tuur. Prof. dr. A.R. Bakker, hoogleraar medische informa tica in Leiden, zei dit vanmid dag op het congres over „ge neeskunst en communicatie" van de artsenorganisatie KNMG in Heerlen. Hij sprak daar over de computer in de geneeskunde. Computers worden tot nu toe vooral gebruikt voor de infor matievoorziening binnen een ziekenhuis. Maar communica tie over de grenzen van de in stellingen heen wordt volgens prof. Bakker ernstig belem merd doordat een aantal nood zakelijke uniformeringen en standaardisaties nog ontbreekt. Een storende factor noemde hij ook het ontbreken van uni forme regels voor de toegang tot de gegevens en ten aanzien van de rol van de patiënt bij de uitwisseling van de gege vens en de bescherming van zijn of haar privacy. Behalve een aanzienlijke uit breiding van de functies van ziekenhuis-informatiesyste men verwacht prof. Bakker voor de komende vijf jaar ook een snelle invoering van com puters op allerlei andere plaat sen in de gezondheidszorg UTRECHT De mate waarin de nivellering in dt voorbije periode heeft toegeslagen is voor veel betrok kenen pijnlijk geweest. Premier Lubbers zei dit giste ren in Utrecht op een bijeenkomst ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de vakcentrale voor hoger en middelbaar personeel MHP. De premier beloofde dat het afgelopen zal zijn met „de grauwe mokerslagen" van de nivellering van jaar op jaar. „We kunnen het vraagstuk van de verdeling niet alsmaar blijven oplossen vanuit nivellering, het moet weer vanuit de groei. We moeten geen taartenverdelers maar weer taartenbakkers hebben". Over het overheidspersoneel zei hij, dat dat wel gelijkwaardig is aan de werknemers in het bedrijfsleven, maar niet gelijk. In dit verband memoreerde hij, dat er in het bedrijfsleven tussen 1973 en 1983 een half miljoen banen zijn verdwenen, terwijl er in de collectieve sector 400.000 arbeidsplaatsen bij zijn gekomen. „De crisis is in de overheidssector heel anders verwerkt dan in de marktsector." ALKMAAR De Alkmaarse hoofdofficier van justitie mr. A. Josephus Jitta vindt dat in een gevangeniscel meer dan één gedetineerde moet kunnen worden ge plaatst. Op die manier kan volgens hem de ruimtenood in de gevangenissen op korte termijn worden vermin derd. De hoofdofficier zei dit gisteren op een symposium ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van de Alkmaarse gevangenis Schutterswei. Josephus Jitta acht de maatregel gewenst, aange zien de samenleving het niet accepteert dat gedetineerden in vrijheid worden gesteld omdat er geen ruimte is. Hij denkt daar bij aan de publieke verontwaardiging die in januari ontstond toen om die reden een zesvoudige aanrander moest worden heengezonden. Josephus Jitta meent dat het plaatsen van meer personen in één cel ook een eind kan maken aan „het gesol" met verdachten. De officier pleitte ter bestrijding van de ruimtenood ook voor op heffing van de formele verschillen tussen huizen van bewaring en gevangenissen. In huizen van bewaring zitten doorgaans ver dachten in afwachting van hun proces en lichtgestraften. In ge vangenissen verblijven veelal langer gestraften. DIËTIST EEN JAAR NA BEGIN VAN DE RAGE: BUNNIK Net zo min als andere diëten helpt het veelbesproken brood- wisseldieet afdoende te gen vetzucht. Na een aan vankelijk succesvolle be proeving van het brood dieet komt een groot aan tal mensen gewoon weer aan, omdat hun eetge woonten niet verander den. Alleen een werkelijke verbe tering van die gewoonten in combinatie met meer li chaamsbeweging kan mensen op langere termijn baat bren gen. Dat zei mevrouw M. Lim, diëtist bij het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding, donder dag tijdens een studiebijeen komst over het broodwissel- dieet in Bunnik. De bijeenkomst was georgani seerd door de Stichting Voor lichting Brood, midden in de jaarlijkse Week van het Brood. Het is een jaar geleden dat de voormalige huisarts dr.C de Vos de vermageringsmethode lanceerde. Inmiddels hebben miljoenen Nederlanders het brooddieet geprobeerd, door telkens om de andere dag niet anders dan bruinbrood te eten. Mensen die langer dan een paar weken doorgaan met het brooddieet lopen de kans be paalde onontbeerlijke voe dingsstoffen te kort komen, zei .mevrouw Lim in Bunnik. Daartoe behoren kalk, ijzer en de vitaminen A, B2 en C. Dr. De Vos erkent dat, maar vindt het probleem niet on overkomelijk. „Het is te on dervangen door de cliënt da gelijks een multivitamine-ta- blet te laten innemen. Voor zover ik weet is het echter bij korte behandelingskuren nooit voorgekomen dat men ver schijnselen van een tekort aan vitaminen ging vertonen". Volgens mevrouw Lim moet men voorzichtig blijven. „Het levert echter geen bezwaar op het dieet gedurende een perio de van twee a drie weken te volgen. Het zal voor veel men sen helpen het lichaamsge wicht te verlagen", zo zei me vrouw Lim. Zij drong daarbij echter aan op meer aandacht voor verstandig eten op de normale eetdag, die na elke brooddag volgt. Volwaardige plaats Hoewel het brooddieet dan misschien niet het wonder middel is gebleken dat men door de rage had verwacht, waren de deelnemers aan de studiebijenkomst het er wel over eens dat het een volwaar dige plaats heeft veroverd bin nen de bestaande en aanvaar de diëten. Mevrouw M. Dou- ma, direktrice van de Stich ting Voorlichting Brood con stateerde tevreden dat het brood het imago van dikmaker voor een groot deel verloren heeft „Dank zij het broodwis- seldieet is de Nederlandse be volking drie miljoen kilo li chaamsgewicht kwijt geraakt. Dat is net zo veel als alle 40.000 inwoners van een stad als Assen of Roermond", aldus de directrice. Meer vrouwen Het dieet is in Nederland een grote rage geweest en lijkt ook in andere landen aan te slaan. Hoewel de storm nu wat is uit gewoed, maken nog steeds een groot aantal mensen 2,5 maal meer vrouwen dan man nen gebruik van het als „makkelijk te volgen" gelan ceerde dieet. Uit onderzoeks gegevens van het bureau In ter/View blijkt dat zeventig procent van de Nederlanders op de hoogte is van het brood dieet. Van deze mensen heeft één tiende var dieet gevolgd. Bijna 93 procent volgde het dieet van één tot vier weken, vier procent van een tot twee maanden, en vijf procent procent twee maanden of langer. „Is Nederland massaal rijp voor behandeling door een psychiater vroeg drs.E. Seydel, wetenschappelijk hoofdmedewerker van de vak groep Psychologie aan de TH in Twente zich af. „Bij weinig andere gewichtige problemen zijn zo veel Nederlanders in beweging gekomen. Voor zo ver ik me dat kan herinneren, was dat slechts het geval bij de actie „Open het Dorp" en bij de demonstraties in ons land tegen de kernbewapening en de stationering van kruis- vluchtwapens". Uit een be scheiden onderzoek van Sey del is gebleken dat het dieet met name gevolgd wordt om dat het makkelijk is in te pas sen in de dagelijkse Eetgewoonten Seyael is er net als Lim van overtuigd, dat het broodwissel- dieet nooit de uiteindelijke op lossing voor de problemen van dikkerds kan zijn. Dezelfde re sultaten kunnen volgens hém bereikt worden door gedrags verandering en het aannemen van een gezonde eetgewoonte. Daarvoor hoeft men niet eerst het dieetadvies van dr. De Vos opgevolgd te hebben. Groot verschil met andere dieëten is dat bij het brood dieet geen speciale produkten hoeven te worden gekocht en dat het daardoor een vrij goed kope manier van afvallen is. De boeken met dedieet- methode van dr. De Vos vlogen als warme (bruine) broodjes over de toonbank. Toch blijven er ook klachten. Zo kreeg een aantal mensen last van de maag bij volgen van het dieet. Apderen klaag den over de plotselinge kou die ze voelden, een verschijn sel waar nog geen goede ver klaring voor is gevonden. Bruinbrood Intussen heeft het brooddieet zeker de bakkers weer gezon der gemaakt. Door het dieet wordt meer brood gegeten en daarbij neemt vooral de voor keur voor bruine broodsoorten toe. Een onderzoek heeft aan getoond dat bijna acht van de tien boterhammen die de Ne derlander eet bruin is en de overige drie wit. Tien jaar ge leden was de verhouding nog zes tegen vier. De groeiende broodconsumptie die ook andere oorzaken kent maakt een eind aan de tendens die in de jaren vijftig is inge zet. Sindsdien is het lange tijd bergafwaarts gegaan met het broodverbruik, en daardoor ook met de bakkers. Het broodverbruik daalde sterk, de toenemende welvaart in de ja ren zestig en zeventig deed daar nog een schepje bovenop. „Het was een zorgelijke ont wikkeling", constateren de broodvoorlichters „waar ach ter nu hopelijk een punt is ge-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11