L.C.-taarten deden de ronde langs alle 1 oktober-75- jarigen in regio der wet Laantje van Beek in bedrijventerrein Kantine tennisclub Hoogmade gaat neer Hans Buining is bezeten van etsen iGiNABeiden/regio CcidócQou^fmt DINSDAG 2 OKTOBER 1984 PAGINA 5 School- I tktober I ryl/lin- 'steuyn I alisme, i e wijze rde ku- door ar jaar- jw Sal- Op de gmees- ng van ?n. Het zoveel komen. op die •haald. Hoge van de dag 10 tbusjes Minimaal Kantonrechter Morshuie maakte zich gisteren enke le keren boos over de pro cessen verbaal die hij on der ogen kreeg. Hij vond deze dossiers zeer onvolle dig. Een van de verbalen kreeg zelfs de misprijzen de kwalificatie „minimaal mini proces verbaal" van de rechter mee. Had de agent (de maker van het verbaal) nog op school ge zeten, dan had hij van meester Morshuis vast niet meer dan een 3 gekregen. Hoe dan ook, de verdach ten voeren wel bij deze gang van zaken, want om dat de politie onvolledige gegevens over hun zaken had aangedragen, klonken regelmatig de uitspraken „vrijspraak" of „schuldig zonder straf" door de goedgevulde rechtzaal. Een oudere man, klein van postuur, was een van die verdachten die garen spon bij deze situatie. Hij zou in Valkenburg hebben ingehaald op een plaats waar dat niet is toege staan. „Dat betwijfel ik ten zeerste", sprak de man die over een fraaie, sonore stem bleek te beschikken. „Deze zaak is dubieus en aanvechtbaar", voerde de bejaarde automobilist nog aan. Volgens hem was er niemand op de weg, zodat hij niet eens had künnen inhalen en het weer was zo slecht dat een dergelij ke manoeuvre onverant woord was geweest. Bo vendien had de politie hem niet aangehouden, maar hem de bekeuring via de posterijen doen toe komen. Kortom, hij had het niet gedaan en, eerlijk gezegd, kon dat ook niet anders. De man kwam na melijk zeer geloofwaardig bijeen- 'lische lf tien Je toe- „Misschien heeft u wel een politiewagen inge haald", plaagde Morshuis iet de de verdachte. Toen deze irt op protesteerde zwakte de in het rechter dit meteen af door s ver- geruststellend op te mer ken: „Ik zie u niet direct I over de weg scheuren, I hoor". Inderdaad, het klei ne, wat broze mannetje maakte niet bepaald de in druk een snelheidsduivel te zijn. „Een dubieus en 1\T aanvechtbaar geval en er I y was geen kip of sterveling op de weg", zei de man nog eens. Waarop rechter Morshuis opmerkte dat hij het verbaal zeer summier vond. Hij keek hierbij ot negé veelbetekenend naar offi- dt gehoircier van justitie Van Ek. van Rijl Deze begreep de stille Roelof» wenk en eiste, omdat hij <erij mf niet overtuigd was, vrij- vierhoif spraak. Morshuis ging en is didaarmee akkoord, assale bi" ï's bakkj De dercj Voorrang r die i iidstrc wijk reed, verleende geen --n voorrang aan een van een dt j^jjts komende auto. Dit V en\" j gebeurt wel vaker en litfiëleze meestal heeft een dergelij- T ke actie geen verdere ge- J0S va volgen. Voor de vrouw echter wel, zij had name- OD M ''ik de PeCh da' Ze geen De klan VOOrrang aan'een politie- ie pik kusje verleende. „Dat bus- ste best je met die agent staat sti1"' bakleel ^gon de vrouw haar ver- haal. „Ik denk da's aardig 'J?. £en rijd door. Komt ie in- 1 J eens achter me aan en zegt dat ik het verkeer van L rechts geen voorrang heb verleend. Maar u stopt toch voor mij, zei ik tegen Vhem". De vriendelijke vrouw vertelde dit alles op ontwapenende wijze en evenals in de zaak met de 99 oude man leek ook zij zeer goede papieren te hebben. Tegenvaller voor haar was §■■■1 echter dat de Katwijkse politie een zeer volledig proces verbaal had opge- voorden, steld. Morshuis keek daar rH pn oteven in en zei: „Maar u oe had toch boodschappen ge- rad, ga. daan en er stonden flessen dat hi achterin, zodat u niet durfde te remmen". De vrouw wilde toch niet te veel waarde aan het glas werk hechten. „Laten we adenke( dan ze68en d.at .de flessen Cevde 'svatbaal. „„ui tuuu -gendeel Wat was er nu Precies ge" f.,* beurd? De vrouw reed met flink vaartje over het kruispunt en de agent kon haar alleen door krachtig ontwijken. Van Ek eiste een boete van 75 gulden. De vrouw gaf zich gewonnen, maar merkte wel op dat het haar tegen viel van de politie. Mors huis verlaagde de straf tot 50 gulden. KEES VAN HERPEN onderbewustzijn f hebben meegespeeld", 'J concludeerde de rechter. d door tmkan^ zich n^e iet vri; leen lechteni g 15 ok 'IERINÜ Gisteren was het bij onze 75-jarige krant voor heel wat gegadigden de zoete inval zelve. De nog jeug dige bejaarde Leidse Courant blies dermate in de bus, dat daar een flink aantal taarten uit kwam. Groot, vierkant, luchtig geconstrueerd smul werk, opgetoefd met slagroom en voorzien van een voor de hand liggend maar verteer baar opschrift „Leidse Courant 75 jaar Nieuws". Banketbakker Van Dam aan de Steenstraat kneedde het deeg met de nodige zorg en tekende voor de opgeklopte op maak. De jubeltaarten vonden hun weg naar feestelingen in en rond Leiden die op 1 oktober tegelijk met de krant 75 jaar waren geworden. Er zal op dit moment niet al te veel meer van over zijn, want zo'n taart moet je zo snel mogelijk met prikken en likken zien te verorberen, als opa of oma, samen met alle even aanwippende kin deren en kleinkinderen die dan meteen meepro fiteren van de gulle aan bieding. Meneer P.J.M.de Baar van het Leidse Gemeentearchief, de grote stille kracht achter onze wekelijkse woensdagse „bruggen-rubriek", had enige tijd geleden in een verloren uurtje (maar hij blijft altijd rusteloos bezig) ontdekt, dat op 1 oktober 1909 de dag dat het eerste nummer van De Leidsche Courant uit kwam in Leiden welgeteld drie personen werden gebo ren. Een idioot klein aantal. Dat moest zelfs meneer De Baar, die onopvallend door zijn werk gaat, toegeven. Twee van hen zijn nog in le ven en die waren er gisteren ook bij om hun jubileumtaart op het trottoir in ontvangst te nemen. Uit de aard der zaak zijn er in de afgelopen drie kwart eeuw nogal wat men sen in Leiden bijgekomen die elders ook op 1 oktober '09 het levenslicht zagen. Van daar dat er een originele En gelse dubbeldeks bus aan te pas moest komen om al dat kruimelende heerlijks te be stemder plaatse bezorgd te krijgen. Vering: ho maar En zo reed op deze asgrauwe herfstige maandagmorgen, 1 oktober '84, aan de voora vond van de Leidse Grote Taptoe, de sneeuwwitte, met zwarte lettertjes bespikkelde, dubbeldekker van de Leidse Courant met z'n smakelijke last aan boord door stad en ommeland. Feestelijk gezicht aan de buitenkant, zeer ze ker; maar als inzittende had ik enige moeite om me in het PRACHTIG OP TIJD VOOR BIJ DE FEESTELIJKE KOFFIE zadel te houden. Immers, als een onvervalst, oerdegelijk produkt van British Leyland bezit ook dit propagandisti sche, aan Nederlands gebruik aangepaste, vervoermiddel die volstrekt onaangename stugge anti-vering, waardoor je de indruk zou kunnen krij gen dat de Britten bij de montage van hun onvolpre zen automobielen het pro bleem omzeild hebben door er in het geheel geen vering in aan te brengen. En dat voel je best wel, op den duur, als je in die bus op een kantoorkrukje zit terwijl het gevaarte over het soms niet al te gave of opgebroken Leidse wegdek rijdt en ver vaarlijk langs obstakels la veert. Overigens werd de oude geïmporteerde, moto risch gezien excellente, rak ker geroutineerd bestuurd door een vaste chauffeur die inmiddels, gedurende de ja ren dat de dubbeldekker in dienst bij Sijthoff Pers is, on getwijfeld linkshandig zal zijn geworden met al dat ge- schakel in die rechter stuur- hoek. En dat alleen omdat Engelsen zowat alles anders willen doen dan hun soortge noten op het continent; zoals links rijden, bij voorbeeld. Maar goed, dat had vanzelf sprekend niets met die koste lijke feesttaarten te maken. Het banket, in de handige dozen, kwam ongeschonden aan en dit maakte de taarte nactie mobiel en represen- tabel begeleid door onze heer A.J. Vroon die bij al z'n pro- motiewerk voor het Sijthoff- concern via de bus nagenoeg shockproof is geworden al grotendeels geslaagd. Maar nog mooier, natuurlijk, wa ren al die blije gezichten van de 75-jarigen die, nog steeds een beetje verrast, samen met de hunnen de verse taarten stonden op te wachten. Dan mocht mejuffrouw Marianne Vakkers, één van de dertig in smetteloos wit (met blau we sjaal) gestoken gemengd Rijswijks-Haagse dames van het Promotieteam van Sijt hoff een showpeloton dat bij alle SP-evenementen, tot en met braderieën, zijn op wachting maakt de feest gave behoedzaam de gelukki ge jarigen ter hand stellen. De 75-jarige feesteling H.J. Vellekoop nam de eerste L.C.-taart volgaarne in ontvangst. Gepresenteerd door blankgeüniformeerde Marianne Vakkers en sprakeloos aanschouwd door mevrouw Vellekoop; onder de goedmoedige controle van SP-promotieman Vroon (links). Magnifiek. Dit allemaal tegen het decor van de sneeuwwitte, moeilijk manoeuvreerbare L.C.-dubbeldekker, die schuinsweg in snelle regels verkondigde: „Meer nieuws is er niet". Begin daar maar eens aan, zonder met de gebakken peren te blijven zitten. Nu de Leidse Courant op eclatante wijze haar 75ste verjaardag heeft gevierd onder andere met een druk bezochte tentoonstelling en een grootse receptie, afgelopen vrijdag, in de Waag gaat de krant door met het uitstralen naar buiten. Gisteren werd een g^oep op 1 oktober 75 jaar geworden feestelingen verrast met een knots van een jubileumtaart, maar ook het kersverse nieuwe leven krijgt alle aandacht. We wijzen er nogmaals op, dat de L.C. voor ieder kind dat gisteren, 1 oktober 1984, geboren is een zilveren spaarlaars klaar heeft staan. Dat is dus een aanbieding die je als zuigeling niet aan je laars mag lappen. Het sturen van een geboortekaartje naar de Leidse Courant (Postbus 11, 2300 AA Leiden) is voldoende om deze blinkende spaarlaars zo spoedig mogelijk thuis bezorgd te krijgen. Het was, zoals ik al vertelde, een hele rij die afgereden moest worden. Het begon, rond koffietijd, in de Vondel laan, waar de 75 jaar gewor den heer H.J. Vellekoop ken nelijk al op de uitkijk had ge staan, want hij fleed de deur reeds open toen de bus vóór kwam rijden. Samen met zijn vrouw ging hij op de kiek, terwijl het al vroegtijdig aan wezige verjaardagsbezoek ge amuseerd stond toe te zien. Even dreigde er iets mis te gaan toen een kleindochtertje van de uitverkoren jubilaris zich in de dubbeldekker pro beerde te verstoppen om als verstekelingetje mee te rij den. „Ohh, wat lekker'' Voort ging het, almaar rai melend en hotsend over 's Heren wegen en gemeentelij ke heirbanen, soms nét aan onder een viaduct door, van de één naar de ander. Naar de jarige M. Lenting in de Amaliastraat, en de net zo hard jarige Jac. van Evert in de Ten Katestraat, naar A.Nek sr., Terweeweg in Oegstgeest, H. van der Sluis, Joh. Vermeerplantsoen in Voorschoten, en naar nog al die overige in de beste stem ming zijnde 1 oktober 1909- vierders, die bij voorbaat met deze welkome fouragering rekening hadden gehouden en daarom minder gebakjes dan doorgaans op zo'n glorie dag het geval is in huis had den gehaald. Een ogenblik de deksel van de doos gehaald en dan werd er „ohhh, wat mooi en wat lekker!" en „Nee, nee moeder, nog even van af blijven; dat komt straks wel" gezegd. Ach, dit zijn van die kleine dingen die het doen, en die het leven kunnen verzoeten en veraan genamen en stimuleren. Waar de Leidse Courant, anno 1909, al niet goed voor is; naast die 75 jaren Nieuws, consciëntieus aan u opge diend en tot op het blanke bot afgekloven. De. Hoogmadese slopers van de bouwcommissie. HOOGMADE Een groot aantal leden van de Tennisvere niging Hoogmade begint binnenkort met de sloop van het oude houten clubgebouw. Na dit afbrekende karwei worden de mouwen opgestroopt om aan de Vlietkade weer iets nieuws op te bouwen. Het in 1976 aangeschafte clubgebouw begon te lekken, was moeilijk schoon te houden en de vereni ging kon niet al haar materialen kwijt. Voor het nieuwe club huis is de cascobouw uitbesteed. De afwerking wordt gedaan door twintig enthousiastelingen. Het is de bedoeling dat het nieuwe onderkomen er voor de jaarwisseling staat. De kosten bedragen 110.000 gulden. De gemeente betaalt 11.000, de club hoest zelf twintig mille op. De rest wordt gefinancierd door de Rabo en met een obligatielening. Zaterdag treedt de club overigens aan tegen S'70 in Woubrugge. Er wordt dan gestre den om de Burgemeester en Wethoudersbokaal. WASSENAAR De Noordwijkse kunstenaar Hans Buining wordt een bezeten etser genoemd. Vast staat in iedere geval dat hij een perfectionist is. Zijn etsen zijn tot en met 4 oktober te zien in Auberge De Kievit aan de Stoeplaan in Wassenaar. Hans Buining gaat min of meer ambachtelijk te werk. Hij ge bruikt „vernis mou", een weke etsgrond die veel mogelijkheden biedt. De meeste etsers gebruiken een zich verhardende ets- grond. De etsgrond kan week worden gemaakt met schapevet of vaseline. Vervolgens kunnen structuren worden aangebracht en door het gebruik van aquatint, een diepdruk etsprocédé ontstaan toongradaties. De kunstenaar verschillende kleuren inkt over elkaar drukken, meerdere kleuren op één plaat aanbrengen of stukken blank laten. Buining gebruikt zinkplaten, die zachter zijn dan de gebruikelijke koperen platen en laat zijn etsplaten vaak wel tien uur in een salpeterzuurbad staan. De resultaten zijn opmerkelijk: drukinkten in aardkleuren doen een fossiel co- loriet ontstaan dat regelrecht lijkt tepug te voeren tot de oertijd. LEIDSCHENDAM Ontwikkelingen die zich op het ogenblik in het Laantje van Beek voor doen moeten om meerde re redenen tegengegaan worden. Het verdient aan beveling de bedrijvigheid, die hier illegaal tot stand gekomen is en in een slechte bouwkundige toe stand verkeert, niet als bestemming op te nemen en tot sanering over te gaan. Nader onderzocht dient te worden of de be drijvigheid die bouwtech nisch van redelijke kwali teit is en die weinig hin der veroorzaakt gelegali seerd en ingepast kan worden in het hier ge plande bedrijventerrein". Gemeentewerken Leid- schendam die dit schrijft in een „Uitgangspuntennota Westvlietweg Oost en West" adviseert in de hoek tussen de Westvlietweg en rijksweg 12 (aan de „Rijswijkse" kant) 20 hectare voor bedrijven te reserveren. Dit zou moeten aansluiten op reeds bestaan de bedrijven en op de voor keurslocatie die de provincie noemt in het Streekplan Zuid-Holland West. Gezien de beperkte ontsluitingsmo gelijkheden moeten arbeids intensieve en verkeersaan- trekkende bedrijfjes, evenals kantoren, worden geweerd. Het Laantje van Beek, ge noemd naar de eigenaar van het grootste deel van de grond, is al geruime tijd een doorn in het oog van het ge meentebestuur. In de loop van de laatste 25 jaar hebben zich hier tal van bedrijfjes gevestigd met veelal illegale bedrijvigheid. De nota voor het gebied tus sen de Vliet en de rijksweg, begrensd door enerzijds de Hofpleinspoorlijn en aan de andere kant de grens met Rijswijk, is een eerste aanzet voor het bestemmingsplan dat de wettelijke termijn van tien jaar van herziening al ruimschoots overschreden heeft. Bewoners en agrariërs in het gebied die veranderingen aan hun eigendom willen aanbrengen kregen altijd te horen dat eerst een definitief bestemmingsplan moest wor- den gemaakt. Dit veroor zaakte behalve onzekerheid ook verwaarlozing van hun bezit, aldus gemeentewer ken. Wat de inrichting van het gebied betreft loopt de nota gelijk met de onlangs gepubliceerde suggesties van ambtenaren van Rijswijk en Leidschendam in de nota „Vlietranden". Het moet een overgangszone zijn tussen stedelijk en lande lijk gebied die met uitzonde ring van enkele bedrijvenlo- katies en gemengde bebou wing van wonen en kleine bedrijvigheid hoofdzakelijk een groene, recreatieve in richting moet krijgen. Hierbij wordt gedacht aan wandel-, fiets- en zitgelegenheid afge wisseld door sportvelden en volkstuincomplexen. De gronden in Westvlietweg- oost, hoofzakelijk in handen van het Recreatieschap Voorburg-Leidschendam, zouden door uitbreiding vna sportvelden nog meer recre atie kunnen bieden. Het re creatieschap heeft hiervoor op dit moment geen financië le middelen en bovendien hebben beide gemeenten thans geen behoefte aan ex tra sportvoorzieningen. In het gebied Westvlietweg oost en west zijn tien agrari sche bedrijven gevestigd waarvan de meeste volgens de nota matig of slecht func tioneren. Van de twee aan wezige tuinders zou het kas- senperceel van de heer Hen driks, wegens te verwachten hoge verwervingskosten, in gepast moeten worden. Het plantenteeltbedrijf naast de RSV-vestiging is inpasbaar in het bedrijventerrein, aldus de nota. Voor de overige be drijven geldt, als ze tenmin ste rendabel zijn, dat ze wel iswaar voorlopig gehand haafd kunnen blijven maar dat gezocht moet worden naar een combinatie met wandel- en fietspaden. Duur zame kassenbouw en inten sieve veehouderij zullen zo als trouwens ook het streek plan aangeeft niet mogen worden uitgebreid. Nieuwe woningbouw zal in het gebied niet mogen wor den toegestaan, uitgezonderd dan een beperkte uitbreiding op enkele percelen die niet of nauwelijks in aanmerking komen voor andere bestem mingen. Wat in ieder geval moet blijven zijn de door kijkjes tussen de Westvliet weg en de gronden daarach ter. In Park Leeuwenberg dat overigens buiten het be sproken gebied valt zal wo ningbouw kunnen geschie den binnen het eigen be stemmingsplannetje. Wat de financiële kant van de recre atiedoeleinden betreft wordt verwezen naar de Werk groep Vlietranden die hier over, ook over eventuele subsidiemogelijkheden van het rijk, nog een studie maakt.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5