Opknapbeurt Ambonstraat laat lang op zich wachten Advocaat verdachte Delfts bloedbad verliest vertrouwen in psychiaters REGIOIJOURINAAL Hazerswoudse groepscommandant geïnstalleerd DEMONSTRATIES BROODVERSIEREN INALKEMADE „IS DELFTENAAR EEN SS GEVAARLIJKE GEK?" 5 LEIDEN/REGIO CeidaeComant DINSDAG 2 OKTOBER 1984 PAGINA <tEI in de regio Leiden vrijdag 5 oktober wa door Apotheek Kok t BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dagelijks van 16.00 tot 17.00 i 18.30-19.30 u.; klasse afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamafdeling: dag. van 11.15- 12.00 u. (alleen voor echtgeno ten) van 15.00-16.00 u. en van 18.30-19.30 u. Kinderafdeling dag. 15.00-18.30 u. CCU (hart- bewaking) dag. van 14.00-14.30 u. en van 19.00-19.30 u. Inten sieve verpleging: dag. van 14.00- Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. in het St. Elisabeth-ziekenhuis. Endegeest: Di. en vr. 13.00- 14.30 u.: zo. 11.00-12.00 u. en 14.00-15 00 u.; eerste klasse: de gehele dag. Academisch Zie ren als volgt: Dagelijks 14.15- 15.00 u. en 18.30-19.00 u. <uur afdeling verlos- lan ernstige patiënten speciale kaarten verstrekken. De bezoektijden van de kinderkliniek zijn dage lijks 15.00-15.45 u. en 18.30- 19.00 u. De bezoektijden van de kinderafdeling (alleen voor ou- u Kinderafdeling 15.00-15.30 u. 10.00- 12.30 u.. wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. LEIDSE RECHTSWINKEL Ju ridisch Adviesbureau. Ketelboe- terssteeg 10. tel. 130775; Afde ling wonen en werken: ma. 18.30-20.30, wo. 10.00-12.00, do. 18.30-20.30. Afdeling belas- di. 18.30-20.30, do. 18.30-20.30. DIERENHULPDIENST Hulp verlening aan verongelukte hon den, katten, vogels. gemeenten Leiden, Oegstgeest. Warmond en Zoe- terwoude. Tel. 071-220021. BURGERRAADSLIEDEN Ko renbrugsteeg 2. tel. 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 u., do. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurige zieken en gezins verzorging, Rembrandtstraat 17, tel. 149441 (ma t/m vr. 9.00- 10.00 u. en 13.00-14.00 u.). KINDER- EN JONGERENTELE FOON Op woensdag- en za terdagmiddag van 14-18 u. tele foon 071 - 120611. MAATSCHAPPELIJK WERK Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dage lijks 14.00-15.00 u.; do. ook 19.00-20.00 u., tel. 142144. Spreekuur gemeentelijke sociale dienst: di 14.00-15.00 u. Apollo- laan 1a, Zuid-West; do. 14.00- 15.00 u. Herensingel 3, Leiden Noord. Ook tel. van 09.00-10.30 via 766600, afdeling maatschap pelijk 899375. Kantoor geopend ma. t/m vr. 9-12 u. 14-16 u. Telefoni sche informatie over kinderbij slag: 8-12 u. SOCIALE RAADSVROUW Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, wo. 17.00-18.00 u.; Noord: Van Ho- gendorpstraat 36. ma. 10.30- 11.30 i di. 10.3 Buurthuis Morskwartier, Topaas- VOORSCHOTEN Spreekuren: den. Tel. 071-1 144600. Hulp en informatie op medisch, juridisch en milieuge bied, werk, sociale verzekering en huurkwesties. Spreekuur: STICHTING VRIJWILLIGERS CENTRALE Pallasstraat 1, Al phen aan den Rijn. Tel. 01720- 33033. Begeleiding en opvang dan ook, tijdelijk hulp nodig heb- 149064. Dagelijks bereikbaar persoonlijk ge- WERKENDE JONGEREN WERKLOZEN ADVIES CEN- LEIDS WERKLOZEN KOMITE Pieterskerkchoorsteeg 15, tel 123271. Spreekuur wo. 10.11.30 schap, Noordeinde 40 b, tel. 144715. GASTOUDERPROJECT Stichting Gastouderproject, Me- Bezwaren tegen standplaats Dirk de Raetlaan niet steekhoudend WASSENAAR „Het is erg gelukkig dat het zo is afgelopen". Dit is de reactie van wethouder Cocheret de la Morinière op het vertrek van de woonwagenbewoners, die vorige week meer dan drie dagen het gazon voor het Wassenaarse raadhuis bezet hiel den. Volgens Cocheret, wethouder van ruimtelijke ordening en openbare werken, is aan de bewoners in ruil voor vertrek be loofd dat er binnenkort vijf standplaatsen aan de Ruigelaan bij komen. Daar was door de bewoners van deze woonwagenlocatie om gevraagd. Een andere eis van de woonwagenbewoners was zekerheid om trent de nieuwe standplaats voor acht woonwagens aan de Drik de Raetlaan. De wethouder zegt hierover dat die er voor de win ter van volgend jaar moet zijn. „Dat moet lukken, ondanks de bezwaren, die niet steekhoudend zijn", aldus de wethouder. Hij verwacht dat het de gemeente zal lukken tijdens de hoorzitting, die 10 oktober in het raadhuis wordt gehouden, de buurtbewo ners te overtuigen dat het gekozen terrein aan de De Raetlaan het beste is. Dieven in kuiperij aangehouden AARLANDERVEEN De Alphense politie heeft van morgen om half vijf twee Am sterdammers aangehouden die bij een kuiperij aan de Aarlan- derveense Dorpsstraat pro beerden in te breken. De eige naar van kuiperij Van 't Riet was wakker geworden omdat hij geluiden in zijn zaak hoor de. Hij belde meteen de politie die de 23- en 19-jarige mannen oppakte. Het duo had al 95 gulden contant geld en wat ge reedschap gestolen. Failliete asfaltfabriek moet vervuiling betalen ALPHEN AAN DEN RIJN Voorkomen van verdere vervui ling met olie van de Rijn bij Alphen aan den Rijn gaat naar schatting 30.000 tot 40.000 gulden kosten. De vervuiling van het water bij de voormalige Nederlandse Asphaltfabriek wordt ver moedelijk veroorzaakt door bijna lege, lekkende vaten op het terrein. Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft inmiddels de curator van de failliete fabriek aansprakelijk gesteld voor de kosten die gemaakt moeten worden om verdere verontreiniging tegen te gaan. De vervuiling is enige tijd geleden begonnen toen met de sloop van het fabrieksgebouw een begin werd gemaakt. De curator van de failliete Nederlandse Aphaltfabriek heeft in een brief aan het Hoogheemraadschap van Rijnland laten weten dat hij geen mogelijkheden ziet tijdige maatregelen te treffen tegen de vervuiling. Rijnland heeft daarom besloten zelf in te grijpen en een aannemer opdracht te geven het nodige te doen. Globaal ge sproken zullen de maatregelen tegen de olievervuiling bestaan uit het maken van een voorlopige afscheiding van het terrein en de Rijn en het maken van een opvangput met olieafscheider. Zo nodig zal het pakket maatregelen worden uitgebreid. ALPHEN AAN DEN RIJN De bewoners van de Ambonstraat in Al phen aan den Rijn zullen waarschijnlijk nog tot vol gend jaar moeten wachten voordat er iets aan de slechte bestrating van hun weg zal worden gedaan. De bewoners hebben een brief aan het college ge schreven waarin aandacht wordt gevraagd voor het slechte wegdek van de straat en de snelheid waarmee het gemotori seerde verkeer door de straat raast. Vooral de bussen zouden veel over last bezorgen. De dienst openbare werken heeft metingen verricht over de klacht van het te harde rijden en kwam tot de con clusie dat slechts twintig pro cent van de auto's te hard reed. Bij de bussen werden snelheden tussen de 31 en 48 km per uur opgemeten. Niet te snel dus, maar de gemeen te is toch naar de vervoers maatschappijen gestapt en heeft de toezegging gekregen dat de chauffeurs hun snel heden aan zullen aanpassen. Herbestrating zit er volgens de gemeente voorlopig niet in. Het wachten is op de uit komst van het verkeerscir culatieplan. Daaruit zal moe ten blijken welke funktie de straat in de toekomst gaat vervullen. Een andere reden is het gebrek aan financiële middelen in de gemeente. De omwonenden wordt om be grip verzocht totdat na de goedkeuring van het plan bekend is wat er aan welke straten gedaan moet worden en waar de prioriteiten zul len liggen. Verwacht wordt dat de studie rond het plan einde van dit jaar klaar is en dat, na de inspraakrondes het plan in het komende voorjaar goedgekeurd kan worden. Adjudant H.T. Molenaar: „Elke dag is uniek" HAZERSWOUDE Adjudant H.T. Molenaar is gisteren in het gemeentehuis van Hazers- woude geïnstalleerd als com mandant van de groep Hazers- woude, waaronder behalve deze plaats ook Zoeterwoude en Benthuizen vallen. Dit ge beurde in aanwezigheid van de burgemeesters van deze drie plaatsen. Een grote verrassing is de be noeming van de 36-jarige adju dant niet. De opvolger van de heer Kalverda was in de groep Hazerswoude al plaatsvervan gend commandant en paste precies in de profielschets. Die leek, zoals burgemeester J.W. van der Sluijs met een knipoog opmerkte, „hier en daar wel maatwerk". Kolonel J. van de Ban, die ad judant Molenaar installeerde, zei veel vertrouwen te hebben in de nieuwe commandant: „De functie van groepscom mandant is veeleisend en zal in belangrijkheid nog toene men. Ik verwacht goede initia tieven van adjudant Molenaar. Hij verstaat de tekenen van deze tijd." De kersverse groepscomman dant zei aan het eind van de korte bijeenkomst zijn nieuwe taak als een uitdaging te zien. „Het politievak is voor groeps commandanten een boeiend vak. Elke dag is uniek, ge beurtenissen keren weer. De politie moet zich be zinnen op wat voor de ge meenschap noodzakelijk, wen selijk en nuttig is. In de groep Hazerswoude is een begin ge maakt met het ontwikkelen van een nieuw politiebeleid. De medewerkers van de groep zijn voor het makep van dit beleid noodzakelijk. Zij dragen de kennis van wat er gebeurt. We zullen ons steeds moeten afvragen, of we op de goede weg zijn", aldus de groepscommandant. Milieudefensie legt het af tegen gifspuit ROELOFARENDSVEEN De Kerngroep Alkemade van de Vereniging Milieudefensie houdt zaterdag voor de aller laatste keer een wiedactie in de Roelofarendsveense Vogel wijk. De gemeente zal in de toekomst dus weer de gifspuit gaan hanteren in deze wijk. In een gisteren verspreidde folder verklaren de activisten het stopzetten van de acties. „Ondanks de medewerking en steun van vele enthousiaste mensen bij het wieden tijdens de georganiseerde wiedacties en regelmatig tussendoor, mocht het niet lukken de wijk onkruidvrij te houden. In de praktijk is gebleken dat teveel mee te doen of niet achter onze actie stonden. De stukken „niemandsland" verwilderden teveel. Wieden is een zware en soms onprettige klus en zeker op plaatsen, die niet van „ons" zijn; daarom hebben tracht dit verband tot een „buurthappe- ning" te maken". „We waren misschien verge ten waar het allemaal om ging. Niet om werkverschaffing, maar om de gifspuit buiten de wijk te houden. Op dit ogen blik hebben wij geen andere reële keuze. Hopelijk komt er in de toekomst een andere op lossing voor het onkruidpro bleem. Bodemvervuiling is vandaag de dag geen zeld zaamheid meer. Volgend jaar zien we waarschijnlijk de gif spuit weer terug.helaas. aldus Milieudefensie in een huis-aan-huis in de Vogelwijk verspreidde folder. Voor de al lerlaatste maal zorgt de werk groep Wiedaktie aanstaande zaterdag voor koffie, limonade en koek als ondersteuning tij dens het werk. Veel oponthoud bij Leidsehendamse sluis door verwijderen brug LEIDSCHENDAM Het in de nacht van zondag op maandag weghalen van de brug bij de sluis in Leid- schendam heeft voor het particuliere wegverkeer in de spitsuren tot aanzienlijk oponthoud geleid. Tot in Nootdorp en op de Westvliet- weg tot ver voorbij de Wij- kerbrug stonden auto's in een file waaruit geen ont snappen mogelijk was. Een deel van de sluisbrug bij de Dorpskerk is door de pro vincie voor vernieuwing van de draaipunten naar Gouda overgebracht. De handbedie ning zal hierdoor aanzienlijk worden versoepeld. Het brugdek dat enkele jaren ge leden werd vernieuwd is achtergelaten en wacht op de kade tot komende zaterdag als de verbinding tussen Damhouderstraat en Dam plein, waarschijnlijk laat in de namiddag, zal zijn her steld. De brug bij de Venestraat is deze week afgesloten voor vrachtverkeer. De omleiding is door borden aangegeven. Bus 166 van West-Nederland heeft de Dorpskerk als eind punt gekregen, de passagiers kunnen hier aan de andere zijde van de sluis overstap pen. Voor NZH-bus 44 is deze week het vroegere eindpunt op het Damplein de laatste halte. Op de Leidse- kade en het Sluisplein is één richtingsverkeer ingevoerd. Expositie De vrij nieuwe galerie Henk de Greet aan de School straat 27 in Wassenaar toont tot en met 18 oktober werk van twee kunstenaars: schilderijen op acryl/lin nen en acryl/papier van Anja Duyvesteyn en kerami sche plastieken van Henk Mooij. Anja Duyvesteuyn hield zich aanvankelijk bezig met hyper/fotorealisme, maar ging vanaf 1980 over naar een wat vrijere wijze van schilderen. Henk Mooij exposeert vervormde ku bus-stapelingen. Pakketten van kubusjes worden door hem systematisch vervormd. Het pakket wordt ge- -m* maakt als één geheel, de kerven geven de kubusjes EHBO- Lisse De afdeling Lisse van de EHBO houdt morgen haar jaar vergadering. Deze bijeenkomst vindt plaats in gebouw Sal- vatori aan de Wagenstraat en begint om acht uur. Op de agenda staat onder meer het verslag van de penningmees ter en de bestuursverkiezing, waarbij een uitbreiding van het bestuur met twee leden aan de orde zal komen. Het behoeft geen betoog dat het EHBO-bestuur graag zoveel mogelijk leden op deze vergadering hoopt te verwelkomen. Geert vuilnis In verband mei het Leidse 3-oktoberfeest zal op die dag géén huisvuil in Zoeterwoude worden opgehaald. Het ophalen van grofvuil dat voor het gebied Hoge Rijndijk altijd geschiedt op de eerste woensdag van de maand gebeurt nu één week later, dus op woensdag 10 oktober. Star Sisters The Star Sisters treden donderdag op in nachtclub Nosfe- ratu in het Noordwijkse hotel Huis ter Duin. Het optreden begint om tien uur. Wat begon als een eenmalige grap, is uitgegroeid tot een top-act waarvan al ruim een miljoen platen zijn verkocht. Met de single Stars on '45" braken de drie dames door. ,.A tribute to Marilyn Monroe" is de plaat van de Star Sisters. Kanl maal le ke deze dig. de k spon ingel Koffie „Bij u op de koffie", is de titel van een vrouwenbijeen komst in het Alphense hotel Toor. De Evangelische Omroep organiseert deze bijeenkomst die om half tien begint. Het thema is „De vrouw en haar gezin". De toe gang is gratis. Lustrum De heer N. Schuller (62) herdenkt donderdag het feit dat hij 40 jaar geleden benoemd werd als opvolger van de heer H. Vergunst tot organist van de gereformeerde kerk in Aarlanderveen. Ter gelegenheid van dit 40-jarig lustrum is er door de orgelcommissie een zangavond belegd, waar voor de leden van de gereformeerde kerk verzen op kon den geven. Aan deze zangavond die om half acht begint, verlenen de organisten A. Schuller, broer van de jubilaris, Harold-Jaap Schuller, zoon van de jubilaris en de jubilaris zelf hun medewerking. Bassie en Adriaan Het clowneske duo Bassie en Adriaan komt met de Lachspektakelshow naar Noord wijk. Dat gebeurt op 24 oktober en de voorstelling start om twee uur in het Lidotheater. vanaf heden zijn hiervoor kaartjes ver krijgbaar aan de kassa van de zaal. gezej ande melij ROELOFARENDSVEEN De Alkemadese bakkers doen enthousiast mee aan de lande lijk uitgeroepen „week van het brood". Belangstellenden wor den vanavond en morgen avond in de gelegenheid ge steld om eens een echte brood bakkerij van binnen te bekij ken. Bovendien zullen een plaatselijke slager en een groenteboer een demonstratie gen. Belangstellenden zullen ge noeg ideeën kunnen opdoen om het brood telkens anders te beleggen. Ook wordt geleerd hoe men op simpele en gezon de manieren een lunchpakket langer vers kan houden. Het blijft echter niet bij kijken al leen; wie komt, krijgt vrijdag van de bakker gratis, koffie met gebak, terwijl men bij de „broodversierders" ook zo nu en dan een graantje mee kan pikken. De broodbakkerij waarin vanavond en morgen- Mors het i avond van zeven tot negei veell uur „open huis" wordt gehoir cier den, is die van J. van Rijl Deze Noordeinde 175 in Roelof? wen! rendsveen. De bakkerij mt niet magazijn meet ruim vierhoij spra; derd vierkante meter en is di^daari groot genoeg voor massale bi" langstelling. Van Rijn's bakkj jj rij bestaat al 88 jaar. De derd generatie Van Rijn nam d y huidige bakkerij vijftien jaa geleden in gebruik. Nadien er nooit meer iets gekome vQ^r van „open huis" of een di monstratie brood bakken. „C „gVg, week van het brood" is daaj voor dan nu een uitgelezö ke aanleiding" vindt Jos va| „_i0. Rijn. „Bakken is een mol vak, je maakt een levend pra ..-k dukt dat iedere dag °P zij), voor paasbest moet zijn. De klaij wil kwaliteit, dus doe je ell^ dag opnieuw je uiterste ^estlJ vertelt de Veense bakkej y Graag laat hij dan ook aar) i dereen zien, hoe bruin hij bakt. 1 haal. dat - rechi i. verlc ontw Tege lechtt DELFT Geen levens lang, maar vrijspraak. Daarvoor pleitte gisteren in hoger beroep mr. M. Imkamp, de advocaat van de 28-jarige Cevdet Y., die op 5 april van het vorig jaar in Delft zes cafébe zoekers doodschoot. De raadsman trok deze con clusie, nadat hij het ver trouwen had opgezegd in de psychiaters en de psy choloog, die zijn cliënt langdurig onderzochten. Mr. Imkamp tot het Haagse gerechtshof: „De deskundigen laten ons in de steek. Leken als u en ik moeten de knoop doorhakken. Door het falen de wetenschap is het pro- bleem-Cevdet Y. nog ingewik kelder geworden. We zullen het nu moeten doen zonder al lerlei geleerde ontledingen en kunnen nog slechts te rade gaan bij de feiten". De pleiter, die de strafzaak voor het Hof had overgeno men van collega mr. Lotje van de Puttelaar, zei dat de feiten berusten op het volstrekt on verklaarbare van het bloedige drama. Het geheugenverlies van de verdachte speelt daar bij een belangrijke rol. Geen van de onderzoekers had hier over opheldering gebracht. Voor het gerechtshof traden gistermorgen, evenals in fe bruari voor de rechtbank, na genoeg alleen de verschillen aan het licht tussen de eind conclusies van de geraadpleeg de gedragsdeskundigen. Over hun wetenschappelijke bevin dingen bestond geen misver stand, maar over de interpre tatie daarvan des te meer. Vertrouwen De forensisch psychiater prof. F. Beijaert van het U.trechtse Pieter Baan Centrum bleef ook nu bij zijn stelling dat Y. toerekeningsvatbaar was op het tijdstip dat hij het bloed bad aanrichtte. Het tegendeel is nooit aangetoond, zei hij. „Dat zou eventueel hebben ge kund als de onderzochte een hersentumor had, maar die hypothese is inmiddels ver worpen". De Haagse psychia ter prof. M. Zeegers en de psy choloog drs. H. in 't Veld, die destijds op verzoek van de verdediging een contra-exper tise hielden, concludeerden daarentegen tot een sterk ver minderde toerekenbaarheid. Zij zouden in een later sta dium, mede dank zij het ben kunnen leggen bussen de geestestoestand van de man en het deiïct. Mr. P.A. Roggen, de president van het gerechtshof, zei dat hij de onderlinge controverses van de deskundigen niet op de spits wilde drijven. „Evenmin heb ik er behoefte aan alle macabere details in deze zaak te herkauwen. De doorsnee burger reageert op deze zaak met: „Dit is een gevaarlijke gek". Er is bij mensen en die ren een grote schroom te do den. Als in een kort tijdsbestek zes mensen worden gedood, hebben we dan toch niet te maken met een dermate grote afwijking van het patroon, dat je hier inderdaad te maken hebt met een gevaarlijke gek? En zou behandeling in een tbr-inrichting dan niet op zijn plaats zijn?" De drie deskundigen waren van mening dat behandeling hoe dan ook mogelijk, zelfs aanbevolen is. Het hangt al leen af van de mate waarin de verdachte ontoerekenbaar wordt beschouwd ergo van het vonnis van het Hof of dat in de gevangenis of in een rijksasiel moet gebeuren, aldus de deskundigen. De onderzoe kers waren het over één punt volledig met elkaar eens: Cev det Y. moet beschouwd wor den als een zeer gevaarlijk Voorbedachte rade Mr. Imkamp verwierp ook deze stelling. „Hij is gevaarlijk tengevolge van het door hem gepleegde delict. Dat is het enige. „Is er reden voor herha ling te vrezen? Ik weet het niet. De deskundigen hebben niets kunnen aantonen". Vol gens de raadsman heeft Y. zijn slachtoffers in een „ogenblik kelijke gemoedsopwelling" ge dood. Dit laatste in tegenstel ling tot de voorbedachte rade, waarvoor procureur-generaal mr. K. Meijring had gekozen. Moord en doodslag luidde zijn standpunt. Moord op aartsrivaal Ton Smits (31) en doodslag op W. Janssen (41), W. van Baarle (50), J. van Drongelen (47), mevrouw A. Sneekes-Damen (38) en haar 12-jarige dochter tje Carmen. De verdachte schoot op dinsdag 5 april 1983 aan de toog van het Delftse café 't Koetsiertje zijn semi-au- tomatisch pistool op de bezoe kers leeg. Vijf mensen trof hij in het hoofd, één in het hart, vier anderen raakten gewond. Het feit dat Y. op Tweede j politi prooi die woorden, Steld wisseling had herinnerd en o(even 5 april met een doorgeladet had 1 pistool het café betrad, gal daan steun aan de stelling dat hi l°s r zijn actie had voorbereid. J""~' durf( werk dan de de Tbr „Van een tijdstip van kaïn overleg en bedaard nadenkei was hier geen sprake. CevdeLi*', b moet ontoerekeningsvatbaar worden verklaard bij gebrek^", aan bewijs van het tegendeel .t- Zo heeft onze rechtsstaat naai mijn mening de knoop door t hakken", aldus mr. ImkarrjjL ™1S Mocht het gerechthof zich n^ej J[ kunnen verenigen met v spraak, dan zou Y. alleen tci voorwaardelijke tbr of een fM vangenisstraf voor de duu| schietpartij, na een snerende opmerking over zijn recente naturalisatie van Turk tot Ne derlander ruzie had gemaakt met Ton Smits, achteraf diver- 5c"1M"al VUU1 wel de preventieve hechteni ten worden - toogde hij. Uitspraak op maandag 15 ok| tober. PETER VIERI 1 50|i

Leidse Courant | 1984 | | pagina 4