TAFEL R.K. Kerk Tsjecho-Slowakije steeds meer in het nauw Ccidoc Somatit 1 Tear Fund klaagt islam en hindoeïsme aan Voorkleine klusje*. kerk wereld Geheimhouding van kennis versterkt wapenwedloop Voorburgse scholiere F (16) vermist CckWSouumt ACHTERGROND G&idaeSomxmt DINSDAG 2 OKTOBER 1984 PAGINA 2LE Vrouwen in Lutherse kerken gehandicapt Vrouwen die predikant willen worden in een van de drie grote Lutherse kerken in de Verenigde Staten, hebben met veel meer problemen te maken dan mannen. Uit een onderzoek waarvan de Lutherse Wereldbond de resultaten heeft gepubli ceerd blijkt dat vele Lutherse gemeenten zelfs weigeren met vrouwen die hun studie hebben afgerond, te spreken over een mogelijke aanstelling als predikant. Vrouwen moeten na hun studie dan ook veel langer dan mannen wachten op hun eerste predikantsplaats. Van de 16.700 Lutherse predikanten in de Verenigde Staten zijn er op dit moment ongeveer 500 (3 van het vrouwelijk geslacht. Bij andere kerkgenootschappen ligt dit percentage hoger. Rotterdamse diakenen tegen huisuitzetting De Rotterdamse diakenen hebben in een brief het gemeentebe stuur van Rotterdam gevraagd te voorkomen, dat mensen we gens huurschuld uit hun huis worden gezet. De diaconie is van oordeel, dat „na zorgvuldige afweging van de feiten in de meeste gevallen niet tot uitzetting mag worden overgegaan. Huisuitzetting zou betekenen, dat de oorzaken van de huidige huurachterstanden in de eerste plaats bij de individuele huur ders gezocht moeten worden. Gelet op de onrechtvaardige ver deling van de woonlasten over de bevolking lijkt ons dat niet terecht", zo schrijven de diakenen aan b. en w. Zij pleiten voor structurele verbetering van het huisvestingsbeleid. Geen booswicht die zichzelf niet het eerst kwaad doet. De R.K. Kerk in Tsjecho- Slowakije heeft steeds meer moeite zich vrije lijk te bewegen en lijdt onder een toenemende onderdrukking door de overheid. Dit ondervon den ook de ongeveer 50.000 pelgrims, van wie ruim de helft jongeren, die het afgelopen week einde deelnamen aan een bedevaart naar Sas- tin in het westen van Slowakije. Volgens kerkelijke kringen in Bratislava hebben de auto riteiten óp allerlei manieren de pelgrims gehinderd. Zo zou het openbaar i een minimum zijn beperkt en zouden omleidingen en ver sperringen de toegang tot het bedevaartsoord hebben be moeilijkt. Voorts zou aan en kele buschauffeurs hun rijbe wijs zijn ontnomen, omdat zij pelgrims hadden vervoerd. Agenten van de geheime po litie zouden de proeessies en vooral de organisatoren uit gebreid hebben gefilmd. De. aanleiding voor de bede vaart was het feest van Ma ria, moeder van zeven Smar ten. In de basiliek van Sastin bevindt zich een relief van Maria. Bisschop Julius Ga- bris, de apostolisch admini strator van Trnava, ging in de eucharieviering voor. In het "Vaticaan heeft paus Johannes Paulus II zondag uiting gegeven aan zijn be zorgdheid over de situatie van de R.-K. Kerk in Tsje- cho-Slowakije. Het is „zonder twijfel treurig, dat de meeste diocesen in uw vaderland geen bisschop hebben", zo zei de paus tot studenten van het pauselijk Collegio Nepomuce- no. Deze instelling, die dit jaar honderd jaar bestaat, was vroeger bestemd voor pries terstudenten uit Bohemen, maar biedt nu plaats aan stu denten uit geheel Tsjecho- -Slowakije. De paus herinnerde in zijn toespraak aan de talrijke ge varen waaraan de Tsjechoslo- waakse RK Kerk in het ver leden heeft blootgestaan. Hij daarbij in het bijzon der naar kardinaal Beran, de vroegere aartsbisschop van Praag, die „door zijn trouw aan de natie in gevangenis sen en concentratiekampen heeft moeten lijden". De R.K.-vredesbeweging Pax Christi heeft onlangs bij de autoriteiten van Tsjecho-Slo- wakije aangedrongen op ver betering van de rechtspositie der Rooms-Katholieken in dat land. De secretaris van Pax Christi Nederland, Jan ter Laak zegt dankzij inten- sieve contacten met uiteenlo pende groepen in Tsjecho- Slowakije goed op de hoogte te zijn van de repressie in het land. Nadere mededelingen wil hij er, uit tactische wegingen, niet t doen. Het hindoeïsme en de islam behoren tot de grootste ver oorzakers van de armoede in deze wereld. Deze beschuldi ging uitte dr J. Hoffman, di recteur van Tear Fund Enge land, het afgelopen weekein de tijdens de najaarsconfe rentie van Tear Fund Neder land die in Dalfsen werd ge houden. Tear Fund is een in ternationaal evangelisch hulpfonds. De organisatie is verbonden met de Evangeli sche Zendingsalliantie. Hoffman stelde dat het hin doeïsme een systeem van kasten en bedelaars in stand houdt. De hindoe vindt het immoreel dit systeem te ver anderen. Immers, de bede laar. helpt .de gever van een aolrhoes om in een volgend lévè.n in.een hogere kaste te wórden geboren, aldus Hoff man; Hij noemde de islam „door en door fatalistisch". Beide systemen houden ver anderingen tegen, zo meende hij. Volgens Hoffman zien de linkse stromingen in de we reld dit niet in. „Het marxis me heeft een te simpel mens beeld en wil de wereld ver anderen door de structuren te veranderen, maar zonder een verandering van het menselijk karakter kun je geen structuren veranderen", aldus Hoffman. Volgens hem kan alleen Jezus Christus het karakter van de mens veran deren. De voorzitter van het bestuur van Tear Fund, Wim Herreboüt, legde er de na druk op, dat Tear Fund er de komende jaren vooral naar streeft de christenen hier te laten luisteren naar hun ge loofsgenoten in de -Derde Wereld. We kunnen veel van hen leren. Het gaat niet al leen om geven maar ook om ontvangen, zo meende Herre boüt. Hans Keijzer, directeur van Tear Fund Nederland, wees erop dat wij in Neder land beter eerst onze levens stijl kunnen veranderen voordat we met ons beleren de vingertje naar de ander wijzen. Vermaning is niet onze taak, zo zei hij tijdens de najaarsconferentie van Tear Fund in Dalfsen. Billy Graham tijdens het evangelisten-congres van vo rig jaar in Amsterdam. AMSTERDAM WACHT WEER BILLY GRAHAM-CONGRES In 1986 zal de Amerikaanse evangelist Billy Graham hoogst waarschijnlijk weer een internationaal congres van rondrei zende evangelisten in Amsterdam houden. Dit heeft een woordvoerster van de Billy Graham Evangeli sche Organisatie in het Amerikaanse Wheaton meegedeeld. Vorig jaar vond te Amsterdam het eerste congres van rond reizende evangelisten plaats. Ongeveer 4.000 evangelisten uit alle delen van de wereld namen eraan deel. Veertig procent van hen had geen enkele theologische scholing. De 65-jarige Billy Graham maakte vorige maand een twaalfdaagse rond reis door de Sovjet-Unie, waar hij zowel in Baptisten- als in Russisch-Orthodoxe kerken heeft gepreekt. Graham begon zijn loopbaan als rondreizend evangelist in 1949. Volgens computerberekeningen heeft hij met zijn prediking tussen de 90 en 100 miljoen mensen bereikt. Pikante gehaktballetjes met gemengde groenten en rijst mokka vla met ananas. Voor twee personen is no dig: 150 g gehakt, zout, pe per, nootmuskaat, 1 theele pel ketjap, 2 theelepels pindakaas, 1 lepel losge klopt ei, knoflook, paneer meel, 3 lepels olie, 1 dikke prei, 1 grote ui, 100 g cham pignons, 100 g taugé, selde rij, sambal; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; 0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g suiker, 2 theelepels op loskof f ie, 2 schijven ana nas. Maak het gehakt aan met zout. peper, nootmuskaat, ketjap, pindakaas, ei, iets ge perste knoflook en zo veel paneermeel dat het een ste vig mengsel wordt. Vorm per persoon drie gladde balletjes van het gehaktmengsel en leg die tenminste een uur koel weg. Bak de gehaktbal letjes bruin in de olie en schep ze uit de pan. Bak de kleingesneden prei en ui in het overgebleven vet tot ze lichtbruin zijn. Voeg vervol gens de in plakjes gesneden of gehalveerde champignons toe, bak die een paar minu ten mee en doe er de gehakt balletjes weer bij. Laat het groenten- en vleesmengsel ten hoogste tien minuten sudderen. Was de taugé en haal er zo veel mogelijk de groene dop jes uit. Knip de selderij fijn. Schep taugé en selderij door het gare mengsel en warm ze mee op; laat ze niet gaar worden, want dan verliezen ze veel smaak. Maak het ge- recht op smaak af met zout, sambal en ketjap en eet het met droge rijst en desge wenst augurken of uitjes. Zet de helft van de melk op. Meng custard, suiker en wei nig koude melk tot een pap je. Schenk er wat hete melk bij en doe het in de pan. Laat de vla even koken, doe er van het vuur de koffie en overige koude melk bij. Laat de vla geheel afkoelen en meng er stukjes ananas door. JEANNE PROF. VAN BUEREN, VOORZITTER ADVIESRAAD WETENSCHAPSBELEID: DEN HAAG „Geheimhou ding van wetenschappelijke kennis over wapens heeft de wapenwedloop in de hand- gewerkt en geleid tot nóg vreselijker wapentuig. Tegen het verlangen van de weten schap in is het geheim van de atoombom niet openbaar ge maakt. En kijk eens wat er nou is gebeurd!" Dat stelt prof.dr. H.G. van Bueren, voorzitter van de Raad van advies voor het Weten schapsbeleid, en spreker op het symposium „Openbaar heid in de wetenschap", dat morgen plaatsvindt. Een ge sprek met een geheide voor stander van openbaarheid in de wetenschap. Hoe geheim is geheim trouwens? Juist het geheime „recept" van de atoombom heeft de Sovjet-Unie er volgens Van Bueren toe aangezet ook met de meest verschrikkelijke wapens te komen. De situatie in de wereld is nu dat de Russen en de Verenigde Sta ten elkaar opstuwen naar grote hoogten. Niet alleen op het gebied van de kernwa pens, maar ook voor wat be treft ruimtewapens en bij voorbeeld lasers. Het is ook een situatie, waarin iedereen een atoombom zou kunnen maken, mits de benodigde stoffen daarvoor in 't bezit zijn. Een aantal landen be schikt zelfs al over een atoombom. Het geheim van de atoom bom kwam dus tóch op straat te liggen. Zo geheim was het ook weer niet. Over geheim houding van belangrijke we tenschappelijke kennis hoe ven we ons volgens Van Bue ren trouwens geen illusies te maken: „Als een wetenschap pelijke uitvinding écht be langrijk is, lekt-ie toch wel uit, bijvoorbeeld door spiona ge". Maar tot het zover is, zo blijkt uit het verhaal van Van Bueren, gaat „de vijand" ook nog eens allerlei andere akelige wapens produceren, om de (vermeende) grote achterstand in te halen. Misbruik Van Bueren heeft nog meer bezwaren tegen het niet openbaar maken van gehei men. „Door geheimhouding onttrekt men zich aan het be leid en dat werkt misbruik in de hand. De democratie heeft er geen greep op. En ook al Prof. dr. H.G. van Bueren: „Wetenschap kan niet bloeien zonder openbaarheid" tot misbruik lei den, dan nog is dat bezwaar lijk". Vraagje, onder het mot to „Je kan nooit weten": „Zou u een paar voorbeelden van misbruik kunnen ge ven?" Succes blijft uit, maar een veelbetekenend ant woord komt wel. Van Bueren zegt, bijna triomfantelijk, „Nee, want die zijn geheim". Natuurlijk is het niet zo dat de geheimhouding alleen in de militaire sectbr plaats vindt. Maar volgens Van Bueren is de militaire re search wel „een notoire uit zondering", gevolgd door de bedrijfsresearch. De hoogle raar laat zich overigens ter loops ontvallen dat hij hoe dan ook tegen wapenrese- arch („überhaupt gevaarlijk") Hij keert zich tegen de nei ging om alles wat militair is als geheim te beschouwen. In de Verenigde Staten en na tuurlijk ook de Sovjet-Unie is die tendens aanwezig, mede onder invloed van de crisis in de betrekkingen tussen beide landen. „Als je militaire re search altijd als geheim be schouwt, gooi je het kind met het badwater weg. Want mi litair onderzoek kan ook voor andere doeleinden heel nuttig zijn. Als dat het geval is en de resultaten worden geheim gehouden, dan moet je voor een algemeen bruik baar militair onderzoek twee keer betalen". Bloeien Dan komt de professor op zijn belangrijkste bezwaar te gen geheimhouding van we tenschappelijk kejinis. Hij zegt: „Wetenschap kan niet bloeien zonder openbaarheid. De resultaten blijven dan ver achter bij het vrije onder zoek. Openbaarheid van ken nis bevordert de snelheid van de groei en de kwaliteit van die kennis. Elke belemme ring van de openbaarheid is nadelig voor de wetenschap". De voorzitter van de Raad van advies voor het Weten schapsbeleid motiveert zijn stelling: „In de eerste plaats leeft en groeit de wetenschap bij de gratie van de onderlin- kritiek. Waar de resulta ten geheim zijn treedt onher roepelijk kwaliteitsvermin dering op. Onafhankelijke toetsing van die resultaten kan dan namelijk niet plaats vinden en verkeerd ingesla gen wegen worden te laat of helemaal niet meer verla ten". Van Bueren stelt verder dat er buiten de eigen omgeving altijd veel meer kennis is dan erbinnen. „Wordt die eigen omgeving afgesloten dan zal er in formatie-verlies optre den. Geheimhouding van de eigen resultaten komt er na melijk op neer, dat je geen actieve samenwerking meer hebt met het wetenschappe lijke circuit. Je wordt bij voorbeeld niet meer uitgeno digd op congressen". Volgens Van Bueren neemt het on derzoek in het Oostblok bij voorbeeld duidelijk af in kwaliteit door het steeds ver der optredende isolement. Ethische bezwaren Er zijn ook ethische bezwa ren tegen geheimen in de wetenschap, althans volgens de hoogleraar: „Wetenschap is een cultuur-uiting, een verworvenheid van de mens heid. Iemand die een vinding doet, borduurt voor een groot deel voort op wat anderen al eerder hebben uitgevonden. Het is moreel dan ook niet verantwoord wetenschappe lijke kennis geheim te hou den". Van Bueren kan wél begrip opbrengen voor mensen in het bedrijfsleven die een vin ding willen geheimhouden. Toch meent hij dat het idee dat je door openbaarheid meer zult verliezen aan de „concurrentie" ook daar per tinent- onjuist is. Een goed voorbeeld is volgens hem Bell Laboratories, dat. de transistor uitvond, maar die vinding niet geheim hield. „Bell heeft een ontwikkeling op gang gebracht en daar zelf verschrikkelijk van geprofi teerd. Het moederbedrijf (AT T) kon snel inspelen op de vindingen die anderen op dit gebied deden". „Het is overigens allemaal niet zo erg met de geheim houding van wetenschappe lijke resultaten", zo meldt een montere Van Bueren. „Ook in de militaire research worden de resultaten toege past in andere sectoren. En de industriële geheimhou ding in de wetenschap stelt weinig voor, evenals de ge heimhouding van weten schappelijke resultaten in de medische- en sociale sector, bij de overheidsdiensten en de universiteiten". „Er valt ook maar met moei te iets te zeggen voor ge heimhouding, behalve als o- penbaarmaking mensen kan schaden". Geruststellend: „In Nederland en in de hele wes terse wereld is het heel rede lijk gesteld met de openbaar heid. Geheimhouding speelt in Nederland helemaal niet in de militaire sector; die stelt bij ons niks voor. Eigen lijk is er helemaal geen pro bleem". En er is dus, zo mag worden geconcludeerd, vol gens prof. dr. H.G. van Bue ren ook geen reden om over openbaarheid in de weten schap een symposium te or ganiseren. Want het zit wel snor. En daar kunnen de or ganisatoren het mee doen. MARTIN VOORN Sirene en zwaailicht Leid L)E uitspraak van de Utrechtse rechtbank dat het voereiheid van een zwaailicht of het gebruik van een sirene door politïe|,ige brandweer en ambulance niet langer meer een vrijbrief om ongehinderd verkeersregels te kunnen overtreden, gevten( tuigt van grote realiteitszin. Dat geldt evenzeer voor de reacvolg tie van de Centrale Politie Verkeerscommissie, die erojW. v wijst, dat ook bij het gebruik van sirene en zwaailicht grotfadü voorzichtigheid in acht dient te worden genomen. -he6 Dat de uitspraak aan de andere kant beroering heeft gein yi wekt, verbaast ons. Het verrassende is juist, dat we zo lanp°el hebben moeten wachten op een correctie vanuit de rechter-1'3'* lijke hoek. Bij de steeds toenemende verkeersdrukte is hel feitelijk al lang niet meer mogelijk op verantwoorde wijz^.... verkeersregels te negeren. Dat kan ook niet meer verwachiyy worden van te hulp snellende bestuurders van politie-, brandweer- en ambulancewagens. De snelheid die vereist is om een leven te redden, is levensbedreigend geworden voof anderen. Bovendien, niet ontkend kan worden, dat achter het ge bruik van sirene en zwaailicht door de politie in bepaalde gevallen grote vraagtekens kunnen worden gezet. Bijvoor beeld: de automobilist die door rood licht rijdt en dan met grote snelheid, dwars door het drukke verkeer, door de poli tie achterna wordt gezeten. De ernst van de overtreding zeli weegt niet meer op tegen de levensgevaarlijke situaties die dan ontstaan. ANDER voorbeeld: vijf politiewagens, inclusief hondewa gen, snellen op een verlatèn weg met loeiende sirenes door het middernachtelijk uur langs een ziekenhuis. Omdat collega moeilijkheden heeft met een aangehouden, dronken automobilist. Waar gebeurd in Delft. Een extreem voorbeeld! Het maakt wel duidelijk, dat de politie zich niet altijd vol- doende rekenschap geeft of gebruik van zwaailicht en sireneV..' wel noodzakelijk en verantwoord is. Het is goed, dat zij weel1 dat de rechter nu toekijkt en eventueel corrigerend optreedt;' ,univ mon wët( Buiig DE BILT De kans op regen blijft groot. Een nieuwe de pressie, die morgen boven de Ierse Zee wordt verwacht houdt het weer bij ons onbe stendig. Het is wisselend be wolkt en er vallen buien, waarvan sommige gepaard gaan met onweer. Vannacht daalt de temperatuur tot onge veer 7 graden en tijdens opkla ringen kunnen zich enkele mistbanken vormen. Overdag bereikt de temperatuur waar den rond de 15 graden. De zuidwestenwind is matig tot krarhtip. Ook de komende dagen houdt het wisselvallige herfstweer nog aan. Vanaf vrijdag moet rekening worden gehouden met het tot stormachtige aan wakkeren van de westenwind. 9 26 m^er 10 0.6 mrrjiieU i2 i movers 1.3 -° m^aat 10 60 m^en' 9 3Ü.rfIIÏ"uh< ™wan - - mrrten, 8 0 7 m^het !f V-'müpCha - -- mïïdun \l o mUer r 8 41 mrrzijn -- -- rmreuz m^ratit ?1 -- mrnpaar mrr bror den de gest deschi NZH-bus scheurt open LEIDEN Een bus NZH is vanochtend rond halfdige tien op de Stevenshofdreeijn e ernstig beschadigd door eenyen botsing met een tankwagen vol dieselolie. De bus scheurde^®01 aan de zijkant open eri deMaa tankwagen raakte lek. Dederc vrachtauto stond geparkeerd pr0€ en de buschauffeur, een 47-ja-yen rige man uit Lisse, wilde zijp. i voertuig erlangs loodsen. Dt bus reed met de linkerwieler. *un( op het trottoir, maar school De door modder tegen de tank zal wagen aan. De chauffeur er mer zijn twee passagiers lieper, 0pn. geen letsel op, de dieselolie inmiddels overgepompt in èer Jz andere tankauto. VOORBURG De 16-jarige Claudia Terstege uit Voorburg wordt sinds maandag 24 september vermist. Het meisje, dat op school gaat in Leidschendam, verliet die dag haar ouderlijke wo ning en is daar tot nu toe nog niet teruggekeerd. Claudia, T.70LEI meter lang, flink postuur en kort donkerblond krullend hearting heeft kleding, geld en een toeristenkaart meegenomen. De poli^aca tie denkt vooralsnog niet aan een misdrijf, aangezien zij een aflf-, scheidsbriefje heeft achtergelaten. Dat was voor de politie ookr1 reden om Interpol nog niet in te schakelen. Bij het verlaten van^eic de woning was Claudia gekleed in een zwart/wit geblokte blou-Dee se, zwarte ribbroek, zwarte leren laarsjes en een tweedjasje. Zijstaa' had een rode sporttas biij zich. Ieder die inlichtingen kan yer-j^ejjl ^heid VOO! .subs schaffen over de huidiger verblijfplaats van Claudia, wordt y zocht conctact op te nemen met de kinderpolitie in Voorburg Ö7Ö1J de politiè in de eigen woonplaats. 3.41.11 of i ,Joen twe< Dit Dit handige mimatpur bankschroetje krijgt u toegestuurd als dank het opgeven Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. I Daarna wordt het abonnement betaald per: I Q kwartaal I □automatisch per maand jaar STUUR EEN MINIATUUR BANKSCHROEFIE NAAR: NAAM:- POSTCODE/PLAATS:

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2