Betere vooruitzichten transplantatiepatiënt Ook plaats voor vrouwen in banenplan onderwijs De nieuwe loten liggen klaar. Ikkooper ook altija eentje voorde hond. Scholieren leren begrip voor ouderen „Sherub geeft lijden van Afghanen een gezicht KONINKLIJK HUIS Fors verzet van partijraad PvdA tegen hogere gaspri js en huren BINNENLAND SeidacGotuant MAANDAG 1 OKTOBER 1984 PAGINA 5. FNV-jongeren: Lubbers niet welkom UTRECHT De jongerenbeweging verbon den met de FNV heeft minister-president Lubbers een brief gestuurd waarin hem te verstaan wordt gegeven dat hij als „grootste boosdoener van het regeringsbeleid" niet welkom is op het FNV-congres van komende week. Dit heeft hoofdbestuurslid Leo Koenen dit weekeinde meegedeeld. Lubbers is door het federatiebestuur van de FNV uitgenodigd om het congres bij te wonen. Volgens Koenen heeft de uitnodiging een „schok van veront waardiging" veroorzaakt onder de vele wec kende en werkloze jongeren. Woordvoerder 14. Pauli van de Vakcentrale FNV, verklaar de desgevraagd dat de minister-president „met alle egards zal worden ontvangen zoals het een goed gastheer betaamt. Ik neem aan dat eventuele woede-uitingen aanvaardbaar zullen zijn", aldus Pauli. Staatssecretaris: Anti rooktekst moet puntiger DEN HAAG Staatsssecretaris Van der Reijden (WVC) wil nog voor 1 januari een puntiger tekst tegen het roken op pakjes sigaretten. De huidige tekst „Roken be dreigt de gezondheid" vindt hij te zwak. De tekst moet wel op de voorkant van het pakje blijven staan. Dit heeft de bewinds man dit weekeinde gezegd voor de AVRO-radio. Over zijn wensen heeft hij tot nu toe geen overeenstemming kunnen bereiken met de industrie en met zijn col lega Van Zeil (Economische Zaken). De industrie is tegen een scherpere anti-ro ken tekst op de pakjes en wil de tekst bo vendien op de zijkant hebben. Van der Reijden is daar tegen: „Dan ziet helemaal niemand* de tekst meer". Stro- branden In Oost-Groningen, de graanschuur van Neder land, zijn vrijwel alle ak kerbouwers er toe over gegaan op het land ach tergebleven stro te ver branden. Door de re genperiode kon er we kenlang niet verzameld worden. De kwaliteit van het stro is daardoor zo danig aangetast, dat de landbouwers er liever de brand in steken. Bo vendien moet het land „schoon" zijn voor nieu we bewerkingen. Han delaren vrezen nu dat er een tekort aan stro ont staat. Diesel 1 cent duurder ROTTERDAM De meeste oliemaatschap pijen en houders van vrije pompen hebben vandaag de prijs van dieselolie met één cent per liter verhoogd. Bij de zelftankstations komt de meest voorko mende prijs dan op 126,8 cent per liter. De prijs verhoging is een gevolg van ontwikkelingen op de internationale pro- duktenmarkt. De prijs van gasolie/huisbrando- lie is ook één cent per li ter duurder. Meer aandacht voor vrouwen Derde Wereld AMSTERDAM Minister Schoo van Ont wikkelingssamenwerking vindt dat vrou wen in ontwikkelingslanden meer aandacht zouden moeten krijgen van organisaties als de stichting TOOL (Technische Ontwikke ling Ontwikkelingslanden). „Vrouwen leveren een vaak onderschatte bijdrage aan het arbeidsproces in Derde We reldlanden. In de verrichte arbeid in land bouw en verwerking van landbouwproduct hebben vrouwen een belangrijk aandeeL De effecten van mechanische innovaties in I deze sector echter blijken met name positie- gevolgen te hebben voor mannen", aldus de toespraak van de minister die zaterdag door plaatsvervangend directeur-generaal internationale samenwerking Van Ulden werd voorgelezen in Amsterdam. LEIDEN Dankzij het coördinerende werk van Eurotransplant in Delft en bemoedigende resul taten met middelen te gen het afstotingsproces van getransplanteerde organen, zijn de vooruit zichten voor de patiënt die een transplantatie ondergaat, sterk verbe terd. Het aantal donors is dit jaar sterk gestegen en ook he:t verbindingsnet tussen dë verschillende centra van Eurotrans plant zal binnenkort ver der worden verbeterd. De vooruitgang bij de trans plantatie van organen zijn za terdag besproken op het jaar lijkse congres van de Europe se transplantatieorganisatie in de universiteitsstad. De stijging van het aantal donors is mede te danken aan het werk van de coördinatoren. De sterkste stijgingen betref fen donors van huid: van dertig in het eerste halfjaar van 1983 tot veertig in de eerste zes maanden van dit jaar. i 164 r - 180 en die steeg 1 van hoornvlies van izö naar 217. In de eerste helft van vorig jaar kwam geen enkel hart voor transplantatie be schikbaar. In de eerste zes maanden van dit jaar waren dat er acht. Daarvan gingen zeven harten naar het bui tenland en werd één hart ge bruikt voor de eerste hart transplantatie in ons land. Het ligt in de bedoeling in de nabije toekomst een verbin dingsnet tussen verschillende centra van Eurotransplant te leggen, waardoor vanuit het buitenland computergege vens opgeroepen kunnen worden. Op die manier hoopt de directie van Eurotrans plant de onderlinge coördina tie tussen donor en ontvan ger te vervolmaken. Op het congres is bijzonder veel aandacht besteed aan het middel cyclosporine-A. Dit werd acht jaar geleden ontdekt als het „wondermid del" om afstotingsreacties bij patiënten met getransplan teerde organen tegen te gaan. Het gebruik van dit middel heeft geleid tot spectatulair betere resultaten bij bijvoor beeld harttransplantaties. Een recent onderzoek aan de Stanford Universiteit in Amerika heeft echter aange toond dat het gebruik van dit middel na verloop van tijd tot ernstige nierbeschadigin gen kan leiden. Er zijn ook andere, minder plezierige bij werkingen bekend, zoals lymfeklierkanker, leverbe schadigingen, knobbels in de borst en overtollige haar groei. Inmiddels zijn methoden ont wikkeld die deze nadelige ge volgen tot een minimum be perken. Indien cyclosporine voorzichtig wordt gedoseerd wegen de voordelen van het niet afstoten van het getrans planteerde orgaan op tegen de risico's van eventuele bij werkingen, aldus Eurotrans plant. Koopkracht wao'ers vijf procent omlaag DEN HAAG Een wao'er met een modale ^uitkering ziet zijn netto inkomen per 1 janu ari volgend jaar met ongeveer 50 gulden per maand dalen. Bij 1 een geraamde prijsstijging van 1,5 procent komt dit neer op een vermindering van de koopkracht met ruim vijf pro cent. Dit staat in de „financië le nota sociale zekerheid", die staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken naar de Tweede Kamer heeft aangeboden als onderdeel van de begroting voor volgend jaar. Langdurig werklozen gaan er zo'n tien gulden of wel 2 pro cent in koopkracht op achter uit. De daling in koopkracht geldt overigens alleen de bo- venminimale uitkeringen. Dé netto sociale minimum-uitke ring neemt met 25 tot 30 gul den per maand, of wel 0,3 pro cent toe. Volgend jaar zullen de uitga ven voor de sociale zakerheid voor het eerst dalen en wel met bijna 1 procent. Dit jaar was de groei in de uitgaven nog 1 procent, maar enkele ja ren geleden was die nog 10 procent. In 1985 dalen de uit gaven van 104,2 naar 103,5 miljard gulden, aldus de nota. Volgend jaar zal het aantal mensen dat een beroep doet op de sociale zekerheid met 85.000 toenemen tot 3,5 mil joen. Hiermee zal volgend jaar als men de aow buiten be schouwing laat de verhou ding tussen werkenden (uit wier inkomen de uitkeringen worden gefinancierd) en uit keringsgerechtigde oplopen van 2 staat tot 1. Twee wer kenden 'moeten dus één uitke ring opbrengen. In 1960 was die verhouding nog tien tegen een, aldus de nota. Koningin Beatrix ver richt in Groningen de of ficiële opening van de nieuwbouw van de aca demie voor beeldende kunsten „Academie Mi nerva". (Van oi^e parlementaire re- de sociale minima volgend dactie) jaar te ontzien. ZUTPHEN De PvdA- fiactie in de Tweede Ka mer moet zich bij de ko mende algemene beschou wingen over de rijksbe groting voor 1985 uitspre ken tegen elke verhoging van de aardgasprijs voor kleinverbruikers. Mocht voor deze stellingname geenmeerderheid in het parlement te vinden zijn, dan moet de PvdA ook elke huurverhoging afwij ken. Dit verzoek heeft de partijraad van de PvdA zaterdag in Zutphen bijna unaniem voorgelegd aan de PvdA-fractie. Dat ge beurde zeer tegen de zin van het partijbestuur, dat de fractie meer speelruim te wilde geven bij het doen van voorstellën om De parrijraad deed haar uit spraak op initiatief van de af deling-Den Haag. Volgens de motie waarin de uitspraak was verwoord mogen de sociale minima er in 1985 niet in koopkracht op achteruit gaan. Ook mag het aandeel van de vaste lasten in hun uitgaven (zoals huur- en energiekosten) niet toenemen. De kamerfrac tie van de PvdA is weliswaar ook van mening dat de koop kracht van de mensen met mi nimum-inkomens niet mag da len, maar zij vindt dat dit op verschillende manieren be reikt zou kunnen worden. Het zonder meer afwijzen van elke gasprijsverhoging of huurver hoging acht de fractie daarom niet redelijk. De huren zouden dan ook best met een gering bedrag (bijvoorbeeld 1 pro cent) mogen stijgen, als de so ciale minima op andere gebie den maar voldoende compen satie voor prijsstijgingen krij- Fractieleider Den Uyl overlegt tijdens de partijraad van de PvdA met partijvoorzitter Van den Berg. gen, zo meent de fractie. De partijraad sprak zich te vens opnieuw uit tegen de bouw van nieuwe kerncentra les en tegen de aanleg van de Markerwaard. Ook verzette de partijraad zich tegen het kabi netsplan om per 1 januari werkloze gehuwde mannen die geen kostwinner zijn uit te sluiten van recht op een wwv- uitkering. Voor werkloze ge huwde vrouwen die geen kost winner zijn geldt deze maatre gel al lang. Volgens de PvdA moet iedere gehuwde, kost- of niet, recht hebben op een werkloosheidsuitke ring. Pvd A-fractieleider Den Uyl toonde zich in een toespraak somber over de kans dat CDA en VVD wezenlijke koerswij zigingen zullen aanbrengen in het kabinetsbeleid. „CDA en VVD hebben zichzelf aan de ketting gelegd, al rammelen Ze er zo nu en dan wat aan", al dus Den -Uyl. De suggesties van de regeringspartijen om iets te doen aan de verbetering van de positie van de minima noemde hij „bijzonder onge loofwaardig". ZOETERMEER Het ministerie van onderwijs en de onderwijsvakbon- den hebben zaterdag overeenstemming bereikt over aanpassing van de maatregel Werkgelegen heidsprojecten Onderwijs (WPO). Gehuwde vrou wen die geen uitkering krijgen omdat zij geen kostwinner zijn, kunnen nu ook voor een tijdelijke baan in het onderwijs in aanmerking komen. Hiermee is tegemoet gekomen aan een uitspraak van de Haagse rechter, die vorige week in kort geding bepaalde, dat de maatregel moest wor den opgeschort zolang deze niet gold voor getrouwde i zonder uitkering. De maatregel werd in strijd met de wet gelijke behandeling mannen en vrouwen geacht. De oorspronkelijk overeenge komen aantallen tijdelijke ar beidsplaatsen voor de cursusja ren 1984-85 en 1985-86 (8400 respectievelijk 8000) blijven gehandhaafd. Maar tweederde (5600) van de banen wordt pas na de Kerstvakantie, dat wil zeggen per 7 januari 1985, toe gekend. Dit betekent in de praktijk dat de looptijd van die arbeidsplaatsen niet twee maar anderhalf schooljaar wordt. Het aangepaste plan gaat daar door niet meer geld kosten dan het oorspronkelijke pro ject. Er komt nu een nieuwe inschrijvingsronde, waarbij ook mensen (in hoofdzaak vrouwen) zonder wwv- of rww-uitkering zich voor het werkgelegenheidsproject kun nen melden. WD-kamerlid - Voorhoeve met de 7-jarige Sherub Khan op de arm bij hun aankomst op Schiphol. Links Aurang, de broer van Sherub, rechts dr. Schulpen van het Utrechtse ziekenhuis O vervecht waar de jongen zal worden behandeld. SCHIPHOL „In samen werking met het Komitee Afghanistan Vrij heb ik besloten Sherub mee naar Nederland te nemen, om dat hij een van de duizen den Afghaanse vluchtelin gen is die in de overvolle Pakistaanse ziekenhuizen onvoldoende behandeling kan krijgen. Als dit jonge tje van zeven niet door ge specialiseerde medici zou worden verpleegd, zou blijvende invaliditeit het gevolg zijn". Aan het woord is dr.ir. Joris Voorhoeve, buitenlandspecia list van de VVD in de Tweede Kamer, die zaterdagochtend met de gewonde Sharif (roep naam: Sherub) Khan en zijn broer Aurang uit Pakistan op Schiphol aankwam. „Sherub is afkomstig uit het dorp Ambar Khana in de oos telijke Afghaanse provincie Logar tegen de Pakistaanse grens. Vier maanden geleden bombardeerden Russische vliegtuigen zijn dorp en daar na vermoordde een eenheid Sovjet-soldaten 85 inwoners, onder wie de ouders van Sher ub. Hij kreeg kogels in de on derbuik en enkele schamp schoten aan zijn armen", aldus Voorhoeve. „Zijn broer Aurang (20), die al bijna vijf jaar deelneemt aan het gewapende verzet tegen de Russische bezettingsmacht, was op het moment van het bloedbad in de bergen. Hij heeft 20 dagen met Sherub op zijn rug gelopen om Pakistan te bereiken", zo voegde Voor hoeve er aan toe. In samenwerking met de Ne derlandse ambassade in Isla mabad is ervoor gezorgd dat Sherub naar Nederland kon komen en kan worden ver pleegd in het ziekenhuis Over- vecht in Utrecht. Kinderarts T.Schulpen, onder wiens lei ding de behandeling zal plaats vinden, pleitte ervoor dat alle' 300 ziekenhuizen in Nederland één ernstig gewonde Afghaan se vluchteling per jaar opne men om de nood van de circa. 3 miljoen Afghaanse vluchte lingen in Pakistan te verlich- Roelof Munneke, vice-voorzit- ter van het Komitee Afghanis tan Vrij, onderstreepte dat de massamoord in het dorp Am- bar Khana nog eens illustreert dat de Sovjet-militairen in Af ghanistan een systematische terreur uitoefenen tegen de burgerbevolking om haar te isoleren van de islamitische, mujahedeen (verzetsstrijders).; „Sherub is slechts een van de vele duizenden. Hij geeft het onzichtbare lijden van het Af ghaanse volk een gezicht". Advocaat- generaal: onderzoek Stede Broeck bedreigend' een bedreiging van de fatsoen lijke staat". Dit zei zaterdag mr. J. Leyten, advocaat-gene raal bij de Hoge Raad, op de. jubileumviering van het Ne derlands juristencomité voor de Mensenrechten in Den Haag. In in Noordhollandse plaatsje kon de moordenaar van een inwoonster van Stede Broeck worden aangehouden, nadat alle mannen was gevraagd mee te werken aan een vin gerafdrukken-onderzoek. Ley ten wilde er zich zaterdag niet over uitlaten of het bewijs te gen de verdachte onrechtma tig verkregen is. De advocaat generaal waar schuwde ervoor dat de samen leving „barbaar met de barba ren" wordt, als de mensen- .rechten van verdachten uit het oog wordt verloren. „De roep om hardere straffen en een niet al te verfijnde behan deling van verdachten dienen wij met overtuiging te weer streven; niet uit sympathie voor de misdadigers, maar uit respect voor de samenleving zelf", aldus Leyten. ADVERTENTIE Ze zijn er weer, de nieuwe staatsloten. Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pot. Van een tientje tot het half miljoen. Die kans mag u niet missen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per bank of giro mee? Dat kan ook Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070 - 47 72 94 47 74 84. De meeste kans in de Staatsloterij. -♦« FRIEMELS AMSTERDAM Het Jeugd Rode Kruis en de Federatie voor Bejaarden beleid willen met een ge zamenlijke lessenreeks voor vijfde en zesde klas- sers op lagere scholen pro beren verandering te brengen in het „sterk ste reotiep gekleurde" beeld dat kinderen hebben van ouderen in onze samenle ving. „In tekeningen en opstellen komen ouderen meestal naar voren als behoeftige, gebrek kige mensen, als stakkers die buiten het leven staan", aldus beide organisaties. Het eerste exemplaar van de lessenreeks wordt 30 oktober in Amster dam aangeboden aan staatsse cretaris Van Leijenhorst van onderwijs. Het is hoog tijd dat we eens af raken van die stereotiepe beel den. Het is een goede zaak om daarmee te beginnen op de ba sisschool. Ervaringen hebben uitgewezen dat vijfde en zes de-klassers het best leuk den om meer oudere buiten hun familie te leren kennen, aldus het Jeugd Rode Kruis en de Bejaardenfedera tie. De lessenreeks „Wat heet oud?" is ook geschikt voor club- en buurthuizen en jeugd groepen. De bedrukkende kanten van het oud zijn wor den niet apart behandeld om geen vooroordelen over oude re mensen te scheppen. The ma's als de dood, eenzaamheid en gebrekkige gezondheid ko men aan de orde wanneer de totale levensloop van de be jaarden wordt besproken. Het lessenpakket moet er uiteinde lijk toe leiden dat jong en oud elkaar ontmoeten en gemeen schappelijke activiteiten ont plooien.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5