fÉ£cicUc (Bowuvnt BS i Duizend gulden boete per seconde sluikreclame WORTELTJES EN VARKENSLAPPEN Kabinet houdt rekening met lagere huurverhoging Justitie achterhaalt zwart geld klanten Slavenburg BON: Twee kleuren Maandag 1 oktober 1984, 76e jaargang no. 23004 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur. U Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1,00. Half tot zwaar bewolkt en en kele buien, mogelijk met on weer. Minimumtemperatuur ongeveer 9 graden, middag- temperatuur rond 15 graden. Zuidwestenwind, in het bin nenland vrij krachtig. Zon op: 06.43, onder: 18.15; hoog water Schev.: 07.54 en 20.24; laag water: 03.05 en 15.43. INDRINGERS WURGEN JONGETJE VAN ACHT JAAR GOUDA De politie van Gouda en een bijstandsteam zijn vandaag verder gegaan met het onderzoek naar de moord op de 8-jarige Ruud Woudenberg in die plaats. De jongen werd vrijdag door twee onbekende mannen in zijn ouderlijk huis gewurgd. Een eerste buurtzon- derzoek heeft nog niets opgeleverd. Volgens de moeder van het jongetje werd vrijdagochtend rond zeven uur bij haar flat aangebeld. Toen de vrouw die alleen met haar zoontje woont, open deed stonden er twee gemas kerde mannen voor de deur die het huis binnendron gen. Daarbij werd nogal wat geweld gebruikt, waarbij haar zoontje het voor zijn moeder opnam. Hij werd door de mannen naar een aparte kamer gebracjit, de moeder werd aan een stoel vastgebonden. Daarop is het hele huis overhoop gehaald en is in ieder geval geld gestolen, aldus de politie. Pas vrijdagavond wist de vrouw zich te bevrijden en vond vervolgens in een andere kamer haar dode zoontje. Marnix Gijsen (84) overleden BRUSSEL In een ziekenhuis bij Leuven is zaterdagavond op 84-jarige leeftijd de Belgische Nederlands talige schrijver Marnix Gijsen overleden, pseudoniem van Dr. Jan Albert Baron Goris. Goris werd op 20 oktober 1899 in Antwerpen geboren en kreeg behalve als schrijver bekendheid als diplomaat en radio- -correspondent. Pag. 10: Marnix Gij sen op jeugdige leef tijd literair actief. Neergestoken om huidskleur DEN HAAG Na eerst beledigd te zijn over zijn huidskleur is een 22-jari- ge op Aruba geboren man gisternacht in de Haagse Weimarstraat neergesto ken. De man, die al twaalf jaar in Den Haag woont, was op weg naar vrien den. Op een gegeven moment stopte er een busje, waaruit een jongeman en een jonge vrouw stapten, die racisti sche opmerkingen maakten. Vervol gens stak de man de Arubaan onver wacht met een mes in de linkerhand en in de buik. Hierop renden de bela gers weg. Voorbijgangers brachten het slachtoffer naar het politiebureau. Na behandeling in het Westeinde Zieken huis mocht de man naar huis. Geen autogordel om Direct 40 mark boete MUNCHEN Auto- mobilisten in de Bonds republiek die geen vei ligheidsgordels om hebben, worden met ingang van vandaag onmiddellijk op de bond geslingerd. De boete bedraagt veertig mark, direct te vol doen. De Westduitse politie zegt dat alleen al de aankondiging van het strengere optreden heeft geleid tot een „forse verbetering van de gordelmoraal". Spectaculaire winst van Groenen in Noordrijn-Westfalen DÜSSELDORF De Westduitse sociaaldemo cratische partij SPD is volgens de voorlopige uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen in de deelstaat Noordrijn-Westfalen als grootste partij uit de bus komen. Ondanks geringe verliezen overvleugelt de SPD met 42,5 procent de chris tendemocratische CDU, die vier procent verliest en op 42,2 procent uitkwam. De grote winnaar bij deze gisteren gehouden verkiezingen is de milieupartij de „Groenen", die maar liefst 8,6 procent van de stemmen behaalden. Bij de ge meenteraadsverkiezingen in 1979 speelden de Groenen slechts een ondergeschikte rol. Eber- hard Walde, woordvoerder van de Groenen, zei dat de gevestigde partijen in de toekomst de door zijn partij aangesneden problemen niet meer kunnen negeren. De liberale partij FDP moet opnieuw een fors verwerken en behaalde niet de kiesdrempel van 5 procent. De maffia-leider, Thomaso Buscetta, wordt door de Ita liaanse politie geboeid afge voerd bij zijn aankomst op het vliegveld van Rome. Italiaanse politie arresteert vele maffia-leden PALERMO/MILAAN De Italiaanse politie heeft het af gelopen weekeinde tientallen mensen gearresteerd, die be schuldigd worden van betrok kenheid bij de maffia. De poli tie kon tot deze massale arres taties overgaan, omdat een ge arresteerde voormalige „God- father" van de maffia is gaan praten. Woordvoerders van de politie verklaarden, dat er sprake is van de grootste actie tegen de maffia. Op grond van de ont hullingen van Tomasso Bus cetta heeft de politie 366 arres tatiebevelen uitgevaardigd. De razzia, uitgevoerd door zo'n 3000 politiemensen, begon op vrijdagavond in Palermo. Het centrum van de stad werd daarbij afegsloten. Pagina 7: Maffia-leider Bus- cetto klapt uit de school. NIEUWE STRAF VOOR OMROEPEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Omroe pen die op de televisie sluikreclame maken voor commerciële pro- dukten of te veel recla me maken voor zichzelf, kunnen met ingang van vandaag rekenen op een boete van duizend gul den per seconde. Op de radio is het tarief hon derd gulden per secon de. Minister Brinkman (wvc) heeft dit vanoch tend bekend gemaakt in een uitzending van de NCRV-radio. Het gaat hier om straf, waartoe de minister van wvc kan besluiten op grond van artikel 61 van de Omroepwet. Tot dusver kon den omroepen, die de recla meregels aan hun laars lap ten, alleen worden gestraft met een berisping of met een intrekking van zendtijd. Het laatste is nooit in prak tijk gebracht en het eerste heeft volgens het ministerie van wvc onvoldoende effect gesorteerd- Voor Brinkman was dat re den iets nieuws te bedenken, al had hij niet staan „pope len" om dit te doen. De maat van de nieuwe straf is afge leid van de prijs van de STER-reclame op radio en tv. De eventuele opbrengst van de boetes wil Brinkman storten in de algemene re serve voor de omroepen. Deze organisaties zijn van daag per brief op de hoogte gesteld van de nieuwe maat regel. De Kijk- en Luisterdienst van de NOS is de instantie, die eventuele overtredingen van de reclameregels regis treert. Volgens een woord voerder van WVC worden deze voorschriften het meest overtreden in „cadeau-quiz- zen". en in sportuitzendin- gen. Even vaak zou de hoe veelheid tijd worden over schreden, die een omroep mag besteden aan het adver teren van zichzelf of van ei gen produkten. Brinkman heeft zich niet kunnen houden aan de be lofte, dat er vóór 1 oktober een beslissing genomen zou worden over het al dan niet invoeren van een derde tele visienet. Het kabiet zal dat naar verwachting binnen „luttele weken" doen, zodat er tijdens de behandeling van de WVC-begroting in de Tweede Kamer over gede batteerd kan worden. De Kamer heeft in een mo tie aangedrongen op een derde net. De minister zei deze slechts te zullen uivoe ren, als de omroepbijdrage voor kijkers en luisteraars niet meer dan een tientje omhoog zou hoeven. De Om- roepraad heeft zojuist een „sterk afwijzend" advies uit gebracht, vertelde Brinkman vanochtend. Hij had voor zichzelf nog niet besloten of de motie zou kunnen wor den uitgevoerd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Geschrapte worteltjes, CQ zak 500 gram J Magere varkenslappen, 500 g&os 4.98 ÓQQ kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten, Met een Haags Ontbijt het hotel Sofitel in het w keicentrum Babyion te Den Haag is vanmorgen de jaarlijkse „Week van het Brood" begonnen. Aan het ontbijt zat onder anderen burgemeester F. Schols van Den Haag aan. Staats secretaris A. Ploeg van Landbouw en Visserij pleit te bij die gelegenheid voor een vergaande vernieu wing van het produkt brood. „Er kan nog meer aansluiting worden ge zocht bij de tegenwoordige leefstijl", vond de staats secretaris, die kort daarna op het station Den Haag Centraal met de attributen van een conducteur het vertreksein gaf voor de zo geheten Broodexpresse. De speciale promotietrein doet vandaag en morgen de hoofdsteden van alle Nederlandse provincies aan. Behalve leden vai organiserende stichting Voorlichting Brood ver voert de trein een bakker sorkest en een kleurrijk uitgedoste heraut, die ir iedere plaats de brood- week per proclamatie af kondigt. Feyenoord en PSV krikken vertrouwen op DEN HAAG Feyenoord en PSV hebben hun zelfver trouwen een beetje opge krikt. De Rotterdammers, die woensdag in Athene Pa- nathinaikos ontmoeten voor de Europa Cup 1, versloegen in de eigen Kuip mede dank zij drie treffers van Peter Houtman FC Twente met 5- 3. PSV wees NAC resoluut terug met 4-1. Ajax had an dermaal een rustdag. Het veld van FC Den Bosch werd afgekeurd. In Eindhoven werden acht aanhoudingen door de poli tie verricht. Fortuna S. leed een zwaar verlies: in Lim burg bleek AZ '67 met 4-0 te sterk. Pier Tol scoorde drie maal. Liefst 42 Alkmaarse supporters moesten zater dagavond laat door de spoor wegpolitie wegens baldadig gedrag worden gearresteerd. Na verhoor werden ze gis terochtend weer op de trein gezet. De verrassingen hadden plaats in Groningen en Utrecht, waar de plaatselijke FC's beide met 1-0 verloren van respectievelijk Sparta en MVV. Trainer Barry Hughes was zeer blij na de winst op zijn oude club. Ook omdat hij deze week twee buitenlanders van MVV mag aantrekken. Deze foto wekt de indruk dat er bij Feyenoord-FC Twente nauwelijks toeschouwers waren. Dat viel best mee, want onder de overkapping van de eerste ring waren toch nog ruim 18.000 kijkers verzameld. Verder onder i i Sporttribune: Feyenoord betert leven Taktiek Vonk succesvol Amerika opnieuw in Davis Cupfinale Lugdunum houdt stand met tien man Chaotisch RCL naar nederlaag KRV bezorgt TAVV eerste nederlaag Leiden zoekt nog naar vorm DIOK kansloos Produktiegroei in 2e kwartaal AMSTERDAM De economische ontwikkeling in het tweede kwartaal is gepaard gegaan met een aanzienlijke vergroting van de industriële produktie, een verder oplopen van de bezettings graad en een stabilisering van de werkloosheid, zo meldt het kwartaalverslag van De Nederlandsche Bank. Na april liep het inflatietempo gestaag terug. Het volume van de totale afzet ver toonde een stijgende lijn, vooral onder invloed van de groei van de goederenuitvoer, maar ook door een lichte stijging van het particuliere verbruik en vermoedelijk de bedrijfsinvesteringen. De groei van de uitvoer en een verminderde invoer resulteer den in een groter overschot op de lopende rekening van de beta lingsbalans. Door de krachtige opleving kwam de produktie ruim 10 procent uit boven het dieptepunt van eind 1982. Het tempo van de produktiegroei (3 procent) kwam in de laatste kwartalen ongeveer overeen met dat in de Verenigde Staten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi- net houdt er rekening mee dat de Tweede Ka li mer een plan om de hu il ren op 1 juli 1985 met vier procent te verhogen, zal verwerpen. Er is al besloten om het finan ciële gat dat ontstaat als de hu ren maar met drie procent om hoog zouden gaan, op te van gen door extra bezuinigingen bij alle ministeries. Dit heeft staatssecretaris BrokX (VROM) dit weekeinde voor de VARA- radio gezegd. De bewindsman zei goede ar gumenten te hebben om de huurverhoging van vier pro cent in 1985 te verdedigen. Hij noemde de verhoging „een be trekkelijke". Brokx wees erop dat voor deze verhoging is ge kozen omdat de renten op le ningen voor de bouw tegen vallen. Dit heeft voor volgend jaar een gat van 400 miljoen gulden in de financiering van de woningbouw geslagen. Verder vroeg Brokx zich af of het wel zo rechtvaardig is om de huren met minder dan vier prcent te doen stijgen terwijl grote groepen mensen een huurverhoging met vier pro cent best kunnen betalen. Een voorstel van de PvdA om de huren maar met 1,5 tot twee procent op te trekken wees Brokx als „te laag ingezet" van de hand. Brokx liet verder weten dat de woningnood met de huidige bouwplannen tussen 1990 en 1995 opgelost zal zijn. De kwa liteit van vele woningen zal nog wel te wensen overlaten. Dit jaar wordt het bouwpro gramma van 102.000 in ieder geval gehaald, aldus Brokx. ROTTERDAM De af gelopen maanden zijn zo'n twintig cliënten van de voormalige Slavenburgs Bank aangehouden. Een onderzoek van de Rijksac countantsdienst heeft uitgewe-, zen dat deze cliënten in het verleden voor tenminste 170 miljoen gulden aan zwart geld bij de bank nu Crédit Lyon- nais hebben ondergebracht. Officier van justitie mr, R. Gerding in de Slavenburg-af faire, heeft dit gisteren beves tigd. Het meerendeel van de aange houden cliënten is inmiddels een schikking aangeboden, om hun belastingschuld (verhoogd met een boete) terug te beta len. De arrestatie van nog meer cliënten is onwaarschijn lijk, omdat het onderzoek zich heeft beperkt tot de vijf groot ste kantoren in Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Dor drecht en Eindhoven. De 85 overige kantoren blijven bui ten beschouwing, aldus Ger ding, die het aantal cliënten dat zich schuldig heeft ge maakt aan belastingontduiking schat op „enkele honderden". Het onderzoek naart de zwart- geld praktijken van Slaven burgs Bank kwam in een stroomversnelling nadat de politie februari vorig jaar een inval deed bij het hoofdkan toor in Rotterdam. Uit de ar chieven bleek al snel de be trokkenheid van de banktop bij zwartgeld-praktijken. De rechtzaak tegen de vier vo rig jaar aangehouden leden van de raad vaij bestuur, kan volgens Gerding nog wel tot 1987 op zich laten wachten omdat deze verdachten be zwaarschriften tegen hun ver volging hebben ingediend. Reis rond de wereld Een Franse journalist is dit weekeinde vanaf La Ferte Alais bij Parijs met een ultralicht vliegtuigje begonnen aan een reis rond de wereld. Op zijn tocht zal hij Spanje, Noodr-Afrika, Brazilië, Midden-Amerika, Singapore, India, Saoedi-Arabië en Grieken land aandoen. Omstreeks Kerstmis hoopt hij weer terug te zijn in Frankrijk. Meisje overleden na aanrijding NOORDWIJK De 16-jari- ge Trudie Vlasman uit Kat wijk is zaterdag in het Aca demisch Ziekenhuis in Lei den overleden aan de ver wondingen die zij de dag te voren opliep bij een aanrij ding. Zij was volgens de poli tie met haar bromfiets vanuit Rijnsburg op weg naar Kat wijk. Op de Rijnsburgerweg stak zij daarom de weg over om de afslag naar haar woonplaats te nemen. Uit de richting Noordwijk kwam op dat moment een auto aanrij den, bestuurd door een 75-ja- rige inwoner uit die plaats. Deze kon het volgens de po litie plotseling overstekende meisje niet meer ontwijken. Kind in auto achtergelaten LEIDEN De politie heeft zaterdagavond op het Kort Galgewater een kind van an derhalf jaar oud uit een auto gehaald. Het kind was daar achtergelaten door de vader, die in een pand aan de Mors- straat een verjaardag vierde. De vader meldde zich na een uur geschrokken op het bu reau met de vraag of zijn kind was gevonden. Hij verklaarde dat hij steeds elk kwartier naar zijn kind ging kijken. Er is een nieuwe chrysant op de markt verschenen: een tweekleurige. Hij komt uit De Lier, waar een in de tuinbouw bekend veredelingsbedriji deze bloem „bij verrassing" heeft weten te kweken. Vandaag leest u daarover in onze rubriek „In en om de kas", compleet met de „Groente-tip van de week". En dat allemaal in de Leidse Courant, de krant die het vertellen. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend _»1 opsturen naar urant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. mSr Cekl^c OouAont i

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1