Zoeterwoude geeft in 85 bijna 18,5 miljoen uit Oegstgeest staat er weer iets beter voor EeidóeSomant Raad Alphen akkoord met verplaatsing midgetgolfbaan BEGROTING KRAP MET UITERST SMALLE MARGES VERDER ONDERZOEK NAAR T PRIVATISERING IN VOORSCHOTEN Burgemeester Staab opent Tent mtT Ceicbe Qowumt Loco-burgemeester Noort herdacht ONROEREND GOED BELASTING NIET OMHOOG LEIDEN VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1984PAGIN1! ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeenteraad van Alphen is akkoord gegaan met het verplaatsen van de midgetgolfbaan aan de Hoorn naar het Zegerslootgebied. De midgetgolf baan is tot nog toe gelegen in een wa terwingebied waardoor dit gebied niet meer voldoet aan de door het rijk gestelde eisen. De gemeente is gaan onderhandelen met de exploi tant van de midgetgolfbaan en heeft hem grond aangeboden in het Ze gerslootgebied. Het gaat hier om de grond die oorspronkelijk bestemd was voor de accommodatie van de honk- en softbalvereniging, maar door te hoge kosten is dat plan door de raad weggestemd en heeft de ver eniging een andere accommodatie toegewezen gekregen. De gemeente heeft de midgetgolfex- ploitant meer grond gegeven dan hij had gevraagd zonder dat dit een ver hoging van de erfpacht tot gevolg heeft. Wel moet er zelf onderhoud worden gepleegd. Er zijn nu plannen om er ook een jeu de boulesbaan aan te leggen. De gemeenteraad is ook akkoord ge gaan met het splitsen van 30 4-kamer- corridorwoningen in 45 wooneenheden. De kosten voor deze splitsing komen op ongeveer 750.000 gulden, terwijl de to tale stichtingskosten voor de woningen neerkomen op rond de 3 miljoen gul den. De huurprijs van de wooneenhe den zal dan 236.- per maand bedra gen. Om de verbouwingen te bekosti gen zal de gemeente van het rijk een lening vragen en op haar beurt de Wo ningbouwvereniging Alphen een le ning geven. De raad is ook akkoord ge gaan met het plan om per 1 augustus 1985 een basisschool te stichten voor christelijk onderjvijs op Reformatori sche grondslag. De meest nabijgelegen school op deze basis ligt in Boskoop. De vereniging voor christelijk onderwijs op reformatorische grondslag heeft om de stichting van de school verzocht en men denkt dat het aantal leerlingen rond de 110 zal bedragen. Nog niet be kend is waar de school in Alphen ge vestigd moet worden. Het schoolbe stuur heeft nog geen wensen in die richting aangegeven. Wel wordt ver zocht om een goede bereikbaarheid in verband met de gedeeltelijk regionale functie van de school. ZOETERWOUDE De gemeente Zoeterwoude heeft voor 1985 een slui- nabije toekomst tegemoet gezien en het valt, zo stel len burgemeester en wet tende begroting met een houders, te betwijfelen of - ondanks het verbeterde meerjarenperspektief ook voor volgende jaren op deze wijze het finan cieel huishoudboekje van de gemeente sluitend ge post onvoorzien van ruim 220.000 gulden. De ge meentelijke uitgaven zul len een bedrag van bijna 18,5 miljoen gulden be dragen. Het college van burgemeester en wethou- maakt kan worden, ders heeft de begroting bestempeld als „krap met uiterst magere marges". Voorts is het mogelijk ge bleken de begroting van 1985 sluitend te krijgen, zonder dat het noodzake lijk was speciale maatre gelen te nemen. Dat bete kent dat de uitgaven op hetzelfde niveau blijven terwijl géén verhoging van de belastingtarieven zal plaats hebben. Met vrees wordt evenwel de Er zullen in 1985 géén subsi dies worden verlaagd en ook zal geen personeel gedwongen ontslag krijgen. Het financiële meerjarenperspectief van Zoe terwoude biedt echter geen ruimte voor het voeren van nieuw beleid. Ook onverwach te tegenvallers kunnen niet worden opgevangen. Het ver nieuwen van de riolering en de daarmee samenhangende herbestratingswerkzaamheden van de Dorpsstraat zal wellicht in 1985 kunnen worden uitge voerd. Het verkeersveilig- heidsplan zal naar verwach ting in het vooijaar van 1985 worden gepresenteerd. Grote zorg blijft de situatie ten aan zien van het „doorgaande" ge deelte van de Weipoortseweg. De door het gemeentebestuur van Zoeterwoude ingesteld maximum snelheid van 50 ki lometer wordt door de provin ciale overheid niet getolereerd. Het provinciaal college heeft zelfs de verantwoordelijke mi nister verzocht Zoeterwoude te verplichten de borden te verwijderen. Diverse waterke ringen, met name de oever- voorziening van de Zuidbuurt- seweg, dient binnen redelijke termijn hersteld te worden en voorzien te worden van een deugdelijke beschoeiing. Uitbreiding van de bibliotheek in de dorpskern, eigenlijk al jarenlang een grote wens, komt steeds dichterbij. Er is al een schetsontwerp. De uitbrei ding zal in 1985 plaatsvinden. Erg tevreden is het gemeente bestuur over de exploitatie van het sport- en recreatiecen trum „de Klaverhal" omdat in het eerste volledige exploita tiejaar kostendekkend is ge draaid. Ook de exploitatie van het „Muziekcentrum" is kos tendekkend geweest al blijft, gelet op de overgelegde begro ting, de exploitatie zorgwek kend, aldus het gemeentebe stuur. Financiële zorgen heeft de Stichting Oud-Zoeterwoude en daarom is aan het gemeen tebestuur gevraagd of zij be reid is de huur te betalen. Huurproblemen heeft ook de schildersgroep „Kameleon" en die heeft verzocht of men ge bouw 't Buitenbeentje tegen een symbolisch bedrag kan huren. Daarover zal de com missie welzijn zich op zeer korte termijn uitspreken. Ruimtelijke ordening Binnen afzienbare tijd wordt de goedkeuring van het be stemmingsplan Rijksweg 11 verwacht. Met betrekking tot het Streekplan Zuid-Holland West is gekozen voor het mo del van stedelijke uitbreiding in kleine lokaties. Hierin wordt nieuw stedelijk gebied geprojekteerd aansluitend aan bestaande bebouwing. Voor Zoeterwoude wordt dan ge dacht aan een lokatie ten oos ten van het Watertje en de Noordbuurtseweg. Uitgaande van 40 a 50 woningen per hec tare komt dat neer op een nieuwe wijk van zo'n 800 wo ningen. Een plan voor een bankge bouw met acht kleine boven woningen op de hoek van de Nassaulaan en de Pancratius- straat is definitief van de baan. Thans worden de mogelijkhe den onderzocht om daar een bankgebouw in één woonlaag met daarnaast vijf eengezins woningen te bouwen. Er be staat voorts nog altijd onzeker heid over het bouwplan aan de Meerburgerwatering. Pessi- mistich blijft het college ten aanzien van de geplande wo ningbouw in Hoge Rijndijk West. Eerste paal woningwetwoningen in Haaswijk De eerste paal die gistermiddag in deelplan IV In Haaswijk door de Oegstgeest#^1 wethouder mevr. Th. L. Blom-de Koek van Leeuwen werd geslagen, ging wat aarz B lend de grond in. De officiële daad die zij verrichtte, luidde de bouw.in van 36-ééngi -M- zinswoningen, 1 woning voor minder validen en 20 zogenaamde HVAT-woningen. Het zijn woningwetwoningen die gebouwd worden voor de woningbouwverenigin ,,Buitenlust". Na het slaan van de eerste paal overhandigde de voorzitter van de wispo ningbouwvereniging, de heer Zaalberg, mevrouw Blom een boeket bloemen. De gi beurtenis werd bijgewoond door het voltallige college van B en W en vele genodi<len den.j ar, VOORSCHOTEN VVD en CDA zijn voor een verder on derzoek naar privatisering te weten het eventueel afstoten van gemeentelijke taken en met name bij de sportvelden, PvdA/PPR is tegen, omdat deze groepering meent dat door het afstoten van het be heer en onderhoud van de sportvelden het gemeentelijk sportbeleid in gevaar komt. Op verzoek van het college van burgemeester en wethouders voerde de gemeenteraad een inhoudelijke discussie over het vraagstuk van de privatise ring. Drs. H. Willemsen (VVD): „De In aanwezigheid van vele belangstellenden heeft burge meester K. Staab gisteravond jongerencentrum „Tent" in Wassenaar heropend. Tent is een jaar lang dicht ge weest voor een ingrijpende verbouwing. De openings handeling die Staab verrichtte, was het doorknippen van een niet onder stroom stand elektriciteitssnoer, waaraan een koperen bekken was bevestigd. Onder de aanwezigen bevond zich naast de medewer kers van Tent de heer Han van Kesteren, die zich jaren lang zeer intensief heeft ingespannen voor een goed jongerencentrum in Wassenaar. Hij memoreerde dat dit er nu eindelijk was. Ook wethouder mevrouw van der Wiel-van der Flier bracht aan de medewerkers van Tent haar gelukwensen over, onder overhandiging van een dubbelwendige theepot. De Wassenaarse burgemeester zelf deed Tent overigens een papiersnijmachine cadeau. Het unieke Surfgame is voor u wanneer u een nieuwe abonnee opgeeft. 1 speelmeer, 6 surfboards, 2 eilanden, 3 boeien, 1 windpijl, 1 start/finish, 15 surfcards, 1 dobbelsteen en wedstrijdreglement. Alles waterproof en verpakl in een handige koker. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk door ons onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee per: NAAM: POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: i~~1 kwartaal O automatisch per maand jaar Stuur het Surfgame naar: NAAM: I POSTCODE:PLAATS:I Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, H 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). CodeJNZ Jj omvang van de overheidsbe moeienis moet kritisch beke ken worden. In de na-oorlogse periode heeft de overheid te veel taken tot zich getrokken, waardoor er soms een verstik king van het particuliere initi atief ontstaat". Drs. S. Offrin- ga (CDA): „Privatisering bete kent voor ons een gespreide verantwoordelijkheid. Privati sering kan het verantwoorde lijkheidsgevoel van de burger bevorderen". Mr. G. Both (PvdA/PPR): „Privatisering oftewel het af stoten van o.a. het beheer en onderhoud van de sportcom plexen kan betekenen dat het totale sportbeleid in gevaar Uit het rapport van de werk groep privatisering èn tarie ven bij de sport, komt naar vo ren dat zeker de eerste jaren niet van kostenbesparing ge sproken kan worden. Zowel VVD als CDA zien de totale afstoting van het tenniscom- plex zowel beheer als onder houd als een gunstig voor beeld, dat gevolgd kan worden door de andere sportcom plexen. De PvdA/PPR wil echter een duidelijk onder scheid maken tussen tennis en voetbal. Tennis is door parti culieren ook rendabel te ma ken, bij voetbal moet voorko men worden dat niet iedereen meer op een sportveld kan ko men. Wethouder L. Marselis (CDA) verzuchtte hardop: „Ik zit een beetje met deze raad. U dringt aan op bezuinigingen en verhoging van de huren van de sportvelden en uit de sportwereld komen duidelijke signalen dat een hogere huur prijs niet opgebracht kan wor den. Geef mij de kans om eventuele afstoting van de sportcomplexen verder te la ten uitzoeken en dan liefst een opdracht verstrekt door de ge hele raad". Omdat bleek dat PvdA/PPR inclusief wethou der Ir. J. van Leeuwen (PvdA) als enige groepering tegen was, bood Mr. Both „Als goede democraat" de helpende hand om een verder onderzoek niet uit de weg te gaan mits dit niet :ek ba uitgelegd zou worden aljJSB deze partij alle heil zou zien r afstoting van gemeentelijke tLuj. ken aan particulieren. ,cni De raad was verheugd ovfclïlS' het voorstel het tarief van linp electriciteit met terugwerkef de kracht van 1 januari vjlSBl dit jaar te verlagen met 1 a -s] per kwu. Dat betekent voj een gebruiker van 3000 k\r een voordeel van ongevetndf ƒ36.- per jaar. Wel krijgt J Voorschotense burger volgeil jaar een geringe verhogij™^r van de reinigingsrechten en JX, n rioolrechten en tevens gaat ff ei onroerendgoedbelasting oil me hoog. Daarover was mindPev.°j vreugde, hoewel de raad co|. stateerde dat de verwachh verhoging van 7% bij de reii^en gingsrechten door interne bPVX zuiniging slechts 3% wor£m° Dat betekent een woonlaste|lm verzwaring van ongeveer Ij» 21 per jaar. J. Visser (PvdA/PPR) had lf^p ver gezien dat het voorstel D'66 was overgenomen, i_ voorstel beoogde een grotei verhoging van de onroerenj goedbelasting, waardoor reinigingsrechten gelijk h den kunnen blijven. Wethol der Ir. J. van Dalen (VV1 hield een technisch beto<i waaruit moest blijken dat t hoging van de onroerendgod belasting aan een bepaal „plafond" zit. De raad begret het niet helemaal en ve trouwde dat de notulering Cr kans zou bieden om het betoo[ P doorspekt met formules vreemde uitdrukkingen de g# legenheid tot rustige overdeif' king zou geven. De gemeenteraad heeft voorkeur bij de inkrimpinj van het onderwijs af te wijkei van de gangbare regeling da. wie het laatst komt, het eer^ moet afvloeien. Nader zal uitgewerkt worden dat bij irÈ krimping eerst aan de ordl komt degenen die in de V.U.Ï kunnen gaan en indien dea dat niet willen, zij op wachl geld gesteld kunnen worde» De A.B.O.P. is daar tegen maar de gemeenteraad wu daar toch niet voor wijken. Y allr RIJNSBURG Loco-burge meester C. Noort is gister avond tijdens een bijzondere raadsvergadering door de ge meente herdacht. Noort die ruim een jaar loco-burgemees ter was, omdat burgemeester W. K. de Roos met ziektever lof was, overleed dinsdag avond laat na een hartinfarct. Wethouder J. C. J. van der Meij merkte op dat Noort zijn stempel op Rijnsburg had ge drukt. Vanaf 1 september 1970 was hij raadslid en vanaf 5 september 1978 wethouder en loco-burgemeester. Vooral op het gebied van de huisvesting heeft Noort veel voor Rijns- burg gedaan. Zijn bewogen so ciale visie op betaalbare huis vesting was bij ieder bekend. Wethouder v.d. Meij onder streepte nog eens de houding Van Noort tijdens de ziekte van de burgemeester. „We verliezen niet alleen een goed bestuurder, een fijne collega, maar ook een vriend met een haar oprechte deelname uit. Bij deze openbare raadsverga dering waren veel oud-raads leden en wethouders. Ook een delegatie van het Florabestuur was aanwezig, evenals afge vaardigden van diverse poli- hart van goud", zo merkte hij tieke partijen en verenigingen, op. Mevrouw A. de Haas sprak Gedeputeerde T. Janssen was namens alle raadsleden. Als speciaal voor deze bijzondere nestor van de raad sprak zij raadsvergadering naar Rijns burg gekomen. Vanavond zal er gelegenheid zijn om te condoleren in de Immanuëlkerk vanaf 19.30 uur, terwijl zaterdagmorgen om 10.30 uur de uitvaartplech tigheid begint eveneens in de Immanuëlkerk waarna Noort begraven zal worden op de Gereformeerde begraafplaats aan de Sandtlaan. IEDERE WOENSDAG GRATIS INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER. RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGFNDA OEGSTGEEST De financiële positie van Oegstgeest is iets verbeterd. Dat meldt het college van burgemees ter en wethouders in de begroting voor 1985. De begro ting bleek eenvoudiger sluitend te maken dan was ver wacht. Als gevolg van deze ontwikkeling hoeft de on- roerend-goedbelasting niet te worden verhoogd. Het college concludeert dat het financieel beleid dat sinds het begin van de tachtiger wordt gevoerd zijn vruchten begint af te werpen. Ondanks de nog altijd teruglopende uitkeringen uit het gemeen tefonds hebben de bezuinigingen die de gemeente heeft doorge voerd zoveel effect gehad dat er zelfs weer een beetje ruimte is voor nieuw beleid. Het volbouwen van de nieuwbouwwijk Haas wijk heeft overigens een merkbaar gunstig effect op de uitke ring uit het gemeentefonds: hoe meer inwoners, des te hoger de uitkering. Het college waarschuwt echter voor voorbarig opti misme. De komende jaren zullen toch behoorlijke investeringen moeten worden gedaan: de restauratie van kasteel Oud-Poel geest, achterstallig onderhoud aan wegen en plantsoenen, de sa menvoeging van kleuter- en lagere scholen tot basisscholen, de sportveldenruil voor ASC, om maar een paar zaken te noemen. In 1985 hoopt de gemeente subsidie te krijgen voor de bouw van 20 woningwetwoningen, 51 bejaardenwoningen, 28 premiehuur- wóningen, 27 premiekoop A-woningen, 25 premiekoop C-wonin- gen en 32 premiekoop B-woningen, allen in Haaswijk. Voor wat betreft openbare werken wordt een voorstel aange kondigd tot reconstructie van de Geversstraat/Leidsestraatweg, in verband met het verbeteren van de riolering in beide wegen. Het ministerie van verkeer en waterstaat betaalt 40 procent van de aanlegkosten van de busbaan op de Leidsestraatweg. Andere belangrijke verkeersplannen worden vertraagd omdat er grond moet worden onteigend. Dat geldt voor de aanleg van een fiets pad langs en de reconstructie van de Haarlemmertrekvaartweg en de aanleg van de Haaswijklaan, die de Dorpsstraat moet ont lasten. Bij sociale zaken is de toename van het aantal aanvragen voor een uitkering in verband met werkeloosheid (momenteel onge veer 742) overheersend. Teleurstellend is volgens de gemeente dat er weinig belangstelling is voor vrijwilligerswerk met be houd van de uitkering. Op het gemeentehuis ligt een lijst met dergelijke baantjes, maar de respons is gering. Steeds meer huishoudens in de gemeente raken door de ver slechterde economie en andere omstandigheden in financiële moeilijkheden. De gemeente overweegt de Stichting Huishoude lijke- en Consumentenvoorlichting op het Platteland in te scha kelen, die dergelijke huishoudens weer gezond kan maken. De tarieven en belastingen in Oegstgeest zullen in 1985 ni«^„ spectaculair stijgen. Er is hier en daar sprake van een verhoging y" van drie procent, in overeenstemming met het inflatiepercentaf ge. Dat geldt bijvoorbeeld voor accommodaties als sportvelden gymnastieklokalen en het zwembad. De onroerend-goedbelas fvt ting blijft dus gelijk, en de tarieven voor reinigingsrechten wor5"a' den zelfs verlaagd. De gemeente investeert in 1985 fors in materieel voor gemeente'Kl werken. Ruim een half miljoen gulden wordt uitgetrokken voo ^*a' een vrachtauto, een veegauto, een tractor en een motormaaier *-g Opvallende posten zijn verder nog het herstellen van de De schoeiing van de vijver aan de Piet Heinlaan (27.000 gulden), he "8*^ vochtwerend maken van de muren van het oude gedeelte var 'f* het raadhuis (30.000 gulden), een zandbak bij zwembad Poel 4"f' meer (6000 gulden) en het herstel van „ribbelvorming bij de ver keersregelinstallatie bij de Leidse Buurt". Voor de stopstreej Rijnzichtweg op het kruispunt Leidse Buurt zijn namelijk ribjc bels ontstaan in het wegdek door het veelvuldig remmen vai het verkeer voor de stoplichten. Om dat te herstellen moet d bestaande wegverharding worden afgefreesd en van een stabie eec asfaltmengsel worden voorzien. Verder moeten de detectieka rre bels in het wegdek worden vernieuwd. Totale kosten: 50.00 «g gulden. Het is niet bekend of de gemeente van plan is alhier eein( groene zone in te stellen teneinde herhaling van de gevreesdqjft ribbels te voorkomen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8