^Dertig graden noodt niet tot het Tpten van stevige Leidse winterkost99 Motor blinkt uit in spel en vormgeving Contractbreuk bestraft met boete j,Nu niet over belastingen praten" Zoeterwoude krijgt wellicht een zesde agere school Eerste paal voor 21 nieuwe woningen GeidóaQowumt pK TOB ER IN DEN VREEMDE MET VALLENEN OPSTAAN Minder vervuilde belt levert Noordwijkerhout korting op VRIIDAG 28 SEPTEMBER 1984 PAGINA 7 LEIDEN Voor een jong en welwillend acteur moet „De archi tect en de keizer van Assyrië" van Arrabal een bijzonder uitda gend stuk zijn. Voor de twee personen, die op het eiland nu een maal met elkaar leven moeten, is het gezelschap van maar één ander mens heel duidelijk te weinig. Het spelen van anderen, vooral van de zeer gemiste vrouwen, biedt daarvoor een oplos sing. Zo wordt een samenlevinkje geschetst waarin spelen een noodzaak is. Vooral de figuur van de keizer, een man uit onze wereld die door wat lijkt op een vliegtuigongeluk op het slechts door een inboorling bewoonde eiland terechtkomt, kenmerkt zich door een prettige gespletenheid. Binnen enkele ogenblikken kan hij veranderen van tiran via bedelaar om de genegenheid van de architect (de positie die hij de 'wilde' gegeven heeft) in duimzui- gend moederskindje, zijn vrouw of zijn tegelijkertijd aanbeden en gehate moeder zelf. Bluffend met een loodzware erfenis aan tientallen eeuwen wes terse cultuur houdt hij de leergierige architect wel in zijn macht, maar hij moet de onbedorvene steeds weer teleurstellen als het gaat om wezenlijke zaken: „Wanneer leer je me nou eindelijk hoe ik gelukkig moet worden?" Het is duidelijk dat de wilde de gelukkige is, en de keizer alleen maar hopeloos gefrustreerd. Toneelgroep Motor nam deze uitdaging aan. Hans Schneider als een imponerende keizer en Ferd van den Eerenbeemt als de er sobere architect brachten het woeste stuk in ruim 2 1/2 uur zuivere speeltijd overdacht en zorgvuldig, een compliment dat zeker ook regisseur Jan Jacobs geldt. Ook in de bewerking van het stuk, kleding en maskers, en het decor en de rekwisie ten, waarin de architectonische grondvormen cirkel, vierkant en driehoek vaak terugkwamen, was de grondige en smaakvolle aanpak terug te vinden. Alleen op details kunnen wat aanmerkingen gemaakt worden. De sobere manier waarop de architect werd gespeeld, kwam in het algemeen prettig en natuurlijk over, maar had in sommige scènes iets vlaks. Zijn ongedwongen manier van praten leidde zo nu en dan tot onverstaanbaarheid. In de rechtszaak werden de gespeelde getuigen naar mijn smaak teveel tot banale karikatu ren, waardoor de voorstelling op dat moment een indruk maak te van effectbejag, iets dat in de rest van het stuk juist zo goed omzeild werd. Het zou zonde zijn als de uitvoering van een amateurstuk van dit uitzonderlijke niveau beperkt moet blijven tot één avondje LAK. Net zoals het voor de enthousiaste bezoekers (applaus tus sendoor en voor de pauze) jammer is als Motor het bij deze voor stelling zou laten. DICK VAN TEYLINGEN WOERDEN Jos Schipper, Johnny Broers, Emiel Kerstens en Heddie Nieuwdorp zijn door de wielrenunie (KNWU) bestraft met een geldboete van 200 gulden wegens contractbreuk. De vier beroepsrenners uit de inmiddels opgeheven ploeg van Jacques de Goede kwamen op 6 september aan de start in de Ronde van Catalonië, een korte etappekoers in Spanje. Ze waren echter ook een verbintenis aangegaan voor een optreden in het criterium van Surhuisterveen, dat op dezelfde dag werd verre den. De KNWU besloot aanvankelijk tot een direct startverbod van het viertal, maar stelde de straf later uit. Een eisenpakket van de ontstemde De Goede, die onder meer een bedrag van 2500 gulden wilde voor de onkosten om zijn renners in koers te hou den, bleef onbeantwoord, waarna de Limburger zijn activiteiten als sportieve baas van de bescheiden profploeg staakte. Interland voor dames Meerburg ZOETERWOUDE De Zoe- terwoudse gymnastiekvereni ging Meerburg neemt zondag deel aan internationale wed strijden in sporthal „Cranen- veld" in Venlo. Onder het toe passelijke motto „Bewegen op muziek" verdedigt Meerburg tijdens de jazz-gymnastiek- wedstrijden de Nederlandse eer met Sparta uit Venlo en Olympia uit Roermond. Na mens de Belgen komen Sta Paraat uit Hasselt, de club met dezelfde naam uit Kuringen en Sparta uit Heusden in actie. Makkelijke zege DeZijl/LGB DENEKAMP De Zijl/LGB heeft zich bij de laatste acht in de nationale bekercompetitie geplaatst door met 19-10 van eerste klasser „De Losser" te winnen. Voor de Leidse wa- terpoloërs was de wedstrijduit slag slechts statistisch van be lang. Van het begin tot het eind bepaalden zij de wed strijd. Ronald Hermsten en Alex van Belkum scoorden ieder zes maal, Mark van Belkum drie maal, Stan van Belkum twee maal en Henk Harteveld en Hans Nieuwenburg ieder een- °mm'ilDEN/SCHIPHOL i kan u met plezier me- jdelen, dat ook wij hier het verre West-Austra- Leidens Ontzet vieren. wk/hrze herdenking vieren 5 op de dichtst bijzijnde terdag van 3 oktober et een supper dance. Het pper bestaat uit haring, ltspot en wittebrood ewel de Hollandse ha- ïgen hier bijna niet te jijgen zijn en bovendien wk/b2lperduur. Wij vieren jze herdenking al vele ;en. De meeste Neder- nders zijn tussen de 25 30 jaar", ws/wkh van de vele reacties op fin. t persoonlijk initiatief van wk/bzi'dens burgemeester C. Goe- op 3 oktober niet alleen in ^Sleutelstad te vieren, maar WS/bzar Nederlanders die zich iers in de wereld hebben ge- jstigd zo veel mogelijk bij te Itrekken. Vorig jaar augustus érd ambassades en vereni- firt- hgen van Nederlanders in ft buitenland gevraagd of WS/bzfen daar 3 oktober viert. In i loop der maanden dwarrel- :n 120 reacties op het bureau in burgemeester C. Goekoop u/k/u,i uit zeker tachtig antwoor- ;n bleek, dat in alle wereld- alen in meer of meerdere late Leidens Ontzet inder- WS/w%ad wordt herdacht. Deze da- fin. \n worden met steun van het bz fedrijfsleyen 15.500 haringen 912 flessen Corenwyn als ^vanger van het andere nprodukt wittebrood 55 bestemmingen over de :1e wereld verstuurd. Van links naar rechts: burgemeester C. Goekoop. staatssecretaris A. Ploeg en KLM-geiagvoerder J.L. Plesman degene die de haringexporteurs naar Japan zal vliegen kregen gistermiddag op Schiphol haring en Corenwyn aangeboden. Noodgedwongen ;n korte bloemlezing uit die ipel brieven wijst uit dat dat ieren van 3 oktober in den ■eemde niet altijd even een- judig verloopt. De noodzake- ike, traditionele „Leidse" in- «ediënten blijken moeilijk of )ZJfin. lajjwelijks verkrijgbaar. Zoals i/S/bz/Fze brief uit een Arabisch ind getuigt: „Invoer van jene- r is officieel niet mogelijk. Wellicht biedt verzending in bevroren of anderszins onher kenbare verschijningsvorm oplossing". Irr Harare blijkt men de ha ring noodgedwongen te heb ben vervangen door zwijn aan het spit en in Dhaka wil het ook niet erg lukken met de traditie: „Uit het register blijkt dat maar één landgenoot in Leiden is geboren. Wel heeft een ambassade-attaché destijds in Leiden gestudeerd doch hij zal vanwege logistieke proble men met haring, paling en wittebrood het historisch feit helaas onopgemerkt voorbij la ten gaan". In Havanna „laat de haring zich lastig vervan gen door baracuda of red snap per. Ik ga dan nog voorbij aan het feit dat de rond oktober heersende temperaturen van 30 a 35 graden niet direct no den tot stevige Leidse winter- kost". In sommige landen wordt 3 oktober daarentegen al jaren gevierd. Soms zeer uitgebreid met feesten waar tientallen Nederlanders aan deelnemen, maar soms blijft het aantal deelnemers beperkt: „Helaas maar weinig medewerking en interesse. Jammer". In Nice is het tegendeel het geval: „Wij zullen een keer moeten besluiten om de dozen met het oud archief van de club terug te brengen tot één exemplaar van alles in plaats van de hele troep bij de vol gende voorzitter op zolder te dumpen. Ik zal proberen te be reiken, dat wij bij die gelegen heid vaststellen of wij 3 okto ber binnenkort voor de 24e of de 25 keer vieren". Uit Costa Rica kwam het ant woord: „De Hollandse ge meenschap is hier klein, maar Hollandse nieuwe wordt spe ciaal ingevoerd en voor ons vastgehouden". Uit Hong Kong: „Het festijn is na het Koninginnebal één van de drukst bezochte evenementen in het jaarlijks programma". En in Rio de Janeiro lijkt het allemaal wat stijfjes en offi cieel te gaan: „In 1982 namen een 150-tal Nederlanders deel aan deze feestviering. Zijdens LEINE PARTIJEN NOORDWIJKERHOUT: ÏOORDWIJKERHOUT - Raadsleden van de 'vdA, D'66 en de EZP /aren gisteravond niet marktgelden volgend jaar omhoog moeten. Deze partijen hadden liever eerst de begrotingsdebat- lereid te bespreken of de ten (volgende maand) wil- iges, hondenbelasting en len afwachten. Het colle- (Hi lar 3llan o v Aafi imhfe irke ur t( I ko il bil DETERWOUDE Behalve de vijf lagere scholen die Zoeter- 'oude nu kent, zal er nog eens een zesde met protestants hristelijké signatuur bijkomen. Dat blijkt uit de begroting 985 die het college gisteravond heeft gepresenteerd. De school :al aan de Hoge Rijndijk worden gevestigd en naar alle waar- chijnlijkheid in of nabij de huidige Bernardusschool. ip een daartoe strekkend verzoek van het bestuur van de stich- ing P.C.-kleuteronderwijs Zoeterwoude-Rijndijk heeft de staats ecretaris van onderwijs en wetenschappen inmiddels al positief ereageerd. In verband met de Wet op het basisonderwijs zal per augustus 1985 uitsluitend nog het fenomeen „basisschool" be- taan. De huidige Bernardusschool zal dan het predikaat „rooms catholieke basisschool" krijgen. )e gevolgen van de komst van een protestant christelijke basis- chool zijn thans nog niet te overzien. Ook de consequenties 'oor de schoolgebouwen zijn nog erg onduidelijk al is het wél :eker dat er vooralsnog geen nieuwe lokalen behoeven te wor- len gebouwd. Energiebeperkende maatregel De Wijk WOUBRUGGE In het kader van de energiebeperkende naatregelen die worden uitgevoerd bij de gemeentegebouwen is Ihu De Wijk aan de beurt. De maatregelen liggen vooral op het [gebied van het technisch beter functioneren van de verwar- hing. De raadscommissie financiën had geen moeite met de uit- [gave van het bedrag van 13.442,-, vooral toen bleek dat door Ket verminderde gebruik aan energie zichzelf in vijf jaar terug verdient. gevoorstel om de belastin gen met drie procent te verhogen, werd wel door CDA en VVD gesteund, waarmee het voorstel kon worden aangenomen. De EZP was er in principe wel tegen het voorstel te behandelen, maar toen er gestemd moest worden, gaf men toch een positief advies. B en W van Noordwijker- hout wilden de verhoging nu door de gemeenteraad heb ben omdat de verhoging dan al per 1 januari in kan gaan. Als gewacht wordt op de uit eindelijke stemming over de begroting op 22 november, kan de belasting pas in maart of april omhoog. Volgens wethouder Heemskerk zou wachten onjuist zijn geweest. „Je gaat de burgers dan ach teraf confronteren met een verhoging die met terugwer kende kracht wordt inge voerd. De Noordwijkerhou- ters moeten weten waar zij aan toe zijn", zei hij. Hij be greep niet waar de kleine fracties zich druk over maakten. „Als je ziet om welk bedrag het nou hele maal gaat, dat is maar pea nuts. De belasting wordt al leen maar aan de inflatie aangepast". Voor de kleine partijen bleef het echter een principezaak. De Haas (PvdA): „We moeten eerst praten over het beleid dat we gaan voeren en dan pas over de financiën". Volgens het CDA zit er niets principieels aan deze zaak. „Het is een verantwoord voorstel", aldus de partijwoordvoerder. Burgemeester G. Swaan heeft gistermorgen in Koudekerk de eerste paal van 21 nieuwe woningwetwoningen de grond in ge heid in de zogenaamde scholenhoek. Het is voor het eerst sinds vijf jaar dat woningbouwvereniging Goed Wonen weer woning wetwoningen in Koudekerk kan bouwen. Burgemeester Swaan zei te verwachten dat de eerste woningen nog voor het eind van dit jaar opgeleverd zullen worden. De huur van de nieuwe wonin gen blijft onder de vierhonderd gulden per maand. De woningen worden zeer goed geïsoleerd. De energiekosten komen rond de vijftig gulden in de maand uit. Als vergoeding voor de overlast die de bouw veroorzaakt, kregen de omwonenden aan de Wilhelminastraat, Prins Bernardstraat en Koningin Julianastraat een taart aangeboden van de woning bouwvereniging. Ondanks deze geste, zijn de buurtbewoners lang niet allemaal blij met de bouw van de nieuwe huizen. Eén van hen, de heer T. Schellingerhoud, heeft een schorsingsver- zoek ingediend bij de Raad van State en een bezwaarschrift bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. ^ÏDËN enkoen jaar cel geëist tegen stelende junk tlllir RAAG Een jaar gevangenis- uur ,f hoorde de 27-jarige Mike uit Lei- hnnnhoo gisteren tegen zich eisen voor di- ,nerian ®e diefstallen met en zonder geweld. K Jverdachte is al geruime tijd aan he- noare zit[,e verslaafd en stal het afgelopen m net kat alles wat hij pakken kon om zich rijn behoeften te kunnen voorzien, ih. jral oude vrouwen en winkeliers omstzulen n'et ve'l'8 voor Leidenaar. r hdtasjes en complete stereotorens gaaeriruden aan de har(j drugs geofferd. Ideraanjn Mike de Haagse rechtbank in n Rijnland trillend beloofde dat hij zijn leven I: beteren en netjes op een kamer daa 2 OlPe wonen' wer"d hij uit zijn detentie y plagen. Hij moest in die tijd nog een iaanda< maand. straf uitzitten van acht maanden. Dronken Hij was nog maar amper op vrije voe ten of er verdwenen om de haverklap weer portefeuilles en winkelgoederen in de stad. Mike: „Het ging meteen bergafwaarts met me. Mijn hospita was constant dronken, binnen de kortste keren ging het weer fout". De Leide naar zei dat hij nu absoluut van de he roïne af wil. De reclassering moet hem daarbij helpen, niet het consultatiebu reau voor alcohol en drugs. „Want dan blijf ik maar in die sferen hangen". Uitspraak op 11 oktober. „Enige" vervuiling in sloot Hoogeveense polder NOORDWIJKERHOUT Volgens wethouder P.C. Heemskerk is er on langs „enige" verontreiniging aange troffen in het water van de hoofd- sloot in de Hoogeveense polder te Noordwijkerhout. „Het kan zijn dat er doorgesijpeld water van de vuil nisbelt komt, of vuil water uit het Oosterduinsemeer, maar het kan ook zijn dat een agrariër in het gebied iets ongeoorloofd geloosd heeft". De gemeente gaat op zoek naar de ver oorzaker. „De schuldige zal betalen", verzekerde de wethouder de gemeen teraad gisteravond toen hij deze me dedeling deed. Onderzoek naar goedkope huurhuizen NOORDWIJKERHOUT PvdA-raadslid mevrouw Hof- Van Putten wil weten of het in Noordwijkerhout mogelijk is goedkope huurwoningen in de vrije sector te bouwen. Zij stelde deze vraag gisteravond tijdens de raadsvergadering naar aanlei ding van mededelingen in een blad van de Vereniging Neder landse Gemeenten (VNG) waar in stond dat het voor een ge meente mogelijk is goedkope huurwoningen extra te bouwen. De wethouder zegde toe een on derzoek naar de mogelijkheden in te stellen, al rekende hij snel voor dat de goedkoopste huur waar men in Noordwijkerhout op zal komen, minstens 850 gul den (kaal) zal bedragen. „Dat heb ik al eens eerder voorgere kend", zei Heemskerk die toch instemde met een onderzoekje dat hij overigens al eens eerder had beloofd maar nooit uitge voerd. „Een meerderheid van de commissie openbare werken was onlangs niet verder geinteres- seerd in het onderzoek, dus ben ik er niet mee verder gegaan", zei hij. id ijeenkor J an de NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwijkerhout krijgt 60.000 gulden terug van het Hoogheemraadschap Rijn land. Dit bedrag had men be taald voor een onderzoek naar vervuiling van het oppervlak tewater bij de voormalige vuil nisbelt aan de Tespellaan. In eerste instantie constateerde het schap een ernstige vervui ling. De gemeente Noordwij kerhout moest meteen flinke bedragen op tafel leggen om dat zij verantwoordelijk is voor het vieze oppervlaktewa ter in de buurt van de belt. De geméente liet echter een on derzoek door de Grondmij uit voeren waaruit bleek dat het wel meeviel met de vuiligheid. Het Hoogheemraadschap bleek gevoelig voor het onderzoeks rapport en is bereid de helft van de al betaalde 120.000 gul den terug te storten op de bankrekening van de gemeen te. Ook vólgend jaar krijgt de gemeente een korting van vijf tig procent op de opgelegde aanslag. Wethouder Heemskerk, die dit onderhandelingsresultaat gis teravond tijdens de raadsver gadering meedeelde, zei dat nu afgewacht wordt wat de pro vincie gaat doen. Zuid-Holland wil ook nog eens nadere mon sters nemen op deze plaats. De provincie schat de totale on derzoekskosten op bijna 300.000 gulden. Noordwijker hout zal daar een ton aan bij moeten dragen. Mocht de pro vincie afzien van het schoon maken van de belt als zij die niet vies genoeg vindt, dan zal de gemeente waarschijnlijk ac tie ondernemen, aldus de wet houder. Het is volgens hem niet al te duur om het vervuil de water via een pijpleiding naar de rioolzuiveringsinstal latie te pompen. Viaduct over! WASSENAAR Het viaduct over de Rijksstraatweg in Wassenaar wordt gesloopt. Daarvoor in de plaats komt een gelijkvloerse kruising met de Rijksstraatweg. De Land- scheidingsweg is dan inmid dels doorgetrokken en een stadsautoweg geworden van twee maal 2 rijbanen, de zoge naamde Verlengde Landschei- dingsweg. Een en ander moet voor 1990 zijn gerealiseerd. rijksstraatweg a De kruising met de Rijks straatweg gaat dan lijken op die van de Generaal Spoor- laan-Beatrixlaan in Rijswijk. Het overigens naamloze Was- .senaarse viaduct is jarenlang een onderdeel geweest van het Hofpleinlijntje Rotterdam- Scheveningen. Slechts enkele spoorwachtershuisjes aan de voet van het viaduct nabij Marlot herinneren nog aan die tijd. Op 4 oktober 1953, dertig ordt gesloopt jaar geleden dus, werd de laat ste rit gereden, daarna werd het een autoweg. Omdat de aanleg van de Ver lengde Landscheidingsweg nog wel enkele jaren op zich laat wachten, heeft het minis terie van verkeer en water staat besloten ondanks de sloopplannen het viaduct voor de wielrijders te voorzien van een fietsbrug. Deze gaat 650.000 gulden kosten. deze Ambassade plegen de Chef de Poste en zijn mede werkers acte de présence bij onderhavige herdenking te ge ven". Japan Het Leidse gemeentebestuur vroeg gistermiddag op de luchthaven Schiphol nog eens extra de aandacht voor de „wereldomvattende" 3 oktober actie, waarmee Leiden wordt „gepromoot". Staatssecretaris A. Ploeg van landbouw en visserij zei bij die gelegenheid dat de Leidse ac tie die mede door het minis terie in het kader van de ex portbevordering wordt gefi nancierd de Nederlandse export ten goede zal komen. Volgens Ploeg zouden de Ne derlandse haringexporteurs meer moeten samenwerken: „Nu houden zich 37 exporteurs bezig met de uitvoer van ha ring naar Japan. Daar zou best wat meer eenheid in mogen zijn". Volgens Ploeg is Japan een goede markt voor de Neder landse haring. Momenteel gaat jaarlijks 4.000 ton Nederlanse haring naar Japan en dat zou 15.000 ton moeten worden. Ploeg is onlangs teruggekeerd van een reis naar Japan. Zijn verblijf daar moet het betre den van Japanse markt door het Nederlandse bedrijfsleven vergemakkelijken. Op 3 oktober houdt de Neder landse Club in Tokio een party ter gelegenheid van Leidens Ontzet en vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfs leven, dat in haring doet, zul len daarbij aanwezig zijn om hun produkt aan de man te brengen. Japan is één van speerpuntmarkten voor Ne derlandse vis. Het Nederland se bedrijfsleven ziet in Japan een goede markt, omdat daar erg veel vis wordt geconsu meerd. Volgens het Produkt- schap voor Vis en Visproduk- ten ontwikkelt de haringstand in de Noordzee zich bijzonder positief en zou er dus alle re den zijn buitenlandse markten op te zoeken. (ADVERTENTIE) STAAT BOL VAN DE NIEUWTJES! I VERRASSEND MOOIE MODE I ZEER FRAAIE MEUBELEN I TEGEN REDELIJKE PRIJZEN! gratis parkeren bij HOUTRUST DEN HAAG 30 Vogels gered van botulisme LEIDEN De afgelopen zomer zijn dertig watervogels gered van botulisme. De vogels werden door Regina Kouprie en Chris- tiaan de Waard, beiden lid van de afdeling Leiden van de Die renbescherming, uit het water gehaald in Leiden, Leiderdorp, Zoeterwoude en Alkemade. Het tweetal kreeg destijds een opleiding van de heer W.A. Krie ken van de Vogelwacht Rijnland, een organisatie die inmiddels is opgeheven. De met botulisme besmette dieren werden uit het water gehaald en naar een terrein gebracht dat door de gemeen te Leiden aan de vereniging ter beschikking was gesteld. Het tweetal trof bij de inspectie van verschillende wateren in totaal 55 kadavers aan. Veertig slachtoffers werden meegenomen, waarvan er nog tien overleden. De dertig geredde dieren zijn thans al weer vrijgelaten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7