Felle aanval Gromyko op Verenigde Staten Kabinet houdt vast aan verplichte autokeuring Mooi slot MINISTER BRINKMAN BIJ JUBILERENDE LC: „De krant kun je niet missen, geen dag" -AUTOWARENHUIS VNO tegen verplaatsing Centrale Directie PTT wederzijdse belangen. Ver der verklaarde hij, dat Mos kou bereid is een „eerlijke partner" voor het Westen te zijn. Tsjernenko sprak giste ren tijdens een korte plech tigheid in het Kremlin. Westerse diplomaten heb ben erop gewezen dat de woorden van Tsjernenko aanzienlijk verzoenender waren, dan de recente ver klaringen van het Kremlin. Volgens hen zouden dit weieens de eerste tekenen kunnen zijn, dat Moskou de oproep van president Reagan serieus in overwe ging neemt. In zijn tot de VN van afgelopen maandag wees Reagan op de nood zaak tot verbetering van de contacten tussen Washing ton en Moskou. Wel waar schuwden deze diplomaten voor een al te groot optimis me. Daarbij verwezen zij naar de scherpe anti-Ame rikaanse rede, die Gromyko gisteren heeft gehouden. Vandaag ontmoet Gromyko president Reagan. De De mocratische presidentskan didaat, Mondale, heeft zich optimistisch uitgelaten over het verloop van het gesprek tussen Gromyko en Reégan. „Hoewel het onmogelijk is tc raden wat het gesprek zal opleveren, geloof ik toch dat er gelegenheid zal zijn om aanzienlijke vooruit gang te boeken", aldus Mondale, die gisteren gedu rende anderhalf uur met Gromyko heeft gesproken. Haring happen Burgemees ter C. Goe- koop van Leiden, KLM-gezag- voerder J.L. Plesman en staatssecre taris A. Ploeg gaven gisteren het startsein voor de vie ring van Lei- dens Ontzet. Op Schiphol lieten ze zich de haring goed sma ken. Een de zer dagen vertrekt een vliegtuig met vertegen woordigers van het Ne derlandse bedrijfsleven naar Japan om daar de Nederlandse haring aan de man te brengen. Pag 7: Der tig graden noodt niet tot Holland se winter- kost. LC-expositie trekt 15.000 bezoekers Op-de jubileumtentoonstelling „Leidse Courant 75 jaar Nieuws" werd gisteravond bij het scheiden van de markt toch nog een mijlpaal bereikt. De laatste dag en avond van deze in de Waag gehou den expositie leverden de 15.000ste bezoeker op. Het was mevrouw C. van der Plas uit, hoe kan het anders, Katwijk die als 15.000ste belangstellende over de drempel van het Waaggebouw stap te. Eenmaal in de expositieruimte werd zij in de „kraag gevat" door de heer A. Vroon van het promo tieteam van de Leidse Courant. Deze overhandigde mevrouw Van der Plas, die in gezelschap was van haar man en een van haar dochters, een glazen presenteerblaadje met een afbeelding van een voorpagina van de LC, een boeketje en een fotoboek van de World Press Photo met daarin de verzameling zoals dié in de Waag te zien is. De cadeautjes werden eerlijk over het gezin verdeeld. De familie Van der Plas was in Leiden om te winkelen, maar daar kwam door al deze festiviteiten niet veel meer van terecht. AROB- commissie wijst meubelboulevard af DEN HAAG De AROB- commissie uit Proviciale Sta ten hedft GS unaniem geadvi seerd de verklaring van geen bezwaar die voor de meubel boulevard in Leiderdorp is af gegeven, in te trekken. De commissie stelt dat een meu belboulevard in Leiderdorp strijdig is met het streekplan. De commissie stelt ook dat men beter had kunnen kiezen voor een meubelboulevard in Den Haag waar GS ook me dewerking aan verlenen en een concentratie in Zoeter- woude. De commissie vreest dat door een meubelboulevard in Leiderdorp een overcapaci teit in de regio ontstaat. Zou hiervan geen sprake zijn, dan ware het beter geweest de boulevard zo dicht mogelijk bij het Leidse stadscentrum te vestigen, aldus de commissie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net zet een plan voor ver plichte autokeuring door ondanks een negatief ad vies van de commissie- Geelhoed, die in opdracht van het kabinet advies heeft uitgebracht over overbodige en te schrap pen wetgeving. De ver plichte autokeuring zal wel later dan de oorspron kelijk geplande datum van 1 januari 1985 van start gaan. Dit hebben staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) en minister Kort hals Altes (Justitie) geant woord op vragen uit de Twee de Kamer. De bewindslieden voorzien wel een aantal ver eenvoudigingen in de opzet van de keuringen, waardoor de kosten kunnen dalen. Zo is bepaald dat van alle al gekeurde auto's maar drie pro cent hergekeurd zal worden om te bezien of de keuring goed gedaan is. Garages waar van blijkt dat zij de keuringen goed doen, hoeven niet meer elke keuring te melden. Nieu we auto's die op de weg ko men hoeven de eerste drie jaar niet gekeurd te worden. De verplichte keuringen worden niet definitief ingevoerd, maar voor een proeftijd voor vijf jaar. Daarna wordt bezien of de regeling werkt. De bewindslieden zeggen dat met hun plan de jaarlijkse kos ten van de keuringen teruglo pen van 60 naar 22 miljoen gulden. De toeslag die automo bilisten moeten netalen op hun deel drie van het kentekenbe wijs kan daarmee ook beperkt blijven. De toeslag, nu één gul den, bedraagt in 1985 twee gulden worden en loopt daar na in etappes op naar vijf gul den. Geen verdere kortingen bij gevangeniswezen ALMAAR Nieuwe bezuini- verantwoorde werkklimaat een expositie over de Schutter- zen" (cellentekort). Op Justitie gingen bij het gevangeniswe- voor het gevangenispersoneel wei, een daar gevestigde ge- wordt gewerkt aan een plan zen zijn uitgesloten, zijn totaal en een verantwoorde behan- vangenis. De staatssecretaris dat de directeuren van gevan- niet aan de orde. Volgens deling van de gedetineerden, sprak ook over een „akelig genissen vergaande bevoegd- staatssecretaris Korte-van He- in het geding komen. Korte- perspectief van een voorlopig heden moet geven voor het mei kan er niet verder bezui- van Hemel zei dit vanmiddag blijvend tekort aan plaats- voeren van een eigen beleid, nigd worden omdat anders het in Alkmaar bij de opening van ruimte bij het gevangeniswe- aldus Korte-van Hemel. Torero Rivera bezwijkt aan verwondingen MADRID De grote vedette van het stieren vechten in Spanje, Francisco „Paquirri" Rivera, is woensdag in een zie kenhuis in Cordoba bezweken aan verwondingen die hij eer der op de dag bij een gevecht had opgelopen. Tegenstander in dit laatste gevecht van het seizoen was de stier „Avispa- do" (de snuggere). Op het ogenblik dat de 36-jarige Pa quirri de stier naar één van de assisterende ruiters wilde drij ven, doorboorde het dier de rechterdij van de torero en wierp de Spanjaard hoog de lucht in. Rivera was de held van stierenvechtend Spanje. Hij leverde zijn eerste gevecht in 1962. In 1966 ontving hij een doctorstitel .in de kunst van het stierenvechten. 1 (ADVERTENTIE) ^OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk. Keuze uit 100 stuks. Alkemadelaan 1 Roelofarendtvoon Telefoon 01713-2866-2073. Ë2 NISSAN „Ik wens de 75-jarige Leidse Courant van harte geluk met het behalen van deze respectabele leeftijd en hoop dat over vijfentwintig jaar één van mijn opvolgers zijn opwachting kan maken bij uw eeuwfeest". Mooi slot van e g voor de Leidse Courant. Er zijn overigens ook ministers, die heel lang hun ambt blijven vervullen. En of minister Brinkman in 2009 nog in het kabinet zit leest u dan ongetwijfeld wel weer in de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. if! £cicUe ©oma/nt ÉS Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bui]teweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, iaarf 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vri|dag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1 OC Veel bewolking en mogelijk regen. Vannacht omstreeks 10 graden, middagtemperatuur 17 graden. Matige zuidoosten wind, kracht 3, aan de kust af en toe vrij krachtig. Zon op: 07.37; onder: 19.21. Schev. hoog water: 6.30 en 18.48; laag water: 2.23 en 14.28 LEIDEN „De Leidse mij zeer ter harte". Aldus je niet missen, geen dag", fonds voor de Pers heeft er- een andere poot van het Courant richt zich vanuit minister mr drs L C varen, maar hij noemde persbeleid: het scheppen van een christelijke signatuur Brinkman van WVC van- De bewindsman noemde het deze vorm van persbeleid mogelijkheden dat persorga- tot de lezer en levert middag tiidens de zeer een groot genoegen in zijn een „noodgreep" een soort nen hun eigen boontjes dop- Haarmpp pPn hiidracTA aan j u u* u eigen woonplaats het woord van vangnet onder persor- pen, zoveel mogelijk op ei- i druk bezochte jubileum- te mogen voeren ter gele- ganen, die van belang ge- gen kracht hun zorgwek- die (terecnt) veeigeroem- receptie van de 75-jarige genheid van het 75-jarig be- acht wordt voor het in moei- kende exploitatiecijfers ver- de pluriformiteit. Als ver- Leidse Courant. staan van de Leidse Cou- lijker perioden instandhou- beteren, antwoordelijke minister Hij be- rant. Hij stelde vast dat ook den van onze parlementaire Pag 3: Lokale omroepen gaat die pluriformiteit sloot zijn rede met de deze krant onlangs de steu- democratie. „Met kracht kunnen pluriformiteit van de dagbladwereld woorden: „De krant kun nende rol van het Bedrijfs- moet gewerkt worden aan nieuwe impuls geven ALLEEN DADEN LEIDEN TOT NORMALISERING' RIJNDIJK 5. LEIDEN. TEL. 071-120248. (Direkt naait Het Motorhuii). WASHINGTON De Sov jet-minister van buitenland se zaken, Gromyko, heeft gisteren in zijn rede tot de algemene vergadering van de" VN een felle aanval ge daan op de Verengide Sta ten. Gromyko zei dat alleen daden, veeleer dan beloften, tot een normalisering van de betrekkingen tussen Moskou en Washington kunnen leiden. Hij beschul digde de VS ervan slechts vanuit een positie van mili taire kracht te willen on derhandelen. De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, Shultz, heeft de aanval van Gromyko een onjuiste voorstelling van zaken genoemd. De aanval van Gromyko was niet in overeenstem ming met de meer verzoe nende toon, die partijleider Tsjernenko gisteren aan sloeg. Deze riep gisteren de westerse landen op tot sa menwerking op basis van DEN HAAG De verplaatsing van een deel van de cen trale directie van de PTT uit Den Haag naar Groningen is niets anders dan het overbrengen van werkloosheid van Groningen naar Den Haag. Bovendien wordt het functio neren van de PTT er in negatieve zin door beïnvloed. Er zijn dan ook geen zakelijke argumenten meer om de plan nen door te zetten. Dit is de mening van de werkgeversorganisatie VNO zoals die verwoord is in het laatste nummer van het verbonds blad De Onderneming. In het blad stelt het VNO dat het van wijsheid zou getuigen als alle betrokkenen tot een compromis zouden komen. De voor de spreiding van de PTT uitgetrokken 250 miljoen gulden zou daarbij op een andere manier gebruikt moeten worden ten behoeve van de werkgelegenheid in het noorden. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1