„Alleen eigenbelang telt voor Leiden" Kleuterhoftrekt in nieuwe vleugel Verslagenheid in Rijnsburg na loco-burgemeester Noort dood ÊencflJ®flü^ forma*» EIDEN/REGÏÖ Protest Scum tegen hogere huurprijs Janmaat 'slechte docent' VALKENBURG WOEDEND OVER LEIDSE REACTIE OP S4 Goede hoop op akkoord gasprijs voor tuinders -t j noteeralsnieuweabonneem.lv j ADRES:I iS^CeidócSouro/nt Ccidóc Qowicvnt DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1984 PAGINA 7 KATWIJK Nog voordat het door de raad is behan deld heeft Scum zich al gekeerd tegen onderdelen uit het collegevoorstel dat het voortbestaan van het rand groepjongerencentrum moet garanderen. Met name de gedachte om voor de uitbreiding van het onderkomen aan De Krom 'een commerciële huurprijs' vast te stel len is de jongeren in het verkeerde keelgat geschoten. Scum heeft het college vandaag nog laten weten onder deze voorwaarde helemaal niets voor vergroting van het centrum te voelen. Op basis van de cijfers die Scum in haar evaluatierapport heeft opgenomen zijn b en w van mening dat aan de wens het volledi ge kruithuisje als jongerencentrum te mogen benutten alleen kan worden voldaan als dit doorberekend wordt in de huurprijs. Geen welzijnshuur dus, zoals voor het huidige onderkomen geldt, maar een huur die op commerciële basis is vastgesteld. ,,Op zich is dat niet zo gek", aldus Scum-bestuurslid Jojo de la Fuente, „maar daar wordt dan meteen de voorwaarde aan ver bonden dat we deze ruimte niet commercieel mogen exploite- ren". Scum heeft zich de afgelopen zes maanden financieel kunnen bedruipen door de activiteiten louter te baseren op ontmoeting, ontspanning en recreatie. Het verder uitdiepen van dit pakket is financiële redenen niet mogelijk geweest. Daarnaast wist n zich ook geconfronteerd met hoge onderhoudskosten aan het gebouw, volgens De la Fuente het gevolg van goedkoop ma teriaalgebruik tijdens de verbouwing. Die onderhoudslasten worden alleen maar hoger, verwacht zij. De raad beslist vanavond of Scum de experimentele periode van een half jaar kan omzetten in een permanente huisvesting aan De Krom. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid drs. J. Janmaat was een slechte en arrogante docent. Daarom willen het Lodewijk Make blijde College in Rijswijk en het St. Janscollege in Den Haag hem niet meer terug als leraar maatschappijleer. De scholen vroegen de Haagse kantonrechter gisteren om ontbinding van het arbeidscontract met de leider van de Centrumpartij. Als het parlementslid het in 1982 niet zo ver had geschopt, zouden de scholen in dat jaar al op zijn ontslag hebben aangedrongen. Leerlingen van de beide katholieke scholen hebben al aange kondigd de lessen van Janmaat te zullen boycotten als hij onver hoopt toch in de klas weerkeert. Hun vroegere leraar heeft im mers ook los van zijn politieke uitlatingen en gedragingen in en buiten de scholen zo slecht gefunctioneerd, dat om die re den al tot beëindiging van zijn dienstverhouding besloten moet worden. Dat zei A.L. Asscher, advocaat van het Lodewijk Make blijde College (LMC) en St. Janscollege, 's morgens in een volle zittingszaal in het Haagse Paleis van Justitie. De leerkracht werd in september '82 als vertegenwoordiger van de Centrumpartij in de Tweede Kamer gekozen. Hiervoor ver leenden de scholen hem buitengewoon verlof. In april van dit jaar kondigde het parlementslid onverwacht aan dat hij wel weer enkele uren per week les wilde geven vanwege de contac ten met de jeugd. De scholen hadden verwacht dat hij zelf op zou stappen. Kantonrechter mr. G. Keizer wijst vonnis op 22 oktober. \idhollandse videokunst op televisie HAAG De uitzending van België 1 op het kabelnet |ikt komende zaterdagavond tussen zeven uur en tien voor negen plaats voor een programma van de Culturele Raad ^-Holland. Via een gesloten circuit wordt tachtig minuten g een videokunstprogramma onder de naam „Golfbreker" in [i Haag, Wassenaar, Leidschendam, Voorburg, Nootdorp, Rijs- Delft en Pijnacker uitgezonden. ICulturele Raad Zuid-Holland wil met dit initiatief de video- list onder de aandacht brengen van een groter en vooral r publiek. Er is gekozen voor het kanaal van BRT 1, omdat tieide Belgische zenders op dat ogenblik hetzelfde programma jenden. Daardoor kunnen kijkers desgewenst uitwijken naar 2 voor het Belgische programma, zoals dat in de program- jbladen staat aangekondigd. „Golfbreker" bestaat uit twaalf jistwerken die gemaakt zijn met behulp van video. Een aantal jistenaars heeft voor deze „video-tentoonstelling" Zuidhol- .dse accenten aangebracht in de bijdragen. Bejaarde vrouw gewond VOORSCHOTEN Een 75-jarige vrouw uit Voorschoten is gis teren op de kruising Koninklijke Marine laan/Voorstraat in Voorschoten op haar fiets aangereden door een auto, bestuurd door een 24-jarige Voorschotenaar. De bejaarde vrouw, die geen voorrang ver leende, is met een hoofdwond naar het Academisch Zieken huis gebracht. Ambtenaren vrij op drie oktober LEIDERDORP Drie Okto- ber is een puur Leids feest, maar de gemeente Leiderdorp gaat er niettemin van uit dat de Leiderdorpers dit feest van hun buurgemeente willen meevieren. De Leiderdorpse ambtenaren hebben in ieder geval vrij gekregen en het ge meentehuis aan de Statendaal- der is woensdag dan ook de hele dag dicht. Er is één uit zondering: de afdeling burger lijke stand is wel bemand, en daar kunnen dan alleen ge boorten en sterfgevallen wor den aangegeven. Spoor van vernielingen OEGSTGEEST On- bekenden hebben nu al twee nachten achter elkaar een spoor van vernielingen achterge laten in Oegstgeest. Het spoor leidt vanuit Leiden via de De Kempenaerstraat het dorp in. Gisternacht zijn ongeveer dertig auto's vernield en ook vannacht is een onbe kend aantal auto's be schadigd. Er zijn an tennes en buitenspie gels afgebroken en ruitenwissers vernield. Jongetje valt van steiger RIJNSBURG Een 5-jarige Rijnsburgs jongetje is gisteravond van een bouwsteiger gevallen. De jongen speelde op een bouw terrein aan de Nassau- laan in Rijnsburg, te genover de rolschaats- baan. Bij de val van de steiger liep hij hoofd letsel op. Hij is ver voerd naar het Acade misch Ziekenhuis Lei den. Straat verlichting uitgevallen VOORHOUT De straatverlichting van een groot gedeelte van de Teylingerlaan in Voorhout is vannacht uitgevallen. Het Ener giebedrijf Rijnland heeft dit euvel met een nieuwe zekering opgelost. De oorzaak van het uitvallen van de verlichting is nog niet bekend, het EBR is vanochtend op on derzoek uitgegaan. .LKENBURG LEIDEN |„Erg bezorgd" en „Het mbegrijpelijk dat Lei- imerkJi de S4 gebruikt om ffpn hTr eigen verlangens om'v(jr elkaar te krijgen". |t is de eerste reactie p het Valkenburgs ge- uwe ^entebestuur op de eer- .fcelfspj officiële reactie van de ±2.00Qneente Leiden op de innen voor de S4. In GRPLÜlkenburg vreest men >rd tegjt door deze brief de smeclhleg van de broodnodi- loorhe omleidingsweg jaren nper )rdt vertraagd, hoewel irgemeester N. van 't put hoopt dat „het ge ilde verstand zal zege- a©ren, temeer daar de van de provin- (t.w wel al akkoord gegaan met de aansluiting Rojn de weg op de S4". mom^iden, zo blijkt uit de ÏVEfef aan het provinciebe- lur, is voorstander van n beperkte omleidings- ïg rond Valkenburg et standpunt van de erkgroep Milieubeheer iiden) en wil alleen ^ewerken aan aanslui- ig op de Plesmanlaan 5 daar het een en ander gen overstaat. gemeente Leiden wil de hleg van de S4 met name bruiken om geld binnen te halen voor het bouwen van een tunnel onder het Stations plein. De druk op het Stations plein en ook op de Churchill- laan zou onaanvaardbaar toe nemen door de S4 aan te slui ten op de Plesmanlaan, wordt gesteld. In ambtelijke kringen in Leiden wordt erop gewezen „dat zo'n opstelling tegenwoor dig nog de enige manier is om geld binnen te halen voor een dergelijk tunnelproject". Bo vendien speelt bij de Leidse opstelling een rol, dat de S4 nauwelijks op Leids grondge bied zal komen te liggen: bij de Plesmanlaan houdt de ge meente Leiden op en Leiden heeft dus niet zoveel te vertel len over het traject. Leiden staat ook zo'n beetje alleen in de strijd tegen de aansluiting op de Plesmanlaan en ook dat zou erop wijzen dat Leiden niet veel vertrouwen heeft in het doorgaan van de eigen wensen. Ook in Valkenburg leeft het idee dat de (te late) brief van Leiden niet veel in vloed meer op de gang van za ken zal uitoefenen. Tijdens een Leidse commissie- raadsvergadering werd er gis teravond vanuit het CDA nog een op gewezen dat de S4 een „breekijzer" is om andere Leidse plannen voor elkaar te krijgen. Vooral VVD en CDA deden gisteravond nog wel wat pogingen om een wat soe peler Leidse houding te verkij- gen mede ingegeven door wat gelobby door de Kamer van Koophandel maar wet houder J. Peters ging daar niet op in. Er zijn veel voorstanders van de variant dat de S4 aansluit op de Plesmanlaan: Valken burg, Katwijk, het SOB, de be woners van de Voorschoter- weg met name bij de Haagse Schouw, de streekcommissie, de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening, de di rectie verkeer van de gemeen te Leiden, de commissies ver keer en ruimtelijke ordening van de provinie en Gedepu teerde Staten zelf. Zij stellen ook als tegenargument ten aanzien van Leiden dat die stad zelf veel verkeer op de Plesmanlaan aantrekt door de kantorenbouw langs die weg en op het Schutterveld. De S4 zou daarvoor zelfs een plus punt kunnen zijn, en dat de verkeersproblematiek op de Voorschoterweg bij de Kwan tum en Haagse Schouw niet wordt opgelost en dat de ge noemde variant niet alleen het doorgaand verkeer uit Val kenburg weert, maar ook uit de kernen van Rijnsburg, Kat wijk en Wassenaar. Tot slot merken GS op dat met de aan leg van de S4 over de Rijn aansluitend op de Plesmanlaan ook de broodnodige goede oost-westverbinding (Katwijk- Dr. Lelylaan-Lammenschans- plein) in de streek wordt gere aliseerd. De noodzaak daarvan blijkt duidelijk uit het regio naal Structuur Onderzoek Duin- en Bollenstreek. Het was de bedoeling dat Pro vinciale Staten van Zuid-Hol land in hun septemberverga- dering de knoop over de S4 zouden doorhakken. Die be slissing is uitgesteld tot de ver gadering van 25 oktober. De dure variant van de S4 naar de Plesmanlaan kost 27 mil joen gulden, terwijl de andere varianten tenminste de helft goedkoper zijn. Tot op heden is 13,5 miljoen gulden voor de weg uitgetrokken en door geldgebrek kan het zijn dat de Plesmanlaan-variant, als daar voor gekozen wordt, gefaseerd moet worden uitgevoerd. Het is de bedoeling dat nog dit jaar de bestemmingsplannen aan past aan de weg en de beno digde resterende grond wordt aangekocht. De aanleg van de weg zou dan in 1986 en 1987 kunnen geschieden. (ADVERTENTIE) VAN STAAT BOL DE NIEUWTJES! VERRASSEND MOOIE MODE I ZEER FRAAIE MEUBELEN TEGEN REDELIJKE PRIJZEN! j gratis parkeren bij k HOUTRUST DEH HftftG DEN HAAG Minister Braks van landbouw heeft „goede hoop" dat het Landbouwschap, de VEGIN en de Gasunie mor gen overeenstemming bereiken over een meerjarencontract voor de gasprijs van tuinders. De bewindsman zei dit gisteren tijdens een gesprek met een delegatie van de Tuindersvrouwen in Aktie. Braks gaf in het gesprek niet aan waarop hij zijn ver trouwen baseerde. Voorafgaande aan het gesprek overhandigde de delegatie een kip, om te symboliseren dat de overheid „de kip met gouden eieren aan het slachten is". De minister zei zelf niet te willen ingrijpen in de gesprekken over de gasprijs. Hij zei dat een zaak te vinden die de betrokken privaatrechtelijke organisa ties zelf maar moeten uitvechten. Een woordvoerder van het Landbouwschap zei in een reactie niet te weten waar de be windsman zijn uitlatingen op baseerde. Volgens de woordvoer der heeft de Gasunie zich tot nu toe niet bereid getoond een gas prijs lager dan 45 cent te aanvaarden. ivrouw Dijkstra verricht de officiële handeling waardoor de integratie wordt bekrachtigd. ATWIJK De integra- van de kleuterschool >e Kleuterhof" in de la- :re W. van Veenschool jvam gistermiddag op rmbolische wijze tot and. Niet met het ge- ruikelijke doorknippen kn een lint, maar juist bor twee linten samen te pegen werd de nieuwe teugel waarin „De Kleu- irhof" is ondergebracht kopend. Deze officiële andeling werd verricht Dor mevrouw A. Dijk- ira-de Windt, hierbij ge- blpen door leerlingen van zowel de lagere als de kleuterschool. Voor de Vereniging voor Pro testants- Christelijk Kleuter-, Basis- en Voortgezet Onder wijs betekent de integratie van „De Kleuterhof" dat nu al haar scholen in het Rijndorp voldoen aan de eisen die in de nieuwe wet op het basisonder wijs worden gesteld. Door kleuters en lagere schooljeugd samen te voegen is een onder- wijseenheid ontstaan voor kin deren van vier tot twaalf jaar. „Een school zonder drempels", zoals onderwijsinspectrice me vrouw Th. J. Semplonius het in haar toespraak noemde. Zij sprak tegelijk echter haar zorg uit over een mogelijke ver dwijning van het eigen karak ter van het kleuteronderwijs, een mogelijkheid die zich in de nieuwe basisschool kan voordoen. „Ik hoop dat de schoolleiding voldoende over tuigd is van het grote belang van een eigen benadering van de kleuters en daarmee ook rekening houdt in het school werkplan. De eigen inzichten en waarden van het kleuter onderwijs mogen niet verloren gaan." De nieuwe Kleuterhof telt twee klassen en een speello kaal en is door een gezamenlij ke gemeenschapsruimte met de lagere W. an Veenschool verbonden. RIJNSBURG Het ge hele dorp Rijnsburg werd gisteren opgeschrikt door het overlijden van hun loco-burgemeester C. Noort. Nadat burgemees ter W.K. de Roos om ge zondheidsredenen vorige week ontslag heeft geno men, wordt Rijnsburg op nieuw geconfronteerd met een vreselijke slag, het overlijden van de heer C. Noort. Loco-burgemeester Noort nam een belangrijke plaats in in het dorp. In 1970 werd hij raadslid voor de A.R., de partij die later overging in het C.D.A. Daarvoor was hij van 1955 tot 1978 betrokken, als bestuurslid en later als voorzitter, bij woningbouw vereniging „Spinoza". Vooral de sociale woningbouw had zijn aandacht, een onder werp waar hij later als raads lid en wethouder nog steeds mee bezig zou zijn. In 1978 werd hij lid van de tuin- bouwstructuurcommissie Zuid-Holland en lid van de structuurcommissie Bollen streek Rijnsburg. Hij was van 1963 werkzaam bij de veilingvereniging Flo ra als bedrijfsleider en later als coördinator en hoofd van het bedrijfs- en ontwikke lingsbureau van de veiling. Op 5 september 1978 werd hij tot wethouder en tevens loco- burgemeester benoemd. Een taak die hij bijzonder se rieus nam en die in zijn ge val vrij zwaar werd nadat burgemeester De Roos vorig jaar juni getroffen werd door een hartinfarct. De verslagenheid binnen de gemeente is groot. Wethou der J.C.J. van der Meij was erg ontdaan door het overlij den. „Cees Noort was niet ai- leen een verschrikkelijk goed bestuurder, hij was te vens een goede vriend. Het was een man met een gou den hart. Hij was rechtuit, eerlijk en rechtschapen. We zijn allemaal erg verdrietig. Gemeentesecretaris Broek huizen merkte op, dat de heer Noort de laatste jaren ontzettend veel voor zijn kie zen heeft gekregen. Vooral in de woningbouw had hij een stimulerende taak en liep hij in de voetstappen van Karei Zandbergen. De sociale bewogenheid van Noort was kenmerkend. Ook de onlangs benoemde wet houder voor de V.V.D. de heer K. Brul heeft het erg moeilijk met dit overlijden. Veiling Niet alleen in de gemeente, maar ook rond en binnen het veilingwezen heeft het over lijden van Noort diepe in druk gemaakt. Gistermorgen om 7.00 uur werden de vei- lingklokken stilgezet en nam men enige tijd stilte in acht. Na jarenlang bedrijfsleiders te zijn geweest, werd de heer Noort belast met de coördi natie van alle nieuwbouwak- tiviteiten. In deze functie ontpopte hij zich als grote animator en inspirator van het totaal nieuwe veiling complex. Zijn deskundigheid, gevoel voor humor, recht vaardigheid en eerlijkheid werden door ieder gewaar deerd. Hij was een man van bijzonder weinig woorden, maar marchandeerde nooit met de waarheid en zei waar het op aankwam. Vanavond is er een bijzonde re raadsvergadering om half acht in de raèdszaal in ver band met het overlijden van loco burgemeester Noort. Loco-burgemeester C. Noort. Deze vergadering zal geleid worden door wethouder J.C.J. van der Meij. Morgen avond is er vanaf half acht gelegenheid om te condole ren in de Immanuëlkerk (het Centrum) aan de Kerkstraat, terwijl de begrafenisplechtig heid zaterdagmorgen om half elf begint in de Immanuël kerk en geleid wordt door de gereformeerd predikant Ds. Ribberink. Een luxe handdoek van 50x100 cm wordt uw deel, als u de (kleine) moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. 1 I NAAM: POSTCODE/PLAATS:J TELEFOON: - illu-uwin: j Deze pntvangt de eerste twee weken de krant gratis. I Daarna wordt het abonnement betaald per: I (~1 kwartaal I D kwartaal I automatisch per maand Giaar J STUUR EEN LUXE HANDDOEK NAAR: NAAM:j Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). J "IZj POSTCODE/PLAATS: Weer fly-over open bij knooppunt Leidschendam Automobilisten die vanuit Rotterdam het verkeersknooppunt Leidschendam naderen en richting Den Haag of Voorburg willen, moeten vanaf vandaag niet meer links voor sorteren. Vanmorgen om twaalf uur werd namelijk de nieuwe fly-over geopend (zie foto), die het mogelijk maakt de A 4 (Amsterdam-Rijswijk) te kruisen op zo'n 20 meter hoogte. De huidige stoplichten vervallen, evenals die bij de afslag Amsterdam-Den Haag. Toch betekent de openstelling niet het einde van de files op en nabij dit verkeers knooppunt. Rijkswaterstaat verwacht dat de files zich nu gaan concentreren op de Utrechtsebaan bij Voorburg. Hier wordt nog druk gebouwd aan het Marlanneviaduct, foitelijk een verbreding van de Utrechtsebaan. Weliswaar werd maandag de eerste fase van dit viaduct opengesteld, maar daarmee is de „bottle neck" nog niet onge daan. Men verwacht de voltooiing hiervan volgend najaar. Het verkeer wordt zolang met stoplichten geregeld.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7