geiden pakt randalisme aan Tovermiddel? W etenschappers: Landbouw moet anders" CONGRES EUROPTRANSPLANT PAGItl'IDEÏT Qeidóc Qowiant DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1984 PAGINA 3 iATSTEDAG '^-EXPOSITIE DE WAAG DEN De tentoonstelling Leidse rant 75 jaar Nieuws", in combinatie de uitstalling van vele fameuze den in de nieuwsserie „World Js Photo '84", is vandaag voor het [f fe bezoeken. Het is koopavond, 3en JonJf"en kan 'n de Waag, Aalmarkt, len, nog tot negen uur terecht. L's gebleken, dat de jubileum-expo- van onze „diamanten" krant bij- Ier aan de weg heeft getimmerd en ie erg goed „in de markt" lag. Ver- bt wordt dan ook. dat vanavond de 10ste bezoeker ingehaald zal kun- worden. Botsing op Vijf Meilaan LEIDEN Het lezen van de Leidse stratengids was gister middag de oorzaak van een kettingbotsing. Een 42-jarige vrachtwagenchauffeur uit Noordwolde bestudeerde de stratengids toen hij om half vijf op de Vijf Meilaan voor het verkeerslicht stond te wachten. Toen hij zag dat het licht op groen sprong trok hij op, maar bleef in de gids tu ren. De twee personenauto's voor hem trokken wat minder snel weg, dan hij had ver wacht. De schade aan de voer tuigen was aanzienlijk. Een van de inzittingen van de mid delste auto liep verwondingen aan de mond op. Omstreden toilet wordt toch gesloopt LEIDEN Het openbaar toilet naast het via duct bij de Plesmanrontonde wordt toch ge sloopt. De meerderheid van de raadscommissie ruimtelijke ordening stemde gisteravond in met het voorstel van het college van B en W daar 6.100 gulden aan te besteden. Het voorstel komt voort uit een verzoek van vrouwengroepen, die stellen dat vrouwen dat punt daar nauwelijk durven te passeren uit angst voor sexueel geweld. PSP, PPR en D'66 verzetten zich gisteravond tegen het voorne men van B en W. Volgens deze partijen veran dert alleen de sloop van de toilet niets en zou den er ook andere maatregelen genomen moe ten worden, zoals het aanbrengen van een goe de verlichting. Hutspotboek snel uitverkocht LEIDEN Het 'Komplete Hutspot- boek', waarvan burgemeester C. Goe- koop maandagmiddag een eerste exem plaar in ontvangst nam, was gisteren binnen enkele uren uitverkocht. Zowel bij het VVV als bij de balie van het ge meentehuis ging gisteren rond het mid daguur het laatste exemplaar van het boek over de balie. Ook bij de slagers en de groenteboeren was de vraag naar het gratis boek overweldigend. Van di verse zijden is de uitgever benaderd om meer exemplaren. Deze heeft echter nog niet willen besluiten tot het uit brengen van een tweede oplage. De eerste oplage bedroeg 5000 exemplaren. Drie oktober feest op kabeltelevisie LEIDEN Omroep Rijn land verzorgt donderdag avond 4 oktober een reporta ge van het 3 oktober feest. De uitzending begint 's a- vonds om tien uur en duurt 56 minuten. Het kanaal van TV 5 wordt gebruikt in Lei den en omstreken en in de Bollenstreek dient het mede delingenkanaal ingescha keld te worden om de repor tage over de viering van Lei- dens ontzet te kunnen zien. In Warmond en Zoeterwou- de zal de reportage niet be keken kunnen worden om dat er daar geen kanaal be schikbaar is. schouOSTEN 180.000 GULDEN ringen :n uil lebber* ïlinger Kamer homo' ;d in d{DEN De gemeente -kgroepden gaat het vandalis- vensbe' op grootse wijze aan- |"g0^ken. De werkgroep inerencjdalisme heeft hier toe en hetele voorstellen ge- tijd gein. Zo zouden op scho- osexuaj projecten over vernie- !etsont?en en de gevol§en er" jeiing"» moeten worden ge- ïinatieiden. Teneinde vernie- t wetsgen aan club- en buurt- r meeizen te voorkomen, ander%ten deze ook in de va- *rs nfo'lde °Pen z'jn- Eveneens id vaii de preventieve sfeer id. Hei het voorstel om groot- n convalige vakantieactivitei- ianzier te houden. Tenslotte rtij geit de werkgroep voor ■en*'bei1 spijbelgroep te vor- bij hein en alternatieve straf- jrbeeld in te voeren. De voor geleden van de werkgroep id (o.a, opgenomen in een 3estuu/Port dat vanavond in 'erheid raadscommissie onder- scrimiS wordt besproken. Het ir davoeren van alle plan- es daa zou 180.000 gulden sten. De werkgroep rwacht dat dit geld jrdt terugverdiend irdat de schade die ,r vandalisme ontstaat, 1 deze maatregelen r wordt, alisme veroorzaakt in iden alleen al aan scholen schade van 1 miljoen len per jaar. Projecten in isterdam zorgden ervoor de vernielingen er met procent afnamen. In de 'ode 2 mei tot 24 oktober kwamen in Leiden 633 schademeldingen binnen, 432 hiervan betroffen een schoolgebouw. Het meren deel van de meldingen (275, oftewel 43,4 procent) kwam uit Leiden Noord. Er was 324.147 nodig om deze scha de te herstellen. De werk groep merkt op dat zeker niet alle schade is geregis treerd. Een aantal woning complexen (aan de Surina- mestraat, Pieter Bothstraat, Beethovenlaan en Essenrode) liep eveneens schade op. Lesproject In Leiden Noord en in de Kooi is mén bezig met de op zet van een lesproject dat is gericht op het terugdringen van vandalisme. Dit is in eerste instantie bedoeld voor basisscholen in wijken waar veel vernielingen worden gepleegd, zoals de Kooi en de Merenwijk. Ook aan leerlin gen in het eerste jaar van het voortgezet onderwijs wordt voorlichting (kosten 15.000 gulden) gegeven. De directie onderwijs heeft vergevorderde plannen om een spijbelgroep voor jonge ren tussen 12 en 16 jaar oud op te richten. Deze groep is bestemd voor kinderen die van school zijn weggelopen of weggestuurd en nergens meer welkom zijn. Deze jon geren, hun aantal wordt Een beeld van de vernielingen in het bibliotheekfiliaal aan de Eduard van Beinumstraat in Leiden vorig jaar maart, nadat vandalen hier hadden huisgehouden. schat op 60 a 70, houden zich nu vaak bezig met vandalis me en kleine criminaliteit. i mori ;t zon.j de bei Het project alternatieve straffen richt zich op de jeugd die wegens het plegen van vandalisme met de poli tie in aanraking is gekomen. Men wil ondermeer helpen bij het afhandelen van de justitiële afwikkeling, door bijvoorbeeld alternatieve straffen voor te stellen. Dit project moet worden gestart in de Merenwijk en De Kooi en moet voor de jeugd be reikbaar zijn. Voorgesteld wordt om deze plannen sa men met de drie jeugdbe schermingsinstellingen te ontwikkelen. Het gaat om een experiment van twee jaar. Vakantie In de paasvakantie werden in de Groenoordhallen acti viteiten voor jongeren geor ganiseerd. Dit zal in de herfst- en paasvakantie wor den herhaald, de totale kos ten worden op 40.000 gulden (op jaarbasis) geschat. Ook wordt voorgesteld om club- en buurthuizen tijdens de va kantie zoveel mogelijk open te stellen (jaarlijkse kosten 25.000 gulden) en weer een kerstbomenverbranding te houden. Andere voorstellen van de werkgroep zijn: het blijven registreren van aard en om vang van vernielingen. Dit is noodzakelijk om vandalisme gericht te kunnen bestrijden. Er moet bij onderhoud en constructie van gebouwen aandacht worden besteed aan het gebruik van materia len. Zo is plastic minder van- dalismegevoelig dan glas. De werkgroep wijst op het mo gelijke multifunctionele ge bruik van schoolgebouwen. Scholen worden dan langer gebruikt en staan dus langer onder toezicht. Oftewel, er is minder tijd voor de vandalen om hun „werk" te doen. Scholen staan nu, vooral in de vakantie, erg lang onbe heerd en vormen een ge makkelijk doelwit. Vlietschans Leerlingen van de scholengemeenschap De Vlietschans verzorgen op 1, 4 en 5 oktober de musical „Matrozen- stunt in Mexico" in de aula van de school. De voorstel lingen beginnen elke avond om acht uur. Cursus voor ouderen De Ouderenraad heeft in samenwerking met het Diensten centrum Merenwijk weer een aantal cursussen georgani seerd voor ouderen. Zo kan men vanaf maandagmiddag 1 oktober gaan volksschilderen en bloemschikken, vanaf dinsdag 2 oktober start er een tekencursus, op donderdag 4 oktober een cursus creatieve handvaardigheid, op vrijdag 5 oktober een cursus volksdansen. De cursussen worden ge geven in het buurtcentrum Op eigen wieken aan het Val kenpad 2. Belangstellenden kunnen contact opnemen met het dienstencentrum op dinsdag-, woensdag- en donder dagmorgen tussen negen uur en half elf, tel. 214808 of 123744. Cursus korfvlechten Imkersvereniging Leiden en omstreken houdt een cur sus korfvlechten. De cursus wordt gegeven in de kin derboerderij in de Merenwijk in de maanden oktober en december. Het lesprogramma bestaat uit 10 lessen op de maandagavond. Behalve het vlechten van bijen korven, kunnen ook andere gebruiksvoorwerpen van stro gemaakt worden, als manden, vazen, lampekap- pen enz. De kosten voor de cursus inclusief materiaal, bedragen 75 gulden. Aanmeldingen tot 1 oktober bij de heer Van der Heide, Burmanlaan 41 in Wassenaar, tel.01751-13867. Gitaarserie Het Leidse gitaarduo Erik Otte en Juun Verhoeve opent maandag 1 oktober de gitaarserie van K O. Het concert vindt plaats in de Kapelzaal aan de Oude Vest 45 en begint om kwart over acht. Op het programma staan werken van L. Brouwer, D. Scarlatti, F. Sor, J. Cerf, Cl. Debussy en E. Granados. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K O aan de Oude Vest (141141). VAS Vrouwen Alleen Samen (VAS) houdt vanaf dinsdag ochtend 2 oktober de wekelijkse koffie-ochtend in het gebouw aan de Middelstegracht 5-7. Creatief In buurthuis 't Spoortje aan de Bernardkade is iedere dins dagochtend van tien tot twaalf uur een creatieve groep ac tief. Belangstellenden zijn welkom, de deelnamekosten be dragen een rijksdaalder. Vanaf donderdag 4 oktober en vervolgens iedere donderdag wordt er in het buurthuis een open koffieochtend (van half tien tot half twaalf) voor vrouwen gehouden. Een kopje koffie kost vijftig cent. ADVERTENTIE Nee, maar wel een héél bijzondere shampoo. Folay kalmeert bij regelmatig gebruik de hoofdhuid, daardoor wordt vet haar en roos m bestreden. Voor gezond en glanzend haar: folilV Folay teershampoo met de ■iÉ frisse dennenaalden geur. te verkrijgen bij uw drogist en/ot parfumeriezaak ASTEN OP INKOMEN BOER VERLAGEN 'ral ingt hting nadeJDEN De landbouw warih een grotere bijdrage naar Wen aan werkgelegen- Id en milieubehoud, in o8.ool°rwaarde hiervoor is Mm energie en veevoer >Ump urder worden gemaakt Ide factor arbeid goed- e J)er. Naast beperking io p de melkproduktie zou |c de vleesproduktie aan hden moeten worden 9 |egd. Boeren en andere ject betrokkenen die- i| ji meer zeggenschap te 10 oijgen over de landin- 13 °pting. die conclusies komen enschappers van de afde- milieubiologie van de fdse universiteit in een on- ;zoek dat werd verricht in Iracht van de Weten- lappelijke Raad voor het ;eringsbeleid. De resulta- van het onderzoek zijn gelegd in het rapport 11 0|uwstenen voor een geïn- 13 ireerde landbouw'. Onder 1Ü Integreerde landbouw ver- 9 olan de onderzoekers: „een o idbouw met een verbrede is ëlstelling die meer dan 2f |ns het geval is, rekening 21 udt met milieu, werkgele- hheid, Derde Wereld en mende generaties". In het ^_i>port trachten zij onder- Wm ter aan te tonen dat de be- DE igen van de landbouw en jlieubescherming uiteinde- ri dezelfde zijn. Berekenin- h hebben inmiddels aange- ind dat de voorgestelde iatregelen een gunstige iwerking kunnen hebben IET pr de landbouw en het in- TTIES ^nen van de koer- voedselpakket tegen redelij ke prijzen en daarmee een aanzienlijke bijdrage aan de betalingsbalans. De land bouw wordt de laatste tijd echter geconfronteerd met een verlies aan arbeidsplaat sen, toenemende afhanke lijkheid van grondstoffen uit derde landen, toenemende overbemesting, afnemende bodemvruchtbaarheid en verarming van de natuur. Ook hebben de boeren en andere direct betrokkenen steeds minder te vertellen over de inrichting en het be heer van het landelijk ge bied, zo constateren de on derzoekers. Bondgenoten Zij stellen een verschuiving voor naar arbeidsintensieve re, maar minder energie- en grondstofverbruikende land bouw. Deze verschuiving zou door de overheid gestimu leerd moeten worden door de lasten op krachtvoer, energie en kunstmest te ver hogen en ter compensatie de kosten op arbeid te verlichten door verlaging van de BTW op diensten en door vormen van een basis inkomen en selektieve inves teringspremies. Er wordt niet gedacht aan vervanging van machines door zware li chamelijke arbeid maar aan toegevoeging van hoogwaar dige en kennisintensieve ar beid zoals de bestudering van landbouwplagen, betere vee verzorging en betere be drijfsplanning. Een beter milieubeleid is volgens de onderzoekers on ontkoombaar. „Niet alleen voor de drinkwatervoorzie ning en de bosbouw maar ook voor de landbouw zelf die steeds meer hinder be gint te ondervinden van bo dem- en luchtverontreini ging. Een scherper milieube leid is voor de landbouw een overlevingsvQorwaarde. Boe ren en milieubeschermers zijn natuurlijke bondgeno ten", stellen de wetenschap pers. Prioriteit moet volgens de onderzoekers gegeven worden aan de vermindering van uitstoot van stikstofver bindingen en zwaveldioxide en van zware metalen als ko per en cadmium. Tenslotte wordt gepleit voor een grotere inbreng van de boeren bij de landinrichting. Momenteel is de zeggenschap hierover voorbehouden aan (semi)overheidsorganen als de Heidemij of Staatsbosbe heer. „Deze situatie is eerder bevordelijk voor standaard plannen en voor hectarege vechten tussen boeren en na tuurbeschermers over reser vaten dan voor creatieve planning gericht op het sa mengaan van landbouw en natuur", stellen de onderzoe kers. Afgeleid van ervarin gen in de stadsvernieuwing pleiten zij voor het recht van boeren om eigen deskundi gen bij de landinrichting in te schakelen. De natuurbeschermers zoe ken het volgens de onderzoe kers teveel in het opleggen van beperkingen en in ont trekking van landbouwgrond voor de vorming van reser vaten. Inplaats van deze po larisatie zou gestreefd moe ten worden naar integratie van landbouw en natuur. Re servaten zouden binnen zo'n beleid moeten worden ge bruikt als proefterrein voor de geïntegreerde landbouw. Grafisch museum bijna rond LEIDEN Het staat zo goed als vast dat het Grafisch Mu seum in het Pesthuis het voormalige Legermuseum aan de Plesmanlaan gevestigd zal worden. Dat liet wethouder J. Peters de raadscommissie ruimtelijke ordening gister avond weten. Volgens Peters zijn de onder handelingen „nagenoeg rond". De bedoeling is dat ook de Reinwardt Academie van het gebouw gebruik gaat maken dat een deel weer onderver huurt aan het Grafisch Mu seum. Eerder bestond ook het idee het Grafisch Museum on der te brengen in het politie bureau aan de Zonneveld- straat. Dat komt leeg als de nieuwbouw voor de politie aan de Langegracht volgend jaar is voltooid. Wat er nu met het oude politiebureau gaat gebeu ren, is nog onduidelijk. Ook SLB wijst proef Stationsweg af LEIDEN Nadat eerder de Kamer van Koophandel en een adviesorgaan van het col lege van B en W hadden laten weten de omstreden proef met de verkeerscirculatie rond de Stationsweg af te wijzen, heeft nu ook de SLB (Stichting Leidse Binnenstad) dat stand punt ingenomen. Volgens de SLB moet het au toverkeer geen toestemming krijgen vanaf de Stationsweg richting Lammermarkt en de Langegracht te rijden. Dat schrijft de SLB aan B en W. De winkeliers van de Stations weg vechten al maanden voor een dergelijke rijrichting. Het college van B en W zal „nog dit jaar" een besluit nemen over de omstreden proef, liet verkeerswethouder J. Peters gisteravond weten. De proef had na de voltooiing van de werkzaamheden aan de Sta tionsweg eind dit jaar in moeten gaan. Cebemo neemt afscheid van directeur Van Gennip Cebemo, de katholieke organisatie voor medefinanciering van ontwikkelingsprogramma's, heeft gistermiddag afscheid geno men van haar algemeen directeur, mr. Jos van Gennip (links op de foto). Met ingang van 1 oktober is hij benoemd tot plaatsvervangend direkteur-generaal internationale samen werking bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. Na een ontvangst die plaatsvond in de aula van de R.-K. IVO- school „Duinzigt" te Oegstgeest, vond er een afscheidsrecep tie plaats die onder meer bezocht werd door Prins Claus, pre mier Lubbers en minister De Koning. Tijdens de ontvangst in de aula werd mr. Jos van Gennip toegesproken door de direc teur van het Nationaal Bureau Missiewerken, rector Jos Schoenmakers. Spreker herinnerde aan de belangrijke taken waarmee Van Gennip in de afgelopen 18 jaren was belast. De opgave om missionarissen en zendelingen volledig opgeno men te krijgen in het stelsel van sociale voorzieningen dat in de na-oorlogse jaren rond de Haagse Hofvijver is ontworpen en in werking gesteld. En vervolgens de opgave om het ont wikkelingsbudget van de Nederlandse regeling af te tappen ten gunste van ontwikkelingsprojecten van kerken en missio narissen in de Derde Wereld. Mr. T. Claessens, direkteur CMC bood de scheidende direc teur een „Vriendenboek" aan, waarin opgenomen een groot aantal brieven van vele bekenden. LEIDEN Het jaarlijks con gres van de stichting Euro- transplant wordt zaterdag 29 september onder auspiciën van de Boerhaavecommissie voor postacademisch onderwijs ge houden in het Gorlaeuslabora- torium aan de Wassenaarse- weg. Tijdens dit congres zullen de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van orgaantrans plantaties besproken worden. Bijzonder veel aandacht zal besteed worden aan het mid del cyclpsporine-A. Dit middel werd acht jaar geleden ont dekt als het „wondermiddel" om afstotingsreacties bij pa tiënten met getransplanteerde organen tegen te gaan. Een re cent onderzoek in Amerika heeft echter aangetoond, dat het middel tot ernstige nier beschadigingen kan leiden. Maar al langer waren onple zierige bijwerkingen geconsta teerd. Toch leken de voorde len tegen de nadelen op te we gen. Op de Eurotransplant- meeting zal uitvoerig worden ingegaan op de resultaten van het gebruik van cyclosporine- A en de gevolgen daarvan voor toekomstige orgaanp- transplantatie's. Het ochtend programma is voornamelijk gewijd aan de nieuwste ont wikkelingen. de mogelijkhe den voor patiënten waarbij de eerste of tweede keer een transplantatie mislukte, het gebruik van de computer enz. De directeur van Eurotrans plant drs B. Cohen zal verder iets vertellen over de postmor tale orgaandonaties. Het aantal donoren is vooral de laatste tijd dankzij de transplantatie coördinatoren erg gestegen. Nadere inlichtingen over dit congres tel. 071-148333 toestel 4702.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3