TAFEL Nederlandse bisschoppen kritisch over kapitalisme Kwart Nederlanders wil een sterke man HP MARIËNBURGGROEP: LOYALE KATHOLIEKE VERENIGING lifïTTl IXSÜtRS deOHJbENE a kerk wereld Allesbehalve mislukt DE TIJD weer ACHTERGROND Ecidóe Soutant DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1984 PAGI SE „Woord en Geest" tegen Samen op Weg „Woord en Geest", de vereniging tot bevordering van het ge reformeerde kerkelijke leven, wijst het herenigingsproces van de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland „Samen op Weg" van de hand. In een brief aan alle gereformeerde kerkeraden schrijft de vereni ging dat er „nog veel dwalingen en ketterij" in de Hervormde Kerk voorkomen. „De valse profetie" wordt in die kerk weer getolereerd en door sommigen zelfs bevorderd, aldus „Woord en Geest". Samensmelting zou slechts leiden tot een nieuwe organisatie, waarvan pluraliteit het bindmiddel is. Overigens is „Woord en Geest" diep verontrust door het snelle verval in de eigen kerk. Christenen vergeten de dieren De Stichting Kritisch Faunabeheer heeft ongeveer 800 pasto res in Nederland per brief opgeroepen om in preek en artike len voor kerk- of parochieblad aandacht te schenken aan de positie van het dier en de verantwoordelijk van de mens daarvoor. De Stichting, die haar „hartekreet", heeft gedaan aan de vooravond van Werelddierendag, donderdag 4 okto ber, schrijft in haar brief de „nare indruk te hebben dat de meerderheid van de mensen, helaas ooft de meerderheid van de christenen, zich niet meer zo druk maakt over het lot der dieren". Zij noemt het een triest feit dat de werkgroep Kerk en Dierenbescherming een aantal jaren geleden geleden is op geheven. Gesprek over bevrijdingstheologie Peru De meeste van de 52 bisschoppen uit Peru zijn sinds gisteren in Rome voor het het vijfjaarlijkse ad-liminabezoek. Waarne mers gaan ervan uit, dat in de gesprekken met de paus en met kardinaal Joseph Ratzinger een belangrijke plaats zal worden ingeruimd voor de bevrijdingstheologie. De bevrij dingstheologie heeft in Peru vele vertegenwoordigers. De be langrijkste figuur is Gustavo Gutierrez (56), wiens boek „The ologie van de bevrijding" als een van de fundamenten van de bevrijdingstheologie wordt beschouwd. Over de rechtzinnig heid van Gutierrez opvattingen zijn de Peruaanse bisschop pen het onderling niet eens. iA Menigeen zou naar de hemtU, kunnen gaan met de hel\L van de inspanning waarm& hij naar de hel gaat. if T De werkloosheid toont aan, dat het kapitalistisch marktsysteem niet in staat is allen die kunnen en moeten leven van hun arbeid, het funda mentele recht op werk gelegenheid en een menswaardig inkomen te garanderen. Dit zeggen de Nederlandse bisschop pen in een eind van dit jaar te verschijnen brief die thans in concept ge reed is. Met dit schrijven geven de bisschoppen gehoor aan het klemmende verzoek vanuit het basis- en bedrijfspastoraat en van de zogenaamde Ze venberg-conferentie (een groep sterk geëngageerde ka tholieke werknemers) om zich over de nood van de werkloosheid uit te spreken. Aan de brief is een brede en diepgaande oriëntatie vooraf gegaan. Hoewel de bisschop pen niet terugdeinzen voor een aantal forse uitspraken, spreken zij zich zeer genuan ceerd uit over oorzaken en gevolgen van de werkloos heid. De brief wil een aanzet ge ven tot gewetensonderzoek. De bisschoppen erkennen hierbij dat ook de Kerk te kort is geschoten en zij erva ren het als een teken des tijds dat zovelen het vertrouwen in Kerk en christendom heb ben verloren. Ook erkennen de bisschoppen, dat het chris tendom in de laatste eeuwen heeft bijgedragen tot het ont staan van een arbeidsethos, waarin de prestatie voorop stond en dat er te laat en te weinig aandacht is besteed aan de nood en het onrecht die als gevolg van dit ar beidsethos geleden werden door het eigen volk en de volkeren van de derde we reld. De bisschoppen leggen de verantwoordelijkheid voor de huidige crisis niet eenzij dig bij de overheid of werk gevers. Zij spreken in hun brief van een gezamenlijke historische schuld. Wel ne men de bisschoppen het in dit concept-schrijven heel na drukkelijk op voor de werk lozen. De werklozen, zo wordt in de brief gesigna leerd, krijgen nogal eens te horen dat zij de situatie, waarin zij beland zijn, aan zichzelf te wijten hebben. Ze zouden harder moeten wer ken, niet teveel eisen moeten stellen, toegeeflijker moeten zijn enzovoort. Afgezien van het feit, dat met zulke vooroordelen de werklozen in een grote nood worden gedompeld, achten de bischoppen dergelijke aantijgingen onrechtvaardig en onwaar, omdat tegenover de massale werkloosheid slechts een zeer gering aan bod van werkgelegenheid staat. Als er een recht tot be schuldiging in dezen zou zijn dan, zo zeggen de bisschopen, hebben de werklozen dat recht op de eerste plaats. Absurd Elders heet het absurd, dat zoveel mensen niet kunnen en mogen werken, terwijl er nog zoveel te doen is om tot een gelukkiger samenleving te komen. En de bisschoppen noemen het schrijnend, dat wie werkloos wordt ook nog eens zover in inkomen ach teruit gaan, soms zelfs voorbij het minimum. JOHAN NIJKAMP Met veel vrolijkheid en toespraken heeft mr. Jos van Gennip gisteren afscheid genomen als algemeen directeur van het Centraal Missie Commissariaat Cebemo, een organisatie waar hij 18 jaar heeft gewerkt. Per 1 oktober verhuist Van Gennip naar het ministerie van buitenlandse zaken waar hij plaatsvervangend directeur-generaal internationale samenwerking wordt. In een speech tijdens de afscheidsreceptie gisteren in het hoofdkwartier van Cebemo in Oegstgeest constateerde rector Jos Schoenmakers: „Ik denk dat van Gennips directoraat allesbehalve mis lukt is, ook al zijn er plannen onuitgevoerd gebleven". Van Gennip antwoordde in zijn dank woord: „Het zijn goede tijden geweest, maar wij worden niet beoordeeld op de vraag of de tijden goed of slecht zijn maar wat we met de tijden gedaan hebben". Te oordelen naar zijn gelaatsuitdrukking op deze foto is hij over de kwaliteit van de komende tijd nog niet zo zeker. De bioloog dr. G.E.J. Staal, hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, is voor zitter geworden van Mariën- burg, een groepering van rooms-katholieken die een jaar geleden hun Nederland se geloofsgenoten opriepen het vernieuwingsproces in hun kerk voort te zetten. Staal werd gisteren te Den Bosch gekozen tot voorzitter van het dagelijks bestuur van zeven personen, onder wie twee priesters. Ook werden de concept-statuten goedge keurd waaruit blijkt dat de groep heeft gekozen voor de verenigingsvorm. Deken L. Bijl (Tilburg), voor zitter van de werkcommissie die tot nu toe de activiteiten heeft geleid, en de Tilburgse hoogleraar godsdienstsociolo gie dr. Walter Goddijn blij ven voorlopig het secretari aat waarnemen. Pennigmees- ter is drs. A. Dierick, werk zaam bij een bank te Utrecht. Verder maken deel uit van het bestuur: dr. A. van Pinx- teren, lid van het hoofdbe stuur van de „Zusters van de Choorstraat" (Dochters van Maria en Jozef) in Den Bosch, dr. W. de Roos, hoog leraar economie aan de Eras- musupiversiteit te Rotter dam. en mevr. W. Stael- -Merkx, verbonden aan het Katholieke bureau voor voorlichting en begeleiding bij sexualiteit en relatievor ming te Utrecht. Tot zijn eerste taken rekent het bestuur het stimuleren van landelijke, regionale en plaatselijke bijeenkomsten. Veel ontwikkelingen in de katholieke kerk in Neder land worden geblokkeerd doordat het beleid in Rome wordt bepaald, aldus de op roep van vorig najaar. Om de impasse van de „gespannen situatie" te doorbreken vroe gen de ondertekenaars hun geloofsgenoten „stem te ge- De oproep was ondertekend door dekens uit alle bisdom men, alsmede vooraanstaan de katholieken uit weten schap, bedrijfsleven en vak beweging. Ruim 4.000 katho lieken hebben hun instem ming ermee betuigd. De bisschoppenconferentie vermeed een standpunt over de oproep. Wel waren de bis schoppen bereid met onder tekenaars uit hun bisdom van gedachten te wisselen. Hulpbisschop J. Niënhaus (Utrecht) schaarde zich ach ter de oproep, bisschop dr. J.M. Gijsen van Roermond wees in een aparte brochure de ideeën van de Mariën- burggroep van de hand. Ma- riënburg wil zich, zo blijkt uit de concept-statuten, als een katholieke vereniging beschouwen en zal daarover contact opnemen met de bis schoppen. Bij haar streven naar „een eigentijdse gestal te" van kerkbeleving is Ma- riënburg uit op overleg, met de eigen bisschoppen en met Rome, „in het volle besef van de eigen opdrachten en rech ten van ieder in de kerk". De vereniging wil „bijdragen aan de opbouw van de katho lieke geloofsgemeenschap in de geest van de besluiten van het Tweede Vaticaans Conci lie". Beroep homo's [f« op CDA: geen wT 1. wor discriminatie Dertien levensbeschouQ^ welijke groeperingen van homosexuelen uii het hele land hebbem alle CDA-afdelingen (Kamerkringen) opge< roepen, zich te verzetteij tegen het standpunt ovejj homofilie van het CDA- partijbestuur. Dit standpunt is verwoord iij een ontwerp-resolutie, die, op 15 december aan de ord^7" komt op een partijraadsveri/ gadering van het CDA, waai alle Kamerkringen in verte' genwoordigd zijn. In een brief aan de Kamer- kringen wijzen de homo- groeperingen (verenigd in d|DE landelijke COC-werkgroepden voor geloof en levensbe- op pr( het CDA-partijbestuur ovef* homofilie als discriminerend"3^ van de hand. Binnen hetele CDA wordt al lange tijd gein. discussieerd over homosexua- p liteit naar aanleiding van hei,e op stapel staande wetsontf werp „Gelijke behandeling"1 11 doorgaans anti-discriminatie^uer wet genoemd. In dat wetsgen ontwerp wordt onder meeizen gesteld dat scholen en ander^er levensbeschouwelijke instel- lingen geen werknemers mo- gen weigeren op grond var "e hun sexuele geaardheid. Hel he' CDA-bestuur heeft een comalig promis-voorstel ten aanzier te van dit punt aan de partij ge'j^ daan. Daarin staat dat homo- sexuele geaardheid geen be) I lemmering mag zijn bij hel11 ei aannemen van bijvoorbeeld in leerkrachten, maar het „beleüen ven" van die geaardheid (o.a, 0 door middel van samenwo-.no_ nen) wèl. Het partijbestuur wil verder dat de overheicraa zich wèl aan de anti-discrimiS w« natiewet houdt, maar davoei particuliere organisaties daji z niet hoeven te doen. 5ten rwa< irdt irda Lekkerbekje in gekruide saus met komkommersalade en rijst schuimige karamelvla Nodig voor twee personen: 2 lekkerbekjesui, knof look, 20 g margarine, 1 le pel fijngesneden prei (be waar de rest van de prei tot zaterdag), 1 dl water, selderij, 3 lepels tomaten ketchup, 1 lepel ketjap en azijn, zout, suiker, djahé; komkommer, zout, ui, knoflook, 1 lepel olie, sam bal, koenjit, djahé, 0,5 dl water, 2 lepels azijn, papri kapoeder; 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; 1 ei, 60 g suiker, 20 g maize- na, 4 dl melk. Warm de lekkerbekjes op in een vettige koekepan op een kleine pit (of bak zelf de vis). Fruit kleingesneden ui met geperste knoflook lichtbruin in de margarine, bak dan nog even al omscheppende de prei mee. Voeg vervol gens het water toe en laat het sausje met een deksel op de pan vijf minuten zacht koken. Doe er fijngeknipte selderij, ketchup, ketjap en azijn bij en maak het sausje op smaak af met zout, suiker en djahé. Leg de vis op een warme schotel en schenk er de saus overheen. Snijd de komkommer in blokjes of reepjes, meng haar met weinig zout en laat haar op een zeef uitlekken. Fruit kleingesneden ui met geper ste knoflook in de olie licht bruin, voeg iets sambal, koenjit en djahé toe met wa ter, azijn en paprikapoeder. Laat het sauasje een paar mi nuten koken, schep er de komkommer door en laat het mengsel koud worden. Splits het ei, roer het geel schuimig met een theelepel suiker, vobgde maizena toe én maak van het mengsel met weinig melk een papje. Verwarm de suiker in een braadpan tot hij lichtbruin is, doe er een lepel water bij en vervolgens ook de melk. Laat de karamel oplossen. Bind de karamelmelk met het papje. Klop het eiwit stijf én schep het luchtig door de iets afgekoelde vla. Laat de vla verder afkoelen. JEANNE De Tijd viert zijn tienjarig bestaan als weekblad met een dubbeldik nummer. Daarin doen zeven denkbeeldige mensen uit 1994 verslag van de toekomst. Verder de eerste nazomerse politieke barome ter. Uit de enquête blijkt, al dus De Tijd: Een op de vier Nederlanders is warm voor stander van een sterke man, die zonder hinder van het parlement orde op zaken stelt. Ook blijkt de meerderheid van de Nederlanders te me nen dat de uitkeringen de prikkel tot werken wegne men; dus zijn ze voor verla ging" Een ander artikel licht de ac tiviteiten in Nederland van Opus Dei door, de behouden de lekenorganisatie van de Rooms-Katholieke kerk. Dr. Marga Klompé daarover: „Ik heb grote bezwaren tegen de manier waarop Opus Dei zich manifesteert, met name te genover jonge mensen. Daar bij wordt vaak grote schade aangericht. Ik heb er, ook in het buitenland, genoeg nega tieve voorbeelden van gezien. Men ontneemt mensen hun verantwoordelijkheid en ei gen inzicht". Ook praatte De Tijd met Frans Postma uit Den Haag die, gedreven door idealisme, het openbaar vervoer met valse jaarabonnementen voor 1,7 miljoen heeft opgelicht. „Ik voel me absoluut niet schuldig. Wees blij, dat er niet nog eens duizenden mensen zijn die hetzelfde doen. Het zou een chaos worden. Dat dure openbare vervoer is ge hoon een onrecht. Wat is het alternatief? Moeten we soms met duizenden langs de rijks weg gaan staan liften?" Het omslagartikel van Else- viers Magazine gaat over de plotselinge virulentie van de Amsterdamse kraakbeweging. „De zachte „g" geeft er de bo ventoon aan. Tegen toerisme zijn ze, maar het zijn zelf toe risten. Uit de arrestaties blijkt, dat meer dan de helft van buiten de stad komt. Ze zijn hun benauwde dorpen en gaten ontvlucht en roepen de revolutie uit in een stad, waarin ze de weg nog slechter kennen dan de uit de buiten gewesten opgetrommelde mo biele eenheid". Elders zegt jhr.mr. E. van Lennep bij zijn afscheid als secretaris-generaal van de Or ganisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling in Parijs: „Een van de re denen waarom het investeren Actrice Renée Soutendijk, die de hoofdrol in de musical Ik Jan Cremer gaat spelen, in de Haagse Post: Dansen, knok ken. Daar heb ik zin in. De ideale Jan Cremer-vrouw. Er hard tegenaan. Dat zal me goed doen. Want wat me ook zo irriteert in het filmen, is het eindeloze wachten". in de Verenigde Staten zo aantrekkelijk genoemd mag worden, is dat de arbeidskos ten vrij laag zijn gebleven. De looneisen zijn er minder am bitieus en -dat geeft de econo mie meer speling. Ik adviseer de Westeuropese lidstaten dan ook de loonpolitiek te her zien". Een kritisch artikel ook over de reislust van onze bewinds lieden en bestuurders. „Het directe nut van deze trips is nauwelijks aantoonbaar. De belastingbetaler heeft in elk geval het nakijken. De laatste maanden was burgemeester Van Thijn slechts op het thuisfront om vuil wasgoed af te geven. In Rotterdam wordt er met scheve ogen naar ge loerd. Men vraagt zich af waar Amsterdam het geld vandaan haalt om dergelijke kostbare promotiereisjes te fi nancieren". Een interview met zanger Ro bert Long die het theater vaarwel wil zeggen. „Er zijn in Nederland maar een paar theaterdirecteuren die hart voor hun werk hebben en ex tra moeite doen om het pu bliek naar binnen te krijgen. De overgrote meerderheid heeft een mentaliteit van: Als er geen voorstelling is, ben ik lekker vroeg thuis". De Groene Amsterdammer praat met „De peetvader van het Nederlandse conservatis me" prof.mr. W. van der Grinten uit Nijmegen. „Het parlement heeft de neiging om alsmaar beslissingen uit te stellen. Soms kan dat heel nuttig zijn, maar soms is het helemaal niet nuttig. Het houdt de maatschappelijke discussie gaande.' Met die kernwapens zijn we er nog helemaal niet uit. In 1985 krijg je weer hetzelfde gedon der en je hebt de kans dat het de inzet wordt van de verkie zingsstrijd in 1986. Je moet eindelijk eens ophouden". Ook worden vier hoogleraren ondervraagd over hun visie op het hoger onderwijs. De pedagoge prof. Lea Dasberg: „De studenten zijn veranderd. Er is bijvoorbeeld een gewel dige vraag naar hoorcolleges. De werkgroepen uit de zesti ger jaren vinden ze vaak ver spilde tijd. Ze gaan niet naar de universiteit om alle bab bels van hun mede-studenten aan te horen, maar om iets te leren van mensen die meer weten dan zij". woonlandbeginsel wakker je het racisme aan". Aandacht ook voor politie agenten die door hun werk in psychische nood zijn geraakt. Psychiater Gersons: „Men eist perfectie alsof het een van zelfsprekendheid is. Maar een perfecte organisatie is niet te realiseren door alleen de re gels te perfectioneren. Naast de bevelstructuur heeft men in het corps ook behoefte aan een soort vaderlijke organisa tie. De hoofdcommissaris moet een man zijn die begrip vol en gewetensvol is. Hij moet zelfs warmte bieden". Verder een gesprek met top manager Andriessen van Van Leer. „De barometer wijst op nieuwe economische inzin kingen. Zo eind '85, begin '86. Dat vangt aan in Amerika en vandaar breidt het zich naar Europa uit. De golfbeweging gaat globaal omlaag en ik zie nog niet zo gauw dat die weer ombuigt naar een mooie op gaande lange termijntrend". Een interview tenslotte met Robert Long in Elseviers: „De overgrote meerderheid van de theaterdirecteuren heeft een mentaliteit van: Als er geen voorstelling is, ben ik lekker vroeg thuis". actrice Renée Soutendijk. „Na die buitenlandse produkties wil ik even iets anders. Het is zo goed als zeker dat ik vol gend jaar de hoofdrol speel in de musical Ik Jan Cremer. Dansen, knokken. Daar heb ik zin in. De ideale Jan Cre mer-vrouw. Er hard tegen aan. Dat zal me goed doen. Want wat me ook zo irriteert in het filmen, is het eindeloze wachten". pen, oké, maar dan wel inge past in een evenwichtig vei ligheidsbeleid". Aandacht ook voor het kra ken van computerprogram ma's, dat hand over hand toe neemt. „Het kan wel eens een tijdje duren voor je de code vindt, maar met geduld lukt het altijd. Kraken is een sport geworden: wie zal het eerst door de beveiliging heenko men? Krakers zetten vaak hun naam op zo'n gecopieerd programma: gekraakt door die en die". In VN een interview met de beroemde schrijver Graham Greene naar aanleiding van diens 80e verjaardag. „Ik doe nooit wat de dokters zeggen. Volgens mij weet het lichaam het beter dan- de dokter. Ik eet nooit groenten. Mijn vriend Castro wist niet hoe hij het had. Welk dieet volg je dan?, vroeg hij. Hij is zelf na melijk op een heel streng dieet. Geen enkel, zei ik. Ik eet en drink alles wat ik lek ker vind". In de Haagse Post de vraag of de VVD met zijn „woon landenprincipe" voor de kin derbijslag op jacht is naar de kiezers van Janmaat. Ed Nij- pels: „Ik ben met geen enkele stem van de Centrumpartij die naar ons zou toegaan, blij. We laten ons leiden door onze eigen overtuiging en ik wei ger om mij de les te laten le zen door mensen die zeggen: Met zo'n standpunt over het De beroemde Engelse schrij ver Graham Greene (80) in Vrij Nederland: „Ik doe nooit wat de dokters zeggen. Volgens mij weet het lichaam het beter dan de dokter. Ik eet nooit groenten. Ik eet en drink alles wat ik lekker vind". In Vrij Nederland vertelt oud-minister Udink waarom hij na zijn debacle bij de OGEM Nederland gaat verla ten. „Als de mensen smiespe len: dat heeft hij fijn voor el kaar, nu kunnen ze van dat miljoen lekker in het buiten land gaan leven, dan zeg ik: jullie hadden die centen kun nen krijgen als ik wat had mogen doen. Maar men heeft gezegd: we hebben je niet meer nodig". Joop den Uyl praat in VN over de buitenlandse politiek. „We hebben als PvdA in de jaren '70 onze mogelijkheden overschat. Ik bespeur dat het hosanna-geroep nu minder luid wordt, dat er meer begrip ontstaat dat niet alles in één keer kan. Er bestaat bereid heid om te accepteren dat in de kernwapenzaak alleen stap voor stap doorbraken te berei ken vallen. Eenzijdige stap- Hervormd Nederland praat met Jan van Butsenaar, de nieuwe adviseur van de We reldraad van Kerken inzake zending en evangelisatie. „Ei- ontstaan allerlei lokale of re gionale theologieën: een Azia tische, een Latijns-Ameri kaanse, noem maar op. De universele kerk wordt volle dig opgedeeld. Iedereen zit in zijn eigen coupé, we zitten kennelijk wel in dezelfde trein, maar de deurtjes zijn potdicht". Aandacht ook voor een expe riment met patiënten-klach tenbureaus. „Wij willen be werkstelligen dat de medische wereld beter met fouten leert omgaan. Maar die verande ring heeft al plaats, zeker on der jonge artsen. In Limburg had een chirurg een operatie- fout gemaakt. Hij bood on middellijk zijn excuses aan, zorgde voor een gezinshulp en voor een nieuwe operatie. Dat is een fatsoenlijke behande ling. Heel anders dan die hardnekkige ontkenning die je meestal tegenkomt". Elders gesprekken met indus triële gewetensbezwaarden. „De vredesbeweging, die weet nog veel te weinig wat er in de bedrijven speelt. Het kli maat voor een open discussie over wapenproduktie is er nog niet. De verantwoorde lijkheid wordt steeds weer naar Den Haag afgeschoven". Perioden met zon DE BILT Er zijn mor|_roi ochtend perioden met zodode ter op de dag neemt de bev king weer toe, maar het Ir vrijwel overal droog. In de—- mende nacht is er weinigj. wolking. De temperatuur <A u dan tot omstreeks 10 gral Overdag voert een matige- denwind warmere lucht P dan we de laatste tijd gevi waren. In de middag kanf kwik tot 18 graden oplo De zuidenwind hangt saj met een depressie oceaan ten westen van Sd land. Een in activiteit ar mend regenfront dringt Engeland in de richting het vasteland. Op de nade^DI ervan stroomt iets wari^ e lucht uit Frankrijk naar omgeving. Weerrapporten Amsterdam Deelen Eelde ld n vanmorgen 08.00r*"^ ir Ma* Min I, e temp tamp :de r/.bew. 16 10 Barcelona l.bew. Dublin regen Frankfort zw.bew. Genève regen Helsinki regen Klagenfurt mist Kopenhagen regen Lissabon h.bew. 16 10 06 w.bew. 25 13 !aPP itge Juwi onbew. 21 13 ireei mtei is ëlstc 2f ins 21 udt jihei mer GRATIS ELKE WOENSDAG DE Ifer i iger lieu t de n h« )nd jatri .wei BIJLAGE BIJ UW KRANT MET pr C INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK mer 1 hu i

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2