Oostduitser steelt complete plannen voor geavanceerd gevechtsvliegtuig Hongkong blijft kapitalistisch Weer dode tijdens begrafenis in Soweto CcüLe Somant 680.- 395.- 575.- gf- 295.. LONDEN EN PEKING SLUITEN AKKOORD Yan den Broek pleit voor versterking VN Overrompeld Washington wil wijziging Contadora-plan De Lancia A112.Leukals je'm hebt, maar je bent m altijd Kwijt IGPjï ITENLAND DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1984 PAGINA 1 jacht jong fneisje f jaar in gevangenis hlJTTA Een jong meisje uit ■Bengalen heeft vier jaar on- [dig in de gevangenis gezeten, [zij was opgetreden als kroon- fee tegen degenen die ervan verdacht haar te hebben [acht. De twee werden vrijge- jen. Jneisje moest daarom de gevan- fin en heeft gedurende de vier Meen bezoek mogen ontvangen. Wurist ontdekte dat het meisje ïuldig was en eiste haar onmid- Ice vrijalting. Bij verder onder- Tontdekte de jurist, dat er in de- b gevangenis nog 25 jonge vrou- ibuiten hun schuld in dezelfde ligenis zitten. „Russische joden willen niet meer emigreren" NEW YORK De Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, Shamir, heeft gisteren een onder houd gehad met zijn Sovjet-ambt genoot, Gromyko. Centraal in hun gesprek stond het probleem van de emigratie van Russische joden. Volgens Shamir zou Gromyko hebben gezegd, „dat er geen joden meer zijn, die de Sovjet-Unie wil len verlaten". Shamir toonde zich toch tevreden over het gesprek en verklaarde dat Israël voorstander is van het weer aanknopen van di plomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie. Moskou verbrak na de oorlog van 1967 de diplomatie ke banden met Israël. V redesactivisten verstoren NAVO-oefening KASSEL Honderden vredesactivis ten hebben gisteren tijdens de grote najaarsoefening van de NAVO gepro beerd in te breken in munitiedepots. Anderen blokkeerden bases en richt ten vernielingen aan. De politie is met traangas en stokken opgetreden tegen de betogers en arresteerde 45 perso nen. Volgens de Westduitse autoriteiten zijn de NAVO-oefeningen de afgelo pen twee weken geteisterd door sabo tagedaden. Een functionaris van het ministerie van binnenlandse zaken, Spranger, zei dat personen afkomstig uit de ^„zelfkant van het terrorisme" verantwoordleijk zijn voor de meeste moeilijkheden. Brussel geteisterd door overvallen (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Brussel wordt de laatste weken geteisterd door een reeks van gewapende over vallen. Gisteren pleegden drie gemaskerde mannen op klaarlichte dag een overval op het kantoor van de Brusselse Trammaatschappij. Ze gingen er vandoor met een bedrag van bij na 200.000 gulden. In het vorige weekeinde werden vijf andere overvallen gepleegd in Antwerpen en Brussel. Een Italiaanse bende terroriseert al enige tijd Italiaanse restaurant houders in Brussel. Hun wordt door de bende een soort afkoopsom per maand gevraagd voor „bescherming". Indien zij daar niet aan vol doen verschijnt de bende tijdens dinertijd om de gasten al hun geld en sieraden afhandig te maken. In een paar gevallen is ook al sprake geweest van mysterieuze brandstichting. ETA-aanslag in Anwerpen ANTWERPEN In Antwerpen is vanmor gen een aanslag ge pleegd op een Franse vrachtwagen. In een anoniem telefoontje verklaarde een onbe kende man dat de Spaansbaskische af scheidingsorganisatie ETA verantwoordelijk voor de actie. Hij zei dat de ETA boos is op België door het voor beeld dat Brussel heeft gesteld door het uitle veren van Basken aan Spanje. we rwerp^n ^nadering iman-Kairo .SCUS/AMMAN/JE- .LEM Syrië en Libië in sterk afwijzend gerea- op het Jordaanse besluit Ie diplomatieke betrek- jn met Egypte weer te itten. In Damascus en li is opgeroepen tot een g^opisehe boycot van Jorda- le vul^e 6emat'gde Arabische L hebben tot nu toe terug- •nd gereageerd. In Egyp- Israël daarentegen is het jit van de Jordaanse ko- Hoessein positief ontvan- I mes in de rug steken is r nieuw bij het Jordaanse (ie, maar wij vragen ons het ditmaal het verwach- Iésultaat zal hebben", zo -de gisteren de Syrische iradio. Koning Hussein "■dinsdag de Saoedische ko- BFahd al telefonisch op de gesteld van het te ne- Jordaanse besluit. Een jsche hoge functionaris jchter te verwachten dat "lsnel het Jordaanse voor- B I zal volgen. Volgens hem de Golfstaten, onder lei van Saoedi-Arabië, geen leel standpunt innemen de Arabische topconfe- |e, die half november in zal plaatsvinden, rvoorzitter Arafat is giste- onverwachts in Amman riveerd, waar hij met ko- I Hoessein over de betrek- - Elfen met Egypte zal praten, trout vorig jaar doorbrak Ara- froupet zÜn bezoek aan de 30r kisehe president Moeba- j ih Kairo het Egyptisch iso- 3nt in de Arabische we- ?rru ir ail noemde het hervatten de betrekkingen tussen ^nië en Egypte een posi- Bnaail staP- Premier Peres zei .rabische leiders hem „in ;te termen" te kennen gegeven, dat zij bereid zijn met Israël over te praten. slge*. (ADVERTENTIE) m. NAJAARS VAKANTIE REIZEN kiDAGEN k telENALMADENA am (ertrek 8 oktober a.s. in Wegreis naar de zon DAGEN BAD IENNDORF 'ertrek 2 2 oktober a.s. oc/. excursies Minden, Han- buuijover, Bad Pyrmont, Ha- le Pfefa de bj nder DAGEN MALLORCA verfertrek 21 oktober a.s. ;n dWegreis naar de zon ioori AGEN BERLIJN jpen ertrek 29 oktober a.s. kanP-excursies West- en een jOst-Berlijn, Rijksdagge- ir^mchtingen en boekingen aar \yg. ]g0882maandag t/m pjdag van 9 tot 16 uur of persoonlijk in onze stadsves- fing Spuistraat 71 /hoek [kin fui' ^en Haag. -ekeWguTHOFF PERS GROOT SPIONAGESCHANDAAL IN BONDSREPUBLIEK Manfred Rotsch. BONN In de Bondsre publiek is een spionage- schandaal onthuld dat nu al wordt vergeleken met de affaire-Guillaume, ge noemd naar de rechter hand van oud-bondskan selier Willy Brandt. Het schandaal speelt zich af bij het grootste lucht- en ruimtevaartbedrijf van de Bondsrepubliek, Messersc- hmidt in Ottobrunn bij München. Het spionage- schandaal heeft uitgebrei de veiligheidsgebreken aan het licht gebracht die door Sovjetrussische agen ten worden benut om westerse technologie te stelen. -Een en ander wordt gemeld door het Westduitse dagblad Die Welt. Een werknemer van het be drijf, Manfred Rotsch, wordt ervan verdacht als KGB-agent de complete plannen van het geavanceerde Tornado ge vechtsvliegtuig aan Moskou te hebben doorgespeeld. Rotsch, een zestigjarige Oostduitse im migrant, werd vorige week donderdag gearresteerd op verdenking zeventien jaar lang geheime gegevens over ruimte- en luctvaartprojecten aan KGB-agenten te hebben doorgespeeld. Rotsch was hoofdingenieur van de afde ling vliegtuigbouw van de fir ma Messerschmidt. Volgens het Westduitse minis terie van binnenlandse zaken vormt de zaak Rotsch het ern stigste geval van industriële spionage van de laatste jaren Gerechtelijke onderzoekers stellen dat Rotsch in 1967 door de KGB werd geronseld, drie jaar nadat hij bij de vliegtuig bouwer in dienst kwam. Door de jaren heen zou hij in Beie ren en Oostenrijk en in andere landen van West-Europa ont moetingen hebben gehad met Russische deskundigen aan wie hij zijn informatie doorgaf. Zij waren in alle werkzaamhe den van het bedrijf geinteres- seerd, schrijft Die Welt, waar onder het Airbus passagiers toestel, ruimtevaartprojecten voor de NASA en zijn Europe se evenknie ESA, anti-tankra- ketten en de Tornado met unieke electronica". Volgens de openbare aankla- gewr had Rotsch een minica- mera gebruikt om op zijn ei gen afdeling en andere afde lingen documenten van Mes serschmidt te fotograferen. Tijdens een eerdere spionage- zaak bij Messerschmidt maak ten de spionnen gewoon ge bruik van het kopieerapparaat om gegevens te stelen. Die Welt vraagt zich af of het wel verstandig is een Oostduitse immigrant bij een bedrijf als Messerschmidt in dienst te ne men omdat al jaren bekend is dat het Oostblok voor het ver garen van technologische ken nis zijn toevlucht neemt tot Oostduitse spionnen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Groot-Brit- tannië en China hebben gisteren de inhoud van een historische overeen komst gepubliceerd, waar bij de Britse kroonkolonie Hongkong per 1 juli 1997 weer Cfhinees grondge bied wordt. Peking zal van Hongkong een specia le administratieve regio maken, met veel plaatse lijke autonomie en een ei gen, democratisch geko zen hoofd. Alleen buiten landse zaken en defensie zullen onder China val len. Hongkong mag van Peking een van de grootste finciële centra van de wereld blijven. Alleen Londen en New York zijn op dat gebied belangrijker. Volgens China en Groot-Brit- tannië zal de eerste vijftig jaar na de machtsovername in Hongkong weinig of niets ver anderen. Het blijft een kapita listisch wereldje met een unie ke levenswijze en vrije bur gers, onder het wakende oog van de Chinese staat. De Volksrepubliek zal er troepen legeren. Gehoopt wordt, dat hun aanwezigheid in Hong kong alleen van defensieve aard zal zijn. Volgens het akkoord zullen alle burgers van het grondge bied volledige bewegingsvrij heid genieten. Als ze willen vertrekken, zullen ze dat kun nen. Londen en Peking voor spellen echter, dat de meeste inwoners van Hongkong zul len blijven waar ze zijn, te meer daar gedurende vijftig jaar het Britse juridische sy steem behouden blijft. Over deze overeenkomst werd twee jaar lang moeizaam on derhandeld. In Londen en Hongkong wordt gezegd, dat Groot-Brittannië en China geen beter akkoord hadden kunnen bereiken. De vijfen- eenhalf miljoen inwoners van de kroonkolonie hebben over het algemeen positief ontvan gen. Een vooraanstaand lid van de zogeheten Uitvoerende Raad van Hong Kong, een col lege van door Londen be noemde functionarissen, Choeng, zei dat de overeen komst de beste is waarop gere kend mocht worden. Een in vloedrijke professor, Tim, voer echter als bezwaar aan, dat Hong Kong geen enkele ga rantie heeft dat China zijn po litieke niet verandert en te rugkomt op zijn beloftes. Monopolistische positie Nadat net parlement in Lon den het akkoord goedgekeurd heeft, vindt volgend jaar de definitieve bekrachtiging er van plaats. Hongkong is de eerste Britse kolonie, die niet onafhankelijk wordt, maar wel van eigenaar verandert. In 1997 zal ze 156 jaar Brits bezit zijn geweest. Hongkong werd door China onder druk aan de Britten verpacht, omdat deze in de tijd van de zeilschepen een veilige Aziatische haven nodig had den. Hongkong stelde hen in staat hun wereldhandel uit te breiden en een monopolisti sche positie te verwerven. Londen hoopt nu, dat het Chi nees-Britse akkoord de be staande onzekerheid omtrent de toekomst van Hongkong zal wegnemen en dat het de kroonkolonie nieuw vertrou wen zal geven. Vooral de ner veuze beurs van Hongkong moet tot bedaren gebracht worden. Ook mag er geen uit tocht van Chinezen naar het Groot-Brittannië ontstaan. Maar een goede tienduizend Chinese inwoners van de kolo nie bezitten een paspoort, waarmee zij zich in Groot- Brittannië mogen vestigen. De overige bewoners zijn zogehe- ten overzeese Britten, die over een zo goed als waardeloos paspoort beschikken. Het spreekt vanzelf, dat Groot-Brittannië niets zal kunnen doen als China na de machtsovername het bindende Chinees-Britse akkoord met voeten treedt. Sir Geoffrey Howe, de Britse minister van buitenlandse zaken die de be slissende onderhandelingen met China gevoerd heeft, is evenwel van mening dat Pe king woord zal houden. „Chi na en Groot-Brittannië verlan gen even erg, dat Hongkong een welvarend gebied blijft", zegt hij. Peking haalt via Hongkong het grootste deel van zijn buitenlandse deviezen De Britse am bassadeur in Peking, Ri chard Evans (links op de voorgrond), en de Chinese ondemrinister van buiten landse zaken, Zhoe Nan (rechts), wis selden giste ren de door hen getekende akten uit van de Hongkong- overeenkomst. binnen. De grootste wolken krabber van Hongkong is trouwens het gebouw van de Bank van China. Groot-Brittannië weigert een parallel te maken tussen de Chinees-Britse overeenkomst inzake Hongkong en mogelijke akkoorden met Spanje en Ar gentinië betreffende de toe komst van Gibraltar en de Falkland-Eilanden, die ook nog steeds tot het Britse kolo niale imperium behoren. Sir Geoffrey Howe wijst er op, dat 92 procent van de kroonkolo nie Hongkong tot in 1997 door China aan Groot-Brittannië verpacht wordt, waarna het in ieder geval opnieuw bij het Chinese grondgebied hoort. „De Britse soevereiniteit over Gibraltar en de Falkland Ei landen daarentegen is onbet wistbaar", aldus minister Howe. W m 'Sr&J&WC&ti jiezJwitwaÊ0JS ziew KAM jt Mier -■ flAAfje goeeM'l Uitgewezen Basken in Spanje aangekomen MADRID De drie door Frankrijk uitgewezen Basken zijn vannacht in een vliegtuig van de Franse luchtmacht in Madrid aangekomen. Parijs had begin deze week de drie ETA-leden uit gewezen. Na aankomst op het vliegveld werden de drie Basken in ziekenauto's naar het gevangenishospitaal van de Caraban- chel in Madrid overgebracht. De ambulances werden begeleid door tien politieauto's. Het vliegveld was al uren voor de aan komst van de drie hermetisch afgesloten. In de Frans-Baskische stad Bayonne is gisteravond hevig ge vochten tussen ongeveer 1.000 betogers en politieagenten. De de monstranten protesteerden tegen de uitwijzing van de ETA-le den. De politie in Bayonne heeft 25 arrestaties verricht. Ook in de Baskische hoofdstad Bilbao kwam het gisteravond opnieuw tot ongeregeldheden. Enkele honderden jongeren richtten in het oude stadscentrum barricades op. Politieagenten gebruikten rub berkogels en traangasgranaten om een einde aan de ongeregeld-' heden te maken. JOHANNESBURG In Soweto, de grootste zwart< voorstad van Johannesburg, is het gisteren tot hevig< gevechten gekomen tussen duizenden zwarte betoger en de politie. Volgens de eerste berichten werd éér scholier gedood. Hij werd overreden door een politie auto. Alle scholen in Soweto waren gisteren gesloten. De gevechten braken uit tijdens een begrafenisplechtigheid. On geveer 4.000 bewoners hadden zich achter de baar geschaarc van de twee weken geleden doodgeschoten studentenleider Bon gani Khoemalo toen de oproerpolitie een charge uitvoerde. D< ongeregeldheden in Zuid-Afrika hebben de afgelopen maant aan zeker 57 mensen het leven gekost. De slachtoffers vielen niet alleen in de zwarte woonwijken maar ook tijdens stakingen van zwarte mijnwerkers. De zes Zuidafrikaanse activisten, die sinds 13 dagen in het Britse consulaat in Pretoria verblijven, zijn bereid te vertrekken als de tegen hen uitgevaardigde arrestatiebevelen worden ingetrok ken. Dit heeft een woordvoerder van de Britse ambassade in Zuid-Afrika woensdag meegedeeld. Zo lang dat niet gebeurt blij ven zij in het gebouw. De zes activisten waren aan de vooravond van de op 22 augustus gehouden verkiezingen voor een drie-ka- merparlement gearresteerd. Een hogere rechter gelastte hun vrijlating, maar meteen werd opnieuw een arrestatiebevel uitge vaardigd. NEW YORK Minister Van den Broek heeft gisteren in de Algemene Vergadering van de VN een krachtig pleidooi ge houden voor versterking van de volkerenorganisatie. Hij kondigde aan dat Nederland voorstellen zal doen om de overbelaste agenda's van de diverse VN-instellingen te verlichten. Hiermee zou de be sluitvorming sneller moeten verlopen. „Er bestaat groeiende zorg over de effectiviteit van de VN als kader voor internatio nale samenwerking", aldus minister Van den Broek. Zon der te spreken over pogingen om Zuid-Afrika of Israël uit de volkerenorganisatie te sto ten, of het Amerikaanse voor nemen zich terug te trekken uit UNESCO, verklaarde hij dat eerbied voor het beginsel van universaliteit een absolute voorwaarde is voor het be hoorlijk functioneren van de VN. Van den Broek zei verder „ten volle" Reagans pleidooi te on dersteunen voor intensivering van de Oost-West dialoog. In de huidige situatie is voor Ne derland „de onaanvaardbare superioriteit van de Sovjet- Unie op het gebied van op het land gestationeerde kernraket ten voor middellange afstand, een onderwerp van bijzondere zorg", aldus Van den Broek. Hij herhaalde in dit verband het Nederlandse standpunt ten aanzien van plaatsing van de nieuwe kernraketten. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, heeft gisteren gedurende drie uur gesproken met zijn Russi sche ambtgenoot Gromyko. Over het onderhoud is vrijwel niets bekend gemaakt. Aange nomen wordt dat Gromyko morgen in zijn ontmoeting met president Reagan uitgebreid zal antwoorden op de jongste Amerikaanse voorstellen om de dialoog tussen Washington en Moskou te hervatten. WASHINGTON De regering-Reagan is overrompeld door de verrassende beslissing van Nicaragua het vredesplan van de Contadora-landen te ondertekenen en wil nu dat dit plan wordt veranderd. Het plan zou dezer dagen officieel worden gepresen teerd in de Verenigde Naties en besproken worden met verte genwoordigers van de Westeuropese landen, die daarvoor mor gen naar Costa Rica komen. Tot de Nicaraguaanse beslissing van vorige week vrijdag dat het Contadoraplan zou worden ondertekend, had Washington er steeds bij Nicaragua op aangedrongen met het plan akkoord te gaan. Amerikaanse functionarissen gingen er vanuit dat de oor spronkelijke 21 vredesprincipes van het plan Nicaragua tot een democratie zouden maken en een eind zouden maken aan wat Washington ziet als de export van de revolutie naar de buurlan den. Na de bekendmaking in Managua verklaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken dat er problemen zijn met het ontwerpplan. Zijn ministerie had in een eerdere reactie de Nica raguaanse aankondiging hypocriet genoemd omdat Nicaragua geen volledige open verkiezingen toelaat. De basisprincipes van het Contadoraplan behelzen geleidelijke terugtrekking van Amerikaanse, Cubaanse en Oosteuropese mi litaire adviseurs en stopzetting van hun wapenleveranties; stop zetting van Nicaraguaanse steun aan Salvadoraanse en andere guerrillastrijders; stopzetting van Amerikaanse steun aan Nica raguaanse rebellen; democratische regeringen in heel de regio. Het plan zou ook betekenen dat de Amerikaanse bases in Hon duras binnen zes maanden worden gesloten. Nicaragua zou evenwel niet gedwongen worden zijn verkiezingssysteem, dat door Washington openlijk is bekritiseerd, te wijzigen of zijn troepensterkte terug te brengen. Minister D' Escoto van Nicara gua verklaarde eerder dat zijn land nooit een overeenkomst zou accepteren die een inmenging inhoudt in het huidige politieke systeem. (ADVERTENTIE) l*n Ml! Junioi Heel even m teel «eieij 111151- Inkl HU lel 03413 73904 lanciav

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15