eyenoord in een Gordiaanse knoop Vormcrisis Ajax nog zonder gevolgen Hongarije herstelt na achterstand Rijvers verrast Denemarken moeizaam mgs Noren talië klopt Zweden ORT figidoe Commit DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1984 PAGINA 11 Twee duels afgelast DEN HAAG Twee wedstrijden in het betaal de voetbal, die gisteren zouden worden ingehaald, zijn niet doorgegaan in verband met de slechte ge steldheid van de terreinen. In de eredivisie vond FC Den Bosch-FC Twente geen doorgang en in de eerste divisie betrof dit SVV-FC VVV. Een nieu we inhaaldatum voor deze duels moet nog worden vastgesteld. werken en Rep dat deed zon der zich in te spannen, werd Libregts na afloop gevraagd. „Niet als er bepaalde opdrach ten niet worden uitgevoerd", antwoordde de steeds meer ge- kritiserde trainer. „Als sommi gen hun taak totaal verwaarlo zen en de discipline te kort schiet komt er niets van te recht". Waarbij Libregts overi gens ook de hand in eigen boe zem mag steken. Nadat Feye- noord afgelopen weekeinde met een strak concept én twee spitsen PEC Zwolle onder de voet liep was dit uitgangspunt gisteren weer totaal overboord gezet. Feyenoord trad met drie spitsen, Gullit, Petursson en Rep, aan en Hoekstra was weer in het team opgenomen en Houtman er opnieuw naast gelaten. Maar waar opnieuw een dwingende rol voor Been zou moeten zijn weggelegd ne geerden zijn teamgenoten, met Duut voorop, de kleine spel- verdeler-in-wording en dat was het begin van de totale chaos. Waaruit Feyenoord niet meer zou ontsnappen. Bedrogen Wie had' verwacht dat Feye noord na de pauze wel gecorri geerd aan het karwei zou be ginnen kwam bedrogen uit. De enige wijziging, die Li bregts had bedacht was een omzetting in de frontlijn, waardoor Rep op rechts, Gullit in het midden en Petursson op links werden geposteerd. Maar ook in die samenstelling bleef Feyenoord alle kenmerken van een stuurloos schip behou den. Op het overbevolkte mid denveld werd veel te veel met de bal gelopen, waardoor er steeds wel een Volendams been kon worden tussen gesto ken om het Rotterdamse spel nog verder te ontregelen. Er kwam nauwelijks een bal van af de zijkant. Ook niet nadat Houtman zijn rentree had gemaakt ten koste van Petursson, waar Libregts beter Rep naar de kant had kunnen halen. De Zaankanter, die tijdens het Rotterdam-toer nooi nog optimistisch aan ie dereen die het horen wilde liet weten dat hij veertien dagen later bij de start van de com petitie wel over de vereiste conditie zou beschikken, fun geert slechts als een portie lood aan het been. Er kwam niets uit zijn voeten. Maar daarin was hij, zoals gezegd, niet de enige, wel de meest op vallende. De andere was mis schien Been, die door Libregts na Houtmans binnenkomst naar de (geisoleerde) linker vleugel werd verbannen en daar zijn dirigerende capacitei- BOEDAPEST Over drie weken, in het Rotterdamse Stadion Feyenoord, zal pas blijken wat de werkelijke waarde is van de overwinning van 3-1, die Hongarije gisteren in het Nepstadion in Boedapest op Oostenrijk behaalde. Dan zou het eerste antwoord ko men op de vraag of de Oosten rijkers werkelijk zwak zijn, of de Hongaren onverwacht sterk. Voor ruim 40.000 toe shouwers heeft het Hongaarse elftal afstand genomen van een reeks slechte resultaten, met als dieptepunt de neder laag van 2-0 tegen Mexico. Oostenrijk heeft echter er veel toe bijgedragen, dat de eigen kansen op de eindronde van het WK in 1986 na het succesje tegen Cyprus (2-1) aanzienlijk werden verkleind. Hongarije, dat na een achter stand van 1-0 bij de rust, ten slotte gemakkelijk won en een ruimere score binnen bereik had, trad de Oostenrijkers met een onbegrijpelijke vrees tege moet. Waar coach Erich Hof zijn elftal met verdedigende opdrachten het veld had inge stuurd, een middenvelder (Weber) constant in de laatste lijn posteerde en ook Prohaska ver achter hield, durfden de Hongaren niet echt aan te val- Door de angstige spanning die de Hongaren in de greep had, kon Oostenrijk in het eerste half uur van de harde wed strijd het spel voor een belang rijk deel bepalen. Het doelpunt van Schachner, na een schitte rende pass van Polster, kwam twinit minuten voor de rust ook niet werkelijk als een ver rassing. Overvallen Oostenrijk werd echter in de tweede helft overvallen door een vloed van Hongaarse aan vallen en moest zich staande zien te houden via overtredin gen. Het was precies wat de Hongaren wilden. Bij vrije trappen van Detari in de buurt van het strafschopgebied bleek het Oostenrijkse centrale ver- dedigingsduo Pezzey/Messlen- der helemaal niet zo soeverein in de lucht. De derde vrije trap van Detari was de directe in leiding tot de gelijkmaker van Nagy, die doelman Koncilia met een kopbal kansloos liet. De Oostenrijkse terugval was toen helemaal niet meer stui ten, waardoor o.a. Nyilasi via een perfecte combinatie Ester- hazy in de gelegenheid stelde de stand op 2-1 te brengen. Die voorsprong verleidde Honga rije weer tot speelsheid, die echter door Oostenrijk niet kon worden afgestraft. De der de treffer van Hongarije was dan ook meer toeval dan op zet. Na een vrije trap van Var- ga vuurde Kardos van ruim twintig meter in de muur, waar de bal een iets andere baan koos. Koncilia wera daardoor volledig verrast: 3-1. Hongarije-Oostenrijk 3-1 (0-1): 24. Schachner 0-1, 50. Nagy 1-1, 61. Esterhazy 2-1, 78. Kar dos 3-1. Scheidsrechter: Vau- - trot (Fra). Toeschouwers: 41.000. Gele kaarten: Gasselich (Oos), Kardos (Hon), Dimanich (Oos) en Nagy (Hon). Hongarije: Andrusch; Csuhay (Salai), Roth, Garaba, Varga; Kardos, Nagy, Detari; Kiprich, Nyilasi, Esterhazy. Oostenrijk: Koncilia; Dima- nich, Messlender, Pezzey, We ber, Pregesbauer; Gisinger (Drabits), Prohaska, Gasselich (Hörmann); Schachner, Pol ster. Stand groep 5 Hongarije 1 1 0 0 2 3-1 Oostenrijk 2 10 12 3-4 Cyprus 1 0 0 0 0 1-2 Nederland 0 0 0 0 0 0-0 Eerstvolgende wedstrijd: Ne- derland-Hongarije op 17 okto ber. BOEDAPEST Kees Rijvers heeft in Boedapest ontdekt dat het Hongaarse voetbalelftal veel hoger moet worden ingeschat dan iedereen - en vermoedelijk de spelers zelf ook - hadden ver wacht. De Nederlandse bondscoach was verrast over de opmer kelijke onrust, die het Hongaarse elftal tijdens de eerste kwalifi-:' catiewedstrijd voor het wereldkampioenschap van 1986 in zijn greep had gedurende de eerste drie kwartier en nog meer door het opmerkelijke herstel van de ploeg na een in de eerste helft opgelopen achterstand. „Ik heb hier natuurlijk veel geleerd. Ik denk dat de Hongaarse' verdediging over drie weken in Rotterdam minder kwetsbaar zal zijn. Het lijkt mij dat Roth in het centrum niet zal worden gehandhaaft en ik verwacht dat Nagy als vrije verdediger in zijn plaats zal spelen, wanneer Hannich zijn vaste positie op het middenveld weer zal kunnen innemen". „Voor mijn gevoel is Hongarije van zijn voorzichtigheid afge stapt omdat de achterstand het elftal ertoe dwong. Van dat mo- - ment was het op slag een betere ploeg. De vleugelspelers Ki prich en vooral Esterhazy kregen daardoor ook veel meer waar de. Hun mogelijkheden werden gebruikt". „Je zult je moeten afvragen wat de werkelijke kracht van dit Hongaarse elftal is. Zijn zij zo goed, of werden ze zo sterk, omdat Oostenrijk ver terugzakte? Hongarije was desalniettemin in zijn totaliteit zeker een beter elftal dan algemeen werd veronder steld. In de laatste drie kwartier hebben ze ronduit goed gevoet bald. Het lijkt mij dat het in Rotterdam een heel leuke wedstrijd zal kunnen worden, wanneer wij de voorsprong zouden nemen en de Hongaren net als tegen Oostenrijk echt agressief gaan voetballen". lier Six tekent I or Aston Villa DEN De Franse inter val Didier Six heeft een act getekend bij de En- eerste-divisieclub Aston Six, die 52 keer uit- n voor het Franse elftal, p 6 oktober debuteren te- Manchester United, e aanvaller had nog een intenis met Mulhouse tot maar verkoos de Engelse 14 Lcölétitie in ieder geval tot 34. Pc6 ;inde van dit seizoen. As- Jc3xb5; Villa's manager Graham vertelde ook een optie ebben bedongen om Six ïitief aan te kopen. J8-b4+ 11. Pe5) 16. c4) Jd8-a5; 5, Ddl Radeloosheid bij Feyenoord. De IJslander Petur Petursson grijpt naar het hoofd na een dot van een kans te hebben gemist. ten dus helemaal mocht verge ten. Fanatieker Kon Feyenoord aan het eind van de eerste helft nog iets ontwikkelen, dat leek op een offensiefje, na de pauze waren de Rotterdammers zelfs daar toe niet meer in staat. Waarbij het feit, dat Volendam zich naarmate het onbeslist meer gestalte kreeg nog wat fanatie ker op de verdediging wierp, ook niet helemaal vreemd was. Trainer Leo Beenhakker: „We moeten eigenlijk meer voetballend uit de problemen kunnen komen. Maar als je te gen het einde nog 0-0 staat wil je graag dat die stand blijft ge handhaafd. En dan kies je nog wel eens een andere oplos sing". Waarna de Volendamse oefen- meester, die zich met zijn semi-profs de hele dag op het duel had kunnen voorberei den, niet onder stoelen of ban ken stak dat hij content was met de puntendeling. „Een ge volg van de wat mindere vorm van Feyenoord en ons vermo gen nu om anderhalf uur zo geconcentreerd te spelen. Dat lukte tegen PSV slechts een half uur. We gaan vooruit". De somber in de koffiekamer voor zich uitkijkende Cruijff, met Wim Jansen naast zich, wekte de indruk het wat Fey enoord betreft ook niet meer te weten. De enige oplossing zou zijn dat Cruijff, die vorige week de geestelijke vader was van het concept dat de zege te gen PEC Zwolle tot gevolg had, terugkeert in het team van Feyenoord. Maar daarbij zal de wens wel de vader van de gedachte zijn bij velen. FRANK WERKMAN Feyenoord-Volendam 0-0. Scheids rechter: Mulder. Toeschouwers: 12.581. Gele kaart: Molenaar (Volen- Feyenoord: Hiele; Troost, Van de Korput, Duut, Wijnstekers; Hoekstra, Been, Stafleu; Gullit, Petursson (Houtman), Rep. Volendam: Klouwer; Schokker, Mole naar, Guyt, Zwarthoed; Kraay, Hols- huysen, Jonk, Plugboer; Blanker, Meijer. Italië beschuldigd van omkoping bij WK ROME Het Italiaans elftal, dat in 1982 we reldkampioen werd, is beschuldigd van omko ping. Het Italiaanse weekblad „Epoca" heeft gisteren gemeld dat twee spelers van Kame roen van een Italiaan geld zouden hebben ge kregen om de latere wereldkampioen door de eerste ronde van de titelstrijd in Spanje te hel pen. Italië had een gelijk spel tegen Kameroen nodig om de tweede ronde te bereiken. Enige spelers van het Afrikaanse team, waar onder de profs N'Komo en Milla, zouden geld hebben gekregen de wedstrijd zo te sturen, dat, het op een gelijkspel uit zou draaien. De be schuldiging in het weekblad wordt geuit door Philipe Koutow, een regeringsfunctionaris van de Kameroense geheime dienst. Een met Milla bevriende Italiaan zou in de af faire hebben bemiddeld. „Epoca" heeft deze man opgespoord en die heeft toegegeven dat een Italiaan hem over zijn betrekkingen met de Afrikaanse spelers heeft aangesproken met de aanwijzing dat diens land een gelijkspel nodig had. N'Komo en Milla wijzen de beschuldigingen van de hand. „Alles is gelogen. Als de beschul diging niet wordt ingetrokken, zullen we ge rechtelijke stappen ondernemen". Ook de trai ner van het Italiaans elftal, Enzo Bearzot, was verontwaardigd: „Tegen gekken kun je je niet verdedigen. De hele wereld heeft gezien hoe we het eerlijkste wereldkampioenschap uit de geschiedenis hebben gewonnen. Het is absurd", aldus Bearzot. De Italiaanse voetbalbond heeft de wereldvoet balbond (FIFA) gevraagd de beschuldigingen te onderzoeken. TERDAM In één cht heeft Feyenoord ravond al een link met Griekenland, r de Rotterdammers bekend volgende k woensdag de return ■ten afwerken voor het opa Cuptoernooi tegen athinaikos. En het was en weinig positief per- itief, want de lands- ïpioen presenteerde t als een Gordiaanse Jfpp» een in elk geval en Volendam niet te warren bundel onver- gen. De 0-0 was daar- ir een even terechte als moedigende score te- i hét licht van de niet inge opgave over een ine week in Athene t diezelfde stand als Jangspunt te moeten ornen tegen de Griekse Ihouder. i trainer Thijs Libregts, die r het eerst tijdens zijn aan- iigheid in de Kuip in iekkoren verwensingen r het hoofd kreeg geslin- i die tot dusver leken rbehouden aan scheids- hters, ziet nauwelijks meer Lt in de duisternis. „Drama- h", liet hij zich na afloop i het inderdaad van zijn kg buitengewoon povere Rewen ontvallen. En onbe- pelijk ook, liet hij er op Jgen. Zeker na de eenvoudi- f zeges van 4-1 op Haarlem liis en de triomf met 5-1 van felopen weekeinde uit tegen IC Zwolle. Tussen die be- jven door had Panathinai- t Feyenoord vakkundig ge breid, maar in dat duel was (tenminste naar vermogen (nokt voor een goed resul- t. En dat voor dit Feye- ird onontbeerlijke element p gisteravond tegen Volen ti, dat uiteraard bijzonder in I nopjes was met het punt, kal afwezig. irwaarlozen hij nog perspectief zag met e spelersgroep, waarin Pe- sson faalde met redelijk Jean-Marie Pfaff, de doelman van Bayern Mün- chen en het 8elgische voetbalelftal, had gisteren een kort on derhoud met Paus Johan- nes Paulus II. Dit gebeurde tijdens een Ifcv algemene au- j ...,5 diëntie van de kerkvorst op het Sint Pieterplein in 1 Rome. Trainer Thijs Libregts verbergt nagelbijtend het hoofd tijdens spreekkoren, die weinig vleiend voor hem waren. iPENHAGEN Denemar- ji heeft de eerste stap op g naar de eindronde van f wereldkampioenschap kbal in 1986 in Mexico met 'grootste moeite kunnen zet- De krappe en zwaarbe- thten overwinning op Noor- Een (1-0) herinnerde weinig het zelfverzekerde en lse optreden van de ploeg h Sepp Piontek tijdens de iropese titelstrijd in Frank- k. Denemarken domineerde ten Noorwegen wel negentig buten lang, maar slaagde LAAN Wereldkampioen Italië heeft voor 30.000 toeschou- h in Milaan met 1-0 gewonnen van Zweden. Het enige doel- ht werd in de tweede minuut gemaakt door Cabrini. Voor de Bndinaviërs betekende het duel een voorbereiding op de wed- jd voor het Europees kampioenschap op 17 oktober in Keulen pn West-Duitsland- t Poolse voetbalelftal heeft in een vriendschappelijke wed- Ijd met 2-0 gewonnen van Turkije. De wedstrijd, die werd ge leld in Slupsk, werd bijgewoond door 25.000 toeschouwers, ide doelpunten werden gemaakt door Dziekanowski. Het eer- in de 18e minuut, het tweede in de 56e minuut uit een straf- [op. amrun Spartans mrun Spartans heeft als eerste voetbalclub in de geschiedenis n Malta de tweede ronde van een Europees bekertoernooi be- Ikt. Hamrun versloeg in de tweede wedstrijd voor de Europa |p II op Malta de Noordierse vertegenwoordiger Ballymena lited met 2-1. De gasten namen via Beatty een voorsprong, kar kort voor de rust werd het door Xuereb gelijk. Dezelfde Her werd na de rust via het benutten van een strafschop itehwinnaar. Maltezer ploeg had de uitwedstrijd al gewonnen met 1-0. fcn Swieten v pace van Swieten leidt op 3 oktober de damesinterland West- Mitsland - Finland. De wedstrijd vormt het begin van het pede Europese kampioenschap en wordt in het Westduitse Idenscheid worden gespeeld. niet het overwicht kracht bij te zetten door doelpunten. Het bleef bij een treffer van Pre- ben Elkjaer Larsen, die in de tweede helft de Noorse doel man Erik Thorstedt versloeg. Ierland 1 1 0 0 2 1-0 Zwitserland 1 1 0 0 2 1-0 Noorwegen 2 0 0 2 0 0-2 Sovjet-Unie 1 0 0 1 0 0-1 Eerstvolgende wedstrijd: Noorwegen - Sovjet-Unie op 10 oktober. BREDA Ajax blijft zichzelf zoeken en winnen tegelijk. Zelden zal een topper in de eredivisie met dergelijk teleurstel lend voetbal de volle buit hebben binnengehaald als het elftal van Aad de Mos in het begin van de lopen de competitie. De balans na vijf wedstrijden: tien winstpunten en een rap portcijfer, dat schommelt tussen 4 en 5. Het wach ten is op de eerste forse misstap en die kan, als Ajax zo blijft spelen, niet lang uitblijven. Op de glibberige grasmat van NAC bleven de Amster dammers op de been, om dat ze werden geconfron teerd met een tegenstand, die aantoonde terecht tot de degradatiekandidaten te worden gerekend: 1-2. Ajax begon met Sonny Silooy op het middenveld en Edo Op- hof als rechterverdediger. De wetenschap, dat Silooy als een van de weinige Ajacieden ta melijk vormvast is en boven dien voor diepgang kan zor gen, heeft bij die keuze onge twijfeld een rol gespeeld, want trainer Aad de Mos heeft alle belang bij een dosis rust op zijn wankelende middenveld. In Breda kreeg hij, vooral in de beginfase, zijn zin niet. Op het soppende gras. dat voor een Engelse entourage zorgde, maakte degradatiekandidaat' NAC het de titelgegadigde verbluffend lastig. Blubberexpert Zelfs NAC's debuterende Brit Ajacied Sonny Silooy wordt meedogenloos neergehaald door Sjef de Kort van NAC (liggend). Edy de Schepper van NAC (8) wacht de ontwikkelingen af. se spits Ron Futcher (op aan beveling van Wim Suurbier van het Amerikaanse Tulsa Roughnecks overgenomen en zo op het eerste gezicht direct veel van zijn landgenoten een blubberexpert) mocht in het eerste kwartier na hartelust rommelen. Futcher werd daar bij geholpen door vreemd ba lancerende Amsterdamse ver dedigers. In de elfde minuut deed ook libero Frank Rijk aard een duit in het zakje. Rijkaard leverde de bal knul lig in bij Sjef de Kort (door NAC's trainer Frans Vermeu len verkozen boven routinier Geert Meijer), die op zijn ge mak kon profiteren: 1-0. Ajax Eredivisie NAC-Ajax 1-2 Feyenoord-Volendam 0-0 Stand 1. Ajax 5 5 0 0 10 17- 5 2. PSV 6 4 ZO 10 20- 5 3. Utrecht 6 3 3 0 9 16-6 4. Groningen 6 4 11 9 16-8 5. Volendam 6 3 2 1 8 10-11 6. Feyenoord 6 3 12 7 12-9 7. Sparta 6 3 12 7 10-12 8. Den Bosch 5 2 2 1 6 7-2 9. Twente 5 3 0 2 6 11-10 10. Excelsior 6 14 1 6 6-8 11. Roda JC 6 3 0 3 6 10-13 12. Haarlem 6 12 3 4 7-11 13. GA Eagles 6 2 0 4 4 10-15 14. Fortuna S. 5 113 3 7-9 15. MW 6 114 3 6-16 16. AZ'67 6 0 2 4 2 5-10 17. NAC 6 0 2 4 2 4-9 18. PEC Zwolle 6 10 5 2 3-18 dreigde steeds dieper weg te zakken in het Bredase moeras, en had het geluk dat NAC te bescheiden was om door te drukken. Afstandsschoten Langzaam maar zeker hervon den de Amsterdammers zich zelf enigszins. Nadat Van Bas ten drie meter voor het doel van NAC tegen doelman Van Eenennaam had gemikt, lever de een afstandsschot van Ro nald Koeman de gelijkmaker op. De opbouw bleef op het moeilijk bespeelbare veld rom melig, maar bezat niettemin voldoende venijn om NAC naar adem te doen snakken. Halverwege de tweede helft leverde het chaotische aan dringen van Ajax onverwacht resultaat op, toen een afstands schot van Gerald Vanenburg van richting werd veranderd via de rug van Krijnen: 1-2. NAC's dubbele wissel (Meijer en Cornelissen voor Schrijvers en de uitgebluste Futcher) mocht vervolgens niet meer baten, zoals ook het gebles seerd uitvallen van Rob de Wit in de slotfase geen gevol gen kreeg. BERT DIJKSTRA NAC-Ajax 1-2 (1-1): 10. De Kort 1-0, 37. Koeman 1-1, 67. Vanenburg 1-2. Scheidsrechter: Van Swieten. Toe schouwers: 12.659. NAC: Van Eenennaam; Van den Oun- gen, Krijnen, Schrijvers (Meijer). Flight; Sweres. Smits, De Schepper; Van der Borgt, Futcher (Cornelissen)! De Kort. Ajax: Galjé; Silooy. Spelbos. Rijk aard. Boeve; Koeman, Ophot, Schoe naker; Vanenburg. Van Basten (Van Buuren), De Wit (Bosman).

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11