Kamer bepleit extra geld echte minima in '85 Recht op gelijke behandeling stelt 2700 banen op de tocht i Weerzin ouderen tegen tehuizen neemt toe EEN KUKJE IN DE SIEBELCOLLECTIE In 2050geen behoefte meer aan olie, gas en kerncentrales ^voorschot op bÜALGEMENE beschouwingen Sociale diensten blijven erbij: minima in schulden Door automatisering minder banen vrouwen 75.000 ste op de DAMESBEURS Gehuwde man hoeft niet voor z'n vrouw te verdienen" :mbew NENLAND Zeid&iQounarit woensdag 26 september 1984 pagina 9 jnd verwoest SLUITstituut" ^voormalige Insti- ;end! di Hommer in n 6 se(flezancJ is afgelo- !e herzlt nacht voor een irdt volt gedeelte door der, glqd verwoest. De l-Leiderie denkt aan s nader dstichting. Het (rende ijtuut" fungeerde dat helSChool voor zo- in afwj van beter gesi- ?.iï^_j/den uit heel Ne- *ind. Daarna heb- een muziek- il en de ge- itelijke sociale esecrel(st erin gewerkt, gebouw stond S een jaar leeg. Meer geld voor acties tegen misleidende reclame DEN HAAG Staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) wil de Consumenten bond en Konsumenten Kontakt meer geld geven voor acties tegen misleidende recla me. Nu krijgen deze organisaties samen jaarlijks 70.000 gulden voor dit soort acties. De staatssecretaris heeft zijn plan gisteren bekendgemaakt in een overleg met de ka mercommissie voor Economische Zaken. In '80 en '81 kregen de organisaties voor de ac ties 50.000 gulden. Van Zeil onthulde dat de Consumentenbond en KK de aan hen toebe deelde bedragen in de jaren 1980-1983 niet hebben opgemaakt. Dit jaar is er echter een toename te bespeuren in de activiteiten te gen misleidende reclame. Ook voor 1985 wordt een toename verwacht, in het kader van de actie „Kopen met je koppie". DEN HAAG Nederland kan over zo'n jaar of 65 zonder olie, gas en kernenergie. Zonne- en windener gie kunnen in het jaar 2050 in de energiebehoefte voorzien, als het verbruik tot eenderde is terugge bracht en als genoegen wordt geno men met een welvaartsniveau anno 1980. Dat schrijft de stichting Natuur en Milieu in „Onbeperkt houdbaar", een boek dat gisteren is aangeboden aan minister Win- semius van Milieubeheer. Auteur drs. Blok zegt in het boek dat deze visie aansluit op de uitkomsten van de Brede Maatschappelijke Discussie (BMD) over kernenergie. Als Nederland in de komende eeuw „alternatief" in de ener giebehoefte wil voorzien, moet de over heid nu al maatregelen treffen. Maar als de plannen voor een uitbreiding van het aantal kerncentrales werkelijkheid wor den, ligt het plan van Natuur en Milieu al door de war. De stichting heeft berekend dat de ener gie in het midden van de volgende eeuw voor een derde kan komen uit windmo lens en een zelfde hoeveelheid uit zon- ne-installaties. Dertien procent van de energiebehoefte is te halen uit afval. 9 uit aardwarmte en 3 uit waterkracht. De overige 9 betreft invoer van duurza me energie (olie). loemd, EN/SPII IAQB Premier Lubbers gisteren in de Tweede Kamer, waar hij moest toêgeven dat in de Troonrede een verkeerde indruk was ge wekt over de koopkrachtontwikkeling van de minima. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft in gestemd met de eenmali- Je uitkering die de „ech- de vraag hoe lang men al tot de categorie „echte minima" behoort. trekken voor de echte mini ma dan de in de begroting opgenomen 200 miljoen gul den. Uit prognoses is name lijk gebleken dat de echte minima er volgend jaar on danks het beloofde extraatje De oppositiefracties gingen r j niet van harte met de rege- minima eind dit jaar ling akkoord. Zij vinden dat toch nog 1,5 tot 3 procent Krijgen. De uitkering het kabinet méér voor de koopkracht op achteruit zul- ter compensatie armste groepen in de samen- len gaan. Degenen die al lan- koopkrachtverlies lev>ng moet doen. Onder het ger dan twèe jaar met een - - •- motto „iets is beter dan niets" minimum-inkomen moeten stemden zij echter toch met zien rond te komen lijden het het wetsvoorstel in. grootste koopkrachtverlies. VVD-woordvoerder De Kor te zei dat de teruggang voor de groep meerjarige echte minima volgend jaar niet meer dan 1,5 procent mag zijn. Daartoe zou het kabinet de aangekondigde bevriezing van de kinderbijslag onge- Jient pan /oor huishoudens die /an een minimum-inko- jnen moeten leven. De De meeste fracties namen aoogte ervan is afhanke- gisteren al een voorschot op fjk van de vraag of men de komende algemene poli il dan niet alleenstaand js, van het aantal kinde ren dat tot het huishou- tieke beschouwingen over de rijksbegroting voor 1985. Re geringspartijen en oppositie vroegen het kabinet eind vol- 3en behoort en ook van gend jaar meer geld uit te daan moeten maken en de huurverhoging per 1 juli moeten vaststellen op drie procent inplaats van vier. Ook zou het geraamde be drag van ƒ200 miljoen voor de eenmalige uitkering in de cember 1985 verhoogd moe ten worden. Het CDA heeft soortgelijke maatregelen in petto, maar wilde daarover nog geen concrete medede lingen doen. De PvdA en de andere linkse partijen bepleitten gisteren een daadwerkelijke verho ging van de minimum-inko mens en -uitkeringen, zodat lapmiddelen als een eenmali ge uitkering ter beperking van koopkrachtverlies niet meer nodig zouden zijn. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) wees deze wens van de hand: het zou te veel geld kosten en boven dien zou daardoor de afstand tussen minimum-inkomens en inkomens die daar iets bo ven liggen te klein worden of zelfs geheel worden over brugd. Troonrede Ten aanzien van de eenmali ge uitkering voor december aanstaande verzette De Graaf zich tegen een breed onder steund voorstel van me vrouw Kraaijeveld (CDA) om kleine bijverdiensten geen rol te laten spelen bij de vraag of men voor een uitke- (Van onze sociaal- teuren van overheidsorganen ben (na aftrek van vaste las- economische redactie) voor sociale arbeid, aan het ten) en dat dit absoluut on- DEN HAAG Het feit, dat adres van staatssecretaris De toereikend is. de overheid reeds een aantal Graaf van sociale zaken, die De Graaf stelt daar tegen- jaren de echte minima een andere bewijzen van Divosa over dat door de onderzoe uitkering-ineens verstrekt heeft bestreden. I0m hun verlies aan koop- Aan de hand van een onder la/acht enigszins te herstel- zoek in tien gemeenten had /<?n, is op zichzelf al het be- Divosa in "haar rapport „Mi- Iwijs dat deze mensen bene- nima zonder marge" vastge- b den het sociale minimum steld, dat de minima maande- scheelt zo'n 125 gulden per 'moeten leven. Dit stelt Divo- lijks slechts een 300 a 500 maand. Divosa daarentegen 1 sa, de vereniging van direc- gulden vrij te besteden heb- noemt het vakantiegeld een kers bij het opzetten van de berekeningen de jaarlijkse uitkering-ineens en het va kantiegeld buiten beschou wing zijn gelaten en dat duidelijke doeluitkering, die dus niet bij het maandbedrag mag worden opgeteld. De uit kering-ineens is steeds een correctie achteraf geweest op wat de minima in de loop van een jaar tekort zijn geko men. Men kan die uitkering dus niet bij de maandbedra gen optellen, op zijn gunstigst dient zij om een deel van de in die maanden gemaakte schulden af te lossen. „De staatssecretaris moet trouwens toch ook weten, dat het nu al lang niet meer gaat om een' procentje meer of minder, zulke verschillen veranderen het beeld van de minima niet. Dat beeld is, dat rond de helft van de mensen met een minimale uitkering schulden heeft en dat een erg hoog percentage toenemend moet bezuinigen op primaire levensbehoeften". ring in aanmerking komt. Ook wees De Graaf een sug gestie van CDA en PvdA van de hand om rekening te hou den met de schuldenlasten van mensen met een mini mum-inkomen. Het voorstel van de PSP om studenten met een beurs aan het eind van het jaar ook een extraat je te geven werd eveneens door de Graaf verworpen. Premier Lubbers heeft giste ren in de Kamer zijn veront schuldigingen aangeboden over het misverstand dat door een passage in de Troonrede was gewekt ten aanzien van de echte mini ma. In de Troonrede stond dat de koopkracht van deze groepen volgend jaar ge handhaafd zou blijven. „Op zich was de betreffende zin snede overigens niet onjuist", zei Lubbers in antwoord op vragen van CPN-fractielei- der mevrouw Brouwer. De bedoeling van die passage was namelijk, mee te delen dat al degenen die volgend jaar pas voor het eerst op het minimum terechtkomen, er niet op achteruit zullen gaan. Daarmee werd echter tevens de indruk gewekt dat die passage ook gold voor dege nen die al langer van een' mi nimum-inkomen leven. „Een abuis van het kabinet", gaf Lubbers toe. NIEUW OVERLEG MET VAKBONDEN DEN HAAG Minister Deetman (Onderwijs) is van daag nieuw overleg met de vakbonden begonnen over een banenplan voor het onderwijs. De discussie gaat over een plan voor 8400 extra banen, waarover de be windsman en de bonden in juni van dit jaar al over eenstemming hadden bereikt. De nieuwe discussie is nodig nu de Haagse rechtbank het plan gisteren in strijd heeft verklaard met de wet gelijke behandeling mannen en vrouwen. Gehuwde vrouwen die geen kostwinner zijn kunnen namelijk niet aan het plan deel nemen. Door de uit spraak staan 2700 van de 8400 banen op de tocht. Deetman liet gisteren weten dat hij de uitspraak van de rechter zal uitvoeren, al zal op het ministerie wel bekeken worden of men in hoger beroep zal gaan. Het banenplan voor het onderwijs voorziet in de opzet van 8400 tijdelijke arbeidsplaatsen in het onderwijs voor 32 uur per week. De banen worden betaald door ingeleverde prijscompensatie en door het geld dat de overheid anders als wwv- en rww-uitkerin- gen had moeten betalen. Gehuwde vrouwen hebben geen recht op dergelijke uitkeringen. Van de 8400 arbeidplaatsen zijn er 2000 al bezet. Het betreft leerkrachten die recent gedwongen ontslag hebben gekregen. In elk geval zal de overheid geen extra geld in het banenplan ste ken om de 8400 arbeidsplaatsen alsnog te garanderen, aldus mi nister Deetman. Amsterdam heeft opvoedtelefoon AMSTERDAM Naast enkele andere gemeenten kent nu ook Amsterdam een zogeheten opvoedtelefoon. Het telefoonnummer van de landelijke stichting Opvoedtelefoon wil op een eenvoudi ge en snelle manier informatie en advies geven over de ontwik keling en opvoeding van kinderen. Het voordeel van deze voor ziening boven bestaande instellingen is volgens de stichting de korte wachttijd. Bij gecompliceerde problemen verwijst de stich ting door naar andere instellingen. Naast telefonische hulp biedt de stichting ook ook hulp via een spreekuur en persoonlijke ge sprekken. Het nummer van de opvoedtelefoon is 020-71.25.71. euwe „P.A.M."- genvoor de Kruiskolonne jSTGEEST Bij het ■6 Kruisgebouw aan de jngeesterstraatweg 45 werd pravond een nieuwe iM.-wagen overgedragen. 'LM. staat voor „Personeel-, jiinistratie- en Materiaal- jen". De overdracht vond lts dóór een vertegenwoor- )r van Renault Nederland, heer J. C. J. van der Meij, de wagen weer overdroeg de kolonne Rijnland. De is omgebouwd door de Roskam uit Noordwijk in inwerking met Bierman uit Voorhout, de Officiële overdracht van ivagen reikte de heer Van Meij ook nog aan'vier le- I van de kolonne Rijnland lailles uit. Namelijk de me lt voor 10 jaar trouwe |ist aan de dames T. Barn- Tn-Vooijs en D. van Heck- jning en de medaille voor jaar trouwe dienst aan de en L. van Beek en M. ttsloot 7 september jjrinses Juliana opent in Mieuwegein het verzor gingshuis „Vreeswijk", ifrins Bernhard verricht te est de officiële opening jan het nieuwe zalen- en jantorencomplex van de derlandse Export Com- iinatie (NEC). DEN HAAG Oudere mensen willen in het al gemeen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. In de praktijk komt er van' die wens weinig te recht, omdat deze groep in een maatschappelijk zwakke positie verkeert. Emancipatie van ouderen is dan ook dringend nood zakelijk. Dat blijkt uit hét onderzoek „Woonbehoeften van ouderen gepeild", dat het instituut voor volkshuisvestingsonderzoek van de TH in Delft heeft ver richt. De resultaten komen vandaag aan de orde tijdens een studiedag over dit ónder- werp in het Congresgebouw in Den Haag. Nederland telt nu fco'n 1,4 mil joen mensen die ouder zijn dan 65 jaar, wat 10 procent is van de bevolking. Dat aantal loopt met het jaar op; het land ver dat ouderen zelf willen bepa len hoe ze leven, vormden de aanleiding voor de studiedag. Zes instellingen die zich met ouderen(beleid) bezighouden hebben de bijeenkomst georga-.! niSeerd. Het onderzoek naar de wensen van oudéren heeft aangetoond, dat de weerzin van ouderen tegen tehuizen is toegenomen. Zo ze er al in willen wonen, vinden ze dat er een veel gro tere vrijheid moet heersen en er ook geen financiële voor waarden voor toelating mogen worden gesteld. Veruit het liefst blijven ouderen thuis wonen, al dan niet aangepast en al dan niet met hulp. De voorkeur gaat daarbij uit naar wonen op de begane grond in een gebouw van hooguit zes verdiepingen, voorzieningen voor hulp- en dienstverlening en een zekere rust. Bij dat laatste wordt vooral het gebruik door jonge ren van elektronische geluids installaties afgewezen. Wat het wonen betreft heeft men ook nog de volgende wensen: mogelijkheid tot alar meren van buren en/of dien stencentrum; een woning waarin in elk geval een aparte slaapruimte is en een ruimte voor logé's en inspraak bij bouw en verbouw over ont werp'en inrichting. Daarbij hoeft het niet per defi nitie te gaan om thuis wonen, maar kan er zeker ook sprake zijn van leefgemeenschappen waarin de mensen een grote vorm van zelfstandigheid be houden. Het rapport noemt die laatste mogelijkheid ook na drukkelijk als een alternatieve oplossing, evenals het open stellen van verzorgingstehui zen voor omwonende bejaar den. Daarnaast wordt evenwel ge concludeerd, dat ouderen min der hulp krijgen van hun om geving. Zelkstandig wonen kan daarom niet straffeloos worden verwezenlijkt, zeker niet als de gezinsverzorging met name in avonden en weekeinden niet wordt uitge breid. De organisatoren van de studiedag achten het evenwel goed mogelijk dat met een herstructurering van het be staande bestel zelfstandig wo nen van ouderen kan worden verwezenlijkt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Automatisering bedreigt, samen met de crisis, de positie van vrouwen op de arbeidsmarkt. De kwaliteit van het werk gaat achteruit en er verdwijnen banen. Dit blijkt uit een onderzoek dat de universiteit van Leiden in opdracht van het ministerie van sociale zaken heeft gedaan. Het onderzoek richtte zich op de effecten die in invoering van mi- cro-elektronica had op de arbeid van vrouwen in administratie ve functies. Als gevolg van de automatisering nam de variatie in het werk af. Bovendien namen sociale contacten af. De eentonigheid en het plaatsgebonden werken met de nieuwe apparaten vergroten da werkbelasting. Omdat met de apparatuur veel werk sneller gedaan kan worden, verdwijnen er banen. In enkele gevallen is de beloning van de vrouwen na invoering van de micro-electronica achteruit gegaan. Het komt vaak voor dat de apparatuur zonder inspraak van de betrokkenen wordt ingevoerd. Dat de werkgever via de apparaten de werkneem sters beter kan controleren, was bij velen niet bekend. Subsidie voor registratie tumoren AMSTELVEEN De stich ting Opsporing erfelijke tumo ren krijgt morgen wellicht goedkeuring van de Zieken fondsraad voor een startsubsi die van 346.100 gulden. De stichting wil het geld bestem men voor een centraal regis tratie-systeem van families waarin een erfelijke tumor in de dikke darm en het bijnier- merg voorkomt. Registratie kan een tijdige opsporing be vorderen. Entourage-ring, oorknop en hanger. Geel- of wit goud. Loepzuiver blauw-wit briljant Briljant (034 kar.) van 2100.- voorl395,- Met als middensteen saffier, robijn, smaragd of parel (0.19 kar.) van 1200.-voor 795,- Briljant (0.3-4 kar.) van 2'25Ö. voor 1495,- Metals middensteen saffier, robijn, smaragd of parel (0.19 kar) van 1350,-voor 895,- Briljant (0.54 kar.) van 2995. voor 1995,- Metals middensteen saffier, robijn, smaragd of parel (038 kar.) van 2400, voor 1595,- Drie kleuren ineen. Rood-, wit- of geel gouden oorknoppen in 2 maten 179,-en 198.- Bijpassende ring 129,- Hanger 69.- Armband 498.- Solitair-oorknoppen in gee of wit goud, met loepzuiver witte briljanten (0.14 kar.) 598,- „Vienne", rivlère fantasie-ring in geel- of wit goud met 7 briljanten (022 kar. wsi wit) 1195,- Modeme ring, model „Vi-rage". In geel goud of in combinatie van geel- en wit goud 550,- Dit model kleiner 460.- Sierlijk gouden schrijfletter met briljant van 125.- voor 99,- Gouden letterhangers zonder brijjant vanaf 25.- In zilver vanaf 8,- SIEBEL HEEFT ER MEERVAN Aanbitdmgen geldig-t/m 30 oktober 1984, echter loleng de voorreed strekt JUWElltK Amsterdam. Kalverstraat 121 123: Den Haag. Lange Poten 911: Rotterdam, Stadhuisplein 24-26: Utrecht Bakkerstraat 27-29: Haarlem, Grote Houtstraat 63-65. Lid van de Beurs voor den Diamanthandel. HEMELS 5lER6LS?gAU! IK f zeuter mêep. nu ik&euoec,(&x)\)e6 4eb(W0 \jcc\2 êew AFUfcri/GH/NE DEN HAAG Het be- stuur van de De Rooie Vrouwen is .er in beginsel op tegen dat vrouwen op wat voor manier dan ook een arbeidsloos inkomen hebben. Dat geldt ook voor gehuwde vrouwen. Alleen als een vrouw on vrijwillig werkloos is, komt ze in aanmerking voor een uitkering. Dat blijkt uit het ontwerp-ma- nifest „Vrouwen en Geld". De Rooie Vrouwen streven naar een totale gelijkwaardig heid van vrouwen en mannen. Dat betekent ook gelijke plich ten. Zo zal er in de toekomst geen uitzondering meer ge maakt kunnen worden voor gehuwde vrouwen op de wet telijke regel dat iedere volwas sene in beginsel voor zijn ei gen inkomen moet zorgen Er zal dan geen plaats meer zijn voor de zorgplicht, die de gehuwde man nu nog heeft voor zijn echtgenote. Een an dere consequentie is dat ook alimentatie voor gescheiden vrouwen op den duur zal moe ten verdwijen, aldus bestuurs lid Geke Faber. Al die uitzonderingen voor ge huwde vrouwen zijn, aldus de vrouwen, het gevolg van een niet ver genoeg doorgevoerde verdeling van de arbeid. Het bestuur streeft naar een verre gaande arbeidstijdverkorting en arbeidsherverdeling. Einddoel is invoering van de 25-urige werkweek, waarmee men genoeg banen denkt te kunnen scheppen voor ieder een die in staat is te werken. Als die situatie bereikt wordt, is er geen reden waarom er nog onderscheid gemaakt moet worden tussen mannen en vrouwen. Alleenstaanden worden geacht van de opbrengst van een 25- urenbaan te kunnen leven. Geke Faber erkende dat er dan een probleem kan ont staan, doordat wellicht het mi nimumuurloon verhoogd moet worden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9