8,24% Vbonnement iabeltv wordt brs verhoogd HLLERLEUDS) Een school waarde kinderen plezierig met elkaar omgaan REMBRANDT SG BESTAAT 120 JAAR tik' Leidse traditie vereeuwigd in 'Het Komplete Hutspotboek9 Beiden QeidcaQowuvnt DINSDAG 25 SEPTEMBER 1984 PAGINA 3 Fietsers gewond LEIDEN Twee fietsers zijn gisteren door een auto aangereden en naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Op de Rijn- en Schiekade werd een 57-jari- ge Leiderdorper aangereden door een achteruit rijdende bestelwagen, be stuurd door een 21-jarige Leidenaar. De Leiderdorper liep een hoofdwond, een hersenschudding en een scheurtje in een oor op. Op de Haagweg werd een 18-jarige Leidse door een auto aan gereden. De bestuurder van de auto, een 22-jarige Leidenaar, was zo druk bezig met het verwisselen van een cas settebandje dat hij het fietspad opreed en de Leidse schepte. Zij kwam met haar hoofd op de trottoirband terecht en liep een hoofdwond op. Museum- kluis leeggehaald LEIDEN Uit de kluis van het Rijksmuseum voor Volkenkun de aan de Steen straat is in het afgelopen week einde 4000 gul den gestolen. De sleutel van de kluis was in de buurt van deze geldkast verbor gen. Deze sleutel is verdwenen. Bliksem slaat in 27Mc antenne LEIDEN Het hevige on weer dat vannacht rond twee uur boven Leiden woedde heeft betrekkelijk weinig schade veroorzaakt. Bij een woning aan de Ce- lebesstraat sloeg de bliksem in een 27Mc antenne, waardoor een aantal dak pannen van het dak wer den geslingerd en de elek triciteitsmeter beneden in de gang van het huis uit de kast werd geslagen. Er de den zich geen persoonlijke ongelukken voor. In totaal traden zeven alarminstalla ties in werking door de bliksem. Matilo In clubhuis Matilo (Zaanstraat 126) wordt vrijdag 28 september een volksdansinstuif voor 65-plussers geor ganiseerd. De instuif begint om twee uur 's middags en de toegang bedraagt f 2,50. De leiding is in handen van Ger Elsenaar. Zaterdag 29 september houdt het club huis een prestatieloop met afstanden van 2, 5, 8 en 11 kilometer. De start is om elf uur en de inschrijving vanaf tien uur. Het inschrijfgeld bedraagt voor vol wassenen 3,50 gulden en voor kinderen 2 gulden. Ook is het mogelijk alleen tegen de administartiekosten van 1 gulden mee te lopen. De start en inschrijving is natuurlijk in clubbuis Matilo. heer L.G Geradts is gisteravond be ige w iedt oofdz ekte, euw raadslid or de PvdA imd tot raadslid voor de PvdA in de dse gemeenteraad. Loek Geradts mt de plaats in van Ronald Plasterk, negende raadslid dat tussentijds tapt. Sinds de verkiezingen van zijn al drie PvdA-raadsteden ver- iken. Voor de PvdA gaat Geradts i met name bezighouden met be- lerlaniirlijke en economische aangelegen- re kol ®n- Geradts is 47 jaar oud en be- 1 van irder b'i de ambtenarenbond ABVA- iBO. Hij is tevens voorzitter van het luur van de LWS, maar zal deze fctie op 1 oktober neerleggen. Hij ifzonidt voorlopig opgevolgd door CDA voor-wethouder M. Ham. Geradts blijft wel adviseur van de LWS vooral r het fusieperikelen betreft. J LEIDEN MAXIMAAL 12 PROCENT Bingo In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt vrijdag 28 september van acht uur een bingo-avond gehouden. (ADVERTENTIE) Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapitaalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastgesteld. Het tegoed is dagelijks op vraagbaar met 3% retourrente. Het minimum-saldo bedraagt f 2500,-. Het rente percentage voor oktober is: jin oaiuw ucuiaagi NUTSSPAARBANK DE DICHT BIJ HUISBANK. leidse spaarbank s Stier heeft nog meer op geweten LEIDEN De dolle stier die gisteren grote paniek zaaide in de omgeving van het station heeft nog meer op zijn gewe ten dan eerder werd aangeno men. Gisteren deden nog eens drie mensen aangifte van het feit dat ze door de op hol geslagen vleeskolos van hun fiets of motor waren geduwd. Het gaat om een 18-jarige Leidenaar, een 38-jarige Leiderdorper en een 18-jarige Leidenaar. Dit drietal kwam met de schrik vrij, de vervoermiddelen lie pen enige schade op. In totaal zijn zeven personen met de stier in aanraking geweest. IIDEN Het abonne- nt op de kabeltelevisie rdt met ingang van 1 uari '85 fors verhoogd, is het gevolg van het dat de rechter bepaald eft dat voor televisie- lukties auteursrechten iten worden betaald, eiden zal het kabelta- met ingang van vol- nd jaar met maximaal procent verhoogd wor- ia n. Dit betekent een ver ging van 14,- naar r 5,65 per maand. c er de exacte bijdrage die -r 1 kijker aan rechten zal bu>eten betalen, bestaat nog 6ige onduidelijkheid terwijl c nog onderhandeld wordt ïr de ingangsdatum. Voor BW )du Wie t e ■Bei Hl n „TWEE-FASEN PEILUKHEDEN" TE VANGEN Evtra geld voor aculteiten DEN De Leidse diversiteit gaat geld be- ishikbaar stellen aan fa- 'ilteiten die kunnen aan- fien dat de kwaliteit van onderwijs in het ge- ng komt. Dit voorstel left de universiteitsraad Jteravond overgenomen de Leidse Studenten- nd. bond wijst erop dat som- 'e faculteiten in de pro- fmen zijn gekomen, of nog nen komen, door de iwe twee fasenstrucruur. aanzienlijke verkorting de studieduur tot zes jaar imaal en een toegeno- in aantal eerstejaars zijn iblemen die het personeel de sociale faculteit niet kan. Begin dit jaar heb- 1 studenten psychologie 'ergeefs actie gevoerd om x geld voor wetenschap- ijk personeel los te krij- 1. De psychologie-student- - tuwe-stijl zal eerder (na jaar al) aan de specialisa- beginnen dan de student- de-stijl. Hierdoor ontstaat te grote druk op de do- iten in die specialisatie- htingen, aldus de studen- t extra geld voor facultei- i-in-moeilijkheden moet rden gehaald uit een orlopig geblokkeerd be- ig van 3,6 miljoen op de iversitaire begroting 1984. aanvragen van de facul- ten zullen na bespreking het college van bestuur, rden voorgelegd aan twee iversitaire commissies en 'erlijk binnen drie weken indiening zal de universi- tsraad erover beslissen. anrander p de vlucht RSn. 2IDEN Een Leidse ouw heeft zondagavond op Garenmarkt een aanran- r van zich afgeslagen. De ouw werd vastgepakt door n jongen en viel daardoor de grond. Zij gaf de aan- nder echter een flinke ap en dat was voldoende hem op de vlucht te ja- 1. Dit voorval vond plaats kwart over tien. The Scabs De Belgische groep The Scabs treedt zaterdagavond 29 september op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De formatie, die „dansbare rock and roll muziek" voortbrengt, maakte onder meer de platen „Matchbox Car/Rock Rebel" en „Heres' to You, Gang". Het optreden begint om negen uur, de toegangsprijs bedraagt zeven gulden vijftig. Spelletjes Het Dienstencentrum Binnenstad/Zeehelden wijk houdt donderdag 27 september een spelletjesmiddag in buurthuis Noord Rijnevest op de hoek Groenesteeg/Kaarsemakers- straat. De bijeenkomst begint om twee uur, de toegang is gratis. De hutspot die heden ten dage genuttigd wordt, heeft weinig te maken met het gerecht dat schutter Ghijsbrecht Schaeck - en niet Cornelis Joppen zo als eeuwenlang werd volge houden in de vroege och tend van 3 oktober 1574 in de Spaanse kookpotten aantrof. 'Het Komplete Hutspotboek' grijpt terug naar een recept uit de Leidsche Courant uit 1574 waarin de ware aard der hut- Mogelijk toch lift in binnenstadschool LEIDEN De openbare binnenstadschool die aan De Vliet moet komen, krijgt mogelijk toch een lift en andere voorzienin gen voor gehandicapten. Onderwijswethouder mevrouw H. van Dongen zegde de gemeenteraad gisteravond en met name de VVD, PPR en PSP toe dat de komende weken bekeken zal wor den of het toch mogelijk is deze voorzieningen in de nieuw te bouwen school te treffen. De drie partijen dringen al langer aan op het aanbrengen van voorzieningen maar het probleem is dat de rijksoverheid daar geen geld ongeveer drie ton voor beschikbaar wil stellen. De wethouder gaat alsnog proberen dat geld op een of andere manier bij elkaar te krijgen. Het gezin Het 'Stedelijk Volwassenen werk' van het Leidse Volkshuis houdt een cursus vrouwengeschiedenis onder het thema „Het gezin, vroeger en nu". De cursus handelt over het ontstaan van het moderne, hedendaagse, gezin en bestaat uit vier bijeenkomsten op dinsdagavond waarvan de eerste op 16 oktober plaats heeft. De kosten bedragen 13,50. Op gave is mogelijk bij het Stedelijk Volwassenenwerk, Mid delstegracht 5-7 tel. 149180. wat het laatste betreft, wordt algemeen verwacht dat de datum 1 juli 1984 wordt aan gehouden. Hetgeen betekent dat de Bumarechten met te rugwerkende kracht betaald dienen te worden. De prijs verhoging die de Leidse abonnee moet betalen, kan nog variëren tussen 1,30 en 1.65. Vorige week heeft de be heerscommissie stadskabei voorlopig besloten tot een verhoging van 1,65 per 1-1- '85. Gehoopt wordt dat er een lager bedrag uit de on derhandelingen komt zodat het verschil gebruikt kan worden om het achterstallige half jaar te verhogen. Even tueel kan de verhoging nog bijgesteld te worden. De Stichting Kabelnet Me- renwijk beslist in oktober over de verhoging. Daar in de Merenwijk minder zen ders kunnen worden ontvan gen dan elders in Leiden, zal de verhoging lager uitvallen. In de gemeenschappelijke antenneregeling waarbij naast Leiden een aantal re giogemeenten is aangesloten is nog niet over een ver hoging van het tarief gespro ken. Ook hier komt het vol gende maand aan de orde. De machtiginghouders, de instanties (veelal gemeente besturen) die het signaal per gemeente verspreiden, heb ben tot op heden een af wachtende' houding aangeno men. Duidelijk is in ieder ge val dat ook de inwoners van de regiogemeenten een forse verhoging te wachten staat. Dirk Ketting overhandigt burgemeester C. Goekoop het eerste exemplaar van 'Het Komplete Hut spotboek'. LEIDEN Al eeuwen lang krijgt de rechtgeaar de Leidenaar bij zijn war me maaltijd op 3 oktober hutspot voorgeschoteld. Een gerecht dat de Leidse bevolking in 1574 op de door de Spanjaarden in al lerijl verlaten schansen aantrof en waarmee nu nog steeds het ontzet wordt gevierd. Gisteren nam burgmeester C. Goe koop 'Het komplete Hut spotboek' in ontvangst, een werkje waarin niet al leen alles over hutspot uit de doeken wordt gedaan maar waarin ook twaalf Leidse restaurateurs hun eigen hutspot-recept voor schotelen. Als toetje bevat het boek een kort verhaal van schrijver Maarten Biesheuvel. Vanaf van daag is het gratis verkrijg baar bij de ambachtelijke slagers en groenteboeren in de binnenstad, het VVV en bureau voorlich ting op het gemeentehuis. spot werd onthuld: 'Neempt schape- of kalfsvleesch, wascht het schoon en hackt het fijn en doet daar groen kruyt (peterselie) en pinkster- nakelen (witte wortels) oft ge stoofde pruymen ende sap van limoenen, oft oraengen oft ci troenen toe, oft een pint stere ken en claren azijn, mengtse samen ende steltse op 't vier en laet se sieden en doet er gingember en succer toe en ghy suit eenen schonen huspot bereyden'. Maar of dit gerecht nu de ware hutspot is, daar zijn de restaurateurs die aan het boekje hebben meege werkt het niet over eens. De kok van het Spaanse restau rant La Plancha laat de hut spot afstammen van het Spaanse gerecht 'Estofado' dat uien en wortelen als basisbe standdelen kent. Andere res taurateurs houden het op op het eveneens uit Spanje af komstige 'Ollapodrida', een ge recht vervaardigd uit bonen en pastinaken (witte worte len). Hoewel de ware hutspot in de historie verscholen blijft, heb ben deze restaurateurs toch 12 aardige varianten op de hut spot op een rijtje weten te zet ten, variërend van de oerdege lijke 3-oktober hutspot tot de hutspot van de nouvelle cuisi ne. Duidelijk wordt wel dat de 16e-eeuwse Leidenaar er een stevige pint bier bij dronk al wordt een licht wit danwel rood wijntje anno 1984 ook toegelaten. De twaalf culinaire 3-Oktober variëteiten maakt 'Het Komplete Hutspotboek' tesamen met wetenswaardig heden over vier eeuwen hut spot, peen en uien en een a dige bijdrage van Biesheuvel tot een boekwerkje waarvan je je afvraagt waarom het niet eerder werd uitgebracht. Het idee voor het boekje werd echter pas drie weken geleden geboren binnen de gelederen van PPD Communicatie Part ners, een organisatie waarach ter het drietal Pieter van Dam, Dirk Ketting en Pieter van Ark schuil gaat. En met de snelheid waarmee drukkerij J. Groen Zoon hun idee tot realiteit verhief, zal het boekje ongetwijfeld ook de toonban ken verlaten. 'Het Komplete Hutspotboek' is in een opl; van 5000 exemplaren volgt geen herdruk in zo'n 50 winkels verkrijgbaar. LEIDEN De wet van Thorbecke, daterend uit 1863, maakte het de ge meenten mogelijk een HBS voor jongens (meis jes mochten pas in 1889 na toestemming van de gemeenteraad van deze vorm van onderwijs ge bruik maken) op te rich ten. Leiden was een van de zeven Nederlandse steden die van deze mo gelijkheid gebruik maak ten en in 1864 zag de Rembrandt school het le venlicht. De mammoet- (wet) maakte in de jaren zestig weliswaar een ein de aan het instituut HBS, maar de Rembrandt school overleefde deze aanslag en is nu een bloeiende scholenge meenschap voor VWO, HAVO en MAVO. Dit jaar werd de school 120 jaar oud. Het jubileum werd op 14 september jl gevierd met een grote reünie en morgen, don derdag 27 en vrijdag 28 september staan in het te ken van het leerlingen- Rector Geerts voorspelt de Rembrandt-scholengemeenschap een rooskleurige toekomst. project „tolerantie en vooroordelen", toneel, veel sport en de nodige festiviteiten. Een andere manier van on derwijs, zegt rector J.B.L. Geerts over dit project. „Het is belangrijk dat kinderen buiten de school kijken hoe mensen met elkaar omgaan. Op deze manier kunnen we hen de situatie in de maat schappij duidelijk maken". Geerts werd vorig jaar rector van de Rembrandt, hij volgde mevrouw De Boer-Pino op. De Rembrandt Scholenge meenschap, een openbare school, is sinds enige jaren ge vestigd in een moderne be huizing aan de Noachstraat. „Het gebouw is niet mooi, maar wel erg^ praktisch", vindt Geerts. Deze school wordt momenteel door 600 leerlingen bezocht. „Een vrij kleine school", zegt Geerts. „Maar wel een waar een zeer prettige sfeer heerst, waar hard wordt gewerkt en de kinderen erg plezierig met elkaar omgaan". De rector kent de meeste van de 600 leerlingen bij naam. „Ik vind een persoonlijke benadering essentieel. Natuurlijk is het belangrijk dat ze veel leren, dat ze op niveau zijn, maar een kind is geen machine. Je moet weten hoe het verder met hem gaat". Geerts stelt een goede samen werking met de ouders op prijs. „Voor de ouders moet de drempel van de school zo laag mogelijk zijn". Hij vertelt dat er intensief overleg wordt ge voerd met het lager onderwijs in verband met de aansluiting tussen basis- en voortgezet onderwijs. „De overgang moet zo soepel mogelijk verlopen. Je krijgt kinderen met ver schillende vaardigheden. Daarom moet je weten hoe ze op de diverse lagere scholen werken", legt hij uit. Alle leerlingen krijgen op de Rembrandt te maken met computers. „We moeten niet vergeten dat we deze kinde ren opleiden voor 1990", ver klaart de Geerts. „Eigenlijk zou de computer in het onder wijs geïntegreerd moeten zijn. De moeilijkheid is dat daar geen software voor is. Het beste zou zijn als er appara tuur voor het onderwijs zou den worden ontwikkeld". Drukt rector Geerts een grote stempel op zijn school? Hij vindt van niet. „We hebben een staf en daarmee voeren we beleid dat ook nog moet worden goedgekeurd door de plenaire vergadering. We moeten het er samen over eens zijn". Aangezien de Rembrandt een openbare school is, is de Leidse wethou der van onderwijs, mevrouw Van Dongen, degene aan wie Geerts verantwoording is ver schuldigd. De rector is zeer tevreden over de samenwer king met Van Dongen. Hij prijst haar grote belangstel ling. Geerts is behalve directeur van een school ook beeldend kunstenaar en dat verklaart waarschijnlijk de aanwezig heid van verschillende kunst werken in de school. Geerts heeft plannen voor een beel dentuin bij de school. „We zijn bezig met de grond en we moeten kunstenaars warm maken om beelden te ma ken". Over zijn kunstenaar schap zegt hij: „Ik vind het erg belangrijk om je gevoe lens uit te drukken, of je dat nou met taal, muziek of beeldhouwwerk doet". Van daar ook dat de rector wil dat de leerlingen van Rembrandt zich goed leren uitdrukken en bewegen. Geerts heeft een zonnige kijk op de toekomst van zijn school. „Met de aanleg van de fietstunnels onder het kruis punt Churchilllaan en Haag- weg en de Churchillbrug is een veilige verkeerssituatie onstaan. Door de periferie van Voorschoten en de nieuwbouwwijk Stevenshof zal de school groeien. We heb ben ook veel te bieden. Ik zie de toekomst rooskleurig tege moet", KEES VAN HERPEN Installatie In de Parochiekerk H. Antonius van Padua aan de Boshuizerlaan wordt zaterdagavond 29 september om zeven uur pater B.P. Douma, O.F.M., geïnstalleerd als pastoor van deze kerk. De installatie zal geschieden door de deken van Leiden, pastor J.M. Schlatmann. Pa ter Van Haasteren zal eveneens in deze dienst voor gaan. Na de plechtigheid is er gelegenheid om met pa ter Douma kennis te maken in het 'Ontmoetingscen trum' hoek 5-Meilaan/Churchilllaan. Politiek Het 'Stedelijk Volwassenenwerk' van het Leidse Volkshuis houdt een basiscursus politiek. De cursus wil inzicht te ge ven in het politieke gebeuren in Nederland en bestaat op 10 bijeenkomsten op vrijdagochtend waarvan de eerste op 5 oktober plaats heeft. De kosten bedragen 30 gulden. Op gave is mogelijk bij het Stedelijk Volwassenenwerk, Mid delstegracht 5-7 tel. 149180. Proefrit Leiden is de tiende en laatste stad die wordt aange daan door de Ford Sierra test toernee. Wie een gratis proefrit wil maken in deze auto kan op zaterdag 29 september van negen tot vijf uur terecht bij de Groe- noordhallen waar 40 testwagens staan. Gratis proefrijden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3