„Situatie Ajax in van was stadion gevaarlijk Weer remise WEERDESKUNDIGEN OVER NOODWEER ZONDAG Verwarring rond - eelneming Van der Poel Apparaatje had leven Jongbloed kunnen redden pag» PORT CeidóeSouttMit DINSDAG 25 SEPTEMBER 1984 PAGINA 15 WAL IN OEGPOST HAAG De Amerikaan Alexi kal, de olympisch kampioen op de i heeft een tweejarig contract als be- [srenner getekend bij Panasonic, de van Peter Post. Grewal won in onder meer een etappe in de Ronde 1de Toekomst, legde in de Colorado Classic beslag op de eindzege en de GP Wilhelm Teil. De 22-jarige Wal, die in Colorado woonachtig is, is feerste versterking binnen de ploeg Amstel Gold Race, de enige klassie- 4voor beroepsrenners in Nederland, «t in 1985 gehouden op zaterdag 27 Het wordt volgend jaar de twintig- ditie van de Gold Race. Belgische voetbalbond acht opschorting straffen overbodig BRUSSEL De rechtbank van eersté aanleg van Brussel heeft maandag in het kort geding van drie geschorste spelers tegen de Belgische voetbalbond een aantal pleidooien aange hoord. Namens de spelers Tahamata, Meeuws en Daerden, die alle drie onderdak vonden bij Nederlandse clubs, vroeg verdediger Mr. Bevernage opschorting van de door Belgische voetbalbond opgelegde schorsing in afwach ting van het kort geding, dat de drie voetbal lers voorbereiden tegen de FIFA (wereldfe deratie), die de schorsing heeft overgenomen. De advocaten van de Belgische voetbalbond, mr. Gooris en Janssens, achten opschorting overbodig. Morgen zal in Brussel Standard Luik worden gehoord. Schaakzetten vliegen door Moskou MOSKOU De belangstelling van het Russische schaakpubliek voor de twee kamp tussen Karpov en Kasparov is overweldigend. Niet alleen staan de mensen urenlang in de rij voor een plaatsje in het gebouw van de vakbond, de partijzetten gaan per telefoon door heel Moskou naar alle vooraanstaande schaakclubs. Op elke wedstrijddag on derhouden speciale koeriers telefonisch verbinding met hun schaakclub en bel len ze zet voor zet door tijdens het vijf uren durend duel. Bovendien worden de partijen vrijwel compleet rechtstreeks op de televisie ge bracht en op de radio voorzien van com mentaar. MOSKOU In de vijfde partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken hebben Karpov en Kasparov een adempauze ingelast. Na vier schitterende gevechten op hoog niveau kwam gisteren in de zuilenzaal van het gebouw van de vakbond in Moskou de kortste partij op het bord. Na 21 zetten in iets meer dan drie uur bood wereldkampioen Karpov met wit in volstrekt gelijkwaardige stand remise aan. Uitdager Kasparov accepteerde het aanbod, waardoor de stand 1-0 in het voordeel van Karpov bleef. Het verloop van partij (Karpov met wit, Kasparov met zwart) was: 1. e2 - e4 c7 - c5; 2. pgl - f3 d7 - d6; 3. d2 - d4 c5 x d4; 4. pf3 x d4 pg8 - f6; 5. pbl - c3 a7 - a6; 6. lfl - e2 e7 - e6; 7. 0 - 0 lf8 - e7; 8. f2 - f4 0 - 0; 9. kgl - hl dd8 - c7; 10. Ie2 - f3 pb8 - c6; 11. a2 - a4 tf8 - e8; 12. lel - e3 ta8 - b8; 13. tfl -el lc8 - d7; 14. ddl - d3 pc6 x d4; 15. Ie3 x d4 e6 - e5; 16. Ia7 - e3 tb8 - c8; 17. Ia7 - e3 dc7 - c4; 18. a4 - a5 h7 - h6; 19. h2 - h3 le7 - f8; 20. Ie3 - d2 dc4 - d4; 21. Id2 - e3 dd4 - b4; remise op voorstel van Kar pov. DOODGEWAANDE SUPPORTER MELDT ZICH BRAUNSCHWEIG Een 42-jarige spoorwegbeambte heeft zich gisteren in Braunschweig bij de politie gemeld, nadat hij za terdag in de krant zijn eigen overlijdensbericht had gelezen. Volgens de lezing in de krant was hij het slachtoffer geworden van relletjes tijdens de voetbalwedstrijd Eintracht Braun- schweig-Waldhof Mannheim op 8 september. Hij zou met zwaar hersenletsel naar het ziekenhuis zijn overgebracht en daar veer tien dagen later zijn overleden zonder bij bewustzijn te zijn ge weest, De politie had inmiddels een 21-jarige man aangehouden, die verantwoordelijk werd gehouden voor de dood van de spoor wegbeambte. De 42-jarige doodgewaande supporter was inderdaad met her senletsel naar het ziekenhuis vervoerd en had het hospitaal reeds enkele dagen later mogen verlaten. Hoe de politie op zon dag nogmaals het bericht van zijn overlijden kon bevestigen, was hem een raadsel. Humor kon de spoorwegbeambte niet ont zegd worden. Hij vierde gisteren zijn fetballer I p-ffn ms verhoging s si°ufDEN De Noordierse 9 ïijfcnational Ian Stewart, die Ie eerste Engelse divisie 1850 riha/t in dienst van Queens >o 850.4 Rangers, heeft een sala- A3,2erhoging van 450 gulden week beleefd geweigerd. '3-jarige Stewart, die tot 179,'ojfoe zeventien interland- trijden voor Noord-Ier- afwerkte, verklaarde, dat ls beroepsvoetballer al ge- verdient bij de Londense \iging. i: „Geld is niet alles. Ik in een pension, waar ik kamer heb en te eten l- Ik bezit geen opvallende i Ik ben niet getrouwd en o ioit'^f}on<^er^ Engelse pond ex- o i025iop de week zou aan mijn is wijze niets veranderen, •n op mijn zestiende van 1 gegaan en een tijd oos geweest. Destijds ik 45 gulden bijstand per Desondanks amuseerde 248,olie best en was gelukkig". "'oo[ 3|jo°i>ekmakov lilt voor Tal 46,2i 158 %URG De plaats van de net-grootmeester Michael l die sukkelt met zijn ge ilheid, in het achtste inter- D jonale schaaktoernooi van purg wordt overgenomen jr zijn landgenoot Toekma- 245.c^. Inmiddels werd ook de ^oiapneming van de nieuwe 256!2derlandse kampioen John der Wiel zeker. 28,21 definitieve deelnemers- 28-4jd ziet er als volgt uit: Sov- 1500,'oinie: Beljavski, Smyslov en 4i.-3»kmakov; Hongarije: Por- en Ribli; Nederland: So- i39.'oèiko, Timman en Van der 113770®^'' West-Duitsland: Hueb- 96-.o4; Engeland: Miles; Zweden: Q,ci'ejsson; Joegoslavië: Ljubo- Oud-wereldkampioen 'innik is AMSTERDAM Jan Pelleboer vindt, dat over het algemeen de gevaren van natuurverschijnselen schromelijk worden on derschat. „Het bewijs daarvan werd zondag ge leverd", aldus de weer kundige, „toen scheids rechter Egbert Mulder in het stadion van Ajax door duizenden mensen werd uitgefloten, omdat hij naar de kleedkamers uitweek voor een onweersbui. Dat is mij duidelijk geworden tijdens de reportage van Studio Sport. Ik heb mij daaraan vreselijk geër gerd. Mulder had applaus verdiend". Pelleboer verder: „Vroeger werden veel boeren het slacht offer van blikseminslagen. In het begin van deze eeuw wer den er jaarlijks gemiddeld der tig dodelijk getroffen. Nu is het probleem verlegd van de landbouwers naar de sport mensen. Als het onweert, ont staan er levensgevaarlijke si tuaties". De critici van Egbert Mulder moeten toch iets van wroeging hebben gevoeld, toen ze later hoorden, dat een paar kilometer verderop tij dens de amateurwedstrijd Rood Wit-DWS doelman Erik Jongbloed was getroffen door de bliksem en later aan de op gelopen verwondingen be zweek. Scheidsrechter Egbert Mulder, die volgens Jan Pelle boer applaus had moeten krijgen in plaats van een fluit concert. 99.30 98,20 97.9ÖNNES Er is verwarring ontstaan over de deelneming van 98.5(P van ^er P°el aan de Trofeo Barrachi, een koppeltijdrit over 99i9ckilometer in Italië. Van der Poel, vorig jaar aan de zijde van 98 9Jinie Kuiper nog tweede, was door de Ier Stephen Roche ge- 9a]7o(agd als koppelgenoot. Op de officiële deelnemerlijst vormt de 96.30, ëchter een duo met zijn landgenoot Sean Kelly. 97|60 der Poel ging er vooralsnog vanuit, dat Roche de eerder 95i5onaakte afspraken nakomt. „Ik heb onlangs nog contact gehad |°t hem", aldus de beroepsrenner uit Hoogerheide. „We moeten 95i9tfen nog de vertrektijd en een hotel regelen". 95,50 95,'eobrlopig zijn de namen van zeven koppels vrijgegeven. Dat 95 8?' Moser-Hinault, Gisiger-Freuler, Criquelion-Rogiers, Van 96201 Broucke-Van den Haute, Prim-Segersall, Visentini-Lang en 93;8QHy-Roche. Hetzelfde geldt overigens voor korfbalscheidsrechter Van Huët, die de hoofdklassewed strijd tussen het Amsterdamse Archipel en het Nijeveense DOS'46 niet staakte, ondanks verzoeken daartoe van diverse spelers. Het veld van Archipel ligt op tweehonderd meter van het complex van Rood Wit. In de pauze hoorden de korfbal lers van het drama rond Erik Jongbloed. Harrie Dassen, spe ler en ex-trainer van DOS'46: „In de tweede helft klaarde het weer wel iets op, maar toch heb ik na afloop tegen de scheidsrechter gezegd dat hij onverantwoord heeft gehan deld. Persoonlijk voelde ik me allesbehalve prettig en we hebben afgesproken dat we, als zich weer zo'n situatie voordoet, massaal het veld zul len verlaten. Ik heb de scheidsrechter gevraagd wat hij gedaan zou hebben, als we waren vertrokken. Hij ant woordde: „Dan had ik de wed strijd gestaakt, wegens het on weer. Ik had jullie niet de dupe laten worden". Naar aanleiding van de dood van Erik Jongbloed bespreekt de spelregelcommissie van de KNVB tijdens haar vergade- Benefietduel Jan Monster UTRECHT Jan Monster (25) krijgt binnenkort een be nefietwedstrijd. De voor het betaalde voetbal afgekeurde profvoetballer uit Zevenhui zen, die als gevolg van een knieblessure niet meer kan spelen, zal op die manier te vens afscheid nemen van zijn vroegere club FC Utrecht. Hans. van Breukelen, oud doelman van FC Utrecht en tegenwoordig bij PSV spelend, is de intiatiefnemer van de be nefiet, waaraan bekende Utrechtse profspelers (onder wie wellicht Van Hanegem) hun medewerking zouden moeten verlenen. ring van donderdag wat scheidsrechters moeten doen bij onweer. Leo van dei; Kroft, lid van de spelregelcommissie en voorzitter van de scheids- rechterscommissie in het be taalde voetbal, verwacht niet dat die bespreking waterdichte reglementen zal opleveren. „Je kunt nooit zwart op wit zetten wanneer een wedstrijd vroegtijdig moet worden be ëindigd. Je blijft afhankelijk van de beoordeling van de scheidsrechter. Ik ben wel van plan om de arbiters nogmaals op de gevaren te wijzen, maar ik denk eerlijk gezegd dat een dergelijke waarschuwing na dit tragische weekeinde nau welijks nodig is". Tijdens Ajax-Fortuna Sittard voelden de spelers Dekker en Koevermans en grensrechter Klint prikkelingen in hun arm, waarschijnlijk ontstaan omdat een bliksemflits één van de lichtmasten heeft ge raakt. „Stroom kan via die mast en de grond in de natte lichamen van die voetballers zijn doorgedrongen en een lichte prikkeling hebben ver oorzaakt", stelt H.R.A. Wessels van het KNMI in De Bilt als mogelijkheid. Sint-Elmusvuur Jan Pelleboer heeft nog een andere verklaring: „Er kan ook sprake zijn geweest van Sint Elmus-vuur bij de drie betrokkenen in het stadion van Ajax. Een verschijnsel dat ontstaat bij grote spannings verschillen. Heb je last van Sint Elmus-vuur, dan slaan kleine, blauwe vlammetjes uit je lichaam. Dét kan ook die prikkeling bij de voetballers en de grensrechter hebben veroorzaakt". Hoe het ook zij, de deskundigen zijn het er over eens dat ook in De Meer van een levensgevaarlijke si tuatie sprake is geweest. De kans dat in het stadion de bliksem inslaat is iets kleiner dan op een doorsnee „kaal" voetbalveld. „Maar", haast Jan Pelleboer zich te zeggen, „de aanwezigheid van grote obsta kels als de lichtmasten rond het stadion' bieden geen enkele garantie voor de veiligheid". „Lichtmasten zijn geen blik semafleiders, want ze zijn niet verbonden met aardleidingen. Trouwens, bliksemafleiders bestrijken slechts een opper vlakte met een doorsnee van twintig meter. Dus lang niet het gehele stadion". Is er spra ke van onweer op enige af stand en valt er geen regen, ARNHEM Een veldsterktemeter, een apparaatje dat een paar honderd gulden kost, zou mogelijk het leven hebben kunnen sparen van de jonge doelman Erik Jongbloed, die zondagmiddag door een blikseminslag zodanig werd ge wond dat hij later in het ziekenhuis overleed. Tot die con clusie komt ir. A.H.E. Manders (41) uit Bemmel bij Nijme gen, werkzaam in het Hoogspanningslaboratorium van KEMA in Arnhem. Dit laboratorium keurt apparatuur voor zeer hoge elektrische spanningen. Het lab bootst daar bij on andere blikseminslag na om deze zo veilig mogelijk in de grond te kunnen leiden. „Blikseminslagen komen het hele jaar voor", zegt Manders. „In Nederland hebben we gemiddeld 25 tot 30 onweersda- gen per jaar, meestal geconcentreerd tussen mei en okto ber. Maar we kennen ook in januari en februari, het zoge naamde winteronweer dat nog heviger kan zijn dan in de zomer". Per jaar overlijden in Nederland ongeveer tien mensen die door de bliksem gedood worden. „Ik weet het niet hele maal exact, maar ik geloof dat één voetballer per jaar in Nederland door blikseminslag op het veld dood gaat", zegt ir. Manders. „En dat is relatief veel". Risico groot Is een voetbalveld dan zo gevaarlijk? Ir. Manders: „Als een onweersnest boven het stadion hangt is het risico op het veld voor de spelers groot. Een speler is dan op dat veld een object dat een vrij behoorlijke tegen-ontlading gaat maken in de richting van een voor-ontladingskanaal, dat van de onweerswolk naar beneden komt. De kans op in slag op het lichaam van zo'n speler wordt erg groot". Hoe kunnen voetbalclubs hun spelers en publiek beveili gen tegen blikseminslagen? Ir. Manders: „Dit kan vrij een voudig. De clubs dienen bij hun terrein een zogenaamde veldsterktemeter te plaatsen. Dit is een apparaat dat de elektrische veldsterkte op aarde meet. En die veldsterkte is de waarschuwing die de natuur ons geeft voor dreigend gevaar van de bliksem". Tussen de ionossfeer (die nog boven onze atmosfeer is) en de aarde bestaat altijd een zekere spanning die normaal tussen 300.000 en 400.000 volt bedraagt. Je kunt dus bij elk type weer de veldsterkte meten. Bij mooi weer bedraagt die 100 volt per meter. Dreigt onweer dan loopt die span ning beduidend op. Wat moet je dus nu als voetbalclub doen? Je plaatst zo'n veldsterktemeter, koppelt daar een signaal aan dat overgaat (een bel, een toeter of een sirene). Zodra de veldsterkte zodanig toeneemt dat er onweer op komst is, en dan moet de scheidsrechter bij het horen van dit signaal onmiddellijk zeggen: Heren, we stoppen ermee, naar de kleedkamers. Dan is die scheidsrechter ook weten schappelijk zoveel mogelijk gedekt. Bij bliksem weet je het immers maar nooit. Die kan heel plotseling en verradelijk inslaan, zonder dat je tevoren iets merkt. Niet voor niets kennen we het spreekwoord: Als een donderslag bij helde re hemel. De veldsterktemeter waarschuwt ons echter al tijd op tijd. In de Alpen zijn de mensen door schade en schande zo wijs geworden dat daar niet meer gewerkt wordt zonder een veldsterktemeter in de buurt. Zodra in de Alpen het signaal overgaat is iedereen al weg". Wat kun je het beste doen als je op een voetbalveld staat en plotseling overvallen wordt door zo'n onweersbui? Man ders: „De voeten zo dicht mogelijk bij elkaar plaatsen, het hoofd tussen de benen, je moet van je lichaam een bal ma ken, dan loop je zo min mogelijk risico". JEAN NELISSEN dan kan er volgens Jan Pelle boer met èen gerust hart wor den doorgespeeld. Echt ge vaarlijk wordt het pas als spor ters, grasmat en niet te verge ten het publiek nat worden. „Het is allemaal een kwestie van de bekende plus en min. Spanning tussen wolken en grond wordt als gevolg van vochtigheid groter en dus ont staat een levensgevaarlijke si tuatie". KNMI's onweersdeskundige Wessels: „Mensen in een sta dion hebben, omdat ze met zo- velen zijn, een gevoel van vei ligheid. Dat is dus onterecht. Ook het publiek in de onover dekte vakken loopt risico's. Uiteraard niet zoveel als voet ballers op een veldje in de pol der, maar je kunt beter het ze kere voor het onzekere ne- m6n BERT DIJKSTRA Arie Luyendijk gevraagd voor gewonde Daly DEN HAAG De Nederland- Arie Luyendijk is li de rest van het seizoen zijn stalgenoot Derek Daly te vervangen. Daly raak te afgelopen zondag ernstig ge wond in een race voor de Indy-series, wedstrijden met formule een-bolides. Luyen dijk, die in Amerika leider is in het klassement om de super vee, voelt in principe weinig voor die overstap voor drie ra ces. Hij wil zijn eigen klasse winnen om volgend jaar als beste super vee-coureur met een 100.000 dollar te kunnen gaan verdienen in de indy- klasse. Eind deze week valt de beslissing. Wiel Coerver mag blijven in Engeland LONDEN Wiel Coerver, de vroegere trainer van onder meer Feyenoord, heeft van de Engelse voetbalbond een con tract aangeboden gekregen tot zijn 65e jaar. Coerver (59), die sinds kort demonstratietrai ningen in Engeland verzorgt voor Engelse jeugd, onder vindt zo veel succes, dat hem deze kans wordt geboden door bondscoach Bobby Robson. De Limburgse voetbaltrainer, die wegens hartklachten niet meer op het hoogste niveau kan opereren, heeft inmiddels al aanbiedingen gekregen om de jeugd van Tottenham Hot spur te gaan trainen. Sportwereld Tennis Aaron Krickstein heeft het internationale ten nistoernooi van Genève op zijn naam geschreven. De ze ventienjarige Amerikaan ver sloeg in de finale van het eve nement, waar bijna 350.000 gulden viel te verdienen, de Zweed Henrik Sundström- in drie sets: 6-7 (tie-break 7-1), 6-1, 6-4. Zwemmen De Tsjech On- dres Krenek (20) is na club wedstrijden in Gmünd nabij Stuttgart in West-Duitsland achtergebleven. Krenek ont vluchtte in de nacht van vrij dag op zaterdag het hotel, waar zijn club, Bohemians Praag, was ondergebracht. Tot op heden heeft Krenek zich nog niet bij de Westduitse au toriteiten gemeld. Motorbootracen De Ita liaan Renato Molinari, al we reldkampioen in de zwaarste klasse, heeft ook de laatste grote wedstrijd van het seizoen gewonnen. In Milaan won Mo linari alle drie manches. De Nederlander Cees van der Velden tweede in het eind klassement. Van der Velden stopte na de Grote Prijs van België met deze tak van snel- heidssport. Jjlk weet alleen dat Pronk en 4och ook tienduizend gulden Kroegen aan Geserick in die igjjoorbespreking die Nederlan- ts altijd houden voor een fi- ile. Pronk en Koch stonden ;t als Walrave en ik niet te •pelen om wereldkampioen worden, althans dat bleek i6,3|iet uit die bespreking. De 'gjwitser Baumgartner hoefde ;n wereldkampioen te wor- in, maar hij wilde voor ei- ;n publiek wel graag op het >dium. Dat hebben we ook iregeld. Laten we het erop )uden dat ik elke gulden op 123 7/jat moment kon gebruiken en 71 Nogmaals, ik kreeg het geld ^an Bruno Walrave. Ik moet s/jus maar aannemen dat hij -.w 3/Pij heeft gegeven. In 48 3/b'n finale heb je geen zenu- 35 3/ïen' ^at sc^ee^ een heel 5,3/iuk. Je hoeft je niet druk te 34 7/ftaken over eventuele combi- 3/iaties van je tegenstanders, je 46 fijdt geheel ontspannen. Ik 1/foef in zo'n wedstrijd die is 14 3/ferkocht niets te doen. De 24 5/Jangmaker regelt alles, het is 3/fcn kwestie van op het juiste i/fcoment het gas dichtdraaien Gaby Minneboo: ...wedstrijd verkocht... en de bochten leker ruim ne men". (Amateur-stayer Gaby Min neboo in Vrij Nederland) „Smerige toiletten, modderige paden. Ik heb het bekeken en verbeteringen laten aanbren gen. De urine liep onder de deuren door. Zo hebben we de mensen uit De Geusselt weg gejaagd. Regent het? Je waait weg. Je gaat toch ook niet een bioscoop binnen, waarin het tocht? Er is veel te weinig voor de mensen gedaan. Ik heb veel vrienden in de mid dengroep. We hebben ze uit de stadions gelazerd. Bij MVV had je een engelenbak met 26 plaatsen. Een betonnen muur tje scheidde de elite van de gewone toeschouwers. Die bak heb ik laten afbreken. Daarvoor in de plaats liet ik stoelen bouwen voor de spon sors". En: „Drie slagbomen moest ik bij de KNVB passe ren. Ze denken alsof ze in een ivoren toren zitten. Zeist is een enorm complex. Eer en glorie. Wat. een gazons, maar als het voetbal noodlijdend wordt, moet je wel voorzichtig met een eigen portemonnee omspringen. De KNVB is nooit bij ons geweest om te kijken of de toiletten functio neerden, of de paden schoon waren. Er moeten stringente regels komen, die voorschrij ven of je wel voetbal mag be drijven. Het is toch een be drijfstak?" (Voorzitter Leon Melchior van MVV in De Telegraaf) „De vraag of er leven is na de Olympische Spelen schoot ook mij wel eens door het hoofd en toen de zieleknijpers zich ermee gingen bemoeien, dacht ik bij mezelf „nou Stal, er staat je straks heel wat te wachten". Ik kan nu echter zeggen, dat het met die post- olympische depressie wel meevalt. Maar als ik via het NOS-journaal hoor dat het wereldrecord discuswerpen door een Oostduitse is verbe terd en er wordt en passant aan toegevoegd dat het nieu we record acht meter verder is dan de winnende afstand in Los Angeles, dan word ik toch even niet goed. Je hoort Sebastian Coe: ...tennis een belediging en ziet wat er zoal gebeurt met olympische kampioenen en je denkt „leuk, laat de aan biedingen maar komen". Maar dat valt tegen zeg. Ge lukkig bestaat er in Neder land ook zoiets als Inter Foot ball dat van wanten weet in dit soort aangelegenheden en bovendien wil de Stichting Sport Support van het NOC en de NSF ook nog wel een handje helpen. Verder over tot de orde van de dag. Mis schien terecht, misschien ook niet. Ik zal de laatste zijn om mezelf op de borst te blijven kloppen, omdat ik olympisch goud heb gewonnen op een obscuur onderdeel als het dis cuswerpen. De plak is inmid dels trouwens al beland in een oude schoenendoos met allerhande min of meer dier bare souvenirs. (Discuswerpster Ria Stal man in het Algemeen Dag blad) „Ik geef toe: in Amerika speelde de naïviteit een grote rol. Net zoals bij die merk waardige ontwikkeling van godgelovigheid, waarvan ik nog steeds niet weet, of die nu werkelijk oprecht is. Dat zou ten opzichte van de verliezers tamelijk belachelijk zijn. Het zijn niet alleen goddelozen, die gestraft zijn met de neder laag. En niet alleen godvruch- tigen zegevierden. Maar goed: Amerika is Europa niet". En: „Juist omwille van de kleine sporten, maar ook de atletiek, ben ik tegen tennis als olym pische sport. Tennis zou aflei den, het heeft een volstrekt andere structuur. In zekere zin zou opneming van tennis zelfs een belediging voor de andere sporten zijn. De atle tiek zal over twee, drie jaar waarschijnlijk ook een profes sionele structuur hebben, maar het zal daar heel anders gaan. Een vijf- of tien-kilome terlopen kan niet elke week presteren. Ik heb niets tegen professionalisme en de atle tiek moet ook duidelijker met de tijd meegaan, maar met tennis haal je de excessen bin nen". (Atleet Sebastian Coe in de Volkskrant) „Kemphanen" Troch kruisen sticks met ijshockeybond DEN HAAG Het hangt allemaal af van de Haagse rechtbank bij welk team Edwin (19) en Arnold ((20) Troch op 7 oktober het ijshockey- seizoen beginnen: bij hun oude vereniging HYS of bij hun mogelijk nieuwe club, Kemphanen in Eindhoven. De gebroeders hebben gisteren in een kort ge ding voor de vice-president van de rechtbank, mr. R.R. Portheine, bepleit dat zij 't liefst voor de Eindhovenaren aan de slag gaan. Een rijke sponsor heeft de knapen woonruimte en werk aangeboden als zij naar de „lichtstad" komen. De Haagsche IJshockey Sportvereniging (HYS) heeft bezwaren tegen het vertrek van de jon gens en wil hen dan ook niet zomaar laten gaan. De club zegt hun talent hard nodig te hebben, nu men weer is teruggekeerd op het hoogste niveau, de eerste divisie. Spelen voor Kemphanen is daarentegen ook aantrekkelijk, omdat die verening de Hagenaars ieder de lieve som van 25.000 gulden in het vooruitzicht heeft gesteld als onkostenvergoeding. Daaraan kan HYS nooit tippen. Ongewenst Mr. B.D. Wubs zei gisteren namens de Neder landse IJshocky Bond dat inwilliging van het verzoek om voor Eindhoven te spelen een schoolvoorbeeld is van hoe het niet moet. Mr. Wubs: „Het wegkopen van goede spelers bij een financieel niet zo sterke clubs is iets dat het bondsbestuur en de verenigingen altijd als on gewenst hebben beschouwd". Op den duur zou den er alleen sterke verengingen overblijven, was zijn conclusie. De raadsman van Arnold en Edwin, mr. A.H. Westendorp, stelde dat de broers al in mei van Arnold (links) en Edwin Troch hopen komende winter voor Kemphanen te kunnen uitkomen. dit jaar van de Nederlandse IJshockey Bond toestemming hebben gekregen voor hun over schrijving. Niettemin tekende HYS hier in juni, pp grond van de reglementen, bezwaar tegen aan. De advocaat bestreed of dit wel binnen de juiste termijn is gebeurd. Bovendien merkte mr. Westendorp op dat de financiële positie van HYS erg onzeker is. Als de club failliet gaat hetgeen met de Stichting HYS '83 is gebeurd zijn Arnold en Edwin voorlopig voor de ijshoc- keysport beiden spelen in het nationale team uitgeschakeld. De Trochs willen dat de bond hen alsnog toestemming geeft zich dit seizoen bij de Kemphanen aan te sluiten. De rechtbank wijst vonnis op dinsdag 2 okto ber. PETER VIERING

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15