Reagan doet geen concrete voorstellen ranse regering zet ETA onder sterke druk pAGii|iTENLAND QeidóaQowia/nt DINSDAG 25 SEPTEMBER 1984 PAGINA 13 emier axi erweegt oering aardere RWSi Oudste observatorium in Maya-stad ontdekt Bezoekers Suriname moeten vast bedrag aan guldens wisselen Korenorganisaties willen oprichting Nationaal Koor ftps fd gaan ambassades ra beveiligen -1INGTON De Amerikaanse regering het Congres verzocht 371 miljoen dollar beschikbaar te stellen voor het beveili- n Amerikaanse instellingen in het bui- Dit verklaarde gisteravond de woord- r van het ministerie van buitenlandse De regering-Reagan was tot deze aan was gekomen, nadat een onderzoek had zen dat de VS-ambassade in Beiroet !ocnde was beveiligd. Vorige week werd ;ebouw van de VS-ambassade in Beiroet n autobom getroffen. Volgens het on- bevatte de autobom geen 300 maar ilo explosieven. Aanvankelijk werd ge- dat de Libanese wachtposten op de Ihadden gevuurd; Het onderzoek wees uit dat zij geen schot hebben gelost. Diplomaat slacht schaap op straat LONDEN Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren de Iraanse zaakgelastigde ontboden naar aanleidingf van het feit dat een Iraanse diplomaat onder de ogen van ver schrikte voorbijgangers in een Lndesne straat een schaap had geslacht. Veront waardigde buurtbewoners vertelden dat zij zaterdag de Iraanse diplomaat Mukthari en enkele van zijn vrienden een schaap de keel hadden zien open snijden boven een afvoerput in de Lon- dense buitenwijk Roehampton. Dat zou gebeurd zijn als voorbereiding op een mohammedaans feest. De diplomaat werd daarna belaagd door boze buurt bewoners en journalisten. Jordaanse koning naar Nederland NEW YORK Koning Hoessein van Jordanië arriveert op 1 oktober voor een bezoek aan Ne derland. Dit heeft minis ter Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) giste ren in New York meege deeld na een gesprek met zijn Jordaanse collega. Jordanië, zo zei Van den Broek, blijft evenals trouwens andere Arabi sche landen rekenen op hulp van Europa om de problemen van het Mid den-Oosten op te lossen. Australisch premier huilde niet zomaar SYDNEY De Australische pre mier Bob Hawke had een goede re den om vorige week in tranen uit te barsten. Zijn dochter en schoonzoon lijken namelijk de dupe te worden van het regeringsbeleid, dat onvol doende de strijd aanbindt tegen de georganiseerde misdaad en met name tegen de handel in heroïne. De 23-jarige Rosslyn en haar echtgenoot zijn namelijk verslaafd aan heroïne. Beiden hebben nog slechts enkele ja ren te leven, verklaarde Rosslyn's moeder Hazel Hawke in een tv- vraaggesprek. Rosslyn en haar echt genoot hebben twee kinderen. De Australische premier Hawke en zijn vrouw Hazel laten een grote foto zien van hun dochter en schoonzoon. nze correspondent Cees Manders) E Italië gaat zijn deloze" lire zwaar- naken. Duizend lire nu éen nieuwe lire. nkondiging van deze pende verandering i van premier Craxi. het is niet duidelijk leer het nieuwe systeem van kracht „Misschien in zei Craxi. lllijÉ tnaren van het ministe- liiP& in financiën werken al j jaren aan herziening van untsysteem. De lire is de tien jaar namelijk zo waarde gedaald, dat ïoefte aan steeds grotere 'nheden groeit. Vooral 'hdel zou de invoering et name een biljet van. tiljoen lire (1820 gulden) tp prijs stellen. Maar de ttdigen en de politici (ken terug van de invoe- an een biljet van een n lire. Want dat zou niet ;ijn voor het imago van in het buitenland. De van een land, dat iljetten drukt van éen n maal zijn geldeenheid, iiet veel zaaks zijn, zo zou leneerd worden. X het ziet er naar uit dat liljet van éen miljoen lire neer nodig is, nu de zwa- >ndinnei.e wordt ingevoerd. ran het biljet van nmêtriP *'re komt er dan een ikken fduizend zware lires, en taat heel wat beter. Bij de (ring van de zware lire "talië leren van eerdere Jingen in buurlanden je molKenland, Joegoslavië en gebrekrijk. lijkt f i bovë. Vervolg van de voorpagina) NEW YORK Gromyko, die met een stalen gezicht luisterde, en zijn delega tieleden klapten overigens niet, ook niet na afloop van Reagans toespraak in de Verenigde Naties. Reagan zal komende vrijdag de Russische minister op het Witte Huis ontvangen. Dat wordt de eerste maal dat de Amerikaanse president met een Russische leider spreekt (na een vluchtige ontmoeting, afgelopen weekeinde op een receptie in New York). Reagan nodigde Moskou giste ren uit om op ministersniveau regelmatige besprekingen tus sen beide regeringen te begin nen over alle onderwerpen van wederzijds belang. Die ge sprekken (later eventueel ook een „goed voor te bereiden top tussen staatshoofden") zouden onderhandelingen op gang moeten brengen over ieders rol in regionale conflicten (zo als in Midden-Amerika) en vooral over wederzijdse wa penbeheersing. De Amerikaanse president riep de Sovjet-Unie op akkoor den met Amerika te sluiten over beperking van kernbe wapening, conventionele de fensie, chemische wapens, ruimtewapens en troepen sterkte #en over vertrouwen wekkende maatregelen en vermindering van het risico van fatale vergissingen. Reagan stelde voor „een soort wegenkaart" te ontwerpen, waarop beide supermachten uitstippelen waar ze „binnen twintig jaar of zo" met al die diverse onderhandelingen wil len uitkomen. 'Onder meer zopden Washington en Mos kou „ieders vijfjaren-plannen voor wapenontwikkelingen naast elkaar moeten leggen" om te bezien waar men kan schrappen. Concrete voorstellen om de bestaande twistpunten tussen Washington en Moskou inzake de onderbroken ontwape ningsonderhandelingen op te lossen, deed Reagan echter niet. Niets wijst erop dat de Amerikaanse regering de plaatsing van middenafstands- raketten in West-Europa zou willen herroepen, zoals de Sovjets eisen. Ook is het Ame rikaanse ministerie van De fensie vastbesloten door te gaan met de ontwikkeling van ruimtewapens, iets wat de Russen krachtig afwijzen. De verwachting in Washing ton is dat Gromyko tijdens zijn gesprekken deze week met achtereenvolgens Shultz, op positieleider Walter Mondale en president Reagan, en in zijn speech (donderdag) voor de VN, zal volharden in een veel vijandiger toon jegens de Amerikaanse politiek. Men sluit in de Amerikaanse hoofd stad echter niet uit dat Gro myko „openingen" zal bieden voor regelmatiger ministeriële besprekingen, zoals Reagan die heeft voorgesteld. Washington houdt het erop dat de Sovjet-leiders er intus sen van uitgaan cjat Reagan herkozen zal worden als presi dent en dat Reagan's binnen lands-politieke bijbedoelingen Moskou er daarom niet meer van hoeven te weerhouden een uitgestoken hand aan te nemen. Valkuilen Overigens zaten in de speech van Reagan volgens waarne mers nog allerlei valkuilen, zoals de verklaring dat „in vloedssferen (van beide groot machten in de wereld) iets van het verleden zijn". Ook had Reagan het over de beperking van „offensieve wapens", een Ronald Reagan tijdens zijn toespraak voor de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties. de durf van de dromers die al tijd de vooruitgang van de mensheid heeft bewerkstel ligd. Het thema „optimisme" ge bruikt Reagan ook steevast en tot dusver met groot succes in zijn verkiezingsstrijd met Walter Mondale. De hele hui dige week is door de herver kiezingsstaf van de president zorgvuldig gepland rond Rea gans rol in de internationale politiek. De ontvangst, vrijdag aanstaande, van Gromyko in Van den Broek nodigt Gromyko opnieuw uit NEW YORK Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken zal in een gesprek met de Sovjetmis sie bij de Verenigde Naties in New York zijn Sovjet- -collega Andrei Gromyko opnieuw uitnodigen voor een bezoek aan Nederland. Gesteld dat de Sovjet-be windsman de uitnodiging aanneemt, zal hij naar ver wachting niet meer dit jaar naar Nederland ko men, aldus Van den Broek gisteren in New York. Aanvankelijk leek een ge sprek Van den Broek-Gro- myko in de marge van de algemene vergadering door een overladen agenda van de Sovjet-bewindsman weinig waarschijnlijk. Een receptie die president Reagan zondagavond be zoekende ministers van buitenlandse zaken aan bood, gaf de Nederlandse minister echter de gele genheid zijn Sovjet-collega aan te schieten. Overeenkomstig de toe zegging die het kabinet- -Lubbers de Tweede Ka mer heeft gedaan, zal Van den Broek minister Gro myko een toelichting ge ven op het besluit over eventuele plaatsing van kruisraketten in Neder land. kwalificatie waarover Rusland en Amerika zeer uiteenlopen de gedachten plegen te heb ben. De Amerikaanse president putte zich gisteren in zijn speech uit in klinkende vol zinnen over vrede op aarde en over hoe „waarheid en liefde het altijd gewonnen hebben van honger, oorlog en onrecht vaardigheid". Reagan zei dat zijn optimisme misschien uit simplistisch Amerikaans idea lisme voortkomt, maar „het is het Witte Huis moet een hoog tepunt worden in de publici teitscampagne, welke wil afre kenen met het verwijt van de Democratische Partij, dat de huidige president „niet het commando voert over Ameri- ka's buitenlandse politiek". Witte Huis-medewerkers heb ben laten „uitlekken" dat Reagan zich sedert enige tijd ernstig verdiept heeft in de Sovjet-Unie en iri de persoon lijke loopbaan van Andrej Gromyko. onze correspondent Bob van Huët) !JS De arm van de i neuu justitie reikt iemd°Jaan tot over de Pyre- >iiege)Na maandenlange )fhgb,jrhandelingen zijn de afstekdteiten in Madrid er de ranbaar jn geslaagd Pa- van de noodzaak te tuigen een aantal le- van de Baskische af- [dingsbeweging ETA langer te beschouwen politiek vluchteling", gewoon als misdadi- n gevaarlijke terro- ÏVoor het eerst sinds !5-jarig bestaan van IA heeft de Franse g besloten drie se en direct uit te' le- aan Spanje. sluit hiertoe werd zon- n door de Franse r Laurent Fabius. Alge- wordt toch aangenomen drie Basken al aan het fvan deze week op het 'uig naar Madrid worden 1 Een van hen zal daar te- moeten staan wegens andeel in de moord op Spaanse politieagenten, '1 ook anderen „bloed aan nden hebben", zoals de regeringswoordvoerder Dumas het stelde. De drie Bas- ken zijn uit protest tegen de op handen zijnde uitlevering gis teren in hongerstaking gegaan. Het besluit over te gaan tot uitlevering van ETA- terroris ten aan Spanje, is opzienba rend, omdat de Franse socia listen sinds ze in 1981 aan de macht kwamen altijd hebben geweigerd Madrid op dit ter rein tegemoet te komen. Be halve een Italiaanse neo-fas cist, heeft de regering in Parijs geen enkele „politieke misda diger" uitgeleverd aan welk land dan ook. In Frans Baskenland heeft men de ETA-actlvisten gerui me tijd min of meer onge moeid gelaten, op voorwaarde dat deze zich in ieder geval aan deze kant van de Pyre- neën zouden inhouden wat be treft de zogeheten „gewapende bevrijding van Baskenland". Maar nadat ook Frans Basken land, vooral door toedoen van de Baskische anti-ETA groepe ring GAL eind vorig jaar in de spiraal van het afscheidingsge- weld was geraakt, draaiden de Franse socialisten geleidelijk bij. Men kon niet langer tole reren, dat Baskische terroris ten vanaf Frans grondgebied opereerden. Reputatie Regeringswoordvoerder Ro- Een Spaanse brandweerman is bezig met het blussen van een auto. die door woedende ETA- aamhangers in San Sebastian in brand werd gestoken. Hiermee protesteerden zij tegen het Franse besluit om drie ETA-leden aan Spanje uit te wijzen, land Dumas heeft gisteren vluchteling. Dumas verklaar- daarom verklaard dat de uitle- de dat de Franse regering zich vering van de drie ETA-leden slechts over uitlevering van niet betekent, dat in Parijs zal elders gezochte politieke mis- worden getornd aan de Franse dadigers zou uitspreken, in- reputatie van „terre d'asile". dien het land dat om uitleve- Ruim 160.000 buitenlanders ring vroeg „de vrijheid en fun- hebben in Frankrijk momen- damentele mensenrechten res- teel de status van politiek pecteert". Bovendien zijn de drie uit te leveren Basken nooit als politieke vluchtelin gen door de Franse regering .erkend, aldus Dumas. Blijkbaar geschrokken van een recent rapport van Am nesty International, waarin staat de laatste drie jaar onge veer 3000 politieke gevange nen in Spanje zijn gemarteld of slecht behandeld, heeft de Franse regering op het laatste moment toch enige voorwaar den aan de uitlevering van de Basken verbonden. Zo zullen ze niet door de Spaanse politie mogen worden verhoord, maar uitsluitend door ambte naren van het ministerie van justitie. Verder moeten ze in staat worden gesteld zelf hun advocaat te kiezen.. Deze bijkomende voorwaarden ontlokte gisteren aan een lid van een Franse oppositiepartij de opmerking dat de socialis ten hun Spaanse broeders blijkbaar niet echt vertrou wen. Het politieke besluit heeft in ieder geval geleid tot de nodige onrust in Frans Bas kenland, waar voor- en tegen standers van de uitlevering el kaar zondagnacht in Saint-Je- an-de-Luz te lijf gingen. Voor het gebouw van de gewestraad in Toulouse ontplofte gisteren een bom die daar blijkens een telefoontje aan het Franse persbureau AFP was geplaatst door ET A-aanhangers. Met op het programma een, reeds lang gepland, bezoek van president Mitterrand aan Frans Basken land wordt gevreesd dat het voorlopig wel onrustig zal blij ven in het zuiden van Frank- w m sraaij-we£jo "WAÏ L IN |JT of VE. t\l- Prins breekt lans voor dierentuinen BIDDINGHUIZEN Prins Bernhard heeft gisterenmid dag de vierde wereldconferen tie over het fokken van be dreigde diersoorten in gevan genschap geopend op de Fle- vohof in Biddinghuizen. „Voor vele bedreigde diersoorten is er maar één weg om ze te red den van het volledig uitster ven, namelijk ze te laten voortplanten onder streng ge controleerde voorwaarden in gevangenschap in de grote die rentuinen", zo sprak de prins als president van het Wereld- natuurfonds Nederland en als president van het World Wild life Fund International. HANOVER/NEW HAMPSHIRE De Amerikaanse geo graaf Victor Malmstrom heeft in de oude Mexicaanse May a-stad Edzna een maan-observatorium ontdekt, dat moge lijk het oudste op het westelijk halfrond is. Malmstrom, verbonden aan de Amerikaanse Universiteit van Dart mouth, zei gisteren dat de ontdekking van het observatori um in Edzna een nieuwe betekenis geeft aan de stad, waar aan men aanvankelijk weinig archeologische waarde toe kende. Deze ontdekking versterkt het vermoeden, dat Ed zna de bron zou zijn geweest van belangrijke veranderin gen in de Maya-kalender. Niet alleen is Edzna de oudste en grootste Maya-stad, maar het is ook één van de onbekendste, zo vertelde Malmstrom. Waarschijnlijk was Edzna het culturele hart van de Ma- ja's". De professor ontdekte het observatorium toen hij onlangs een studiereis maakte naar Edzna. Even daarvoor had hij een studie afgerond over de Maya-kalender. Volgens Malmstrom hebben de Maya's in de eerste eeuw vóór Christus een verandering aangebracht in hun kalender, waarbij hun nieuwjaarsdag werd verplaatst van 13 augus tus naar 26 juli. „Maar waarom zij dat deden, wisten wij niet", aldus de geograaf. Hij ontdekte dat Edzna de enige plaats is in Yucatan waar de zon op 26 juli loodrecht boven de aarde staat. Tijdens zijn bezoek aan de ruïnes verzamel de hij vervolgens materiaal, dat zijn theorie kracht bij zette dat Edzna de plaats is waar de kalenderhervormingen hun oorsprong hadden. De ontdekkingen van Malmstrom staan lijnrecht tegenover de tot nu toe gehandhaafde theorie, dat de stad in de ze vende eeuw werd gebouwd. Ook volgens de door hem aan gehaalde archeoloog Ray Matheny is de stad, die 20.000 in woners telde, in de tweede eeuw vóór Christus ontstaan. Daarmee zou het de oudste Maya-stad zijn. Van Miert uit, Happart in socialistische fractie BRUSSEL Karei van Miert, voorzitter van de Vlaamse so cialistische partij, is uit de soci alistische fractie van het Euro pees Parlement gestapt uit on genoegen over het feit dat de omstreden franstalige burge meester Happart daarin is op genomen. Hij wil met die frac tie nog slechts een „techni- sch-administratieve" band be- aden. In een brief aan frac tieleider Arndt betitelt hij Happart als een „politieke in breker". Hij zegt dat hem in middels duidelijk geworden is dat een grote meerderheid van de socialistische fractie van het Europees Parlement „het nationalistisch-poujadistische verschijnsel dat Happart is, liefst niet in haar midden ziet". PARAMARIBO Om te voorkomen dat in Suriname geld ge wisseld wordt op de zwarte markt, moeten alle bezoekers van Suriname voortaan aan de grens een vast bedrag aan Surinaam se guldens aankopen met harde valuta. Dit hebben de autoritei ten in Paramaribo besloten. Bezoekers die op het vliegveld Zan derij arriveren en langer dan tien dagen in Suriname blijven, moeten voor vijfhonderd Surinaamse guldens (bijna duizend Ne derlandse guldens) wisselen. Voor kinderen onder de twaalf jaar geldt de helft van dit bedrag. Bezoekers die aankomen in de grensplaatsen Albina en Nickerie moeten voor tweehonderd Su rinaamse guldens wisselen. Voor degenen die minder dan tien dagen in Suriname blijven, is een bedrag van vijftig Surinaamse guldens vastgesteld. Per dag 5000 nieuwe cocaïne-gebruikers in VS CHICAGO Per dag komen er in de Verenigde Staten zo'n 5.000 nieuwe cocaïne-gebruikers bij. Tot nu toe hebben ongeveer 22 miljoen Amerikanen deze „drug van de jaren tachtig" ge bruikt. En het aantal zal nog verder toenemen. Dit verklaarde de Amerikaanse psychotherapeute Nanette Sto ne. Mevrouw Stone heeft een nauwgezette studie gemaakt van het gebruik van cocaïne in de VS. Volgens haar gebruiken vele Amerikanen cocaïne voor de „gezelligheid". Het aantal verslaaf den is volgens haar echter veel hoger dan officieel wordt be weerd. Tot de groep cocaïne-gebruikers behoren onder meer pi loten, onderwijzers en chirurgen, aldus mevrouw Stone. DEN HAAG De samenwer kende Nederlandse korenorga nisaties met bijna 300.000 koorleden, willen een Natio naal (Festival) Koor oprichten. Het dient te bestaan uit rond 150 amateurzangers en -zange ressen. Afhankelijk van het project of de studiedagen wor den hieruit koorgroepen gefor meerd. Het is de bedoeling dat het koor de komende zomer, met name in het Europees Jaar van de Muziek en het In ternationale Jaar voor de Jeugd, kan worden gepresen teerd. Dit hebben de samenwerken de organisaties die twee jaar geleden een landelijk instituut voor de ondersteuning van de koorzang hebben opgericht, gisteren meegedeeld. Doel van het beoogde koor is in week einden en eventueel door de week bijzondere aandacht te besteden aan in opdracht ge schreven werken en ander on bekend repertoire, aan het presenteren van verplichte werken van belangrijke con coursen en aan het deelnemen aan (inter)nationale projecten. Het nieuwe koor zal niet re gelmatig grote produkties ver zorgen samen met professione le orkesten. De leden moeten lid blijven van een koor, dat is aangesloten bij een van de tien landelijke koororganisaties die met elkaar samenwerken en in totaal circa 6.500 koren on der hun hoede hebben. Uit zondering wordt gemaakt voor studenten aan conservatoria en muziekpedagogische acade- Voor het koor wordt uitgegaan van jonge leden maar in prin cipe geldt voor de kandidaten geen maximum leeftijd. In be ginsel worden eens per jaar audities met stemtest gehou den. De musicus Joop Schets uit Gorinchem zal optreden als dirigent en repetitor van het nationale koor. Diverse landen kennen een instituut als een „nationaal koor" of een „nationaal or kest". In Nederland bestaat op dit gebied het Nationaal Jeugdorkest en het jaarlijks te formeren Nederlands Studen tenkoor. yÏÏBSSS^evENUlT BPEEK^P^0 Locatie.' ME en in een fijne bungalow uitblazen in een fijne bungs op één van de AEGON Vakantieparken in Nederland of Duitsland midden in de natuur. Ook in de herfstvakantie nog mogelijkheden! Informatie: bel AEGON Vakantielijn 070-523141. AGO en ENNIA samen AEGON. Daarom heet Ennia Recreatie voortaan AEGON Recreatie, t Wordt even wennen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13