Sportieve mode voor aanstaande moeders De man wordt weer „heer" CONSUMENTENINFORMATIE ftzkLe Qouna/nt DINSDAG 25 SEPTEMBER 1984 PAG» BIJ DE FOTO'S: BOVEN: De jongen rechte heeft een ronde HI-TEC bril in zwart metaal met goudkleurige veren. (Fiorucci: prijs rond de 125,-). MIDDEN BOVEN: Metalen montuur in rose met neussteuntje. (Menia" voor ca 85,-). RECHTS BOVEN: Transparant ge kleurd kunststof montuurtje in rood met het modieuze rose van de mode (Viennaline-Optyl). Prijs ca ƒ99,-. (inl. tel. 020 - 413167). LINKS ONDER: L Amy mini met wit metalen montuur 125,-. De voor kant is rose gespoten. Liefl Rechts: „Fiorucci" Hl-Tex; zwart metaal met goudkleurige metalen veren, (ca 140.-). RECHTS ONDER: Ook jongens wil len er graag „tof bijlopen. Manneke links heeft een rood metalen Fioruc ci bril op met goudkleurige neus brug en geel gecoate veren, (ca 125,-). Het vriendje rechts is dit te opvallend. Hij koos een L'Amy Colt in de sportieve pilotenlijn (hier in wit metaal, gecoat met gekleurd kunststof), 130,-. Kinderen reageren soms heel typisch. Als de schoolarts constateert dat ze een bril moeten dragen vinden ze het machtig of ze hebben er een hekel aan. Meestal komt het moment bij het begin van het schooljaar en dan moet je als ouder maar zien hoe je de „brilproble- men" met je kinderen tot ieders tevredenheid oplost. De tijd dat brildragende kinderen gepest wer den is echter voorbij. Toen werden ze nog op gescheept met monsterlijke staalconstructies, maar heden ten dage wordt goed gepast op de tere kinderzieltjes. De handelsgeest heeft ge zorgd voor lichtgewicht en vooral kleurige monturen, die kinderen aanlokken en zeker geen huilbuien veroorzaken. Zo komt de brillenfabrikant Menrad met bleu-wit-rose brilpoten (ca 160,-) voor de dag. Voordeliger zijn de brilletjes van Elisa- betha von Filrstenberg (doorschijnend lila met ingegoten glaspatroon): 99,-. Fel gelakte metalen montuurtjes van Fiorucci worden goed achter de oortjes „pas op de plaats" ge houden door flexibele metalen veren in een jasje van (weke) felgele kunststof. Glasbrillen hebben kleuraccenten, zoals het model dat achthoekig is geslepen met rood gespoten neusbrug en dito veren. Deze brille tjes zijn van Rondylor in de z.g. „Nouvelle Ligne de Paris". Ook het halve glasbrilletje, opgehangen met dun nylondraad in een groef kan voor kinderen gekocht worden. Maar het is wat kwetsbaarder dan de grotere montu ren. Dezelfde fabrikant heeft montuurtjes in zijn pakket met een verwisselbaar randje van pastelkleurige kunststof. Parelmoer-effect is daarbij mogelijk. De kinderbril 1984-85 is er om in de klas de blitz mee te maken. De opticiëns hebben al plannen gemaakt om leerlingen van de le tot en met 4e klas basisschool binnenkort een wedstrijdformulier uit te reiken, waarop per klas nieuwe gezegdes of -spreekwoorden moeten worden bedacht, waarin het woord „oog" en-of „bril" voorkomt. Ze dingen dan met hun klasgenoten mee naar een bijzonde re schoolreis in 1985. Informeren bij de school en inzenden vóór 15 december aan „Stichting Oog en Bril", De Bosporus 35, 1183 GE, Am stelveen. TINY FRANCIS t**59^ De logo vertelt wat meer van de toekomst („ik kijk er naar uit"). Kort wollen debardeur op zwart royaal blousonpak. De mode voor de man kent verschillende thema's. Nieuw klassiek is weer hele maal in door een herwaar dering van klassieke materi alen. Veel aandacht bestaat voor jacks en blousons. De voorkeur gaat uit naar zach te stoffen, zoals alpaca en cashmere. Van mannen worden weer heren ge maakt. Er is sprake van quasi klassieke tweeds in verschillende dessins voor jasje en broek. Het Herenmode Instituut signaleert veel ruiten: blok- ruiten en Schotse ruiten, door elkaar gedragen. Het „quasi klassieke" pak heeft bijvoorbeeld vierknoops jas je in éénrij uitvoering met een duidelijke overruit, hooggesloten revers, pochet- te en opgestikte zakken. Het shirt is dan in Liberty des sin. Er horen handschoenen bij; een hoed mag ookRui me bandplooibroeken in bird's eye zijn er te zien, soms zijn ze te kort, soms slobberen ze op de schoen. „Krokodillenpootjes" zei ie mand. Hiermee zijn we te recht gekomen in het thema „nonchalant snobisme"; sportief, kreukelig, met de tails als brede riemlussen, brede klittenbandsluiting, maar ook de intellectiieel loopt in een achteloze over sized (cashmere) jas met bindceintuur, omgeslagen manchetten en kraagloos huisvest van harige wol met grote knopen. Hij versmaadt de das, maar draagt zijn shirt hooggesloten. De zeer wijd vallende broek is uitge voerd in bijvoorbeeld clan- ruit. Clubblazers met badge zijn ook geschikt in deze range. Ietwat snobbish maar leuk: wapenmotieven op das en knopen. Laaggesloten colberts en vesten zijn „in" bij de Ru dolph Valentino types met geplakte haren in streepjes pak als tegenhanger van het lumberjack met rondgesne- den kraag en grote opgestik te balgklepzakken, thema „blokruiten": Soms wordt geruite dekenstof contra ge combineerd met canvas- doek, een geruit hemd hangt over de broek. Daar komen de „workers"! Deze groep geneert zich evenmin voor een nette salopette met ste vige trui en sjaalkraag. The ma op zich vormt: „onder goed boven" met molton jacks en stevig flanel shirts, waarop vooral jong talent van de Academie zich heeft gegooid. Reineke Groters uit Utrecht liet zich in haar tiende modejaar door deze stoffen inspireren in hoofd kleur off-white, dat met écru als een „rode draad" door de herenmode loopt. Daarnaast valt voorts te no teren een smoking als dag mode in cashmere stof (sa tijn imprimé) met uni satij nen sjaalkraag, waarin de als heer vermomde man „netjes" loopt te zijn. De cumberband ontbreekt niet, maar om het „menerige" een tikje te temmen zorgt een coltrui en een taps toelo pende broek in unistof voor gematigd neo-klassiek. De herenmode is conservatief geworden. Aanstaande moeders heb ben wat de kleding be treft tegenwoordig meer keus dan vroeger. Zo heeft de positiemode ook een sportieve kant. Zelfs de jonge vrouwen, die aan de mode-academies afstuderen, laten er hun gedachten over gaan. „The mothers to be" bof fen dit seizoen helemaal, want oversized of twee- maten te groot, gemar keerd door brede schou ders en afgezakte tailles, maken de dienst uit. Comfort in de kleren voor iedereen. Deze „twee maten te groot" rage voor jumpers tot en met jassen, is ook ge schikt voor de zgn. „wor- ker-look" en de „army- look" met uitgewerkte details als épauletten, ruim vallende zakken en asymmetrische sluitingen. Dit soort zaken leidt de Brigitte Habets, studente Haagse Mode-academie noemde haar model positiek leding „meedragen...". Ruim en losvallende flapachtige toe standen van chintz en wol (zwart/wit). aandacht af van een zich onvermijdelijk niet per fect ontwikkelend figuur. Kobalt en zwart, oker, rood en grijs worden in de collecties van o.a. Pre natal verwerkt. BIJ DE FOTO

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12