bewindslieden Verkeer n Waterstaat ruziën v er spreiding PTT Lotto:...elke week opnieuw spannend an Agt: Ik heb alles gedaan om \an premierschap te ontkomen Tweehonderd jaar „weer en wind" KONINKLIJK /HUIS ÏNENLAND CöidócSoiwcmt DINSDAG 25 SEPTEMBER 1984 PAGINA 11 rtngrens ziekenfonds ft 48.100 gulden ELVEEN De Ziekenfonds- jheeft berekend, dat de loongrens [het ziekenfonds volgend jaar met Jeen half procent zou moeten wor- Jerhoogd van 47.850 tot 48.100 gul- De grens wordt ieder jaar aange- jan de ontwikkeling van de lonen, ekenfondsraad behandelt donder- |en advies aan de staatssecretaris- Volksgezondheid en van Socia- en om de loongrens voor 1985 |e stellen op 48.100 gulden. Het verzekerde werknemers blijft ngeveer gelijk; inclusief meever- de gezinsleden ruim zeven mil- Werknemers met een inkomen et boven genoemde loongrens uit vallen onder het verplichte zie- Inds. Johan Friso 16 jaar Johan Friso, tweede zoon van koningin Beatrix en prins Claus, is vandaag jarig. Hij is 16 jaar geworden. Kamer wil meer invloed gemeenten bij monumentenzorg DEN HAAG De Twee de Kamer wil dat de ge meenten en de provincies een grotere vinger in de pap krijgen bij de monu mentenzorg. Unaniem uit te de Kamercommisie voor Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur gis teren deze wens in een debat met minister Brink man over diens Monu mentennota. Volgens de commissie moet het rijk meer taken op het ge bied van de bescherming van monumenten afstoten aan de lagere overheidsorganen en vooral naar de gemeenten, maar Brinkman wees moties daarover van de hand. De minister is het in principe wel met de Kamer eens, maar vindt dat de decentralisatie van de monumentenzorg gelei delijk moet plaatsvinden en niet in één klap. Veel gemeen ten en provincies zijn naar zijn mening nog niet goed uitge rust voor het voeren van een goed monumentenbeleid. On geveer veertig gemeen#®, die veel monumenten hebben, krijgen al iets meer bevoegd heden ten aanzien van de aan wijzing en het onderhoud van historisch waardevolle gebou wen of objecten. Het rijk moet echter wel kunnen blijven in grijpen als zo'n gemeente bij voorbeeld een pand wil slopen, dat door het ministerie van WVC als waardevol wordt aangemerkt, zo zei Brinkman. Hij keerde zich ook tegen een suggestie van VVD-zijde om een „calamiteitenfonds" in het leven te roepen, waaruit geld kan worden geput voor het herstel van monumenten die bij een ramp (bijv. brand) schade oplopen. Volgens de minister is het weinig zinvol, zo'n fonds te stichten omdat het moeilijk is te bepalen hoe veel geld erin moet worden gestort en „omdat er bij een ramp altijd wel geld voorhan den is om de schade te herstel len". De minister kondigde aan dat er binnenkort een „Nationaal Restauratiefonds" zal komen, waaruit eigenaren van monu mentale panden voorschotten kunnen krijgen op door het rijk toegezegde subsidies. Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten gaat dit restauratie fonds beheren. onze parlementaire re dactie) HAAG Binnen ministerie van ver- I en waterstaat is een Jict gerezen tussen §ter Smit-Kroes en staatssecretaris penhuizen over de plaatsing van de Cen- f Directie van de PTT Den Haag naar Gro- conflict zal er zeker toe h dat de bestaande plan boor de spreiding worden steld, aldus betrouwbare jien in politiek Den Haag. ite aanleiding voor' het iet is het rapport over de iiingsoperatie van het on- ieksbureau Berenschot, nschot heeft berekend, pe spreiding volgens de Ironkelijke plannen geen biljoen, maar tenminst 496 (en gulden gaat kosten, iezien Berenschot de dingsoperatie bovendien schadelijk acht voor het func tioneren van de PTT, zou mi nister Smit Kroes nu gecon cludeerd hebben dat de sprei ding in de huidige opzet (nog eens 3000 PTT-ers naar Gro ningen, onder wie de centrale directie) niet door kan gaan. Staatssecretaris Scherpenhui- zen, zelf een Groninger, blijft op het standpunt staan dat de spreiding door moet gaan, ge zien de ruim tien jaar geleden gedane beloften. Volgens insiders is een com promis tussen Smit-Kroes en Scherpenhuizen alleen moge lijk als aan het spreidingsplan wordt gesleuteld. Aangezien uit het onderzoek van Beren schot gebleken is dat het uit smeren van de spreiding over een langere periode extra geld kost, biedt deze mogelijkheid geen uitkomst. Volgens Beren schot kunnen de kosten wel beperkt worden als het aantal aantal naar Groningen over te plaatsen functies wordt terug gebracht en de centrale direc tie in Den Haag blijft. Gezien de frequente contacten van de PTT-top met politiek Den Haag is dat ook uit organisato risch oogpunt wenselijk, aldus Berenschot. Afgelopen vrijdag meldde deze krant dat minister Korthals Altes (justitie) evenals Smit Kroes vraagtekens zet bij de spreidingsoperatie, nu Beren schot de consequenties voor de staatskas en het PTT-bedrijf nog eens heeft doorgerekend. Op een partijbijeenkomst don derdagavond in Scheveningen liet de bewinsman doorsche meren de spreidingsoperatie in de huidige vorm niet langer verantwoord te vinden. „Ne derland kan zich geen tweede Oosterscheldedam", veroorlo ven, zo liet Korthals Altes zich ontvallen. Ook binnen de VVD-fractie in de Kamer lijken zich de stand punten over de spreiding lang zaam te wijzigen, maar naar buiten toe wordt daarover een angstig stilzwijgen bewaard. Evenals het CDA wil de VVD- fractie eerst de officiële reac ties van Groningen, de PTT- zelf en de gemeente Den Haag op het rapport Berenschot af wachten. VVD-Kamerlid De Beer stelt dat het rapport Berenschot in zijn fractie nog niet ter sprake is geweest. Formeel staat de partij dan ook nog op het standpunt dat de spreiding volgens plan door moet gaan, inclusief de top van de Centra le Directie „zolang er geen standpuntwijziging is", aldus De Beer. Volgens de VVD'er zal eerst bekeken moeten wor den of de berekening van Be renschot dat de spreiding nog eens 500 miljoen gulden gaat kosten, waar is. „Ik wil geen uitspraak doen of de spreiding ons zo veel geld waard is", al dus de liberaal. „Het belangrijkste is dat we het eens worden over de cij fers", meent het CDA-Kamer- lid Eversdijk. „Premier Lub bers heeft alle betrokkenen gevraagd hun opmerkingen over Berenschot in te leveren. Daarna zullen we wel weer eens zien". Granaten Medewerkers van de Ex plosieven Opruimings dienst hebben gisteren tientallen granaten van Duitse makelij geborgen uit het water van de Spils luizen in Groningen; daar onder was een zogeheten Pantservuist (zie inzet). Na- dat vrijdag al 23 granaten uit de tweede wereldoorlog waren ontdekt tijdens her stelwerkzaamheden aan de kade, volgde een speurac tie die ook de komende dagen wordt voortgezet. Ook maakte het Explosie ven Opruimingscommando (EOC) uit Culemborg nog eens dertig luchtdoelgra naten onschadelijk die wa ren aangetroffen in puin op het terrein van een sloperij in Midwolde. Marokko laat onschuldige chauffeur vrij DEN HAAG Een Marok kaanse rechter heeft gisteren in Tanger een vrachtwagen chauffeur van een transport bedrijf uit Geldermalsen op vrije voeten gesteld. De 28-ja- rige chauffeur Boughaleb Has- niou zat sinds drie weken in de gevangenis van Tanger een straf van vijf maanden uit we gens zijn vermeende aandeel in de smokkel van twintig kilo hasj. De chauffeur moest een defecte personenwagen met zijn vrachtwagen uit Marokko ophalen in opdracht van de Nederlandse SOS-repatrië- ringsdienst. Hij wist niets van de hasj die in de personenauto was verstopt. Een justitie-amb- tenaar en een rechercheur reisden daarop naar Marokko, omdat in Nederland inmiddels" drie van de vier mensen die de politie in verband met deze zaak had aangehouden, de po ging tot smokkel hadden be kend. Aanrander wil opheffing van straatverbod AMSTERDAM De Amster damse man die eerder heeft bekend zes vrouwen te Ifebben aangerand, wil dat het hem door de rechtbank opgelegde straatverbod wordt opgeheven. Zijn raadsman eiste dit in een hoger beroep tegen de uit spraak van een kort geding - dat één van zijn slachtoffers tegen hem had aangspannen. In dit geding verbood de rech ter de 28-jarige Amsterdam mer zich de komende twee jaar in de buurt van de vrouw op te houden. Ook mocht hij op bepaalde uren niet meer in het Oosterpark komen. Boven dien moest hij 1500 gulden be talen als voorschot op een schadevergoeding van vijf ton. De zaak kreeg extra bekend heid toen de officier van justin tie de man vrijliet wegens een tekort aan cellen. Uitspraak op 25 oktober. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ISTORICUS PUCHINGER BESCHRIJFT 21 MINISTER- PRESIDENTEN INBOEK IN HAAG „Ik heb id 1977 hemel en aar- bewogen om aan het temierschap te kunnen itkomen. Men heeft [nvankelijk vier ver- jefse verzoeken tot mij jricht om dat ambt op ij te nemen. Ik ver eerde namelijk in de (rechte overtuiging dat i voor die taak niet ge- valificeerd was en dus hromelijk zou misluk- jn". it is niet moeilijk te raden, n wie deze woorden zijn. pes van Agt, de man die te- 'n wil en dank premier |rd en dat nog vijf jaar lang jlhield ook, was gisteren (er even op het Binnenhof, de Noenzaal va® de Eerste tijna zeven jaar geleden een late decemberavond ^ënover de pers verklaarde t hij de leiding van een )A-VVD-kabinet op zich li nemen, hield Van Agt (teren een bijzonder boek- ïrk ten doop: „Nederlandse jnister-presidenten van de (intigste eeuw", it boek, geschreven door de Jtoricus dr. G. Puchinger, vat 21 „levensschetsen" [als Van Agt het uitdrukte) n de premiers die Neder- klanjid 'sinds 1900 heeft gehad: .n-Pierson tot Lubbers. Het „nSQek voorziet voor de politie- beien historische fijnproevers een lacune. Tot op heden itond er nog geen werk irin alle minister-presi- iten van deze eeuw èn |n Kabinetten zo boeiend overzichtelijk de revue seren als in dit boek het 'al is. De presentatie van het boek van Puchinger over de 21 minister-presidenten die Nederland deze eeuw heeft gehad, vond gisteren plaats. Van links naar rechts: De huidige premier Lubbers, ex-premier De Jong, Puchinger en de ex-premiers Zijlstra en Van Agt. „Door lezing van dit boek zijn wat mij betreft mensen als Pierson, Heemskerk, Cort van der Linden en Ruys de Beerenbrouck aan dreigende vergetelheid ontrukt", be kende premier Lubbers giste ren. Hij was degene aan wie Van Agt het „officiële eerste exemplaar" van het boek overhandigde. Zowel Van Agt als Lubbers stelden zich in hun toespraken uitermate bescheiden op, als achtten zij zich niet waardig opgenomen te zijn in de galerij waarin mannen als Kuyper, Ger- brandy en Drees zijn opgeno men. Zij putten zich uit in hommages aan deze „grote voorgangers". Zelfs voor zijn oude rivaal Den Uyl had Van Agt nog „een woord van oprechte be wondering" over. „Maar daar wil ik het bij laten, want ik acht mijzelf ongeschikt voor het leveren van een geloof waardige evaluatie van het bewind van Den Uyl", sprak de ex-premier onder grote hilariteit. De Commissaris der Koningin in Brabant waagde zich ook nog aan twee voorspellingen: vóór het jaar 2000 zullen we nog een liberale premier krijgen én een socialistische regerings leider. Wie het boek leest, krijgt niet alleen een helder inzicht in de Nederlandse politieke ont wikkelingen sinds de eeuw wisseling, maar doet ook en kele aardige statistische feit jes op. Enkele voorbeelden, altijd goed voor een eventue le politieke quiz. Vanaf 1900 tot nu heeft ons land 35 Ka binetten gehad, die werden geleid door acht rooms-ka- tholieken, zes antirevolutio nairen, drie liberalen, drie socialisten en één man van christelijk-historische signa tuur. Onder hen waren elf juristen, vier economen, twee militairen, een theoloog, een ingenieur en een psycholoog. En tot slot: het Kabinet met de kortste levensduur was het 5e kabinet-Colijn, dat slechts twee weken heeft be staan, namelijk van 25 juli-10 augustus 1939. DICK VAN RIETSCHOTEN „Nederlandse minister-presidenten van de twintigste eeuw". Dr. G. Puchinger. Uitg. A.W. Sijthoff, A'dam. Prijs: 59,95. Lucratieve goudsmokkel ontdekt DUSSELDORF In de Bondsrepubliek zijn vier Ne derlanders en drie Westduit sers ontmaskerd die de afgelo pen drie jaar goud en zilver ter waarde van meer dan 45 miljoen gulden van Luxem burg, waar geen BTW wordt geheven, naar West-Duitsland hebben gesmokkeld. Volgens een woordvoerder in Düssel- dorf is de Westduitse fiscus be nadeeld voor meer dan 6,5 miljoen gulden aan niet geïnde belastingen. Tegen de drie he lers uit de omgeving van Keu len is een arrestatiebevel uit gevaardigd. De Nederlandse justitie houdt zich bezig met de vier Nederlandse medeplichti gen, aldus de woordvoerder. Hij voegde eraan toe dat dit zeer ernstige geval "zeker slechts het topje van een ijs berg is". UTRECHT „Weer en wind, ontwikkelingen in de weerkunde in Nederland tot 1900" heet de expositie die tot en met 5 januari 1985 te zien is in het Universi teitsmuseum in Utrecht. Aanleiding is een symposium over wetenschappelijke instrumenten dat in oktober in Amsterdam wordt gehouden. Op de tentoonstelling in Utrecht zullen instrumenten waarmee in de 18e en 19e. eeuw meteorologische waarnemingen werden gedaan een belangrijke plaats innemen. Aan het begin van de 18e eeuw begonnen geleerden als Cru- quius, waterbouwkundige van het hoogheemraadschap Rijnland, en de Utrechtse hoogleraar Petrus van Musschenbroek met sy stematische waarnemingen van weerkundige verschijnselen. Dat gebeurde vaak uit praktische overwegingen. Cruquius wilde de hoeveelheid neerslag weten om de noodzakelijke capaciteit van watermolens rond een polder te kunnen berekenen. Waarnemingen werden echter bemoeilijkt doordat er maar liefst 27 verschillende thermometerschalen in omloop waren. Pas in de 19e eeuw kwamen er nationale meteorologische instituten van de grond en ontstond ook internationale samenwerking op meteorologisch gebied. De Utrechtse hoogleraar Buys Ballot (1817-1890), naar wie de bekende wet over de windrichting is genoemd, kreeg in 1854 steun voor de oprichting van het KNMI. Geen overeenstemming voortgezet onderwijs DEN HAAG Minister Deet- man van Onderwijs (CDA) en zijn staatssecretaris mevrouw Ginjaar-Maas (VVD) hebben gisteren in de Centrale Com missie voor Onderwijsoverleg (CCOO) met de onderwijsorga nisaties geen overeenstem ming kunnen bereiken over de plannen met het voortgezet onderwijs. Op het programma stond de bespreking van de ontwerp-beleidsnotitie en het concept-ontwerp ontwikke- lingwet Voortgezet Basison derwijs (vroeger midden school). Een belangrijk ge schilpunt was weer de kwestie van het aantal experimenten met het voortgezet basisonder wijs. De meeste organisaties willen dat scholen die hiermee wensen te experimenteren en aan bepaalde voorwaarden voldoen hiertoe ook de gele genheid krijgen. Deetman wil het aantal experimenten wel uitbreiden, maar slechts na overleg met de Tweede Ka- (ADVERTENTIE) EN VERGEET HET CIJFERSPEL NIET. DUS DEZE WEEK OP TIJD INLEVERENI Lotto-inleveradressen staan in de Gouden Gids. - IEMELS Verschil in brutosalaris nog geen ongelijke behandeling (XBJECrr HE -re 2€££éN CWTWj DE BMTC£Hor£ Hier hOÉMMC oqe eceor Kfl* nAhëdmerpMWH eNmemJeyfcM. DEN HAAG Volgens het Hof van Justitie van de Euro pese Gemeenschap betekent verschil in brutosalaris nog geen ongelijke behandeling tussen man en vrouw. Deze uitspraak is gisteren in Lu xemburg gedaan in de eerste Nederlandse gelijk-loonzaak, die door de Centrale Raad van Beroep aanhangig was ge maakt. De Raad kan het ge ding nu afdoen. Het ging om een zaak waarin negen vrouwen de opvatting van de overheid bestreden dat de premie aow/aww, die over heidswerkgevers afdragen voor degenen die in overheids dienst werken, geen loon is. Deze opvatting heeft vooral gevolgen voor gehuwden die beiden bij de overheid wer ken. Volgens het Hof hoeft de verschuldigde premie voor de vrouwelijke ambtenaar die met een ambtenaar is gehuwd slechts te worden afgedragen voorzover voor de man het maximum aan af te dragen premies niet wordt bereikt. Als voorwaarde noemt het Hof echter dat het daardoor optre dende verschil tussen het bru- to-salaris van de mannelijke ambtenaar en de vrouwelijke ambtenaar niet bepalend is voor de berekening van bij voorbeeld afvloeiingsregelin gen, werkloosheidsuitkerin gen, gezinstoelagen en krediet faciliteiten. Sinds 1972 heeft de overheid de afdracht van die premies beperkt tot de maximaal voor een echtpaar verschuldigde premie. Zou de overheid ook voor de vrouw deze premies afdfagen zoals dat voor 1972 het geval was dan zou de overheid de te veel afgedragen premies (boven de maximum premiegrens) aan de betrok ken ambtenaar moeten terug betalen. Vanaf 1 januari a.s. is het probleem uit de wereld, wanneer ook bij de premiehef fing voor iedereen individueel dezelfde premiegrens zal gel den. X IxUIMI 26 september Koningin Beatrix woont in Heerlen de officiële bijeen komst bij ter gelegenheid van de start van het on derwijs aan de Open Uni versiteit. Prins Bernhard verricht in het handelscentrum „De Poort van Nieuwegein" de opening van het in dit cen trum gevestigde Mercury Hotel.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11