IMF vermindert krediet aan ontwikkelingslanden :?wai Palestijnse acties in Zuid-Libanon Belgische prinses Astrid 'Mkiuwt met Oostenrijker Driekwart van zwarten tegen investeringsstop Hand in hand [deling Solidariteit ïerwerpt oude strategie JCARAGUA AANVAARDT -REDESPLAN VOOR IIDDEN -AMERIKA ïina JITENLAND QeidóaQowtant MAANDAG 24 SEPTEMBER 1984 PAGINA 7 iscard terug i parlement ERMONT-FERRAND De ïénse ex-president Giscard d'Es- epg is gisteren in het departement ■iw de Dome al in de eerste ronde ;i een recordscore gekozen in het «lemen t. Giscard kreeg 63 pro- rtt van de stemmen, meer dan ^verkiezingskandidaat ooit haai vin het departement. Met deze flrwinning is Giscard na enkele van afwezigheid weer terug- neerd in de Franse politiek. j| 58-jarige Giscard zei dat „de ensen van het verstand opruk- \i" en sprak de hoop uit dat zij epedig het lot van Frankrijk r zullen bepalen". Leven in Israël aanzienlijk duurder een aantal levensmiddelen in Israël zijn met ingang van vandaag fors gestegen. Brood, melk en melkpro- dukten zijn met 18 procent ver hoogd, evenals olie en eieren. Kip en bevroren vlees is 30 procent duurder, terwijl margarine maar liefst 55 procent du urder is gewor den. De prijsstijgingen vormen een onderdeel van het plan van de Is raëlische regering om de economie weer te herstellen. Behalve prijs stijgingen zullen ook de belastingen opgevoerd worden. Deze maatrege len zullen het levenspeil van de Is raëliërs doen dalen. „Republikeinen verstoren bijeenkomsten Democraten'' WASHINGTON De campagneleider van Walter Mondale, James Johnson, heeft pre sident Reagan gisteren gevraagd een onder zoek in te stellen naar de „georganiseerde spreekkoren" die de bijeenkomsten van Mondale en Ferraro verstoren. Johnson zei niet te weten of de schreeuwers uit de re publikeinse hoek afkomstig zijn, „maar als er maar enige aanwijzing is dat mensen van Reagan er mee te maken hebben, moet de president daar persoonlijk een eind aan maken". Het radiostation NBC meldde dat de leider van Reagans verkiezingscampag ne, Ed Rollins, en zijn adviseur Lyn Nof- zinger achter de acties zitten. Er zouden bij na dagelijks vergaderingen zijn waarbij aanvallen tegen de Democraten worden voorbereid. Nieuw uraniumschip onderweg naar Riga LE HAVRE De lading van het voor de Oosten de gezonken uraniumschip Mont Louis is nog niet geborgen, of er is alweer een nieuw vrachtschip onderweg naar de Russische havenstad Riga met vermoedelijk een aantal containers urani- umpoeder aan boord. De Franse reder CMG wilde het afgelopen weekeinde geen informatie ver schaffen over de lading van het vrachtschip Boro dino, dat geregeld voor uraniumtransporten wordt gebruikt. Maar havenwerkers in Le Havre ver klaarden dat de Borodino daar zaterdag was ve trokken, met aan boord de voor dit soort transpor ten gebruikelijke containers. De bergingsbedrijven Smit-Tak en Union hebben nog geen vorderingen gemaakt met het boven water halen van de laatste dertien containers uraniumpoeder aan boord van de Mont Louis. Volgens woordvoerder Henk Drenth van Smit-Tak kunnen de bergers vanwe ge het slechte weer op zijn vroegst woensdag weer aan het werk. In Verdun hebbe zaterdag de Frans president Mitter rand en de d< Westduitse bonds kanselier Kohl d« slachtoffers her dacht van de bloe dige slag die daar ir 1916 tussen de vijf honderdduizend er een miljoen Franse en Duitse leven; eiste. Hand in hanc luisterden de twee politici naar dc volksliederen. iehinderd door een stevige bries wuiven prinses Astrid en haar echtgenoot, aartshertog Lo- 6nz van Oostenrijk, na de huwelijkssluiting vanaf het balkon van het Brusselse stadhuis naar len menige toeschouwers op de Grote Markt. lo HUSSEL In Brussel is za- van wijlen Keizer Karei van Brouhon. De huwelijksakte geha(;rc^ag het huwelijk voltrok- Oostenrijk, Koning van Hon- was opgesteld in het Frans, al ee en tussen de 22-jarige prin- garije en Bohemen en van het Nederlands en het Duits, •dt Ne5S Astrid Josephine-Chariot- Keizerin Zita. Aartshertog Opvallend was dat prinses consu* Eabricia Elisabeth Paola Lorenz is werkzaam bij een Astrid de huwelijksakte te- iernaakrie, prinses van België en privébank in Bazel. In die kende met Astrid van België Engee 28-jarige aartshertog Lo- Zwitserse stad gaan de pas ge- en daarmee dus het Neder- goe<enz Otto Carl Amadeus van huwden zich ook vestigen, lands gebruikte. De huwelijk h('0StenriJh Este. Prinses Prinses Astrid, die onder sinzegening, geleid door kar- ewich str'd is de enige dochter van meer een jaar kunstgeschiede- dinaal Danneels, vond plaats To rinses Paola en prins Albert, nis studeerde aan de universi- in de kerk van Onze-Lieve- broer van de Belgische Ko- teit van Leiden, deed tot voor -Vrouw-ten-Zavel, op enige ing Boudwijn. kort vrijwilligerswerk in di- honderden meters afstand Lartshertog Lorenz is de zoon verse ziekenhuizen. van het Koninklijk Paleis in Ln aartshertog Robert van Brussel. Prinses Margriet en feabsburg-Lotharingen en Het burgerlijk huwelijk werd Pieter van Vollenhoven ver- jrtsbertogin Margherita van gesloten in het Brusselse stad- tegenwoordigden het Neder- Jostrnrijk Este en kleinzoon huis door burgemeester Hervé landse koningshuis. hRSCHAU Een van de belangrijkste clandestiene afdelin- idsbei Van Solidariteit heeft de strategie van de verboden vakbond .pvorpen omdat deze niets heeft opleverd. Volgens de afdeling akau, met de belangrijke staalfabrieken van Nova Huta, moe- ,l voortaan legale activiteiten worden ontwikkeld en moet. in- Jn mogelijk, het werkterrein worden uitgebreid tot heel Oost- Tiropa. loproep is op 27 augustus ondertekend door het „comité voor P liaal verzet van Krakau" (KOS) en gepubliceerd in het laatste hdestiene bulletin van Solidariteit in de regio Warschau. Vol vent ^et document verkeert Polen in een impasse, omdat de po- j bk van normalisering van de machthebbers heeft gefaald en r ondergrondse actie van Solidariteit tot geen enkel resultaat ens a 1 geleid. Daarom moet Solidariteit haar strategie wijzigen en j-politieke organisaties oprichten die door de autoriteiten id alïnen worc*en getolereerd. Tegelijkertijd zou moeten worden Irobeerd een internationale vakorganisatie op te richten in de Iteuropese landen. t>uitenlan<^se waarnemers is de oproep een aanduiding v de meningsverschillen die bestaan binnen Solidariteit. LNAGUA De Nicara- lanse minister van buiten- dse zaken, D'Escoto, heeft d vorige week verklaard, zijn land het vredesplan >r Midden-Amerika aan- J^irdt zoals dat door de Con- Wtragroep is opgesteld. Het Mi van deze groep, die be at uit Mexico, Panama, Co- )e cjibia en Venezuela, wordt pfcfje week in Costa Rica be- •s joken. Na El Salvador en is Nicaragua het t j(jde direct betrokken land, ten gunste van het htadoradocument uit- leekt. tengi Salvadoraanse president, Napoleon Duarte, heeft zater dag tijdens een persconferentie in Panama herhaald dat hij zich 'zal inzetten voor het vre desplan van de Contadora- groep. Hij riep de Europese landen, die hebben gezegd de vredesinspanningen van de Contadora-groep te steunen, voorts op de daad bij het woord te voegen. Minister Van den Broek (Buitenlandse Za ken), heeft vrijdag, de laatste dag van zijn officiële bezoek aan Mexico, uitgebreid gespro ken over het vredesplan voor Midden-Amerika. Volgens hem is er geen alternatief voor het vredesplan. ADVERTENTIE UPQPQT- VAKANTIEREIZEN 8 DAGEN WENEN, BUDAPEST Vertrek 13 oktober a.s. mcL excursies en folklore- 695.- 8 DAGEN CÖTE D'AZUR Vertrek 15 oktober a.s. incl. excursies Frejus, Porte Grimaud, Saint Tropez, Cannes, Nice, Monaco etc. 495.- 4 DAGEN LONDEN Vertrek 15 oktober a.s. incl. excursies Windsor, Canterbury en musical Evi- ta. 375.- 3 DAGEN PARIJS Vertrek 19 oktober a.s. incl. excursies o.a. Folies- Bergère, Fontainebleau, Louvre. 225.- Inlichtingen en boekingen 070-190882maandag i/m vrijdag van 9 tot 16 uur of persoonlijk in onze stadsves- tiging Spuistraat 71 /hoek Spui, Den Haag. 4"SIJTHOFF PERS WASHINGTON Lan den die in enorme finan ciële problemen verkeren en grotere leningen zou den willen afsluiten bij het Internationale Mone taire Fonds (IMF), zullen op minder geld moeten rekenen. In Washington heeft het interim-comité van het IMF, het beleids bepalende orgaan waarin 22 ministers van financiën van rijke en ontwikke lingslanden zitten, zater dag hiertoe besloten. Met het terugschroeven van de kredietmogelijkheden wil len de industrielanden afdwin gen, dat het IMF terugkeert tot haar oorspronkelijke taak, namelijk het oplossen van be talingsbalansproblemen. Bin nen het interim-comité bestaat algemene overeenstemming, dat het IMF niet uitgebouwd mag worden tot een ontwikke lingsfonds voor arme landen. Tevens hebben de rijke landen binnen het IMF het voorstel van de ontwikkelingslanden om een speciale conferentie over het schuldenprobleem te houden onvoorwaardelijk van de hand gewezen. Zoals vooraf al vrijwel vast stond blokkeer den de VS met steun van on der meer West-Duitsland en Groot-Brittannië een uitbrei ding van de middelen van het IMF. Minister Ruding (Finan ciën) zei in Washington in principe voorstander te zijn van een grotere financiële rol van het IMF bij het oplossen van de internationale schul dencrisis. Vandaag zijn de jaarvergade ringen van het IMF en de We reldbank, die beiden in Was hington plaatsvinden geopend. De directeur van het IMF, De la Rosière, heeft bij de opening van de jaarbergadering gezegd, dat de wereldeconomie er de afgelopen twee jaar aanzienlijk op vooruit is gegaan. „Maar willen wij die groei er voor alle landen inhouden, dan moeten wij vasthouden aan een duidelijk anti-inflatiebe- leid", aldus de IMF-topman. De president van de Wereld bank, Clausen, heeft in zijn openingsrede gezegd dat de Wereldbank de ontwikke lingslanden moet blijven steu nen bij de aanpassing van hun economieën en bij hun econo mische hervormingsprogram ma's. De Wereldbank is het belangrijkste internationale fi nanciële orgaan, dat zich met name op de economische pro blemen van lidstaten concen treert. Clausen wees erop dat een aantal feiten een rol spe len bij de toekomstige rol van de Wereldbank. „Er bestaat een steeds grotere onzekerheid over de omvang van de gel den, die de bank ter beschik king krijgt en kan uitlenen", aldus Clausen. Verder wees hij erop dat de landen die geld le nen economisch steeds grotere verschillen vertonen, hetgeen een gecoördineerd beleid zal bemoeilijken. Clausen bena drukte echter dat de armste landen verzekerd moeten kun nen zijn van een gestage stroom van buitenlands kapi taal, waarover zij op gunstige voorwaarden moeten kunnen beschikken. De Groep van 24, waarin de ontwikkelingslanden die lid zijn van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) zijn verenigd, bekritiseren het nieuwe beleid van de Wereld bank om in toenemende mate bij het verstrekken van lenin gen te letten op het algemene beleid van het hulpontvangen- de land. De Wereldbank bindt haar leningen steeds meer aan voorwaarden en dat kan een ongewenste uitwerking heb ben op de flexibiliteit van het beleid van de landen, aldus de Groep van 24. Anti-Marcos betoging De Filipljnse oproerpolitie heeft met traangas en waterkanon geschoten op een duizendtal betogers, die zaterdag demon streerden voor het paleis van president Marcos. Op de foto trotseert een demonstrant het water kanon en het traangas, terwijl de overige beto gers op de grond zijn gaan liggen. Even later kwam het tot felle botsin gen met de politie, waar bij tien mensen verwon dingen opliepen. De de monstratie was geleid door Agapito Aquino, broer van de vorig jaar vermoorde oppositielei der Benigno Aquino. ISRAËL SCHAKELT COMMANDO-EENHEID UIT TEL AVIV BEIROET Bij een aanval vanuit zee van een Palestijns com mando op Israëlische troe pen bij de Awali-rivier in Zuid-Libanon zijn gister ochtend drie aanvallers, onder wie een vrouw ge dood. Dat is van Israëli sche zijde vernomen. De aanslag is opgeëist door Fatah, de grootste Pale stijnse verzetsgroepering binnen de PLO. In een tweede Palestijnse aan val gisteren op een Israëlische jeep in Zuid-Libanon, zijn vijf Israëlische militairen gewond geraakt. Drie guerrillastrijders zouden daarbij zijn gedood. In het oude centrum van Jeruza lem zijn zaterdag bij een bom aanslag vier mensen gewond geraakt. Later bleek dat onbe kenden een handgranaat in een koffieshop hadden inge gooid, die vooral door Palestij- nen wordt bezocht. Het Fatah-commando, dat de aanval bij de Awali-rivier uit voerde, maakte gebruik van een rubberboot. Volgens een Israëlisch legercommuniqué was het commando op weg van Beiroet naar Israël om daar aan land te gaan en een aantal gijzelaars te nemen. Een Israëlische patrouillevaartuig kreeg de rubberboot tijdig in de gaten, aldus het legercom muniqué. Volgens de Israëli sche televisie handelden de Palestijnse commando's op in structie van PLO-voorzitter Arafat. Deze zou opdracht hebben gegeven tot de actie om aan te tonen dat zijn Fata- h-organisatie nog steeds een operationele basis heeft in de vluchtelingenkampen in Zuid- -Beiroet, aldus de Israëlische televisie. MOSKOU Meer dan 23.000 Afghaanse anti-communisti sche guerrillastrijders zijn ge dood bij de reeks legeroffen- sieven die sinds het voorjaar tegen het verzet zijn geopend. Dit heeft de Afghaanse presi dent, Babrak Karmal, tijdens een bijeenkomst van de com munistische partij in Kaboel verklaard, aldus het Russische partijblad Pravda. Bovendien zijn 2000 verzets strijders gevangen genomen en zijn grote hoeveelheden wa- Karmal: Dit jaar 23.000 opstandelingen gedood pens en munitie in beslag ge nomen. De volgende doelstel ling van de door Moskou ge steunde regering is de grenzen met Pakistan en Iran, waar de guerrillabewegingen hun bases hebben, af te sluiten, aldus de Afghaanse leider. Karmal maakte geen melding van de betrokkenheid van het Rode Leger bij de gevechten, maar hij beschreef de offensieven van het afgelopen vooijaar in de Panjsir-vallei, ten noorden van Kaboel, als een van de meest succesvolle operaties. Volgens diplomaten in Kaboel werd de actie in de Panjsir- -vallei voor een groot deel uit gevoerd door de Russische lucht- en landmacht. WIM yrfA/BJüHACfU^ 1 PAWES 6N f Ignt mm*1, iljjf ge.fi.rjs is esn h Pt peESipwr5)£flMPici®eN se l J 14? JOHANNESBURG Driekwart van de zwarte werk nemers in de Zuidafrikaanse industrie is tegen stopzet ting van buitenlandse investeringen als middel om een eind te maken aan het blanke minderheidsbewind in Zuid-Afrika. Twee op de drie ondervraagde werkne mers zijn echter „ongelukkig" of „boos" over de eigen situatie, terwijl zestig procent van mening is dat de toe stand verslechtert. Het onderzoek van Lawrence Schlemmer, hoogleraar toegepaste sociale wetenschappen aan de universiteit van Natal in Durban, is het eerste van de afgelopen jaren om de mening te peilen van zwarte werknemers over de pogingen in Europa en de Verenig de Staten een einde te maken aan de buitenlandse investeringen in Zuid-Afrika. Sommige tegenstanders van de apartheid zeggen dat de zwarte bevolking economische ontberingen voor liefwil nemen, als door een einde van de investeringsstop het einde van het blanke minderheidsbewind kan worden bespoedigd. Schlemmer zegt dat zijn onderzoek, dat grotendeels verricht is op kosten van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken, „een hoop verbittering onder zwarte werknemers aan het licht brengt. Maar in dit stadium nemen zij in hun houding een soort strategisch evenwicht in acht. Ze kunnen bijzonder kwaad zijn, maar willen niet het kind met het badwater weggooien." Blijkens het onderzoek vindt 75 procent van de ondervraagden dat buitenlandse bedrijven moeten „voortgaan Zuidafrikaanse goederen te kopen en geld te sturen om fabrieken te stichten omdat dit werk biedt aan alle mensen in Zuid-Afrika. Vijfen twintig procent vindt daarentegen dat buitenlandse investeer ders moeten ophouden goederen te kopen en geld te sturen om fabrieken te stichten, waardoor de Zuidafrikaanse regering wordt gedwongen de apartheid af te schaffen. Shamir: Verenigde Staten moeten bemiddelentussen Israël en Syrië NEW YORK/BEIROET De Israëlische regering onder leiding van premier Peres zal de Verenigde Staten vragen op te treden als bemiddelaar tussen Is raël en Syrië bij het op stellen van de voorwaar den voor terugtrekking van de Israëlische troepen uit Zuid-Libanon. Dat heeft de Israëlische mi- ninster van buitenlandse zaken, Shamir, verklaard in een gisteren gepubli ceerd vraaggesprek met de New York Times. Shamir zei verder dat Israël niet zal aandringen op een ge lijktijdig vertrek van de Syri sche troepen uit Libanon als voorwaarde voor Israëlische terugtrekking. „We geloven dat alle buitenlandse troepen uit Libanon moeten worden teruggetrokken, maar over het hoe, wanneer en onder welke omstandigheden valt te onder handelen", aldus Shamir. Het verzoek van de nieuwe Israëli sche regering aan de VS op te treden als bemidddelaar tussen Israël en Syrië werd door Shultz welwillend tegemoet getreden. De Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken, Murphy, brengt mo menteel een bezoek aan Da mascus, waar hij overleg voert met Syrische leiders. Murphy was zaterdag in Beiroet, waar hij het onderzoek leidde naar de bomaanslag op de Ameri kaanse ambassade. NAVO-kat Deze kat lijkt zich niets aan te trek ken van de grote najaarsoefenin gen van de NAVO, die mo menteel in West- Duitsland worden gehouden. Een Canadese militair kijkt vanaf zijn Leopard tank enigszins ver baasd toe hoe de kat tijdens een korte „gevechts- "pauze over zijn vervaarlijke voer tuig durft te lo pen. Meerderheid Zwitsers tegen bouwstop van kerncentrales BERN Bij volksstemmingen in Zwitserland heeft een meerderheid zich uitgesproken tegen een bouwstop op kern centrales. Het voorstel om geen nieuwe kerncentrales te bouwen en de bestaande vijf centrales niet te vervangen werd door 55 procent van de stemmers afgewezen. Bijna hetzelfde percentage was te gen het voorstel om vergaande energiebesparende maatrege len te nemen. Het resultaat van deze stemming betekent een overwinning voor de Zwitserse regering en de meerderheid in het parlement.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7