Tuinbouw verdient gezonde benadering „Alleen arbeidstijdverkorting kan massaal verlies aan banen voorkomen" IN EN OM DE KAS „Superwitlof is ook super Van Agt hekelt vredesonderwijg Goede maand voor glasgroentetelers van de WERKGELELEGENHEID BANKWEZEN BEDREIGD: LAND EN TUINBOUW/BINNENLAND CeidócSoivuKit MAANDAG 24 SEPTEMBER 1984 PAGINA JIT De glasgroentetelers kunnen terugzien op een zeer goede au gustusmaand. Bij een achttien procent groter aanbod en een tweeëndertig procent hogere prijs werd er maar liefst zesen vijftig procent meer omgezet dan vorig jaar. In vergelijking met augustus 1982 was het zelfs twee keer zoveel. Zowel de tomaten als de komkommers werden bij een groot aanbod voor boede prijzen verhandeld. Verder hebben ook de papri ka's het goed gedaan. De klant van de groenteboer zal het niet opgevallen zijn want aan de groente zelf zie je geen verschil maar toch zijn er dit jaar in augustus minder vol- legrondsgroenten in de winkels te koop geweest dan vorig jaar. Naar de meeste produkten van de volle grond was wei nig vraag, zodat het prijspeil lager uitkwam dan een jaar te voren. Uitzonderingen waren augurken, sperziebonen en snij bonen. Van deze produkten was het aanbod, als gevolg van het in juni en juli weinig groeizame weer, in het begin zo klein, dat er hoge prijzken werden betaald. Opvallend was dat de augurken naarmate de maand vordererde en het aan bod toênam toch in prijs stegen. Toch bleef het aanbod vollle- grondsaugurken maar half zo groot als vorig jaar. Een van de kersverse aanwinsten op plantengebied is de Streptocarpus „•Revolte", een mooie, sterke plant waarvan men lang plezier heeft. Nieuwigheden op potplantengebied „Nieuwe" bloemen en planten worden steeds weer toege voegd aan het bestaande assortiment. In professionele krin gen wordt deze ontwikkeling aangeduid met het woord pro- duktvernieuwing. Het kan gaan om verandering van eigen schappen zoals vorm, kleur, produktie en houdbaarheid, maar ook om het herontdekken van een oude bekende of het op de markt brengen van iets geheel nieuws. Door de jaren heen kent de consument een aantal sterke blijvers, niet meer weg te denken uit woon- en werkruimten, zoals Cyclamen, Bego nia, Ficus, bepaalde groene bladplanten en cactussen. Er is echter veel meer om eens te proberen. Een goed gesorteerde bloemenwinkel, tuincentrum of bloemenstal kan de geïnte resseerde leek van dienst zijn. In de afgelopen week hebben de nieuwsmedia weer bol ge staan van cijfers en allerlei plannen van het kabinet voor het komende jaar. Er wordt nog steeds gesproken over het feit dat het niet goed gaat met de economie. Het is daarom goed om te wijzen op een gun stige ontwikkeling en wel de resultaten van de betalingsba lans. Over de eerste helft van het afgelopen jaar komt het overschot uit op 10,6 miljard. Dit is al meer als het over schot over heel 1983. Het Cen traal Planbureau verwacht over het hele jaar een over schot van 15 miljard gulden. De Land- en Tuinbouw leve ren een aanzienlijke bijdrage in deze ontwikkeling. De ex port van veel Tuinbouwge- wassen is in het afgelopen jaar weer toegenomen. De glastuinbouw daarentegen verkeert in grote problemen, die in belangrijke mate door de energieprijs veroorzaakt worden. Er is al erg veel over geschreven, maar waarschijn lijk nog steeds niet genoeg. Het valt te hopen, dat er nu eindelijk eens iets ten goede gaat gebeuren. Dit is niet al leen voor de tuinders belang rijk, men voorkomt er tevens mee dat een belangrijk deel van de exportbron om zeep wordt geholpen. Glasgroenten Op de tomatenmarkt waren er in de afgelopen week geen spectaculaire ontwikkelingen. Het totaal aanbod werd wel kleiner, het prijsherstel was toch bescheidener als ver wacht. Zo lag de prijs voor de ronde A-export tomaten op 1,16 per kilo. Bij de vleesto maten liep de gemiddeld.- prijs op naar ƒ1,31 yir k.io. De aanvoer lijkt niet /ee1 ver andering te onderga; n Als de concurrentie kleiner wordt dan is er een goede kans op hogere prijzen. Is dit niet het geval, dan wordt er niet veel verandering van prijs ver wacht. Op de komkommer- markt verbeterde de situatie door het oplopen Van de prijs voor de lichtere sorteringen. Dit is een gunstige ontwikke ling omdat het voor de gewas sen en de totale produktie be ter is om niet te zware vruch ten te oogsten. Voor de sorte ring van 36 t/61 liep de prijs op. Er werd van 62 tot 78 cent per stuk betaald (vorige week van 39 tot 72 cent). De aan voer zal niet veel veranderen en er wordt voor de komende week op een vrij vaste markt gerekend. De aanvoer van groene paprika's stagneerde in de afgelopen week iets, dit had wat hogere middenprij- zen tot gevolg. Deze lag op donderdag 20 september op 2 gulden per kilo. Er wordt wel weer op een groter aanbod ge rekend zodat de prijsdruk weer zal toenemen. Met de rode paprika's ging het de af gelopen week weer voor de wind. De gemiddelde prijs liep op naarƒ6,20 per kilo. De aanvoer van rood blijft gelijk of wordt wat groter, maar dit zal waarschijnlijk weinig in vloed op de prijzen hebben. De vraag naar aubergines zwakte wat af en de gemid delde prijs daalde naar ƒ3,05 per kilo. De aanvoer neemt af en de prijzen zullen zich in de komende week weer herstel len. De ontwikkelingen op de radijsmarkt bleven zich in de afgelopen week positief ont wikkelen. De gemiddelde prijs liep verder op en wel naar 65 cent per bos. De aan voer zal waarschijnlijk gelijk blijven en hetzelfde wordt er voor de prijzen verwacht. Er was in de afgelopen week een sterke vraag naar postelein. De prijs voor dit gewas liep op naar maar liefst ƒ2,45 per kilo. De aanvoer van courget tes werd kleiner en de prijs trok aan naar 1,39 per stuk. Voor rettich was er sprake van een geringe verbetering, dit gewas bracht 46 cent op. Vollegrondsgroenten Voor bleekselderij bestond er in de afgelopen week een groeiende belangstelling. Na het delen van de prijs, liep de prijs in de afgelopen week op naar 51 cent per stuk. Er lijkt voor dit gewas in de komende week niet veel te veranderen. Voor sla was er in de afgelo pen week sprake van een kleiner aanbod van natuursla en een vrij stabiel aanbod van glassla. De glassla liep op naar 24 cent per krop. Bij de na tuursla was het prijsherstel groter, als hoogste prijs werd er 47 cent per krop betaald. Het totaal aanbod van sla wordt kleiner en er wordt op gelijke of hogere prijzen gere kend. Het aanbod van ijsberg sla viel sterk terug. Voor een goede kwaliteit was er sprake van een flink prijsherstel en wel naar 1,30 per stuk. Veel prijs verandering wordt er in de komende week niet ver wacht. Bloemkool liep verder in prijs op, voor de „zessen" werd er ƒ1,91 betaald en de „achten" brachten 1,59 per stuk op. Het aanbod van blbemkool wordt de komende weken weer groter, hierdoor zullen de prijzen dalen. Het beperkte aanbod van broccoli vond zonder problemen zijn weg tegen hoge prijzen, nl. f 6,60 per kilo. Er wordt i opleving in de aanvoer v wacht waardoor de prijsdr» zal toenemen. Het spruitensi zoen is al weer enkele wek van start. De aanvoer wor wekelijks omvangrijker. In verk afgelopen week was er spra in h van een goede vraag, de g middelde prijs lag op ƒ2, per kilo. Het aanbod neeieerd verder toe en de prijs lij 58-j; zich redelijk te handhavej De aanvoer van witlof is n bescheiden. De prijs varie« afhankelijk van de kwaliti van 3,70 tot 6,60 per kili Door het verder groeien v^ de aanvoer wordt dit gew wekelijks goedkoper, pi moest in de afgelopen wei ifi| 40 cent per kilo inleveren. 1 werd 75 cent per kilo betaal Dit was het gevolg van ei groter aanbod. Deze ontwi keling zal in de komeni week doorzetten. ChinefU kool werd weer meer vraagd, de prijs liep op na 94 cent per kilo. Deze pri houdt waarschijnlijk geajj* stand. Het prijsherstel voJjB spitskool ging in de afgelopJs week weer verloren. De prH daalde naar 20 cent per kil 9 Voor de komende week won er een herstel verwacht. Ai dijvie werd ook in de afge pen week in ruime mate aan gevoerd, de prijs lag op cent per kilo. Er wordt vo< de komende week niet ve ij verandering verwacht. Spini zie was stevig aan de prijs e bracht ƒ2,42 per kilo op. Groente-Op Het valt voor de huisvrouw (of man) vaak niet mee om de ontwikkelingen op de groen - tenmarkt te volgen. De vol gende punten spelen hierbij een rol. Er bestaan voor een gewas grote verschillen in sortering en kwaliteit. Deze dragen ertoe bij dat de prijzen voor een en hetzelfde gewas vrij sterk uiteen kunnen lo pen. Daarnaast kan het aan- voerpatroon voor een gewas sterk verschillen. Een derde oorzaak is gelegen in het feit, dat er sprake kan zijn van een sterke buitenlandse vraag, die de prijzen op de binnenlandse markt opdrijft. Om de vei- lingprijzen te vertalen naar consumentenprijzen kan de volgende vuistregel gebruikt worden. De kilo prijs op de veiling moet verdubbeld wor den om ongeveer op de consu mentenprijs uit te komen. Als er op de markt gekocht wordt, dan liggen de prijzen ongeveer 15% lager. Voor de komende week komen als goedkope of redelijk betaalba re groentesoorten de volgende gewassen op het lijstje voor. Voor bleekselderij zal de prijs op ongeveer 1 gulden per stuk uitkomen. In de afgelopen week lag de prijs voor prei 1,50 per kilo. Dit gewas wordt in deze week waar schijnlijk goedkoper. Spits kool behoorde met een prijs van 40 cent per kilo in de af gelopen week tot de goedkope groenten. Dit gewas zal in de komende week waarschijnlijk 1 tot 2 dubbeltjes per kilo duurder zijn. Voor andijvie zal de prijs rond 1 gulden per kilo schommelen. De sluit- koolsoorten, zoals rode, witte en groene kool variëren in prijs van 50 tot 60 cent per kilo. Voor kroten moet onge veer 75 cent per kilo worden betaald. Uien zullen ongeveer 6 dubbeltjes kosten en voor winterpeen schommelt de prijs rond 2 kwartjes. Als men zijn keuze op wat duurdere groentesoorten laat vallen dan kan er vaak goed gecombi neerd worden met een goed kopere groentesoort. Een ge was als sla kan hier goed voor in aanmerking komen. Voor de zware kassla betaalt men 50 cent per krop. Om misver standen te voorkomen wordt er op gewezen dat de genoem de consumentenprijzen niet strak gehanteerd kunnen worden. Uit een enquête onder Engelse toonaangevende handelaref met Hollandse groente in hun pakket is gebleken dat 71% d superwitlof als erg goed waardeert. De „gewone" klasse 1 wijl lof wordt door 37% als erg goed en door 48% als goed gewaay deerd. Wel voegen de Engelsen eraantoe dat ze graag eenjf 1/2 kg-doos met Nederlandse witlof zien verschijnen (84%) Belgische witlof wordt door 34% gevoerd tegen 36% Neder landse en Belgische witlof en 19% uitsluitend Belgisch lof' Van de ondervraagden had 86% witlof in het aanbod geha# Dit voor de Engelse markt nog kleine produkt kent al eeff vrij goede distributiegraad. Het komende seizoen wordt Nefj derlandse witlof geleverd met een meertalige op de consul ment gerichte folder met gebruikstips en receptuur. Hiernaaï bleek een grote vraag. Hollandse „wintersla" werd in Enge1 land bijzonder goed beoordeeld; 43% vond de sla erg goetf 41% goed en 10% matig. Ijsbergsla uit Nederland ziet men h«P liefst als enkele bol in folie gewikkeld (64%). Het gewichf moet bij voorkeur tussen 250 en 350 gram per bol liggen. Ta' slot is de Engelse handel lovend over Nederlandse waspeerf 43% betitelt dit produkt als erg goed en 40% als goed. DEN HAAG Voor voorzitter Nico van der Stel van de Dienstenbond CNV is het zo helder als glas: de werkgelegenheid in het bankwezen is aan ernstige erosie onderhe vig. „Alleen arbeidstijd verkorting kan een mas sale uitstoot van werkne mers uit het bankbedrijf tot staan brengen", zo meent hij. Als verdere ar beidstijdverkorting en herverdeling van arbeid achterwege blijven, dan gaan er volgens Van der Stel de komende drie jaar in het bankbedrijf 20.000 banen verloren. De bondsvoorzitter: „Alles wijst in die richting: weten schappelijke onderzoeken, technologie, automatisering en de verslechterde rendement sposities bij de banken. Er zal de komende tijd bij de banken meer geïnvesteerd worden in automatisering dan in mensen. De banken willen hun kosten verlagen en aangezien zeven tig procent van alle gemaakte kosten in het bankwezen be staan uit personeelskosten, hoef je niet lang te raden waarin gesnoeid zal worden". Volgens Van der Stel is mo menteel eenvijfde deel van alle werknemers in het bank bedrijf, er werken 100.000 mensen, al niet meer zeker van het behoud van hun werk. Inmiddels is al bekend gewor den dat de Amro-bank in 1985 600 banen zal afstoten. In de jaren daarna zullen nog eens enkele duizenden banen vol gen. Vrijwel hetzelfde lot is het personeelsbestand van de Rabo en de ABN beschoren. Ook bij de middelgrote ban ken als de Nederlandse Cre- dietbank en Pierson en Hel dring en Pierson, waar de re organisaties al gedeeltelijk achter de rug zijn, verdwijnen rond de duizend banen. Rendementen De personeelsinkrimpingen zijn volgens Van der Stel vooral het gevolg van de sterk onder druk staande rende menten bij de banken. Het kredietvolume, het geld dat banken uitzetten in Neder land, is de afgelopen jaren sterk verminderd. De tweede oorzaak is de toenemende au tomatisering. Bovendien heb ben met name de grote ban ken nogal wat verliezen gele den in het buitenland. De banken zaten tot voor kort aan de top van hun volume. De omzet groeide enorm en er was sprake van een evenredi ge personeelsgroei. De markt zakte in elkaar en de banken lopen nu risico's in verband met kredietverschaffing. Het gevolg is dat de banken nogal wat van hun bruto-resultaat moeten overhevelen naar de „stroppenpot" (de Voorziening Algemene Reserves). Banken die in financiële moeilijkhe den raken kunnen een beroep doen op deze voorziening. Ook is er volgens Van der Stel, een technologische ontwikkeling in gang gezet die een aantal administratieve handelingen overbodig maakt. SUSKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS Dreigen met harde acties en eventueel stakingen om zo de arbeidstijdverkorting er door te krijgen, zet wat betreft de Dienstenbond CNV weinig zo den aan de dijk. „Je krijgt het bankpersoneel niet op de bar ricaden. Er is nauwelijks spra ke van enige actiebereidheid, we zijn geen havenwerkers. In het bankbedrijf is er geen cul tuur waarbij mensen of vanuit solidariteit of eigenbelang op hun strepen gaan staan. Het is geen ambachtelijk werk. Ze voelen zich pas aangesproken als er aan hun eigen stoelpoten wordt gezaagd. De banken be loven hun personeel dat er „vooralsnog" geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Ze be grijpen nauwelijks dat die ze kerheid voor de wat langere termijn niet te geven is. We proberen die kortzichtigheid weg te nemen, maar bankme dewerkers zijn tamelijk ge zagsgetrouw, ik hoop dat dat bewustzijn er een keertje komt", zucht Van der Stel, maar niet berustend. Hij veert op: „De mensen hebben het voor een belangrijk deel zelf in de hand. Ik hoop dat het niet zover zal komen dat ze op een gegeven moment moeten concluderen dat als we een paar jaar geleden eerder in hadden gesprongen, het nog wat anders kunnen lopen". Uitstoot Volgens de dienstenbonds voorzitter is het uitgangspunt van zijn bond zoveel mogelijk mensen aan het werk te hou den. „En dat betekent dat de aantallen mensen die er nu werken er moeten blijven werken. Dus moet arbeidstijd verkorting worden doorge voerd. Dat beleid is al een aan tal jaren inzet van de CAO-on- derhandelingen. Vorig jaar heeft heeft voor het eerst tot resultaat geleid in de vorm van zes roostervrije dagen. Daardoor kon de uitstoot van personeel tijdelijk worden af geremd". De bankwerkgevers zien wei nig in korter werken. Het feit dat in de huidige cao rooster vrije dagen tot stand zijn geko men is vooral te danken aan het akkoord over herverdeling van werkgevers en werkne mers in de Stichting van de Arbeid. Van der Stel: „Zonder dat centraal akkoord hadden we het niet gered. Nu zitten de bankwerkgevers ook vast aan de aanbevelingen uit de Stich ting van de Arbeid. Dat be- Eaaide feitelijk onze onder- andelingspositie. Zes rooster vrije dagen in ruil voor de prijscompensatie met als doel rendementsherstel en werkge legenheid". Het gaat de bonden in het bankwezen vooral om het be houd van de bestaande werk gelegenheid. „Het streven naar uitbreiding, rekening houdend met de situatie, kun nen we vergeten. Dat is niet realistisch". Naijlen Ondanks een oplevende eco nomie is er in het bankbedrijf sprake van een naijlingseffect, legt Van der Stel uit. „De pro blemen in de binnenlandse kredietportefeuille, door sane ringen in het Nederlandse be drijfsleven, zijn voor het over grote gedeelte achter de rug. Banken en met name de Amro-bank, hebben nogal wat stroppen geleden. Ze zitten in ternationaal zwaar vast in der de wereldlanden. Door de schuldsanering van deze lan den, zoals in Mexico is ge beurd, hebben de grote ban ken nogal verliezen geleden. Dan kan in Nederland de eco nomie wel aantrekken, maar de verliezen in het buitenland zijn zo groot dat je in Neder land wel verschrikkelijk veel moet verdienen wil je dat op een of andere manier goedma ken". Hoe groot die schulden in het buitenland zijn weten de bon den niet. De banken laten zich er niet over uit. Van der Stel: „Dat is het grote bankgeheim. Wij voeren al drie jaar ge sprekken met de bankiersver eniging om met name die pro blematiek aan de orde te stel len. Bij het beleid dat in het bankbedrijf wordt gevoerd kun je vraagtekens stellen. Je weet eigenlijk niet waarover je praat, omdat je nauwelijks weet hoe groot het probleem Jongeren In de huidige bank-cao ligt de nadruk op de aanname van jongeren in tijdelijke extra ar beidsplaatsen. In hoeverre er werkelijk sprake is van extra arbeidsplaatsen is volgens Van der Stel niet te controleren. „Dat is het probleem bij de uit voering van jeugdplannen. Je kunt ze er op dit moment in schuiven maar wat het voor effecten heeft op de wat lange re termijn, of er na twee jaar nog werk voor ze is, weet je niet. Ook eventuele verdrin gingseffecten zijn onbekend. De werkgevers zijn nu alleen bezig voordelen te behalen met jeugdwerkplannen omdat het goedkoop en flexibel is. Desondanks werken we daar aan mee omdat we vinden dat het probleem van de jeugd werkloosheid moet worden aangepakt". Ofschoon zowel de diensten bond CNV als de FNV-colle- gabond grote waarde aan het behoud van werkgelegenheid hechten, zal men in de komen de onderhandelingen niet schromen te gaan praten over een stukje loonsverhoging. „De omzet van de banken staat weliswaar onder druk, maar dat neemt niet weg dat er nog steeds grote winsten worden gemaakt. De prijscom pensatie en productiviteitsstij- ging zetten we in voor arbeids duurverkorting. In het bank bedrijf heb je in elk geval ar beidsduurverkorting nodig, wil je calamiteiten in de sfeer van gedwongen ontslagen kunnen voorkomen. Als we dat niet doen dan trekken de werknemers op den duur aan het kortste eind". Investeringen Het is volgens de bondsvoor zitter duidelijk dat er in het bankbedrijf steeds meer in ka pitaal en steeds minder in ar beid wordt geinvesteerd. „Daar zal iets aan moeten wor den gedaan. In onze sectoren wordt gigantisch geinvesteerd in technologie ten koste van werklegenheid. De overheid zou bedrijven, die alleen maar in kapitaal investeren, een be paalde belasting of moeten opleggen. Zodat I bedrijven ook een stuk loosheid financieren, werkloosheid is het gevolg^ het beleid dat ze zelf voet Dat hele vraagstuk zal keer aangepakt moeten den. Daar ligt ook de finanl le mogelijkheden om hetr veau van de sociale zekerh zo veel als mogelijk in stam houden", aldus Van der St| De bankwerkgevers zijn, het werkgelegenheidsbe betreft, alleen op voordeel „Er is geen sprake van structureel werkgelegenhej beleid binnen het bankbed en daarvan zullen we op f mijn de rekening gepri teerd krijgen". „d „Kijk een belangrijke vi^s j. voor mij is: waar stevent bankbedrijf nu op af, \yon willen ze naar toe. Latenhj. dat eindstation nou eens 4 geven. De prijscompensl^ lijkt zo langzamerhand allro] gebruikt te worden om LeiJ technologie te financierenj daarmee hun rendement^ het spoor te krijgen. Ven gens wordt herverdeling in laatste wagon gezet". rT MARGA RIJEi „INDOCTRINATIE VAN r DE KWALIJKSTE SOORT" 1 IJS DEN HAAG Volgens oud-premier Van Agt wordt het vredesonderwijs op de Nederlandse scho len in veel gevallen ge kenmerkt door „indoctri natie van de kwalijkste soort". Leraren in het vre desonderwijs, aldus Van Agt, zijn er vaak op uit hun leerlingen een verte kend beeld van de werke lijkheid bij te brengen waarbij de Verenigde Sta ten worden voorgesteld als „een supermacht die minstens even boosaardig is als de Sovjet-Unie of zelfs de duivel". Van Agt, thans Commissaris van de Koningin in Noord- Brabant, bracht een en ander afgelopen zaterdag naar voren tijdens het congres „Vrede in Vrijheid" dat door het Inter kerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening was georgani- I 2 seerd in Den Haag. De elf tendemocraat kenschetste Verenigde Staten als ,,'s relds grootste democratie"' tegenhanger van het IC het IKV, hield afgelopen terdag in Amersfoort een r" delijke kernendag waaropf® van de in totaal 400 aange ten actiegroepen waren vtf~~ genwoordigd. IKV-secrej* Mient Jan Faber hield achterban voor dat deze j desbeweging tot nu toe onl doende aandacht heeft i schonken aan de situatie w in de bevolking van Oostj ropa verkeert. Het IKV hl onvoldoende onderkend I het betekent dat in een g I ten maatschappij als de C europese, de mensen zich kunnen uitspreken en niet kunnen organiseren, a Faber. Door de onderdruk! verliezen de heersers daar legitimiteit omdat de moge heid tot kritiek ontbreekt, vertrouwen van de bevoll verdwijnt dan. Op dit valt het in Oost-Europa mee, zo benadrukte Faber.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6