eilig „postkantoor Laar met volle cellen Zevende markt voor Boven Volta 'ALEIS VAN JUSTITIE BESTAAT TIEN JAAR Wereldkampioen opent Zoeterwoudse veiling Dorpsraad Lisserbroek bijeen De Leidse Couran t en het Gemeentearchief BEIDEN/REGIO fieldde (Somali VRITDAG21 SEPTEMBER 1984 PAGINA S EN HAAG Even rak er in de kantine iets por van die zwierigheid Je herinnert aan bruilof- !>n en partijen. Het Paleis in Justitie in Den Haag jestaat deze maand na- lelijk tien jaar. Histo- jsch nauwelijks een feit l ook niet zo'n gelegen heid om je gezicht uit de 'looi te halen en de Dolly Jots te vragen. Toch dan- yjüen rechters en officie ren er onlangs spontaan avtje polonaise en spoelde pn griffier met een bloe- tietjesschort voor, na af- lop zelf de glazen. et tienjarig bestaan van het "laagse Paleis van Justitie reejordt niet bepaald geken- ^jerkt door opvallende dra- bij\ a 's van regionale of nationa- betekenis. Of het moeten in loop der tijd de vele beslis- igen zijn geweest van de hters in kort geding. Na vonnis van de Haagse htbank kon het gebeuren it de trams en bussen van de sfclTM hier acuut ophielden rijden, de postbode weer iejferal aan de slag moest en it eten van Hollandse garna- _jn opeens weer mocht. g jloor de individuele burger het allemaal wat anders, r menigeen betekende in kortstondig bezoek aan de iliana van Stolberglaan een fegelrechte ramp. Duizenden chtscheidingen, gevangenis- Jraffen en faillissementen ■erden in het kolossale "Sjouwwerk gesmeed tot vol- ingen feiten, hoe milieu- •iendelijk en gastvrij het er inform de interne richtlij- j.erx verder ook is toegegaan. postkantoor itraf zaken en echtschei- ngszaken zijn nu eenmaal [ooit. milieuvriendelijk" zegt rondissementsgriffier mr. L.A. de Haan, beheerder •an het Paleis van Justitie, 'och denk ik dat we zijn ge in onze opzet van een «en-deuren-politiek. Ik ver- fn lelijk dit gebouw altijd met tJlHen P°s^antoor' ^et 's °Pen* baar en iedereen kan er zo maar binnenstappen. De bode in de hal wijst de bezoekers attent de weg naar het juiste loket of de zittingszaal. Dat is een groot verschil met het de partement, waar je alleen op afspraak mag komen". Het zeventien verdiepingen tellende gebouw biedt onder dak aan het kantongerecht, de rechtbank, de parketten van de officier van justitie en de procureur-generaal, het ge rechtshof, de Zeekrijgsraad, het Hoog Militair Gerechts hof, het college van Beroep voor het Bedrijfsleven, de Raad van Beroep en het Ambtenarengerecht, de Stich ting Studiecentrum Rechts pleging, het Centraal Medisch Tuchtcollege, het Schadefonds Geweldsmisdrijven, de Ne derlandse Vereniging voor Rechtspraak en de Commissie voor het aantrekken van le den van de rechterlijke macht. Veiligheid Een van de belangrijkste ta ken van de sleutelbewaarder van het enorme justitiële complex liever noemt hij zich „Paleisbaas" is de zorg voor de veiligheid van de rechterlijke macht, personeel en publiek. Zo er gevaar om de hoek mocht loeren, dan is dat zowel van binnen als van buiten het paleis te duchten. Mr. De Haan: „Bij grote pro cessen, zoals de RAF-zaak in dertijd, moest je extra op je hoede zijn. We hebben toen een heel draaiboek gemaakt en speciaal een stalen hek aangeschaft, waarmee we het rechtbankplein van muur tot muur hermetisch konden af schermen. Zelfs de rechters mochten er niet door zonder de detectoren van de Explo sieven Opruimingsdienst te passeren. Stel je voor dat zo'n rechter gechanteerd was met de gijzeling van zijn vrouW en dat hij haar alleen levend te rug zou zien als hij voor de verdachte een pistool wist binnen te smokkelen. Zulke dingen kunnen gebeuren en we hebben ons dat terdege ge realiseerd. Ik vond het wel spannend". De korte geschiedenis van het Paleis van Justitie vermeldt dergelijke incidenten overi gens niet. „De meeste ver dachten hebben toch ergens respect voor een rechter", al dus mr. De Haan. De wraak acties van strafrechtklanten beperkten zich tot nu toe tot het leksteken van autobanden of een flinke scheldpartij. Goud Wel wordt er schrikbarend veel vernield, zegt de hoofd griffier. „Dat kost goud! In het begin waren alle zestig wachtcellen voorzien van een eenvoudig slot, onderdeel van ons humane beleid. Resultaat was dat je met een gerichte karatestoot een heel slot uit een staalplaten deur kon schoppen". Op die manier wist zich in 1975 nog een boze Haagse sla ger een weg naar de vrijheid te banen. Eerst ramde hij een celdeur uit zijn voegen en vervolgens verbrijzelde hij met een kapstok een raam. Na zijn geslaagde poging werd het andere verdachten een stuk lastiger gemaakt nog te ontsnappen. Niet alleen dat er ouderwetse klinken uit ge vangeniscellen in de deuren werden gezet, ook de zacht- board plafonds met tl-verlich- ting werden geleidelijk aan door sloopbestendig materiaal vervangen. Sindsdien is het niet meer gebeurd dat gevan genen net als de muizen die er ooit een plaag hebben gevormd via de plafonds de uitgang probeerden te be reiken. Vissekom Mr. De Haan loopt naar zijn bureau en komt terug met in zijn hand een rechthoekig stuk glas ter grootte van een halve boterham. „Kijk", zegt hij, „vier lagen dik kogelvrij glas. In verband met de rechtszaak tegen de Duitse terroristen hebben we de pu blieke tribune van zaal E voor insiders de vissekom met dit pantserglas afgezet. Met één sprong zat je anders bij de rechter op tafel. Deze bescherming is wel afdoende, maar een echt waterdichte beveiliging bestaat niet. Func tionarissen van de rechterlij ke macht, met name de leden van de strafkamer, de rech- ter-commissarissen en de pre sident in kort geding, lopen altijd de kans zich een of an der ongenoegen op de hals te halen. Daar doe je niks aan. Dat moet je in je vak verdis conteren", zegt mr. De Haan, die soms zelf als rechter op treedt, beslist. Tijdens de rondleiding door de catacomben van het paleis blijft de beheerder even staan in een immense ruimte met onafzienbare rijen archieven. In 1982 brak hier de leiding van de stadsverwarming, ver telt hij. Een enorme hoeveel heid dampend water stroom de die dag sissend de kelder in. „Dat was een mooie ma nier om van je archieven af te komen. Maar helaas; de brandweer was net op tijd. Wel verspeelden ze een paar pompen, omdat door de hitte de lijm rond de slangen was losgelaten". Na een wandeling door het gesloten gedetineerdencircuit opent mr. De Haan de deur naar de centrale cellengang. Een aantal cellen is tijdelijk buiten gebruik vanwege een grondige opknapbeurt. De hokken zijn van vloer tot pla fond bekrast met kreten, data en namen. „Die muurschilde ringen zijn een studie waard", zegt De Haan. De opschriften lijken naar mate de tijd ver streek ook steeds grimmiger van toon te worden. Mr. De Haan: „Er zijn veel heroïneverslaafden bijgeko men. Als zo iemand in zijn cel zit af te kicken, kan dat vaak met veel agressie gepaard gaan". Professor De toeneming van de crimi naliteit in het laatste decen nium is volgens mr. De Haan ook goed in het Haagse Paleis van Justitie te merken. „Het is tegenwoordig tenenwerk, je voelt de hete adem van de kwantiteit in je nek. Een rechter werkt gemiddeld zes tig uur per week. Ondanks de korting op de formatieplaat sen hebben we hier acht vaca tures voor het rechtersvak. Er is weinig animo voor. Boven dien kampen we met een per manent tekort aan geschikte kandidaten. Het werk van een rechter is in hoge mate een ambacht. Je moet de za ken goed kunnen verwoorden en snel beslissingen kunnen nemen. Vonnissen maken is iets wat je moet leren. Zelfs een professor of groot jurist kan als rechter gewoon mis lukken". Mr. De Haan laat tot besluit zijn gedachten nog eens terug- dwalen naar de dag dat in het Paleis van Justitie de polonai se werd gedanst. Hij zegt: „We zijn toch allemaal gewone mensen, die op z'n tijd graag lachen en op gepaste wijze even „uit de band" willen springen. Dit als contrast met het ernstige karakter van het justitiegebeuren en het vele leed dat zich hier dagelijks af speelt". PETER VIERING 'fjoeterwoudse ra makers mmeren tot %>w de weg ETERWOUDE ïaakvereniging Zoeter- ude gaat zich de ko- m nde tijd nadrukkelijker isenteren. De jeugd jgt extra aandacht en zullen diverse toernooi- worden gespeeld. Om- de vereniging een re lief klein ledental heeft ijftig - waarvan 35 be- da :en tot de categorie is bij het gemeente- ^ituur een verzoek om gdsportsubsidie inge- nd. teravond hield de schaak- eniging in „Ons Huis" de ïmene vergadering. Voor eer Cees van Velsen toonde i redelijk tevreden over het elopen seizoen. Door het slrme aanbod van sporten in sterwoude hebben enkele ®%lenteerde schakers - waar- •*»ler clubkampioen Herman der Post - de vereniging rwel gezegd. Met nieuwe mlsen moet het ledental op worden gehouden. Om de jd te binden zijn de boekjes ugdschaak" en „Algemene iningsregels" gratis ver- eid. Voorts kunnen zij in npetitieverband wekelijks zet komen. De algemene gadering ging gisteravond ord met het uitgeven van klupblad. De heer Jaap Leeuwen ontving de prijs I >r de mooiste partij van het gelopen seizoen. Die speelde tegen VTL en hij won toen :rmate fraai door een uit- tende aanvalspartij met aliteitsoffer (toren tegen lo- red.). Bij voldoende be- gstelling zal een kursus rden opgezet voor begin- s-senioren. Bij bepaalde j pnementen in het dorp, zo- bijvoorbeeld de wielerron- wil de schaakvereniging jj ief naar buiten treden. Ge- :ht wordt aan een „straat je aaktoernooi" of een „le- arid schaakspel" in de open- fjht. Nadere informatie over Wl schaakvereniging wordt strekt door voorzitter Cees Velsen, telefoon 3273 (na 'en uur). Jbi NOORDWIJK De Eve nementenmarkt voor Bo ven Volta is onderhand een goede traditie gewor den in Noordwijk. De badplaats heeft een goede relatie met dit Afrikaanse ontwikkelingsland, en via de evenementenmarkt wordt jaarlijks veel geld bijeen gegaard ten behoe ve van Boven Volta. De werkgroep Ontwikke- lingssamenwerking- Noordwijk Boven Volta heeft ook voor dit jaar weer een gevarieerde markt opgezet, die ko mende zaterdag wordt ge houden in Noordwijk Bin nen. Wederom zijn de Voorstraat en het Linden- plein het centrum van de activiteiten. Op het Lindenplein staat de grote rommelmarkt waar heel veel te koop is, van boeken tot radiotoestellen en van bank stellen tot speelgoed. Verder gebeuren er op drie plaatsen tegelijk verschillende dingen. Op het parkeerterrein naast het gemeentehuis staat de tent van kindercircus Rigolo. Voor stellingen zijn er van half elf tot half een en van vier tot zes uur. Het circus heeft onder an dere de Clown Didi en de acrobatische vatspringer Char les Malta op het programma staan. Entree ƒ2,50. Tussen de voorstellingen door treden dansorkest Nightlife en een Egerlander Kapel in de tent op. Om zes uur verricht burge meester Bonnike de trekking van de grote loterij in de cir custent. De loten zijn op de markt te koqp en kosten een gulden. Postkantoor Op een podium bij het post kantoor aan de Voorstraat tre den met name dansgroepen op. Dansgroep Esmaralda leidt de dans vanaf kwart over tien tot kwart voor elf. Deze Noord- wijkse groep heeft als bijzon derheid dat de dansers tussen de 50 en 70 jaar oud zijn. Dat doet echter niets af aan het enthousiasme waarmee de dansen uit Nederland. Israël, Zweden en Griekenland wor den uitgevoerd. Van elf tot twaalf uur treedt dansgroep Bela Rada op. Van twaalf tot vier uur draait het rad van avontuur, maar daarna wordt er weer gedanst: de dansgroep Achelay en orkest Mioritza treden van vier tot zes uur op. Mioritza speelt Roemeense muziek; de orkestleden bespe len ook'de bijbehorende tradi tionele instrumenten, zoals cymbaal en panfluit. Op het podium bij de kerk wordt de spits afgebeten door het Noordwijks Jazz Kwintet. Dit kwintet speelt jazz uit de vijftiger en zestiger jaren van 11.00 tot 12.00 uur. Van 12.00 tot 15.00 uur speelt de Zuida- merikaanse groep Salsa Yam- ba. Deze populaire groep Een beeld van de Boven Voltamarkt In 1983. brengt een exotisch program ma, en gebruikt daarbij instru menten als tumba's, timbales en sambaballen. Van 15.30 tot 16.30 uur tenslotte treedt ten slotte de Nederlandstalige pop groep Tact op. De groepsleden vertolken persoonlijke gevoe lens en ervaring in hun mu ziek. Synthesizers en een saxo foon dragen voor een belang rijk deel aan het „eigen ge luid" van Tact. Bij de Jeroenskerk staat van 10.00 tot 17.00 uur de informa tiebus voorkoming misdrijven. Voorlichtingsambtenaren van de gemeente Noordwijk geven daar informatie over maatre gelen om inbraken en diefstal len te voorkomen. De organisatie van de Evene mentenmarkt kan nog vrijwil ligers gebruiken; belangstel lenden kunnen zich opgeven bij Eef Kremer, tel. 01719- 10208 of bij het secretariaat van de werkgroep in het ge meentehuis op zaterdag. Wie niet in de gelegenheid is de markt te bezoeken en toch wil bijdragen kan storten op giro nummer 4060600 ten name van de Actie Noordwijk-Bo- ven Volta, Waterkant 19 in Noordwijk. ZOETERWOUDE De jubi leum-missieveiling die van avond en morgenavond in „Ons Huis" te Zoeterwoude wordt gehouden wordt geo pend door Tom Cordes, de kersverse wereldkampioen wielrennen bij de junioren. De 18-jarige Tom Cordes is de kleinzoon van antiek- en cu- riosahandelaar Cordes uit Wilnis die al vele jaren zorgt voor vele waardevolle artike len die op de veiling te koop worden aangeboden. In het Franse Caen zette Tom Cordes enkele weken geleden de kroon op zijn loopbaan bij de junioren door wereldkam pioen te worden. Met over macht, want zijn voorsprong op de nummer twee was meer dan een halve minuut. Vol gend seizoen zal hij uitkomen bij de amateurs en is dan wel licht in Zoeterwoude te zien tijdens de ronde in de oude dorpskern. Het „Wielercomité Zoeterwoude" maakt van avond van de gelegenheid ge bruik om Tom Cordes te hul digen en hem tevens als spe ciale gast uit te nodigen voor de amateurronde die" medio juni 1985 wordt verreden in de dorpskern. De veiling be gint vanavond om acht uur. LISSERBROEK De dorpsraad van Lisser broek houdt vanavond weer zijn jaarvergadering in dorpshuis De Meerkoet. De agenda voor deze ver gadering vermeldt onder 'meer de bestuursverkie zingen. Verder worden er mededelingen gedaan en is er een rondvraag. De vergadering begint om acht uur In het jaarverslag van de dorpsraad, dat uitgebreid is afgedrukt in een extra editie van het dorpsblad De Meer koet, kan men onder meer de bevindingen van de mi lieugroep vinden. Het jaar verslag maakt tevens mel ding van de snelle voort gang, die de woningbouw maakt. Over enige tijd zullen de eerste nieuwe buizen be woond worden en binnen de kortste keren zal de rest van het totale complex van 400 woningen volgen. Een grote wens is nog steeds het fietspadenplan. Een plan dat een nieuwe toekomst te gemoet gaat nu er geld be schikbaar lijkt te zijn. De tien aangesloten dorpen in de Haarlemmermeer hebben overigens een geheel nieuw fietspadenplan uitgebracht. Wat Lisserbroek betreft zal men blijven vechten voor fietspaden langs de Lisser- weg en voor een goede fiets- verbinding tussen Lisser broek en Nieuw Vennep. Nog niet opgelost zijn tevens de problemen met betrek king tot het verkeer op de dijk. Gesprekken met diver se instanties zijn steeds aan de orde en hier en daar zijn verkeersremmende maatre gelen genomen, maar er kan en moet nog meer gebeuren. De groep meldt tevens, dat het volkstuinieren in Lisser broek aanslaat. Na een start van 25 enthousiastelingen heeft men het volkstuinkom- plex weer uit moeten brei den en de totale oppervlakte bedraagt nu 4000 vierkante tneter. Bij een zo heuglijk jubileum als het 75-jarig bestaan als dagblad mag het Gemeentearchief van Leiden niet achterblijven met felicitaties. Juist het Gemeentearchief is daartoe wel volledig gerechtigd; ofschoon zelf nog maar 129 jaar oud, beschikt het over de gegevens om alle denkbare jubilea tot in de veertiende eeuw toe te kunnen achterhalen en over een zodanige stortvloed aan gegevens over de jubilaris of jubilerende instelling dat daar altijd wel een gedenkboek uit samen te stellen valt. Waar het kranten betreft kan het Gemeentarchief bogen op het bezit van vele strekkende meters aan jaargangen (zogenaamde leggers), waarvan de oudste al uit 1689 dateren en welke collectie iedere dag nog in omvang toeneemt. Uiteraard ontbreekt hierin de Leids(ch)e Courant niet, terwijl ook in de tijd dat er een aparte editie voor Leiden van de Haagsche Courant bestond 1979-1981deze bewaard is. Nog steeds ontvangt het Gemeentearchief geheel gratis twee exemplaren van de Leidse Courant, waarvan het ene exemplaar voor documentatiedoeleinden verknipt en het andere zorgvuldig ingebonden wordt tot een legger. Niet voor niets natuurlijk, en daarom bewaart het Gemeentearchief de leggers van de krant tot in de eeuwigheid. Een tiental jaren geleden heeft de directie van de krant zelfs het vertrouwen in de goede zorgen van het Gemeentearchief getoond door alle oude leggers die de krant nog beheerde aan het Gemeentearchief over te dragen. Daardoor werden in de serie leggers die het Archief al bezat de meeste gaten gevuld. Deze serie is nu op enkele ontbrekende kwartalen uit vooral de periode 1928-1933 na, vrijwel compleet Dat de krant na een paar dagen „oud nieuws" is, volgt uit het wezen van het actuele nieuwsorgaan dat een krant is. De historische waarde van dat vergeelde papier begint wat later pas goed een rol te spelen. Vooral de kranten van vóór 1929, toen door de Stadhuisbrand zeer veel officiële archiefbescheiden verloren gingen, zijn voor Leiden van erg groot belang. Is het doorbladeren van een legger van zo'n twintig jaar terug al een genoegen, dat vele oude en bijna vergeten namen en zaken weer in herinnering brengt, de leggers van 75 jaar geleden of van de oude „Opregte Leydsche Woensdaagsche Courant" uit bijvoorbeeldf 1750 leveren een stortvloed aan de meest verrassende gegevens. Natuurlijk is de inhoud en grootte in de loop der eeuwen geweldig toegenomen; was de krant in de achttiende eeuw een drie keer per week verschijnend blaadje van twee velletjes van een formaat iets groter dan briefpapier, via geïllustreerde exemplaren met houtsneden en later aparte bladen met alleen maar foto's met bijschriften is de krant gegroeid tot het produkt van de electronica dat we vandaag de dag kennen gedeeltelijk in kleur, met dubbeldikke zaterdagse nummers enz. Deze ontwikkeling wordt goed duidelijk bij het beschouwen van die vele meters zwarte banden in de speciaal geconstrueerde kasten in een aparte bewaarplaats in het Gemeen tearchief. Bewaren De afgelopen jaren zijn steeds meer onderzoekers tot de ervaring gekomen dat al dat oude nieuws best reuze interessant is en zeker niet onbelangrijk. Het Gemeentearchief doet dan ook alles om de kranten voor het (verre) nageslacht te bewaren. Daartoe worden de losse kranten vakkundig ingebonden bewaard, zoveel doenlijk in het donker om het gevoelige papier zo weinig mogelijk te laten vergelen, waartoe zelfs ook de tl.- verlichting een rossig schijnsel met weinig ultraviolette straling verspreidt, en is de ruimte ook van een soort air-conditioning voorzien. De leggers worden op de studiezaal op speciaal daartoe geconstrueerde lessenaars gelegd om beschadiging te voorkomen eri er geldt een absoluut verbod om er fotokopieën uit te maken anders breken de ruggen erg snel en moet zo 'n legger met veel losse bladzijden weer helemaal opnieuw ingebonden worden. Dat inbinden is een erg tijdrovend werk. Als na afloop van een kwartaal of een jaar de gigantische stapel kranten naar het restauratie-atelier annex binderij gebracht wordt, start het werk met het controleren of de volgorde niet verstoord is en er geen bladen dubbelgevouwen zijn of beschadigd. Daarna worden alle nummers goed gelijk gelegd, geperst en met een grote snijmachine van hun ruggen ontdaan. Hierna worden de leggers van schutbladen voorzien. De rug wordt daarna met lijm ingesmeerd en beplakt met zeer sterk katoen. Daarna worden de borden gereedgemaakt: platen karton van 40,5 x 59 cm en een gramsgewicht van 2000 (gewoon briefpapier is 80 of 100 grams). Als de borden op het geplakte pak kranten gelegd zijn, wordt het geheel vrijwel onlosmakelijk verbonden door een beplakking met een eerste kwaliteits boekbinderslinnen van de rug. Na het beplakken van de borden met speciaal papier is dan een degelijke legger ontstaan, die bij het niet al te veelvuldige en onzorgvuldige raadpleging zeer lang kan uithouden. Er ontbreekt dan nog slechts één ding: het aanbrengen van een etiket op de rug. Een etiket bestaat uit zuurvrij papier dat met behulp van een sjabloon en oostindische inkt beschreven wordt Op zich is dit een werkje dat door jarenlange ervaring en een vaste hand in een redelijk snel tempo gebeurt, maar toch kost het etiketteren al met al heel wat tijd. Boekbinden Dit gebeurt hoofdzakelijk door de boekbinder, omdat de restauratoren hun grote kennis en ervaring beter kunnen gebruiken bij het weer in goede staat brengen van soms haast tot stof vergane unieke registers (vaak in perkament of leer gebonden), prenten, tekeningen en oorkonden van onschatbaar historisch belang. Daarom moet de boekbinder naast zijn gewone werk ook vaak dozen plakkenomslagen maken en gebroken touwtjes van zogenaamde Leidse boekjes vervangen, en dat terwijl hij die kostbare tijd eigenlijk behoorde te benutten om het oneindig moeizame restaureren in de vingers te krijgen. Een speciaal voor deze werkjes aangestelde ambtenaar kan de gemeente Leiden zich (uiteraard) niet veroorloven. Men zal zich afvragen of er dan geen enkele oudere werkloze is, die geen schijn van kans meer heeft om ooit nog voor zijn vijfenzestigste aan werk te komen en het achter de kachel zitten bij moeder de vrouw goed beu is en die bereid is zich met dit soort eenvoudig werk voor het nageslacht nuttig te maken, ook al kan er geen geldelijke beloning tegenover staan. Gevaar voor het anderen het brood uit de mond stoten is er niet: van commercie is geen enkele sprake en er is nog zo vreselijk veel restauratiewerk dat een ploeg van wel 50 man tientallen jaren werk zou kunnen vinden. Zo heeft ook de directie van het Gemeentearchief gedacht, maar ondanks aanmelding van dit werk bij de Leidse Vrijwilligerscentrale zijn er nog geen aanmeldingen geweest. Mogelijk bestaat de angst dat het werk „stom" en eentonig is. Dit zou dan voor de restauratoren nog veel meer opgeld doen, want een boek dat tot stof vergaan is moet met waar engelengeduld en uiterste zorgvuldigheid blad voor blad met ragfijn Japans papier beplakt worden, waarbij de ontbrekende gedeelten zo goed mogelijk met bijpassend papier ingevuld worden. Soms moet er daarna aan ieder los vel een strookje geplakt worden, dat op een bepaalde manier gevouwen wordt zodat het weer als boek genaaid kan worden. En toch zijn juist deze mensen trots en diep tevreden als er een weer als nieuw stralend boek uit hun handen gekomen is. Dank zij die volhoudersmentaliteit zijn al heel wat boeken gered die anders eigenlijk waard waren bij het oud-vuil gezet te worden. Wij en het nageslacht kunnen er de vruchten van plukken dat bijvoorbeeld de registers waarin de oudste eigendomsoverdrachten van huizen genoteerd zijn op die manier gered zijn het zou anders haast niet mogelijk geweest zijn de geschiedenis van een huis in de oude binnenstad tot ongeveer 1580 te achterhalen. Die registers mogen gerust uniek voor Nederland genoemd worden. Er is echter nog zoveel dat op zo'n restauratie wacht... Ook al lijken kranten (en huis-aan-huisbladen) die in een oplage van vele duizenden verspreid worden veel minder uniek, toch zijn ze dat vaak wel geworden. Maar al zouden op vele plaatsen leggers van de Leidse Courant bewaard gebleven zijn, dan nog wil het Gemeentearchief de zijne voor geen geld missen. Hoe kostbaar dit bezit geacht wordt, moge wel blijken uit het feit dat toen bleek dat door onverlaten alle foto's uit bepaalde leggers van de Nieuwe Leidse Courant geknipt waren (al vóór de overbrenging van die leggers naar het Gemeentearchief bij de opheffing van die krant) alle daardoor ontstane gaten zo goed mogelijk dichtgeplakt zijn. Wat voor een karwei dit geweest is, kan men zich wel voorstellen. De directie en redactie van de Leidse Courant kunnen dus gerust zijn: voor hun dagelijks gezwoeg zal tot in lengte van dagen belangstelling en zorg blijven bestaan. Bovendien kunnen ze de geïnteresseerden in hun „oud nieuws" naar de daartoe goed geoutilleerde studiezaal aan de Boisotkade verwijzen. Dat het de redactie van dit dagblad gegeven wordt nog vele leggers met „nieuw nieuws" te vullen.' P.J.M. DE BAAR GEMEENTEARCHIEF LEIDEN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5