itation De Vink olgend jaar open ALLERLEI(DS) Queen met sfeervol rockspektakel in Groenoordhallen oiSSENHEIM PAS NA '86 Politieauto rijp voorde sloop Nieuwe kap voor ruim zeven ton Jbek over Leids en Haags historisch stucwerk ALLE REGEN KOMT VAN BOVEN j NAAM: if^CeidoeSomotit Expositie Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van Televi sie Service Van der Greft wordt in de winkel aan de Gerrit Doustraat 4a een tentoonstelling van histori sche beeld- en geluidapparatuur gehouden. Deze expos- titie werd gisteren geopend door wethouder J. Fase, die tevens de nieuwe winkel opende. Sportkwis De gezamenlijke RABO-banken houden ook dit jaar weer de gebruikelijke sportkwis voor sportverenigingen met een voorronde en een finale op 7 november in Tri podia in Kat wijk. Verenigingen kunnen zich aanmelden bij filialen van de bank. Pech Onderweg Voor negentig gulden kan men via de ANWB kennis over het technische gedeelte van de auto vergaren. Dat gebeurt gedurende vier cursusavonden van elk 2,5 uur in de Technische School aan de Vijfmeilaan 137 in Lei den. De cursus die door de ANWB wordt gegeven heeft als titel 'Pech Onderweg'. In Leiden worden twee cur sussen gehouden: vanaf 2 oktober en vanaf 29 novem ber. Belangstellenden kunnen inlichtingen krijgen en zich opgeven bij het ANWB-kantoor aan de Leidse Sta tionsweg, telefoon 146.241. Arrijathe De Molukse groep Arrijathe treedt zondagmiddag op in de Menken Bowling aan de Boshuizerlaan. Deze uit Oegst- geest afkomstige band bestaat uit vijf muzikanten. Zij type ren hun muziek als jazzrock en softjazz met een Latijns- Amerikaanse basis. Arrijathe bestaat uit: Arthur Tamaëla (sologitaar en zang), Richard Tamaëla (basgitaar). Frits Pelmelay (drums), Theo Tamaëla (slaggitaar) en Jack Ma- nuputty (percussie). Het optreden begint om vier uur. Het is de bedoeling dat iedere maand een plaatselijke popgroep in het restaurant optreedt Dit gebeurt onder de noemer Sundayclub. Kijkhuis (1) In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 draaien in de week van 24 september tot 1 oktober vier Nederlandse films. De voorstellingen beginnen steeds acht uur en kwart over tien. Op 24 en 25 september draait „De Witte waan'" van Adriaan Ditvoorst. In deze film zoekt een moeder, die door een ongeluk in een ziekenhuis terecht komt, contact met haar zoon die zij jaren niet gezien heeft. Op 26 en 27 draait „The Pre tenders" van Jos Stelling, de maker van de Illusionist De film geeft een beeld van de tieners in het begin van de jaren zestig. Kijkhuis (2) Op 28 en 29 september draait „De stille oceaan van Digna Sinke, het verhaal van een journaliste en haar mentale af takeling wanneer zij zich realiseert dat al haar artikelen over de wantoestanden in de wereld weinig effect hebben. Tenslotte wordt op 30 september en 1 oktober „De Mannet jesmaker" van Hans Hylkema vertoond. De film is geba seerd op het leven van Ben Korsten, een public relation- adviseur in het Haagse politieke circuit wiens dood een schandaal tot gevolg had. Footnotes De formatie P.S. the Footnotes treedt zaterdagmid dag 22 september op in café de Spiegels aan de Nieuw-, straat. Dit concert begint om half zes. Zondagavond 23 september, om tien uur, volgt een optreden in café the Jam aan de le Binnenvestgracht Eind september zal de band een nieuwe single, „No Commitments" ge naamd, uitbrengen. ftzidóe Soma-ut Weer ruzie om pand Prediker LEIDEN De politie heeft gisteren een eind gemaakt aan het illegaal slopen van het pand Prediker aan de Jan Vossen- steeg door huiseigenaar De Bolster. Per soneel van De Bolster was bezig met het verwijderen van zink. Een bewoonster van het pand waarschuwde daarop de politie. Volgens een woordvoerder van de politie is ingegrepen, omdat de huur ster kon aantonen dat ze het pand legaal bewoonde. Tussen de huisbaas en een aantal huurders is al langer ruzie. De Bolster wil het pand leeghebben maar een aantal huurders weigert te'vertrek ken omdat geen goede vervangende woonruimte voorhanden is of wordt aan geboden. Toch subsidie voor koorbegeleiding LEIDEN/DEN HAAG Provinciale Staten hebben gisteren het advies van de Culturelë Raad van Zuid-Holland over de sub sidie van koorbegeleiding naast zich neergelegd. Alle door de koren aangevraagde subsidies voor het aantrekken van orkesten ter begeleiding van uitvoeringen worden onverkort gehono reerd. Dit geldt alleen voor dit jaar. De Culturele Raad had voorgesteld de toewijzing van subsidies onder meer te binden aan koorkwaliteit en repertoire. Dit ad vies werd door de Staten vrijwel unaniem genegerd. Daarbij speelde ongetwijfeld een rol, dat de aanvragen aanmerkelijk la ger waren dan de ruim drie ton die men daarvoor op de begro ting had staan. Er was 70.000 gulden gevraagd. De liberaal Van Dijk diende een motie in om van het resterende bedrag 100.000 gulden over te schrijven naar de post „Culturele Manifestaties". Het stelde voor dat het overblijvende deel gebruikt zou worden voor „andere muziekprojecten". Daarmee wilde hij voorkomen, dat eventuele overschotten voor andere evenementen zouden worden aangewend. VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1984 PAGINA 3 Vijf beschadigde auto's waaronder een een paar we ken oude politieauto die nu rijp is voor de sloop was gister middag het resultaat van een aanrijding op de kruising van de Langebrug met de Pape gracht. De politieauto kreeg geen voorrang van een auto die werd bestuurd door een 42-jarige vrouw uit Delft. De vrouw reed op de Papegracht in de richting van de Bree- straat en had niet in de gaten dat ze een voorrangkruising opreed. Ze ramde de politieau to, die doorgleed en tegen een geparkeerde auto tot stilstand kwam. Deze geparkeerde auto schoot naar voren en belandde tegen een auto die daar weer voor stond. Ook deze auto schoot door waardoor totaal drie geparkeerde auto's wer den beschadigd. De politieauto was op weg naar aanrijding op de Turfmarkt waarbij een 62- jarige Leidenaar een hoofd wond opliep. De man reed op zijn fiets plotseling linksaf de Blauwpoortsbrug op en werd van achteren aangereden door een auto, die werd bestuurd door een 18-jarige Noordwij- ker. gi|DEN ktste filing op jaterrein "Houder D. Tes- jr van volks- esting over- jgde gister- ^TTbg de sleutel an hun nieuwe ig aan de .«venhoek- m(| aan het »erl aar Nonkes. mksvas de laatste n Weverde wo- lanfan de 36 die jwd zijn op 1 voormalige terrein in ïoord. Jeugdpsychiatrie raakt in de knel LEIDEN De jeugdpsychiatrie dreigt in de knel te raken door de nieuwe wet jeugdhulpverlening. Dat zei prof. dr. Ph.D.A. Treffers vanmiddag bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogleraar in de kinderpsychiatrie aan de Leidse universiteit. Volgens die nieuwe wet worden de psychiatrische poliklinie ken en psychiatrische jeugdafdelingen van de Riagg's niet langer via de AWBZ en het ziekenfonds gefinancierd, maar direct door het ministerie van WVC gesubsidieerd. Treffers is bang dat bezuinigingen op deze sector van de geestelijke gezondheidszorg daardoor veel makkerlijker zullen worden doorgevoerd. Treffers zei verder dat jeugdpsychiaters vaak veel te laat worden ingeschakeld. 0°1 m—m at i de Kol DEN Station De i wordt volgend jaar fend. Het stationnetje eJe lijn Den Haag - Lei- lis in de dienstregeling he- '86 van de Neder- ,t Jse Spoorwegen opge- x jen. Het station komt giggen tussen de Voor- 25Qtense Noord- „„Jand en de Stevenshof. et station zullen twee par- u[erreinen worden aange- ge'één aan de kant van de en[nshof en één aan de kop tsbfle Voorschotense Tromp- 1 0| Het station zelf draagt het predikaat 'voorlopig' °e'wil zeggen dat het zeer el uitgevoerd zal worden: houten en een betonnen an|>n met elkaar verbonden s een babybrug. Het ge- ^%ebestuur van Leiden is ,fsMenteel met een boer in de 1 enshof in onderhandeling "^de aankoop van het laat- eejktukje benodigde grond. an,jna zal met de bouw van vfyation begonnen worden. Naar de bouw van een station Leiden-Merenwijk wordt door de NS nog steeds onderzoek verricht. Een woordvoerder van de gemeente Leiden stelt dat de Spoorwegen met de bouw willen wachten totdat 'De Kwaak' is bebouwd om op die manier het aantal potentië le treingebruikers te vergro ten. Volgens een woordvoer der van de NS schuilt het pro bleem echter in de overvolle dienstregeling op de betreffen de spoorlijn. Er zou momenteel geen ruimte zijn voor een hal teplaats Merenwijk. De zaak is in onderzoek maar het station komt er zeker niet voor '86. Toch noemt deze woordvoer der de aanleg van het station Merenwijk 'logischer' en 'aan trekkelijker' dan bijvoorbeeld de bouw van een station in Sassenheim. Gedeputeerde J. Borgman liet deze week weten dat de opening van dit station in 1986 plaats zou kunnen vin den, maar hier geldt dat „de wens de vader is van de ge dachte", aldus deze woord voerder: „Als het er komt, is het in ieder geval na 1986". Ook hier schuilt het probleem in de overbezette dienstrege ling. Met het gereedkomen van de westelijke tak van de Schip- hollijn wordt met ingang van het seizoen '86 - '87 de dienst regeling voor de lijn Den Haag - Amsterdam gewijzigd. Mo menteel bestaat er vanuit Lei den een kwartiersdienst op Amsterdam (via Haarlem). De regeling zal in die zin gewij zigd worden dat er twee trei nen per uur met bestemming Amsterdam zullen vertrekken terwijl de twee andere de be stemming Haarlem-Bever wijk-Alkmaar zullen krijgen. Voor het centraal station Lei den heeft de NS voorlopig geen plannen in petto. Een met kantoren overbouwd, mo dern stationsgebouw dat aan sluit op de kantoorkolossen langs de Schipholweg en Ples- manlaan zoals het VVD- raadslid G. Bakker de raads commissie ruimtelijke orde ning deze week voorspiegelde zit er voorlopig dus niet in. LEIDEN Bij de restauratie van de kap van het pand Steenschuur 21 een gebouw dat wordt gebruikt door de Leidse sociale dienst is gis teren het hoogste punt bereikt. Het PvdA-kamerlid W.A. de Pree was door PvdA-wethou- Tasjesroof LEIDEN Een 19-jarige Leidse is gisteren van haar tas beroofd. De vrouw reed op haar fiets op de Vijfmei laan en de tas werd door de duopassagier van een passe rende brommer van de baga gedrager gerukt. In de tas za ten sportartiklen met een waarde van 350 gulden. Geen problemen rond Queen LEIDEN De politie heeft geen enkele wanklank geno teerd rond het concert van de popgroep Queen in de Groe- noordhallen. Vooral het afslui ten van omliggende straten om parkeeroverlast voor omwo nenden te voorkomen, heeft goed gewerkt. Wel ontstonden er hierdoor verschillende ver keersopstoppingen rond de Groenoordhallen. Toch is de poltie zeer tevreden over de genomen maatregelen. „Dat blijkt hét recept te zijn. Een volgende keer doen we het weer zo aldus een woord voerder van de politie. Parkeermeters teruggevonden LEIDEN In het water van de Oude Rijn bij de Kaasmarkt zijn gisteren zeven parkeerme ters, die per stuk een waarde van 1.500 gulden hebben, te ruggevonden. De meters zijn onlangs in verschillende stra ten van hun palen gerukt. De meters werden gevonden door een man, die een visstekkie had gevonden naast het uri noir aan de Kaasmarkt. De visser heeft zelf één meter naar boven gehaald, de ge meente de rest. EIDEN Dat Queen jjt één van de meest suc- thjsvolle rockgroepen van uf laatste tien jaar gere- laand kan worden staat een paal boven water: Ijitds de oprichting van ggi groep (Freddie Mer- tei)ry, zang /piano, Brian day, gitaar, John Dea- ordn, bas en Roger Tay- j, drums) in 1971 lever- deze groep dertien d verkochte langs- Iplaten af, slaagde liein om talloze malen tot zo de hoogste regionen hin de hitlijsten door te ,g ;ingen en toerde met jjJjoot succes door een d^ndvol werelddelen, j 1 teravond waren de Leidse foenoordhallen tussensta- van een uitgebreide Eu- ryj>ese toernee, en het feit dit concert volledig uit verkocht was, tekent de nog mer aanwezige populari- van deze groep in Neder- 1. Over de belabberde a- .pjstiek van deze vee- annex ^enementenhal is eigenlijk al genoeg geschreven, maar de critici van deze part-time poptempel zagen (of liever gezegd: hoorden) hun gelijk weer bevestigd: ondanks de computergestuurde geluidsin stallatie was de geluidskwali teit ronduit abonimabel te noemen. Voor de massaal toege stroomde Queen-fans was dat echter totaal geen probleem, die kregen waar ze voor ge komen waren: een perfect geregisseerde rockshow. Als een goed geoliede rookmachi ne wisten Mercury c.s. zich door hun repertoire heen te werken; op weg naar een cli max van oude en meer re cente hitsuccessen (de nog immer populaire Bohemian Rhapsody, Radio Ga Ga, I want tot break free). Succes is bij dergelijke groot schalige concerten verzekerd. Het werd een happening die eigenlijk bij voorbaat al ge slaagd was: massaal meege zongen songs en fans die als in trance naar het podium in de verte staren, de handen ritmisch klappend boven het hoofd. In muzikaal opzicht gaf het Queenconcert in de Groe- noordhal aanleiding tot de nodige twijfels: de vocale kwaliteiten van Mercury staan buiten kijf; hij beschikt over een ongelooflijk plooi baar stemgeluid, nochthans zaait het muzikale concept van Queen verwarring; on danks de vaak ingenieuze ar rangementen van de songs blijft het geheel steken in een wisseling van gevoelige bal lads en stevige rock, waarbij muzikale vernieuwing uitge sloten lijkt. De een-tweetjes van Mercury met zijn vleugel weten misschien te ontroe ren, maar het bombastisch gi- taargepiel van Brian May en de (voorgeprogrammeerde?) synthesizerintro's horen domweg in de zeventiger ja ren thuis. De kracht van Queen schuilt dan ook in de dpEN Onder auspiciën mpe vereniging Dante Alig- itei heeft de Stichting Leids tefcthistorish Jaarboek een hee uitgegeven over 18e eils stucwerk in Den Haag nPeiden. De studie is ge- n even door Gemke W.M. sjr en C. Willemijn Fock. öanse stucwerkers waren Rp in de 17de eeuw in heel Hlpa beroemd, maar pas aan het eind van die eeuw, toen de tendens naar lichtere kamers ook tot Holland doordrong, kwam stucwerk hier steeds meer in de mode. In de vertrekken werd stuc hoofdzakelijk toegepast aan de plafonds, in de gangen en trappenhuizen gaf stuc vaak het hoofdaccent. De assorna- mentale motieven uit de Lode- wijk XIV-stijl en vooral ook uit de rococo leenden zich bij uitstek ertoe om in het soepel te modelleren materiaal stuc te worden uitgewerkt. Thans is voor het eerst goed gedocu menteerd het werk van de 18de eeuwse Italiaanse stuc werkers beschreven, die in Den Haag en in Leiden werk zaam zijn geweest. In beide steden, zijn dezelfde meesters actief geweest. De publicatie, die 87 bladzijden telt, verlucht is met 45 afbeeldingen en wordt besloten met een Ita liaanse samenvatting, is te ver krijgen bij de. Stichting Leids Kunsthistorisch Jaarboek, p/a Doelensteeg 16, 2311 VL Lei den, tel. 071-148333, toestel 7291 en een aantal boekhan dels voor de prijs van 24,50. der J. Peters naar Leiden ge haald om de vlag in top te hij- Het kamerlid was uitgenodigd omdat hij pogingen heeft ge daan gemeenten als Leiden meer geld te bezorgen voor de stadsvernieuwing en voor de monumentenzorg. Pogingen die overigens strandden. Wet houder Peters maakte gister middag van de gelegenheid gebruik om de financiële pro blemen van Leiden nog eens uitgebreid te schetsen. De res tauratie van de kap kost ruim zeven ton. Het monumentale pand dateert uit de 19e eeuw. Het werd gebouwd na de ont ploffing van het kruitschip. Koe in nood LEIDEN De politie heeft gisteren geholpen bij het ter wereld brengen van een kalf in een weiland aan het Heine- kenpad. De politie werd ge waarschuwd door voorbijgan gers die zagen dat de koe het moeilijk had. In samenwer king met de eigenaar van het beest werd een kalf uit de koe gehaald. ADVERTENTIE Daarom is deze prachtige paraplu met krantedessin voor u wanneer u een nieuwe abonnee aanbrengt. Die nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. I NAAM; J ADRES; POSTCODE/PLAATS; J TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. I Daarna wordt het abonnement betaald per: Cl kwartaal automatisch per maand Dinar I STUUR ALS DANK DE KRANTEPARAPLU AAN: I ADRES: PQSTCODE/PLAATS: Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). ^een op het podium van de Groenoordhallen. Freddie Mercury in actie. hitpotentie van hun muziek die, bij liveoptredens, gecom bineerd met een uitgekiend gevoel voor entertainment, resulteert in een sfeervol rockspektakel. Toen de Europese toernee vorige maand in München' tijdens een persconferentie van Queen werd aangekon digd, wist drummer Taylor de opzet aardig te verwoor den: „We want to have the feeling that it was a great night for everybody". De Queenfans in Nederland kunnen dat, na het concert van gisteravond, in ieder ge val volmondig beamen. FRITS BRUINS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3