„De Sovjets moeten weten dat het ons menens is" Voettochten Pax Christi na kwart eeuw doodgebloed CcidócSowinx\ Paus wekt op tot bescherming gezin kerk wereld weer NAVO-OPPERBEVELHEBBER ROGERS: brieue lezers ACHTERGROND Ccidóe Soutant vrijdag 21 september 1984pagl| Billy Graham in het Kremlin De Amerikaanse evangelicaal Billy Graham is op zijn „kruis tocht" van twee weken in de Sovjetunie, gisteren in het Krem lin ontvangen door het lid van het Politburo Boris Ponomar- jov. Graham en Ponomaijov wisselden van gedachten over de spanningen tussen oost en west en het gevaar van een kernoor log. Het persbureau TASS liet Graham na afloop zeggen dat het gesprek hem had geholpen bij het krijgen van een beter beeld van het Russische volk. De Russische televisie had in haar hoofdjournaal van gisteravond een vraaggesprek met Graham, waarin deze zei dat hij optimistisch was gestemd over een verbetering van het klimaat tussen oost en west. Bhagwan-volgelingen verliezen geding NRC-Handelsblad mag de foto van Bhagwan Shree Rajneesh met daarboven de tekst „profeet of profiteur gebruiken voor een reclamecampagne. Dit heeft de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. B. J. Asscher, gisteren bepaald in zijn von nis in het kort geding dat de Bhagwan-beweging had aange spannen tegen de uitgeefster van de krant. De Bhagwan-volge lingen vinden het gebruik van de foto van hun Meester in combinatie met het opschrift ongepast, onbehoorlijk en beledi gend. Mr. Asscher bepaalde echter dat de slagzin een in com pacte en daardoor versimpelde vorm gegoten weergave is van de discussie waartoe de Indische mysticus in de media aanlei ding geeft. Het gebeurt zeer dikwijls dat we iets niet zien doordat het te groot is. STICHTING BEËINDIGT ACTIVITEITEN De rooms-katholieke Stich ting Pax Christi-voettochten beëindigt haar activiteiten. De belangstelling voor deze vorm van bezinning op vrede en gerechtigheid is zo sterk teruggelopen dat besloten is het in Den Bosch gevestigde bureau van de stichting te sluiten. Per 1 januari aan staande zijn de twee full-time werknemers van de organi satie hun baan kwijt. Directe aanleiding hiervoor is het be sluit van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur om geen subsidie meer te verlenen. Opgericht in 1957 op initia tief van de vorig jaar overle den pater Piet Verkoelen, ge noten de Pax Chtisti-tochten vooral aan het eind van de jaren zestig een enorme po pulariteit. Het meest in trek was de herfsttocht nabij Den Bosch voor middelbare scho lieren uit de eindexamen- klóssen, maar ook de algeme ne voettocht in het voorjaar trok destijds massale belang stelling. Sipds 1976 is het aantal deelnemers echter drastisch teruggelopen. „Vo rig jaar hebben we aan voor zetting van onze activiteiten de voorwaarde verbonden dat er aan de Bossche voet tocht minstens 1500 mensen moesten deelnemen", aldus directeur Herman de Jonge van het bureau in Den Bosch. „Het bleken er niet meer te zijn dan 530. Daarmee viel onze bestaansgrond weg en vond de overheid het niet langer zinvol ons financieel te steunen". In de jaren zestig was de Bos sche voettocht, waaraan de afdgelopen kwart eeuw in to taal naar schatting 50.000 Ne derlanders hebben deelgeno men, weinig minder dan een nationaal evenement. In de herfstvakantie van '68 en van '69 liepen er 4000 jongens en meisjes in mee. Verdeeld in „kapittels" van vijftien personen trokken ze vier da gen met elkaar op in een sfeer die als buitengewoon open en vriendschappelijk werd ervaren. „We shall -overcome" werd er toenter tijd gezongen en dit was ook de conclusie van de discussies die bij het licht van een kaars in een lege wijnfles tot diep in de nacht werden voortgezet. De nieuwe gene ratie zou starheid en vooroor delen overwinnen, geweldlo ze veranderingen zouden de maatschappij een menselijker gezicht geven. Kaarslicht Buitenstaanders die de geza menlijke slotzitting in de Brabanthallen via de televi sie volgden, konden de ver broedering vaak moeilijk meeproeven en bekritiseer den haar als onecht. Maar wie er bij was, werd geraakt. In 1974 heeft men de televi sie-registratie gestaakt. Nu, tien jaar later en 27 jaar na de oprichting, is het doek dan definitief gevallen. Doordat de maatschappij te hard is ge worden voor idealistische ge sprekken bij kaarslicht? Een voettocht als naief wordt er varen door jongeren die een toekomst voor zich zien van werkloosheid, milieu-rampen en nucleaire conflicten? „Geef me een baan of ik smijt je een steen naar je her sens" lijkt het ultimatum te zijn dat het hoopvolle „We shall overcome" van destijds heeft verdrongen. „Die analyse is me te som ber" reageert directeur Her man de Jonge. „Ongetwijfeld is er in de maatschappij een verharding te constateren, maar lang niet iedereen neemt zijn toevlucht tot har de actie. De ondergang van de voettochten breng ik zelf toch eerder in verband met de geringe aantrekkings kracht die de Kerk vandaag de dag op jongeren uitoe fent". „In de eerste jaren na het Tweede Vaticaans Concilie", constateert De Jonge, ge huwd priester, „bestond er in brede kring, ook onder jon geren, het vertrouwen dat de Kerk nieuwe wegen zou in slaan. Tijdens de voettochten kreeg men alvast een voor proefje van die nieuwe vor men van gelovig leven. Dat sprak aan, dat lokte deelne mers. Inmiddels hebben al thans de leiders van de Kerk duidelijk gemaakt dat ze nieuwe wegen van de hand wijzen. Daarmee is de aan trekkingskracht van de toch duidelijk aan de Kerk ge lieerde Pax Christi-voettoch ten ook komen te vervallen. Jongeren geloven niet meer dat er in de kerkelijke sfeer De sfeer tijdens de Pax Christi-voettochten werd ervaren als buitengewoon open en vriendschappelijk. Hier een archieffoto uit 1976, het laatste jaar dat het evenement massale belang stelling trok. een houvast is te vinden". In het afgelopen jaar heeft de Bossche stichting nog inten sief getracht om, bijvoorbeeld door over te schakelen op an dersoortige bezinningsactivi- teiten, het voortbestaan als nog veilig te stellen. De con clusie was echter dat deze ac tiviteiten dan beter onder de parpalu van de moederogani- satie, de in Den Haag zete lende vredesbeweging Pax Christi, kunnen worden on dergebracht. Hoe de nieuwe activiteiten eruit gaan zien? „Daarop zijn we nog druk aan het studeren", zegt woordvoerster Ingeborg Tak ken. „Een goed idee lijkt ons ontmoetingsbijeenkomsten te organiseren met jongeren uit de Oostbloklanden". WILLEM SCHEER BEZOEK AAN CANADA AFGESLOTEN Op zijn laatste bezoekdag aan Canada heeft paus Johannes Paulus II gisteren de Cana dese bisschoppen opgeroepen zich teweer te stellen tegen de consumptiemaatschappij en vooral het gezin te be schermen. Tijdens een ont moeting met het Canadese episcopaat belichtte de paus de crisis in veel huwelijken en de talrijke echtscheidin gen, waaronder vooral de kinderen lijden, alsook het groeiende aantal „vrije leef gemeenschappen" en abortus. Gisteravond vertrok de 64-ja- rige leider van de ruim 700 miljoen katholieken op de wereld weer naar Rome, waar hij vanmorgen is aange komen. Verwacht wordt dat hij enkele dagen rust zal hou den in zijn zomerresidentie Castel Gandolfo. In oktober gaat hij opnieuw op reis, dan naar Spanje, de Dominicaan se Republiek en Puerto Rico. Tijdens zijn pastoraal bezoek aan Canada predikte Johan nes Paulus een tweeledige boodschap: een traditioneel beleid ten aanzien van per soonlijke morele vraagstuk ken en kerkelijke activitei ten, maar veranderingen op sociaal-economisch gebied. Hij riep op tot een beleid van volledige werkgelegenheid in de westerse economieën, hield pleidooien voor werk nemerscoöperaties en lan ceerde aanvallen op „imperi alistische" monopolies. Met kracht steunde hij de rechten van inheemse volkeren op zelfbestuur. Hoopvol VVD-geluid In de slepende zaak rond de overplaatsing van de PTTa Groningen lijkt de wijsheid het te gaan winnen van achterhaalde beloften. Minister Korthals Altes sprak avond op een VVD-bijeenkomst in Scheveningen ni( mens het kabinet, noch verkondigde het VVD-kamerl Grave daar het standpunt van zijn fractie. Desondan! gesproken worden van een belangrijk moment toen stelden dat het adviesbureau Berenschot dermate belai nieuwe feiten heeft aangedragen, dat de standpunten oi spreidingsplannen moeten worden herzien. f n DAARMEE lijkt het eerste schaap over de dam te ziji- nu toe is het alleen de kleine fractie van de CPN geweej i de overplaatsing steeds van de hand heeft gewezen. oei' kabinet heeft een week lang verwachtingen gewekt, werd door de Kamer teruggefloten. Dat nu echter ooi fractielid van een der regeringspartijen in het openbaaj klaart, dat de verhuizingsplannen geen doorgang vinden, is belangrijk. De ban is nu gebroken; de betovering die wilde dat j ging van het plan ten enen male onbespreekbaar was. enkele partij wilde kennelijk de vingers branden aan! kwestie uit angst voor stemmenverlies in de provincie* vooraanstaande VVD'ers dat risico nu wel nemen is ni/ leen moedig, maar getuigt ook van wijsheid. Nederland zich inderdaad niet nog eens een affaire als van de Oi schelde-dam waarvan de kosten gigantisch uit de zijn gelopen veroorloven, zoals VVD-minister Koi Altes gisteren terecht opmerkte. D C Dat deze gezaghebbende VVD'er hij is niet alleef€ nister maar tevens de voormalige voorzitter van dezee tij vervolgens lijkt te kiezen voor overplaatsing vanl1! duizend andere PTT-banen, is ook niet gunstig voor hef in het algemeen en de Haagse en Leidse regio in het b!s der. Die mogelijkheid echter is van twee kwaden in er val de minst slechte. De kosten ervan lijken volgens h^ reau Berenschot te kunnen worden beperkt tot de 25(|tl joen, die de Tweede Kamer voor de PTT-spreiding heef2 len uittrekken. Voor de Haagse en Leidse regio is daar^ ven vooral van belang, dat die arbeidsplaatsen niet ufe tend uit Den Haag hoeven te komen. Het zal in elk gei een hele winst zijn indien de Centrale Directie in Denir blijft, want de aanwezigheid van dit belangrijke staatsbf*1 is voor bedrijven als Siemens, Philips en ITT reden o, deze regio gevestigd te zijn. Hopelijk zullen de overige iv pen ook spoedig over de dam komen. Wisselvallig en koel DE BILT (KNMI) Ook za terdag blijft het weerbeeld wisselvallig. Buiengebieden wisselen zich af met gebieden, waarin zich enkele verspreid voorkomende opklaringen be vinden. De middagtempera- tuur is met waarden van veer 15 graden enkele te laag voor de tijd jaar. Dit nogal herfsl aandoende weerbeeld veroorzaakt door een sie, die zich van het zeej ten westen van Schotlam het noordelijk deel v; Noordzee verplaatst. Eieren en ijsbergsla met groene saus en brood - chocoladevla met slagroom vegetarisch Nodig voor twee personen: 4 eieren; ijsbergsla, 1 vlees tomaat, sjalot; 1 dl mayonaise, 100 g kwark, zout, peper, ketjap, mosterd, 1 lepel kappertjes of 1 augurk, peterselie, bieslook, kervel, borage of pimpernel, citroenmelisse; volkorenbrood; 0J> liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maizena, 0,5 dl slagroom, 12 g basterd suiker. Kook de eieren hard, laat ze afkoelen, pel ze en leg ze ge halveerd op een schotel. Snijd de ijsbergsla in repen, was haar en laat haar uitlek ken en leg de groente in een schaal. Bedek de sla met dunne plakken tomaat en strooi daar naar smaak fijn gesneden sjalot over. De sla hoeft niet te worden aange maakt, omdat de groene saus voor de eieren en de sla be doeld is. Maak eventueel zelf de mayonaise (is smakelijker dan gekochte maar niet lan ger dan vijf dagen te bewa ren): meng een eierdooier met zout, peper, Franse mos terd en een lepel azijn goed door elkaar. Voeg stevig roe rende zo veel olie toe dat het mengsel dik genoeg is; per eierdooier kan twee deciliter olie worden gebruikt. Als alle ingrediënten op keuken- temperatuur zijn, lukt de mayonaise altijd, zeker als u met een mixer of keukenma chine roert. Maak van de mayonaise met kwark, zout, peper, ketjap, mosterd, kappertjes of klein gesneden augurk en fijnge knipte tuinkruiden een fris se, geurige saus. Gebruik van borage, pimpernel of citroen melisse (uit eigen tuin?) wei nig, want hun smaak is gauw' overheersend. Garneer een afgekoelde cho coladevla met slagroom, die met basterdsuiker stijfgesla- gen is. JEANNE Documen taire Threads "op tv Wat zullen de gevolgen zijn van een aanval met kernwapens op Engeland? Dat is te zien in de gedramatiseerde documentai re „Threads" (Draden), die zondagavond om kwart voor tien door Veronica wordt uitgezonden. Over de inhoud hebben wij gisteren reeds uitvoerig bericht. Bernard Rogers, de Amerikaanse generaal die in Europa aan het hoofd van de geallieerde strijdkrachten staat, is van me ning, dat de Sovjets momenteel niet van plan lijken een gewa pende aanval op het Westen te doen. Op „Shape", Rogers hoofdkwartier dicht bij het Belgische Mons, sprak Roger Si mons uitvoerig met de generaal over de huidige defensiepro blemen en wat volgens hem (en zijn collega's van de NAVO) gedaan zou moeten worden om de vrede nog lang te kunnen bewaren. MONS Bernard Rogers, opperbevelheber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, is een grijze, im ponerende figuur met een innemend voorkomen en veel zin voor humor. „In mijn positie heb je die no dig", lacht hij. „Mijn baan is vaak van stimulerende, opbeurende en zelfs prik kelende aard, maar ze kan ook erg frustrerend zijn. Dat wil echter niet zeg gen, dat ik door frustraties mijn privéleven laat ver gallen". In 1985 is generaal Rogers (63) al vijf jaar opperbevelhebber. Als de Russen ons zouden aan vallen vóór hij met pensioen gaat, is hij de man van wie het in grote mate afhangt of de westelijke atoommogendheden na verloop van tijd defensieve kernwapens gebruiken om de vijand tegen te houden en te rug te dringen. Vooral de Duitse hoge militai ren die Shape bevolken, ver tellen je met veel professioneel plezier wanneer het ogenblik zou kunnen aanbreken waar op niet langer met sabelgeklet- ter, maar met atoomraketten gedreigd zou moeten worden. Dit historische moment begint als de Sovjets de zogeheten nu cleaire drempel overschreden hebben. Voor het Westen zit er dan niets anders meer op dan te kiezen tussen capitula tie of escalatie. Militaire strategen geven zon der omwegen toe, dat als de NAVO ooit op het punt zou komen te staan bepaalde delen van Midden-Europa te moeten prijsgeven aan de Russen, dit een goede reden zou zijn om zonder te versagen nucleaire klappen uit te delen. Voor hen staat als een paal boven water dat wanneer de Sovjets er in slagen de voorste gelederen van de NAVO-strijdkrachten te doorbreken, zij de oorlog kunnen winnen. Enkele dagen Het klinkt haast even onheil spellend als dat tv-programma van zondagavond. Ook gene raal Rogers wordt bloedernstig wanneer hij over zulke dingen praat. Op de vraag hoe lang het na een Sovjet-invasie zou duren eer hij aan zijn politieke meesters de sleutels van het nucleaire arsenaal moet vra gen, antwoordt hij zonder aar zelen: „Hooguit enkele dagen". Rogers boodschap is duidelijk: „Als wij verliezen, moeten wij niet aarzelen de vijand er met kernwapens van langs te ge ven. Ook al zou het gebruik van dergelijke raketten allicht leiden tot intercontinentale bombardementen met nucleai re projectielen, die de wereld grotendeels onbewoonbaar zullen maken". Dit is vanzelfsprekend een bangmakerijtje, niet alleen aan het adres van iedereen van ons, omdat wij de defensiekos- ten moeten betalen, maar ook aan dat van de Sovjets. „Zet het maar in je krant", zeggen de heren van Shape, „dan krij gen de Russen op hun ambas sade iets te lezen dat ze daarna naar Moskou kunnen doorbel len". Want dat hoort óók bij de NAVO-afschrikpolitiek. Zo lang de Sovjets weten, dat het ons menens is, zullen zij twee keer nadenken voor ze ons aanvallen. Hoe kunnen wij weten, dat ge neraal Rogers niet popelt van ongeduld om even op de kern- knop te drukken en de Sovjets een nucleaire oplawaai te ge ven, waarvan ze zich geruime tijd niet bepaald lekker zullen voelen? De generaal verklapt zelf, cMit het in de praktijk heel wat voeten in de aarde zal hebben eer hij dergelijke wapens kan gebruiken. „Als de militaire si tuatie hachelijk dreigt te wor den, zullen de politieke autori teiten dit vrij snel van mij ver nemen", zegt Rogers. „Het NAVO-hoofdkwartier in Brus sel en de respectievelijke mi nisteries van defensie worden doorlopend op de hoogte ge bracht". „De politici zullen tijd moeten hebben om elkaar te consulte ren. De secretaris-generaal van de NAVO geeft mijn ad vies door aan de leiders van de kernmogendheden. Deze laat- sten beslissen of ze de ge vraagde toestemming geven of weigeren". Zwart koffertje Na het uitbreken van een „ger wone" oorlog zou dus over het voortbestaan van onze wereld beslist kunnen worden door politici zoals president Ronald Reagan en premier Margaret Thatcher. Mensen die beide leiders bewonderen, vinden deze afhankelijkheid wellicht geruststellend; anderen den ken er het hunne van. „De NAVO-afschrikpolitiek is zo opgevat", zegt generaal Ro gers. „Onze staatshoofden kunnen altijd een nucleair ul timatum naar de Sovjets stu ren om hen tot inkeer te bren gen. De uiteindelijke vergun ning om een nucleaire klap toe te dienen, kan echter door de Amerikaanse president zeer snel gegeven worden. Er loopt niet voor niets altijd iemand met een zwart koffertje achter hem aan. Daarin zitten de ge heime codes, die nodig zijn om kernwapens te kunnen gebrui ken". Maar zou niet een of andere gekke militair 'het in zijn hoofd kunnen krijgen om zon der tegen iemand iets te zeg gen een nucleaire explosie te veroorzaken? Generaal Rogers ontkent een dergelijke mogelijkheid met klem. „Dat is louter fantasie", zegt hij. „De kernkoppen in Europa zijn niet als atoomwa pen bruikbaar zolang de ge paste code er niet op getikt is". „De meeste mensen beseffen dit niet eens", zegt Rogers. „De codes die wij nodig hebben om onze kernwapens te kunnen gebruiken, worden door de atoom-mogendheden op het hoogste regeringsniveau be waard. Zolang de Amerikaan se president en de Britse pre mier weigeren deze codes door te geven, kunnen zij geen nu cleaire aanvallen doen". Volgens generaal Rogers heeft het Westen goede reden om de Sovjets er geregeld op attent te maken, dat er nucleaire klap pen zullen vallen als hun troe pen naar Midden-Europa op rukken. „Moskou beschikt over veel meer middelen dan wij om ons te vernietigen. Zelfs in Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland staan nu SS-22 raketten opgesteld. Hun af- standbereik bedraagt negen honderd kilometer. Maar wij mogen ons niet laten intimide ren. Het komt er voor ons op aan de Sovjets zelf bang te ma ken, zonder dat er een schot gelost wordt". Optimistisch Ondanks het numerieke over wicht aan kernwapens van de Sovjets, vindt Rogers de nucle aire voorraad van de NAVO toch toereikend. De installatie van Amerikaanse kernraket ten in Groot-Brittannië, West- Duitsland en Italië verloopt volgens plan. Wat België be treft, is generaal Rogers opti mistisch gezind. Hij gelooft dat dit land de kruisraketten uit eindelijk zal plaatsen. Wat Ne derland aangaat, geeft hij de hoop evenmin op. Volgende lente legt Shape de NPG (groep voor nucleaire planning) van de NAVO een duidelijk beeld voor van wat de westelijke verdragsorgani satie in de komende drie jaar aan kernwapens nodig zal hebben. Die studie heeft drie jaar gevergd. Zij houdt reke ning met de laatste nucleaire beperkingen, die door beide blokken werden overeengeko men. Rogers: „Maar voor ons komt het er vandaag de dag in de eerste plaats op aan, de con ventionele strijdkrachten van de NAVO te versterken. Dat zeg ik al jaren en ik blijf er op aandringen. Zowel de Vere nigde Staten als de Europese leden zullen grote financiële inspanningen moeten dóen om al onze conventionele troepen beter te kunnen bewapenen. Ze zijn niet meer opgewassen tegen de strijdkrachten van het Pact van Warschau. Het Oostblok heeft niet alleen meer soldaten, maar ze zijn ook veel beter uitgerust en ge traind. Hun tanks zijn veel be ter dan de onze, en ze hebben er ook veel meer dan wij. Dit geldt eveneens voor hun heli kopters, gevechtsvliegtuigen, bommenwerpers, artillerie en oorlogsschepen. Ze beschikken over de grootste onderzeeërs ter wereld en bouwen ook atoomvliegdekschepen". Chemische wapens „De troepen van net Oostblok zijn uitgerust met chemische wapens. De NAVO heeft die niet. Maken de Sovjets aanstal ten om hun scheikundige wa pens te gebruiken, dan moeten onze soldaten hun hinderlijke speciale uniformen aantrek ken, die de gevechtswaarde van de manschappen sterk doet dalen. Twee jaar geleden al vroeg ik het Amerikaanse Congres een voorraad chemi- Generaal Rogers, opperbevel hebbervan de geallieerde strijdkrachten in Europa sche wapens te laten produce ren. Alleen het nemen van een dergelijke maatregel zou de Sovjets voldoende afschrik ken en tot het besef brengen, dat wij van plan zijn van ons af te bijten". Generaal Rogers is van me ning, dat het Westen zijn con ventionele defensie niet moet verwaarlozen door zich een grote voorraad kernwapens aan te schaffen. „Dit zou tot gevolg heben, dat wij in con ventionele veldslagen gauw het onderspit zullen delven. We beschikken niet eens over genoeg goed uitgeruste strijd krachten om de eerste linie te ondersteunen. Dit is een on duldbare situatie", zegt Rogers. Samen met Lord Carrington, de nieuwe secretaris-generaal van de NAVO, spoort Rogers de respectievelijke regeringen aan zo spoedig mogelijk met nog meer geld over de brug te komen ten bate van de geza menlijke defensie, voor de dringende aanschaf van mo derne wapens en veel meer munitie; geld ook voor het be houd van de vrede. Maar eerst moet het volk van die nood zaak overtuigd worden. Goede maatjes Beroepsmilitairen hebben ken nelijk nooit genoeg soldaten en wapens. Wat dat betreft, is er tussen de onzen en die van de Russen niet veel verschil. Als het zo doorgaat, doen wij op militair terrein immers precies hetzelfde als zij. Een massa geld'voor wapens en munitie, maar weinig voor andere din gen. En dit alles alleen omdat zij van de politici elkaar als mogelijke vijanden moeten be schouwen, die vermoedelijk pas na een bloedige wederzijd se moordpartij goede maatjes zullen zijn. Net zoals het na de Tweede Wereldoorlog tussen de Westduitsers en ons mooi koek en ei geworden is. ROGER SIMONS 'n Brieven graag kor* duidelijk geschrever redactie behoudt het recht voor mgt den stukken te bekc Geloof en hoop De pastorale bewogenht de bijbelse gerechtigheid ten toch de samenlevin de aardse noden bevi nietwaar? Op naar de n aarde, met nieuwe m Daar moeten de bejaarde bij horen. Maar omdat minst kunnen protesten ken ze uit de boot te gaa len. De Rotterdamse h raar staatsrecht prof. dr Maarseveen, die reeds h welijk wilde afschaffen, nu in een uitgebreid inte in Finale een lans geb voor de bejaarden, maar I hij met fluwelen hand^e nen hen van alles ontn Ook meldt hij, naast h< goede, ook niets over ligheid van bejaarden th! op straat. Ouderen vil achter het stuur vandaar haald, in elkaar geslageig tasjes geroofd, of ze yvL thuis beroofd. Hun veil[ werd een groter probleef een toekomstige betuttellT bejaardentehuizen. Is dB] hun nieuwe aarde, wordn hen zo de bijbelse gert^ heid voltrokKen? Als ie' van een andere volï wordt lastig gevallen zr direkt, en terecht, prot!e monstraties en kerkdieir Maar toen een man zo werd toegetakeld dat hjn leven lang ongelukkig zei geen dominee of pr iets. De geleerde prcr' heeft veel verklaard din hartigenswaard is. Hij t echter twee dingen: Ee" t dat we massaal het vierL bod vergeten zijn: eert u|n der en moeder; en vervi. dat voor de meeste beja[ het geloof als hun enigefj overbleef. Ergens was h' grijpelijk dat de profess<t vergat. Immers welke iL ren zullen nog hun <L eren die niet getrouwd* Alleen in een huwelijk God en met God is een C linge, levenslange troui toewijding mogelijk. Zr God zijn we zo gauw op A uitgekeken, zelfs de bestf der ons. Daarom moet dPl fessor maar beginnen md< huwelijk in stand te latei I heil van jong en oud tef>t. De pastorale bewogenhae de bijbelse gerechtigheid pas eerlijk en wat ze ni* zijn, wanneer begonnen opnieuw het huwelijk sf te nemen. sa H. RP DEN H|P

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2