:NMV wel e oudste, 'iet de erste Marathon in Polen niet op schaatskalender Zoontjes kiest veldrijders SPORTWERELD oede start WK pétanque £eidóe Gomatii VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1984 PAGINA 15 tterlaag pr Milan [HAAG Gisteren de twee laatste Jijden gespeeld in het om de UEFA-be- a karakteristieken |il Studentesc Boe- (Roe) - Inter Milan 1-0 (0-0). Doelpunt: Scheidsrechter: Castillo (Spa). Toe- pers: 30.000. r Lodz (Pol-Aarhus 2-0 (1-0). 20. Dzieka- 1-0 (strafschop). 53. |k 2-0. Scheidsrechter: 9 (Joe). Toeschouwers: Bekerduel Rijnsburgse Boys verschoven ZEIST Competitieleider Jan Huijbregts van de voetbalbond heeft vijf bekerwedstrijden verschoven. In verband met de reis van het Nederlands amateurelftal naar Singapore spe len NSW, Geldrop, IJsselmeervogels, Rijns burgse Boys en Elinkwijk hun bekerduel niet in het weekeinde van 20/21 oktober. Op ver zoek van bondsmanager Rinus Michels en in overleg met de tegenstanders zijn deze beker wedstrijden vastgesteld in het weekeinde van 17/18 november. Caesar, dat ook spelers levert aan het amateurelftal, heeft besloten wel eind oktober te spelen. De tuchtcommissie van de KNVB sprak gisteren twee straffen uit. Wijn berg van DS'79 en Portijk van Heerenveen werden beiden voor één bindende wedstrijd geschorst. Wijnberg had zondag in het duel met Willem II twee gele kaarten gekregen. Sportprijsvragen DEN HAAG In sporttoto num mer 37 A is geen winnaar. Het cij- ferspel 37 en 37 A kende een win naar die zes cijfers goed had. De winnaar ontvangt een bedrag van f 100.000,-. Toto 37 A le prijs: geen winnaar. 2e prijs: 4 x f 2.816,— 3e prijs: 75 x f 300,30 Cijferspel 37 en 37 A Winnend nummer is: 395522 6 goed: 1 x f 100.000,- 5 goed: 4 x f 10.000,— 4 goed: 16 x f 1.000,— 3 goed: 153 x f 100,- 2 goed: 1687 x f 10,- MOTORZESDAAGSE IN ASSEN ARDIG JUBILEUMGESCHENK i ZWITSER DAINA LEIDT NEDERLAND-HONGARUE ZEIST De Zwitser André Daina zal op 17 okto ber in Rotterdam de eerste kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap voetbal van Neder land tegen Hongarije leiden. Voor Oranje is dit de eerste wedstrijd in het kader van de voorronden voor Mexico. Nederland is in een poule ingedeeld met Hongarije, Oostenrijk en Cyprus. In mei werd in deze groep de eerste wedstrijd gespeeld; in Nico sia versloeg Oostenrijk Cyprus met 1-2. Volgende week woensdag, 26 september, zullen Hongarije en Oostenrijk elkaar in het NEP-stadion in Boedapest ontmoeten. Bondscoach Kees Rijvers zal als „spion" deze wedstrijd bezoeken. Jong Oranje, dat op dins dag 16 oktober in Breda uitkomt tegen Hongarije, zal op woensdag 10 oktober in een vriendschappe lijke voetbalinterland de jeugd van Frankrijk ont moeten. De wedstrijd wordt in Leeuwarden, op het veld van SC Cambuur, gespeeld. Samaranch roept op tot eenheid MOSKOU Juan Antonio Samaranch, de voorzitter van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC), heeft bij zijn bezoek aan Moskou opgeroepen tot eenheid binnen de Olympische beweging. De Spanjaard is voor vier dagen in de hoofdstad van de Sovjet-Unie voor een bijeenkomst van na tionale Olympische comités van landen uit Azië, Afrika en Amerika. In aanwezigheid van Juan Samaranch zal op 29 september het Olympisch Stadion in Seoel worden in gewijd. Ruim 16.000 sportbeoefenaren en kunstenaars zullen een programma presen teren dat enkele uren zal duren. Naast Sa maranch zullen Peter Uberroth, die in Los Angeles de touwtjes in handen had en de viervoudige gouden-medaillewinnaar Carl Lewis bij deze opening aanwezig zijn. Recordhouder Henk Visser steunt Mondale AMSTERDAM De voormalige Ne derlandse topsporter Henk Visser gaat, bij terugkeer in de Verenigde Staten, actief deelnemen aan de verkiezings campagne van presidentskandidaat Walter Mondale. Visser is met 7.98 me ter nog steeds Nederlands recordhou der verspringen. Hij vestigde het re cord in 1956 in Boekarest. Visser woont sinds jaren in Amerika, waar hij de kost verdient als importeur en fa brikant. „Ik steun Mondale", meent Visser, „omdat ik vind dat Reagan uit het Witte Huis moet verdwijnen. Reagan is in mijn ogen niet eerlijk". Voor de verkiezingscampagne laat Henk Visser vierhonderd speciale hor loges maken. n onze verslaggever) N De Koninklijke •landse Motorrijders liging bereikte dit e leeftijd van de zeer n. Tachtig jaar be- t de vereniging de *en van motor min- Nederland. Zo lang t het voor velen een tje zal zijn dat de Vof beter gezegd MV, niet de eerste ijders-bond was, is land kende. Want •e jaar voor de op- ,g van de NMV in Friesland de che Motorowielrij- t\MV levert agenaar Pajic ieuive motor bfEN De Koninklijke rlandse Motorrijders iging heeft vier ■e race-motoren aan- laft om Nederlands :alent met kans van in internationale itrijd te laten starten, gaat om twee Honda's (c en twee Honda's 250 Jle Pajic, Hagenaar Joegoslavische af- u£t," die dit jaar al enige gop KNMV-materiaal ft rijdt volgend jaar op 1|500 cc-machine. Wie ||verige drie zullen be ffen is nog niet be- ders Vereeniging" opge richt. In 1902 dus. Maar die vereniging bereikte geen hoge leeftijd. Al na drie jaar gaven de Friezen de (uit laatpijp aan Maarten en de clubkas aan de NMB. Op voor waarde dat de NMV in 1906 zou zorgen voor een groots motorfeest in Leeuwarden. De NMV-bestuurden, blij met de opheffing van de concurrent en de daaruit voortvloeiende aanwas van het ledental, hapte gretig toe, en naar later bleek in een afgekloven bot. Want het saldo van 47 gulden en veertig en een halve cent was zelfs in die tijd niet voldoende om meer dan een rondje koffie met gebak te verschaffen aan de deelnemers. In de beginjaren van de NMV was er een innige verhouding tussen de ANWB en de NMV. Wie lid wilde worden van de NMV, moest lid zijn van de ANWB. Door de jaren heen was de verhouding tussen de motorrij ders en de „wielrijdersbond" er een 'van vele strubbelingen. Er was een „oliecrisis", toen de door de ANWB via de „hulp- kisthouclers" geleverde olie van inferieure kwaliteit bleek te zijn. Toen later de automo- bilistenbond KNAC en de NMV elkaar steeds meer wis ten te vinden, steeg het aantal verwijten over en weer en in 1914 werd besloten de samen werking en daarmee de lid maatschap-koppelverkoop te beëindigen. Dus ook in dat op zicht is 1984 een jubileumjaar. 1914 was in nog een opzicht een memorabel jaar. De eerste employé werd in dienst geno men tegen het vorstelijk sala- Gerrit Wolsink. de tandarts uit Den Haag, zal in Drenthe zijn laatste 2 Trophyteam rijden. in het Nederlandse ris van 360 gulden per jaar. Dat dit samenviel met de inge bruikname van het eerste kan toor van de NMV, mag niet verwonderlijk heten. Maar de absolute mijlpaal in 1914 was de toekenning van de titel „koninklijke" aan de NMV, die vanaf dat moment dus KNMV heette. Zesdaagse Een ander jubileum is het feit dat precies zestig jaar geleden de Zesdaagse ons land voor de eerste en voorlopig enige keer aandeed. In 1924 deed de in België en Luxemburg gereden zesdaagse gedurende een halve dag ons land aan. Roermond, Oisterwijk en Tilburg waren in de route opgenomen. Van 1 tot 6 oktober aanstaande is Drenthe plaats van handeling voor de eerste WK zesdaagse die volledig binnen onze landsgrenzen wordt gehouden. Een waardig jubileum-cadeau van de FIM, de Fédération In ternationale Motocycliste, de overkoepelende wedstrijd- bond, die acht weken jonger is dan de KNMV. Assen is de centrale plaats tij dens de 59e motorzesdaagse. Op verschillende parcoursen bestrijden 16 Vaas- en 18 Trophyteams elkaar over 1595 kilometer „zwaar" terrein. De editie 1984 van het zesdaagse gebeuren gaat daarmee als de meest kilometervretende van de moderne geschiedenis van het evenement in. Ondanks de lengte van het traject door Drenthe gelooft wedstrijdlei der Vaessen niet dat de zes daagse dit jaar een uitputtings slag wordt voor de 431 deelne mers. Het deelnemersveld van het internationale motorspor tevenement, oftewel de „olym piade" van de motorsport, is indrukwekkend genoeg om het naamloze image, dat de zesdaagse nog steeds in Neder land heeft, te veranderen. Grote kanshebbers bij de mo torzesdaagse zijn de teams van de Verenigde Staten, Oost- Duitsland, Zweden, Finland en Nederland (2). Uit Neder land starten onder meer Ge rard Rond, oud-wereldkam pioen 250 cc cross Kees van der Ven en Gerrit Wolsink, de tandarts uit Den Haag. Laatst genoemde zal in Drenthe zijn laatste zesdaagse in het Neder landse Trophyteam rijden. „We hebben met de ploeg ja renlang toegewerkt naar dit spektakel, dat voor ons het hoogtepunt moet worden. De komende jaren kom ik niet meer uit voor het team. Ik zal hooguit als individuele rijder starten als het toevallig een keer mooi weer is", aldus de team-captain van het Neder landse team. DEN HAAG In de door de KNSB gepubliceerde kalender voor het mara thonschaatsseizoen 1984/1985 is geen ruimte gelaten voor de lange-afs- tandswedstrijd in Polen. Op zaterdag 23 februari organiseert de Stichting Winter Marathon een 200-kilometerrace in het Mazurische merengebied, in de omgeving van de stad Gizycko. Op diezelfde dag houdt de schaatsbond in Alkmaar voor de sterkste schaatsers op de marathon de finale van de strijd om de KNSB-beker. Die wedstrijd valt al samen met de eerste dag van de we reldtitelstrijd sprint in Hee renveen. Volgens de voorzitter van de landelijke technische com missie marathon, Jan Klok, is de aanmelding van de tocht in Polen te laat geko men. „Bovendien hadden wij de Stichting Alternatieve Elfstedentocht en de organi satie van de Finse merenma- rathon eindelijk op één spoor. Eén alternatieve bui tenlandse wedstrijd, op 2 maart in Kuopio, vinden wij voldoende. Later is er dus weer een nieuwe club geko men, met die tocht in Polen. Wij willen van die versplin tering af." De ltc heeft 22 wedstrijden aangewezen voor de strijd om de KNSB-beker bij de A-rijders. De nationale titel strijd wordt op 19 januari in Eindhoven gehouden. De verdediger van beide boka len, Emiel Hopman, schaatst als kernploeglid de eerste wedstrijden van de mara thonreeks mee. Bondscoach Henk Gemser heeft ook zijn andere kernploegrijders die zware taak opgedragen. Van 11 tot 16 december wordt weer de Heineken- -zesdaagse gehouden, die, net als de wedstrijden van 27 ok tober (Assen) en 1 december (Deventer), niet meetelt voor de bekerstrijd. De marathonschaatskalender ziet er als volgt uit: 4/11 - Amsterdam; 10/11 - Gronin gen; 17/11 - Eindhoven; 24/11 - Haarlem; 29/11 - Amsterdam; 1/12 - Den Haag; 8/12 Utrecht; 11/12 - Alk maar (le dag zesdaagse); 12/12 - Hee renveen; 13/12 - Assen; 14/12 - Haar lem; 15/12 - Amsterdam; 16/12 - Alk maar (slot zesdaagse); 22/12 - Den Haag; 26/12 - Groningen; 29/12 - De venter/Vriezen veen; 1/1 - Heeren veen; 5/1 - Haarlem/Spaarndam; 9/1 - Assen; 12/1 - Den Haag/Ammer- stol; 14/1 - Heerenveen; 19/1 - Eind hoven (NK); 24/1 - Amsterdam/Ou derkerk; 26/1 - Alkmaar/Assendelft; 2/2 - Assen; 10/2 - Amsterdam; 11/2 - Heerenveen; 16/2 - Utrecht; 23/2 Alkmaar (finale KNSB-beker); 2/3 Kuopio, Finland - alternatieve elfste dentocht HENGELO Na ruggespraak met de commissie vel drijden van de KNWU heeft bondscoach Cees Zoont- jens de voorlopige werkgroepen bij de amateurs en ju nioren samengesteld voor het komende cross-seizoen. Bij de amateurs werden zestien renners geselecteerd. Dat zijn nationaal kampioen Frank van Bakel, die in Oss brons veroverde tijdens het laatste WK, Henk Baars, Pierre Frijters, Erwin Nijboer, Rini Pleij, Noël van der Leij, Marc van Orsouw, Matthieu Hermans, John van Gessel, Hans Nieuwenhuis, Martin Hendriks, Johan Reumer, Peter Harings, Michel Groenendaal, Jo Martens en Huub Kools. Bij de junioren zijn onder andere nationaal nieuwelingenkampi oen Gerben van Heun uit Nijverdal en de in die categorie als derde geëindigde Everardus Roek in de voorlopige werkgroep opgenomen. Verder viel de keus op Richard Luppers, Rudy La- gengast, Halbe de Vries, Marcel Gerritsen, Edward Kuiper, Ra- mond Bakker, Richard Lodder, Jan Wevers, Arno van Boeyen, Oscar van de Ham en Peter Verstegen. Cees Zoontjens zal worden bijgestaan door (voorlopig negen) re giotrainers. Dat zijn voor Zuid-Holland Piet van Vianen en Har ry van der Horst. Volleybalheren PVC/Blokkeer uitgebekerd RIJSWIJK PVC/Blok- keer maakt momenteel moeilijke tijden door. Na dat het herenvolleybal team, terug van wegge weest in de eredivisie, de nieuwe competitie uiterst onzeker was begonnen, kreeg het toernooi om de NeVoBo-beker gister avond ook al een vroegtij dig einde voor de Rijswij- kers. Voor eigen publiek werd in de Marimbahal met 3-0 verloren van het vorig seizoen uit de hoogste afdeling gedegradeer de Hamilton/Geldrop. Via de setcijfers 15-6, 15-10, 15-5 lie ten de Brabanders PVC/Blok keer volstrekt kansloos. Wei nig tot niets klopte binnen het team van interim-coach Nico Klijn, een sombere gedachte voor morgenmiddag wanneer in de Vliegermolen de derby tegen Starlift/Voorburg op het programma staat. sportuitslagen ROLHOCKEY WK in Novara Zesde dag: Nederland-Zwisterland 1- 1, Portugal-West-Duitsland 5-3, Italië- Spanje 0-0, Brazilië-Verenigde Staten 2-1, Argentinië-Chili 3-2. Stand: 1. Argentinië 6-12, 2. Italië 6-11, 3. Por tugal 6-8, 7. Nederland 6-4. SOFTBAL Europa Cup in Nuenen Groep A: Meyzieu (Fra)-Bagarmossen (Zwe) 7-25; Lazio Rome (lta)-DSS (Ned) 3-5. Groep B: Hörsholm (Den)- -Terrasvogels (Ned) 2-14; Terrasvo gels (Ned)-Royal GM (Bel) 23-0. WIELRENNEN Profcriterium in Stekene 1. Frans van Vlierberghe (Bel) 148 km in 3 uur 21 min. 2. Theo de Rooy (Ned) z.t.; 3. Jan Bogaert (Bel) op 20 sec.; 4. Dirk de Wolt (Bel) z.t.; 5. Mare Van den Brande (Bel) z.t. 6. Johan van der Velde (Ned) z.t.; 7. Herman Frison (Bel) z.t.; 8. Stefaan Aerts (Bel) z.t. 9. Mare Dierickx (Bel) z.t.; 10. Luc Desmet (Bel) z.t. Overige Neder landers:; 11. Peter Heeren z.t.; 12. Jan Jonkers z.t.; 18. Martin Kemp z.t.; 19. Emiel Kerstens z.t.; 25. Heddy Nieuwdorp z.t.; 28. Gerrie van Ger- wen z.t.; 29. Ko Moritz z.t. Prinses Caroline in Parijs- Dakar Prinses Caroline van Monaco en haar echtgenoot Stefano Casiraghi zullen op 1 januari van start gaan in de woestijnrally Parijs- Dakar. Het echtpaar start in de vracht wagen- klasse en wordt begeleid door twee officieren van het Italiaanse leger. Jassmann krijgt zijn volledige honorarium DORTMUND De Westduit- se profbokser Manfred Jass mann krijgt alsnog zijn volle dige honorarium uitgekeerd. Oorspronkelijk waren de orga nisatoren na de nederlaag te gen Alex Blanchard van plan de Westduitser, wegens wan prestatie, minder uit te beta len. De promoter van het duel om de Europese titel is op dit besluit terug gekomen en Jass mann krijgt de volle 39.000 mark. Paardesport Franke Sloothaak, de Westduitse springruiter van Nederland se afkomst, is de voornaamse trekpleister van Indoor Friesland, dat van maandag 15 tot zaterdag 20 oktober in Leeuwarden wordt gehou den. Dammen In de schaakt weekamp voor de wereldtitel dames in Volgograd tussen Maja Tsiboerdanitse en Irina Levitina is de stand weer ge lijk; 2-2. De vierde partij werd bij de 30e zet gewon nen door titelhoudster Maja Tsjiboerdanitse. Wielrennen De Ier Sean Kelly kan na zijn derde plaats in de klassieker Parijs - Brussel de eindoverwin ning in de Super Prestige bij na niet meer te ontgaan. De 28-jarige wielrenner voert het klassement aan met 350 punten voor de Australiër Phil Anderson (182) en de Fransen Bernard Hinault en Laurent Fignon en de Ita liaan Francesco Moser. IJshockey De nationale ijshockey kampioen Nijmegen heeft zich versterkt met twee Canadese spelers. Het zijn Tom dAndrea (23) van de Ri ver Falls en Dave Williams (22) van Yale University. Voetbal De Tsjechoslo- waakse voetbaltrainer Evzen Hadamcik is woensdagnacht plotseling overleden. Hij werd 45-jaar. Hadamcik leid de in 1980 Banik Ostrava naar de landstitel. Hij was het laatste belast met de voorbereiding van het Tsje- choslowaakse olympische elftal voor de Spelen van Los Angeles. Tsjecho-Slowakije verdedigde het goud van Moskou niet na het boycot- -besluit van de meeste oost- bloklanden. Voetbal Een afvaardiging van het bestuur van de sectie Betaald Voetbal van de KNVB heeft gisteravond overleg gepleegd met een de legatie van de Raad van Be heer van MVV over de bouw van een overkapt voetbalsta dion in Maastricht met kunstgras. Van de zijde van de KNVB werd aan MVV meegedeeld, dat aan enkele nog nader vast te stellen voorwaarden moet worden voldaan. rofessionele aandacht volgt deze 90-jarige coach de verrichtingen van „zijn" Amerikaanse Jij de wereldkampioenschappen pétanque (jeu de boules) in Rotterdam. ratie 25 leden. Noorwegen sloot zich in Rotterdam als 25e aan. Met 25 leden zou de FIPJP aansluiting kunnen zoeken bij het Internationaal Olympisch Comité. Volgend jaar zal in elk geval worden deelgenomen aan de Wereld- spelen voor niet-olympische sporten in Londen. CRDAM In de Rot- jise Weena-hal is gis- id een begin gemaakt let 20e wereldkampi- lap pétanque. Neder- ïerste team startte met Dp de West-Duitsland: Nederland 2 verloor 3-6 van Algerije, Ne derland 3 met 13-0 van Lu xemburg en Nederland 4 versloeg Finland met 13-0. Het toernooi duurt tot en met zondag. Pétanque'ofwel „jeu de bou les" wordt de laatste jaren steeds populairder. Inmiddels heeft de internationale fede-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15