économische groei YS stagneert Leden militie Zuid-Libanon richten bloedbad in dorp aan ioeharto eist onvoorwaardelijke trouw aan staatsfilosofie ïafSi Wijn slaat in als een bom Mexico vraagt Nederland om steun a§®SIJTHOFiyRI®S lurwtë&f Zweed mag twee vrouwen hebben ^TENLAND CeidóeSou/icmt VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1984 PAGINA 13 ipnde rechter Wangen ^IJRG Een van de le- ■n|n de rechtbank in het rond de vervalste dag van Hitler is gisteren ^^gen omdat hij voortdu- slaap viel tijdens de zit- ichter August Brake ont- pas nadat van de publie- baur une luidkeels "wakker 1;was geroepen. Zijn arts 23en verklaring verstrekt j;ke niet langer was opge- 2jj tegen het inspannende 2 De advocaten van de diten hadden een nieuw Scunnen vragen, maar ze J van die mogelijkheid 2ofbruik gemaakt. 29i t Premier Zuid-Afrika bekritiseert EG KAAPSTAD De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren een felle aanval gedaan op de Europese Ge meenschap, omdat de EG zich in bezorgde bewoordingen heeft uit gelaten over de recente geweldda digheden. Volgens Botha hebben de EG-.ministers van buitenlandse zaken zich in hun verklaring ge mengd in de binnenlandse aangele genheden van zijn land. De EG-mi- nisters hadden gezegd dat de onlus ten aantoonden hoezeer het tijd was dat de politiek van gescheiden ontwikkeling werd beëindigd en hadden bezorgdheid uitgesproken over de behandeling van opponen ten. Dat een Engels wijntje zo verraderlijk kan uitvallen, hadden sommige bezoe kers van het internationale tuinfestival in Liverpool toch niet gedacht. Zij ble ken een wel zeer gedenkwaardige fles Chateau de Mersey" wijn in hun bezit te hebben gekregen. Een keten van drankzaken had tijdens het festival een wijntrederij i In Londen namen deze dames uit het Britse gemenebest deel aan een heel wat onschuldiger wijntrederij. Na afloop kregen de „vertreders" een fles „Chateau de Mersey" met daarop de waarschuwing: uitsluitend gebotteld voor de grap, niet opdrinken voor het jaar 3000 van deze zelfgetreden wijn mee naar huis. De organisatoren had den echter de kracht van gistende drui ven over het hoofd gezien. De eerste fles explodeerde woensdag onder dra matische omstandigheden. Tijdens het ontbijt hoorde een eigenaar „een vreemd geluid uit de fles komen waar op hij gelukkig snel onder de tafel dook. Enkele seconden later vlogen de scher ven de keuken rond. Het bedrijf dat verantwoordelijk is voor het bottelen van de wijn heeft dan ook iedereen die zo'n fles bezit, verzocht hem zo snel mo gelijk uit het wijnrek te halen en door de gootsteen te spoelen. India koopt voor miljarden aan wapens in Europa NEW DELHI India zal voor eind oktober een van zijn grootste militaire orders afsluiten. Voor die order waar mee ruim drie miljard gulden is ge moeid zijn vier Europese fabrikanten in de markt. Het betreft de aankoop van 400 stuks kanongeschut van 155 mm voor twee pantserdivisies, die zijn gelegerd aan de grens met Pakistan. De plannen voor de order dateren van het eind van de jaren '70, toen Pakistan soortgelijke Amerikaanse kanonnen kreeg. Sinds de deling van India in 1947 in India en Pakistan hebben beide landen drie maal met elkaar oorlog gevoerd. kens gisteren gepubliceer- de cijfers is de bedrijvig- flNGTON De heid in het derde kwar- 850die de Amerikaanse taal van dit jaar nog maar ofriie sinds 1983 door- met een jaargemiddelde 28} is volgens econo- Van 3,5 gegroeid. In het 84in de VS „drama- eerste kwartaal van 1984 oooj teruêei°pen. Blij- bedroeg de groei maar in het tweede liefst 10,1 7,6 Het dalende globale groeicijfer weerspiegelt problemen in en kele sleutelsectoren van de Amerikaanse economie. De weer opgelopen hypotheek rente duwt nu al drie maan den lang de woningbouw weer beneden. Vorige maand werden dertien procent min der huizen in aanbouw geno men dan in juli. In de eerste helft van 1983 was het juist de opleving in de bouw die de hele stagnerende economie weer vlot trok. De Amerikaanse auto-indus trie die eveneens een reusach tig herstel heeft doorgemaakt, wordt ondanks een vanoch tend bereikt akkoord nog steeds bedreigd door de onrust bij General Motors, waar de half miljoen werknemers hun „aandeel in de winst" eisen in de vorm van salarisverhoging en garanties tegen toekomstig ontslag. De stakingsdreiging blijft bestaan. De staalindustrie in de VS lijdt thans hevig on der buitenlandse staalimport, die in de afgelopen maand juli naar een record aandeel van 33 in de Amerikaanse staal- markt is gestegen. De nog altijd optimistische re- gering-Reagan houdt het er op dat de economie een „zachte landing" aan het maken is en voorlopig in een bescheiden tempo en met minder gevaar voor oververhitting zal blijven groeien. Pessimisten in met name de Democratische (oppo sitie-) Partij zien het „Reago- nomisch herstel" eerder „neer storten". ";entinië 63 ;|ir met |port over «klwijningen 37o|)S AIRES Een men- 2{®jtencommissie van de 43flnse regering heeft gis- 25flen omvangrijk rapport 35,4 over de verdwijnin- 4iï Argentijnen onder het gjjjjjmilitaire bewind. Het 131), dat voortijdig is uitge- ®2fear de pers, zegt dat 51ps 8.000 mensen spoor- i49jrdwenen na door mili- iljjte zijn ontvoerd. Het 49| is opgesteld onder 15a(erschap van de roman- fer Ernesto Sébato en 2rd op vraaggesprekken jchtoffers van foltering, alige politieke gevange- pilitaire officieren en aten van vermisten. Het 24| maakt melding van de noing van 260 geheime 264 en detentiecentra. On- {418.OOO personen die in de 2'e oorlog omkwamen, 2'2 kinderen. Het rapport 40(gruwelijke beschrijvin gen de wijze waarop de 38iren korte metten maak- 147tet bun tegenstanders. In i39Eevallen vernietigde het 98-ijjn slachtoffers om iden- 3§tjng te voorkomen. Het i26bffer van een ontvoering 2%neestal in een rivier of 43gegooid, verzwaard met i6Shen blokken aan de be- f verbrand. Vijf Amerikanen die door de Russen waren opgepikt nadat hun schip in nood was geraakt in de wateren boven Noorwegen, zijn gisteren door de Russen in vrijheid gesteld. Hier begroet een van de Amerikanen na terugkeer in Gamble, Alaska, zijn vrouw. JERUZALEM Leden van de door Israël ge steunde christelijke militie in Zuid-Libanon hebben gisteren in het dorp Sak- moer dertien ongewapen de burgers vermoord. On geveer dertig burgers werden gewond. Volgens een Israëlische leger woordvoerder was het op treden van de militie een wraakactie. Een dag eer der werden vier militiele den gedood, nadat zij in een hinderlaag waren ge lopen. Enkele militieleden reden het dorp binnen en begonnen op de mannen, die zich op het dorpsplein moesten melden, te schieten. Aan het schieten zou pas een eind zijn gekomen, na dat Israëlische officieren en de bevelhebber van de 1.500 man sterke militie, Lahd, hadden ingegrepen. Het Israëlische le ger sloot vervolgens het dorp van de buitenwereld af. De moordpartij is een ernstige te genslag voor Israëlische rege ring, omdat zij geleidelijk de controle over het bezette Zuid- Libanon wil overdragen aan de christelijke militie. MEXICO Mexico heeft op Nederland en via ons land op West-Europa een dringend beroep gedaan de pogingen te steu nen die het met andere Latijnsamerikaanse landen onderneemt om de twee supermachten zoveel mogelijk buiten de conflicten van Midden-Amerika te houden. Minister van den Broek verklaarde donderdag, na gesprekken met zijn Mexicaanse collega Bernardo Sepülveda, dat de Latijns amerikaanse landen "hooggespannen verwachtingen" hebben Rica houden over de problemen van Midden-Amerika. De Con- tadora, die probeert een vreedzame regeling te vinden voor deze problemen, is bang dat als het de komende maanden niet tot een oplossing komt, het er nooit meer van komt. De Mexicaanse minister Bernardo Sepülveda begroet zijn Neder landse collega Van den broek. Mondale eist harde vergeldings maatregelen (Vervolg van de voorpagina) BEIROET/WASHINGTON De aanslag heeft de presi dentskandidaat voor de Demo cratische partij, Walter Mon dale, een kans gegeven om harde taal uit te slaan tegen president Reagan. Mondale drong er direct na de aanslag bij Reagan op aan om gepaste vergeldingsmaatregelen te ne men. Mondale zei echter niet welke maatregelen Reagan zou moeten nemen. De meeste doden van aanslag vielen onder Libanese burgers, die een visum voor de VS wil den aanvragen. De Libanese president, Gemayel, onder brak meteen na de aanslag zijn kabinetsberaad. Premier Ka- rami zei dat er geen enkel ex cuus voor een dergelijke daad In Beiroet schatten gerechtelij ke onderzoekers de explosieve lading op 500 kilogram. De aanval werd uitgevoerd door een grote stationcar, die voor zien was van een waarschijn lijk Nederlands diplomatiek nummerbord. Aangenomen wordt dat de auto is gestolen. De chauffeur van de stationcar moest bij een betonnen barri cade aan het begin van een 200 meter lange oprijlaan naar het gebouw stoppen om zijn persoonsbewijs te laten zien. Toen een wacht twijfelde aan de echtheid van het document schoot de chaufeur hem dood en reed hij met grote snelheid in de richting van het gebouw. Hij zigzagde tussen lage beton nen blokken en versnelde zijn vaart nog toen een regen van kogels van andere veiligheids wachten werden afgevuurd. Daarop bracht hij zijn explo sieve lading op tien meter van de ingang tot ontploffing. «i qJ Afweek geleden isrmden ongeveer al orthodoxe u van l^jong Priok, de 96'm van Jakarta. 94, 95,1 ||;f aanval kostte mensen het 95)1. Onze 95jpggever Hans gen belicht de 93.P,rgronden van het 98?f in het grootste lyitische land ter "m BANDUNG Blijf kalm en luister vooral niet naar extreem rechts (moslims) noch naar extreem links (communisten). Want deze warhoofden willen niets liever dan het omverwer pen van onze regering. Zijn sussend commentaar sloot The Indonesia Times gisteren af met de belofte dat het ministerie van Re ligieuze Zaken binnenkort vooral de moslims nog be ter zal informeren over de Pancasila. Een logisch advies aan het volk van Indonesië, dat voor 95 procent wordt gevormd door moslims. Maar juist in de Pancasila, de onaantastbare staatsfilosofie, schuilt de kiem van het zoge heten Tanjung Priok-incident. Dat de moslims nu als eerste een vuist ballen naar president Soeharto en zijn machtige Gol- kar-partij heeft namelijk alles te maken met de 'Undang Un- dang Organisasi Cemasyaraka- tan'. Deze tongbrekende aan duiding slaat op een nieuwe serie wetsvoorstellen die zon der mankeren nog deze maand door het Indonesische parle ment wordt aangenomen. Deze serie wetten neemt het sociale leven in Indonesië in de houdgreep. Want alle parti culiere organisaties, uiteenlo pend van de vereniging van pottenbakkers tot het instituut voor rechtskundige bijstand, moeten voortaan trouw zwe ren aan de Pancasila. Hun doelstellingen en werkzaam heden mogen niet langer af wijken van wat goed is voor het welzijn van de staat Indo nesië (lees: Soeharto). Bovendien moeten ook de lei ders van godsdienstige stro mingen van islamiet tot protestant buigen voor de „Azas Tunggal", het funda ment van de Pancasila, het orakel van Indonesië. Handtam Toegegeven, voor nogal wat particuliere organisaties heeft deze verenigingswet weinig om het lijf. Boerenstandsorga nisaties, belangengroeperingen van ambtenaren, vrouwen en zovoorts gedragen zich sinds jaar en dag als handtamme volgelingen van de regering- Soeharto. Of, zoals een bezorg de Indonesische voorvechter schuwelijke keuze: of lippen van de rechten van de mens dienst bewijzen aan de Panca- deze week zei: „Het zijn niet sila of voorgoed bij de pakken meer dan winkelpuien zonder neerzitten, klanten." Trouwens, artikel 13 van de „Undang Undang Organisasi De nieuwe wetten betekenen Cemasyarakatan" smoort elk zonder meer de nekslag voor lichtpuntje van verzet. Vol- elke Indonesiër die zich heeft gens dit artikel wordt het be- opgeworpen als beschermheer stuur van een vereniging on- of spreekbuis van de talloze verbiddelijk onder curatele ge- onderdrukten, van landarme steld (in keurig Indonesisch: pachtboeren tot als 'misdadi ger' bestempelde en derhalve voor doodseskaders vogelvrije volksleiders en of kritische studenten. Tot nu toe vonden veel om de toekomst van hun land be zorgde Indonesiërs een uitlaat klep voor hun frustraties, hun onvrede, in het oprichten van een vereniging. Door de nieu- Dibekukan) zodra blijkt dat men geld ontvangt van in het buitenland sympathiserende comité's of dat men openlijk gesteund wordt vanuit het bui tenland zonder toestemming van de regering in Jakarta. Het wordt er niet vrolijker op in Indonesië. Ook niet voor de kerkelijke leiders. Mgr. Leo Sukoto, se cretaris van de Indonesische bisschoppenconferentie, toon de zich onlangs uiterst bezorgd over de gevolgen van deze verenigingswet. „Komt de Pancasila voortaan uitmaken hoe en wat het volk moet gelo ven..." Mgr. Sukoto wees de regering er fijntjes op dat zijn bisschoppen door 'Rome' wor den benoemd en niet door 'Ja- Ook de moslims dulden geen andere leider dan hun Mo hammed. Hun bijbel blijft de Koran. Mocht die moeten wij ken voor de Pancasila dan val len er (weer) doden. Dat generaal Himawan Sutan- to, chefstaf van het Indonesi sche leger, samen met Supard- jo Rustam, minister van Bin nenlandse Zaken, deze week ook de communisten heeft aangewezen als een van de op roerkraaiers achter het Tan jung Priok-incident is een vast gegeven. De communisten die overigens verboden is en ook nog in twee vleugels verdeeld is, namelijk de G30.S en de PKI, hebben namelijk al twee mislukte, bloedige opstanden op haar kerfstok. Een geteken de partij dus, altijd goed voor zondebok. Hoe treurig meergenoemde wetten ook uitpakken, weini gen vrezen een algemeen ver zet. „Het wordt pas echt me nens als zo'n incident in Ja karta weerklank vindt in ste den als Surabaya en Bandung. Vooral Surabaya is een kruit vat vanwege de aanwezigheid van nogal wat communisten." Zolang het af en toe alleen dondert in Jakarta blijft het in de rest van Indonesië rustig. HANS TOONEN JBger doodde Aquino' "■INGTON Volgens de Amerikaanse krant Washington de commissie die de moordaanslag op de Filipijnse oppo- Jer Aquino onderzoekt tot de bevinding gekomen dat het aöor de moord verantwoordelijk is. President Marcos heeft geweerd dat de 'communistische agent' Rolando Galman pr verantwoordelijk was. Deze werd kort na de aanslag njlitairen doodgeschoten. Volgens de krant vreest de com- jdie huis houdt in een zwaar bewaakt hotel in Manilla, ïladige reacties als het rapport openbaar wordt. De offi- ^liblicatie wordt volgende maand verwacht. President 41 heeft verklaard dat ook vervolging zal worden ingest 4je militairen als zij achter de moord blijken te zitten. J Brussel betaalt boeren minder BRUSSEL De Europese Commissie heeft besloten in oktober slechts 40 procent van de aangevraagde landbouw subsidies uit te betalen. Zij be sloot daartoe omdat de lidsta ten nog steeds geen regeling hebben gevonden voor het dreigende tekort in de EG-kas. Volgens de commissie zou de komende maand een bedrag van 4,4 miljard gulden aan subsidies uitgekeerd moeten worden. Indien dat bedrag be taald wordt, blijft er onvol doende over om de gemiddel de kosten per maand te dek ken. Als men op 1 en 2 okto ber uit de problemen komt zal, zo wordt verwacht, de subsi die, zij het met enige vertra ging, alsnog uitgekeerd wor den. Het besluit van de Euro pese Commissie kan dan ook gezien worden als pressie op de besluitvaardigheid van de raden van ministers. W/Al STBVBM-IACtaiJ $4 Succes- .«««Tp V5M ^pieket^rB wie.je Hef dei (ADVERTENTIE) Met uw krant naar: PARIJS Ook in oktober kunt u met uw krant weer een weekeinde in de Franse hoofdstad doorbrengen. Het uitgebreide pro gramma biedt de mogelijkheid om een zo gevarieerd mogelijke en ruime indruk van de vermaarde lichtstad te krijgen. Vrijdag 5 oktober a.s. vertrekken we weer met een luxe touringcar van Maas kant voor een 3-daagse reis naar Parijs (vrijdagmorgen weg, zondagavond te- lichtjestour door Pa- Zondag volgt een bezoek aan de Notre Dame, het Louvre (o.l.v. Nederlands sprekende gids). Place du Tetre In het char mante Montmartre en wordt de thuisreis aanvaard. Gelogeerd wordt In het Sotra Motel Relais des Chartreux, waar 2x wordt overnacht. Daar worden ook de eenvoudige maar goede maaltijden geserveerd, alsmede 's morgens het typisch Franse ontbijt. De overige maaltijden zijn voor eigen reke- De prijs van deze aantrekkelijke trip is slechts: Hiervoor krijgt u een comfortabele tweepersoonskamer met douche en tollet. 2x ontbijt en 2x avondmaaltijd. De entrees zijn In deze prijs inbegrepen. Voor een 1-persoonskamer is een toeslag van 30.- verschuldigd. Combinatie ring 7.50 p.p. f 5.- poliskosten. 225.- Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 oi persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haaq. (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL. 070-190882 STOCKHOLM De 36- jarige Zweedse landmeter Matti Soukka mag zich na een langdurig verblijf in Zambia in Zweden vesti gen, mèt de twee vrouwen die hij in Afrika trouwde en hun vijf kinderen. De Zweedse vreemdelingen dienst heeft er drie maan den voor nodig gehad om uit te maken of het wel kón. Gisteren kregen de twee Zambiaanse echtge notes van Soukka met de kinderen, een permanente verblijfsvergunning. „Ik weet dat mijn situatie voor de Zweden moeilijk te be grijpen is. Ik heb twee vrouwen maar ik houd erg veel van allebei en ook van mijn vijf kinderen en ruzie maken wij nooit", al dus Soukka.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13