Zelfkazers'' voelen zich extra fetroffen door superheffing Je Jong: „Verlies |j Arnhem in 1944 Igen voor Randstad Nu 300.000 vegetariërs in Nederland OVERSCHOT BETALINGSBALANS IN 198517 MILJARD GULDEN Kamer kraakt plannen voor een Postbank ENLAND OBLEEMGROEP ONDER MELKVEEHOUDERS: DMERDEBAT OVER VOORTZETTEN „HERENAKKOORD" CcidócSoivumt VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1984 PAGINA 11 !Ü5TENSCHAPPELUKE UDE NEEMT TOE" 3UrpEN Onder druk van bezuinigingen op )ss}ied van wetenschappelijk onderzoek neemt sktBchijnsel „wetenschappelijke fraude" de laat- tli toe. Bij het aangaan van onderzoeksprojec- actrden soms resultaten in het vooruitzicht ge- ineje bij voorbaat niet haalbaar zijn. Dat zei de Indtrse keel-, neus- en oorarts prof.dr. W. Brink- Tefnmiddag bij zijn afscheid als hoogleraar van lolieke universiteit in Nijmegen. Onderzoe- arden volgens Brinkman min of meer ge il betere prestaties te leveren dan hun colle- ENidat alleen uitblinkers de financiële fondsen verwerven. Het natte-vingerwerk bij het op- van onderzoeksprojecten wordt daardoor vol- i"'J oud-hoogleraar bevorderd en de ijver om R« de boot te vallen zal wellicht leiden tot het pn met onderzoeksresultaten die niet allemaal vra\ worden waargemaakt. bah- Meta Menten moet villa snel verkopen AMSTERDAM Meta Pauw moet de afgebrande villa en de erbij behoren de grond van haar man Pieter Men ten, van wie zij van tafel en bed is ge scheiden, binnen drie maanden ver kopen. Met de opbrengst, getaxeerd op negen ton, kan zij dan een deel van de schuld van Menten van 1,2 miljoen aan het veilinghuis Sotheby Mak van Waay in Amsterdam betalen. Doet ze dat niet, dan mag Sotheby de villa veilen. Dit heeft de vice-president van de rechtbank in Amsterdam gis teren in kort geding bepaald. De we gens oorlogsmisdaden veroordeelde Menten heeft al sinds 1976 een schuld aan het veilinghuis voor de aankoop van kunstwerken. Veertig tips over vermist meisje DEN HAAG Bij de rijkspoli tie zijn gisteravond naar aanlei ding van de tv-uitzending „Op sporing verzocht" veertig tips binnengekomen over het 29 juli verdwenen meisje Germa van den Boom uit Werkendam. Vol gens de woordvoerder van de rijkspolitie district Den Bosch gaf geen van die aanwijzingen aanleiding tot het onmiddellijk ondernemen van actie. „Een aantal van de tips is voor ons van weinig of geen waarde. Ver der zijn er wat serieuzere tele foontjes, maar niet van die aard dat we er direct iets aan heb ben", aldus de woordvoerder. Recron: „uitbreiding recreatie overbodig" DEN HAAG Uitbreiding van het aantal campings en het aantal ligplaatsen voor boten is overbodig. Dat zegt de Recron (Recreatie On dernemers Nederland) in een reac tie op de plannen van minister Braks (landbouw) om de recreatie voorzieningen in Nederland uit te breiden. Ook een recent onderzoek van de ministeries van economi sche zaken en van landbouw heeft aangetoond dat er nauwelijks be hoefte is aan uitbreiding, aldus een woordvoerder van de Recron. Vol gens de Recron baseert Braks zich evenwel op een twee jaar oud on derzoek, waarvan de gegevens al lang achterhaald zijn. Ook kleuters krijgen onderwijs in eigen taal DEN HAAG Niet alleen de zes- tot twaalfjarigen, maar ook kleuters krij gen bij de start van de basisschool (au gustus '85) recht op onderwijs in de ei gen taal en cultuur gedurende enkele uren per week. Als scholen met veel kleuters van buitenlandse herkomst ge zamenlijk leerkrachten aanstellen, kunnen met die uren honderd volledi ge banen worden gevuld. Dit heeft staatssecretaris Van Leijenhorst (On derwijs) aan de Tweede Kamer laten weten. Dit besluit betekent evenwel geen uitbreiding van het aantal ar beidsplaatsen in het onderwijs. Ze wor den bij de scholen in mindering ge bracht op het aantal uren voor vakleer krachten. PARTIJBESTUUR PVDA: Kabinetsbeleid perspectiefloos DEN HAAG Het PvdA-partijbestuur vindt dat de PvdA-plannen gunstiger zijn voor de eco nomie, de werkgelegenheid en voor mensen met lage inkomens dan die van het Kabinet. Dit zegt het bestuur in een motie die 29 september op de partijraad in Zutphen, in stemming komt. De partijraad bespreekt dan de Troonrede en Miljoe nennota. Volgens het partijbestuur biedt het be leid van het kabinet-Lubbers geen perspectief op economisch herstel. „Het ontzegt grote groepen mensen, met name jongeren en (gehuwde) vrou wen, de kans op werk. Bovendien vergroot het Kabinet de inkomensverschillen tussen vooral werknemers uit het bedrijfsleven en mensen die geen betaald werk hebben". S3- t m )211iK Veehouders p hun bedrijf zelf haken worden door Verheffing extra ge- ~^rd, zelfs als ze niet nd(l melk produceren. !"'^rordt tijd dat de Md ook aandacht :Eidt aan deze kleine M veehouders. Zo iet eensgezinde oor- /arjat de kaasmakende gilders, verenigd in ib<5nd van Boerderij- jjbereiders, gisteren j^inik velden over de intid van de superhef- nd, j^sid, waarbij 700 bedrij ven zijn aangesloten, had de vergadering in Bunnik uitge schreven om zich te beraden op stappen. Voorzitter Hoog- endoorn: „Wij hebben ten on rechte meer last van de super heffing dan andere veehou ders". De superheffing heeft de zelfkazers nu al acht mil joen gulden schade toege bracht, schat Hoogendoorn. De bond wil dan ook op korte ter mijn een gesprek met minister Braks (landbouw en visserij) over de superheffing. Mocht dat geen soelaas bieden, dan wordt een proces tegen de staat overwogen. Hoogendoorn benadrukt dat de kaasmakende boeren nog wel kunnen leven met een be perking van de totale melk- produktie. Maar aan de vrij heid óf melk te produceren óf kaas te maken, mag niet ge tornd worden, aldus de voor zitter. Die keuze, zo stelt Hoogendoorn, is bepalend voor de winsten. Het probleem waar de leden van de bond mee kampen is dat door de superheffing naar hun zeggen indirekt de pro- duktie van boerenkaasproduk- tie wordt vastgelegd. De ver houding tussen enerzijds de hoeveelheid zelfverwerkte en anderzijds die van de afgele verde melk, is evenwel sterk wisselend. Meer kaas produce ren betekent overschrijding van het „kaascontingent", minder kaas produceren bete kent meer melk leveren aan de fabriek, waarmee het „melkcontingent" wordt over schreden. Hoogendoorn: „On danks dat we niet méér melk produceren, worden we zo toch getroffen door de super heffing". De melkveehouders menen dat mede door de superheffing de prijs van boerenkaas nu on geveer 1,50 lager ligt dan een jaar geleden. „Een onder zoek onder vijftien kaasmake rijen wees uit dat de boer ge middeld minder verdiende dan zijn werknemer", weet Hoogendoorn. Op aandrang van de bond heeft het ministerie van Land bouw in het verleden al een zogeheten poolingsysteem in gesteld, waarbij de melkvee houders via het Produktschap voor Zuivel de leveringsmelk en de boerenkaasmelk kunnen uitwisselen. Maar ook dat is voor de bond nog een onverteerbare situatie; het wil vrije uitwisseling zon der tussenkomst van ambtena ren. Het poolingapparaat is nu veel te log, zo zegt men. Het belangrijkste bezwaar is echter dat de pool te weinig vrijheid laat aan de boeren. „Wij heb ben die vrijheid hard nodig. De zelfkazer wil meer produ ceren als de prijzen goed belo ven te zijn", legt Hoogendoorn uit. „Vandaag maak je kaas, en lever je weinig melk af aan de fabriek. Volgende week maak Voor veehouders die zelf kaas produceren is de vrijheid zelf kaas te r de fabriek, bepalend voor de winsten. je misschien wat minder of he- boer ziek wordt, kan hij min- lemaal geen kaas, en twee we- der kaas maken en moet er ken later is de situatie mis- meer melk naar de fabriek, schien weer anders. Als een Het duurt echter minstens vier weken voordat zo'n wijziging via die logge pool verwerkt is en hij zonder pnoblemen meer leveringsmelk kwijt kan". TeHAAG Op verzoek ?t PvdA-Kamerlid Van ERik zal de Tweede Kamer 1 °lkort praten over de ^ing van het „Herenak- met vijf jaar. Daarbij I jet om een afspraak die minister Van Aardenne (Eco nomische Zaken) in 1980 met Shell en Esso maakte over be houd van gaswinsten in ruil voor investeringen in Neder land. Van Aardenne zond afgelopen week een brief over deze zaak bedragen. De bewindsman zou dan een finaal oordeel ge- naar de Kamer. In die brief vindt dat zij voortaan alleen veld moeten worden. Van der liet de bewindsman weten af plannen voor investeringen Hek meent echter dat op die te willen van de huidige invul- aan hem kenbaar moeten ma- manier de parlementaire con- ling van de afspraak. Shell en ken, die de bewindsman dan trole niet hard gemaakt kan Esso dienden tot nu toe lijsten zelf zal beoordelen. Na 1990 worden, van projecten in met concrete IEM Het verlie- oor de geallieerden SNle Slag om Arnhem ptember 1944 was rught een zegen voor 3'nfcstelijk deel van Ne- ak)d. Op 21 september, Ede dag van de slag, ~1en de Duitsers zich merkelijk op om •Nederland onder ■te zetten als de posi- Jn hun legers in dat 1 serieus bedreigd k orden door de geal- _e acties. Een over- hg in Arnhem had aanleiding toe kun- ^jn. Voor de vijf mil- ^Nederlanders in het ji zou een overstro- van hun gebied een rofe van onvoorstel- unvang hebben be- :ft de oud-directeur van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (RIOD), prof. L. de Jong, gisteren ver klaard tijdens de herdenking van de Slag om Arnhem in de Arnhemse Eusebiuskerk. Daarbij waren meer dan dui zend veteranen aanwezig. On der de eregasten bevonden zich onder anderen prins Bernhard en de Britse gene- raal-majoor R. Urquhart, die in september 1944 de leiding had over de Britse Airborne- -divisie, die bij Arnhem land de. Gelijktijdig met de herdenking werd in een grote tent achter het Oosterbeekse Airborne- museum Hartenstein het boek van de Haagse buschauffeur Bart Rijnhoud: „Luchtbrug Market Garden" (Teleboek) ten doop gehouden. Met -mede werking van luchtvaartjourna list Bart van der Klaauw heeft Rijnhoud zijn verzameld mate riaal in boekvorm gegoten. De auteurs komen tot de con clusie dat met name de Duitse luchtafweer in en om het Arn hemse landingsgebied kort voor de geallieerde operatie danig werd versterkt. Het ef fect daarvan was een veel ho ger verliescijfer dan het offi ciële. Niet minder dan 814 Amerikaanse en Britse vlieg tuigen zouden eraan ten offer zijn gevallen en niet slechts 68, zoals enkele bronnen (onder meer prof. de Jong) willen. Bart Rijnhoud zegt ook Ameri kaanse archieven te hebben laten aanboden, waaruit niet eerder werd geput. Dat zou ge gevens hebben opgeleverd, waaruit kan worden afgeleid, dat in de tijd van de operatie Market Garden niet minder dan 1.500 vliegtuigen hun doe len niet haalden. Volgens Rijnhoud en Van der Klaauw werd de geallieerde operatie dan ook wel degelijk verraden. Echter niet alleen door de veelvuldig als verra der gedoodverfde Chris Linde mans, alias King Kong. Deze Prins Bernhard heeft drukke dagen met de herdenkingsplechtig heden van de bevrijding. Gisteren bezocht hij Arnhem waar de zer dagen de operatie Market Garden, de mislukte poging in 1944 om de Rijnbrug te bezetten, wordt herdacht. Samen met burgemeester Drijber en en de Gelderse commissaris De Bruijne is hij hier op weg naar de plechtigheden. Dit weekeinde worden in Arnhem vele gasten verwacht. zou hoogstens de Amerikaanse Engels-Poolse deel zou verra- plannen voor een snelle op- den zijn door een nauwe rela- mars richting Eindhoven heb- tie van Lindemans, de uit Den ben kunnen melden aan de Haag afkomstig V-man, Cor- Duitsers. Het Arnhemse c.q. nelis Verloop. Bernhard woont op a inkelse Heide bij Ede Airborne Herdenking 'eCbij. ;ta) cres Margriet en mr P. lisi/ollenhoven zijn aan- dlj bij het kerkelijk hu- t van prinses Astrid -i België en aartshertog iz van Oostenrijk-Es- let huwelijk wordt in- gend in de kerk van ^Lieve-Vrouw ter Za- f DEN HAAG Het aantal mensen dat geen vlees meer eet is de laatste tien jaar verdubbeld. Bijna 300.000 Nederlanders noemen zich nu vegetariër. Nog eens zoveel mensen zijn vrijwel vegetariër, maar zullen zichzelf niet zo noemen. Het bestuur van de Nederlandse Vegetariërsbond heeft dat giste ren gezegd. De bond viert op 30 september haar 90-jarig bestaan. Vol gens vice-voorzitter Donald Bos is er veel veranderd in de maatschappelijke status van de vegetariër. Gold de club vroeger als een radicale beweging, nu is het vegetarisme al gemeen aanvaard. De Tweede Kamer telt vier vegetariërs, en ook in het Kabi net is de bond vertegenwoordigd. Net als haar echtgenoot, de vroegere bondsvoorzitter en ex-minister van onderwijs Arie Pais, is Eegje Schoo overtuigd vegetariër. Bos zei gisteren dat ook de commercie oog heeft gehad voor de aantrekkingskracht die het vegetarisme vooral op jonge ren uitoefent. Vegetarische restaurants zijn de afgelopen ja ren als paddestoelen uit de grond geschoten. In heel Neder land staan er nu 60. Ook in andere restaurants wordt je niet meer met de nek aangekeken als je geen vlees eet, aldus Bos. De bond zegt dat het goedkoper en gezonder is om geen vlees meer te veror beren. DRUGSBESTELLINGEN VIA ANTWOORDAPPARAAT AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft in een woning in die plaats de 37-jarige Engelsman P.H.G. aangehouden we gens handel in hard drugs. Bij zijn telefoon stond een antwoord apparaat met daarop een uur lang boodschappen die in min of meer bedekte termen verzoeken om levering van verdovende middelen inhielden. Een politiewoordvoerder zei vanmorgen dat de afdeling verdovende middelen op het spoor van de man is gekomen door een inval in een andere woning waarvan bekend was dat er in drugs werd gehandeld. Bij die inval werden twee Italianen, een man en een vrouw, gearresteerd en later nog eens vier mensen. Directeur Planbureau prof. van den Beid: (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG In het particu liere bedrijfsleven zal er vol gend jaar sprake zijn van een financieringsoverschot van 17 miljard gulden. Er wordt meer aan het buitenland verdiend dan eraan wordt uitgegeven. Dat heeft prof.dr. C. van den Beid, directeur van het Cen traal Planbureau, gisteren op een studiebijeenkomst van het Nederlands Centrum van Di recteuren in Den Haag gezegd. Op de bijeenkomst stond het thema „Uw onderneming en het overheidsbeleid" centraal. Het overschot is, aldus Van den Beid, met name afkomstig van de institutionele beleggers en van bedrijven die hun winstposities de afgelopen tijd hebben zien verbeteren. „Dat overschot vindt zijn weg naar investeringen in het bui tenland en naar verbeteringen van bestaande vermogensposi ties. Dat geldt overigens vooral voor die bedrijven die op de buitenlandse markt gericht zijn. Daarom wordt ook wel gesproken over een overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans". De besparingen nemen vol gens hem echter sterker toe dan de investeringen. Alleen in de industrie en de energie sector wordt fors geïnvesteerd. De binnenlandse bestedingen zijn echter gering van om vang. „De loonmatiging en de koop krachtdalingen van de afgelo pen jaren hebben er toe geleid dat er minder is besteed door de consument, met alle gevol gen voor de op de binnenland se markt gerichte bedrijven. De comsumptieve vraag zal volgend jaar echter weer stij gen en wel met een half tot één procent". Het tegenstrijdige van de Ne derlandse economie noemde Van den Beid dat er enerzijds een stijging van de export op treedt en anderzijds dat de binnenlandse markt inzakt, waardoor de invoer verder achterblijft bij de uitvoer. Tegenover het financieringso verschot in het bedrijfsleven staat, aldus de CPB-directeur, het omvangrijke tekort van de overheid.' Dat wil zeggen dat de overheid boven zijn stand leeft, terwijl voor de nationale economie het tegendeel geldt. De produktie van het bedrijfs leven gaat volgend jaar met ruim twee procent omhoog. Betrekkelijk weinig volgens De loonstijging zal volgend jaar, aldus het Kabinet, niet meer dan één procent bedra gen. Volgens Van den Beid zit het gevaar er echter in dat door de bonden looneisen zul len worden gesteld in enkele sectoren van het bedrijfsleven waar de bedrijfsresultaten gunstig zijn, met het risico van uitstralingseffecten op andere sectoren. Verdrag voor confiscatie drugswinsten SCHEVENINGEN De EG- landen werken aan een ver drag dat de handel in verdo vende middelen minder lucra tief moet maken. Dit heeft mi nister Korthals Altes (justitie) gisteravond meegedeeld op een bijeenkomst van de Haag se VVD-afdeling in Scheve- ningen. Momenteel komt het voor dat een handelaar bij voorbeeld in Parijs wordt ver oordeeld, maar zijn geld op een bank in Nederland heeft staan. De bedoeling van het Europese verdrag is nu dat dergelijke gelden door het land in kwestie kunnen wor den geconfisceerd. „Daarmee kan de drugshandel minder lucratief worden, aangezien zo'n handelaar niet meer van dat geld kan gaan rentenieren nadat hij zijn straf heeft uitge zeten", aldus minister Kort hals Altes. EMELS DEN HAAG De vier grootste partijen in de Ka mer hebben felle kritiek op de plannen van het Kabinet om de PTT-geld- diensten onder te brengen bij de Postbank. Deze niéuwe „overheidsbank" zou zijn diensten al per 1 januari aan kunnen bie den. Maar vooralsnog zijn VVD, PvdA en D'66 te gen, zo blijkt uit de eerste reacties van de fracties op het plan. CDA, PvdA eri D'66 zetten grote vraagtekens achter de beperking van het diesnten- pakket van de Postbank, zoals het Kabinet voor ogen staat. Zo zou de bank alleen op be perkte schaal kredieten kun nen geven aan het bedrijfsle ven. Met name de CDA-fractie vraagt zich af hoe de beper king van het dienstenpakket van de Postbank opgevat moet worden, nu spaarbanken zich wèl kunnen ontwikkelen tot algemene banken. Mocht de concurrentiepositie van de Postbank in het gedrang ko men, dan moet de mogelijk heid er zijn het dienstenpak ket alsnog uit de breiden, eisen de christen-democraten. De Pvda meent dat de beper king in het dienstenpakket voor de Postbank „schadelijk en overbodig" is. De bank zou zelf moeten uitmaken welke diensten worden aangeboden. Ook D'66 ziet in een Postbank met een beperkt dienstenpak ket een bedreiging voor de toekomst van de PTT-geld- diensten. Bij de VVD meent men dat het teruglopen van het markt aandeel van de huidige PTT- gelddiensten op de zakelijke geldmarkt op zich geen reden is voor de opzet van een Post bank. Het voortbestaan van de PTT-gelddiensten wordt door die ontwikkeling niet be dreigd, aldus de liberalen

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11