GORDIJNEN VLOERBEDEKKING Experimenteren met is een belevenis bepaalt sfeer en ruimte meer dan mooi alleen Soft-vinyl met drukopvang door keramische korrels in het schuim. De keus in soorten vloer bedekking is ontzagwek kend groot, maar daar door ook ondoorzichtig. De variatie in prijs is ten minste zo verwarrend. Het maken van een ver antwoorde keus, in een tijd waarin de guldens schaars zijn, is niet een voudig. Toch zijn er vast staande punten die de voorkeuze zullen verge makkelijken. Voorkeuze, want in veel gevallen zal het toch de vakman zijn die helpt bij het oplossen van de laatste toepas singsproblemen. De techniek staat niet stil, is een oud maar nog lang niet versleten cliché. En de fa brikanten hebben goed naar de wensen van hun klanten geluisterd. Want je kunt nu wel een fraaie vloerbedek king vervaardigen; als de klant er niet aan wil, blijven de rollen in de voorraadhal liggen. Maar er is tegenwoordig ny lontapijt in de handel, dat voldoet aan praktisch elke wens van de consument. Het is anti-statisch, vuilverber- gend en het imiteert daarmee alle eigenschappen die een wollen tapijt „van huis uit" heeft meegekregen. Er zijn ook fraaie vloerbedekkingen in de handel die bestand zijn tegen stoelen met zwenkwie- len. Nu zal niet iederen die in zijn huiskamer hebben staan, maar toch Trou wens, de moderne schoenen met crêpe- en profielzolen plegen een even grote aan slag op de pool van het tapijt als de zwenk wielen. Tapijten met het zwenkwielvignet op het etiket zijn tegen die enor me belasting bestand. De pool van die tapijten is extra ste vig verankerd in het rug weefsel. De officiële term is overigens rolstoelvignet, want ook de wielen van een rolstoel doen bij het zwenken een forse aanval op de duur zaamheid van het tapijt. Nieuw is ook dat de moderne schuimrugtapijten bestand zijn tegen vloerverwarming: De schuimrug droogt niet uit. Deze tapijten zijn eveneens voorzien van een speciaal symbool. Over verwarming gesproken: het tapijt, en speciaal een wollen tapijt, is een uitste kende warmte-isolator. Als de woonkamer boven een kille kruipruimte of kelder ligt, of bijvoorbeeld boven een onverwarmde garage is gesitueerd, vormt een kamer breed wollen tapijt de beste isolatie. De warmte-weer- stand van een wollen vloer bedekking ligt acht maal ho ger dan die van een lino leum- of vinylvloer. En een hoogpolig wollen tapijt met schuimrug levert zelfs een twaalf- tot veertienvoudig betere isolatie op. Het nieuwe pletvrije frisé-ta- pijt, vervaardigd uit moderne garens, is ijzersterk, maar voelt toch zacht en soepel aan Als de aanstaande koper effen velourstapijt mooi, maar net iets „te besmette lijk" vindt, kan hij kiezen voor gemêleerd tapijt of tapijt met een iets gekrulde frisé- pool. De licht gekrulde tapijt draden herstellen zich, juist als gras, na elke voetstap. Daarmee hebben de fabri kanten afgerekend met het „pletten" De tapijtfabricage sluit tegen woordig uitstekend aan bij de behoeften. Aan de ene kant komen er nieuwe, verbeterde vloerbedekkingen in de han del voor drukbelopen ruim ten en voor de veeleisende consument, aan de andere kant series die er leuk uit zien, die wat .minder sterk zijn (dus ook lager geprijsd), maar die het in de huiskamer toch ook leuk doen. De con structie is eenvoudig: schuim rug, simpele bouclé of gladde velours. De kleuren zijn er tot in de zachte pastels. Deze nieuwe loten aan de ta- pijtstam noden tot experi menteren. Dat wordt door de fabrikant gemakkelijk ge maakt, omdat veel van die tapijten in een zelfde kleur stelling en dessin te krijgen zijn als vinyl vloerbedekking en /of gordijnstof. Daarmee kunnen dan bijvoorbeeld weer kleurovergangen ge maakt worden voor slaap-, huis- en badkamer. Overi gens: tapijt tegen de wand laat de speakers van de ge luidsinstallatie heel anders klinken, het geluid wordt dan niet door de muur weer kaatst. Een tapijtwand maakt een wereld van verschil, ook voor de buren En het hoe ven echt geen Perzen te zijn Ook in de linoleum- en vi- nylsoorten is er veel nieuws op de markt. Vroeger kon men deze vloerbedekking al leen op twee meter breed ko pen; nu is vier meter alweer heel gewoon. Echt nieuw is de breedte van drie meter. Een formaat waar lang op gewacht is, want er zijn in Nederland maar weinig keu kens van twee meter breed. En dat leverde altijd naden en „afspijsels" op. Nu, met die nieuwe breedte, is dat probleem voordelig opgelost. Er hoeft minder te worden weggegooid. En voor kleine ruimten hoeft het vinyl zo ook niet meer te worden ge plakt- Eigenlijk is dat tijdrovende plakken niet nodig voor ruimten van zo'n tien tot vijftien vierkante meter. Moet er toch geplakt worden, gebruik dan een goede dis persie-kit. De leverancier weet welke kit bij welke vi- nylsoort hoort. Wordt er zo maar een willekeurige kit ge bruikt, dan is de kans groot dat er na verloop van tijd sto rende bruine kringen op het vinyl verschijnen. Die waar schuwing geldt trouwens ook voor plakband. Geef liever een paar gulden meer uit voor niet-„verzepende" tape. De vakman zal gaarne advies geven. Nieuw op de vinylmarkt is een kwaliteit in parket- of te- geldessi'n, die zeer zacht aan doet, maar toch heel sterk en veerkrachtig is. Naaldhak ken en scherpe stoelpoten la ten het oppervlak onge moeid. Dat komt doordat in de schuimstructuur van de verende onderlaag een soort kwartskorrels zijn verwerkt, die zorgen voor een betere drukverdeling. Zo kan de consument langer genieten van een onberispelijk vloer oppervlak. Het is weliswaar een vreemd gevoel, zo'n veerkrachtige vloer van „parket" of „tegels", maar het is dé oplossing als er toch parket moet liggen, en de verhuurder van de flat we gens de gehorigheid geen parket toelaat. Dan is er nog iets om attent op te zijn: er zijn duurdere en goedkopere soorten vinyl. Vaak zijn alleen de duurdere vormvast, doordat er glas vlies in zit. Als bij aankoop het vinyl sterk gebogen wordt, komt er een geluid uit dat doet denken aan het rit selen van papier of bladeren. Dan is het een kwaliteit die vorm-stabiel is door glasvlies. De keus in de dessins is schier eindeloos. Er bestaat ook een groot verschil in glans. Vinyl „plavuizen" moeten een niet te gladde uitvoering hebben. Hard ge bakken. keramische „tegels" vragen om een glimmertje en „parket" dient zacht te glan- Wat ook belangrijk is: een aantal fabrikanten stemt de kleuren van de gordijnstof fen af op de kleuren van de vinyls. En dat niet alleen in de moderne sfeer, maar ook in de wat rustiger tinten. Er zijn ook vinyls met een ietsje zilverschittering. Dat metal lic effect geeft de vloer een levendige aanblik en het is net alsof ie langer schoon blijft. Een effect dat in de au- tofabricage al lang bekend BEHANG DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 nand heeft er iets op tegen als 's avonds de gordijnen open "ven. Nou ja, de energiebespaarders dan. Maar het is nu een- 1 gezellig om door de stad te lopen en hier en daar stiekem binnen te kijken om te zien hoe warmpjes anderen er bij n. Maar die verlichte woonetalages zijn ook aantrekkelijk lieden met minder goede bedoelingen. Gordijnen kunnen stal voorkomen. Ze zijn meer dan mooi alleen, kunnen zeer itioneel zijn, maar ze worden slecht gebruikt. Ja, om even on uit de kamer te houden als er overdag tv gekeken moet den. Maar een goed gebruik van de gordijnen brengt naast igheid ook voordeel, want in een kamer met dichte gordij- kan de temperatuur gerust twee graden omlaag zonder dat er onbehaaglijk wordt. ndien gaat er minder warmte verloren, want behalve de isolatie door [ordijn zelf, vormt de luchtkolom tussen vensterglas en gordijn ook aens een isolerende buffer. Gesloten gordijnen brengen het warmte- es met twintig procent terug. De beste isolatie wordt verkregen als [ordijn dicht tegen het raam wordt gehangen, en als de onderzoom laar millimeter boven de vensterbank komt. Maar dat geeft proble- want de stof kan onder invloed van wisselingen in temperatuur en tigheidsgraad even rekken of krimpen. En dan hangt het gordijn niet is het gordijn net voor de vensterbank langs te laten lopen, tot een I meter of tien daaronder. De besparing aan energiekosten ligt dan iteeds gelijk aan isolatie met dubbele beglazing, ijnen doen veel meer dan 's avonds het zwarte gat op een decoratie- anier aan het oog onttrekken. Dat zwarte gat kost zonder gordijnen warmte ook veel extra licht: Een lichte gordijnstof geeft namelijk licht terug. leide partners werken, en dus eigenlijk alleen maar 's avonds in de ?r zitten, verdient het aanbeveling minder donkere vloerbedekking chter getinte gordijnen te nemen. Met wat zwakkere lampen wordt och een lichte, opgewekte sfeer geschapen. Spelen met gordijnstoffen t dus grote besparing op in energiekosten en ook de elektriciteitsre- ng kan lager worden: De diefstalpreventie wordt gratis bijgeleverd, s overdreven te zeggen dat er tientallen trends in gordijnstoffen zijn tdekken. Maar toch lijkt of alles kan en mag. Opvallend is wel het aantal pastels met een stevige kleur, al of niet in combinatie: tapijt, IC behang en dergelijke. Donkerbruin is echter helemaal „uit". v 'olledige tegenhanger is daar de nieuwe bijna-wit-op-wit-mode. Een st geraffineerd spel van heel zwakke kleuren op een nagenoeg witte rgrond. De daarmee bereikte effecten zijn heel bijzonder, rukstoffen lijken over het algemeen iets op te leven. Voorzichtig, merkbaar, en dat niet alleen bij de jonge bewoners. Goed gesloten weefsels met frêle dessins geven een romantisch tintje aan het nieu- anbod dat ook nog sterk geflankeerd wordt door streepdessins. Al- zijn de geweven strepen minder contrastrijk. ianbod van 140 cm breed groeit nog steeds, hetgeen een duidelijke i betekent voor het veelzijdig gebruik van gordijnstoffen, luidelijke kleuraccenten naast het doorlopende grijsblauw, worden ;n zwart-grijs-rood getipt. Nieuwe mode in gordijnstoffen. wanden met een dak Dat is de meest be- ite beschrijving van mderkomen, een huis Dat de wanden het worden genoemd, niet alleen op de Drde van bouwen, ook op de belang- eid van deze „onder- Want bij het be- n van een vertrek de binnenkomende eerst het oog naar het ind, maar naar de :n. Want de afwer- daarvan bepaalt in mate de sfeer van irertrek. Maar niet de i alleen: ook de ruim- )oor een juiste toepas van de wandbekle- kan een kamer hoger n of lager, breder of Ier, koeler of war- zonnig of stemmig, (evend of opwek- tijd. Duizenden jaren geleden al bestond de behoefte de wan den „aan te kleden". De teke ningen die onze verre voorva deren op de muren van hun holwoningen maakten, zijn er de primitieve bewijzen van. In de klassieke oudheid werden tapijten opgehangen ter ver siering, maar de eigenlijke wandbespanning kwam in Eu ropa pas in de vijftiende eeuw in zwang. Het beschilderde en opgespannen lijnwaad uit Ita lië en het goudleerbehang (overgenomen van de Moren) in Spanje verbreidden zich toen langzaam over Europa. In de Nederlanden lieten vooral de rijke kooplieden uit de Gouden Eeuw hun vertrekken met dit prachtige en kostbare materiaal bekleden. Papieren behangsels, afkom stig uit China, deden in die ja ren ook hun intrede. In de achttiende eeuw bracht de Parijse behangselfabriek Reveillon papieren wandbe- kleding op de markt, met ont werpen van vooraanstaande kunstenaars uit die tijd, zoals Cietti en Huet. Het moeilijke daarbij was dat men aanvan kelijk stukken papier van zo'n vijftig bij vijfenvijftig centime ter moest bedrukken, en die dan later op neteldoek plak ken. In 1760 vond de Frans man Louis Robert een machi ne uit waarmee hij eindeloos lange rollen kon vervaardigen. Het eerste behang was gebo ren. Wie tegenwoordig in een be- hangzaak de stalenboeken doorbladert, staat versteld van de hoeveelheid dessins, in een schier eindeloze variatie van kwaliteit en kleur: letterlijk voor „elck wat wils". De con sument die niet zo'n waaghals is, kan beter het zekere voor het onzekere nemen en de grote vlakken in het interieur, dus ook de wanden, neutraal en licht houden. Een bijna al tijd goed resultaat levert de ton-sur-ton-methode op: Het kleurenschema is daarbij opge bouwd uit verschillende nuan ces van één kleur. Het speelse element zit dan in het combi neren van verschillende struc turen en/of dessins. In de sta lenboeken zijn voorbeelden van zulke combinaties te vin den, voor elk interieur, naar elke smaak. Is het plafond te laag of te hoog, de kamer te lang of te smal, dan kan daar zonder in gewikkeld breek- en timmer werk, maar met een simpel behang verandering in ge bracht worden. Een te laag plafond lijkt hoger als het in een lichte tint is geschilderd. Of behangen! Die tint hoeft niet altijd wit te zijn. Met een kleur die enkele nuances lich ter is dan de „grondkleur" van het behang wordt hetzelfde ef fect bereikt. Omgekeerd geldt hetzelfde voor een te hoog pla fond: als dat enkele nuances donkerder is dan de behang- kleur „komt het omlaag". Een effect dat nog sterker wordt als de plafondkleur in een bre de strook op de wanden door loopt. De scheidingslijn tussen deze rand en de wandbekle- ding kan vervolgens worden afgewerkt met een in kleur gelakte profiellat of met een bijpassende behangdecoratie- Een lang, smal vertrek lijkt al gauw op een pijpenla. Met een goed gekozen behang is ook aan zo'n vertrek heel wat te verbeteren. Als de lange wan den een zachte, wijkende tint krijgen (zachtblauw, grijzig, groenig) en de korte wand een bijpassende maar veel pittiger kleur of een behang met een ig, aangepast aan het interieur. breedtedessin, dan liggen de verhoudingen voor het oog heel anders. Uitgekeken op badkamer of toilet? Ook dat kan met be hang verholpen worden. Is het tegelwerk neutraal, dan kun nen de wanden erboven wor den opgevrolijkt met gedessi neerd behang. Wel even tegen de behangverkoper zeggen dat het voor de badkamer is. Met een in de kleur van het dessin gekozen badmat, wc-bril en andere accessoires krijgen ook de kleine vertrekken in het huis een heel ander en eigen karakter. Een kamer nieuw behangen hoeft niet meer te kosten dan zo'n tweehonderd gulden. Na tuurlijk wordt dit bedrag ho ger als wordt gekozen voor een meer exclusieve wandbe- kleding als wandtextiel, gras weefsels of wandbespanning. Hoe de keus ook mag uitval len: het gekozen materiaal moet qua kleur en dessin pas sen bij de rest van het inte rieur. In een sportief ingerich te kamer moet geen bloeme- tjesbehang op de muur en een grafisch motief in primaire kleuren kan heel mooi zijn, maar het misstaat in een ruim te die is ingericht met meubels in klassieke stijl. Bovendien is het van belang dat de wanden onderling bij elkaar passen. Te veel aandacht vragende des sins in dezelfde ruimte geven een onrustig en rommelig beeld. Wel kunnen kleurac centen worden aangebracht, bijvoorbeeld een contrasteren de wand in een zit- of eetge- deelte, slaapvertrek of hal. Ook valt een heel rustig dessin uitstekend te combineren met een wat drukker dessin, maar dan wel in dezelfde fondkleur en consequent toegepast op alle wanden, waarbij het ene dessin geplakt wordt tot bij voorbeeld 1.20 m en het ande re er boven. De scheiding tus sen beide dessins kan worden geaccentueerd door een bijpas sende behangrand of (ook hier weer) een in kleur gelakte sierlat. Maar vermijd dat het huis gaat lijken op de show room van een behangspecia- list. De grootte van het vertrek is mede bepalend voor de kleur stelling. Een kleine kamer kan minder kleur hebben dan een grote, en een zonloze kamer kan best wat „warms" aan de wanden gebruiken. Een wand tegenover een groot raam, die flink wat zon vangt, verdraagt een donkerder en koeler kleur dan de andere wanden. Met echte modekleuren is het op passen geblazen. Anders moet er elk jaar een nieuw behang op de muren Veel gemakkelijker zijn kleine kleuraccenten in de kamer, zoals kussentjes, een planten bak en siervoorwerpen. Die zijn gemakkelijker te vervan gen dan behang.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7