Langs Omwegen ier jonge ontwerpers bewijzen hun inventiviteit met zilverkleurige diamant Voor eerste keer Wereldbloembollendag ushalte Noordwijkerhout 'oudt gemoederen bezig Pop-fans worden gelaafd vanuit een enorme kelderbierinstallatie 'AG IDEN QeidóeQowiant DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. —ochure voor minderheden 'SCHENDAM In Leidschendam zal binnenkort een iure voor Turken en Marokkanen verschijnen waarin ttogelijke voorlichting wordt verstrekt over voorzienin- &ls peuterspeelzalen, kinderdagverblijf, gezinsverzor- taalcursussen, vakantie-activiteiten van Heisa, wijk- en centra en dergelijke. De gemeente heeft hiervoor 4500 Ji van het rijk gekregen uit het Programma Welzijn erheden 1984. In Leidschendam wonen 330 buitenlan- flie tot de minderheden worden gerekend. De grootste C 200 Turken en Marokkanen waarvoor de brochure in Dlaag van 500 in eigen beheer wordt gedrukt. Het res- jan de oplage wordt bij instellingen als Horst en Vliet, e diensten en dergelijke gedeponeerd. De kosten bedra- 1600 gulden. Verder worden voor Turken en Marok- yie vrouwen nog twee maal acht cursuspakketten voor r ^beten aangekocht. SCHIPHOL Het is van daag Wereldbloembollen- geheugensteun voor ieder een dat bollen in het na- dag, dat zal vandaag niet jaar geplant moeten wor- _iiden, willen ze in het voor jaar beginnen met bloei en. Voor president Herzog van Israël was het giste ren al Wereldbloembol lendag toen hij op Schip hol een pakketje bollen meekreeg op zijn thuisreis. alleen in Nederland maar ook in Zwitserland, Duits land, Engeland, Canada, België, Zweden, Italië, Frankrijk en de Verenig de Staten van Amerika duidelijk worden. Voor het eerst in de geschiede nis is een speciale dag voor bloembollen in het leven geroepen als extra De president vertrok na het bezoek aan Nederland in het kader van het 40-ja- rig jubileum van de be vrijding van Nederland. De speciale dag, bloembollen worden al sinds het eind van de achttiende eeuw over de wereld verspreid, is in het leven geroepen omdat na een twee jaar durend onderzoek is gebleken dat de kopers van bloembollen een gebrek aan kennis over bollen heb ben. Slechts twintig procent van de Nederlandse gezin nen koopt bollen voor de tuin en dat zijn dan voorna melijk ouderen en mensen met een hogere opleiding. Reden voor Internationaal Bloembollencentrum (IBC) in Hillegom en de afdeling Afzetbevordering van het ministerie van landbouw en visserij om meer aandacht aan dit produkt te besteden. Daarvoor heeft het IBC vier ton uitgetrokken in de vorm van advertentiecampagnes en voorlichtingsmateriaal. De KLM bijvoorbeeld ver toont vandaag op alle inter nationale vluchten een spe ciale video-tape. Jaarlijks worden in Nedar- land zo'n zeven miljard bloembollen geproduceerd, waarvan 31 procent in Ne derland blijft en de rest wordt geëxporteerd. De tulp is verreweg de meesi voor komende bol, gevolgd door de gladiool en lelie. Voor de produktie en verspreiding van die bollen zijn 5.500 kwekers en 500 exporteurs betrokken. Overigens is de grootste afnemer na ons ei gen land Duitsland met 16 procent. LEIDEN Uit een winkel in sportartikelen aan het Vijf Meilaan is in de nacht van dinsdag op woensdag een groot aantal trainingspakken gesto len. De dieven gooiden de ruit van de toegangsdeur met een trottoirtegel in. De waarde van de buit is nog niet bekend. Vrouw gewond IJSIDEN Een 20-jarige vrouw uit Leiden is gister avond met een hechtwond in haar been naar het AZL ge bracht nadat zij op de Beesten markt met haar fiets tegen een auto was gebotst De vrouw stak ter hoogte van de Veroni- cabar plotseling over en een 22-jarige Leidse automobilist kon haar niet meer ontwijken. QUEEN BRUIST VANAVONp IN EEN BLIKLOZE GROENOORDHAL Als vanavond Freddie Mer cury en zijn kornuiten met hun Britse super-popgroep Queen de eerste gemoede ren gaan opwinden is het Leidse Groenoordhallen- complex inclusief het res taurantbedrijf allang in op perste staat van paraatheid gebracht. Een heel veilig heidsapparaat draait al en kele dagen op volle toeren om de invasie van een divi sie fans zo probleemloos mogelijk te kunnen ver werken. Ik sprak erover met restaurateur Joop de Haas, die ondanks een rim pel in het voorhoofd toch best nog kon glimlachen: „We zitten weer in de lift, hier met de hallen. Vorig jaar was het een flop: geen enkel pop-evenement. Dit jaar drie grote items; na de Earring en Jo Cocker dan nu Queen. Voor dit concert zijn 11.000 kaarten ver kocht. Niet meer en niet minder. Het was een vast staand aantal. De, genum merde, kaarten zijn gedrukt door de staatsdrukkerij. zaten dan geluid en licht in, en meisjes en duiven. Ging dus ook niet door, want die meisjes en duiven zouden in die ruimte na een paar dagen al dood zijn gegaan. Dan maar een stapje terug. Het werd de diamant. Vroeger een symboliek voor 75 jaar bestaan, Met verschillende facetten en het hartje van de stad weerspiegelend". Sjo van den Eerenbeemt: „Je moest technische klusjes op knappen, materialen zoeken, berekeningen maken en con- Daar kan niets mee gebeu ren. Ze kunnen hooguit op de zwarte markt tegen een aardig bedragje van de hand gaan". 3000 liter Het meest opvallende rond dit Queen-optreden is wel de stelregel „safety first". De bezoekers zullen stuk voor stuk op blik en andere gevaarlijke attributen wor den gefouilleerd. Daarna worden ze via een „sluis" in de hal toegelaten. „Zover zijn we al gekomen: bij alle pop-evenementen is blik verboden. Een gevolg van de mentaliteitsverandering, ontstaan uit het vernielend gedrag van het publiek. Het ontbreken van blik bete kent wel een verzwaring van onze taak. Bij dit pro ject is ons personeel ver dubbeld. Tot nog toe werk ten we alleen met verko pers, nu komen er tappers bij. Buiten het gebouw staat de meest moderne kelder bier-installatie: een grote tacten onderhouden met de aannemer, L. Gesman b.v., Alphen a.d.Rijn. Goed, Ge sman heeft twee bouwlift- elementen op betonnen voe ten gezet en er werd 140 me ter staaldraad verwerkt om de diamant in het gareel te houden. Wat dus niet onmid dellijk gelukte. Maar nu is de diamant, beplakt met zilver kleurig spiegelfolie, na haar val een stuk steviger beves tigd, al kan het gevaarte nog steeds vrij schommelen en spiegelen". mobiele tank waarin 3000 liter bier op de juiste koele temperatuur wordt gehou den. Via dikke koelslangen wordt het bier van de tank naar de tappunten in de hal gebracht. Een optimaal tap- systeem, waarbij geen enkel verlies optreedt, zoals bij voorbeeld bij elk aanslaan van een vat of fust wel ge beurt", aldus Joop de Haas. Levensbelang Wat zou een popconcert zijn zonder stromen bier, zonder duizenden broodjes kroket of kaas? Niets toch zeker. „We zijn allang blij dat de pop weer de weg naar de Groenoordhallen heeft te ruggevonden. Het ontbre ken van dergelijke gebeur tenissen kan funeste gevol gen hebben, zeker voor onze restaurantafdeling". Voor De Haas en de zijnen het personeel moet ook zomers doorbetaald kunnen worden is een seizoen met popconcerten van le vensbelang. De vier diamantairs zijn blij ven lachen, naar hun zeggen. Van Veen, compagnon van een architectenbureau in spé: „Dat krijg je, als je absurde ideeën hebt, waar een goed iets uit voortkomt". Hanny van Starrenburg: „We heb ben nu weer tijd voor wat anders. Proberen opdrachten te krijgen en toch eigen baas je te blijven; wij, als meisjes met onze vrijwilligersstatus. Elk publiek is welkom; daar zijn wij op gericht". Toch geld voor Oud-Poelgeest OEGSTGEEST Het ziet er naar uit dat de meest noodza kelijke restauraties aan kasteel Oud Poelgeest in Oegstgeest toch kunnen worden uitge voerd. De gemeente kan ge bruik maken van geld die het rijk had gereserveerd voor twee werkgelegenheidsprojec ten, die elders niet worden be nut. Met deze projecten wor den langdurdig werkloze bouwvakkers weer aan werk geholpen. De rijkssteun omvat een be drag van ruim 214.000 gulden De restauratie kost 525.000 gulden. De raad heeft echter al 100.000 gulden beschikbaar ge steld voor restauratie en ver der bestaat er nog een fonds voor de restauratie van Oud Poelgeest, waaruit kan worden geput. Er is nu nog een bedrag nodig van 159.000 gulden en waarschijnlijk zal vanavond al in de gemeenteraadsvergade ring een voorstel worden ge daan aan de raad om dat be drag beschikbaar te stellen. Bij de restauratie gaat het voorlo pig alleen om de duiventoren, de bordestrap en de dak van het kasteel. Deze verkeren in zeer slechte staat. Verder wil men op korte termijn het kas teel toegankelijk maken voor invaliden. Voor deze voorzie ning kan mogelijk ergens an ders nog subsidie vandaan worden gehaald. Inbraak in sportzaak ÏN SPREKENDE BIJDRAGE AAN HET FEEST VANL.C. 75 JAAR NIEUWS 11 J2 je a*s j°ns °ntwer- la/l, boordevol ideeën ar vrijwel zonder geld sprekende en eigen- se bijdrage kunt leve- aan de feestviering de 75-jarige Leidse ~wirant. Het zijn vier - ktisch jongeren die jA de Leidse Waag hun i/Aejentiviteit bewezen Frjiben. Met z'n allen leeiiben ze ervoor ge- .V3*d dat er iets van „di nt" aan ons krante- an kleeft. Ze ont- e slrpen het zilverkleu rig „geslepen" kunst- fk, dat schommelend de wind, boven het ter van de Nieuwe ti bij het Waaghoofd ^kondigt, dat de Leid- iet Courant 75 jaar ftaajuws is. Ruim een ■eebk geleden ging deze °Pii wiegende vrucht ^ji hun prakkizeren in I stormvlaag ten on- jftn. Maar er werd ge- eiHTsteld, en de diamant Etejam weer boven. Op- Spkiw bevestigd en ver sierd lijkt ze nu tot in igte van dagen be- pd tegen elke elemen- fe aanslag. Maar dat is it zo, want over een eenek wordt het forse danpnood in de herinne- bijgezet. Dan gaat ze 'enFns °P sta*- Mogelijk 'ur J een opperstalmeester t Ap Sijthoff Pers, want tie j heeft immers voor de '^efcten opgedraaid. We e/,nri nog wel. Voorlopig ïreJPnen Leidenaars en Semdelingen opkijken Lr een diamant die diamant is, maar 'ej wat te zeggén heeft. 5tel het viertal aan- 2 Dhters aan u voor. r c Si willekeurige volgorde: rul Het ideeënrijke ontwerpende viertal op de Waagbrug, met hun L.C.-diamant als een ruimte-objéci boven het hoofd. V.l.n.r. Sigrid Raben, Sjo van den Eerenbeemt, Piet van Veen en Hanny van Starrenburg. Piet van Veen (30), afgestu deerd aan de Haagse Acade mie van Beeldende Kunsten. Mag zich binnenhuisarchitect noemen, maar was onder de recessie ook enige tijd, tever geefs, in het bedrijfsleven werkzaam. Is van oorsprong een Veender. Dan is er Sigrid Raben, in een hier en daar ravenzwarte uitmonstering; 24 jaartjes, deed na een drie jarige studie aan de Rein- wardt Academie in Leiden vrijwilligerswerk en is nu een jaar reeds onvrijwillig werkloos. Uit Maastricht komt Sjo van den Eeren beemt, 28; hij deed twee jaar „Delft" in architectuur en bouwkunde. Is afgestudeerd in '81 en verbonden, gelieerd, met Piet van Veen in een mini-kollektief. Twee kna pen die van elkaar vinden dat ze „van die leuke ideeën hebben" en hopen in tien jaar beroemd te worden. Als vierde is daar good young Hanny van Starrenburg (31), ook van de Reinwardt (drie jaar) en sinds een jaar doet ze vrijwillig en in samenwer king met Sigrid aan allerlei projecten mee. De dames kwamen op het idee van de diamant. Het meisje Raben was daartoe op een alleszins prettige manier benaderd door de L.C.-orga nisatie. Sigrid: „Nou, daar doe je dan graag aan mee, als je aan werk kunt komen. We moesten iets opvallends zien te maken, tegenover de Leid se bevolking. Met een klein budget weliswaar. Maar het is gelukt. We gingen met onze twee bevriende archi tecten overleggen en met ons vieren zijn we geslaagd". Gekke ideeën Piet van Veen: „Wat doe je in het begin hè? Je gaat met mekaar brainstormen, gekke ideeën krijgen. Nou, in ons brein kwam een 32 meter hoge toren in de L.C.-tuin. Ging niet. Later een 6 meter hoge toren op het Waag hoofd. Dat was heel gek. Met een kubusje eraan en daar RDWIJKERHOUT De ilte „Huize Clemens" VMdne uitritten van wonin- afflan de Noordwijkerhoutse jui'4traat is al ruim een jaar de fwerp van een vergaand de\ct tussen enkele bewo- n &ran de Kerkstraat, de ge- Ticete Noordwijkerhout, de jolitie In die plaats en de ~^feurs op lijn 90 richting lem. Het wachten is nu op tussPrdeel van de Raad van jeifd Daarbij is een procedure ispannen door de familie tie tegen de beslissing 1 en W van Noordwijker- om de halte niet te ver ten. tnilie Christie is in de zo- ^an 1983 aan de Kerk- j komen wonen. De bus- viel hen niet op die ene üat ze de woning bezich- ji omdat het avond was jhalte niet op de stoep ge- /jferd is. Tijdens de bouw e woningen was de halte lens verplaatst wegens 'Werkzaamheden. Het ge klaagde na de verhuizing ™^1 over de bussen die 's ens van zes uur tot tien half zeven met een draai- '"Imoter voor de deur zou- taan en zodoende de fa- J wakker maakten (het gezin gebruikt inmiddels tabletten) en voorzagen dieseldampen. Om te lomen dat deze situatie voorduurde, parkeerde de fa milie de auto op straat langs de stoep en liep daarmee bekeu ringen op wegens het parke ren op een bushalte. De eerste van de serie kwam deze week ter behandeling bij de kanton rechter in Leiden. Die toonde begrip voor de verontwaardi ging van de bewoners en stel de dat de bushalte op een hoogst ongelukkige plaats ligt. Hij verklaarde de heer Chris tie wel schuldig, maar legde hem geen straf op. Ook doen zich, afgezien van de gebruikelijke overlast van 's nachts uitstappende (dron ken) passagiers, het vertrap pen van de tuin en wat dies meer zij, problemen voor met de uitritten van de garages van drie woningen die binnen •de straal van de bushalte vie len. Als er een bus staat, kan de auto niet uit de onder de woning geleden garage ko men. Zeker in de winter, wan neer de uitrit met zijn hel lingspercentage van 40 procent glad is, moet men met een flinke vaart omhoog de weg opschieten om niet achteruit terug te glijden. Mevrouw Christie heeft daar meer dan de buren last van, omdat zij vier keer per dag kinderen naar school brengt en ophaalt. Gevraagd werd daarom de halte te verplaatsen, bijvoor beeld naar de winkels op de hoek van de Kerkstraat en de Victorlaan. Het parkeerterrein (insteek-parkeren) daar is toch nooit vol bezet, luidde het ar gument van mevrouw Chris tie. De NZH laat weten dat die plaats onveilig is omdat de passagiers op de parkeerplaat sen moeten uitstappen waar door zij ook nog eens een hoge in- of uitstap moeten maken. Ook de gemeente ziet na over leg met de politie niets in een verplaatsing van de halte naar de hoek met de Victorlaan. Overigens is het volgens ge meente en NZH niet ongebrui kelijk dat een halte zich voor een uitrit bevindt. Het enige dat voorgeschreven is dat een halte moet zijn aangegeven door een geel bordje en dat het woord „bushalte" duidelijk aanwezig moet zijn. De NZH vraagt zelf vaak om een zwart-wit geblokte halte-mar kering langs de stoeprand, maar verplicht is dat niet en bij het ontbreken ervan mag men niet parkeren twaalf me ter links en 'even zover rechts van de bushaltepaal. Van bus sen die lang met draaiende moter bij de bewuste halte staan, kan volgens de NZH geen sprake zijn omdat het geen begin- of eindpunt is. Dat is de Brink. Het zou volgens de busmaatschappij hooguit kunnen voorkomen dat een bus enkele minuten staat te wachten als hij voor op sche- Mevrouw Christie komt in haar auto uit een van de garage-uitritten bij de bushalte.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5