Op zoek naar schone lucht GROEIENDE INTERESSE VOOR INRICHTING VAN in of om het huis? Het ligt niet aan het kind bÖMMIS DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 ie trends zijn en van nu te 01 Schone lucht, een levensnoodzaak. Ademhalen is vanzelfsprekend, maar niet voor iedereen. Een kleine tien procent van de bevolking kampt met ademhalings problemen. Sommigen moeten dag in dag uit strijd leveren een voudig om zich lucht te verschaffen. Anderen worden af en toe, met nimmer te voorspellen regelmaat, gedwongen tot een ge vecht om adem. De ziekten astma, bronchitis en hooikoorts, tezamen als „cara" aangeduid, leggen elke dag opnieuw vele levens lam. Overdag, als de longen hun optimale capaciteit hebben, vindt de strijd om lucht vaak plaats in de luwte, maar 's nachts, als ook de longen zich ter ruste leggen, groeien de inspanningen naar een hoogte punt. Uren van wakker liggen, telkens die blik op de klok. Ge duld proberen op te brengen tot het ochtendlicht zich meldt. Want met het daglicht neemt het vermogen om adem te halen toe. Voor velen blijven astma, bronchitis en hooikoorts onbegrepen. Waarom zouden die bloemen weg uit de kamer, vanwaar dat verzoek om niet te roken? Zo op het oog is die vermeende cara- patiënt toch als ieder ander. De allergieën die tot cara leiden kennen een sluipend bestaan. De een komt in de problemen door het overal aanwezige huisstof, anderen worden geveld door stuifmeel, rook of de fijne haartjes afkomstig van huisdieren als hond, kat en kanarie. Nogal eens komen cara-patiënten, die uit vrees voor een toekomstige aanval van ademnood voor zelfbe scherming kiezen, in de sfeer van de aanstellers terecht. Het voortaan mijden van rokerige plaatsen, om maar een voorbeeld te noemen, is een beslissing die diep kan insnijden. Wellicht is de weg ingezet voor het ontlopen van sociale contacten. Contac ten die op zich heel wel op prijs worden gesteld. Op basis van een stukje Nederlandse technologie, is onder de noemer van Biotech onlangs een luchtzuiveringsmachine op de markt gebracht, voor sommigen misschien een uitkomst. Het ap paraat waarvoor een kleine zeshonderd gulden moet worden neergeteld, wordt in Canada vervaardigd. De eerste publikaties omtrent de hulp in de huishouding voor schone lucht hebben een stroom reacties teweeggebracht. ,,ïn de V.S. en Canada is een markt opgebouwd van honderd miljoen gulden. In Europa lijkt, op jaarbasis, een markt van 65 miljoen mogelijk", aldus in formeert Rita Brons namens Biotech. Het aangeprezen machien tje (voor nadere informatie tel. 072-617739) functioneert dank zij een vondst van TNO-man Jan van Turnhout. Deze ingenieur ontwierp een filterdoek dat permanent voorzien wordt van een elektrische lading. Die fijnmazige zeef houdt 99 procent van de deeltjes groter dan een tiende micron tegen. Deeltjes van een honderdste micron (een tienmiljoenste millimeter) worden voor 95 procent- gevangen. Bovendien bezit het apparaat een negatie ve ionengenerator en een geurcapsule, die de mogelijkheid bie den bestaande lucht op te frissen. De Biotech heeft een effectief bereik van ruim vijftig kubieke meter waardoor het apparaat geschikt is voor huis- en slaapkamer, alsmede voor kleine kan- De tuin is een van de belangrijkste ongevals plaatsen buitenshuis. Peuters en kleuters, die een of meer ongevallen in en om het huis hebben gehad, zijn niet opvallend agressiever, impulsiever of actiever dan hun leeftijdgenootjes. Onge vallen in en om het huis zijn normale gebeurtenissen, die samenhangen met groei en ontwikkeling van kinderen en niet met de persoonlijke geaardheid. Dit concludeert psycholoog W. Rogmans in zijn proefschrift „Jonge kin deren en ongevalsrisico's buiten het verkeer", waarop hij onlangs is gepromoveerd. Dr. Rogmans is adjunct-di recteur van de Stichting Consument en Veiligheid in Amsterdam. Jaarlijks moet meer dan een kwart miljoen kinderen on der de vijftien jaar na een ongeval in of om het huis in een ziekenhuis worden be handeld. In gemiddeld 250 gevallen is er sprake van do delijke afloop. Kinderen in de leeftijd van nul tot vier jaar vormen de grootste risi cogroep. Voor het promotie-onder zoek deed Rogmans ook een nadere studie bij 122 in het Utrechtse Wilhelmina-kin- derziekenhuis behandelde vergiftigingspatiëntjes en een even grote controle groep van kinderen, die qua leeftijd en geslacht met deze patiëntjes overeenkwamen. In dit onderzoek kon geen direct verband worden ge legd tussen agressiviteit, over-activiteit of concentra tiestoornissen en het risico van een vergiftigingsonge val. Tot dusver werd er al gemeen van uitgegaan, dat zo'n verband er wel zou zijn. Rogmans constateert wèl een belangrijk verschil in ontwikkelingstempo tussen de beide groepen: de kinde ren, die voor een (bijna) ver giftiging in het ziekenhuis waren behandeld, waren op relatief jongere leeftijd be gonnen met kruipen en lo pen, dan de kinderen uit de controlegroep. Tussen 1972 en 1981 werden er in ons land naar schatting 80.000 kinderen tussen de nul en vier jaar in een zie kenhuis opgenomen, nadat ze een niet-verkeersongeval hadden gehad. In 36 procent van de gevallen was er spra ke van vergiftiging, vooral als gevolg van het innemen van huishoudelijke produk- ten. Zonder dat de ouders nadenken over de risièo's staan allerlei (af)wasmidde- len, petroleumprodukten, e.d. vrijelijk en vaak met slechte sluitingen in de keu ken, binnen het bereik van kinderhanden. In ons land overlijden jaar lijks gemiddeld 170 kinderen onder de vijf jaar aan een niet-verkeersongeval, een derde van hen is zelfs nog jonger dan een jaar. Ver drinking, verstikking (bij voorbeeld door voedsel) of bekneld raken zijn de be langrijkste doodsoorzaken. Vooral de kans op verstik king is voor de zuigeling groot, zo constateert Rog- mans. De baby kan zeer ge makkelijk verstrikt raken in een tuigje, laken of koordje van speelgoed, bekneld ra ken tussen de spijltjes van het bed of tussen matras en bed. Na het eerste jaar ne men de gevaren voor ver stikking sterk af. Hoewel ook op twee- en driejarige leeftijd de risico's nog laftg niet verdwenen zijn, worden dan de meeste dodelijke on gevallen veroorzaakt door verdrinking. Zo kwamen tussen 1972 en 1981 741 kin deren tussen de nul en vier jaar om het leven door ver drinking. Van hen waren maar liefst 573 twee of drie jaar oud. Een belangrijke, eveneens aan leeftijd gebonden oor zaak van veel ongevallen, is verbranding door hete vloei stoffen. Weliswaar is het aantal dodelijke ongevallen in deze categorie op jaarbasis gering, maar het totale aan tal kinderen dat met brand wonden in een ziekenhuis wordt behandeld, is en blijft groot. Tussen 1972 en 1981 waren dat er 7.774. Het sterkst vertegenwoordigd zijn daarbij de peuters van één jaar: 2.217 jongetjes en 1.378 meisjes. In zijn algemeenheid gesteld lopen jongetjes bijna twee maal zoveel kans op een on geval met dodelijke afloop dan meisjes; bij verdrinking zelfs bijna driemaal zoveel. Terwijl bij kinderen tot vijf jaar vergiftiging de belang rijkste ongevalsoorzaak is, waarvoor men in een zie kenhuis moet worden opge nomen, is vallen de belang rijkste reden van poliklini sche behandeling. Vallen van een hoge trap, van de commode, wipstoeltje, tafel, stoel of fietsje, e.d., komt met name vooral voor bij tweejarigen, stelt onderzoe ker Rogmans. De meeste ongevallen ge beuren in de weekeinden en dan vooral tussen april en september, wanneer de kin deren veel buiten zijn. De stoep en hoe opmerkelijk het ook klinkt de tuin zijn de belangrijkste ongevals plaatsen buitenshuis. Binnen zijn dat de woonkamer, de keuken, de slaapkamer en de vaste trap. In het kader van zijn onder zoek heeft psycholoog Rog mans een voorlichtingspro gramma opgesteld en uitge test op een consultatiebureau voor zuigelingen en peuters in Haarlem. Doordat de ou ders nadrukkelijk werd ge wezen op de te verwachten groei en ontwikkeling van hun kind en de daarmee sa menhangende ongevalsrisi co's, bleek er al snel een wat andere houding te ontstaan. Men werd voorzichtiger en zich meer bewust van de ge varen, die in en om het huis op de loer liggen. gemiddelde jon- j Nederlandse sument is er de 195ste vijf jaar achter l95omen dat niet al- l kleding, maar f het eigen nest Derde Huid de in identiteit kan terken, kan ac- ueren. Op kle- ggebied De ;ede Huid is dit bepalen van de plin keuze, het op- «wen van een ei- smaak) geleerd in ^legendarische jaar 5, de opkomst van Beatles. Op wo- ggebied, waar de schaffingen zoveel irder zijn, en waar vervanging in we- veertien maal zo- ^1 later plaatsvindt, nt zo'n proces dus 1 trager op gang. ir is ook hulp van ten en beeldende irlichting bij no- ^den van mode-marke- (onsulente mevrouw Ceci- [anteman, onlangs op de Ëvakbeurs Modam in de j bekroond met de Grand fieurprijs, een onderschei die is te vergelijken met 'ipkowschijf in de radio- -wereld. e, „Ik ben al jaren jong", duidelijk een andere vi- p het woongebeuren dan ioorsnee-meubelfabrikant, ■M e durft ook duidelijk de Wj i te noemen van, en de >mpet te steken over de n de pels van de vader- 1 meubelhandelaren: „Die 'voorlichting waar It zojuist over had, is van- ',1979 geschied door het ~mgebeuren"-Ikea. Dit >dse woonwarenhuis heeft .iodale Nederlander laten hoe je je huis kunt inrich- lichtgevend, lichtvoetig, Je kunt de interieur- mten kant en klaar ko- jekunt ze verplaatsen, uit len en voor ver- jlende doeleinden gebrui- 1 Daarbij kun je dit doen een esthetisch verant- 'de, universele smaak, die middelde oudere en jon- Nederlander aanspreekt", endien", vervolgt zij, It alles getoond in een van levendige ambiance, 'bij men terecht de iment hoog inschat. Men zich in het woonwaren- niet onttrekken aan de van een nieuwe vorm lexibele wooncultuur die ieder zowel in begrip als •ijs bereikbaar is. En dit It nog versterkt door een overzichtelijke catalogus, men niet voor elk wisse- grote reis behoeft te (rnemen" Kanteman: „Laten we lerst vaststellen dat de ilasten blijven stijgen; dit belangrijk uitgangspunt iedere consument. De ilaars onderscheiden nu luizenkoper, de woonlas- iper, de flexibele huurder gedwongen huurder", [endien is er een hang het centrum: de gezellig- van het dicht bij huis ;elen, van het openbaar oer voor de deur. Buitenaf ;n is geen modetrend Als u nog een boerderij- ifilt bewonen: bij ons in ierswijk zijn er genoeg te Maar ze worden alleen door mensen die ls een echt ideaal zien". is de keuze van het huis woonplekmaar hoe het met de inrichting? kiest tegenwoordig voor ïiliteit, alles moet te ver ren zijn. Het meest geliefd wegschuifbare of ver- ibare wanden, die de mo fheid bieden tot een eigen eling van de ruimte. Daar bij dat er steeds meer icht bestaat voor de LAT- ie onder één dak: de pri- de eigen kamer in-het- e huis. En ook nog: een rije, afgescheiden ruimte de homecomputer. De 55- ers van nu, die gemiddeld 1 :o'n 25 jaar hebben te stellen ook veel prijs op lobbyruimte in huis of ga- privacy wordt ook op gesteld door de kinderen zo wellicht langer thuis en) blijven wonen. De 1 slaapkamer is niet meer definitie bestemd voor de rs. Ook de andere kamers en tegenwoordig een ge lijke oppervlakte hebben. Waarom ik in zo'n hokje en hij niet?" „Belangrijk is ook dat de men sen tegenwoordig langer wor den, en de bedden groter (en breder). Daar is in de vooroor logse en in de naoorlogse bouw geen rekening mee gehouden. Hoe konden ze dat ook weten? Overigens blijken de vooroor logse huizen zeer in trek bij de jeugd, vanwege de hoge ka mers, de in hun ogen wat onlogische in4eling en, niet te vergeten, de oude tuinen. De open keuken blijft in trek, maar moet niet zichtbaarzijn vanuit de zithoek. Men moet de rommel kunnen laten staan. Erg in opkomst is steeds meer de woonkeuken. Het ta felen als cultuur groeit, on danks de economische reces sie. Misschien heeft dat ook wel te maken met de al gesig naleerde hang naar knussig- heid en gezelligheid". Dat is over huizen, maar hoe worden die huizen nu inge richt, zijn daar ook nog „trends" in te signaleren? „Nou,' allereerst zeer flexibele meubelen, zoals opklapbare stoelen, aanschuifbanken, leg- puzzle-tafels, uitschuif- en klaptafels, en alles bruikbaar voor gebruik binnen- en bui tenshuis. Want het balkon, de patio, het terras worden steeds meer gezien en beleefd als een verlenging van het binnenge- beuren. En ook aan die op- klapstoelen worden steeds ho gere eisen gesteld. Onze rug gen worden er niet beter op, ook niet bij de juniores". „Daarnaast worden flexibele banken voor zitten en./of sla pen zeer op prijs gesteld, juist zoals meubelen met verwissel bare en wasbare hoezen. Als die stoffen zich bij was sen of stomen maar perfect houden. En dat betekent een opgave voor de samenwerking tussen meubelmakers en tex tielfabrikanten „Ook in de slaapkamers", zegt Cecile Kanteman, „bestaat er een voorkeur voor op zichzelf staande meubelen. Men wil zelf combineren, zelf de slaap kamer samenstellen. Dus niet meer het slaafs volgen van de geprogrammeerde ombouw van de meubelmakers, inclu sief radio, wekker, koffiezet apparaat desnoods, leeslampjes en boekenplankje. Datzelfde geldt voor de slaapkamerkas- ten: ze moeten „lichtvoetig" zijn, volkomen geschikt voor indeling naar eigen keuze. En dan ook nog open of geslote^ met schuif of rol" Het overgrote deel van de Nederlandse interieurs is nog steeds bruin. Is er een andere kleurvoorkeut zicht baar? „Ja, ik kan stellen dat het bruin-beige tijdperk van de ja ren zeventig nu achter ons ligt. We leven nu in de hoop gevende periode van wit, pas tel, en van vrolijke, niet harde, primaire kleuren zoals zwart en chinees blauw. Van belang ook is de invloed die de Ita liaanse Memphisgroep heeft uitgeoefend en nog uitoefent op de speelsheid, de a-symme- voorbeeld voor de korte en de lange mens. Maar ook voor de corpulente man of vrouw, die zijn of haar leven niet wil be derven met diëten. Dan zullen ook de verstelbare meubelen opkomen. Ouderen durven niet laag te zitten, kunnen dan nauwelijks opstaan. Toch heb ben alle juniores ouders, groot ouders en oudere vrienden die hen graag willen bezoeken. En juist die categorie van 55-plus- sers is de snelst groeiende groep burgers in Europa, daar zou de meubelindustrie op moeten gaan inspelen. De meubelproducenten moeten de meubelcónsumenten zoveel mogelijk kansen geven de ei gen creativiteit, de mogelijk heden voor doe-het-zelven, te gebruiken. Meeneem-meube- len zijn niet per definitie weg- gooi-meubelen. Ook die kwali teit moet perfect zijn. Want ondanks de groeiende flexibi liteit in het gebruik, blijft het emotionele element, dat men zich hecht aan bepaalde on derdelen van het interieur, van kracht". Hoe kijkt u tegen de vader landse meubelfabricage aan? „Laat ik voorop stellen dat ik het bijzonder jammer vind, dat de Nederlandse ontwerpers, de mannen van het Dutch De sign, op de Utrechtse meubel beurs ontbraken. Dutch De sign, zowel in interieur als in kleding, is bezig zijn reputatie uit te bouwen in heel Europa, zelfs onder de fijnproevers in Italië. Onze academies hebben veel talenten afgeleverd, ta lent dat zich in Dutch Design interieur steeds meer manifes teert. Ik zou het uitstekend vinden als de meubelbranche in zijn geheel een oplossing zou kunnen vinden voor het probleem van de consument, die zich juist op het gebied van het interieur graag zo breed mogelijk op de hoogte stelt. Hij moet daarvoor nog steeds van hot naar haar rennen, omdat er geen logisch totaal-aanbod is op één plaats van expositie. Maar tekenend en verheugend vind ik wel dat in het nieuwe zakencentrum Amsterdam- Zuidoost, waar Ikea gaat zit ten, andere meubelfabrikanten staan te dringen voor óók een plaatsje". Cecile Kanteman: „Het bruin-beige tijdperk ligt gelukkig achter ons". trie, en de humor in het ont werpen van meubelen en woonaccessoires". Is er ook een verschuiving zichtbaar in de keuze van materialen? „Ik constateer een groter ge bruik van en een hang naar witte en licht gekleurde hout soorten. Plus een hang naar zwart, messing, marmer, giet ijzer, rotan, schitterende syn thetische materialen, en com binaties van een en ander. Er bestaat een mengeling van ro mantiek en high tech, gekruid met opbrengsten van nostalgi sche zwerftochten. Voorts worden veel natuurlijke stof fen gebruikt, vooral katoen. Daarnaast linnen, wol en zijde. Ook de vloerbedekking wordt weer interessant. In de ver lichting is er de verrassing van de halogeen lampen, die ook voor 55-plussers het probleem oplossen van hoe een goed kijk- en leeslicht te hebben in een eigentijdse spot-verlich ting". Hoe ziet u de toekomstige on twikkelingen „Om met de zitmeubelen te beginnen: er zullen veel zit meubelen op maat komen, bij-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3