Angst voor babyproduktie maakt ouderwetse Reagan populair Belangstelling verheugend, wachtlijsten bedroevenc BINNENLAND/BUITENLAND ABORTUS OPNIEUW HEVIG IN DISCUSSIE Bewonei be jaardei tehuizen achter E eigen deu geheel vrf OPEN UNIVERSITEIT MAAKT VALSE START: Ccidóe Qowia/nt DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1984 PAG1 Rotterdam stapje dichter bij „HOI" ROTTERDAM Het ministe rie van verkeer en waterstaat draagt drie miljoen gulden bij in de aankoop door de ge meente Rotterdam van de kade, grond en opstallen van Verolme Tankreiniging in Rotterdam. Rotterdam legt zelf elf miljoen gulden op tafel. Het aankoopvoorstel komt binnenkort in de raad. Daar mee is Rotterdam een stapje dichter gekomen bij de oprich ting van een havenontvang stinstallatie (HOI), waar olie en chemische afvalstoffen van zee- en binnenschepen kunen worden gelost en verwerkt. Brandstichters krijgen rekening DOETINCHEM Doetinchem zal brandstichters voortaan laten opdraaien voor de kosten die de brandweer door hun schuld moet maken. In deze Gelderse gemeente is een „verhaalregeling" van kracht geworden, die bepaalt dat in geval van brandstichting, bij voorbeeld uit baldadigheid, de voorrij- en bluskosten van de brandweer moeten worden vergoed. De Doetinchemse brandweer re kent 100 gulden per uur voor een blusauto en 25 gulden per uur voor elke brandweerman die aan het bluswerk te pas moet komen. Inmiddels heb ben de eerste brandstichters de rekening voor hun activiteiten al in de bus gekregen. Vier jongens uit Doetinchem moeten de gemeente in totaal 650 gulden betalen voor het stichten van enkele ber mbrandjes. UTRECHT BEPERKT STUGING WOONLASTEN UTRECHT Het gemeentebestuur van Utrecht heeft de woonlasten bewust ontzien bij het vaststellen van de begroting voor 1985. De tarieven van elektriciteit, on- roerend-goedbelasting, riool- en reinigingsrecht stijgen in totaal slechts 0,8 procent, zo heeft de wethouder van Financiën, drs J. van Lidth de Jeude meegedeeld. B en W van Utrecht willen de begroting in 1988 sluitend heb ben. Daartoe moet totaal 120 min gulden worden bezui nigd, waarvan 19 miljoen volgend jaar. Nijpels nu ook „internationaal" DEN HAAG Ed Nijpels, voorzitter van de VVD-frac- tie in de Tweede Kamer, is gekozen tot vice-president van de Liberale Internationale. Dit gebeurde tijdens het afgelopen weekeinde gehouden jaarcongres van de orga nisatie in Israel. ABP-onderzoek op Jersey stokt MAASTRICHT De gerechtelijke autoriteiten op het Engelse Kanaal eiland Jersey hebben nog steeds geen beslissing genomen over het verzoek van de Nederlandse justitie om enkele mensen daar te horen in verband met de ABP-affaire. De Maastrichtse justitie is erg geïnte resseerd in met name het verhoor van de gebroeders John en Michael Vibert. Die zijn op het eiland be trokken bij meerdere maatschappij en waarmee de twee hoofdver dachten in de ABP-zaak, de ge schorste directeur beleggingen mr drs E. Masson en diens vriend en adviseur ir J. van Zon, zaken zou den hebben gedaan. Braks praat met hongerstaker DEN HAAG Het bezoek van een uur dat minister Braks van Land bouw en Visserij gisteren bracht aan hongerstaker Meester, heeft er niet toe kunnen leiden dat de Noordhol landse tuinder zijn actie opgeeft. Meester is sinds enkele maanden in hongerstaking en verblijft momenteel in een caravan op de binnenplaats van het ministerie van landbouw. De tuinder voelt zich gedupeerd na een ruilverkaveling in 1974. Hij kreeg minder vruchtbare grond wat leidde tot een financiële strop. Eerder dit jaar werd Meester door de Alkmaarse rechter een schadeloosstelling toege kend. Volgens Meester onvoldoende-. „Thuiswerkkonin] weer aangehouder AMSTERDAM De Amstei politie heeft de 57-jarige „thui koning" M.G. aangehouden. I is al vele malen veroordeeld oplichting. Hij biedt in adverÉe: in binnen- en buitenland thu aan, waarbij hij voor zijn bei ral ling honderd gulden vraagt. ILp, tentiële thuiswerker hoort na of zij betaald heeft, niets meer R nuari plaatste hij weer advert^ in een aantal streekbladen ror terdam en Rijswijk. De Amstei politie zette in diezelfde bladd advertentie waarin zij slachlu van G. verzocht contact op te met de politie. Tot nu toe zijn zestig reacties binnengekomen. 1 ui (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Al we kenlang wordt de Ameri kaanse verkiezingsstrijd nu overschaduwd of zo men wil verlicht door een dispuut over de ver houding tussen staat en kerk. Meer bepaald gaat de discussie over de abor tus-kwestie en over de vraag of kerkelijke leiders in dat verband aan de burgers een stemadvies mogen geven voor de pre sidentsverkiezingen van 6 november aanstaande. Herkiesbaar Republikeins pre sident Ronald Reagan is tegen abortus in alle gevallen, behal ve wanneer het leven van de vrouw door de zwangerschap wordt bedreigd. Reagan (lid van de kleine protestantse Christian Church, maar geen regelmatig kerkganger) weet zich in dat standpunt gesteund door het Vaticaan, door de meeste Amerikaanse bisschop pen en door fundamentalisti sche dominees in de VS, zoals de populaire tv-predikant Jer ry Falwell. Reagan en zijn Re publikeinse partij streven naar opneming van een abortus- -verbod in de Amerikaanse grondwet. Democratisch tegenkandidaat voor het presidentschap Wal ter Mondale (methodistisch protestant en ooit trouw kerk bezoeker) is voor handhaving van de bestaande keuzevrij heid voor de vrouw. Die vrij wel onbeperkte abortusvrij heid bestaat in de VS vanaf 1973, toen het Hooggerechts hof de Amerikaanse grondwet in die zin uitlegde. Sedert die uitspraak is het verzet daarte Aartsbisschop John O'Connor van New York gen van wel en niet religieuze groepen steeds actief gebleven en de laatste tijd zelfs breder geworden en geradicaliseerd. In de afgelopen maanden heb ben aan de Amerikaanse oost kust drie bomaanslagen tegen abortuslklinieken plaatsgehad. Tussen de standpunten van Reagan en Mondale in zitten die van hun respectieve kan-, didaten voor het vice- presi dentschap, George Bush en Geraldine Ferraro. - Bush acht behalve bij levensgevaar voor de vrouw, abortus eveneens toelaatbaar wanneer de zwan gerschap gevolg is van ver krachting of van incest. Ferra ro op haar beurt zegt vanuit haar katholieke overtuiging persoonlijk tegen abortus te zijn, maar als politicus die houding niet te willen opleg gen aan anderen: dus niet in een anti-abortuswet te willen neerleggen. Voor het overige is Ferraro twijfelaar. Op de vraag wat zou jij doen als een verkrach ter je zwanger had gemaakt geeft ze het voor een Ameri kaans politicus ongebruikelij ke antwoord: „Ik weet het niet". Geraldine Ferraro's opstelling heeft haar politiek tussen wal en schip geplaatst. Haar per soonlijke afwijzing van abortus maakt haar voor feministisch Amerika en dat is inmid dels een groot deel van de be volking niet bepaald tot een emancipatie-idool. Met haar verkiezingsbelofte om de abor tusklinieken ongemoeid te la ten haalt ze zich bij elke poli tieke bijeenkomst demonstran ten op de hals die niet schu wen haar voor moordenares uit te maken. Dubbele moraal Inspelend op een algeheel reli gieus reveil in de VS hebben nu met name de bisschoppen zich in de discussie gemengd. Mgr. James Malone, voorzitter van de Amerikaanse bisschop penconferentie, verwierp openlijk de houding van gou verneur Mario Cuomo van de deelstaat New York, die als praktizerend katholiek even eens persoonlijk tegen abortus is, maar weigert desbetreffen de wetgeving te bevorderen. Cuomo is een reizende ster in de Democratische partij en waarschijnlijk presidentskan didaat in 1988. Aartsbisschop van New York John O'Connor gooide hele maal olie op het vuur met de uitspraak: „Ik zie niet in hoe een katholiek in geweten kan stemmen voor een presidents kandidaat die niet aan de lega le afschaffing van abortus wil werken." Ook president Reagan deed zijn duit in het zakje met de verkondiging dat „de politiek de religie nodig heeft als gids". Dat alles heeft heftige reacties teweeg gebracht. De Ameri kaanse pers puilt dezer dagen uit van de waarschuwingen te gen een heilloze vermenging van kerk en staat, waarin uit eindelijk de kansel het burger lijk wetboek zou dicteren. „Reagan probeert de mensen wijs te maken dat God een Re publikein is", aldus Mondale. Anderen, zoals Cüomo en Ed ward Kennedy, betichten de bisschoppen van een dubbele moraal. Als zij zo de heiligheid van het leven benadrukken, waarom geven ze dan geen stemadvies tegen een presi dent (Reagan) die vóór de doodstraf is? De Republikeinen echter heb ben niet minder pijlen op hun boog: de Democraten zijn de genen die het nooit zo nauw hebben genomen met de schei ding tussen politiek en religie. Van dominee Martin Luther King via Jimmy Carter tot do minee Jesse Jackson hebben zij altijd de kerken gebruikt om stemmen te winnen. Toen vorig jaar de bisschoppen inza ke de kernbewapening braken met de politiek van Reagan en opriepen tot een nucleaire be vriezing, klaagde geen enkele Democraat over ontoelaatbare inmenging. Sceptici in Amerika stellen vast dat de hele discussie over de verhouding tussen kerk en staat alleen zo breedvoerig kan plaats hebben bij gebrek aan overige substantie in de ver kiezingsstrijd. De Democraten hebben op het terrein dat de kiezers het meest interesseert de binnenlandse economie geen duidelijk alternatief voor Reagans liberale beleid en gezien Reagans enorme po- pulariteitsoverwicht op Mon dale is er van een stembus strijd zelfs nauwelijks sprake Grondwetswijziging Kenmerkend voor de politieke verveling is misschien dat in de moraal-filosofische argu mentaties de meer nuchtere geluiden de zeldzaamste zijn. „Het hele debat is fundamen teel overbodig. We leven in een democratie. Iedereen, priester of prostitué, katholie ke kerk of welke andere pri- vé-vereniging dan ook, mag proberen zijn of haar moraal tot wet te maken. Wie meer dan vijftig procent van het volk achter zich krijgt, of voor grondwetswijziging meer dan tweederde, die kan zijn zin krijgen. Elke politicus mag steun vragen aan iedere vak bondsleider of dominee. De vraag in hoeverre er religie. Geraldine Ferraro lekenmoraal of commercieel belang achter zit is staatsrech terlijk van geen enkel belang", aldus het commentaar in een Washingtonse krant. Inderdaad is ook voor grondwettelijk abortusverbod een tweederde meerderheid in het Congres nodig en die zit er volgens alle waarnemers in de verste verte niet in. Daarmee is overigens niet gezegd dat zich op het gebied van de mo raal geen belangwekkende veranderingen voltrekken. Van betekenis is zeker dat Reagans grote populariteit bij jongeren samenvalt met de sterk toegenomen belangstel ling van de jeugd voor bijna alle godsdiensten en spirituele bewegingen. De filosoof Cur- tus Freeman stelt vast dat naarmate de moderne techno logie meer morrelt aan de vroegere wetmatigheden van conceptie, geboorte, leven en dood, de samenleving een „na tuurlijke en noodzakelijke conservatieve reactie" ver toont. „Het is zeker niet ver ontrustend dat de jeugd abor tus als een probleem be schouwt. Het tijdperk van de genetische manipulatie is al begonnen. Vrouwen kunnen, in ruil voor geld, kortstondige draagsters worden van inge plante embryo's van bepaalde kwaliteit. Industriële produk- tie van baby's is al bijna moge lijk. Zeggenschap over inge vroren embryo's is in discus sie. Dat alles verwart de men sen. Wetgeving terzake ont breekt nog vrijwel. Het is nor maal dat de mensen voorlopig de veilige weg kiezen en dat het huwelijk populair blijft als het instituut waarin individue le mannen en vrouwen volle dige zeggenschap behouden over nieuw leven. Misschien verklaren die onbewuste ang sten de herverkiezing van de ouderwetse vaderfiguur Ro nald Reagan", aldus Freeman. rir DEN HAAG Ee«« jaardentehuis zal de cy van zijn bejaardei^e ter de eigen kamej v van de bewoners voL( moeten waarborgen.* v ten de eigen kamer bejaarde in de ope^j ruimten van het t( g ongeacht zijn levej 0 schouwelijke of god% stige overtuiging, rè^] moeten opbrengen en de identiteit van he[se jaarden oord. v Die formulering reikte Terpstra (VVD) Brinkman van WVC l aan bij de voortzetting j behandeling van van de wet op de beja oorden. Brinkman daarmee wel uit de vot kunnen. De wet zal in c worden geamendeerd, tekst naast steun van hef ook de instemming zalt ten van de PvdA valt f bezien. Een tweede amendemd VVD en CDA om prol geschillencommissies int ven te roepen die kunn] middelen bij conflicten een bejaarde en de leidiA het tehuis, geniet ruima in de kamer. SGP, GPV toonden zich over de mogelijke sparl die kunnen ontstaan handhaving van de van het bejaardentehuil privacy van de bejaan der Vlies (SGP) repte i „miskenning van de van de gekozen geme met eigen regels". DEN HAAG De Open die nu juist als doel heeft Universiteit heeft zijn het hoger onderwijs voor eenieder boven de acht tien mogelijk te maken, heeft al voor drie cursus sen wachtlijsten moeten instellen. De leergierigen die de basiscursus recht, of de oriëntatiecursussen cultuur- en natuurweten schappen willen volgen kunnen op z'n vroegst pas in februari aan de slag. Voor andere cursussen dreigt hetzelfde: lange wachttijden. poorten nog niet geopend of hij is al te klein en kampt met financiële problemen. De enorme toeloop van adspirant-stu- denten overtreft alle tot nu toe uitgesproken ver wachtingen. Gemiddeld vierhonderd aanmeldin gen per dag, laat een woordvoerder van de Open Universiteit weten. De in het Limburgse Heerlen gesitueerde „centrale" kan de toe stroom maar nauwelijks aan. Mooi, die enorme belang stelling. Maar...de „OU", Het streefcijfer van 15 dui zend studenten voor '84 is in middels overschreden. Acht tienduizend inschrijvingen heeft de OU nu al te verwer ken gekregen en dat aantal zal dit jaar waarschijnlijk nog stijgen tot boven de 20 dui zend. Voor de 12 cursussen die nu van start gaan zijn per cursus al maxima gesteld aan het aantal studenten. Cursus sen, die in de loop van dit en volgend jaar worden gestart wacht waarschijnlijk eenzelf de lot. Volgens voorlopige schattin gen is het budget voor '85 (31,5 miljoen) bij lange na niet voldoende om iedereen aan het studeren te krijgen. Als dat budget niet met 5 miljoen wordt verhoogd, zullen de problemen alleen maar toene men, wordt gevreesd. Problemen En zo dreigt deze nieuwe vorm van hoger onderwijs zijn eigen doel voorbij te schieten. Nog vóór de deuren van het „open hoger afstands onderwijs" zijn geopend, kan de OU niet waarmaken wat een jaar geleden nog met gro te stelligheid werd beweerd: iedereen boven de achtien kan in september '84 bij de OU aan de slag. De veronder stelling dat weieens proble men kunnen ontstaan indien de belangstelling voor het stu deren aan de OU de (zuinige) verwachtingen overtreffen werd als niet reëel be schouwd. Evenmin hebben minister Deetman of het OU- bestuur gerept over het feit dat al bij de start „filevor ming" zou optreden. Het zijn achtereenvolgens de onderwijsministers Pais, Van Kemenade en Deetman ge weest, die ieder op hun beurt len op het OU-budget. Profes sor De Moor, destijds voorzit ter van de OU-stichtingsraad, zag eind 1981 de bui al levens groot hangen. Hij waarschuw de de toenmalige minister Van Kemenade (die de door Pais voorbereide bezuiniging van tien miljoen in de begro ting '82 overnam) dat het scheef zou lopen als in het budget voor latere jaren even eens zou worden gekort. Welhaast profetisch stelde De Moor dat dit jaar minstens 36 miljoen en volgend jaar mini maal 43 miljoen onmisbaar zouden zijn, om een verant woorde start in '84 mogelijk te maken. „Vermindering van de middelen zal vooral gevol gen hebben voor het aantal studenten dat kan worden aangetrokken. Daardoor wor den de kosten per student hoog" betoogde De Moor. Die stelling is uitgekomen: nume- ri fixi per cursus en wachtlij sten per cursus. Het bestuur van de Open Uni versiteit gaat niet geheel vrij uit bij de problemen die nu zijn onstaan. Ondanks de be zuinigingen op het budget achtte men het verantwoord dit jaar van start te gaan. Vo rig jaar nog, meende het be stuur dat de toestroom van studenten in 1984 niet ver bo ven de 10.000 zou uitkomen. Daarbij baseerde men zich op de ervaringen bij de introduk- tie van de Open Universiteit in Engeland, ruim tien jaar geleden. Inmiddels is in Nederland echter het nodige veranderd: de werkloosheid, instroombe perkingen in het wetenschap pelijk onderwijs, de door Deetman afgekondigde slui ting van tientallen studierich tingen, arbeidstijdverkorting en meer vrije tijd hebben on getwijfeld het animo voor de OU vergroot. Voor het jaar 1990 wordt nu al met 40 a 50- duizend studenten gerekend. Minister Deetman evenwel, blijft in zijn "meerjarenramin gen geld uittrekken voor „slechts" 30-duizend studen ten. De wachttijden die nu zijn in gesteld hebben nog een be denkelijk effect op de doel stelling van het afstandson derwijs. Bij het toelaten van leerlingen wordt namelijk het principe „wie het eerst komt, het eerst maalt" gehanteerd. Dat lijkt rechtvaardig. Ware het niet, dat de OU vooral volwassenen zonder voorop leiding een tweede kanfl onderwijs wil bieden. Bfl toelating van de studeP* wordt evenwel geen on scheid gemaakt tussen ste" en „tweede-kansers" dat ook veel éerste-kari zich zullen inschrijven is i zo onwaarschijnlijk, aangcf Deetman de toelatingsleel voor de OU op aandrang L de Tweede Kamer van naar 18 jaar heeft gebracr Het is te hopen dat min Deetman zich alsnog bel verklaart het verschil van kele miljoenen guldens de begroting van 1985 bP I passen. Anders zullen dee I mers aan het tweede-kan!J derwijs al bij hun aanmeltar te horen krijgen: Er zijn zoveel wachtenden voor C10 FRANS WEEfer SUSKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS Oud-directeur KLM niet vervolgd AMSTERDAM De oud-KLM-directeur F.Besan- Qon die verdacht werd van verduistering van 200.000 dol lar en belastingontduiking, wordt niet vervolgd. Er is on voldoende aanwijzing van schuld, aldus de persofficier van justitie in Amsterdam, mr. H. Wooldrik vanmorgen. De oud-KLM-directeur werd er van verdacht in de periode van 1970 tot 1972 acht maal bedragen van elk 25.000 dollar ontvangen te hebben van de Amerikaanse vliegtuigfabriek McDonnel-Douglas. Dit geld was bestemd voor de KLM. Volgens Wooldrik was de identiteit van de rekeninghou der van de Zwitserse bank waarop het geld gestort was niet meer te achterhalen. De Zwitserse autoriteiten zagen eerder van een onderzoek af omdat mogelijke verduistering volgens Zwitsers recht inmid dels verjaard was. Nieuwe ruiten in „de Ferdinand Bol" In de Ferdinand Bolstraat in Amsterdam is men bezig met het herstel van de schade die de krakers daar afgelopen maandag hebben aangericht. De glasbedrijven varen er wel bij, want de etalageruiten, zoals hier bij de Hema, zijn meest van forse afmetingen. Op het pand Singel 114, dat naar verluidt binnenkort wordt ontruimd en van waaruit de anti-toeristische ac ties werden opgezet, prijkt nog steeds een spandoek waarop Justitie wordt verweten met de speculanten onder één hoedje te spelen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 12