Werkloosheid ors ALLERLEI(DS) Celstraffen geëist voor iandel in valse dollars Verkeersbrigadiertjes helpen commissaris naar de overkant Negende Beestenspul belooft groot spektakel te worden EDEN CcidócSoivuvnt WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1984 PAGINA 3 EN SUBSIDIE )R MINERVA iEN Het college van B en W een subsidieverzoek van de stu- ivereniging Minerva voor het Jsfen van een zogenaamde „All ican Night" van de hand gewe- "olgens B en W is het potje waar idie uit zou moeten komen voor iar al leeg en zou een eventuele Hie ten koste gaan van andere ini- jven, waaraan meer belang wordt [ht. Minerva houdt ter gelegen- yan de Amerikaanse verkiezingen vier jaar een „All American Vier jaar geleden kreeg de stu- "~}nvereniging vijfhonderd gulden )k dit keer zou dat de maximale lie zijn geweest. Volgens de ge le moet het feest zo'n 35 mille [kosten. ukc Gemeenten rond luchthaven Schiphol gaan samenwerken LEIDEN Op initiatief van Schiphol hebben 19 gemeenten rond de luchthaven besloten zich gezamelijk te presenteren daar waar het gaat om vestigingsvoordelen en mogelijkheden voor het oprichten van nieuwe bedrijven. De ge meenten hebben een folder uitgegeven 'Hol land's Schiphol region, twenty ways to Europe an markets' waarin promotie- en aquisitie-akti- viteiten als één pakket aan het buitenland wordt gepresenteerd. De eerste exemplaren van de brochure zullen op 26 september door lucht haven-directeur J. Wegstapel aan de burge meesters van de betrokken gemeenten over handigd worden. Onder de 19 gemeenten be vinden zich ondermeer Leiden, Aalsmeer, Am sterdam, Hillegom, Lisse, Alphen aan den Rijn en Sassenheim. Hoogleraar benoemd LEIDEN De heer dr. J. van den Bos (44) is bij Koninklijk Besluit benoemd tot gewoon hoogleraar bij de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Dr. Van den Bos zal werkzaam zijn op het gebied van de informatica, in het bijzon der de practische aspecten van de programma tuurkunde. Van den Bos was van 1964 tot 1967 wetenschap pelijk medewerker aan het FOM-Instituut voor Atoom- en Molecuulfisica in Amsterdam. Hij promoveerde in 1967 aan de universiteit van Amsterdam op het proefschrift „Excitation of helium bij hydrogen ions". Daarna was hij werkzaam aan de universiteit van Colombo en Nebraska. Vanaf 1974 was hij leider van de In formatica/Computer Graphics Groep aan de katholieke universiteit van Nijmegen. Snelheids controle LEIDEN Bij een snelheidscontrole op de Lammenschans- weg zijn gisteroch tend 37 automobilis ten bekeurd. De snelste onder hen reed 103 kilometer per uur op deze weg waar 50 is toege staan. In totaal wer den 479 auto's gecon troleerd. Radio Entertainer weer uit de lucht gehaald LEIDEN De illegale ra diozender Entertainer is gisteren voor de vierde keer uit de lucht gehaald. De apparatuur stond dit keer opgesteld in een wo ning aan de Smaragdlaan. Tegen de 39-jarige bewo ner is proces verbaal opge maakt. De politie trad op naar aanleiding van klachten. oipEN De werkloosheid in het ray- aaueiden is de afgelopen maand fors in&nomen. Het aantal nieuwe werklo- orttat werd ingeschreven, was niet ho- Jgjjdan in andere maanden maar het Jeipl uitschrijvingen bleef daar fors bij der. Het totale aantal werkelozen n r met 600 tot 14.519. Itt itisename van de werkloosheid wordt mede vychreven aan het faillissement van de de)chotense zilverfabriek Van Kempen en k br. Daarnaast was er een forse toename in lijjctor onderwijs. Het aantal werkloze lera- is\jroeide in augustus met 154 naar 1228. Ook iogsector kantoor beroepen viel een forse toe- I te constateren, kjrenstelling tot in Leiden daalde de werk- nefeid in het rayon Lisse met circa 200 perso- taHet aantal ingeschrevenen in de catagorie 't iichoolde arbeid nam met enkele honder- lelfoe. In Leiden viel het accent op mannen, gse op vrouwen. bjaar nam de werkloosheid in beide regio's nglcht af. Een vergelijking laat een toename re|es procent. Het aantal schoolverlaters dat iag zoekt nam toe tot even boven de 2000, 200 ?ri|er dan vorig jaar. Tegenover het aantal plfeoekenden staat een aantal van 385 vaca- di nq ^sabepen voorlichting de zogenaamde beroepskeuzedagen, die op woensdag 26 en donderdag 27 september door het hele land worden gehouden. Met deze da gen willen de arbeidsbureau's wijzen op de mo gelijkheden die er zijn om door arbeidsbureau's geholpen te worden bij het kiezen van een be roep. De dienstverlening richt zich onder meer op vragen over pakketkeuze, beroepskeuze en opleidings- en scholingsmogelijkheden. Het Leidse arbeidsbureau aan de Oosterkerkstraat is beide dagen voor dit doel geopend, in Lisse doet men alleen 26 september mee in verband met najaarsfeesten die op 27 september in Lisse worden gevierd. De ontwikkeling van de werkloosheid in maand augustus ziet er als volgt uit: de Mannen Vrouwen juli aug. juli aug. Alkemade 228 238 137 142 Hillegom 405 385 288 241 Katwijk 777 821 344 363 Leiden 4922 5111 2240 2377 Leiderdorp 447 480 225 254 360 323 257 204 Noord wijk 486 489 273 282 Noordwijkerhout 259 249 190 168 Oegstgeest 261 279 191 204 Rijnsburg 148 162 74 78 Sassenheim 219 210 154 135 Valkenburg 41 42 22 29 Voorhout 98 103 58 55 Voorschoten 426 485 208 238 Warmond 97 103 41 45 Zoeterwoude 115 125 56 65 idelijk olgemaal ^orMerenwijk BLuder J. Peters van ordening heeft Jerende eerste paal gesla- voor een rioolgemaal in ferenwijk op de hoek van Rosmolen en de Tuin- Het gemaal komt in de Is van een tijdelijke voor lig, die bij de bouw van "werenwijk is geïnstal- ^e. De bouw van een defi ne voorziening is ook no- 'omdat het huidige ge- hard aan vervanging is. Wethouder Peters jfte op dat de manier aipp de Merenwijk van zijn j/ater wordt afgeholpen nejvoor herhaling vatbaar >h Brst een tijdelijk gemaal piren later, als de wijk er lerfig en breed staat, een na passende en definitieve tdiening bouwen, noemde t* verkeerde volgorde. Hij nie erop. dat het in Ste- n lof nu dan ook anders iTk gedaan. Het gemaal et 1,4 miljoen gulden. LÏDSE POLITIE BRENGT ZAAK AAN ROLLEN Ï3|)EN/DEN HAAG aannemers (44 en ]|lit Noord-Brabant zijn aren door de Haagse ier van justitie, mr. H. 1°a Breteler, verant- 11'delijk gesteld voor |op grote schaal ver gden van valse Ameri- ia pe honderd-dollarbil- 12 i. Tegen het tweetal ]°[en vrijheidsstraffen 2ojt van respectievelijk en half jaar en drie »ofdverdachten en hun rngers liepen op 14 mei it jaar tegen de lamp na istatie van drie mannen •1 Holiday Inn in Lei-, én van hen was in het Telefoon 8 tvan 1.900 valse honderd- stajbiljetten. Het onderzoek Mie Brabanders aan als de m'liefnemers van de verbo- ipttandel die beschikte over een mobiele drukpers. De biljetten waren moeilijk van echt te onder scheiden. Het vermoeden be staat dat er ook Franse francs werden nagemaakt. In totaal zijn er circa zeven duizend valse dollarbiljetten met een tegenwaarde van rond de twee miljoen gulden in beslag genomen. Daar van werden er vijfduizend door de Duitse politie onder schept. Onder de in ons land gearresteerde verdachten be vinden zich twee Leidenaars, een Amsterdammer, een Rot terdammer, een Vlaardinger en iemand uit Nieuw Vosse- meer. Het onderzoek loopt nog steeds. Er worden hier en in het buitenland nog meer aan houdingen verwacht. ls"de officier de meeste ^n, omdat hij nog maar raifrvoor 'n Belgie bij ver- r; kas veroordeeld tot vijf eptevangenisstraf voor een- 5 -4 misdrijf. De man betrok iep-dollars van een Belg, Een 34-jarige Leidenaar zette de politie indertijd op het spoor van het internationale valsemuntersgilde. Verdachtes telefoon werd al langere tijd afgeluisterd in verband met zijn criminele handel en wan del. Tegen hem is twee jaar celstraf geëist, evenals tegen de bewoner (50) van Nieuw Vossemeer. Laatstgenoemde, een werkloze vertegenwoordi ger, mag zich voor een nader onderzoek onder behandeling van een gerechtspsychiater la ten stellen. De man lijdt sinds zijn arrestatie aan hevige de pressies. Een eis van vijftien maanden had de aanklager in petto voor de Rotterdammer (37). Al deze verdachten van wie er enkelen nog moe ten terechtstaan vervulden schakelfuncties bij de ver spreiding van het valse geld. Ieder streek een percentage van de opbrengst op. De twee hoofdverdachten zei den uit geldzorgen in de dol larbranche te zijn gedoken. Beiden hadden tot voor kort bloeiende bedrijven, die door de economische malaise over de kop gingen. Mr. Klein Bre teler hield hen voor dat han deltjes als de hunne het beta lingsverkeer ernstig dreigen te ontwrichten. De aanklager: „Het vertrou wen van het publiek in het Amerikaanse honderd-dollar- biljet wordt hiermee danig op de proef gesteld. De valse briefjes zien er vaak bedriege- lijk echt uit en het is ook een aantrekkelijke munteenheid, die tot astronomische hoogten blijkt te stijgen. Vandaag staat de dollar alweer op 3.51". Uitspraak op 2 oktober. Een voorproefje op Beestenspul. Enkele jonge Siamese en Oosterse kortharige katjes. LEIDEN Voor de ne gende maal heeft het ko mend weekend 'Beesten spul' in de Groenoordhal- len plaats. Naar verwacht zullen zaterdag en zondag circa 20.000 mensen deze grootste dierenshow in Europa bezoeken waar zo'n 4000 beesten de bijenvolken niet meegere kend acte de présence zullen geven. 'Beestenspul' is voortgekomen uit de vroegere 'Kat-expo' en wordt dit jaar voor het eerst in eigen beheer door de directie van de Groenoordhallen geor ganiseerd. Dat heeft met zich meegebracht dat de nadruk meer dan in voorgaande jaren op de levende have zal komen te liggen. Geldverslindende acts van play-backende arties ten zijn uit het programma ge laten. Mede hierdoor is de toe gangsprijs in vergelijking met vorig jaar verlaagd. Bovendien is door de organisatoren in sa menwerking met het Wereld Natuur Fonds op alle lagere scholen in Leiden een kleur plaat verspreid tegen inleve ring waarvan kinderen gratis het Beestenspul kunnen bezoe ken. Op Beestenspul zullen de meest uiteenlopende dieren te zien zijn. De kleindieren- sportvereniging Rijnland pre senteert er 49 konijnenrassen in diverse kleuren en varëtei- ten. Voor de eerste maal zul len er sier- en watervogels aanwezig zijn. Bij de vogels treft men er bovendien post en sierduiven en verschillende rassen hoenders. De Leidse aquariumvereniging 'De Na tuurvriend' staat er met aqua ria en terraria terwijl er ook een inzending is van zoetwa- terhaaien en discusvissen. Ook honden zullen op het Beestenspul niet ontbreken, er zijn zo'n 100 verschillende ras sen te bewonderen. Naast een demonstratie van politiehon den heeft er een kind-hond- show, een rassenparade, een concours d'elegance en een ge hoorzaamheidstraining plaats. Er zullen demonstraties wor den gegeven met Shetland po ny's. In een speciaal aangeleg de piste mogen bezoekers een proefles op de rug van één der aanwezige paarden maken. Traditiegetrouw zullen de twee kleinste paardjes van Eu ropa niet ontbreken. De vereniging tot bevordering van de bijenteelt is aanwezig evenals 'het Leids dierenasiel dat haar logees aan de man zal brengen. Verschillende van de tentoongestelde dieren zijn te koop. Met name zal er een groot aanbod zijn van verschil lende rassen katten. Een ruime plaats op de mani festatie is ingeruimd voor or ganisaties die zich op verschil lende wijze met het wel en wee der diererL bezighouden. Men treft er de Stichting Lek ker Dier, Nationale Dieren- zorg Wassenaar, het Wereld Natuur Fonds, Werkgroepbe- strijding Vivisectie, Vereni ging tot behoud van de Wad denzee, Stichting Apen Adop tie en Protectie, Dierenbe scherming Leiden, Greenpea ce etc. Bovendien is er een groot aantal standhouders op het gebied van dierenbeno digdheden en gebruiksartike len aanwezig. Beestenspul is op zaterdag (uit ervaring de rustigste dag) en zondag geopend van 10 tot 18 uur. De toegangsprijs bedraagt 5 gulden voor volwassenen en 3 gulden voor kinderen. In lichtingen tel. 071-212521. Skigymnastiek De ANWB heeft een cursus skigymnastiek op het pro gramma staan die in Leiden in de Pancreasschool wordt gehouden en in Alphen aan den Rijn op de Ich- tusschool. Aanmelden kan telefonisch bij de ANWB in Leiden: 146241. Speeltuindag Speeltuinvereniging Groenoord houdt zaterdag een speel tuindag in en om haar speeltuin. Voor kinderen is speciaal een fietscrossbaan aangelegd en worden er fietscrossde- monstratie's gegeven. Het circus Pontonelli treedt met ou derwets variété en een play-back show op. Daarnaast zijn er 's middags wedstrijden op een hometrainer voor oude ren. De dag is niet alleen bedoeld voor wijkbewoners. Ook anderen uit Leiden kunnen op deze dag kennis maken met de speeltuinvereniging, het buurthuis, de peuterspeelzaal en het buurtcomité. Molenfietstoch t De Rijnlandse Molenstichting, die dit jaar vijfentwin tig jaar bestaat, houdt zaterdag in samenwerking met Swifttoer een molenfietstocht. De afstanden zijn 25 en 50 kilkometer. De inschrijving en start hebben plaats bij Molen „De Valk" tussen negen en één uur. De in- schrijvingskosten bedragen voor volwassenen f3,50 en voor kinderen onder de 16 jaar f2,50. Trefoil De Amsterdamse groep Trefoil treedt vrijdagavond op bij de Leidse Folkclub. Het concert begint om negen uur en de toegang bedraagt vijf gulden. Leden van de club mogen gratis naar binnen. Dieren verhalen In het Rijksmuseum voor Volkenkunde start op 10 ok tober een cursus van acht les rond het thema „dieren verhalen uit andere delen van de wereld" voor 16-, li en 12-jarigen. Elke woensdagmiddag wordt een dieren verhaal verteld dat dat zich steeds in een ander cul tuurgebied afspeelt. Het cursusgeld bedraagt veertig gulden. Aanmelden kan telefonisch: 132641. Ruilbeurs In het Antoniusclubhuis aan de Lange Mare 43 wordt op zaterdag 29 september een grammofoonplatenbeurs gehou den. De beurs begint 's morgens om tien uur en duurt tot 's middags vijf uur. De toegangsprijs bedraagt 's morgens vier gulden en 's middags twee gulden vijftig. Hardrock Het scholierencentrum Breehuys aan de Breestraat 19 gaat weer eens in de twee weken een hardrockavond organiseren. De eerste keer is op vrijdag. De zaal gaat om negen uur open en gaat om twaalf uur dicht. De toegang bedraagt twee gulden. Ook zijn er pasjes te koop waarmee men de rest van het jaar korting krijgt op de toegangsprijzen. Hutspottenloterij De carnavalsvereniging De Hutspotten heeft tijdens de Leidato een loterij gehouden ten behoeve van het carnaval voor gehandicapten en bejaarden. Op de volgende loten zijn prijzen, gevallen: 0139, 0151, 0167, 0219, 0220. 0441, 0442, 0455, 0640, 0641, 0942, 0950, 1367, 1660, 1663, 1664, 1666, 1667, 1913, 1915, 1974, 2018, 2143, 2352, 2668, 2759, 2802, 2814, 2842, 3356, 3513, 3960, 3969, 3984, 4099, 4133, 4160, 4341, 4342, 4348, 4349, 4359, 4360, 4427, 4539, 4666, 4735, 4901, 4974. De prijzen kunnen aan de Doezastraat 17 worden afgehaald. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN Commissaris van politie H. van Voor den is gistermiddag vei lig naar de overkant van de Sumatrastraat ge bracht door twee ver keersbrigadiertjes van de Koningin Wilhelmina- school. De commissaris bracht met hoofdagent R. Beerling en agent H. van Ophuizen een be zoekje aan de school in verband met de nieuwe regels voor verkeersbri- gadiers. Deze verkeersbrigadiertjes krijgen namelijk vanaf 1 oktober officiële bevoegd heid om het verkeer tot stoppen te dwingen. Dit is zo tot stand gekomen door een wijziging in het „Regle ment Verkeersregels en Verkeerstekens". Door deze wijziging zijn weggebrui kers verplicht gevolg te ge ven aan de aanwijzigingen van verkeersbrigadiers. Overtreding van deze ge dragsregel wordt vanaf 1 oktober strafbaar. De ver keersbrigadiers moeten vanaf die datum tijdens hun werkzaamheden ge kleed gaan in de voorge schreven oranje jas of hes. Tevens moeten de briga diers dan het verplichte stopteken gaan gebruiken. Dit stopteken is een soort tennisracket met op de ron de bovenkant een rood/o ranje band, van binnen wit met een zwarte balk. Commissaris Van Voorden zei dat de 436 jongens en deelde aan de verkeersbri- meisjes en 190 vaders en gadiertjes van deze school moeders op 19 plaatsen in de nieuw verplichte oranje de stad kinderen helpen kleding uit en het stopbord. met oversteken en dat al De commissaris hield een deze brigadiers de politie in kleine toespraak waarin hij haar werkzaamheden bij zonder steunen. De nieuw' verplichte kle ding wordt verstrekt door Veilig Verkeer Nederland. Hoofdagent Beerling ver zorgt de opleiding van de brigadiers in Leiden. Protest tegen regeringsbeleid kinderopvang LEIDEN De Aktiegroep Kinderopvang Leiden heeft gistermiddag aan wethouder mevr. H. van Dongen een in formatieblad aangeboden over kinderopvang. De ak tiegroep is niet te spreken over het beleid van de rege ring inzake kinderopvang. De groep wil uitbreiding van de kinderopvang, terwijl de regering meer plannen heeft in de fiscale sfeer. De werk groep ziet liever dat dit geld gebruikt wordt voor uitbrei ding van de kinderopvang. Vooral omdat de behoefte nog steeds erg groot is en het aanbod veel te gering. In het informatieblad wordt op dit probleem ingegaan. De aktiegroep heeft voorts een brief opgesteld, waarin zij het beleid van de regering afwijst. Deze brief wordt naar de voorzitter van de vaste kamercommissie voor Welzijn en Cultuur gestuurd en wethouder Van Dongen heeft de brief op verzoek van de aktiegroep als eerste ondertekend. Van Dongen deelde ten slotte mee, dat ook de gemeente Leiden te gen het beleid heeft gepro testeerd en een aanvraag heeft ingediend voor een ba by/peuter en buitenschoolse opvang in de wijk Stevens hof. ADVERTENTIE STADSGEHOORZAAL 21 sept. 16-21 uur 22 sept. 11-17 uur 23 sept. 11-17 uur

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3